Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#73301) Sonja válasza -Ben- (#73299) üzenetére


Sonja
veterán

Nem ott kell, hanem Super+P gomb. A Super a Win logós gomb.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#73302) Cirbolya_sen válasza Tarokk79 (#73300) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

A Mint jobban kezeli a hw elemeket, jobban mondva, kevésbé kell keresgélni.

Debian asztali felületét, szerintem virtuális gépen érdemes megnézni, nagyon egyén függő, kinek mi a megfelelő.

Cirbolya_sentinel

(#73303) kovaax válasza Tarokk79 (#73300) üzenetére


kovaax
őstag

A Debian-t én speciel XFCE-vel használom, de ha csak az enter-t nyomkodod, Gnome 3.30-at kapsz, de van még KDE, LXDE és MATE is. Plusz minden más.

Ha melóban RHEL, akkor praktikus lehet Centos otthon, a workstation Gnome-mal jön, nekem is az van a Debian mellett a nagyobbik gépemen, mondjuk 8, míg bent RHEL 7.8-nál tartunk csak.

-=- There's no place like /home -=-

(#73304) kovaax válasza Cirbolya_sen (#73302) üzenetére


kovaax
őstag

Ha a megfelelő iso-t tölti le az ember, a Debiannal sincs gond.

Szerk.: És bármelyik linuxra fel lehet rakni bármelyik asztali felületet, akár utólag is, egyszerre többet is. :K

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#73305) Cirbolya_sen válasza kovaax (#73304) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

"Ha" :DD

Magamból indultam ki, amikor ugyan ebben a dilemmában voltam. Feltelepítettem Debiant, Mintet /Ubuntust és Debianost is/ meg néhány féle Ubuntut is. A mini pc-n pl, Ubuntu Studio van amin fut a Kodi, mert az Inteles VGA-at már a telepítésnél ez kezelte a legjobban, lusta voltam keresgélni az elején, minél előbb használni akartam :D

Cirbolya_sentinel

(#73306) kovaax válasza Cirbolya_sen (#73305) üzenetére


kovaax
őstag

Egyrészt mostmár tudja, hogy honnan kell letölteni a megfelelő iso-t, másrészt ha a munkahelyén Redhatot használ, akkor nem lesz gondja a Debiannal sem.

-=- There's no place like /home -=-

(#73307) ubyegon2 válasza Tarokk79 (#73300) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linuxnak, ha nem töltesz nagyon a /home-ba, akkor 30GB bőven elég, nekem a fő disztróm azért 30GB, mert néha nem figyelek és a Gnomecast meg a többi galád letölt rá, de láthatod mennyi hely foglalt belakva: (sda1, 4, 10-en van rendszer)

Választás meg egyszerű, ha csak felrakni és használni akarod, akkor Mint Cinnamon, ha tanulgatni is akarod az apt rendszert, akkor Debian. Annyit érdemes tudni, hogy a Mint a Cinnamonnal és a saját csomagjaival sokkal jobban néz ki és használhatóbb, mint ha a Debian Cinnamont választod.
Persze totál ugyanezt el tudod érni Debiannal is, ahogy imént említettem, tanulgatva a rendszert.

Szerintem nézd meg a weboldalt, melyik iso-t töltenéd le, ha ki tudod választani a megfelelőt, akkor mehet a Debian. Ha nem, akkor Mint. Most a súgott nonfree repot ne vedd figyelembe.

(#73306) kovaax

User jogokkal Redhat használat? Az mire elég? ;)

(#73305) Cirbolya_sen

Tökéletes a meglátás, rengetegen beleesnek ebbe a hibába, hogy letöltenek egy normál iso-t és pislognak, hogy miért nincs wifi! Csak példaként említettem, mivel nemrég az iwlwifivel megszívtam én is, pedig tudtam amúgy, hogy alap a nonfree iso..... :D

[ Szerkesztve ]

(#73308) Tarokk79 válasza ubyegon2 (#73307) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszönöm válaszokat nagyon hasznosak.

Igazatok van, ki kell próbálnom, hogy melyik válik be nekem. A Centos-t ismerem, de Debiant csak karakteresen használtam eddig, a Mintről meg nem is hallottam :).

Centos 8 alatt Docker van vagy podman?

Ha jól sejtem, akkor lehet olyat, hogy a home az nem is az SSD, hanem a NAS-on egy könyvtár, csak ha nem otthon vagyok, vagy nincs net, akkor nem tudom mi lenne :).

