Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#35001) csixy válasza Bodz (#35000) üzenetére


csixy
addikt

16 kiló volt a média marktban. Nem lesz játékra használva. Ki fog tartani 3 évig?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35002) lócitrom


lócitrom
őstag

összefoglaló alapján nemigen találtam választ egy felmerülő problémára. lehet csak vak vagyok. adott egy gép, amire kimondottan Windows 8-at kellene felvarázsolni. viszont az nem látja az SSD-t. az SSD egy Toshiba vagy OZC KBG30ZMV256G. BIOS/UEFI szinten nincs baj, rendben felismeri. sőt Windows 10 is felismeri. gondolom valamilyen illesztő kellene, csak az nem világos, hogy milyen és hogy honnan... valaki tud segíteni ebben?

„the cake is a lie” - mi band 4 fordítás: https://bit.ly/miband4hu - mi band 5 fordítás: https://bit.ly/miband5hu - mi band 6 fordítás: https://bit.ly/miband6hu

(#35003) w.miki


w.miki
veterán

SSD tesztelésére van valami megbízható sw, win10-re?
Crucial BX500 480GB-t rendeltünk a PC-X-től.
Aztán vettünk egy GTA5 kódot a GreenmanGamingtól. 2x töltöttük le a 80GB-os telepítőt az SSD-re, de nem indult el a program.
3. próbálkozás után már elindul, de amint kiválasztja a Story mód-ot, egyből lefagy.
Vajon a GTA letöltő a hibás, vagy az SSD, vagy más baj van?

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#35004) Raymond válasza w.miki (#35003) üzenetére


Raymond
félisten

Ha 2x letoltotted es ugyanugy problemazik mindket esetben akkor nem az SSD a hibas.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35005) w.miki válasza Raymond (#35004) üzenetére


w.miki
veterán

Nem ugyanaz volt, más volt a 2 hibaüzenet.
bár egy másik játék fut azon az SSD-n....

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#35006) phoenix64 válasza Frawly (#34976) üzenetére


phoenix64
őstag

De az a fura hogy utána ugyanazzal a méréssel hozta rendesen 0fill-el és randommal is a write sebesség a 400-500 közöttit. Viszont most lemértem megint 2x, és megint beragad 200-nál a write sebesség, illetve file másolásoknál is nagyon ugrál a sebesség, tiszta hullámvasút a grafikon(néha beugrik 10mb/s-.re, bár legalább nem marad úgy mint a Force LS). Lehet nem is a Corsair Force LS-el volt a baj, hanem az alaplapommal nincs rendben valami. Pl userbenchmark ezt hozza az SSD-re:
[link]... Corsair Force LS-re is ugyanezt írta, hogy nem Sata3-al van össze dugva, viszont próbáltam 3 féle sata kábellel, illetve 3 külön sata portban is.

Én nem értem, hogy tegnapi mérésre ez jött:

Mai meg már csak ez megint:

De igazából a mai 2 között is van különbség az írásnál:

Nem tudom elképzelni mi lehet a baj... Alaplap,proci,ram,ssd vatta újak. Egyedül ami régebbi a gépbe az a videokártya és egy elég régi tápegység.

(#35007) phoenix64 válasza phoenix64 (#35006) üzenetére


phoenix64
őstag

Azt ki lehet valahogy tesztelni, hogy nem e hibás a lapomnak chipsetje és azért droppol be minden sata eszköz másolási sebessége?

(#35008) Frawly válasza phoenix64 (#35007) üzenetére


Frawly
veterán

Kipróbálhatod őket másik gépben, de szerintem nincs baj az alaplapoddal. Olcsó SSD-eid vannak, nincs rajtuk elég cache, ezért lassulnak be szekvenciálisan. Viszont ez nem olyan nagy tragédia, mert átlag felhasználóként SSD-ről SSD-re nem hinném, hogy sokat fogsz másolni nagy fájlokat, vagy nem fogsz olyan progit használni, ami nagy fájlokkal dolgozna. Nyilván, aki ilyeneket csinál, annak nem ajánlottak ezek a belépő szintű SATA3 SSD-k, azoknak Samsung 850 Pro, 860 Pro vagy NVMe-s SSD ajánlott. De átlag felhasználáshoz simán elég lehet egy A400 szintű is.

Külön kitérnék még a játékokra. Azok látszólag nagy fájlokból állnak. De a szekvenciális sebesség mégse annyira számít játékoknál, és ennek az az oka, hogy a betöltött nagy fájlokat szép fokozatosan fel kell dolgozni a CPU-nak, GPU-nak, és emiatt az SSD bottleneckbe, limitbe fut. Lásd videó, amit már sokat linkeltem.

