Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:39

LOGOUT.hu

Milyen SSD-t vegyek? Mielőtt kérdezel, kérünk az összefoglalót olvasd el! Ha ezt végigolvastad, de még mindig nem sikerült dönteni, akkor amikor kérdezel, kérünk, feltétlen tüntesd fel az alábbi adatokat!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77270) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Köszönöm a türelmeteket, megszületett egy megoldás. A Flash topik a továbbiakban SSD kibeszélő néven fog tovább futni, így ott szabadabban lehet az SSD-ket kibeszélni, megosztani pozitívumot és negatívumot is.

Itt most elég sok hsz szüleletett, ami jobb lett volna oda. Ezeket már nem bolygatom, maradni fog, de kérek mindenkit, (a topik tisztasága miatt) hogy ezeket oda írjuk be ha lehet, vagy onnan linkeljük ide ha nagyon muszáj.

Köszi

[ Szerkesztve ]

Hozzászólások

(#47451) Frawly válasza tomo1998 (#47446) üzenetére


Frawly
veterán

Milyen proci, mennyi RAM van az illető asztali gépekben? És a laptopban?

Hogy érted, hogy nem sokkal gyorsabb, mint egy HDD? Csináltál méréseket?

Neked kell tudnod, neked megéri-e a Samu 970 a felárat. Abból ítélve, amiket írsz, nem olyan a felhasználásod, hogy ki tudnád hajtani a benne lévő teljesítménytöbbletet. Teszteken általában 8-20+ másodperces betöltési/boot-időknél az NVMe ilyen 0,1-0,5-1-2 másodpercekkel gyorsabb, kisebb progiknál meg stock Win bootnál meg nem is mérhető a különbség, 0,1 mp alatti diffik lehetnek csak. Ezt kell eldöntened, hogy ez neked megéri-e a felárat, meg azt, hogy hűteni kell az NVMe-seket ventivel. A legtöbb embernek nem éri meg, ezért nem ajánljuk. Ennek ellenére mindenki arra költi a pénzét, amire akarja, csak akkor nem éri meg a topikba a kérdezni, ha nem tervezed megfogadni az itt írtakat. Ha már úgyis eldöntötted, hogy neked kell, akkor meg kell venni, meg kell tapasztalni, le kell mérni, hogy mennyivel gyorsabb vagy nem gyorsabb.

(#47452) nguru válasza Marci112233 (#47450) üzenetére


nguru
tag

Nem értek egyet veled! Drága megoldás az NVMe ssd? Igen, az. De az ember gyarló ugyebár...Egy WIN 10 futtatásához bőven elég lenne egy alap Intel, vagy AMD proci, meg 2 giga RAM. Ma átlagosan szerintem a 4, vagy több mag jellemző, a minimum pedig 8 giga RAM, vagy több. És ha már ráköltötted, akkor szeretnéd a maximumot kihozni abból, amid van! Nekem az előző ssd-m (Mai napig bent van a gépben) egy samsung 650-es. Érzésem szerint az NVMe sokkal gyorsabb mind a bootolásnál, mind op rendszer alatt. Persze a hagyományos merevlemez után sokkal nagyobb ugrás bármilyen SSD, ezt elismerem, de ÉREZHETŐ a gyorsulás.
Ezeké a jövő! Ma már a belépőszintű lapokon is megtalálható! És ha már van..miért ne használjuk?

(#47453) tibor2010


tibor2010
tag

Érdekességként, mennyire más az elmélet és a gyakorlat:

Használok egy ősrégi PC-t, Intel Core2 Duo E7200, W10 Pro 32 bit, 4GB RAM (ez a max).

SATA I-es vezérlő, még AHCI-t sem tud!
Samsung 840 EVO 250GB SSD-vel a BIOS indulása után 4-5 s alatt megjelenik a bejelentkezési képernyő.

Ezt a papíron 3-5-ször gyorsabb i3-as gépekkel sem tudom megközelíteni.

