Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#73201) headhunter válasza ubyegon2 (#73197) üzenetére


headhunter
addikt

"...egyszer bP-t is felraktam aztán voltak kérdéseim a fejlesztőhöz a hivalatos FB oldalukon..."

Nálam most fent van, de az oldalon szinte semmit sem lehet megtalálni.

pl.: Program nevét nem írja bele csak a regisztrált (fizetős) felhasználók érhetik el, fotóról szintén nem tudom kikövetkeztetni, mi lehet az alkalmazás neve.[link]

Melyik Linux distron érdemes keresnem a kép alapján?

[ Szerkesztve ]

(#73202) ubyegon2 válasza growler (#73200) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megnézem inkább a 20.04-en, úgyis fel kell raknom a kernel panicot kapott helyett egy végleges kiadást. Ez a képeden látható parancs nekem most kínainak tűnik, hamarabb felrakom a rendszert, mint a hogy kiókumulálom, mit kell írni a parancsba a hdmi helyére.

(#73203) vadkörte válasza headhunter (#73201) üzenetére


vadkörte
addikt

"Melyik Linux distron érdemes keresnem a kép alapján?"
A cikk forrásából kibogarászva a képet a program ikonja (bal oldali dock, alsó ikon) alapján ezt találtam:
Piper
A Manjaro szoftvertárában bent van, gondolom máshol is fellelhető.
(mondjuk nekem is jól jött, mivel a vertikális egeremhez linux alá nincs program...)

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#73204) ubyegon2 válasza headhunter (#73201) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálam csak fotó nélkül jött be az oldal, de csak egyszer, azóta csak a kapcsolódás sikertelen kép jön be* FF-on. Annyit láttam, hogy Logitech meg gamer egér, ez alapján talán erről a programról lehet szó: solaar - program oldala

Gondolom neked a Megaia csomag kell innen. Első linken vannak képek is a programról.

*valahogy kiszúrták, hogy rajongójuk vagyok :D

Most látom, hogy vadkörte kolléga eredményesebb volt. Amit én találtam, nem is gamer egerekhez van.... :Y

[ Szerkesztve ]

(#73205) májkimiki válasza ubyegon2 (#73199) üzenetére


májkimiki
őstag

Gnome2-ből forkolták anno, mára saját egyedi kódbázisa van. A mai Gnone3-hoz semmi köze, én így tudom.

(#73206) ubyegon2 válasza májkimiki (#73205) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én sokáig azt olvastam, hogy a Mate az Gnome2, Cinnamon meg Gnome3-ból alakult, de sok helyen utóbbira is Gnome2-t írnak. Kinézet alapján a 2 lenne logikusabb, bár amikor megjelent a 18.04, unalmamban addig alakítgattam, míg totál úgy nézett ki, mint egy Cinnamon felület, klasszikus Menü meg a többi, semmi Gnome3-ra utaló modernség. :N

(#73207) májkimiki válasza ubyegon2 (#73206) üzenetére


májkimiki
őstag

Jobb lett volna előbb olvasnom.
[link]
Ott a pont nálad. :K

(#73208) ubyegon2 válasza májkimiki (#73207) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;] De ettől függetlenül tényleg sok helyen olvastam már, hogy classic Gnome *alapú. Végül is egyszerűbb csak úgy hivatkozni a Cinnamonra, hogy Gnome alapú, azzal nehéz mellélőni.

*hirtelen gyanús kezd lenni, hogy a classic Gnome és a Gnome 2 sem ugyanaz. :Y

[ Szerkesztve ]

(#73210) ubyegon2 válasza #20749568 (#73209) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:K Rendkívül frappináns megállapítás. Igen. Egyébként ha a Gnome 3-ról levakarod a majom Apple utánzó szarságokat, kifejezetten használhatóvá válik.....ja, hogy akkor már Cinnamon. ;]

A PoP 84...nem, 76 OS sem Gnome jellegű, már amennyire a legutóbbi rémlik.