(#35001) csixy: a játék az pont mindegy az SSD-nek. Nem rövidíti az élettartamát, ha játszol. Az, hogy kibírja-e 3 évig, az nem attól függ, hogy mennyit írsz rá. Ha selejtes darab, akkor mindenképp meg fog degleni. Nekem is van SU650-em, igaz én még akkor vettem, mikor nem lehetett tudni a szériahibájáról, valami fél éve vettem 15k-ért itt külföldön, de csak külső meghajtónak használom OS-ek tesztelésére és telepítők kiírására.

[ Szerkesztve ]

(#35009) phoenix64 válasza Frawly (#35008) üzenetére


phoenix64
őstag

A problémám az volt a corsair Force LS-el is, hogy 1GB után 10mb/s alá droppolt másolásnál, ami még egy HDD-hoz képest is siralmas. Azért gondolom h a lapom a rossz, mert most a kingston is vatta új és 1GB feletti file-nál, bedroppol 15mb/s alá az írási sebesség, illetve a Sata2-es HDD is van hogy 4mb/s-el másol egy ideig aztán vissza ugrik. Kipróbálom jövőhéten más lapokban az SSD-ket, viszont az akkor is furcsa h lemérem, hoz 400mb/s írást benchmarkban, majd 1 nappal később 190-200mb-ot hoz, ami kb Sata2 szint. Majd elválik, hogy hosszabb távon az új SSD is elkezdi e azt amit a corsair, hogy párszáz megás updateket programokban/ játékokban 5percig írt és addig használhatatlanul laggolt az egész windows. Illetve azért az csak nem normális h pl AS SSD benchmarkban is a kingston Seq write speedje 90mb/s, userbenchmarkban meg 80. Valami baj csak van. :F :F De igazából ha nem fog érződni játék/programok frissítésénél a dolog, akkor nem is nagyon fog érdekelni, hogy benchmarkban fele annyit hoz mint másnak, csak azért fura.

[ Szerkesztve ]

(#35010) Frawly válasza phoenix64 (#35009) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor viszont lehet vezérlőhiba. Annyira azért nem lenne szabad beesnie. SSD-knek max. ilyen 100 MB/sec környékére, nem 4-15 MB-ra.

(#35011) phoenix64 válasza Frawly (#35010) üzenetére


phoenix64
őstag

Hát ezaz, de nem hiszem hogy a force LS és a vatta új A400 is vezérlő hibás + a HDD írási sebessége is viccesen alacsony. Azért gondolom h alaplap hiba.

Frawly: Igen próbáltam több alaplapi chipset driverrel is. Sata AHCI driver meg nincs külön a lapomhoz win10 alá. :F

[ Szerkesztve ]

(#35012) Frawly válasza phoenix64 (#35011) üzenetére


Frawly
veterán

Még mondanám, hogy rossz driverrel hajtod, de az SSDOK-os képeid alapján jó a SATA driver. Alaplapi chipset driverét feltetted?

(#35013) ubyegon2 válasza csixy (#35001) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amilyen nyünyöke OS-eket raksz rájuk, akár 10 évig is kibírják vagy két 7 múlva kampeca..... :D

MM-ban meghajtót venni......... :N

[ Szerkesztve ]

(#35014) Frawly válasza ubyegon2 (#35013) üzenetére


Frawly
veterán

Tény, hogy a MM drágán adja az SSD-ket. De sokszor megadja rájuk az 5 éves garit. Bár erre az SU650-re mindenképp csak 3 jár. Mindenesetre árgéppel találni 11,5 k-ért is ugyanezt a 240 gigás változatot.

(#35015) phoenix64 válasza Frawly (#35012) üzenetére


phoenix64
őstag

Amúgy az normális, hogy a kondíciója HDSentiel szerint már csak 99% az A400-nak? KSM szerint pedig az SSD Wear Indicator 99%. :F

(#35016) Frawly válasza phoenix64 (#35015) üzenetére


Frawly
veterán

Legalábbis nem tűnik abnormálisnak. Nézd meg Kingston SSD Toolboxszal is.

(#35017) zetecR válasza Doky586 (#34995) üzenetére


zetecR
addikt

Ezt írja:

DiskPart has encountered an error: The request could not be performed because of an I/O device error.
See the System Event Log for more information.

A Logban a következőt:
The IO operation at logical block address 0x0 for Disk 2 (PDO name: \Device\0000003c) was retried.