[ Szerkesztve ]

(#47454) tomo1998


tomo1998
csendes tag

Örülök, hogy többen is házzászóltak, köszönöm. Nem gondoltam, hogy vita alakul ki. Átgondolom, mi is legyen.
Nem sürgős a dolog, tanulmányozom a kapott linket. Nekem megfelelne a pm961 vagy a 960 evo 250 GB-vel.
Keresek/várok jó lehetőséget a Hardveraprón. (A többi cuccot is itt szereztem be.)
Az említett gépek ssd-vel fx8350 és 8 GB DDR3 2100 ram, egyik 970 fx extreme3, a másik 990fx extreme 3 lappal. A laptop Acer Aspire 5, 8 GB DDR4 2400 ram, i5 8250U procival. A gép, amibe ssd-t akarok tenni: fx6350 proci, 8 GB DDR3 2100 ram fx 970 extreme3 lap.

[ Szerkesztve ]

(#47455) Marci112233 válasza nguru (#47452) üzenetére


Marci112233
őstag

Valamennyire egyet értek veled, mert ugye manapság 4 magos processzor és 8 GB RAM már alap dolog ha játszani akar az ember, mondjuk e-mellé még egy jobb VGA is kell de ezt inkább nem részletezem.
Más viszont az hogy már írtam is, egy 250GB-os NVMe SSD árán kapni lehet 500GB-os SATA3-as SSD-t.
Viszont én havernál láttam NVMe SSD indított rendszert, és kb ugyan annyi idő alatt nekem a 840EVO is elindul. Igaz nem mértem rá stopperrel, de ha 1-3 másodperccel is jobb az NVMe, akkor azért én nem veszek olyat, hanem inkább nagyobb tárhelyű STA3-ast és arra már akár pár játék is mehet. (250GB-aosra is fgérhet, de ara azért nem sok.)
Amúgy az én lapomon is van M.2 csatlakozó, de a leírtak miatt én nem váltok a 840 EVO-ról csak ha beadja a kulcsot.

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#47456) horvathpeter


horvathpeter
aktív tag

Sziasztok!

120GB-os ssd-t szeretnék venni. Op. rendszer + pár program lesz rajt. Kingston SA400 és UV400 között mi a különbség? Vagy más típust tudtok ajánlani? 12k körül jó lenne megúszni.

"Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!"

(#47457) tomo1998 válasza nguru (#47447) üzenetére


tomo1998
csendes tag

Szia!
Te milyen SSD-t használtál? A leírásban szerepel, hogy ha bootolható LEGACY módban, akkor tulajdonképpen nem is kell semmit variálni. A Samsung PM961-et legacy módban használjuk, elsőre ment minden a laptopon. Lehet, hogy az adapterben is menne?

(#47458) nguru válasza tomo1998 (#47457) üzenetére


nguru
tag

Egy Samsung EVO 960-as (256 gigás) ketyeg a gépben. Ha van ilyen foglalat az alaplapon (laptopon) akkor a támogatásnak is meg kell lennie. Ott nem is lehet gond, mivel a bios natívan támogatja! Viszont, ha NINCs a lapon, akkor kezdődnek a gondok.
Ja...ha kell az asrock 990 lapra kész, működő biosom van..Ha kel valahogy eljuttatom. ;)

Legacy módon itt ( ha jól tudom..) a nem UEFI biosokat érted!

[ Szerkesztve ]

(#47459) Pécsi gyerek válasza TXT (#47408) üzenetére


Pécsi gyerek
addikt

Nekem 3 gépekben van Kingston a400.Azon kívűl, hogy nem ajànlott itt mert kevés az íràsterhelhetősége,hiba nélkűl használom mindegyiket.Persze az idő eldönti majd hogy mennyi az annyi..

Gigabyte b360 hd3+i5 8400+4×4 gb ddr4 2400 mhz+fsp 460 80+Gtx 1060 6 Gb +zalman z1 neo

(#47460) tomo1998 válasza nguru (#47458) üzenetére


tomo1998
csendes tag

Igaz, keverem már a Biosokat, az asztalin UEFI van. Egy levél mellékletbe befér gondolom a bios. Szívesen venném, ha elküldenéd. Ha így jó, írok email címet.