Egyébként ha lenne kis kitartásom, akkor egy relatív alap disztróra húznék fel plasma-t, amennyire lehet KDE részek elkerülésével és ezeket Mint-es programokkal pótolva. Amit anno rólad elneveztem és valahol pihen a táskában lévő SSD-n, az a kísérlet is azt bizonyította számomra, hogy Mint/Cinnamon saját elemek és plasma összegyúrása piszok gyors és egyszerűen használható rendszert eredményez. Sokkal jobb lett, mint külön-külön a Cinna és a KDE.

[ Szerkesztve ]

(#73211) headhunter válasza vadkörte (#73203) üzenetére


headhunter
addikt

:R

Itt is hasonló néven fut. [link]
Nekem ilyen egérhez kellene: [link]
-------------------------------------------------------------
(#73204) ubyegon2

"...Gondolom neked a Megaia csomag kell..."

Most "vegyes vágott" üzemmódban próbálkozom. blackPanther OS, Windows 10 Pro + [link]

(#73212) ubyegon2 válasza headhunter (#73211) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

blackPuli meg Winx....igen élenjáró páros! Azok a zölddel jelölt disztrók tényleg elég vegyesek, valami nagyon tudományos módon választhatod ki, miket raksz a gépedre. :D

2, 3. 7, 12, 42, 46-os versenyzőket is kipróbálnám a helyedben.

(#73213) vadkörte válasza headhunter (#73211) üzenetére


vadkörte
addikt

Közben rájöttem, hogy a Piper csak Logitech egereket támogat. Elvileg lehet tanítani, de nem hiszem, hogy szeretném.
(ki lehet az a degenerált aki az ikonját tervezte. :F )

"...valami nagyon tudományos módon választhatod ki, miket raksz a gépedre..."
Vagyunk ezzel így még páran. :D

Üdv. V. Körte

(#73214) headhunter válasza ubyegon2 (#73212) üzenetére


headhunter
addikt

Bp alatt nem ismerte fel az egér+Bill szettet, Mageia-nál ilyen hibaüzenetbe futottam: [link]

[link]

(#73215) ubyegon2 válasza headhunter (#73214) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a gáz ezekkel a rendszerekkel, amiket itt tudtommal nem használ senki, nehéz segíteni, ha valaki elakad. Egyébként a képek alapján ez a python abi függősége van, de nem ismerjük a Mageia függőségkezelését, lehet fog még kérni mást is.

Ami itt listázva van, onnan is telepítheted a hiányzó csomagot, épp a Requires lista elején van, vagy a Mageia saját tárolóiból is, ha fenn van. De próbáld a linkelt oldalról először, ha az fenn van, kiderül, mit javasol további lépésként.

Ami még lényeges, ezek nem hibaüzenetek, más rendszerek is hasonlóan jelzik, ha az adott program telepítéséhez még más csomagok telepítésére is szükség van. Ha ez megvan a tárolóban, userbarát rendszerek felrakják függőségként.

[ Szerkesztve ]

(#73216) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Cinnamon vagy XFCE alatt valamilyen hotkeyről el lehet érni a monitor beállításokat? Kerestem googleben, de nem jártam sikerrel.

Van egy kütyü aminek két kép kimenete van, de abból csak a Displayporton van ténylegesen montior, ami viszont Mint-en így másodlagos monitor lesz, amire nem rak ki se tálcát, se semmit és nem sikerült elérnem a rendszerbeállításokat onnan...
Amin nincs képernyő, az egy LVDS port, de ugyanezen a hardveren Windows a Displayportot használja.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73217) Sonja válasza CPT.Pirk (#73216) üzenetére


Sonja
veterán

Super+P

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#73218) CPT.Pirk válasza Sonja (#73217) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez az, köszi! :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73219) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha jól értem, WSL2 (Windows 10) alatt ezen túl natív és teljes értékű DirectX12-t fog használni a Linux, amihez egy komplett kernel modult is ír a Microsoft. https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Microsoft-DX12-WSL2

