Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:39

LOGOUT.hu

Milyen SSD-t vegyek? Mielőtt kérdezel, kérünk az összefoglalót olvasd el! Ha ezt végigolvastad, de még mindig nem sikerült dönteni, akkor amikor kérdezel, kérünk, feltétlen tüntesd fel az alábbi adatokat!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77270) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Köszönöm a türelmeteket, megszületett egy megoldás. A Flash topik a továbbiakban SSD kibeszélő néven fog tovább futni, így ott szabadabban lehet az SSD-ket kibeszélni, megosztani pozitívumot és negatívumot is.

Itt most elég sok hsz szüleletett, ami jobb lett volna oda. Ezeket már nem bolygatom, maradni fog, de kérek mindenkit, (a topik tisztasága miatt) hogy ezeket oda írjuk be ha lehet, vagy onnan linkeljük ide ha nagyon muszáj.

Köszi

[ Szerkesztve ]

Hozzászólások

(#47651) Jocikablack


Jocikablack
tag

Sziasztok.
Sajnos nem tudom milyen SSD-t kellene vennem.
Konfigom:
ASUS GL703VM SCAR edition
SKU: GL703VM-EE048T
Processzor: Intel Core i7-7700HQ
Kijelző: 1920 x 1080; 120HZ; 5ms
Memória: 16 GB RAM
Merevlemez: 1000 GB
Grafikus kártya: NVIDIA GeForce GTX 1060
Operációs rendszer: Windows 10

SSD nincs benne. Elvesztem teljesen az ssd tipusok között. Konkrétan vakon vagyok. Milyen típusút kellene vennem bele? 256GB elég lenne. Garanciavesztés nélkül belerakhatom? Windowst hogy tudom átrakni rá? Bocs a sok kérdésért.

(#47652) snecy20 válasza Jocikablack (#47651) üzenetére


snecy20
veterán

Ilyened van? Itt azt írja hogy van benne SSD:

[link]

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#47653) gerner1 válasza snecy20 (#47652) üzenetére


gerner1
veterán

Attól is függ, hogy milyen SKU kódon futó gyári konfigot vett. Simán lehet, hogy nincs benne.

(#47654) Jocikablack válasza snecy20 (#47652) üzenetére


Jocikablack
tag

Nem. A fent leírt tipus van.
https://www.usanotebook.hu/laptop/asus-rog-strix-gl703vm-gl703vm-ee048t/P54558

(#47655) edari


edari
őstag

Sziasztok
Játékra keresek ssd-t, egy párat ki is néztem, mindegyik mellett van pro/kontra, így nem tudok dönteni. Kb egy árkategória mindegyik.
500 körülieket néztem ki.

1: Samsung 860 EVO
Azok közül amiket néztem ez a legolcsóbb, 3 év gari, amiért nem venném meg az csak a tbw, de abban se vagyok biztos hogy ezt elérném-e.

2: Adata SX950U
Ez a legdrágább. Mivel ez az sx950 olcsósított változata, ezért csak 3 év gari van rá, ha jól tudom tbw nincs, viszont tlc-s, de nem vnand-os. Így emellett szól a legkevesebb érv, csak a tbw hiánya.

3:Crucial mx500
Tbw ha jól tudom van, tlc-s de nem vnand kiépítésű.

Illetve néztem még az adata sx950-et, 5 év gari, nincs tbw, mlc-s. Ez lenne a legjobb, de ennyit már szívesen költenék rá.

Ti melyiket ajánljátok?

(#47656) snecy20 válasza edari (#47655) üzenetére


snecy20
veterán

,

[ Szerkesztve ]

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#47657) Sisco2 válasza edari (#47655) üzenetére


Sisco2
tag

*860 EVO 500gb

300 tera-t? :)

4 év alatt én most tartok, 8 teranal. Najo én nem használom szénné a gépet.
De sztem egy emberöltö kevés 300TBW -hez. :) Ráadásul sokszorosát tudták teljesíteni valos teszteken a samsung SSD-k, TBW csak az az érték amennyire garanciát adnak.

[ Szerkesztve ]

(#47658) Emperor_ válasza edari (#47655) üzenetére


Emperor_
addikt

Mx300-ra és Samsung EVO 850-re is nézz rá!

sx950 túlzás erre célra. Persze ha befér a keretbe, akkor azt venném 😉.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#47659) edari válasza Emperor_ (#47658) üzenetére


edari
őstag

sx950 pont az ára miatt esett ki.
mx300 és az 500 között mi a különbség?