(#47461) nguru válasza tomo1998 (#47460) üzenetére


nguru
tag

Várom priviben...de küldeni csak este tudom. Perpill dolgozom! Nem látszik? :))

(#47462) Csontikka válasza Emperor_ (#47448) üzenetére


Csontikka
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm a válaszod, így már biztosabban rendelem meg.
:R

[ Szerkesztve ]

(#47463) Frawly válasza nguru (#47458) üzenetére


Frawly
veterán

Na, ez a nagy tévedés. Attól, hogy van az alaplapon PCIe SSD-t fogadó M.2 csatlakozó, attól még a támogatás elég ingoványos. Szopófaktorok tömege várhat az emberre, kezdve onnan, hogy kisebb sávszélességet támogat a lap (PCIe 3.0 x4 helyett csak PCIe 3.0 x1, x2 vagy PCIe 2.0), meg egyes SSD-ket nem ismer fel (nem látszik az UEFI BIOS-ban), vagy felismeri, de bootolni nem tud róla. Újabb lapoknál már nem gond. Aztán ott van az, hogy piszkosul melegedik, külön ventit kell rá applikálni a hűtőbordán felül, ami hűtőlemezzel jönnek az ilyen SSD-k, általában egy kalap fekáliát nem ér.

Cserébe általában ilyen sebességkülönbségek fogadnak:
videó 1
videó 2
Win10 bootidő 21 vs. 23 mp.
DIMM RAM drive vs. SSD (pedig a RAM drive még az NVMe SSD-nél is nagyságrendekkel gyorsabb)

Így ha csak videót nem szerkesztesz (mikor ilyen sokgigás fájlokat kell tologatni) vagy masszív virtuális gépezést folytatsz nap mint nap (szintén sokgigás lemezképek mozgatása), meg speciális szerverfeladatok (adatbázisszerver), akkor nem sok előnyöd lesz az NVMe SSD-ből. Még sokszor ilyen felhasználáskor sem gyorsabb, ha kifogy a saját cache-ből, mert akkor megint a NAND cellák sebessége szűk keresztmetszet, ennyi erővel meg lehetne használni egy Samsung 850, 860-at is Turbo cache-el Samsung Magicianből.

Azzal viszont egyetértek, ha most még sok ember nem is használja ki, az NVMe lesz a jövő. Nem sokkal drágább legyártani (az SSD-n lényegében csak a NAND Flash chipek drágák, a körítés meg a csatoló különbsége elenyésző költségben, ideértve a vezérlőt, cache-t), nem kell szarakodni SATA kábelekkel, beépítőkerettel, ha a jövőben sokat gyorsulnak a hardverek, a háttértár nem fogja őket megint visszafogni. Már kezdenek olcsóbbak lenni az NVMe-s SSD-k, ha még a hűtésüket is kulturáltan megoldják, akkor miért ne. Egyszerűen a SATA interface már a HDD-s korszak maradványa, csak azért nem szüntetik meg, mert még sok HDD-t használnak és azokat is kell valahová kötni, meg az olcsósága miatt még sokan vesznek SATA SSD-ket.

Jelenleg viszont ott állunk, hogy átlag felhasználásra egy 240-256 gigás NVMe helyett jobban megéri egy 480-512 gigás SATA3 SSD, gyakorlatban alig lassabb, cserébe dupla annyi tárhelyed van, ami pl. játékoknál sokkal jobban jön, mint hogy nyerjél 1-5%-ot a már amúgy is durván lerövidült betöltési időkben, semmit nem kell a HDD-n hagyni, meg lassú meghajtóról futtatni, csak azért, mert már nem fér fel az SSD-re.

(#47464) d.szabolcs


d.szabolcs
csendes tag

Sziasztok!
segítségeteket kérem! Ebbe a nootbokba kellene ssd ASUS X451CA-VX141D csak a windows lenne rajta netezésre van használva csak, meghalt a winchestere. max 120 GB ig sata 3 as valószinüleg sata 1 van rajta.
Olcsó legyen és sok gari ! :D

[ Szerkesztve ]

(#47465) d.szabolcs


d.szabolcs
csendes tag

ssd beépítő keretet kell vennem? ASUS X451CA-VX141D

(#47466) Csontikka válasza d.szabolcs (#47464) üzenetére


Csontikka
aktív tag

Szia
tuti minimum sata2 van benne,
sata3 pedig visszafele kompatibilisígy a sata2 vinyó helyére bátran betehető.

