Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#8001) Qru válasza jerry311 (#8000) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

"Igy a gyarto altal meghatarozott elettartama veget kb. 22 ev mulva eri el" a nand. Ez így pontos, ettől még a vezélrő akár a következő másodpercben is behalhat. Szóval nem kell hamis biztonságérzetbe ringatnod magad. Már csak azért sem mert az esetek döntő többségében nem azért hal be az ssd mert a nand-ok elérik életciklusuk végét, hanem mert a vezérlő dobja be a törcsit.

#nincsbennetarcsi

(#8002) Bici válasza jerry311 (#8000) üzenetére


Bici
félisten

Értem, köszi!

Én csak 60GB-osat szeretnék, aminél 32TB írást ad meg a gyártó.
Magamat ismerve, átlagosan napi 15GB írással számolok. Ez így közel 6 év.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#8003) jerry311 válasza Qru (#8001) üzenetére


jerry311
nagyúr

Sot az is lehet, hogy belem vag egy villam, vagy ram omlik az epulet, esetleg csak a seggembe robban a gazrugos patron a kinai irodai szekbol elverzem es mar nem is vagyok az elok soraban. :U
Hulyesegtol kimeljuk meg egymast!

Hogy visszaterek az IT teruletere: elektronikai eszkozok, gyakorlatilag barmelyik pillanatban megdogolhet barmelyik alkatresz es ha eppen ugy doglik meg, akkor magaval ranthat mas alkatreszt is.
Eddig is igy volt, ezutan is igy lesz.
Tessek benezni a HDD-s topicba, ott sincs mas. Ha csak nem volt valami extrem szar szeria (IBM es uveg tanyerrol levalo magneses reteg), akkor inkabb az elektronika doglik be.

UI: ha a kollega wear levelinggel es nand elettartammal kapcsolatos kerdest tesz fel, akkor nem ertem hogy jon ide a vezerlo elektronika halala.

[ Szerkesztve ]

(#8004) Qru válasza jerry311 (#8003) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Ebben a sorrendben. ;]

Szted az mitől hülyeség, hogy kb borítékolható, hogy nem fog 22 évet kibírni az ssd-d normális napi használat mellett (vagy az övé)?
Nagyon is reális opció, hogy behal a vezérlője mielőtt elérnéd a nandok 3000-es írási korlátját. Ím te is elismered, hisz ezt írod jómagad is.

SSD nem ránt magával semmit a halálba, olyan alacsony üzemfeszen megy, hogy egyszerűen nem tud kárt okozni más alkatrészekben. Ami igaz a hdd-re nem igaz az ssd-re is automatice. Hidd el nem szégyen a tanulás...

Hogy jön ide? Úgy, hogy felesleges göröcsölni a mennyi szabad hely maradjon mert nagyon valószínű, hogy nem ez lesz a ssd elhalálozásának oka, hogy hurkára írtad a nand-okat.

#nincsbennetarcsi

(#8005) xuldar válasza Qru (#8004) üzenetére


xuldar
őstag

Pontosan ugyanarról beszéltek mind a ketten, tök fölös azon görcsölni, hogy lejár a nandok életciklusa.
Csak ő tisztán a kérdésre válaszolt, te meg belekevertél mást is. Igen, az utolsó okok egyike, hogy elhasználódnak a nandok, sokkal valószínűbb, hogy más miatt megy tönkre, de ez nem tartozott a kérdéshez.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#8006) Qru válasza xuldar (#8005) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Nem. Azt írta cirka 22 év múlva éri el az életciklusa végét az ssd. Erre én azt írtam, hogy ez csak akkor igaz ha kizárjuk hogy a nand-on kívül már is behalhat (vezérlő).

De részemről a téma lezárva, mert a végén jön egy moderátor és a fejemre koppint. :DDD

#nincsbennetarcsi

(#8007) xuldar válasza Qru (#8006) üzenetére


xuldar
őstag

Életciklus != Működőképességi idő.
Életciklus = Becsült elvárt működési idő ideális feltételek mellett.
De én itt be is fejeztem.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#8008) jerry311 válasza xuldar (#8007) üzenetére


jerry311
nagyúr

Jobb is, aki beleszole gy flame warba konnyen megegetheti magat.

(#8009) Bici


Bici
félisten

Lehet vakahogy megbízhatóan mérni az SSD-re írt adatmennyiséget anélkül, hogy valami futna a háttérben?
A SMART tartalmazza ezt az adatot?
Linuxot akarok rakni a nemsokára megvásárolandó SSD-mre (60GB V300 / KC300 / sp900), és kiváncsi vagyok rá.

Kössz!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#8010) rocketry23


rocketry23
tag

Helló!

