Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#13751) Bodor válasza BomiBoogie (#13750) üzenetére


Bodor
veterán

Csak annyit akartam mondani, hogy attól függetlenűl, hogy egyes típusokban már eleve van félre téve 7%-nyi szabad terület, és ahogy írod, a formázásból is hozzájön még egy adag, az SSD nem figyeli helyetted, hogy mennyi szabad hely legyen ezeken kívül rajta, ezt neked kell betartanod, erre neked kell figyelned, már ha akarod.

(#13752) scott_free válasza Fire/SOUL/CD (#13747) üzenetére


scott_free
senior tag

thx, csak fura volt, mert előtte a Samsung 840-nél meg ment.

(#13753) BomiBoogie válasza Bodor (#13751) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Köszönöm, hogy leírtad, így már érthető, igaz, hogy nem figyeli. :K

(#13754) Fire/SOUL/CD válasza scott_free (#13752) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Ööö és mi köze a Samsung 840-nek az Intel 520-hoz? :F
Az egyik meghajtó ad vissza hőmérséklet infót, a másik meg nem. Ezek teljesen típusfüggő (firmware) dolgok.

Pl "szégyenszemre" az egyik újabb Samsung OEM meghajtó (Dell gyárából a moddolt FW), nem adja vissza az üzemórát... Ez azért nem gyenge. :DDD

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#13755) ubyegon2 válasza Fire/SOUL/CD (#13749) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm, ebből kettőt még nem próbáltam, Nforce 560- ra való driver megvolt, teljesítmény vissza 80%- ra HDS szerint, de ssdok továbbra is ugyanazt jelezte. megyek is vissza Win- re tesztelni a két másik módszert
BIOS frissítést is ki kéne próbálni, de nem sok kedvem van hozzá, még sose csináltam. :U

[ Szerkesztve ]

(#13756) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#13755) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

időtúllépés
Az nem gond, ha nem lesz TRIM? Nem számít, úgyis Linux lesz rajta, ha megoldódik ez a probléma. :)

(#13757) Fire/SOUL/CD válasza ubyegon2 (#13756) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Ha Linux is azt írja, hogy SATA1 és SATA1-es sebességet is mérsz alatta, akkor teljesen felesleges szoftveres hibára gondolni, egész biztos, hogy az alaplap, meg annak a NVIDIA® nForce 560 Chipset-je a ludas.
Ha legutolsó BIOS sem oldja meg a dolgot (meg persze, ha helyesen is van beállítva a BIOS), akkor az így marad.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#13758) ubyegon2 válasza Fire/SOUL/CD (#13757) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem. Ez alapján a HDD is sata1- ben megy Linuxon, de jobb értéke van, mint az SSD- nek? Ez hogyan lehetséges?

$ sudo hdparm -Tt /dev/sda

/dev/sda:
Timing cached reads: 2064 MB in 2.00 seconds = 1032.47 MB/sec
Timing buffered disk reads: 392 MB in 3.01 seconds = 130.22 MB/sec

/dev/sdb:
Timing cached reads: 1958 MB in 2.00 seconds = 979.90 MB/sec
Timing buffered disk reads: 542 MB in 3.00 seconds = 180.42 MB/sec

sda=ssd, sdb=hdd

Ha minden így maradna, az se rossz, bár Win- en mértem a boot időt, de HDD 1:25, SSD 0:20 sec volt. Tudom, hogy nem a boot idő számít! :) Azért nem rossz, de már jó lenne sata2- n is kipróbálni. :K

Most jut eszembe, nem lehet, hogy ide módban el sem indul majd a Win 7 ? :F

[ Szerkesztve ]

(#13759) Vakegérke válasza BomiBoogie (#13750) üzenetére


Vakegérke
veterán

Csak a pontosság kedvéért:

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13760) BomiBoogie válasza Vakegérke (#13759) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Akkor ez 128-as eredetileg, nem? :)

(#13761) Vakegérke válasza BomiBoogie (#13760) üzenetére


Vakegérke
veterán

Hopp, tényleg. Te nyertél. :K

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13762) #21078528 válasza ubyegon2 (#13758) üzenetére


#21078528
törölt tag

Linux alatt inkább így mérj (root-ként, úgy hogy az SSD-n vagy, mondjuk sudo su - ):
írás:
dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024 conv=fdatasync,notrunc

Töröld a cache-t:
echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

Olvasás:
dd if=tempfile of=/dev/null bs=1M count=1024

A BIOS frissítés pár perc, az egyetlen komoly hibalehetőség, hogy elmegy az áram...