(#47467) Csontikka válasza d.szabolcs (#47465) üzenetére


Csontikka
aktív tag

át fogod tudni szerelni a vinyó helyére.

videó

(#47468) d.szabolcs válasza Csontikka (#47467) üzenetére


d.szabolcs
csendes tag

szia
köszi szépen

(#47469) nguru válasza Frawly (#47463) üzenetére


nguru
tag

Emlékezz vissza, mi volt a SATA korszak elején! Az első lapokon, mikor megjelentek a SATA vezérlők, még külön chip volt a vezérlésükhöz. Egy Win xp telepítésénél még külön f6-tal kellett a drivert betölteni, hogy egyáltalán rá tudd húzni. Arról nem is beszélve, mennyivel drágább volt egy satás vinyó, mint egy hagyományos Pata. Ezek gyerekbetegségek, amiket majd szép lassan ki fognak nőni!
A 21 mp win bootidő egy hülyeség. Én a 21-ik mp-ben már a kommentedet olvasom itt a PH-n. Ott valami nagyon el van cseszve! Bootidő nálam gyakorlatilag nem mérhető! Ugyanis, mikor a monitorom bekapcsol, már a win 10 bejelentkező képernyője vár (Több fiók van). Ez gyakorlatilag a bekapcsoló gomb benyomásától max az 5 mp! (Nem hibernált, hanem kikapcsolt gépnél!) Bejelentkezés után pár mp alatt mindent betöltött!
És mindez egy olyan alaplappal, amin nincs M2 Pci-e foglalat! Az SSD egy Adapteren csücsül az utolsó 4X PCI-e foglalatban!

(#47470) SyMbioTe

Sziasztok!

Kingston UV500-as SSD-ről vannak infók hogy miféle? Vagy még nagyon új, hogy véleményt lehessen alkotni?

„És akkor csodálkozunk a rendőr vicceken! Mi ez, szerencsepatkó? Az! Eddig jó kabala volt. Nem gondolod, hogy egy kicsit hülyén néz ki egy magyar rendőr 1980-ban egy lópatkóval a kocsijában? A materialista világnézet nevében lefoglalom!”

(#47471) Raymond válasza SyMbioTe (#47470) üzenetére


Raymond
félisten

Meg egy honapja sincs hogy megjelentek.

(#47469) nguru

"A 21 mp win bootidő egy hülyeség. Én a 21-ik mp-ben már a kommentedet olvasom itt a PH-n. Ott valami nagyon el van cseszve! Bootidő nálam gyakorlatilag nem mérhető! Ugyanis, mikor a monitorom bekapcsol, már a win 10 bejelentkező képernyője vár (Több fiók van). Ez gyakorlatilag a bekapcsoló gomb benyomásától max az 5 mp! (Nem hibernált, hanem kikapcsolt gépnél!)"

Ennek semmi koze az SSD-hez, ez a BIOS/UEFI implementaciotol es az ott aktivalt boot "stilustol" fugg. A regebbi mSATA-s notebook-omnal is ilyen, az uj NVMe-snel viszont nem, ott to eltart kb. 15-20mp-ig.

[ Szerkesztve ]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#47472) nguru válasza Raymond (#47471) üzenetére


nguru
tag

Természetesen az Uefi beállításokon sok minden múlik! De hát pont ez a dolog lényege, hogy egy jól megtervezett, beállított alaplapnál klasszisokkal gyorsabbnak érezze a felhasználó a rendszert. Hogy most ez mennyiben köszönhető a gyorsabb adatátvitelnek, vagy a betöltés szoftveres beállításának, az a felhasználó szempontjából teljesen lényegtelen. Ő csak azt fogja érezni, hogy van egy baromi gyors rendszere!

(#47473) Bazsy


Bazsy
aktív tag

Sziasztok!
Egy hülye kérdés, de ha egy ASUS Sabertooth Z87-ben szeretnék egy M.2 Samsung 860-as SSD-t használni az működik? Értem hogy Z87 nem támogat NVMe-t de ez az SSD elvileg Sata-600. Akkor az menni fog?
Ha igen akkor mi lenne az ajánlott adapter ehhez?

Előbb utóbb gépcsere lesz viszont szivesen kivágnám az utolsó HDD-met már most.

Bazsy

(#47474) Marci112233 válasza Bazsy (#47473) üzenetére


Marci112233
őstag

Ha jól nézem azon a lapon nincs is M.2-es foglalat, így nem tudom lehet-e bele tenni olyat. Mondjuk ha van átalakító akkor igen, de szerintem inkább maradj a sima SATA3-as SSD mellett.