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73220) májkimiki válasza CPT.Pirk (#73219) üzenetére


májkimiki
őstag

Sőt készűl a saját csomagkezelőjük is.
[link]

(#73221) Cyrin


Cyrin
addikt

És kedvenc linuxos programjainkat is tudjuk majd futtatni win10 alatt...
link

(#73222) moleculez válasza Cyrin (#73221) üzenetére


moleculez
veterán

Ez nem fordítva szokott lenni? Win programokat hiányolunk Linux alatt? A cikkben. IDE-ket, Text editorokat írnak, melyik nincs Win alatt? :F
Amúgy érdekes ez az irány, és abszolút üdvözölendő, csak nehogy a nyerészkedés kikezdje egy ponton. (Márpedig az MS sem szeretet szolgálat)

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#73223) Cyrin válasza moleculez (#73222) üzenetére


Cyrin
addikt

Igen, azt elfelejtettem oda írni, hogy wtf, ekkora hülyeséget. Az ms fordítva ül a lovon, nem a programok miatt használunk linuxot, jó reggelt, és ha van windows-on linuxos program akkor majd visszamegyübk win-re ugye?

(#73224) growler válasza Cyrin (#73223) üzenetére


growler
őstag

Ennek lehet egy olyan vetülete is, (remélhetően) hogy aki Windows alatt
megismerkedik a Linuxal, később lehet hogy áttér (megtér) ! :)

(#73225) CPT.Pirk válasza Cyrin (#73223) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A fejlesztők pedig pont a Linux alatt elérhető programok (meg a bash) miatt fejlesztettek inkább Linux alatt. Ezért is született meg a WSL, hogy átcsábítsák ezeket az embereket Windows alá.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73226) #68216320


#68216320
törölt tag

Sziasztok. Laptopon használom a linuxot, most már az Ubuntu 20.04-et.
Viszont a gyári lcd panel (ami amúgy nagyon közel áll tesztek szerint a színhelyeshez) általában nekem alacsony gamma értéket képvisel. Ergo amint leülök egy gép elé, ezt picit állítom. Vagyis egy kalibrált kijelző (rgb arány korrekt legyen) nekem nem jön be a gamma miatt.
Ubuntu esetében hol tudnék gamma értéket állítani egy laptopon? Kicsit világosítani szeretnék rajta.

(#73227) Sonja válasza #68216320 (#73226) üzenetére


Sonja
veterán

xgamma -h

Majd megnézed az opciókat, végül beállítod (utána beállítod indulásnak, vagy esetleg billentyűhöz rendeled).

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#73228) #68216320 válasza Sonja (#73227) üzenetére


#68216320
törölt tag

Szuper, köszönom. Mivel úgy nézem user specifikus a dolog, ezért csak simán bedobtam indítópultba.

Közben felmerült egy más jellegő probléma:

Amikor egy NTFS partíciót csatolok fel és fájlokat másolok az EXT4 partícióra (MC vagy DoubleCommander), az átmásolt fájlok 0777 jogot kapnak automatikusan. Van arra valami lehetőség, hogy automatikusan 0644-et kapjanak és majd magam adok a fájlnak ettől eltérő jogot, ha szükséges?

[ Szerkesztve ]

(#73229) vadkörte


vadkörte
addikt

Esetleg valaki nálam okosabb? :F

#73196

Üdv. V. Körte

(#73230) I02S3F válasza #68216320 (#73228) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem a mappa jogait kapja meg a fájl? Úgyértem nem abból deriválódik?

@vadkörte - Úgy tudom a virtualbox és társai otthoni felhasználóknak javallott, mert könnyen beállítható. A kvm/qemu professzionális eszközök, elsősorban vállalatoknál használják őket, de cáfoljatok meg.