@new card: a gari is lényeg. :)

Egyébként lehet akkor a samu lesz. :R

(#47660) Frawly válasza edari (#47659) üzenetére


Frawly
veterán

Az MX300 és MX500 is 3D TLC-s, ami igaz, hogy nem V-NAND, de azzal ekvivalens sebességben és írásterhelhetőségben. Az MX500 újabb generáció, magasabb TBW. Mindkettő jó vétel. A 860 EVO is. A 850 EVO-val sincs baj, csak az árát nem viszik le a 860 EVO alá, és ez kezd ellene szólni, több gyártó újabb modellje árban olcsóbban kapható, némelyik épp úgy 5 év garival. Tehát nem arról van szó, hogy a 850 EVO kegyvesztett lett, hanem egyre több olyan SSD van, ami jobban megérheti.

Az SX950-et nem ismerem.

Milyen felhasználásra lesz, hogy ennyire fokozottan nézed a TBW-ket? Első SSD-sek szoktak félni, hogy túl sokat írnak majd rá, aztán lepődnek meg az írási statisztikáikon, hogy végül mégis milyen alacsony. Ha nem extrém felhasználásra lesz, akkor mindegy melyik SATA3 SSD-t veszed, csak legyen minél olcsóbb, adjon minél több tárterületet a keretedért, és lehetőleg legyen rá minél több gari. Az, hogy 100 vagy 120 TBW van-e rá megadva, meg a gyártó spec 520 vagy 540 MB/sec-et ad-e meg a szekvenciális értékeknél az nagyon nem számít. Az sokkal fontosabb, hogy legyen hozzá gyári tool, firmware support.

(#47661) Pgraph


Pgraph
aktív tag

A TBW-értékeket magam is csak iránymutatás, „minőségérzet” miatt nézem. Alábbi képen átlagos használat melletti mostani SSD-m TBW-fogyasztása. Nem mostanában fogom elérni a limitet, pedig egyáltalán nem figyelek rá, hogy kíméljem a meghajtót...

„A világosság felé vezető úton megtett minden lépés mélyebb sötétséget idéz.” - Hamvas Béla

(#47662) Frawly válasza Pgraph (#47661) üzenetére


Frawly
veterán

Ez egyáltalán nem sok írás, napi 17,8 GB alatt (még kevesebb, mert az üzemóráknál nem csak a bekapcsolt órákat számolja, hanem azt is leszűkíti a nem energiatakarékos időszakokra, de maga az SSD üzemideje ilyenkor sokkal több, mint az kijelzett 317 nap, általában legalább a duplája).

Az én MX300-am 368 napja üzemeltem be, de a SMART csak 95 napnyi üzemidőt jelez ki. Kb. 185 óra üzemidő lehet benne, mivel átlag fél napokat megy bekapcsolva a gép, mégis csak 95 napnyi órát mutat a számláló, ezek szerint bekapcsolt állapotban is az idő 50%-ban energiatakarékosan altatja az SSD-t a vezérlője.

Az írási statisztikánál ezért érdemes nem az üzemórával leosztani, hanem felírni, hogy mikor tetted be a gépbe az SSD-t. De még ha 24/7-ben is ment a meghajtó, a 17,8 GB/nap nem valami magas, olyan ütemmel használva, még egy ultraalacsony 40 TBW-s, planár TLC-s WD Green-nél, meg 3D TLC-sből a legalsó kategóriás Kingston A400-nál is még plusz 5,5 év, mire eléred a limitet. Már pedig a legtöbb modell már 120 gigás méretben is 70-150 TWB-s limittel rendelkezik, a 240 gigás és egyre nagyobb SSD-k meg arányosan többel, míg élsz nem éred el átlag felhasználással, hogy a cellákat kifáraszd.

(#47663) edari válasza Frawly (#47660) üzenetére


edari
őstag

Nem az első ssd-m, elég sok volt/van. TBW-t csak azért nézem, hogy inkább a garancia időből fussak ki, ne a tbw-ből. De 300 terrából valóban nehezen fogok.

(#47664) zzola


zzola
félisten

256-os 860 EVO-n bekapcsoltam a Rapid módot. Ezek valós értékek?

(#47665) dugo_ válasza zzola (#47664) üzenetére


dugo_
veterán

Rapid mode = RAM disk

(#47666) Raymond válasza zzola (#47664) üzenetére


Raymond
félisten

Igen, a RAM-bol olvasva/irva, csak annak semmi ertelme. Kapcsold ki.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#47667) zzola válasza Raymond (#47666) üzenetére


zzola
félisten

Akkor egyáltalán minek van ilyen opció? Parasztvakítás?

