Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#65301) lev258 válasza csixy (#65300) üzenetére


lev258
veterán

Átméretezés, minőség csökkentése, ...

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65302) Dave™ válasza csixy (#65300) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ha jól emlékszem KDE-t használsz, ott van KIM (KDE Image Manipulator), ami fájlkezelőből jobb gombos menüből tudja az átméretezést/tömörítést. Az átméretezés előtt érdemes megtalálni a még belefér minőséget, ez általában valahol 80% körül van.

(#65303) Shyciii válasza Frawly (#65296) üzenetére


Shyciii
veterán

2012-nél is választható a telepítéskor. Legalábbis a mi msdn-es telepítőnknél simán lehet. Tuti, mert a felhős szervereket én csinálom :)

Amúgy az XnView jó progi. Már Windowsnál is használtam. Arch alatt meg pláne 🙂

[ Szerkesztve ]

(#65304) Shyciii válasza anorche1 (#65298) üzenetére


Shyciii
veterán

XnView-hoz van már Heic plugin, amivel meg tudja nyitni. Azt viszont nem tom, hogy jó-e a linuxos verzióhoz is.

(#65305) csixy válasza lev258 (#65301) üzenetére


csixy
addikt

Átméretezés nélkül ?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#65306) lev258 válasza csixy (#65305) üzenetére


lev258
veterán

Már írtuk. A minőség csökkentésével. Nem nagyon van más lehetőség rá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65307) Rimuru válasza csixy (#65305) üzenetére


Rimuru
veterán

Noveled a veszteseget (=csokkented minoseget), de ezt is irta lev258.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#65308) ubyegon2 válasza csixy (#65305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Blogodban van Cinnamon, annak saját képszerkesztője Pix néven, ugyanaz az eljárás, mint amit Dave írt.

5,9MB-os kép cc 1MB-ra csökkenthető mindenféle hókuszpók nélkül, mentés másként gomb, a többi a képen látható:

5 kattintás

(#65309) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok!
Sikeresen visszatértem Mint-re. Jelenleg a 19.1 verzió fut a gépen.
Ami viszont nem sikerült, hogy a Veracrypt által titkosított 'tárhelynek" az asztalra mutasson. Régebben valahogy megoldottam, hogy az asztalon volt egy parancsikon és ha arra rákattintottam, akkor felugrott a Veracrypt, innen már a jelszó megadásával elértem a mappát. Nem nagy probléma így sem, csak egyszerűen nem tudok rájönni, hogy ezt, hogy oldottam meg...
Ha esetleg lenne egy ötletetek... :)
Köszi!

(#65310) growler válasza jackal79 (#65309) üzenetére


growler
őstag

A menüben megjelent a Veracrypt parancsikonja ?
És ha jobb egérgombbal rákatt, nincs rá lehetőség hogy az asztalra tedd ?

(#65311) jackal79 válasza growler (#65310) üzenetére


jackal79
aktív tag

Ha jobb klikkelek a file-ra ezt látom:

Én annak a titkosított mappának szeretném kirakni a parancsikonját.

(#65312) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Egy kis segítséget kérnék. Szeretnék egy notebook merevlemezére feltenni próba képpen a Windows 10, Linux Mint és egy Manjaro Linux-t. Mit ajánlotok, milyen sorrendbe lenne érdemes azt feltenni? Gondolom első körben a Win10-et és utoljára a Manjaro-t. Olvastam korábban, hogy a Manjaro képes más linux boot-ját elrontni. Illetve mi lenne a jobb MBR, vagy GPT?

(#65313) CsaBully


CsaBully
aktív tag

Ajánlom figyelmetekbe a Deepin Lnux-ot..nagyon jól árgondolt, pofás OS saját fejlesztésű grafikus környezettel, kínai cucc, de nemzetközi régiót beállítva nem találkoztam zsiráf-krokodil kombó írásjelekkel, 15.8 az aktuális verzió, rolling update..debian alapú, kezeli a .deb csomagokat is, egyenlőre nagyon tetszik, egyetlen negatívum, hogy régebbi gépekre nem ajánlnám, mert memória igénye közelíti a win10-ét.
Deepin

[ Szerkesztve ]

Referencia: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=CsaBully ..Írj privátot,ha fel akarod venni velem a kapcsolatot.

(#65314) Frawly válasza csixy (#65300) üzenetére


Frawly
veterán

Simán átkonvertálod őket nagyobb JPEG tömörítéssel (nagyobb veszteséggel), ugyanúgy kell, mint IrfanView-ban. Épp úgy tud tömeges konvertálást is. Igazából ezt a sok kép átkonvertálását erősebb JPEG tömörítésre simán megcsinálja az imagemagick convert utilityje is.

De én nem csesztetném a JPEG-eket, eleve veszteséges formátum, még egyszer átkonvertálod veszteségesbe, nagyon f0sch lesz a minősége. Ma már nem sok értelme van egy képet 1 mega alá nyomkodni, mikor a többszáz gigás SSD-k, meg a sok terás HDD-k korában a 10 megás képek sem tételek, meg az ennél nagyobb RAW képek. Ha mégis kisebb JPEG-eket akarsz, akkor a forrásnál (pl. fényképezőgép) állítsd be, hogy már eleve a képlövéskor erősebb tömörítést alkalmazzon, így nem kell neked még egyszer átkonvertálni.