[ Szerkesztve ]

(#73231) lev258 válasza I02S3F (#73230) üzenetére


lev258
veterán

Én otthon csak próbaképpen a KVM-et kezdtem megismerni, egészen könnyen beletanultam a GUI segítségével. Mondjuk a kérdezőnek elég specifikus kívánságai vannak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#73232) #68216320 válasza I02S3F (#73230) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem hiszem, az MC-ben is megnézve az ntfs partíciót minden fájl alapban exe joggal látszik. Kvázi ez maradhat meg átmásolás után. Oké, egy parancssor helyretenni egy egész könyvtárat, de azért jó volna, ha lenne megoldás. Néha elfelejtem megcsinálni és csak lesek, hogy egy jpg fájlt miért lehet futtatni :)

[ Szerkesztve ]

(#73233) I02S3F válasza #68216320 (#73232) üzenetére


I02S3F
őstag

Emlékeim szerint az ntfs partícióknál szokott gond lenni a jogosultságokkal. Már korábban is olvastam itt ezzel kapcsolatos problémákat. Pl. : felcsatolás után nem olvasható/írható a partíció. Persze neked más gondod van és egyszerűsítek, ezt elismerem.

/dev/NTFS-partition /mnt/windows ntfs-3g uid=userid,gid=groupid,dmask=022,fmask=133 0 0

Elvileg így szükséges csatolni, hogy 644-et kapjanak a fájlok és 755-öt a mappák. Link

(#73234) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Újabb hír, saját Wayland-et is ír a Microsoft a WSL2 + DireectX miatt. https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Microsoft-Writing-Wayland-Comp

És a végén elhintették, hogy megtörténhet ezek után a natív DirectX Linuxon. :Y
Ahogy a cikkben is írták, érdekes idők jönnek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73235) I02S3F válasza CPT.Pirk (#73234) üzenetére


I02S3F
őstag

Kérdés, hogy mennyiben spekuláció ez?

(#73236) #68216320 válasza I02S3F (#73233) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszi, akkor a mask végülis így megoldja majd.
A felcsatolás eddig automatikus volt, de akkor majd kézzel teszem meg.

I02S3F: Szerintem ez egyelőre csak ötlet és ha igaz, egy útnak még csak az eleje. Viszont bíztató lenne végigmenni rajta :)

[ Szerkesztve ]

(#73237) CPT.Pirk válasza I02S3F (#73235) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Manapság valószínüleg nem a Windows hozza a bevételeket a cégnek, hanem az olyan dolgok, mint az Azure, ami eleve Linux... Távlati a dolog, de nem lepne meg, ha egyszer csak átpakolnák magukat Linux alá úgy kompletten.

Már egy ideje gondolkodom rajta, hogy megéri-e saját rendszert fejleszteni saját kernellel fizetett programozókkal, mikor olyan iszonyat mennyíségű ember és munkaóra áll a Linux kernelt mögött...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73238) edari válasza CPT.Pirk (#73234) üzenetére


edari
őstag

Azért arra kíváncsi lennék/leszek, hogyha a linuxon lesz natív dx, akkor mennyien hagyják ott a Wint.

(#73240) edari válasza #20749568 (#73239) üzenetére


edari
őstag

Hát de akkor már semmi nem köti átlag Józsit a windowshoz. :F

(#73242) edari válasza #20749568 (#73241) üzenetére


edari
őstag

Valóban, azzal a kettővel nem lehet mit kezdeni.

(#73243) mefistofeles válasza edari (#73238) üzenetére

Alig páran.... A linux terjedésének nem a futtathatatlan programok, a konzol meg kitudja még mi az oka. Az igazi ok az előítélet, a beidegződés a tévhit és a bizonytalanság. Ha valaki elég beszűkült ahhoz, hogy egy "elfogadhatót" nem próbál lecserélni egy esetleg jobbra az el fogja hinni, hogy az elfogadható a csúcs.
Ha valakinek születésétől bedumálják, hogy a csokifagyi az egyedüli tökéletes íz az lehet, sosem kóstol mást és úgy hal meg, hogy fogalma sincs arról, hogy megőrülne a puncs vagy vanília íztől.....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#73244) BigManus


BigManus
addikt

Sziasztok!