Egyébként a 860 EVO M.2-es nem NVMe, mert az csak egy sima SATA3-as SSD sebességre képes, tehát nem lennél vele amúgy sem előrébb. NVMe SSD a Samsungnál a 960 és a 970-es széria.

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#47475) Bazsy válasza Marci112233 (#47474) üzenetére


Bazsy
aktív tag

Amivel előbbre lennék az a SATA kábel meg a SATA árakábel. Újabban minden ilyen felesleges cucc zavarni kezdett. Új gépben az a terv hogy lesz egy 512GB 970es a rendszernek meg ez a nagyobb 1TB 860as a fileoknak és ezt már most meg tudnám venni ha valahogy rá lehetne dugni egy pcies átalakítókártyával pl.

Bazsy

(#47476) Frawly válasza nguru (#47469) üzenetére


Frawly
veterán

Az SSD vezérlő még mindig külön chipen van. Csak azért nem kell F6-tal drivert benyomkodni neki floppyn, mert már nem XP-t használnak az emberek, meg a Windows telepítők fejlődtek, és az újabb Windowsok tartalmazzák a legelterjedtebb SATA vezérlők drivereit. Nincs a SATÁ-nak már gyermekbetegsége, sok éves technológia. Az NVMe-sekhez is kell driver.

A bootidőt sokan rosszul mérik. Onnan kell mérni, hogy a F8-ra elővarázsolt Windows boot menüben (vagy az UEFI/BIOS bootmenüjében) kiválasztod a Windows normál indítását. Odáig, hogy megjelent az asztal, tálca, betöltött minden ikon mindkettőn, elindult minden automatikusan induló alkalmazás (vírusirtó, ha van, egyebek). Az UEFI/BIOS inicializálási idejét nem szabad belemérni, arról nem az SSD tehet.

Nehogy megtévesszen, hogy a Win8, 8.1, 10 alapból fast bootot alkalmaz, azaz egyfajta félhibernációs állapotból hozza vissza a gépet, nem valódi bootolást hajt végre. Ezt ki kell kapcsolni a gépházban mérés előtt.

Ennek ellenére azt mondanám, hogy 5 mp. bootidő SATA3 SSD-vel reális, nekem is 5-6 körül van különféle SATA3 SSD-kkel teljesen friss vagy alig belakott 64 bites Win10 Pro bootideje fast boot nélkül.

Viszont a PH egy több éves, rommá belakott, és jól belassult, teleszemetelt tesztrendszert húz fel a tesztelt SSD-kre, pont azért, hogy a csomó feltelepített szar miatt minél nagyobb feladat legyen már a boot is, meg látványosabban kijöjjenek az SSD-k közöti különbségek. Így jött ki nekik a 21 mp., ami nem is lényeges, sokkal inkább a 21 vs. 23 mp a lényeg, hogy egy SATA3 és egy PCIe 3.0 x4-es NVMe SSD között booidőben mindössze 9%-kal volt gyorsabb (vannak tesztek, ahol ennyi sincs a különbség, és ilyen 10 vs. 10,2 mp-eket mérnek). Ha nálad a SATA SSD 5 mp. körül bootol, akkor az NVMe legjobb esetben 4,57 mp körül bootolna. Most az a max. 0,4 mp. körüli diffi (vagy még lehet annyi sem) valóban érne neked annyit? Átlag programok legtöbbje szinte azonnal tölt be (ms-ok kérdése) itt az NVMe előnye lemenne még jobban, olyan jelképes különbségre, hogy stopperral sincs időd kimérni, sebességérzetre sem érzed semmivel lassabbnak, épp úgy azonnalinak hat.

(#47477) Marci112233 válasza Bazsy (#47475) üzenetére


Marci112233
őstag

Ez igaz, de azt is nézd, hogy alapból nincs M.2-es foglalatod. Ha veszel is egy átalakítót akkor működhet, de ugye egy elemmel több a gépben, arról nem is beszélve, hogy nagy eséllyel kellhet neki plusz áram is a helyes működéshez, így megint csak lesz a egy plusz kábeled is.
Ha viszont alaplapot váltasz amin van M.2-s csatlakozó, akkor nem szóltam.

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#47478) tibor2010 válasza Frawly (#47476) üzenetére


tibor2010
tag

Amire meg nem is gondol az ember, hogy a video driver mennyire beleszól a boot időbe.
A laptopom 15-20s körüli boot idejét sikerült lecsökkenteni 8s körülire csupán a video driver cseréjével.

