Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#73801) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#73800) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez akkor szokott lenni, ha nem találja meg a grub a root partíciót. A rendszerbetöltőt is újraraktad a telepítéskor?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73802) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#73801) üzenetére

Egyssd-re megy a holmi és az egészet gyalultam és újra raktam... A rendszer betöltő is az ssd re került természetesen.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73803) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#73802) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig valami nem sikerült neki. Vagy újrarakod ismét, vagy belépsz chroot-tal és onnan rakod fel a grub-ot. Ez utóbbit megtalálod a téma összefoglalóban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73804) _Smooth


_Smooth
senior tag

Sziasztok!

Linux alapú OMV fut nekem az otthoni NAS-on.
Sajnos az elején (egyszerűség reményében) RAID-ben csatoltam fel 4 merevlemezemet. 2×2 RAID 0 tömb. Ebből az egyik most eltűnt egy áramszünetet követően (feltételezhetően pont történt közben írás erre a tömbre).

Két kérdésem lenne.
Az egyik, van-e esély visszanyerni ezt az egészet? Közel 3TB-nyi (nem pótolhatatlan) anyag van rajta - de pótolni azért igen körülményes és időigényes lenne.

Másik, ha nincs esély az előbbire, vagy sokkal körülményesebb lenne, mint újra összeszedni az elveszett tartalmat, akkor miként tudom újra elővarázsolni (akár adatvesztés árán), már nem raidként a most nem látható lemezeket?

[ Szerkesztve ]

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#73805) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#73803) üzenetére

Na megoldódott de magam sem tudom, hogy.... Kézi telelpítéssel újra raktam a rendszert és akkor is valami igen fiucsa (általam sosem látott) feliratokkal indult a vas kb. 3 perc alatt. Utána mindent lefrissítettem plusz biosban újra megmutattam neki a meghajtót amiről bootolni kell és végre helyre állt a rend. Nem tudom mi is volt a valódi probléma de örülök, hogy megoldódott... :)

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73806) cigam válasza _Smooth (#73804) üzenetére


cigam
félisten

A raid0 csak összeadja a lemezek kapacitását, semmilyen redundanciát, adatbiztonságot nem nyújt. Ha az egyik lemez kiesett, buktad az egészet.

Megszünteted a megosztást, és minden egyéb szolgáltatást leállítasz ami használta a lemezeket (torrent, ftp,...) majd ha már semmi sem ragaszkodik a raid tömb meglétéhez, már törölheted.
Minimum a raid1-et ajánlom, ami az egyik lemez kiesése esetén sem okoz adatvesztést.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73807) csixy válasza mefistofeles (#73805) üzenetére


csixy
addikt

Legacy, vagy UEFI netán?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73808) mefistofeles

UEFI

érdekes volt a dolog mert bár egyáltalán nem vagyok linux tudor, számtalanszor telepítettem már mindenféle disztrót a leg kissebb probléma nélkül. Most megzavarta a lelki világát az új hardver, vagy mittomén.... Mikor elindult kézi telepítés után akkor is először valami három soros üzivel indult. nem tudom mi volt de a hálózathoz lehet köze mert IPv4 volt a vége... ezzel szöszölt úgy 3 percet aztán elindult a rendszer..... Aztán a lefrissítés és a biosban újra "magyarázás" meggyógyitotta.....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73809) csixy válasza mefistofeles (#73808) üzenetére


csixy
addikt

Én pontosan ugyanígy jártam vele telepítéskor. Valami bug lehet még a telepítőjében. Mindent szépen felpakol pontosan oda ahova kell, de a grub.cfg generálásakor nem találja a /boot mappát, vagy a /-t. és hibával elszáll a telepítő. Ubiegon le is teremtett érte, hogy minek uefizek. Szerencsére már volt fenn egy másik rendszerem egy reborn os és egy abban indított sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg után már a reborn boot menüjéből be tudtam bootolni az Ulianát .... ugyanilyen ákombákomokkal indult , ahogy leírtad és az Ulianában ismét elkövettem egy sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg parancsot és meggyógyult minden.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73810) csixy válasza mefistofeles (#73808) üzenetére


csixy
addikt

NVMe ssd?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73811) mefistofeles válasza csixy (#73809) üzenetére

Nálam ez azért érdekesebb mert az előző alaplap+proci kombómon semmiféle probléma nem volt a Mint 20 telepítésével.... A lényeg, hogy mindketten megoldottuk.... :D