(#65303) Shyciii: lehet igazad van, és csak én voltam a Server 2012-höz béna. Persze működött meg minden, csak csodálkoztam mindig is, hogy minek szerverre a grafikus felület overheadje feleslegesen. Desktop gépen érthető, de szerveren?

Az XnView-val nincs semmi bajom, használtam én is Windowson, az Xn-t, meg az IrfanView-t is, mindkettővel egyformán meg voltam elégedve. De Linux alatt nettó feleslegesnek látom ezeket a *View-klónokat, még ha az XnView natív is. Képnézőben vannak gyorsabbak, meg tömeges konvertálásra is vannak hatékonyabb toolok. Windowson hasznosak, de Linuxon nem sok értelmük van.

[ Szerkesztve ]

(#65315) Shyciii válasza Frawly (#65314) üzenetére


Shyciii
veterán

Nem voltál béna, csak valszeg nem vetted észre. Azért win-en van létjogosultsága a gui-nak, mert ott a cmd könnyű, de fapados, a powershell sokat tud, de nagyon el van bonyolítva. Linux bash, vagy zsh-ja érthetőbb. Legalábbis számomra. Mi is úgy csináljuk amúgy, hogy win szerverek guisak, a freebsd és ubuntu szerverek simán konzolosak.

Xnviewt amúgy azért használok, mert egyben megkapom azt ami kell. Nem kell külön képnéző, meg külön képmanipulátor. Bár én hirhedten minimalista vagyok csomagok terén :)

[ Szerkesztve ]

(#65316) cigam válasza Frawly (#65314) üzenetére


cigam
félisten

minek szerverre a grafikus felület overheadje felesleges

Beállítás után, az esetek 99%-ban nem csinál semmit (a grafikus felület), csak a szolgáltatások végzik a dolgukat.
Milyen szerver az, amelyiknek a GUI "overheadje" érezhetően befolyásolja a teljesítményét? ;]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65317) Rimuru válasza cigam (#65316) üzenetére


Rimuru
veterán

Lehet csak biztonsagi hiba is benne, minel tobb komponens van fent annal tobb a hibalehetoseg.

Vigyázat, csalok!

(#65318) cigam válasza Rimuru (#65317) üzenetére


cigam
félisten

Persze, de a GUI-hoz kapcsolódó távolról kihasználható? És most nem a remotedesktop meg egyéb hálózatról elérhető szolgáltatásokra gondolok.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65319) herdsman12


herdsman12
őstag

Mi az, hogy a Linux Mint aktív kernel 4.15.0-43, (A támogatás lejár majd: április 2023), de lenne egy újabb (?) 4.18.0-13 (A támogatás lejár majd: augusztus 2019)?
Elnéztem valamit, vagy ez így normális?

(#65320) 8zabi válasza herdsman12 (#65319) üzenetére


8zabi
őstag

Ubuntu LTS kernel a 4.15 [link]

(#65321) Shyciii válasza Rimuru (#65317) üzenetére


Shyciii
veterán

GUI-ban nemigen van biztonsági hiba. Nem is igen hallani róla. Jobban kell félni a futó szolgáltatásokról, vagy IIS-től, WebDAV-tól, meg a futtatott API-któl.

(#65322) Dave™ válasza cigam (#65316) üzenetére


Dave™
nagyúr

Milyen szerver az, amelyiknek a GUI "overheadje" érezhetően befolyásolja a teljesítményét?

Az összesnek, ami virtuális gépeket futtat.

(#65323) Rimuru válasza Shyciii (#65321) üzenetére


Rimuru
veterán

Ez csak az X, [link].

cigam: lehet ra epiteni, pl ha mondjuk valaki mar mashogy hozzafer a gephez akkor hasznalhatja jogosultsag emeleshez, stb. Perszne nem valoszinu hogy home user-t talalnak meg vele, de barmi lehetseges.

Vigyázat, csalok!

(#65324) Shyciii válasza Rimuru (#65323) üzenetére


Shyciii
veterán

Én a windows server guijáról beszéltem. Ugye iis csak windowson van.

(#65325) Rimuru válasza Shyciii (#65324) üzenetére


Rimuru
veterán

En nem, linux topicban vagyunk... na meg elozmenyeket se olvasok. ;]

Vigyázat, csalok!