Egy kérdésem lenne, adott egy KINGSTON 60GB SATA3 2,5" SSDNow V300 SV300S37A/60G.
Az alaplapon AHCI-ra van állítva, parancssorban fsutil behavior query disabledeletenotify parancsra 0 az érték.

Viszont HDsentinel 4.4 az információ fülön azt írja: Op. rendszer TRIM finkció: Támogatva, letiltva.

Ez most azt jelenti hogy nem működik rendesen a TRIM? Mit lehet ezzel kezdeni?

Köszi a segítséget!

(#8011) xuldar válasza rocketry23 (#8010) üzenetére


xuldar
őstag

Cserélj drivert.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#8012) rocketry23 válasza xuldar (#8011) üzenetére


rocketry23
tag

Hú és azt hogyan kell? :F

Megköszönném ha segítenél!

(#8013) bsh válasza Bici (#8009) üzenetére


bsh
őstag

smart tartalmazza általában.

(#8014) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A laptopok biosába épített meghajtó-adattitkosítás milyen hatással van az SSD működésére, sebességére és élettartamára? (mármint ha bekepcsolom)

(#8015) Bici válasza bsh (#8013) üzenetére


Bici
félisten

Általában? Mitől függ?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#8016) worxland válasza Bici (#8015) üzenetére


worxland
addikt

Hogy a gyártó belerakta-e a formware-be. Most már majdnem mindegyikben benne van.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#8017) xuldar válasza rocketry23 (#8012) üzenetére


xuldar
őstag

Jó lenne, ha először dobnál egy képet az SSDOK programról, hogy lássuk, mit használsz most.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#8018) rocketry23 válasza xuldar (#8017) üzenetére


rocketry23
tag

Itt a kép.

(#8019) Fire/SOUL/CD válasza rocketry23 (#8018) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

1. Korábban írtad, hogy AHCI az üzemmód, nos nem, nem az.
2. Ezt az IDE driver-t le kell cserélni az OS alap IDE driverre (mert, nem továbbítja a TRIM parancsot) gyorstalpalóban le van írva a menete.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#8020) storm4


storm4
aktív tag

Üdv!
Csak puszta kíváncsiságból kérdezem,hogy erről mi a véleményetek?

Köszönöm :R

Bocsássunk meg ellenségeinknek,de nevüket soha ne felejtsük el! A sebek a múltra emlékeztetnek,de nem kell meghatározniuk a jövőt.

(#8021) Bodor válasza storm4 (#8020) üzenetére


Bodor
veterán

Ennél jobb már nem is lehetne ! :K

(#8022) student válasza Bodor (#7954) üzenetére


student
őstag

már mind1 vettem egy 840evot 36rongyér hétvégén lövöm be ;)

(#8023) Bodor válasza student (#8022) üzenetére


Bodor
veterán

Azzal sem jártál rosszul, ne sajnáld!

(#8024) jerry311 válasza Bici (#8015) üzenetére


jerry311
nagyúr

SMART attribute 241, amit kereshetsz, figyelhetsz.
242 pedig az olvasás.

(#8025) Bici válasza jerry311 (#8024) üzenetére


Bici
félisten

:R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#8026) Thusor


Thusor
őstag

Van nekem egy HP Workstation Z400 gépem, tettem bele egy Samsung 120GB-os SSD-t. Klónozva kerültek át az adatok a HDD-ről. A Samsung Magician elvégezte a szükséges beállításokat a Windows-ban, hogy megkímélje a felesleges használattól, de azt írja hogy az AHCI mód nincs engedélyezve. A BIOS-t megnéztem és ott a SATA módban RAID+AHCI van beállítva, szerintem ennek jónak kellene lennie. Mit kellene még beállítanom hogy az AHCI működjön?

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#8027) SSJPiotr


SSJPiotr
csendes tag

Üdv!
Egy ADATA s599 SSD meghajtóm van már egy ideje. Kb fél éve vettem új gépbelsőt (alaplap: MSI fm2-a55m-e33) és sehogy se engedte hogy ahci módba telepítsem windowst így maradt az IDE mode. Most látom hogy ahci vs ide módban majdnem dupla akkora sebességek érhetőek el, ezért utánanéztem neten. Találtam a regedites megoldást utólagos 'ahci-sításra', utána be is bootolt a windows, telepítette meghajtó drivereket, majd jött a végső újraindítás.. ami után megint nem működik ahci módban.
Valaki tud erre valami megoldást?

[ Szerkesztve ]

(#8028) bobalazs válasza SSJPiotr (#8027) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

csökkentett mód regedit adatok vissza?
rendszermentés?