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73812) csixy válasza mefistofeles (#73811) üzenetére


csixy
addikt

Ez a szép a linuxban, időnként barkácsolni kell és vagy egyenesen, vagy kerülő úton bár, de el kell érni a célt.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73813) mefistofeles válasza csixy (#73812) üzenetére

A fiaimnak szoktam bütykölni a windowsát, de mindig elborzadok... Már nem tudnám jó szívvel használni. Nem szidom vagy ilyesmi de nekem a linux az ideális. Kipróbáltam legalább húsz disztrót, köztük elég kuriózumokat is de mára letisztult a dolog és maradt a Mint.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73814) cigam válasza mefistofeles (#73808) üzenetére


cigam
félisten

Miről telepítetted? Rémlik, hogy Mintet USB-re írva csak BIOS módban indul a rendszer/telepítő, lemezre írva pedig már ki tudod választani az UEFI módot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73815) _Smooth válasza cigam (#73806) üzenetére


_Smooth
senior tag

Köszi a gyors választ. A linux homály nekem, a raid tömbök előnyeivel/hátrányaival (többnyire) tisztában vagyok és voltam.
Pont arra volt szükségem, amit írtál. Nem kellett különösebb biztonság, mert nem pótolhatatlan adatok voltak rajta. Úgy voltam vele, ha egyik lemez tönkre is megy, akkor már mindegy, hogy 1,5 vagy 3TB adat megy a levesbe. Ennek viszont elég kicsi a valószínűsége, ezért csináltam így. Azzal nem számoltam, hogy a szoftveres raid maga is meg tud makkanni. Pláne linuxos. De hát van ilyen... ezek szerint.
Viszont az a baj, sehol nem látom se tömbként, se önálló lemezekként.
SSH-n keresztül elérem az OS-t, /etc/fstab tartalmazza is, de azon kívül sehol máshol nem látom. OMV grafikus felületén kezeltem őket egyébként, de ott se látszik, nem tudom törölni se. Tudnátok segíteni?
Sikerül visszanyernem őket, önálló lemezként fogom hozzáadni őket, a másik 2×2TB-s tömbről áthúzom ide az adatokat és ott is megszüntetem a raidet.

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#73816) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Már hárman is beszélgettek itt szoftverekről, holott mindhárom kérdés hardverfüggő jelenség. Gyakorlatilag a Linuxos kérdések jelentős része hardverekkel kapcsolatos működésről szól, mégis amikor valami nem kerek, kizárólag azt látom, hogy a szoftverrészt emlegeti mindenki.

A szoftvereket hardvereken működtetjük a megfelelő driver, fw komponensekkel összetapasztva, nem? De.

Akkor itt is: a Mint Cinnamon 20 beta tökéletesen működik. Asus alaplap nevű hardveren eddig az összes Mint bootolható lett volna UEFI-ben is. Megint csak a hardver, mert egyszerűbb azt írni, hogy a Mint (bármi más) így/úgy/úgy nem?

(#73817) mefistofeles válasza cigam (#73814) üzenetére

Ezt cáfolom. Régóta csak USB-ről és UEFI-ben telelpítek és először nem volt ezzel semmi gond.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73818) mefistofeles válasza ubyegon2 (#73816) üzenetére

Hú de harapós vagy... mondjuk én egy bötüvel nem mondtam, hogy a Mint tehet a problémámról, míg azt többször is hangsúlyoztam, hogy hardvert váltottam. Senki sem bátja (szerintem) a rendszert. Én is problémába ütköztem de eszembe se jutott más disztróval próbálkozni, mert tudtam, hogy nem a Linux mint 20 a hibás.....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73819) cigam válasza _Smooth (#73815) üzenetére


cigam
félisten

Nem ismerem az OMV-t hogyan készít összefűzött köteteket, az fstabban hogyan szerepel? A cat /proc/mdstat mit mond?
A hibás lemezt így tudod eltávolítani:
mdadm --remove /dev/md0 /dev/sda1
Majd miután kicserélted a lemezt visszateszed a raid tömbbe.
mdadm --add /dev/md0 /dev/sda1

Ha végleg eltávolítanád, akkor pedig
mdadm --stop /dev/md0 mdadm --remove /dev/md0
Ezután egyenként újrapartícionálod a lemezeket, és közben leveszed rólük a "raid" tipusú jelölzést.

mefistofeles
Mivel még beta a 20-as simán lehet benne olyan telepítéssel összefüggő hiba ami a te csillagzatod(HW-ed) alatt jön elő.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73820) ubyegon2 válasza mefistofeles (#73818) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akartam is írni, hogy Te is kiemelted, hogy neked működött, de annyira egyértelmű volt, hogy ezt én is látom....szóval rád ez most tényleg nem vonatkozik, de amúgy is inkább általános jelenség ez, elfeledkezünk arról, hogy a hardvereken is sok múlik, főleg amiatt, mert igen sok van belőlük, különbözőek és gyakran esetleges kompatibilitással áll össze egy rendszer belőlük.