(#13763) ubyegon2 válasza #21078528 (#13762) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, így még nem végeztem mérést, kivéve most, de menet közben rájöttem, hogy HDD- n van a Linux. :)

Manjaro Gnome- ot kipróbálok, kíváncsi vagyok milyen az új Gnome és a 3.16- os kernellel fut- e minden.

BIOS- hoz nincs kislemez meghajtóm, pendrive- ok meg most foglaltak. :F

[ Szerkesztve ]

(#13764) janos666 válasza ubyegon2 (#13763) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Egy pendrive-on sincs pár Mb szabad hely, vagy HDD-n annyi, hogy lementsd a pendrive-ok tartalmát? (Utóbbi kérdés él akkor, ha nem tudja magát frissíteni a BIOS pendrive-ról, hanem DOS-ba kell bootolni és onnan programmal íratni.)

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13765) ubyegon2 válasza janos666 (#13764) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Meg lehet oldani, utána olvasok a lapgyártó oldalán. Még ott vagyok leragadva, hogy kislemezről dos- ból kell biost frissíteni. :Y A 6 rendelkezésre álló bios- ból a 2. van fenn, a 6. béta, azt is felrakhatnám prücök nélkül?

No, a Gigabyte FAQs oldala is érdekes, azt írja, hogy az nvidia chipset driver nem támogatja az ahci- t! :U Már pár éve ahci- t használok, felajánlotta a bios.

(#13766) Gerzsi


Gerzsi
tag

SSD milyen hőmérsékleten üzemel?

(#13767) janos666 válasza ubyegon2 (#13765) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Pendrive-ról alapvetően kétféleképp lehet BIOS-t frissíteni:
- (Free)DOS-ba boot-olsz és valamilyen parancssoros program írja a ROM-ot.
- Ha van neki ilyen opció is, akkor BIOS post alatt belépsz a BIOS saját update utility-jébe (vagy valahol a Setup-on belül, vagy akár közvetlenül a post képernyőn nyomva valamilyen billentyűt) és azzal írod a ROM-ot

A friss BIOS képfile mindkét esetben egy FAT partíción kell legyen, de utóbbi esetben nem kell babrálni az MBR-el, egyszerűen felmásolhatod a többi rajta lévő file mellé (célszerűen a györkérmappába). Az első esetben kell egy DOS-t boot-olni képes MBR és persze maguk a DOS rendszerfile-ok is (mindez olyan módon, hogy USB-ről is működjön, ami alaplapról alaplapra más más nyavajákat jelenthet).

Szerintem próbáld ki a dátumra legutolsót.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13768) radi8tor válasza Gerzsi (#13766) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Intenzív terhelés alatt felmehet 60 fokra is.

⭐ Stella

(#13769) ubyegon2 válasza janos666 (#13767) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, nem is olyan egyszerű így elolvasva. :Y Biosban van valami frissítési lehetőség azt hiszem. Kipróbálgatom a lehetőségeket. Most jut eszembe, még a bios alapra állítását se csináltam meg. :U

(#13770) Horvi


Horvi
őstag

Hi,

Tudnátok ajánlani valami normális jó minőségű sata kábelt vagy a 600 forintos is megteszi?
Köszi

Hello darkness, my old friend...

