Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#13301) Bodor válasza Winne (#13300) üzenetére


Bodor
veterán

Ha biztos, hogy a programot Fájl/Test Data/ All 0x00 (0Fill) módba állítottad mérés előtt, akkor lehet, hogy Asmedia vezérlős SATA3-as portra vannak dugva az SSD-k

[ Szerkesztve ]

(#13302) worxland válasza Winne (#13300) üzenetére


worxland
addikt

Miért ne lehetne a 830 jobb? Az egy nagyon fáintos kis SSD, amiből nem spóroltak kki semmit, míg a 3K egy középkategóriás átlag SSD (általam nem preferált) SF vezérlővel. Árban sem egy kategória.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#13303) Winne válasza Bodor (#13301) üzenetére


Winne
nagyúr

Biztos, hogy abba. :K

Keresgéltem már én is az alaplapról, hogy esetleg nem minden sata3 ugyanazt a vezérlőt kapta és az a nyűgje neki, de nem találtam még rá pontos választ. Az alaplap Asrock P67-Extreme4. Van olyan program, ami pontosan kiírja ezt?

A hdd sentinel ugyan nem igazán ssd-hez való, de ez normális?

[ Szerkesztve ]

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#13304) Bodor válasza Winne (#13303) üzenetére


Bodor
veterán

Van olyan program, ami pontosan kiírja ezt?

Drive Controller Info 2.1.4

HDS-ből a legújabbat használd!

(#13305) Winne válasza Bodor (#13304) üzenetére


Winne
nagyúr

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#13306) Winne válasza Winne (#13305) üzenetére


Winne
nagyúr

Átdugtam a rendszerdisk helyére és megnyugodtam:


Ez már elég jó az előzőhöz képest. :)

[ Szerkesztve ]

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#13307) Vakegérke válasza Winne (#13306) üzenetére


Vakegérke
veterán

Cseréld meg az X meghajtó csatlakozásával, és akkor szerintem jó lesz. Az is Intel SATA port.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13308) Winne válasza Vakegérke (#13307) üzenetére


Winne
nagyúr

Az csináltam először én is, azon sem mért jót, csak a rendszerén, de úgyis oda megy, úgyhogy nem izgat. :)

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#13309) Vakegérke válasza Winne (#13308) üzenetére


Vakegérke
veterán

Akkor fölöslegesen okvetetlenkedtem. :B

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#13310) kenwood válasza Winne (#13306) üzenetére


kenwood
veterán

na azert.a hozzaszolasok alapjan mar kezdtem elhinni,hogy normalis,ha egy nem alsokategorias ssd a gyari irasi ertek felet hozza :D

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#13311) e00dgy


e00dgy
aktív tag

Sziasztok!

Véleményetek szerint ez mennyire lehet jó? ==> INTENSO SSD 256GB TOP
Mondjuk a Samsung 840 EVO val szemben vagy egy Corsair-el vagy mással ?

Köszi!

Csak a zseni és az idióta töri át az emberek által teremtett korlátokat. Soha nem használtam reklám blokkolót... :) ;)

(#13312) Bodor válasza Winne (#13303) üzenetére


Bodor
veterán

Kezdhettük volna itt is, hogy a Marvell vezérlős SATA portra tetted az SSD-ket..
A Driver Controller Info meg azért nem írja ki, mert nincs feltéve a Marvell driver, ezért a Windows a sajátját használja.

"Keresgéltem már én is az alaplapról, de nem találtam még rá pontos választ."

Pedig az alaplap specifikációinál ott van

- 4 x SATA2 3.0 Gb/s connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5 and Intel® Rapid Storage), NCQ, AHCI and Hot Plug functions
- 2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5 and Intel® Rapid Storage), NCQ, AHCI and Hot Plug functions
- 2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by Marvell SE9120, support NCQ, AHCI and Hot Plug functions (SATA3_M2 connector is shared with eSATA3 port)

De végül is az a lényeg, hogy rendbe jött minden! :)

[ Szerkesztve ]

(#13313) Winne válasza Bodor (#13312) üzenetére


Winne
nagyúr

Igen, most jó már minden.