Dehogy vagyok harapós, ez csak a tegnapi folytatása Papogány komámmal, igaz az a Mint topikban alakult. ;)

Pont az UEFI-ről is volt szó tegnap, mennyire utálják egyes hardverek, amik még nem igazán vagy csak hibridben voltak rá felkészítve. Erre mondtam Papogány komának, mi a ragyának kell azt a sz*rt erőltetni!? Különben még ma sem egységes az UEFI, minden gyártő alaplapja másképpen kedveli. De legalább egy emberről hallanék aki a tényleges előnyét kihasználná.....

[ Szerkesztve ]

(#73821) csixy válasza ubyegon2 (#73820) üzenetére


csixy
addikt

Hát mi kihasználjuk keves Egon barátom. Látható, hogy bármennyire is nem akarja az a vas, mégis rávarrjuk a Mintet, mert szeretjük. Az meg kifejezetten érdekes, hogy dvd-ről telepítsük az UEFIt, merthogy példul az én HP250G7-esemben nincs is DVD drájv. Azért is mukogyik. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73822) Freel


Freel
tag

Üdv.
Meg tudjátok nekem mondani, hogy XFCE alatt hol kell beállítani több munkaterület használata esetén, hogy ha mondjuk a steam behívja a böngészőt, akkor azt ne 'rabolja' el a másik munkaterületről hanem ott nyissa meg ahova helyeztem eredetileg? Tehát, hogy az alkalmazások amiket megnyitok az adott munkaterületen, azok ott legyenek 'rögzítve'?
Köszönöm.

(#73823) ubyegon2 válasza csixy (#73821) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látható, hogy bármennyire is nem akarja az a vas, mégis rávarrjuk a Mintet,

Azt tudom, ha kell flex-szel is! :D

Hát mi kihasználjuk keves Egon barátom.

Öööö melyik is az az előnye konkrétan? Olyant mondj ám, ami legacyban nem lenne meg! Köszi előre is. :R na erre se fogok választ kapni

Az meg kifejezetten érdekes, hogy dvd-ről telepítsük az UEFIt

Gyanítom, hogy ezt a jelenséget 32 bites verzió esetén lehetett megfigyelni. No de 32 bit meg UEFI együtt? ;]

[ Szerkesztve ]

(#73824) csixy válasza ubyegon2 (#73823) üzenetére


csixy
addikt

Ha van egy másik rendszer is rajta ami GPT-t kíván, akkor a Te kívánalmaid szerint tényleg kell egy első 1 Mb-is legacy-grub partíciót is csinálni, hogy kellően keveredjenek a rétegek és Legacyban lehessen telepíteni a LM20-at az UEFIs másik rendszer mellé. :) Slusszpoén: a kedvedért akár ezt is meg lehetne csinálni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73825) cigam válasza csixy (#73821) üzenetére


cigam
félisten

Az meg kifejezetten érdekes, hogy dvd-ről telepítsük az UEFIt
Te most élcelődsz?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73826) ubyegon2 válasza csixy (#73824) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha van egy másik rendszer is rajta ami GPT-t kíván

Ja, hogy van ilyen rendszer? Hát jó, ha szerinted van, van. ;] És ekkor jönnek a híres kutyulások. Értelek! Na én ehhez nem fogok soha konyítani, talán eléggé kerülöm is a túl egzotikus rendszereket ehhez. :P

(#73827) cigam válasza mefistofeles (#73817) üzenetére


cigam
félisten

Igaz dual boot esetén, de a srácnak a DVD-ről való telepítés volt a megoldás.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73828) csixy válasza cigam (#73825) üzenetére


csixy
addikt

Dehogyis, csak Ubi haragszik az UEFI miatt. Miért élcelődnék azért mert segíteni akar Valaki.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73829) ubyegon2 válasza csixy (#73828) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek szerint ezt (#73816) feleslegesen körmöltem ide? Nem az UEFI-vel van bajom, hanem a bugyuta erőltetésével olyan hardvereken, amik nem csipázzák! Addig ment a hype, hogy UEFI a jövő, ki használ már elavult legacyt!? Na vajon ki? Akinek a gépe sem éppen mai darab! Kiknek van ilyen? A többségnek. Jogosan nyekergek, ha mindenki nyomja ész nélkül az UEFI-t mégis? Jogosan hát! :K Nem? Nincs jelenleg olyan OS, amit ne lehetne felrakni legacyban.