(#47668) snecy20 válasza Raymond (#47666) üzenetére


snecy20
veterán

Ilyenkor amúgy lefoglalja a RAM-ot a rendszer elől? Vagy mi miatt nincs értelme? :)

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#47669) zzola válasza snecy20 (#47668) üzenetére


zzola
félisten

Nálam 0.3GB-ot foglal le...

(#47670) Raymond válasza zzola (#47667) üzenetére


Raymond
félisten

Igen, masra nemigen jo. A mai modern OS-ek koraban ez inkabb problemas mint segitseg.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#47671) zzola válasza Raymond (#47670) üzenetére


zzola
félisten

Értem. Pontosan mi a probléma, vagy milyen problémát okoz?

(#47672) Frawly válasza zzola (#47667) üzenetére


Frawly
veterán

Legtöbb esetben nem gyorsít semmit, de ha sok RAM-od van, akár be is hagyhatod kapcsolva. Bajt nem okoz. A lemezműveleteket RAM-ból gyorsítótárazza. Persze a Windows is cache-el RAM-ból, de az kevesebb RAM-ot használ erre, meg annak a cache-elése nem valami ász. Ha úgy érzed nem lett gyorsabb, vagy nem állsz memória bővében, kapcsold ki, egyébként meg maradhat.

A Linux alapból ilyet használ, nem kell hozzá spéci szoftver. Nekem is ilyen 6,8 GB/sec-et mérnek az ilyen átviteli tesztek, mert RAM-ból dolgozik. Most miközben ezt írom, a free parancs azt írja, 1,5 GB-tot használ a kernel cache-elésre, általában 1-2 GB körül mozog, ha épp nem lenne elég memória, akkor automatikusan csökkenti a méretét.

[ Szerkesztve ]

(#47673) zzola válasza Frawly (#47672) üzenetére


zzola
félisten

Kösz. 0.3GB RAM nem a világ vége, maradt még bőven...

(#47674) zzola


zzola
félisten

Mit gondoltok, az Adata XPG SX8200 és a XPG GAMMIX S11 között van valami különbség-a bordát leszámítva? A XPG GAMMIX S11-et a gyártó a leggyorsabb SSD-ként hirdeti...
AZ adatok ugyanazok, a vezérlő is...

(#47675) Emperor_ válasza zzola (#47674) üzenetére


Emperor_
addikt

Szerintem ugyanaz, csak az utóbbin van borda :K .

Mán csak az RGB LED hiányzik róla. ;]

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#47676) zzola válasza Emperor_ (#47675) üzenetére


zzola
félisten

:R

(#47677) Emperor_ válasza zzola (#47676) üzenetére


Emperor_
addikt

Még annyit, hogy mindenképpen a bordásat venném vagy a borda nélkülit és tennék rá egy jó magas bordát.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#47678) zzola válasza Emperor_ (#47677) üzenetére


zzola
félisten

A borda nélkülihez jár gyárilag egy felragasztható hőelvezető matrica...

(#47679) csibuka85 válasza Frawly (#47649) üzenetére


csibuka85
senior tag

Bios verzio a legujabb. Ennyit tud max szerinted ?

Z790 AORUS MASTER,I7 13700K+ARCTIC 420 RGB,G. PHANTOM 4090 GS,G SKILL TRIDENT Z5 RGB 32 GB 7200 CL34, SOUND B. Z,LOGITECH Z5500 THX 5.1,K. Renegade FURY 4 Tb M.2 ,34 TB HDD,EVGA G2 1300W,COSMOS C700P ,LOGITECH G7,G903,ASUS HORUS RGB,R.BLACKSHARK V2 7.1,L.G633 .1, AOC AGON 353UCG 200HZ HDR1000

(#47680) Sisco2


Sisco2
tag

Intel 760p van esetleg valakinek?

AS SSD bench shotot kérhetnék?
Főleg a 4k Read -re lennék kiváncsi.

[link]

(#47681) Emperor_ válasza csibuka85 (#47679) üzenetére


Emperor_
addikt

Kérem a Flash SSD topicban folytassátok :R !

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#47682) csibuka85 válasza Emperor_ (#47681) üzenetére


csibuka85
senior tag

Milyen flash topicban ? Miért zavar ez Téged ? Ez csak olyan topic hogy milyen Márkájú SSD-t vegyél ? Semmi teljesítményt meg hasonlókat nem szabad megbeszélni ?