Kollégám át hozta a laptopját, mondván Dave írását olvasva kedvet kapott a Manjaro-hoz.
Nos elakadt, megállt neki a telepítés. Megnéztem, valóban megáll, a képen látható helyen.
Én Suse párti vagyok, mást nem is nagyon használtam, nem ismerem a Manjaro-t.
A laptop egy idősebb Asus K50C 64 BIT.
Tudna valaki segíteni?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#73245) lev258 válasza BigManus (#73244) üzenetére


lev258
veterán

Én sem értek hozzá, viszont kérdés: A Live módba betöltésnél áll meg vagy a telepítés folyamán produkálja ezt?
Mondjuk a SiS chipset és VGA nem jelent jót, semelyik Linux disztribúcióval.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#73246) BigManus válasza lev258 (#73245) üzenetére


BigManus
addikt

Igen, Live a telepítő

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#73247) vadkörte válasza lev258 (#73231) üzenetére


vadkörte
addikt

Köszönöm a segítséget. A VB valóban jóval egyszerűbben beállítható, jóval felhasználóbarátabb. Valószínűleg maradok annál.

(#73230) I02S3F:
Az egész gondolatmenet onnan indult, hogy hamarosan - pár hónapon belül - szándékozok venni egy HP 820-as lapost.* Azért ezt, mert 2 SSD hely van benne, egy 128-as (vagy 250-256-os) nVME-e tenném a rendszert és a home-ot, + 1 2,5"-os 250 (256)-512-ost adatnak. A gépre eleve linux-ot tervezek - mily meglepő Manjaro-t - és csak azt! Viszont nem tudok kiváltani minden általam használt Win-es programot, illetve van ami nem hajlandó Wine-nal futni. Az asztali gépnél nem probléma, egy restart és a másik SSD-ről boot-ol a W10. Viszont a laposon nem akarok Windows-t látni. Ha kell az MS Office szépen elketymereg(ne) Wine-nal, de az Affinity Photo pl. nem, RAWTherapee van linux-ra, de a Nikon Capture sikítva menekül, ha linux-ot lát, a Fast Stone Viewer működik, de nem úgy ahogy kellene és rendszeresen össze is omlik, ez helyettesíthető. Ezért a laptopra kell majd egy virtualizált W7, amibe néhány szerkesztőt telepítek, hogy szükség esetén kéznél legyenek.
Itt gondolkodtam el, hogy VBox, vagy KVM/qemu?
*:
2019-ben megadta magát a régi MSI PR210X-em, akkor úgy gondoltam nekem felesleges a laptop. Ezt időközben át kellett értékelni (11 A/4-es oldal begépelése tableten ritka nagy élmény)

(#73241) Aweriot & (#73243) mefistofeles:
Ez így ebben a formában tökéletesen igaz. A megszokás nagy úr és a mezei felhasználók elenyésző %-a hajlandó valami újat megtanulni. Pedig nem egy inkvizítori kihallgatás az "átállás" Windows-ról linux-ra.

(#73245) lev258:
Ránézésre ez még a live rendszer, mintha a TLP szolgáltatás indításába fagyott volna bele.

(#73244) laca026:
Miről boot-olsz pendrive, vagy DVD? Esetleg próbálj ki egy másik boot-eszközt, vagy töltsd le újra a képfájl-t (mielőtt belém kötnétek, jártam már úgy, hogy az elvileg hibátlanul letöltött és kiírt lemezképfájl csak elvileg volt hibátlan és sorozatban belefagyott a boot-ba) Ha minden kötél szakad másik disztribúciót.

Üdv. V. Körte

(#73248) BigManus válasza vadkörte (#73247) üzenetére


BigManus
addikt

Ez már a harmadik USB és harmadik fájl.

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#73250) vadkörte válasza BigManus (#73248) üzenetére


vadkörte
addikt

Áldozz be egy RW-s DVD-t, írd ki lemezre és arról boot-olj. Ha nincs rá lehetőség, másik disztróval próbálkoznék.
Pl. Mint Cinna, vagy XFCE, a Xubuntu már elég fapados megjelenésű.

Üdv. V. Körte

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.