[ Szerkesztve ]

(#73830) csixy válasza ubyegon2 (#73829) üzenetére


csixy
addikt

Akkor is kedvelem a csipkelődéseidet. De miért is ne használjam az UEFI-t, ha van és hosszú távon előre gondolva jobb ha így indítom el ezt a vasat, mert előre megyünk és nem rükverzbe téve tolatva használjuk az előre jutásra. Kibukott egy pici bug, ezért nem kell haragudni. Hibajegyet nem fogok írni. Gondolom, hogy a Mintesek benéznek néha ide is és majd kigyógyítják ezt a pici pattanást a nagy művön.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#73831) ubyegon2 válasza csixy (#73830) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére nekem is bejön ez az igen rendhagyó látásmódod az egyszerűség kerülésével kapcsolatban. ;] Minap még elkezdtél visszaszámolni, hány napod van hátra, most meg itt hosszútávra tervezel!? De vettem a célzást, hogy én rükverzben haladok. :D

Kibukott egy pici bug, ezért nem kell haragudni.

Normális használat mellett ez sem bukott volna ki, ha Mintesek tudnának rólad, tuti felvennének tesztelőnek, de különben ha lenne is bug, nekem beleférne még az is. Ha csak ennyi bug lenne minden disztróban, mint a Mint beta-ban, azzal sokan kiegyeznének. Valamit az első telepítésemen én is elügyeskedtem, ráment 1 órám, de nem sikerült visszacsinálnom, de mivel panel kisalkalmazás, így nem gond, ezek amúgy is később csiszolódnak a stabil rendszerhez. Például időjárás panelapp mindig később lesz csak jó, most már beta-ban is tökéletes, sőt! Eddig be kellett állítanom a lokációt, most már azt sem kellett.

Sok választásod nincs, el kell fogadnod, hogy a Mint Cinnamon beta egyszerűen jó, mivel 6+ éve kevesen használják ugyanazt a rendszert és van ennyi viszonyítási alapom. Ez nem hozzáértés, hanem egyszerűen látok. Most még csak nem is úgy, mint egy látóasszony.....

Szóval nincs indok, miért használsz UEFI-t, ez a jövővel kapcsolatos dolog...... :N Szóval ez csak mese. De ebből érthet fórumtársunk is, miért cikizted a DVD-ről való telepítést! :D

[ Szerkesztve ]

(#73832) mobilizmo


mobilizmo
addikt

Sziasztok!
Manjaro KDE-n van frissítési problémám. 522 csomagot frissítene, de hibás csomagot ír az ellenőrzésnél és nem hajtja végre, minden frissítést eldob. Hogy lehet egyáltalán kideríteni melyik a sérült csomag? Esetleg be lehet-e állítani valahol, hogy a sérültet és függőségeit hagyja ki, d e többit csinálja meg?

[ Szerkesztve ]

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#73833) ubyegon2 válasza mobilizmo (#73832) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

sudo pacman -Dk

Ezt próbáld meg. forrás Pacman/Rosetta

Megnéztem egy nem használt Manjaron, itt 502 frissítendő csomag van, de nincs köztük törött, egyébként ha terminalból frissíted, akkor sem ír ki semmit?

[ Szerkesztve ]

(#73834) mobilizmo válasza ubyegon2 (#73833) üzenetére


mobilizmo
addikt

Válasz: Adatbázis hiba nem található!

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#73835) ubyegon2 válasza mobilizmo (#73834) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem is ezt írta. akkor próbáld sudo pacman -Syu paranccsal.....illetve nem lehet, hogy fel kell rakni ezt a findbrokenpkgs csomagot? De, a pamac-ban most néztem, telepítsd fel a csomagot előbb.