(#47479) Meizubee


Meizubee
csendes tag

Sziasztok

A legjobb ár-érték arányú SSD-t keresem :)

1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
max. 30 ezer használtan

2. Mekkora SSD-re van szükség?
Min 256Gb

3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
Asztali gép, M.2 csatlakozás

4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
https://www.msi.com/Motherboard/B250-GAMING-M3/Specification

MSI B250 Gaming M3

5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)

Min 2 év

6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?

átlagos

(#47480) tibor2010 válasza Meizubee (#47479) üzenetére


tibor2010
tag

Érdemes először mindig az alaplap kompatibilitási listáját megnézni:

B250-GAMING-M3_supported_hdd

(#47481) Meizubee válasza tibor2010 (#47480) üzenetére


Meizubee
csendes tag

köszi, ezt néztem. Samsung 960 az okés? Az alaplap kompatibilitásnál PCIE M2 csatolót ír.

(#47482) tibor2010 válasza Meizubee (#47481) üzenetére


tibor2010
tag

Átlag felhasználásra nem kell NVMe, csak ha SATA csatolót akarsz spórolni.
Ha ragaszkodsz az NVMe-hez: itt a nem szeretem kategóriában van, de átlag célra teljesen jó az olcsóbb WD Black WDS256G1X0C vagy az ADATA ASX7000NPC-256GT-C.
Természetesen jó a Samsung 960 EVO is, de érdemesebb újat venni.

(#47483) kopirnyo_hun


kopirnyo_hun
csendes újonc

Sziasztok!

Gépem adatai:
Proci: ryzen 1700x
Videokari: radeon rx580 4gb
Ram: kingston 1db 8 gb 3000mhz ddr4
Alaplap: asrock killers x370 SLI
hdd: 7200 sata 2 (10 éves)

A gép lassan áll fel, még lassabban indítja a böngészőt (chrome) a játékok betöltési ideje meg egyenesen gyalázat. (elvileg a HDD kondíciója 100%)
Szeretnék venni egy 500-as SSD meghajtót a rendszernek netezésre és néhány játéknak. Filmeket sokat nézek nagyon nagy minőségben de azok egyből a hdd-ra mennének. Ehhez néztem ki egy Samsung 960- típusú terméket de látom itt a 970-is és az már MLC viszont az én költségvetésem felső határát már nagyon súrolja. A kérdésem hogy tartósság szempontjából inkább a 970-hez kéne e ragaszkodnom vagy otthoni felhasználásnál nem jelentkezne számottevő különbség? Egyáltalán lehet egy ssd-vel hosszú időre számolni? jól gondolkodom hogy a jövőre való tekintettel jó döntés egy ilyen sebességű ssd vagy fölösleges?

Válaszotokat előre is köszönöm. (laikus vagyok a témában nagyon szóval szerintetek ha van olyan szempont amit nem vettem figyelembe írjátok meg azt is légyszíves. :) )

[ Szerkesztve ]

(#47484) Blade148


Blade148
csendes tag

Sziasztok! Öcsémnek szeretnék ssd-t venni és ebben szeretném a segítségeteket kérni. A keret 25 eFt lenne. Op.Rendszer alá használná az asztali gépében. Alaplapja: MSI Z87-G45 Gaming.

(#47485) Frawly válasza tibor2010 (#47478) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt jó is, hogy írod, mert ez mindig elfelejtjük tisztázni, hogy az ilyen csodálatos 5-8 másodperces bootidőkhöz több dolog is kell:
1) alap integrált GPU driver, ami messze nem olyan bloat, mint a dedikált kártyáké
2) friss telepítésű, vagy alig belakott rendszer (beépített gyári vagy nuku vírusirtó, semmi betöltődő sallang induláskor)
3) erősebb CPU és elég RAM, ami nem fogja vissza az SSD-t.