Köszönöm mindenkinek a segítséget! :R

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#13314) Suprax


Suprax
csendes tag

Sziasztok Fórumlakók! :)

Nem találom az alacsony írási sebesség okát, segítsetek!
SSDOK
CDM

Köszönöm előre is!

(#13315) Bodor válasza Suprax (#13314) üzenetére


Bodor
veterán

Topik jobb oldala, pirossal írva vagyon, hogy :
Gyorstalpaló SSD sebesség problémásoknak

(#13316) Suprax


Suprax
csendes tag

OK. Figyelmetlen voltam.

Ha helyesen állítom be, akkor sokkal jobb.

(#13317) Suprax válasza Bodor (#13315) üzenetére


Suprax
csendes tag

Köszi, tényleg nem írtam, hogy túl vagyok rajta. :R
Azért ennyire nem vagyok figyelmetlen. :U
Látod azt is tudtam milyen képeket kell linkelni. :P

(#13318) ubyegon2 válasza janos666 (#13289) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, nem lesz gond, igazából fura, hogy itt az SSD topicon senki nem igazán használ Linuxot, pedig, ha valaki nem kifejezetten olyan programokat futtat, amihez feltétlenül kell Win, annak sokkal jobb, biztonságosabb és gyorsabb rendszere lenne. :U

A Linux MINT igen távol áll a Gentootól, direkt Win- ről áttérőknek javasolják, talán nagyanyók is simán telepítenék, de legalábbis simán tudnák használni.

A partícionálást ún. kézi partícionáló módban szoktam csinálni, de ez sem parancssoros, viszont nem barmol bele más partíciókba, pontosan látod, mi hová kerül és milyen filesystemmel.
Mindegy, kipróbálom és terminalból leellenőrzöm, ha ez nulla értéket ad, akkor rendben van az alignálás: sudo blockdev --getalignoff /dev/sda. ha valaki mégis használ Linuxot, ezzel le tudja ellenőrizni a meghajtót

Most már csak az a kérdés izgat, hogy sata 2 alaplapon jelentős sebességnövekedést ér- e el az SSD a WD1003FZEX- hez képest, ami gyakorlatilag mezei vinyók között a csúcs!
Érdemes- e a rendszer miatt vennem egy Intel 520- ast?
Reggel elhalasztottam a rendelést, hátha kapok itt ezzel kapcsolatban segítséget. Segítsetek ebben :R , ha tudtok, igérem én is teszek majd fel mindenféle képeket arról, hogy mit szóltok ehhez a sebességhez, jó- e ez így, majd a végén eárulom, hogy nem a rendszermeghajtó helyére dugtam ám be! :DD :)) :Y

[ Szerkesztve ]

(#13319) janos666 válasza ubyegon2 (#13318) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Persze, egy régi SATA2-es SSD is látványosan lever minden HDD-t, mint rendszerlemez, még a Raptor-okat is, mert random olvasásban mindenképp gyorsabb (random írásban néha lehet lomha, ha nagyon telepakolod és főleg, ha nincs megoldva a filrendszer szinten üres blokkok üresjárati törlése, auto TRIM-el vagy másképp).

Igazából én sem használom. :DDD
Az asztali gépen és laptopon is Win8 fut (előbbin videojáték és CAD, utóbbin HCFR szoftver miatt).
Volt itthon egy gép, amin Gentoo dolgozott pár hónapig, mert számottevően jobban teljesített egy célra konfigurált Linux kernellel, mint Win8-al (egy ideje már nem futott, ma már elvitték belőle az ATX tápot és a RAM-ot is, szóval lassan akár törölhetem is a rendszert).
Először SSD-re telepítettem a rendszert (hátha hamarabb végez, bár a CPU-t nyúzta jobban a GCC), de aztán egy lomha 2.5" HDD-re klónoztam át és arról ment az a gép (pazarlás lett volna bármi más, nem volt szükség háttértár I/O teljesítményre).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#13320) Archer válasza janos666 (#13284) üzenetére


Archer
őstag

worxland, köszi mindkettőtöknek, akkor nem szórakozok vele annyit, úgyis azért ezt vettem, mert elvileg bírja :R

Beszélni már gyerekkorában megtanul az ember. Hallgatni csak sokkal később.