(#13771) janos666 válasza ubyegon2 (#13769) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Pedig ha van a Setup-ban Flash/Update opció, akkor pofon egyszerű.
Rádobod egy FAT-al formázott pendrive-ra letöltött képfile-t, aztán lényegében next-next-finish.
Esetleg még arra kellhet majd figyelni, hogy "USB Legacy Support", "USB Mass Storage Support", vagy valami hasonló opció engedélyezve legyen és így lássa a BIOS az USB tároló tartalmát (de lehet, hogy alapállapotban is elsőre működni fog és valószínűtlen, hogy ezt nem találod ezt meg, ha át kell állítani).

Persze előfordulhat, hogy talán van pár alaplap, ami már flash utility-s, de még csak floppy-ról olvas, így mégis kell a FreeDOS (vagy valami speciális partícióséma a pendrive-ra, stb, de előbb fuss neki lazán, aztán majd foglalkozz ezekkel, ha muszály).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13772) ubyegon2 válasza janos666 (#13771) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ez már jobban hangzik, köszönöm! :) Már nem tépem ki ma a pent a tv- ből, de holnap meló után megcsinálom! :R
USB Legacy Support engedélyezve van, nem is tudnék másképp penről Linuxokat telepíteni.

Jaj, ez a floppys dolog nem esett jól, de remélem nem azt akarja majd! :U

[ Szerkesztve ]

(#13773) darvin555


darvin555
tag

sziasztok volna egy kingston v300 240gb ssd-m beraktam az asztali gépbe minden program látja aida is a bios is az eszközkezelő is de ismeretlennek jelzi vagyis nem tudom így használni probáltam frissíteni a firmware-t rajta de a legfrissebb van rajta.
tud vki segiteni hogy miteendő legyek?

(#13774) djculture válasza darvin555 (#13773) üzenetére


djculture
félisten

Nem véletlenül az irja hogy idegen eszköz? Mert akkor annyi az egész hogy helyi lemezkezelőben saját használtba kell venni.

[ Szerkesztve ]

(#13775) radi8tor válasza Horvi (#13770) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Megteszi az is, vagy amit az alaplaphoz adnak. A lényeg, hogy ne 60 cm-es legyen.

⭐ Stella

(#13776) darvin555 válasza djculture (#13774) üzenetére


darvin555
tag

nem azt írja
itt a kép ezt írja

minden látja rendesen de mégsem tudom használni
már formázni is leformáztam egy format progival de akkor se lett látható hogy használni tudjam.

[ Módosította: radi8tor ]

(#13777) Horvi válasza radi8tor (#13775) üzenetére


Horvi
őstag

Miért mi a baj a 60 centissel? Az alaplaphoz csak kettőt adtak és nekem 5 kéne :D

Hello darkness, my old friend...

(#13778) radi8tor válasza darvin555 (#13776) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Lemezkezelőt megnyitottad már? Ott lehet inicializálni az új meghajtót.
Formázáshoz bőven jó Windows sajátja is. De az a tippem nincs még inicializálva Lemezkezelő által.

Horvi: 60 centisből már nem jó a mezei kábel SATA3-hoz. Oda már árnyékolt SATA3-as kábel kell.
De úgy látom vannak egész olcsón: [link]

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#13779) Sk8erPeter válasza radi8tor (#13768) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

60 fok? :Y Hümm, hát az HDD-nél is sok, nemhogy SSD-nél. Láttál már ilyet, hogy huzamosan ilyen hőmérsékleten üzemelt volna egy SSD? Mit jelent az "intenzív terhelés" azontúl, hogy folyamatos írás-olvasás? Mitől lesz intenzív?