(#73309) ubyegon2 válasza Tarokk79 (#73308) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit!

Nem hallottál még a Mint-ről! :Y Ne szórakozz már. :N Az kb olyan super konyhakész Ubuntu alapú disztró, amit olyan embereknek raktam fel eddig a gépeikre, akik még a Windowshoz is nokedlik voltak, Linuxról meg életükben nem is hallottak. Évek óta használják vígan. ;] Én is azt használom napi rendszerességgel 6 éve és soha nem volt vele gondom, Debiannal sem, de az tanított, persze épp amiatt raktam fel a Mint mellé.

Ha jól sejtem, akkor lehet olyat, hogy a home az nem is az SSD, hanem a NAS-on egy könyvtár

Ezt felejtsd el gyorsan, gyakorlatilag az SSD lényege veszne el így, egyéb zűrökről nem is beszélve. Hagyd akkor 100GB-ra a Linuxot és mikor ráérsz, a letöltéseket átküldöd NAS-ra. Ha van net, a NAS néha akkor is szokott trükközni, gondolom nem csak az enyémre jellemző ez.

Mi az a Centos? ;]

[ Szerkesztve ]

(#73310) gregory91 válasza BoB (#73131) üzenetére


gregory91
senior tag

Pedig alkalmas arra is, arról nem is beszélve hogy pl mint alatt néhány beépített alkalmazás is használja..

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#73311) gregory91 válasza BigManus (#73244) üzenetére


gregory91
senior tag

Így elég nehéz valami valamire következtetni.
USB 3.0-ra van csatlakoztatva a pendrive? Másik programmal is kikéne írni a pendrive-ra.
RAM-ot kéne még tesztelgetni.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#73312) cigam


cigam
félisten

Ha már szóba került az insync, most féláron bezsebelhető.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73313) kovaax válasza ubyegon2 (#73307) üzenetére


kovaax
őstag

User jogokkal Redhat használat? Az mire elég?

Mit is akarsz ezzel kérdezni tulajdonképpen?

-=- There's no place like /home -=-

(#73314) ubyegon2 válasza kovaax (#73313) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha a thread-ből nem jött le, mire utal a kérdésem, akkor nem érdekes. Azért biztosan el tudod képzelni, amint valaki bemegy egy munkahelyre és leül a gépe elé és használja a megszokott programokat. Aztán képzeld el, amint a user hazamegy és telepít egy Debiant, de első boot után se wifi se megjelenítő driver, se semmi......

Nem a kérdezőről van szó, róla ugyanis nem tudunk ilyen mélységig semmit, az alapkérdése persze utal arra, mennyire járatos az apt rendszerű disztrók terén.

(#73315) kovaax válasza ubyegon2 (#73314) üzenetére


kovaax
őstag

Mellébeszélsz.

-=- There's no place like /home -=-

(#73316) Cirbolya_sen


Cirbolya_sen
aktív tag

bocs hogy bele vauvau, de a kérdező írta amott korábban: "Debiant csak karakteresen használtam eddig"

és mehet tovább a csörte, tök feleslegesen :DD

Cirbolya_sentinel

(#73317) Tarokk79 válasza ubyegon2 (#73309) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Az lehetséges, hogy van mondjuk 40-40 GB debiannak és Mintnek és van egy közös /data könyvtár az adatoknak (80GB)? A maradék 80GB meg lehetne akkor Windows.

(#73318) ubyegon2 válasza Tarokk79 (#73317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

40-40 GB debiannak és Mintnek és van egy közös /data könyvtár az adatoknak

Így is tökéletes lenne, de ha minden letöltés egy külön particióra megy, akkor nagyon sok egy disztrónak a 40GB, az előbbi képen látod, mennyit foglal az sda1-en a fő rendszer, 17GB-ot a 30-ból. 30-30 GB az már bőven kimaxolja szerintem, persze Te tudod mennyi és mekkora csomagokat akarsz telepíteni majd a rendszerekre, de átlag felhasználó 20GB alatt elvan tárhellyel, az tuti.

De most már áruld el, kb mennyire vagy jártas a Linuxban? Apt csomagkezelővel elboldogulsz, ha csomagtárolókat kell felrakni, programokat telepíteni terminalban?

Egyébként jó az ötlet, hogy felrakod mindkettőt és majd meglátod, melyik marad a végére. Bár ehhez meg bőven elegendő a 20-20GB felosztás is, max ami marad, ahhoz hozzárakod a felszabadult helyet. Én csináltam erre az SSD-re egy 30-as meg sok 17-es particiót, nem belakott rendszer kb 10GB, de már nem nagyon disztróhopperkedem, csak 3 disztróm van összvissz.