(#13321) ubyegon2 válasza janos666 (#13319) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

random írásban néha lehet lomha, ha nagyon telepakolod és főleg, ha nincs megoldva a filrendszer szinten üres blokkok üresjárati törlése, auto TRIM-el vagy másképp

Köszi, úgy látom lesz mire ráfeküdnöm, ha megveszem, mert ezek elég kínaiul hangzanak. :)
A TRIM- ről annyit olvastam, hogy az újabb Linux változatok jó része már kezeli, bármit is jelent ez.
SSD- re pár Linux disztrót teszek meg a FF- ot, a torrentkliens meg egyéb elfér a Blacken.

Pont ezekre a spéci programokra gondoltam, amiket használsz, ezek miatt persze, hogy kell a Win, de egy mezei usernek nem túl fiatal gépen, amin csak böngészik, médiázik, etc. bűn Win 7- et, 8- at használni. Önmagában az, hogy nem kell rá vírusírtó és tűzfal, ami zabálja a rendszerforrásokat, már sokkal gyorsabbá teszi a Linuxot. Az XP kampózása elég sok embert indított egyébként a Linux felé és mindenki kisebb csodaként éli meg a változást, ahogy a kezdők topicjában olvasom.

Mindenesetre köszönöm a segítséget, de ha meglesz az SSD, biztosan lesznek még érdekes kérdéseim. :R

(#13322) Chosen


Chosen
addikt

Sziasztok!

Vettem egy Crucial MX100 256 GB-os SSD, mivel úgy látom, hogy erről még nem volt itt teszt, ezért itt vannak az eredményeim vele:

A gyári értékeket kb szépen hozza:

28,7k volt most 5 év garival. :)

(#13323) Bodor válasza Chosen (#13322) üzenetére


Bodor
veterán

Köszi a tesztet! Hamarosan szerintem be is kerül az ajánlottak közé!
Szerintem ez az 5 év garancia nagy ajándék a bolttól ahol vetted, mert a gyártó csak 3 évet ad rá.

[ Szerkesztve ]

(#13324) Zlin50 válasza Chosen (#13322) üzenetére


Zlin50
senior tag

És mindezt erőből, nem kell görcsölni hogy vajon mit tud, 0Fill vagy nem 0Fill. Jó munkát vele! Nekem M4-128 van de gombolkozom egy nagyobbon.

Bodor: Mi az ami alapján bekerülhet az ajánlottak közé? Az 550-eshez képes jobb?

[ Szerkesztve ]

"HA-SIA, HA-SIB, HA-SIC ... AEROTRIGA forever"

(#13325) Chosen válasza Zlin50 (#13324) üzenetére


Chosen
addikt

Köszönöm. :R

Bodor: Igen, én is meglepődtem amikor megláttam az 5 év garit, rendeltem is gyorsan. :D

(#13326) gg72 válasza gg72 (#13159) üzenetére


gg72
veterán

Egy hét után újra lefuttatva a tesztet, az az érzésem, hogy egyre jobb lesz ez a Kingfast SLC-s 60GB-os (KF2510SCF 60G) E-Drive... :)

(#13327) dobobazsy


dobobazsy
őstag

sziasztok! vettem egy Kingston 120GB-os SSD-t.
ASRock B75 Pro3-M alaplapom van, és a CrystalDiskMark szerint 177/134-el olvas/ír.
TRIM működik, SATA3-on csatlakoztattam szóval nem értem. valaki nem tudja mi a gond?

néztem, hogy az alaplapon "kétféle" SATA3 csatlakozók vannak.
SATA3_0-ba dugtam az SSD-t, de ezektől a csatlakozóktól fentebb elhelyezkedik még 4 SATA3 csati amikbe van egy A betű. pl SATA3_A1 azok másabbak? más a SATA vezérlő? abba kellett volna dugni?
én erre tudtam gondolni.

köszönöm előre is

[ Szerkesztve ]

(#13328) Bodor válasza Zlin50 (#13324) üzenetére


Bodor
veterán

Hát árban biztos, hogy jobb,mint az M550. Igazából kb. az M500 szintjén van, lehet ezért be sem kerül ...