Hibás lenne az SSD? :F

(#35018) phoenix64 válasza Frawly (#35016) üzenetére


phoenix64
őstag

SSD Toolbox nem látja, csak kingston ssd manager. :D Ott a wear indicator 99%

[ Szerkesztve ]

(#35019) Frawly válasza zetecR (#35017) üzenetére


Frawly
veterán

A Tárolóhelyeket megnézted, amit már javasoltak? A linkelt doksiból a „Hogyan távolítok el egy meghajtót a készletből?” rész érdekes, ha tényleg tárolóhelynek lenne felvéve az SSD.

De ha nincs rajta tárolóhely, akkor lehet hibás az SSD, akkor HS Sentinel legújabb verziójával kéne megnézni a SMART adatokat, vagy az SSD gyári programjával.

(#35018) phoenix64: akkor lehet annyi. Nem kell kétségbe esni, hogy 1% ilyen gyorsan lement róla, nem lineárisak ezek a %-ok, a következő valószínű csak több TB felírása után fog lecsökkenni.

[ Szerkesztve ]

(#35020) Frawly válasza phoenix64 (#35011) üzenetére


Frawly
veterán

Félreérted. Vezérlőn nem az SSD-ken lévő vezérlőt értem, hanem az alaplapon lévő SATA vezérlőt. Alaplapi chipset drivereit feltetted?

(#35021) phoenix64 válasza Frawly (#35020) üzenetére


phoenix64
őstag

Igen, tobb verzioju drivert is probltam. Nem csak masolas kozben van ez a hatalmas ingadozas. Pl elobb futtattam 3db crystaldiskmarkot egymas utan. Az elso siralmas 180mb/s -es seq iras utan a masodiknal 440mb/s-et kipreselt magabol, majd rogton utana a 3. meres megint csak 210mb-ot hozott(nem csak a seq eredmenyeknel, hanem a 4KiB-es mereseknel is 100mb-os elteresek voltak a 3 azonos meresnel). En is arra gondoltam, hogy az alaplapi vezerlo lehet rossz. Nyitottam is egy support ticketet gigabytenal. Van meg 2 ev gari a lapra, ugyh majd a valaszuk alapjan max gariztatom. :D

[ Szerkesztve ]

(#35022) phoenix64 válasza phoenix64 (#35021) üzenetére


phoenix64
őstag

Beraktam egy sata 3-as laptopba(HP 250 G4) a corsair force LS-t. Ott sem ir rendesen, csak 0filles teszten, randomban 100mb/s és ugyanugy dropol 10mb/s alá másolásnál, úgyh szerintem a corsair tuti rossz.

[ Szerkesztve ]

(#35023) Bodz válasza csixy (#35001) üzenetére


Bodz
nagyúr

Erősen kétlem az eddigi tapasztalatok alapján. :( Persze lehetsz szerencsés, meg ugye garban cserélgetik.

(#35024) w.miki


w.miki
veterán

SSD tesztelésre milyen program ajánlott?
Másik játék is lefagy azon az SSD-n.. vagy lehet rosszul bekötni SSD-t?

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#35025) Mr.Peter


Mr.Peter
aktív tag

Sziasztok!
Erre van ötletetek?
Neten nem találtam semmit.
Gép rendben működik, most, hogy felraktam a sentinel kaptam meg ezt a hibát.

[ Szerkesztve ]

<<<KEEP IT REAL!>>>

(#35026) King Unique válasza Mr.Peter (#35025) üzenetére


King Unique
titán

A HDS 4.71-es verzióját használod, ami eleve régi és fel sem ismerte rendesen az SSD-t, az összes írt adatmennyiség helyett a HDD-knél jellemző összes indulás / leállás számát mutatja... Alap, hogy a legújabb (5.30) verziót, illetve egyes SSD-knél a legújabb béta verziót (5.30.4) kellene használni. Valamint a SMART adatokat nézni, illetve az SSD gyártójának saját szoftverével is ránézni a meghajtó állapotára.

[ Szerkesztve ]

(#35027) kispx válasza Mr.Peter (#35025) üzenetére


kispx
addikt

Egy friss HDSentinellel nézd meg. A 4.7-es HDSentinel 2016-os verzió, az SSD pedig 2018-as.