Vagy felrakhatod a devtools-git csomagot és utána terminalból a lddd parancs csinál egy hosszú átvizsgálást, kb így néz ki, nem fog mozdulni egy ideig semmi, hagynod kell dolgozni

[ubyegon@manjaro8570p ~]$ sudo lddd
[sudo] ubyegon jelszava:
==> Go out and drink some tea, this will take a while :) ...
-> DIR /home/ubyegon/.local/bin
find: '/home/ubyegon/.local/bin': No such file or directory
-> DIR /usr/local/sbin
-> DIR /usr/local/bin
-> DIR /usr/bin

Hirtelen ennyit tudok segíteni, rég láttam már a Manjaromat, sajnos ez is kernel panicos.

[ Szerkesztve ]

(#73836) mobilizmo válasza ubyegon2 (#73835) üzenetére


mobilizmo
addikt

Teljes telepített méret: 4454,39 MiB
Tiszta frissítési méret: -98,90 MiB

:: Kezdődhet a telepítés? [I/n] I
(522/522) kulcsok vizsgálata a kulcstartóban [####################################################################] 100%
(522/522) csomagok integritásának ellenőrzése [####################################################################] 100%
hiba: nem sikerült végrehajtani a tranzakciót (hibás vagy sérült csomag)
Hibák léptek fel, nem frissült csomag.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#73837) ubyegon2 válasza mobilizmo (#73836) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, akkor marad az előbb említett lddd parancs, futtasd le, amíg nem jön valaki, aki ismeri az Arch alapú témát.

Nálam lefutott az ellenőrzés, de ugye itt nem is volt törött csomag:

[ubyegon@manjaro8570p ~]$ sudo lddd
[sudo] ubyegon jelszava:
==> Go out and drink some tea, this will take a while :) ...
-> DIR /home/ubyegon/.local/bin
find: '/home/ubyegon/.local/bin': No such file or directory
-> DIR /usr/local/sbin
-> DIR /usr/local/bin
-> DIR /usr/bin
-> DIR /usr/bin/site_perl
-> DIR /usr/bin/vendor_perl
-> DIR /usr/bin/core_perl
-> DIR /var/lib/snapd/snap/bin
-> DIR /lib
-> DIR /usr/lib
-> DIR /usr/local/lib
-> DIR /usr/lib/libfakeroot
-> DIR /usr/lib32
-> DIR /usr/lib/openmpi
==> Files saved to /tmp/lddd-script.XIcb

Még a használt tükröket nézném meg a helyedben illetve váltanék, hátha....

(#73838) mobilizmo válasza ubyegon2 (#73835) üzenetére


mobilizmo
addikt

csinálja a lddd-t, nyilván nem tudom majd értelmezni az eredményt, szóval még írok aha kész

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#73839) mobilizmo válasza ubyegon2 (#73837) üzenetére


mobilizmo
addikt

Nálam is lefutott:
==> Files saved to /tmp/lddd-script.J6oW
Mi kell belőle?

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#73840) BoB válasza mobilizmo (#73832) üzenetére


BoB
veterán

sudo pacman -Sc

Utánna próbáld a frissítést újra.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#73841) ubyegon2 válasza mobilizmo (#73839) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálam is ez volt a végén, de szerencsére befutott egy Archer hozzáértő, így nem nekünk kell bénáznunk. Ez a cache clean eszembe nem jutott volna. :B

Ha mégsem megy az upgrade, rakd be a script szövegét pastebinnel ide és BoB szaki megszagérti.

Nálam lefutott a frissítés, de a kernel panicot okozó sort ez sem rakta rendbe, pedig most nem kinódom manuálban ezzel:

Generating grub configuration file ...
Found theme: /usr/share/grub/themes/manjaro/theme.txt
Found linux image: /boot/vmlinuz-5.6-x86_64
Found initrd image: /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.6-x86_64.img
Found initrd fallback image: /boot/initramfs-5.6-x86_64-fallback.img
Found Linux Mint 19.3 Tricia (19.3) on /dev/sda1
Found Ubuntu 20.04 LTS (20.04) on /dev/sda5
Found Linux Mint 20 Ulyana (20) on /dev/sda8
Found Debian GNU/Linux 10 (buster) on /dev/sda9
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin

sudo pacman -Sc parancsnál mindkét esetben igent válaszd szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#73842) _Smooth válasza cigam (#73819) üzenetére