#8026 Thusor
regeditben:
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlset / Services
msahci
adat mezőt átírni 0-ra

ujraindit - biosban, ha van mód raid helyett sima ahci

[ Szerkesztve ]

(#8029) Bodor válasza SSJPiotr (#8027) üzenetére


Bodor
veterán

""SATA IDE módban telepítettem a Windows 7-t, utólag át lehet állítani SATA AHCI módra?

Igen, de biztonsággal csak akkor, ha nem telepítettél Chipset/INF- vagy külön IDE drivert. Ezekben az esetekben lecserélődik a Windows 7 alap IDE drivere és ezek konfigurációja is megtörténik, külön konfigurációs fájlok és több/számos registry kulcs módosítás formájában. Ebben az esetben az alábbiakban leírt módszer nem garantálja, hogy a rendszer el is fog indulni avagy hibátlanul fog működni.

Windows 8 esetén
# WIN gomb + R, írd be, hogy regedit és enter
# Navigálj el az alábbi kulcsig
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\storahci
# A jobb oldali panelon található Start nevű elemen duplaklikk és módosíts az értékét 0-ra
# A bal oldali panelon található StartOverride mappát töröld (jobb egér rajta/Törlés) storahci/Start kulcs és StartOverride mappa
# Indítsd újra a gépet, azonnal be kell lépni a BIOS-ba, megfelelő menüpontban állítsd át a SATA üzemmódot AHCI-re és lépj ki a BIOS-ból a módosítások mentésével.
# Ezt követően hagyd, hogy a Windows 8 elinduljon, fel fogja ismerni újra az eszközöket(ODD/HDD/SSD), ez percekig is eltarthat, várd ki türelmesen, majd újraindítást fog kérni a rendszert, amit tegyél meg"

"Forrás"

(#8030) student válasza Bodor (#8023) üzenetére


student
őstag

beüzemeltem, sata2-n ez a reális teljesítmény?

[ Szerkesztve ]

(#8031) jerry311 válasza student (#8030) üzenetére


jerry311
nagyúr

Szvsz nem rossz, az elmeleti max. 300 MB/sec-hez kepest.

[ Szerkesztve ]

(#8032) SSJPiotr


SSJPiotr
csendes tag

A probléma ott kezdődött hogy már win7 telepítésnél is ahci volt beállítva, fel is mentek a windowsok (próbáltam xpt meg 7et), de első indításnál amikor bejönne az asztal ott kék halál, ide módban viszont minden simán ment. Most pedig nem működik egyik 'ahci-sító' módszer sem. Azt hiszem maradok fél sebességen és extra ahci funkciók nélkül :S

Valakinek van valami linkje hogy miben jobb ahci mint ide mode? (tömören, lényegre koncentrálva)

[ Szerkesztve ]

(#8033) Iomega


Iomega
őstag

Sziasztok!

Honnan tudom azt megállapítani, hogy a laposom AHCI módban van, vagy IDE-re van állítva?
Erről a gépről van szó: HP Pavilion DV5-1080eh. Gyárilag Vista volt telepítve rá, mikor újonnan megvettem, ha ez számít valamit.

Annyit érünk, amennyi szeretet van bennünk. - "Ne menjen le a Nap, a te haragoddal!"

(#8034) radi8tor válasza Iomega (#8033) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az SSDOK nevű program megmondja.

⭐ Stella

(#8035) student válasza jerry311 (#8031) üzenetére


student
őstag

akkor ok

btw install+másolás után nekem is durván fel bírt melegedni 47fokra.. szoba 22fok

mondjuk már eltelt azóta több óra és most is 43. úgy néz ki ez a standard

[ Szerkesztve ]

(#8036) Landon


Landon
őstag

Sziasztok,

Most telepítettem újra a rendszerem és próbálok mindent ahogy kell ráncba szedni és azt szeretném megtudni, hogy fw-t érdemes frissíteni egy Samsung 830 (128GB-n) amennyibn nem tapasztaltam problémát vele?

CXM03B1Q-t ajánlja fel a Magician mint frissítést és jelenleg a CXM01B1Q van fent. Én azt olvastam, hogy ha nincs probléma az SSD-vel akkor nem ajánlott az update. Amennyiben még is ajánlott a frissítés, azt, hogy destruktív vagy nondestruktív a fw még install előtt jelezni fogja nekem a Magician, nem?

Utolsó kérdés, feltétlen szükséges a DOS-os alapú flashelés? Vagy ráengedhetem nyugodtan Magician-ből is? Ha csak annyi a veszély, hogy kifagyhat a rendszer/Magician és ezért kockázatos akkor ezt még bevállalom mert még sosem volt sw-es flashelésből gondom, ha ez lesz az első esetem akkor így jártam. :)

Nagyon köszönöm a segítséget!

Szerk: Ahogy nézem mindenképp ajánlott a frissítés mert a CXM02B1Q-ben lényeges változtatások voltak nekem pedig csak a 01 van fent. A 03 értelemszerűen tartalmazza a 02-es frissítéseket is gondolom.