(#35028) Mr.Peter válasza kispx (#35027) üzenetére


Mr.Peter
aktív tag

5.3-as verzzióval megnéztem most és azt is ezt írja.
Viszont letöltöttem a gyártó programját és az alapján rendben van sz ssd szerencsére.
Kép1

Köszönöm a gyors segítséget, @King Unique neked is, a gyártó progira nem is gondoltam. :R
Boldog Karácsonyt! :K

<<<KEEP IT REAL!>>>

(#35029) Frawly válasza Mr.Peter (#35028) üzenetére


Frawly
veterán

Mert még az 5.30.0-s stable verzió sem elég friss. A BX500 egy nagyon új SSD, csak a HDS 5.30.2 béta verziótól támogatott, a jelenlegi legújabb bétát, az 5.30.4-es verziót szedd le. Az már azt fogja kiírni, hogy rendben van a meghajtó.

[ Szerkesztve ]

(#35030) Frawly válasza phoenix64 (#35022) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor lehet mégis a Corsair kezd kifeküdni, ha másik gépben sem jó. Nem értem, mert annyira nem rossz SSD az, írás sincs sok rajta, kondíciója is 100%, beállításaid is jók, megy a trim, jók a partícióeltolások, megfelelő a SATA driver. Ilyen brutálisan nem szabadna beesnie a sebességnek. Az A400-at tudtad tesztelni másik gépben?

[ Szerkesztve ]

(#35031) phoenix64 válasza Frawly (#35030) üzenetére


phoenix64
őstag

A400-at nem sikerult meg. Viszont lehet h lassu a corsair, viszont tobb darab nagy file masolasanal sem esik be 50mb/s ala a laptopban... elindul 300 al, utana be esik 50-60 koze es vegig szepen ott is marad, a diagram gyonyoru egyenes, ellenben az amd lapban olyan mint egy hullamvadut es sokszor be esik 10mb/s ala. :D Ugyh laptopban benn is hagyom a corsairt mert lehet h a sebessege csak harmada a gyarinak, de igy is joval gyorsabb a rendszer a hdd-nel. (Mar amennyire az 1.6Ghz-es celenor engedi :D ).

[ Szerkesztve ]

(#35032) Frawly válasza phoenix64 (#35031) üzenetére


Frawly
veterán

Az 50-60 MB/sec az már közeledik. Amit érdemes lenne megpróbálni, hogy gyárilag vagy secure erase-t (pl. gyári Corsair SSD tool) vagy teljes lemezes TRIM-et végigfuttatni rajta (utóbbit lehet live linux termináljában blkdiscard paranccsal). A végigtrimezés segíteni szokott a meghajtó eredeti sebességének visszaállításában, de arra készülj fel, hogy ez a művelet mindent letöröl az SSD-ről.

1,6 GHz-en Celeron mellé meg értelmetlen is túl jó SSD-t tenni, nem tudná kifutni magát.

[ Szerkesztve ]

(#35033) Anonymusxx


Anonymusxx
aktív tag

Lenne egy kérdésem, vettem egy ssd-t a hdd-m mellé, az ssd-re raktam a rendszeremet.

Néha sok fájlokat (amik a hdd-én vannak) szoktam feltölteni böngészőn (ami az ssd-én van) keresztül, kb 20 nyitott ablakkal szokott menni, ez káros lehet az ssd-nek? érdemesebb lenne a böngészőt pl áttenni a hdd-re?

(#35034) Frawly válasza Anonymusxx (#35033) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem káros. Lényegében a HDD-ről megy felfelé a netre. SSD-re ilyenkor nem íródik semmi.

(#35035) Anonymusxx válasza Frawly (#35034) üzenetére


Anonymusxx
aktív tag

Köszi! :)

(#35036) csixy


csixy
addikt

Halott usb-s Verbatim Stor'n'go VX400-assal lehet még valamit kezdeni. A Windows eszközkezelő bedugás után rövid ideig ki szokta írni a lemezmeghajtók között, hogy ő az, de aztán lelép róla.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35037) King Unique válasza csixy (#35036) üzenetére


King Unique
titán

Korábban volt erről szó egy másik topikban is, de már akkor sem nagyon sikerült vele mit kezdeni. Ha továbbra is tartósan írásvédett és már az OS is egyre kevésbé ismeri fel, akkor annak kb. annyi. De azt hittem már rég visszaküldted, rég megvolt a garanciális csere, vagy ezek szerint mégsem? :F

Egyébként a gyártó weboldala alapján ez inkább egy pendrive, mintsem egy külső SSD. Az utóbbi megnevezés inkább a Corsair kütyüjénél reálisabb, amiről teszt is készült itt a topikban. Na az már egy komoly cucc, annál van UASP, TRIM, SMART stb., valamint nemcsak a szekvenciális értékei jók, hanem a 4K is. Ellenben a hagyományos pendrive-ok az utóbbiaknál jellemzően elég gyengék (példa)...