M500 és 550 tulajdonságok.

MX100 tulajdonságok

És áraik az ipon-nál

Most már emlékszem is, hogy annak idején, amikor megjelent, miért nem került bele az ajánlásba ez az MX100
Hiába a custom firmware ( bár ugyanannyi a TBW, azaz 72 mindhárom típusnál), nekem nem volt szimpatikus ez a 16 nm-es csíkszélesség. Egyéb tulajdonságokban meg megegyezik szinte az 500-assal.

(B)(#13326) gg72:(/B) A sebesség az egy dolog, a tartósság meg csak évek múlva derül ki...

[ Szerkesztve ]

(#13329) Bélabácsi


Bélabácsi
tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek. A fórum alapos áttanulmányozása után a múlt héten sikerült beszereznem egy 120 GB Intel 520-as SSD-t, ezúton is köszönöm a sok hasznos tanácsot, leírást és tesztet. Az itt leírtak alapján sikerült is a beüzemelés, azonban mivel egy régebbi konfigurációba került (ASUS M2N-SLI Deluxe (2006), AMD Phenom II, 8GB DDR2, Windows 7 x64) úgy tűnik csak némi kompromisszummal tudom kihasználni az SSD nyújtotta lehetőségeket/sebességet.
A következő a helyzet:
az alaplapon lévő 6 darab SATA 2-es csatlakozón nincs AHCI támogatás, azonban az előbbieken felül van még egy külön port, amely egy alaplapi J-Micron SATA RAID vezérlő egy külön portja. Az alaplapi dokumentáció szerint ez a port BIOS szinten konfigurálható RAID vagy AHCI módban. AHCI üzemmódot sikerült is beállítani, majd egy J-Micron driver megadásával a Windows 7 x64 ENG is hiba nélkül feltelepült. Futtatva az ajánlott SSD manager programokat, úgy tűnik hogy a TRIM viszont nem elérhető. Némi utánafórumozás után kiderült, hogy az on-board JMicron JMB36X vezérlő nem támogatja a TRIM-et.

A véleményeteket szeretném kérni, mit javasoltok: melyik irányba induljak tovább? Sebesség és egyéb szempontokat figyelembe véve melyik megoldás az előnyösebb?
1. maradjon az SSD a jelenlegi J-Micron vezérlőn AHCI-vel, de TRIM nélkül.
2. vagy érdemes lenne visszakötni az SSD-t a standard SATA portokra, amelyeken nincs AHCI, viszont lenne esélye TRIM-re (ezt a verziót még nem próbáltam, de ha jól értettem a leírtakat, akkor SATA IDE módban elérhető a TRIM minden egyéb barba trükk nélkül).

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#13330) dobobazsy válasza dobobazsy (#13327) üzenetére


dobobazsy
őstag

közben nézem az alaplapom kézikönyvét, amibe csatlakoztattam az SSD-t az Intel B75 sata vezérlő
és még van kettő ASMedia ASM1061 sata port is.

melyik a jobb?

(#13331) gg72 válasza Bodor (#13328) üzenetére


gg72
veterán

a tartósság meg csak évek múlva derül ki...
Az nekem bőven elég lesz. :)

(#13332) Multibit


Multibit
veterán

Én is beüzemeltem az SLC KingFast-ot (120GB). Majd jövök, gondjaim lesznek vele (mások is okuljanak belőle) ;]

(#13333) Bodor válasza Multibit (#13332) üzenetére


Bodor
veterán

egy "ha" kimaradt ...

(#13334) gg72 válasza Multibit (#13332) üzenetére


gg72
veterán

Na, akkor már ketten vagyunk, reméljük az a "ha" nem mostanában fog bekövetkezni... ;)

(#13335) Multibit válasza Bodor (#13333) üzenetére


Multibit
veterán

Valóban :)

gg72
Én is remélem. Oprendszer ketyeg és szoftverfejlesztés folyik rajta napi szinten virtual gépen.

[ Szerkesztve ]

(#13336) Newyorker


Newyorker
addikt

Sziasztok!