[ Szerkesztve ]

There are no traffic jams along the extra mile.//\\Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.//

(#8037) Fire/SOUL/CD válasza Landon (#8036) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Igen, ezt a FW frissítést tedd fel illetve Windows alól is mehet.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#8038) Landon válasza Fire/SOUL/CD (#8037) üzenetére


Landon
őstag

Köszönöm! :R

There are no traffic jams along the extra mile.//\\Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.//

(#8039) Bodor válasza Landon (#8036) üzenetére


Bodor
veterán

"Vagy ráengedhetem nyugodtan Magician-ből is?"

Nyugodtan! Én is úgy csináltam, és pikk-pakk megvolt hiba nélkül.

(#8040) Iomega válasza radi8tor (#8034) üzenetére


Iomega
őstag

Köszönöm! :R

Még nincs a gépben SSD, az a probléma, hogy a BIOS-ban nem tudok állítani AHCI módot, így nem tudom, hogy hol lehet ezt beállítani, ha lehet egyáltalán.

Annyit érünk, amennyi szeretet van bennünk. - "Ne menjen le a Nap, a te haragoddal!"

(#8041) jerry311 válasza student (#8035) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ha a laptopom (és benne a Kingston SSD (250 GB)) nem hazudik, akkor 80 fokig ment fel, mikor egyhuzamban felmásoltam rá a rendszert backup-ból.
Akkor se volt baja, meg azóta sem, szóval emiatt én nem nagyon izgulok.

(#8042) Landon


Landon
őstag

Köszönöm még egyszer mindeninek a segítséget!

Ezt értem el:

Most Februárban lesz két éves az SSD. Intel Rapid Storage fent van, de én azt olvastam az kell is. 10 százalékos OP mindig be volt kapcsolva. Más tudtommal már nem szükséges (kivéve persze TRIM de az alapból megy).

[ Szerkesztve ]

There are no traffic jams along the extra mile.//\\Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.//

(#8043) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Bodor:
Véleményem, hogy "felesleges" minél spécibb és drágább ssd-t venni, azoknál a típusoknál, amiknél alap 3 év garancia van, mivel úgy sem az íráson, hanem inkább a vezérlőn fog múlni, hogy mikor romlik el az ssd normál használat mellett. Ezért szerintem a 3 év garisoknál tök mindegy melyiket veszi az ember (a nem ajánlottakat leszámítva persze).
Egyébként szv az, hogy 3 évet ritka esetben fog kibírni egy vezérlő is, amilyen ssd-re 3 év garanciát adtak.
Szerinted?

(#8044) Fire/SOUL/CD válasza Landon (#8042) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Azért csak dobj egy képet az SSDOK-ról is...

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#8045) jerry311


jerry311
nagyúr

Ehh, de jó hogy látom itten a sebességteszteket, legalább rájöttem, hogy rossz lukba dugtam. :W
Így SATA3-on már hozza a ráírt 500 MB/sec körüli olvasást. :B

(#8046) Landon válasza Fire/SOUL/CD (#8044) üzenetére


Landon
őstag

köszönöm! :R

There are no traffic jams along the extra mile.//\\Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.//

(#8047) jerry311


jerry311
nagyúr

SSDOK reporthoz mi a jelszó?

(#8048) Fire/SOUL/CD válasza Landon (#8046) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Na, így már OK minden. Amúgy az UEFI install tudatos volt vagy így sikerült? ;]

jerry311 - ssdok (oda is vagyon írva, közvetlenül a letöltőlink után) :B
vagy a mentett report fájl jelszavára gondolsz? Ha igen, akkor azt nem mondom meg. :DDD
(de ne is állj neki kikódolni mert "ilyesmi": Mni5Wfx9#Km@1wcV6ojHC2&FGvk8^Esg ;] )

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#8049) Landon válasza Fire/SOUL/CD (#8048) üzenetére


Landon
őstag

Hát kérlek az annyira véletlenül történt, hogy fogalmam sincs mi az a UEFI install. :DDD Bár valami még az alaplapi logo-nál töltődik (látszik, hogy forog egy kis kör ami valaminek a töltését jelzi és ez azelőtt sosem volt) gondolom az jelezheti ezt? :F

There are no traffic jams along the extra mile.//\\Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.//

(#8050) tibbike01


tibbike01
őstag

Sziasztok!
Hétfőn megyek megvenni a 60gigás msatával szerelt laptopomat.

A kérdésem az, hogy milyen beállításokat végezzek el rajta, hogy a lehető legjobb sebességet érjem el, és kímélve legyen.
A töredezettség mentesítő kikapcsolása lesz az első :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.