Emiatt lehet ezt nem is életszerű emlegetni, mivel a legtöbb átlag user dedikált kártyát használ, 3rd party vírusirtót és egy csomó szutykot indítanak az amúgy rommá belakott rendszerrel, sokan használnak még gyengébb gépeket (C2D vagy régebbi, vagy ennek megfelelő AMD). Így meg a bootidő szépen kúszik fel a többszörösére, amit még NVMe-vel sem lehet nagyon lefaragni (legfeljebb a fastboot segíthet rajta)

Azért is szoktam javasolni egyébként, hogy mikor valaki pláne az első SSD-jét veszi, ne a rommá belakott rendszerét klónozgassa rá (vagyis lehet, hogy össze lehessen hasonlítani a HDD-s rendszerrel), hanem próbálja ki a friss telepítést is, hogy lássa mire képes az SSD, amit vett.

(#47486) Frawly válasza tibor2010 (#47482) üzenetére


Frawly
veterán

De, ezeket abszolúte szeretjük errefelé. Az NVMe-t nem szoktuk ajánlani általános felhasználásra, de mióta megy le az áruk, én már úgy vagyok vele, hogy miért ne, bár még mindig kétszer akkora SATÁ-sokat preferálom helyettük. Teljesen jó ajánlatokat írtál. Én még megemlítettem volna pluszban a Samu 970 EVO-t (árban kedvezőbb a 960 EVO-nál), meg ha a lap úgyse tudja kihajtani a PCIe 3.0 x4-et, akkor az Adata SX6000 sem rossz választás. Plusz mivel kevesebben veszik, ezért kevesebb NVMe-s meghajtóval van tapasztalat, emiatt meg csak az összefoglalóban szereplő néhány régebbi modell került be az ajánlottak közé, de nem jelenti azt, hogy a többi rossz vétel.

Ahogy mondani szoktam NVMe-ből majdnem mindegy mit veszel, minden gyártónál prémium termékkategória. Ebben a szegmensben gyengébb SSD-t nem nagyon adnak ki (kivéve azt az 1-2 költségcsökkentett verziót, amilyen az SX6000 is).

(#47487) tibor2010 válasza Frawly (#47486) üzenetére


tibor2010
tag

Nem ajánlottam a Samsung 970 EVO-t, mert nincs benne az alaplap kompatibilitási listájában.
Ettől még működhet, nem naprakészek ezek a listák, de ez elég frissnek tűnik.
Az azonban feltűnő, hogy SATA-ból sem a 850 EVO sem a 860 EVO nincs benne.

(#47488) Bazsy válasza Marci112233 (#47477) üzenetére


Bazsy
aktív tag

Az lenne a terv hogy tavasszal (ha kijött a zen2) cserélek alaplapot, procit, ramot. Viszont szivesen vennék már most egy M.2 SSD-t hogy a HDD-met kivághassam.
Vagy akkor jobb ötlet várni és mindent egyszerre cserélni majd?

Bazsy

(#47489) adika4444 válasza Frawly (#47400) üzenetére


adika4444
addikt

Köszi!

Nekem egy Adata SX930 van most HP Elitebook 2570P-ben...
Lehet hogy akkor megveszem Adata SU800-at, az megy ide az én gépembe, és az én 120-asomat meg berakom a hétköznapi felhasználós gépbe.

Ez a SU800 bírja a nagyobb írási terhelést? Jelenleg a 930-as most 2 éves, és 6,2 TB-nál jár HDS szerint az össz írt adat.

Csak SATAIII játszik, régebbi laptopokról van szó.

üdv, adika4444

(#47490) Marci112233 válasza Bazsy (#47488) üzenetére


Marci112233
őstag

Ha jól nézem már most is van SSD-d nem is egy, így én inkább várnék az új gépre és ahhoz venném akkor az új SSD-t is. És ezzel lehet még spórolsz is mert elképzelhető, hogy addig csökkenek az árak, de benne a pakliban a növekedés is.

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#47491) Bazsy válasza Marci112233 (#47490) üzenetére


Bazsy
aktív tag

Igen azt hiszem az lesz a vége amit javasolsz. Remélhetőleg beesnek addigra az SSD árak, és összekaphatná magát a RAM piac is. Nevetséges ami megy. Az is egy vicc hogy 1080-as VGA-m most drágább újan mint amennyiért 1 éve vettem.

De szerelhetnékem van, lehet veszek egy új házat addig :)

Bazsy

(#47492) Marci112233 válasza Bazsy (#47491) üzenetére


Marci112233
őstag

Az árakt mint írtam változhat lefele, de felfele is.
Mondjuk gyakorlatilag nekem is tripla annyiba kerülne most egy ugyan ilyen memória kit mint amim most van. Sőt az 1060-asomat még most is több mint egy évesen el lehetne adni amennyiért vettem.(103500 Ft-ért vettem.)