[ Szerkesztve ]

Z790 AORUS MASTER,I7 13700K+ARCTIC 420 RGB,G. PHANTOM 4090 GS,G SKILL TRIDENT Z5 RGB 32 GB 7200 CL34, SOUND B. Z,LOGITECH Z5500 THX 5.1,K. Renegade FURY 4 Tb M.2 ,34 TB HDD,EVGA G2 1300W,COSMOS C700P ,LOGITECH G7,G903,ASUS HORUS RGB,R.BLACKSHARK V2 7.1,L.G633 .1, AOC AGON 353UCG 200HZ HDR1000

(#47683) Raymond válasza csibuka85 (#47682) üzenetére


Raymond
félisten

Ebben: [link] Gondolom azert zavarja mert Emperor a topicgazda. A tobbihez lasd az osszefoglalo elso par mondatat itt fent.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#47684) Frawly válasza csibuka85 (#47682) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ez csak egy olyan topik, amiben azt tárgyalják meg, hogy amennyiben még nem vetted meg, milyen SSD-t vegyél, típus, márka, méret, melyik mennyit ér, mennyire jó vétel. Ha már megvetted, és valami szoftveres beállítás érdekel, vagy gond van vele, akkor ebbe a topikba menjen.

(#47678) zzola: ez a hőelvezető matrica/lap általában egy kalap fekáliát sem ér, annyira melegednek ezek a meghajtók, hogy kell rá rendes hővezető paszta, rendes vastag borda, és még sokszor ezt is ki kell egészíteni egy ventivel, ha nem lenne elég jó a szellőzés. Teljes terhelés alatt majdnem annyira melegszik, mint egy CPU. Azt értem, hogy azt írják rá, hogy 10 fokkal hűvösebb, csak azt nem mihez képest.

[ Szerkesztve ]

(#47685) zzola válasza Frawly (#47684) üzenetére


zzola
félisten

Gondolom.
Egyébként egy ilyen gyors SSD nekem csak szórakozásra kell, munkára van egy dedikált laposom.
Most 2 SSD-m van, egyikről a rendszer, másikról a játékok futnak. Ki tudom váltani a kettőt egy ilyen gyorssal?

Korábban azt vettem észre, ha egy nagyobb SSD van, akkor néha nem várt sebesség van (negatív hatás).

(#47686) Frawly válasza zzola (#47685) üzenetére


Frawly
veterán

Szórakozásra pont nem lesz gyorsabb, csak ha olyan munkád van, ami spéci szoftvereket kíván, amik ki tudják hajtani. Windows, átlag progik, játékok nem profitálnak az NVMe-ből. Ennek ellenére te tudod mit akarsz venni, de a technikai kíváncsiságot leszámítva nem érdemes NVMe-t venni.

Kiváltani mindent ki tudsz, kérdés mennyit tudsz rászánni, mekkora tárhelyre van szükséged.

Ezt a negatív hatást, lassúságot egy nagy SSD-nél nem tudom megerősíteni. Általában minél nagyobb az SSD, annál gyorsabb (=értsd: nagy fájlok másolásakor és benchmarkokon gyorsabb) szokott lenni (jó, ennek van egy korlátja, de a 250 gigás kicsit gyorsabb, mint a 120-as, az 500 gigás meg a 250-esnél gyorsabb, efölött már nem szokott sebességkülönbség lenni). Főleg azért nem, mert egy szinten túl már a csatoló korlátozza az SSD-ket.

(#47687) makoss


makoss
addikt

Üdv!

Van már valakinek Samsung T5 külső SSD-je?
Mik a tapasztalatok?
Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE telóhoz,
Chuwi Hi 10,
illetve asztali PC-hez lenne használva :R

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#47688) Raymond válasza makoss (#47687) üzenetére


Raymond
félisten

Ugy nez ki westlake-nek mar van. Lasd #44915

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#47689) makoss válasza Raymond (#47688) üzenetére


makoss
addikt

Köszi, majd beszélek vele :R

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#47690) zzola válasza Frawly (#47686) üzenetére


zzola
félisten

Értem, köszi.

(#47691) nagyfejü


nagyfejü
őstag

hali!

Sima otthoni használatra rendszernek kellene.

-Kingston A400 2,5" 120GB SATA3 SSD (SA400S37/120G)

vagy

-Western Digital 120GB SATA3 WDS120G1G0A

üdv!

(#47692) Frawly válasza nagyfejü (#47691) üzenetére


Frawly
veterán

Adata SU800 13k környéke, Adata SU650 12k a 120 gigás verzió.