(#73316) Cirbolya_se

Nincs semmilyen csörte, kolléga nem akarja érteni, nem érti. Pedig egyszerű, attól, hogy valaki használja 4 éve a Linux Mint-et, max bekapcsolni tudja és használni a programokat. Ez egy élő példa közvetlen környezetemből, erre írtam, hogy használni valamit mennyire borítékolja a hozzáértést. Semennyire. A kolléga könnyen rázza ki a kisujjából, hogy melyik iso-t kell felrakni, de nem mindenki 20 éve használja a Debiant

[ Szerkesztve ]

(#73319) Cirbolya_sen


Cirbolya_sen
aktív tag

A Win10-re a 80GB csak akkor elég, ha szinte semmit nem teszel rá és nem tartod meg a frissítéseket a visszaállításhoz /melós lesz ebbe a keretben tartani a win10-et/ az 1 éves win könyvtáram ami azért takarítva is van az user és program könyvtárak nélkül 30GB, míg a mini pc linux partícióján alig van 10GB a 120GB-os SSD-n, pedig fut rajta néhány szolgáltatás.

Cirbolya_sentinel

(#73320) cigam


cigam
félisten

Valami nem smukkok, most meg az ext4 partíciót nem hajlandó menteni:
Run partclone: partclone.ext4 -z 10485760 -N -L /var/log/partclone.log -c -s /dev/sda5 --output - | pigz -c --fast -b 1024 -p 16 --rsyncable | split -a 2 -b 4096MB - /home/partimag/W10-HDS-TC-VS-debian2020-05-24-15-img/sda5.ext4-ptcl-img.gz. 2> /tmp/split_error.mKlGfy
Partclone v0.2.88 http://partclone.org
Starting to clone device (/dev/sda5) to image (-)
Reading Super Block
we need memory: 614276 bytes
image head 4160, bitmap 606016, crc 4100 bytes
Calculating bitmap... Please wait... extfsclone.c: bitmap error at 30 group.
Failed to use partclone program to save or restore an image!

Pedig live médiával lecsekkoltam mindenik fájlrendszert, de hibát nem talált. Bekapcsoltattam a mentés előtti fájlrendszer javítást, de nem segített Mi lehet még?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73321) Tarokk79 válasza ubyegon2 (#73318) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Nem tudom mennyire vagyok jártas Linuxban.
Docker imageket szoktam szerkeszteni pl. Oracle instant clinetet installálni, meg egyéb csomagokat, hogy a többiek tudják használni. Általában Centos alól buherálok Debian alapú imageket (pl. python). Sima parancsokkal nincs bajom, sőt jobban kézre esnek, mint a dos-os megfelelőjük. Chown, chmod, grep, du, df parancsokkal barátságban vagyok. Szerintem a package kezelőkkel is yum, apt, opkg. A resolf.conf és hasonló beállításokat szoktam állítgatni. Vi-t nem szeretem, nano-t igen. OMV-t, OpenWRT-t, Raspbian-t, Coreeleet Windows alól puttyal szoktam állítgatni. Shell scripttel barátkozom, crontabot használom. Amúgy meg stackoverflow a barátom :).
A mountolást nem értem, nem értem miért azt kell oda írni, hogy jól csatolja fel a könyvtárat :(.
Ez milyen szint?

[ Szerkesztve ]

(#73322) ubyegon2 válasza Tarokk79 (#73321) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez milyen szint? Bőven nem kezdő home user szint, közelebb van a haladóhoz. ;] Innentől nem is értem a kezdő nokedli szintű kérdést, hogy mit rakj fel. Nyilván Debiant. ;) Én is simán elboldogultam vele anno tök laikus GUI huszárként.

(#73323) Cirbolya_sen válasza Tarokk79 (#73321) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Na szép, és még én akartam tanácsot adni, amikor éppen fordított a szitu és nekem adhatnál tanácsokat :))

Cirbolya_sentinel

(#73324) Storms


Storms
őstag

Üdv!
Linux Mint-ben ,hogy kell visszaállni az nVidia driverre a Xorg-ról?
Itt csak ennyi van. :( :

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#73325) ubyegon2 válasza Storms (#73324) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva!

Bocs, de ez kb olyanra sikerült, mintha azt kérdezném, hogyan tudom kiporszívózni a rántott húst tegnap a szomszédban?