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#47493) Emperor_ válasza Blade148 (#47484) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezt ajánlom: 275 GB-os: [link]

(#47483) kopirnyo_hun

Szerintem bőven elegendő erre a 960-as. Én olyan 10 éves használatra számítok egy SSD esetén. Persze lepukkanhat előbb is, de ezért kell ismert gyártótól venni.
Hogy kell e az NVMe otthonra és mire, arra kitérek az összefoglalóban, az M.2-es résznél megtalálod.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#47494) Frawly válasza tibor2010 (#47487) üzenetére


Frawly
veterán

A 860 EVO azért nincs benne, amiért a 970 sem. Túl újak. Az tényleg gyanús, hogy a 850 EVO nincs benne, az egyik legelterjedtebb típus. Bár az is igaz, hogy ha nem lenne kompatibilis, akkor meg vezethetnének azokról is külön listát.

(#47492) Marci112233: erősen sanszos, hogy az árak azért lefelé mennek. Egyrészt mindig hozzák be az újabb modelleket, a régieket futtatják ki, másrészt meg nem maradhat örökre ez a magas árszint.

(#47483) kopirnyo_hun: a 960-as semmiképp. Nem azért, mert rossz lenne, de szerintem drága. A 970 EVO semmivel nem rosszabb, de jobb árban van. Arra felhívnám a figyelmed, hogy bár a Sámsong marketinggépezete 3-bit MLC-nek hívja, de valójában 3D TLC. Nem nagyon vannak az új modellek között MLC-sek, mindenki áttért 3D TLC-re. Átlagos felhasználásra nem éri meg NVMe-set venni, jobban járnál egy kétszer akkora méretű SATA3-assal, válogass az összefoglalóból.

(#47495) Blade148 válasza Emperor_ (#47493) üzenetére


Blade148
csendes tag

Köszönöm szépen a válaszodat! :R :R

(#47496) Jinxb1rd


Jinxb1rd
addikt

Sziasztok!

Erről az oldalról 17.000 Ft-ig bezárólag melyik SSD-t ajánlanátok?

Jelenleg egy OCZ Agility 3-n van az operációs rendszer. Mivel nem mai gyerek, jól sejtem, hogy akármit veszek, csak javulás lehet hozzá képest? Játékokat is majd SSD-re szeretném ezúttal pakolni, illetve weblapokat fejlesztenék róla, ehhez keresek alanyt. :)

[ Szerkesztve ]

We are only Stardust...

(#47497) Emperor_ válasza Jinxb1rd (#47496) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezt.

Sebességben nem lessz semmi nyereséged, nem volt azóta fejlődés :N .
Sűrűn ments! A mostani SSD-d, az egyik napról a másikra elpukkanós típus :(( . Réges régen ki lett véve az ajánlottak közül.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#47498) Cry0


Cry0
őstag

sziasztok!
szeretnék vásárolni egy ssd-t csak rendszer tárolására főképpen.
érdemesebb megvenni egy 120 gb-os samsung evo 850-t vagy inkább vásároljam meg a 250gb-s evo 840-est? sebsebégre mennyi különbség van a két darab között?

Iphone 15 Pro Max Kék Titán

(#47499) Jinxb1rd válasza Emperor_ (#47497) üzenetére


Jinxb1rd
addikt

Nem tárolok fontos adatokat az ssd-n, mert valahogy nem tartom biztonságosnak a fizikai merevlemezhez képest. De én személy szerint elégedett voltam eddig vele. :)

We are only Stardust...

(#47500) Frawly válasza Jinxb1rd (#47496) üzenetére


Frawly
veterán

Megerősítem én is, hogy nem fogsz javulást érezni. Az Agility 3-nak nem a sebességével van baja, hanem a megbízhatóságával. Bár ha nálad a mai napig megy, akkor szerencséd volt vele, már mostanra visszahozta az árát ennyi év használat után.

Erről az oldalról, amit belinkeltél, az Adata SU650 17,3k-ért vehető. De!!! Ha nem ragaszkodnál ehhez a lehúzós oldalhoz, akkor az iponban az Adata SU800 csak 14k.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.