Vettem egy SSD-t a Dell studio XPS 8000 konfigba! Olvastam, hogy a BIOSba a SATA résznél AHCI-t kell választani! Nos ott nekem csak ATA és RAID van :S mit tegyek? Vagy rossz helyen nézhetem?!

[ Szerkesztve ]

★ 🎮 ★ PS4 PSN ID.: HUN_Zoocsemege ---> ONLINE BFV

(#13337) gg72 válasza Multibit (#13335) üzenetére


gg72
veterán

Akkor nálad nagyobb igénybevételnek lesz kitéve, mint nálam, ahol egy kis házi szerverben lesz oprendszer alatt. Egyelőre még a PC-mben van, "addig is hadd menjen" felszólítással.

(#13338) Multibit válasza gg72 (#13337) üzenetére


Multibit
veterán

Igen, nyúzva lesz rendesen. A nagy kérdés nyilván az, hogy a vezérlő hogy bírja majd a terhelést.

(#13339) gg72 válasza Multibit (#13338) üzenetére


gg72
veterán

Igen, azt már korábban is említették, hogy itt a vezérlő élettartama a kérdéses, az Intel SLC NAND-okkal gondolom nem lesz baj, azok bírják majd a gyűrődést.

(#13340) Crytek


Crytek
veterán

Van 2 SSD-m. Az egyiken a rendszer sata 0/1 kinek mi tetszik a másik a sata 1/2-ön amin a játékokat tárolom.
Van egy olyan bajom hogy ha steamről töltök a 2. SSD-re játékot (elvileg max sebességgel de ez kb lényegtelen) akkor addig olyan szinten belassul az egész rendszer hogy az már fáj.

Mi lehet a baj?

Next PC Upgrade: 2022

(#13341) Zlin50 válasza gg72 (#13331) üzenetére


Zlin50
senior tag

Akkor erre a várható élettartamra mit mondjak:[link]
Nem sok esélyem van megélni.... :(

"HA-SIA, HA-SIB, HA-SIC ... AEROTRIGA forever"

(#13342) Ice&Lime válasza Zlin50 (#13341) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Próbáld meg a program újabb verziójával.

(#13343) Zlin50 válasza Ice&Lime (#13342) üzenetére


Zlin50
senior tag

Kezdetben 8 év volt....

"HA-SIA, HA-SIB, HA-SIC ... AEROTRIGA forever"

(#13344) radi8tor válasza Zlin50 (#13343) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Semmi értelme ennek a számlálónak, mivel ha valami miatt csökken a kondíció rögtön feleződik a "becsült élettartam". Jól néz ki a 100 év, de biztos lehetsz benne, hogy annyit nem fog megélni!

⭐ Stella

(#13345) Bodor válasza Bélabácsi (#13329) üzenetére


Bodor
veterán

2. pont a jó megoldás. A TRIM fontosabb, mint hogy AHCI-ban legyen.

(#13327) dobobazsy: SATA3_0-ba dugd az SSD-t, NE az Asmedia vezérlősbe.

(#13336) Newyorker: Állítsd RAID-be, az tartalmazza az AHCI-t , jó esetben.

(#13346) dobobazsy válasza Bodor (#13345) üzenetére


dobobazsy
őstag

igen abba dugtam. amugy az volt a baj, hogy 0fill modban kellett volna tesztelnem :B koszonom :R

(#13347) Crytek válasza Crytek (#13340) üzenetére


Crytek
veterán

Senkinek semmi ötlet?

Next PC Upgrade: 2022

(#13348) Chosen


Chosen
addikt

SSD mellett egyébként kaphat CPU/RAM limitet a Windows? Tehát érdemes már Win miatt tuningolni? Pl RAM 1333 Mhz -> 1600 Mhz, CPU 3,2 Ghz -> 3,6 Ghz. Érezhető lenne ez?

(Talán kicsit OFF topik, de nem tudom hova mehetett volna :B )

(#13349) radi8tor válasza Chosen (#13348) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Moo0 System Monitor megmondja neked. Indíts el pár programot és bal oldalon rögtön írja hol a bottleneck.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#13350) Chosen válasza radi8tor (#13349) üzenetére


Chosen
addikt

Megnézem, köszi. :R

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.