De ha rugalmasabb a keret, akkor Adata SU650 240GB 17k körül van a legtöbb helyen. Azért nem mindegy, hogy +4-5 ezerért dupla annyi tárhelyed van.

Vehető az a kettő is, amit írtál, ha annyira olcsón kell (ebben az esetben több szól az A400 mellett, mint a WD Green mellett), de az Adata SU-k jobbak ár/érték arányban. Megéri szerintem azt a pár ezres különbözetet rászánni.

[ Szerkesztve ]

(#47693) Frawly válasza makoss (#47687) üzenetére


Frawly
veterán

Látom még mindig külső SSD-t keresel. Továbbra is tartom, amit múltkor írtam, ilyen felhasználásra mindegy melyiket veszed. Egyre figyelnék csak, a TRIM-et támogassa a háza. Minden más mellékes, sebességben úgyis limitálni fog az USB port, akkor is, ha USB 3.1-es, és külső meghajtóra amúgy sem fogsz annyi adatot írni, mintha belső meghajtóként használnád rendszer alatt.

Így igazából azt kell mérlegelned, hogy mennyi pénzt tudsz rászánni, és ezért mekkora tárhelyet szeretnél, és esetleg melyiknek az külső házát tartod esztétikusabbnak.

Azt viszont nem tudom, hogy ezek a külső SSD-k mennyire mennek telón, ezt a részét teljesen passzlom, nincs vele egyáltalán tapasztalatom.

(#47694) Zolorado


Zolorado
tag

Sziasztok!

Ez az SSD most eléggé akciós. Linuxos, netezős gépbe szerintetek megérné?
(Csak SATA2 csati van az alaplapon, szóval a sebesség nem gáz.)

(#47695) tibor2010 válasza makoss (#47689) üzenetére


tibor2010
tag

Nézz rá erre is:

SILICON POWER 256GB Bolt B10 USB 3.0 SP256GBPSDB10SBK

(#47696) nagyfejü válasza Frawly (#47692) üzenetére


nagyfejü
őstag

köszönöm!

(#47697) makoss válasza Frawly (#47693) üzenetére


makoss
addikt

Milyen csatlakozónak kellene lennie ha nem USB 3.0? :R

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#47698) King Unique válasza makoss (#47697) üzenetére


King Unique
titán

Az USB 3.0 UASP módban max. 450 MB/s körül tud, amivel már javarészt ki lehet használni egy SATA3-alapú külső SSD adatátviteli sebességét. Az USB 3.1 Gen 2 port ahhoz kell, hogy teljesen kipörgesd, vagyis az alábbi teszt alapján az 5XX MB/s szekvenciális maximumokhoz. De mondjuk a tesztnél a SATA3 a szűk keresztmetszet, mert a Gen 2 ennél többet tud, amit egy másik teszt szemléltet.

Egyébként jó választás a T5 és annál a TRIM is működik. Elvileg mobileszközökhöz is használható, ahogyan pl. az ADATA külső SSD meghajtói szintén az alábbi kompatibilitási lista alapján. Maga a lista valószínűleg nem teljes, de azért több, mint a semmi.

[ Szerkesztve ]

(#47699) makoss válasza King Unique (#47698) üzenetére


makoss
addikt

Kell, vagy lehet a PC-hez kötni valami kütyüt amivel minnél jobban ki lehessen használni a sebességet?
Külsőleg vagy alaplapba. :R

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#47700) Frawly válasza makoss (#47697) üzenetére


Frawly
veterán

USB3.0, USB3.1. Esetleg eSATA, ami még jobb lenne.

Az a baja az USB3.x-nek, hogy hiába elég nagy az elméleti sávszélessége a SATA3-as SSD-khez, igazából a gyakorlatban mégis limitál valamennyire, mivel nagy az overheadje, amit átnyom, annak csak egy része hasznos adat. Inkább van az 400 MB/sec körül, amit mérni lehet USB3.0-án.

(#47694) Zolorado: ennyiért 3 év garival nem nagy kockázat, Linux alá elég lehet, mivel a Linux kevesebbet foglal, kevesebbet is ír, jobban is cache-el. Végülis egy pendrive ára. Specifikációt nem lehet találni róla a neten, a gyártó csak a 120-960 GB-osra ad meg némi infót az S55-nél, a 60-asra nem. Ha még rá tudsz szánni 3 ezrest, akkor 9 ezer környékén ott van a 120 gigás Kingston A400. De mondom, ilyen jelképes áron végül is kipróbálhatod az S55-öt, legalább lesz vele valakinek tapasztalata.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.