Mit szeretnél pontosan elkövetni? Mi történt? Mi a hibajelenség? Milyen hardverkörnyezet és milyen oprendszer?

csak példaként, Linux Mint ilyenkor qrva kevés, Linux Mint 19.3 Cinnamon-ként már hordoz információt a leírás.

A 4. kérdésre könnyen válaszolhatsz egy inxi -Fxxx terminal kimenettel, ami szövegkijelöléssel Programkód gombbal kezelten másolhatsz be ide.

Vagy ez vagy a Látóasszony topik!

(csak kíváncsiságból kérdem, ugye nem kezded el 2004-től olvasni a topikot?)

[ Szerkesztve ]

(#73326) BigManus válasza ubyegon2 (#73325) üzenetére


BigManus
addikt

Ezen felsírtam mint a csecsemők :DDD

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#73327) Storms válasza ubyegon2 (#73325) üzenetére


Storms
őstag

Mit nem lehet ezen érteni? Eddig zárt nvidia illesztőprogram volt beállítva, majd rámentem a Xorg (nyílt driverre) a fent csatolt képen ( ami most üres!). Az a gond ,hogy ott nincs semmi! Eddig ott lehetett állítani, hogy melyik drivert szeretném, de mióta rámentem a Xorg.-ra azóta eltűnt minden onnan... Linux Mint 19.3 és nvidia gtx 750 ti. (nyilván nem fogok felrakni egy több éves Mint-et mikor van újabb :DDD ).

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#73328) CPT.Pirk válasza Storms (#73327) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Véletlen nincs letiltva a 3rd party dolgok telepítése a szoftverforrásoknál?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73329) ubyegon2 válasza BigManus (#73326) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:) Én is sírtam épp, de lehet azért, mert épp a Látóasszony topik-ból néztem át ide. Az tényleg vidám hely kezd lenni. Úgy nézem végleg oda kéne beköltöznöm, itt úgysem értjük egymást a népekkel. :N

(#73330) ubyegon2 válasza Storms (#73327) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mit nem lehet ezen érteni? Eddig

Semmit. Xorg-ot Ubuntun szoktak váltani Waylandra, lehet ezért nem értettem, mit szeretnél kérdezni. Az nyilvánvaló volt, hogy nVidia VGA-d van, de szerinted azt a 4 kérdést unaloműzésként tettem fel? Akkor csak játszatok barchobát a többiekkel. ;)

A screeenshotod épp 2004-es bejegyzéssel a háttérben készült, így fene sem tudja, mit raktál fel. Legutóbb talán 37 különböző aktív Linux Mint-et számoltam össze, bocs, hogy pontosításra sarkalltalak.

[ Szerkesztve ]

(#73331) leviske válasza Storms (#73324) üzenetére


leviske
veterán

Ha belegondolsz, akkor nem sikerült volna a váltás, ha még mindig a használatban lévő zárt illesztőprogramok listájában lenne az nVidia saját drivere.

Itt van egy kolléga hasonló problémával és a nouveau driver eltávolítását javasolták neki terminálból, de nem tudom ez a megoldás a mai verzióknál is így néz-e ki.

(#73332) akos.bartl


akos.bartl
friss újonc

Sziasztok,
szeretnék egy kis segítséget kérni.
Adott egy kis házi szerver.
A routing tábla így néz ki:

$ route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
0.0.0.0         192.168.1.1     0.0.0.0         UG    202    0        0 eth0
0.0.0.0         192.168.0.1     0.0.0.0         UG    303    0        0 wlan0
192.168.0.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     303    0        0 wlan0
192.168.1.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     202    0        0 eth0

A netet a wlan0-n keresztül kapom. Az eth0 egy lokális hálózat.
Csak akkor tudok internetet használni, ha kitörlöm az első sort.

A gondom az, hogy amikor újraindul a szerver, akkor újra ki kell törölnöm.
Hogy tudom ezt beállítani, hogy ne kelljen állandóan törölgetni?
A rendszer egy raspberry-n futó raspbian oprendszer.

(#73333) cigam válasza akos.bartl (#73332) üzenetére


cigam
félisten

Az eth0 statikus vagy dinamikus IP-vel rendelkezik?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73334) akos.bartl válasza cigam (#73333) üzenetére


akos.bartl
friss újonc

Az eth0 statikus, a wlan0 dinamikusan van kiosztva a cím.