(#13710) janos666 :
Ha alig van olyan tartalom az SSD-den, amit le kell majd menteni újratelepítéskor, akkor érthető, hogy nem látod saját esetedben értelmét az SSD ketté/akárhányfelé particionálásának... ;) De hát ugye ez már csak ilyen, hogy vannak más use case-ek. Alapvetően én is igyekszem ritkán újratelepíteni az OS-t, de ha kell, akkor ez a mentési procedúra melós lenne (ha egy nagy rendszerpartíción tárolnám a gyorsítás céljából SSD-n tárolt egyéb cuccaimnak), még ha simán lehet dd-zni is a tartalmat külső vinyóra (és feltételezve azt az általam használt esetet, hogy újratelepítés előtt törlöm a System Reserved külön partíciót és a rendszerpartíciót is, majd újból létrehozom). De aztán a dd-zett image-ből egyrészt a franc akarna válogatni (annak ugye csak bizonyos része kell), a fájlonkénti átmásolás szintén melós, másrészt az meg számomra undorító, ha be van hányva valahova a rendszerpartícióra az összes projektfájlom, amiket fejlesztésnél használok (és itt nagy fájlmennyiségről van szó, igaz, ez nem igazán releváns dd-zésnél), még akkor is, ha lehet leképezni a különböző könyvtárakat is más-más meghajtónak álcázva (Windows alatt a legegyszerűbb eszköz a subst, persze vannak perzisztens módszerek is).

Mit kell azalatt érteni, hogy ""be fog dugulni" az SSD"?

==========================

(#13776) darvin555 :
Win+R billentyűkombináció (Futtatás)
diskmgmt.msc
Aztán inicializáld az eszközt.

[ Szerkesztve ]

Sk8erPeter

(#13780) radi8tor válasza Sk8erPeter (#13779) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Adatbázis szerver alatt már intenzív igénybevételnek van kitéve. [link]

⭐ Stella

(#13781) darvin555 válasza djculture (#13774) üzenetére


darvin555
tag

meglett a megoldás pont ahogy mondtad én már el is felejtettem hogy van ilyen hogy lemezkezelő és még a mai világba szükség van erre de ez volt a probléma. ezer köszi :)

(#13782) Sk8erPeter válasza radi8tor (#13780) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Az általad linkelt cikkben a diagramon max. 51 fokot látok, ami azért relatíve "messze" van a 60 foktól, még azért szerintem a relatíve hosszú távon is simán elviselhető tartományban. (9 fok különbség... Ugyebár az se mindegy, hogy valakinek 36,5 fokos a testhőmérséklete, vagy 45,5 °C-os. :DDD)

Sk8erPeter

(#13783) radi8tor válasza Sk8erPeter (#13782) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

És azt is látod, hogy 85 fokig nincs gond vele.
Szóval maradjunk annyiban, hogy egy zárt SSD felmehet 60 fokra (910-es az nyitott). ;)

⭐ Stella

(#13784) djculture válasza darvin555 (#13781) üzenetére


djculture
félisten

Aki nem cserélgeti a vinyókat/ssd-ket mint én annak nem is kell használni:)

(#13785) Sk8erPeter válasza radi8tor (#13783) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

De ugye azt vágod, hogy a hivatkozott cikkben arról beszélnek, hogy alacsony fordulatszámra volt állítva a szervergépben a ventilátor a tesztelés során, maximális igénybevételnél... :U

"azt is látod, hogy 85 fokig nincs gond vele"
Nincs gond... :D Hát szerintem "maradjunk annyiban", hogy egyetlen hardvernek sem tesz jót, ha az általa maximálisan elviselhető hőmérsékleten üzemel - szóval de, gond van vele, ha mégis így tesz. Nem azonnal, de rövidesen. ;)
Ha akarjuk, "felmehet" valóban még akár 85 fokra is (és igen, 60 fokig is), de nem akarjuk, és nem hiszem, hogy az eredeti kérdező arra volt kíváncsi, hogy extrém körülmények között hány fokon üzemelhet az SSD, hanem hogy nagyjából mi az átlagos/normális (esetleg mi az a hőmérséklet, aminél már figyelni kell).

[ Szerkesztve ]

Sk8erPeter

(#13786) Bodor


Bodor
veterán

Kedves Topiklakók!

Frissíteném a "Milyen SSD-t vegyek ? " topik összefoglalójában lévő konkrét ajánlást!
Itt olvasható az általam változtatott lista, de mindenképpen számítok a ti javaslataitokra és észrevételeitekre is! Kérem, hogy erről az eszmecsere ne itt, hanem ott történjen!

Köszönöm szépen! :R

[ Szerkesztve ]

(#13787) Doky586 válasza BomiBoogie (#13750) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

111GiB=120GB
119GiB=128GB

(#13788) Ginkologic


Ginkologic
senior tag

Sziasztok!