[ Szerkesztve ]

(#35038) csixy válasza King Unique (#35037) üzenetére


csixy
addikt

Még kutatom a garancia levelét. Én is láttam róla ezt is azt is, de pl az emag külső SSD-ként hirdeti. Franc allna a drájvjába. :((

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35039) Frawly válasza csixy (#35036) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, lehet. Újraparticionálod linuxos fdisk vagy cfdisk valamelyikével. Utána létrehozol rajta fájlrendszert. Amin lefuttatsz egy fsck-t. Ha közben a kernel elkezdi az I/O error bad block sorokat dobálgatni rá, akkor nagy ívben a jobb vállad felett elhajítod a junkdrive-ot a kukába, hogy csak nyekken. Ennyit lehet csinálni vele. Ha van még rá jótállás, akkor vissza gariztatni.

(#35040) Imy


Imy
veterán

21-én vettem a gépet, amiben az SSD van. Érdemes foglalkozni azza, hogy a kondició 99%-ra csökkent?

[ Szerkesztve ]

(#35041) Frawly válasza Imy (#35040) üzenetére


Frawly
veterán

Nem érdemes vele foglalkozni. Csak ha ugyanilyen gyorsan esik 98%-ra is.

(#35042) Pgraph


Pgraph
aktív tag

Sziasztok!
Crucial MX500 m.2 SATA SSD-m működési hőmérsékletét kissé magasnak találom. Egy Gigabyte B450M DS3H lapba szereltem és idle is 40 Celsius fok körül, inkább affelett van. A maximum 54 fok volt. Igazából pedig nyaggatva még nincs, most lakom be a rendszert. Mennyire elfogadhatók ezek az értékek? Esetleg valami bordát (pl. FET sün) szerezzek rá, vagy próbáljam megfúvatni valahogy, vagy oké így? 2.5 inches Samsung 850 EVO van a másik gépemben, azt jóformán 40 fokig se sikerült még melegíteni intenzív használattal se. Neki az idle hőmérséklete 26 fok...
Szóval, mennyire foglalkozzak ezzel a dologgal, élettartamra milyen hatásssal van ez a 40-50 fok, illetve ha megterhelem majd, az esetleges még magasabb hőmérséklet?

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#35043) dugo_ válasza Pgraph (#35042) üzenetére


dugo_
veterán

Ezek az értékek a hideg SSD-k jellemzői... Teljesen normális működési hőmérséklet.

Az én MX500-am 78 fokon tetőzött klónozás alatt és már Windows alatt is elérte egyszer a 70 fokot. :D

(#35044) Raymond válasza Pgraph (#35042) üzenetére


Raymond
félisten

Az MX500 ilyen, ezek normalis ertekek ennel a modellnel.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35045) Pgraph


Pgraph
aktív tag

@dugo_ és Raymond, köszönöm!
A lényeg, hogy nem kell aggódni. Azért az a 78 fok már elég emberes volt...
Van egyébként valami hővédelem a vezérlőjükben, ami kvázi leállítja őket, ha kezdenének megsülni?
Most a gyári AMD hűtő van a Ryzenen, esetleg egy komolyabb topflow, pl. BQ Shadow Rock LP adhatna neki egy kicsit nagyobb légáramot?
Azért szeretném,ha legalább öt-hat évig működne. Amúgy egy 500 gigás darab.

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#35046) Raymond válasza Pgraph (#35045) üzenetére


Raymond
félisten

Van benne vedelem, ha tul meleg akkor lassabb lesz. Ugyanugy mint egy CPU.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#35047) Frawly válasza Raymond (#35044) üzenetére


Frawly
veterán

De csak az M.2 verziónál. Abban a verzióban nem is fogom senkinek ajánlani, ez már túl brutális melegedés. 2,5 colos változatban viszont nincs melegedési gondja, úgy meg továbbra is ajánlható.

(#35048) Rainman05


Rainman05
tag

Sziasztok! 5 nap működési idő után már 2 százalékkal csökkent a az SSD kondíciója! Az lenne a kérdésem hogy renden van ez így vagy aggodalomra adhat okot?

(#35049) Frawly válasza Rainman05 (#35048) üzenetére


Frawly
veterán

Ez tényleg fura. Az nem, ha 1%-ot esik, de ha 2-őt, az már gyanús. Adata SSD Toolbox mit mond rá? Az is 98%-osnak írja?

(#35050) varmi2 válasza Rainman05 (#35048) üzenetére


varmi2
nagyúr

Nézz rá a saját szoftverével is.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.