(#73335) moleculez


moleculez
veterán

Valamelyik Linux disztró, vagy akár DE fel van készítve tabletes módra? Majdnem lőttem ebayen egy W10 tabot kb egy csoki áráért,( tényleg nem tudom minek, semmi szükségem rá, csak ilyen sokadlagos gépnek. :DDD )

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#73337) moleculez válasza #20749568 (#73336) üzenetére


moleculez
veterán

Nem tudom, azért vagyok itt! :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#73338) CPT.Pirk válasza moleculez (#73335) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint Cinnamont szépen rá tudtam szabni tabletre, kellően beállítható benne mindenféle méretezés. Az on screen keyboard meg non plusz ultra, hogy mi mindent tud.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73339) moleculez válasza CPT.Pirk (#73338) üzenetére


moleculez
veterán

Mint Cinna mindenre IS jó :D, mivel használod, és arra mennyire jó?

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#73340) CPT.Pirk válasza moleculez (#73339) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezen használtam, de már nincs nálam a gép: [link]
Az OSD nem mindig működött elsőre, néha kapcsolgatni kellett a már nem emlékszem minek hívta valamilyen segítség opciót aminek a része volt. De ettől függetlenül pöpec volt és az amúgy nem túl izmos gépen is normálisan futott.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73341) Storms válasza ubyegon2 (#73330) üzenetére


Storms
őstag

Már leírtam a problémát feljebb. A screenshot-on azért van a legrégebbi (2004-es) hsz. a háttérben, mert szimplán rákattintottam a Linux kezdőknek topikra és a legrégebbi hsz.-ek jönnek be olyankor nem a legújabbak, és ott mentem rá az új hozzászólásra. :U
Nos mindegy ha nincs rá megoldás akkor megvárom míg kijön az új Mint a jövő hónapba (ha minden igaz) és akkor megy fel az.
----------------
Lindoz-t próbálta már valaki? Ajánlott rendszer?

[ Szerkesztve ]

ASUS PRIME Z690-A ■ Core i5 12400 ■ 32 GB DDR4 RAM ■ Intel ARC A750 8 GB GDDR6 ■

(#73342) ubyegon2 válasza Storms (#73341) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem, gyakorlatilag el sem olvastad, a mit írtam, mert akkor az inxi -Fxx terminal kimenetet beraktad volna és abból lehetne látni mindent a rendszeredről, azt is, hogy milyen VGA drivert használ, abból ki lehetne találni, mit kell eltávolítani és feltenni.

Tényleg nem bántásból, de az miért jó, ha a kérdésedre kapsz választ, hogy mit kéne csinálnod, milyen alapvető információkat kéne megosztanod a segítőkkel, de szarsz rá, csak hajtogatod, hogy mitnemlehetezenérteni meg hogy leírtál mindent. :U Nincs terminal a Mint-en vagy mi ilyenkor az ok, ami miatt eszed ágában sincs berakni egy qrva parancs kimenetet? Ahogy látom, a Látóasszony topikba se írtál semmit......

Pedig nem úszod meg a terminal használatát, mert célszerű lenne onnan felrakni a tárolóban is fenn lévő drivert:

sudo apt install nvidia-driver-440

elméletileg ezt használja most a rendszered, persze a verzió biztosan más:

xserver-xorg-video-nvidia-440

Ugyanezt a telepítést Synaptic használatával is megcsinálhatod. Gyanítom, hogy a xorg driver is frissül majd, kipróbálni nem tudom VGA híján, de a -s kapcsolóval ezt írja....

ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo apt install nvidia-driver-440 -s
[sudo] ubyegon jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
libnvidia-cfg1-440 libnvidia-common-440 libnvidia-compute-440
libnvidia-decode-440 libnvidia-encode-440 libnvidia-fbc1-440
libnvidia-gl-440 libnvidia-ifr1-440 nvidia-compute-utils-440 nvidia-dkms-440
nvidia-kernel-common-440 nvidia-kernel-source-440 nvidia-utils-440
xserver-xorg-video-nvidia-440
Ajánlott csomagok:
nvidia-settings nvidia-prime libnvidia-compute-440:i386
libnvidia-decode-440:i386 libnvidia-encode-440:i386 libnvidia-ifr1-440:i386
libnvidia-fbc1-440:i386 libnvidia-gl-440:i386

Hivatalos oldal szerint a 440-es driver jó a kártyádhoz. Akár innen is letöltheted.