_Smooth
senior tag

/etc/fstab
# >>> [openmediavault]
/dev/disk/by-label/FILMEK1 /srv/dev-disk-by-label-FILMEK1 ext4 defaults,nofail,user_xattr,noexec,usrjquota=aquota.user,grpjquota=aquota.group,jqfmt=vfsv0,acl 0$
/dev/disk/by-id/usb-WD_My_Book_1140_5743415A4139343532313331-0:0-part1 /srv/dev-disk-by-id-usb-WD_My_Book_1140_5743415A4139343532313331-0-0-part1 ntfs defaults$
/dev/disk/by-label/FILMEK2 /srv/dev-disk-by-label-FILMEK2 ext4 defaults,nofail,user_xattr,noexec,usrjquota=aquota.user,grpjquota=aquota.group,jqfmt=vfsv0,acl 0$
# <<< [openmediavault]

mdstat:
root@omv:~# cat /proc/mdstat
Personalities : [linear] [multipath] [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10]
md0 : active linear sdd[0] sdc[1]
3906767024 blocks super 1.2 0k rounding
unused devices: <none>

ez a műküdő tömb lesz
Viszont az a baj, hogy valahogy mind a két tömb md0 volt. Ebből leállítást követően voltak is problémák. Le kellett vegyem az egyiket, majd menet közben kellett visszaraknom. Így abból md127-et csinált, míg a másik md0 maradt.

De, mint látod, nem RAID0 van, hanem Linear. Van esély így valami adatvisszanyerésre?
Ugyanez a linear van/volt a másik tömbön is.

Illetve írod, hogy a hibás lemezt hogyan tudom eltávolítani. De még azt se tudom, hibás-e a lemez - ha igen, akkor pedig melyik.

[ Szerkesztve ]

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#73843) mobilizmo válasza BoB (#73840) üzenetére


mobilizmo
addikt

és ubyegon2

végül is többszöri bénázásra, de csak összejött

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#73844) Freel


Freel
tag

Ajánljatok már legyetek szívesek Linux alá egy normális, megbízható, korrekt GUI-val rendelkező vírusirtót. Ingyeneset ha lehet.
Köszönöm.

(#73845) Rimuru válasza Freel (#73844) üzenetére


Rimuru
veterán

Va nra topic, Linux programok topic - (Milyen program, ami..? Linux verzio)

De nem hiszem hogy barkinek sok tapasztalata van virusirtokkal kapcsolatban.

Vigyázat, csalok!

(#73846) szucstom válasza Freel (#73844) üzenetére


szucstom
őstag

[Linuxos defenderek]
Neked is szia
Amióta részt veszek a topik életében, egyszer se olvastam, hogy itt bárki vírusírtót keresett volna :D én spec nem használok, csak windows alatt. A routerben úgyis ott a tűzfalam, az jelez, ha gubanc adódik. Vállalati környezetben még azt mondom ajánlott is, de amit eddig olvastam ezzel kapcsolatban, hogy otthonra szinte teljesen felesleges. Egy bazi nagy hangyafarmon csak egy vagy a sok közül. Amennyiben ügyelsz arra, milyen oldalakat látogatsz meg, semmi esélye annak, hogy bármilyen linux alá tervezett kártevő megtámadná a gépedet.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#73847) mefistofeles válasza szucstom (#73846) üzenetére

Tökéletesen egyet értek. Sőt tovább megyek én még anno windows alatt se használtam. Lehet, hogy kozmikus szerencsém van de akkoriban sem voltak problémáim, linux alatt pedig főleg nem. Nyilván az sem mellékes, hogy az ember milyen gyakorisággal látogat ukrán hacker oldalakat....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73848) Sonja válasza mefistofeles (#73847) üzenetére


Sonja
veterán

Én sem használtam Win alatt vírusírtót (a Defendert viszont nem kapcsoltam ki), pedig warez, cracker és egyéb oldalakon is voltam, ahonnan cuccokat is szedtem. :) Utolsó vírusom amit beszedtem a OneHalf volt. ;)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#73849) ubyegon2 válasza mobilizmo (#73843) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennyi okosság után max akkor nem jött volna össze a frissítés, ha az anyósod sutyiban elvágja/kihúzza a netkábelt! :DDD

(#73846) szucstom

Nagy megnyugvás olvasni, hogy vannak még, akik ennyire odafigyelnek, milyen oldalakat látogatnak! Na menjetek ti a ...... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#73850) BoB


BoB
veterán

Amit nem látok az nem is létezik.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.