Találkozott már valaki olyan hibával, hogy az SSD 100/100-as, de nem lehet se formázni, se törölni róla, se másolni rá, se semmit. offline módba sem, llf-ba sem, sehogyan sem. Ha letörlök róla valamit eltűnik, majd minden egyes alkalommal visszaáll minden úgy ahogy volt. Format után is. Kiírja, hogy sikerült, de közbe meg semmi változás. Nem valami SSD védelem miatt lehet ez?

Tévedni emberi dolog, viszont állati nagy hülyeség ;)

(#13789) djculture válasza Ginkologic (#13788) üzenetére


djculture
félisten

vírusok elleni önvédelmi mechanizmus - freeze lock-, mely lezárja a lemezt, ha azt észleli, hogy valamilyen folyamat megpróbálja módszeresen letörölni az adatokat

[ Szerkesztve ]

(#13790) Ginkologic válasza djculture (#13789) üzenetére


Ginkologic
senior tag

És ezt hogy lehet kiiktatni, mert így nem lehet formázni se a lemezt, így használhatatlan.

Tévedni emberi dolog, viszont állati nagy hülyeség ;)

(#13791) Vakegérke válasza Ginkologic (#13790) üzenetére


Vakegérke
veterán

Na, ez engem is érdekel.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13792) djculture válasza Ginkologic (#13790) üzenetére


djculture
félisten

Van rá egy fizetős szoftver ami felül tudja irni a flash memóriák tartalmát és akkor használhatóvá válik minden más esetben csak a gyártó tudja kiiktatni.

[ Szerkesztve ]

(#13793) Ginkologic válasza djculture (#13792) üzenetére


Ginkologic
senior tag

És mi lenne az a szoftver?

Tévedni emberi dolog, viszont állati nagy hülyeség ;)

(#13794) djculture válasza Ginkologic (#13793) üzenetére


djculture
félisten

Blancco Erasure Software 5. Van belőle demo is de az csak demonstrálja a dolgot nem végzi el.

[ Szerkesztve ]

(#13795) Ginkologic válasza djculture (#13794) üzenetére


Ginkologic
senior tag

Letöltöttem a legfrisebb parted magic iso-t, most azzal is megpróbálom hátha.
A blancco-t néztem én is ez előbb, az tényleg megcsinálja, csak nem kapni a "virágboltokba" :)

[ Szerkesztve ]

Tévedni emberi dolog, viszont állati nagy hülyeség ;)

(#13796) djculture válasza Ginkologic (#13795) üzenetére


djculture
félisten

Többivel meg hiába próbálkozol ez egy speciális direkt erre kifejlesztett tölési metódust alkalmaz.

(#13797) AxBattler


AxBattler
félisten

Üdv a topiklakóknak!

Arra lennék kíváncsi, hogy az mSATA SSD-k járnak-e bármilyen hátránnyal a normál SSD-khez képest? Megbízhatóság, és élettartam tekintetében rosszabbak, vagy hozzák az átlagot?

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#13798) Ginkologic válasza djculture (#13796) üzenetére


Ginkologic
senior tag

De ez az app nem beszerezheto úgy hogy.meg is érje! Más megoldás van még esetleg? Van egy jó ssd-m és nem tudom használni.....

Tévedni emberi dolog, viszont állati nagy hülyeség ;)

(#13799) djculture válasza Ginkologic (#13798) üzenetére


djculture
félisten

Persze mert ezt nekünk hardveres szakiknak találták ki, de olyannak akinek van egy cége és megtud venni egy ilyen liszencet ami kitermeli az árát.

(#13800) djculture


djculture
félisten

Egyébként van még másik megoldás is de az mindent töröl az ssd-ről a system area blockot is ahol a firmware található, a spare blockot is ahol meg a szemétgyűtés és egyéb rutinok találhatók. Ugyhogy ezt csak tényleg hozzáértőnek és olyannak ajánlott aki rendelkezik a gyártő összes cuccával.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.