[ Szerkesztve ]

(#73343) vadkörte válasza ubyegon2 (#73342) üzenetére


vadkörte
addikt

"Hivatalos oldal szerint a 440-es driver jó a kártyádhoz. Akár innen is letöltheted."
Biztosan jó, azzal fut nálam is (GTX 750TI) 440.82, hogy egészen pontos legyek. És nem szórakoztam a grafikus telepítéssel, bár nekem csak a régi zártat kellett eltávolítanom és telepítenem az újat, terminal-lal volt vagy 10 perc.

Üdv. V. Körte

(#73344) ubyegon2 válasza vadkörte (#73343) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, láttam, hogy van még két újabb is az 59-esnél, de először azt célszerű kipróbálni kérdezőnek, ami fenn van saját tárolóban is. Most már viszont többet tudunk jóvoltadból. ;) Valóban, ilyenkor el szokták távolítani a régi zártat, ezt nem is írtam, kösz a kiegészítést.

(#73345) vadkörte válasza ubyegon2 (#73344) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha emlékeim nem csalnak a terminal parancs alapból az elérhető legújabbat telepíti. Akkor a .82 volt a legutolsó. De ez Arch (Manjaro) nem Mint (Debian) tudod jól, itt minden kicsit más... :DDD
A lényeg az volt, hogy a zárt driver-t el kellett távolítani, a végén szerette volna újraindítani, na ezt nem szabad, csak rá kellett telepíteni az újat és ez után restart.

Üdv. V. Körte

(#73346) st3v3np3t3r


st3v3np3t3r
veterán

Üdv. Techniaki kérdédem lenne. Van egy HP 8540w Quadro FX1800M dedikált GPU-val. Debianon nem tudom működésre bírni,azaz nem tudom telepíteni az Nvidia drivert. ParrotOS alatt megy úgy ahogy, de néha olyat produkál mint ha VRAM hibás lenne, de nem az, mert Win10 alatt hiba nélkül megy.

Sok oldalt olvastam ezzel kapcsolatban, egyik leírás se működik. Telepítem a csomagokat,de nem akar működödni.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#73347) CPT.Pirk válasza st3v3np3t3r (#73346) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!
A Debian melyik kiadása van fent? Melyik leírás alapján mentél és hol ment zátonyra?

Egy inxi -Gxxx kimenet is jó lenne, hogy lássuk a mostani állapotokat. Az inxi-t valszeg telepítened kell hozzá előbb.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#73348) cigam válasza akos.bartl (#73334) üzenetére


cigam
félisten

Akkor a /etc/dhcpcd.conf fájlban egyszerűen töröld ki a vonatkozó sort:
static routers=192.168.1.1

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#73349) st3v3np3t3r válasza CPT.Pirk (#73347) üzenetére


st3v3np3t3r
veterán

Egy házon belüli izolált környezetű kísérleti projekt keretében a legfrissebb Kali Linuxot tettem fel,a kísérlethez jó lenne a dedikált GPU. A kísérletről blogot kezdtem el írni,de még nincs publikus státuszban.

De mivel ez nem vált be, átállok ParrotOS-re. Most csinálom a pendrive-ot hozzá.

Galaxy S23 5G 256GB//HP Victus 16+Rog Ally RC71L//Korábbi hsz-eim #97246720 név alatt...

(#73350) ubyegon2 válasza vadkörte (#73345) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"A lényeg az volt, hogy a zárt driver-t el kellett távolítani, a végén szerette volna újraindítani, na ezt nem szabad"

Na ja, ha csak nem látóasszony az illető, mert akkor szükségtelen a VGA driver.

Ha emlékeim nem csalnak a terminal parancs alapból az elérhető legújabbat telepíti.

Debian=UbuMint vonalon is, csak ugye itt a legfrissebb az azt jelenti, hogy a legfrissebb használható! ;] Pusszancs a rollingereseknek! látóasszonyoktól

*****************************************************************

Látom már nem aktuális st3v3np3t3r kollégánál, de azért csak leírom. Ha megnézed a kisujjad és nincs benne Debian, akkor ezt a szópárt érdemes biflázni: Debian - nonfree

Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree Debian - nonfree .........................

Ebben vannak azok a többnyire hiányzó huncut driverek! Figyeld a piros betűket a képen!

Ha már nem a megfelelő non-free iso-t töltöttük le, nem kell megöngyilkolódni, elég csak kiegészíteni a sources.list fájlt:

egészítsd ki a sources.list-et:

minta
deb http://ftp.de.debian.org/debian stable main contrib non-free

még help

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.