(#65326) Shyciii válasza Rimuru (#65325) üzenetére


Shyciii
veterán

Akkor minden rendben 😁

(#65327) Iginotus


Iginotus
őstag

Sziasztok Ubuntura szeretném ezt felinstalálni:
https://github.com/yurikoles-aur/linux-amd-staging-drm-next-git
De az összefoglalóban is említett parancs
"sudo apt-get install https://github.com/yurikoles-aur/linux-amd-staging-drm-next-git/linux.install"
Nem megy.
Tud valaki segíteni hogyan is kellene ezt?
Köszi

Plug and Pray... :)

(#65328) lev258 válasza Iginotus (#65327) üzenetére


lev258
veterán

Ez nem egészen így megy. Viszont mielőtt foglalkoznánk vele, szerintem szerencsés lenne, ha röviden leírnád, miért is gondolod ezt jó lépésnek. Mármint a staging használatát. Mit szeretnél elérni?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65329) Iginotus válasza lev258 (#65328) üzenetére


Iginotus
őstag

Van egy hiba a kernelben...
B250 MINING EXPERT - alaplap és ubuntu kombója AMD GPUkkal 6 GPU felett. Minden reboot után kijön
ez a hiba: DRM:SDMA_v3_0_ring_test_ib [AMDGPU] * error amdgpu: IB test timed out
*ERROR* amdgpu: failed testing IB on ring 10 (-110)

Itt és Itt találtam hozzá infót. És azt írják hogy ezt kéne telepíteni... De nem tudom hogyan.

Ja igen ami még plusz infó mindegyik kártya BIOS módosítva van ezért a nem gyári BIOS miatt jön a hiba. Pontosabb infót nem találtam sehol.

Azt szeretném elérni, hogy ne jöjjön ez a hiba :D

[ Szerkesztve ]

Plug and Pray... :)

(#65330) lev258 válasza Iginotus (#65329) üzenetére


lev258
veterán

Kérdés.
A hibaüzeneten kívül tapasztalsz bármilyen problémát?
Szerk.: Milyen rendszert használsz? A linkeden levő hiba már nagyon régen javítva lett.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65331) Iginotus válasza lev258 (#65330) üzenetére


Iginotus
őstag

Magas LOAD avarage, lassú response time, és pár perc múlva kifagy a rendszer.
És jobb esetben rebootol ahol ismét jön a hiba. Rosszabb esetben csak áll és áramot eszik.
Ha kikapcsolom és bekapcsolom az első indítás mindig jó! Együtt lehet ezzel a hibával élni de kellemetlen :)

HIVEos-t használok. Ez egy Ubuntu bányászatra kifejlesztve. AMD driver verziója 18.10 a kerner verziót nem tudom megmondani. Tudok hozzá teleconsole elérhetőség linket, ha nagyon kíváncsi vagy és megnézheted közvetlen a gépen is.

[ Szerkesztve ]

Plug and Pray... :)

(#65332) lev258 válasza Iginotus (#65331) üzenetére


lev258
veterán

Mint írtad, mókolt BIOS-t használsz. Könnyen lehet, hogy abban van a bug.
Annyit megpróbálhatsz, hogy Ubuntura frissebb kernelt teszel fel, ez nem nagy munka. És azzal tesztelheted pár újraindítással.
Szerk.: Ne akarj kernelt frissíteni. A zárt AMD driver nem szereti. A tanácsom az, hogy ne csinálj semmit. Ehhez az összeállításhoz jobb, ha nem nyúlsz hozzá. Majd egyszer biztos frissítik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65333) Iginotus válasza lev258 (#65332) üzenetére


Iginotus
őstag

Yep igazad lehetne, ha 5 kártya alatt is csinálná. 1-2-3-4-5 kártyával hiba nélkül restartolhatom napestig... Mindegyiken mókolt a BIOS.

Ez van rajta ez nem a legfrissebb?
uname -sr
Linux 4.13.16-hiveos

Szerk: Köszönöm, akkor nem nyulkapiszka... :R

[ Szerkesztve ]

Plug and Pray... :)

(#65334) lev258 válasza Iginotus (#65333) üzenetére


lev258
veterán

Ez az OS nem arra lett tervezve, hogy az ember hozzányúljon. Te se tedd.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65335) Frawly válasza lev258 (#65332) üzenetére


Frawly
veterán

Kernelt azt lehet frissíteni, de akkor előbb szedje le az AMD zárt drivert először. Majd miután kernelt frissített (pl. ukuu-ból), utána már a friss kernelen futva telepítse a LEGÚJABB zárt AMD drivert.

De jó lenne tudni azt is, hogy konkrétan milyen GPU-ról van szó.

Abban viszont most kivételesen egyetértek veled, hogy nem jó ötlet felgányolni ilyen yurigagarin vagy ki a tököm ez féle random embernek a csomagját. Hiába AUR-os, már Archra sem biztos, hogy feltennék ilyet (ez nálam virágnyelven azt jelenti, hogy tuti nem tennék), de Ubuntura már végképp gáz ilyet rátukmálni, az egész más disztróvonal, más frissítési mechanizmust használ (kiadás alapú), más csomagkezelő, más csomagnevek, stb.. Ez tényleg olyan szintű gányolás, amit nem javallott megejteni, mert ha még működik is rövid távon és nem lesz belőle azonnal baj, később hosszabb távon garantáltan csak a szívás lesz vele.

Mondjuk az is igaz, hogy az ő use-case-e elég speciális, mert 6 kártyát használ egyszerre. Ebben az esetben meg azt tanácsolnám, hogy lehetőleg dobja az Ubuntut, és tegyen fel helyette Manjarót, akkor ez az AUR-os csomag is könnyebben felmegy.

[ Szerkesztve ]

(#65336) lev258 válasza Frawly (#65335) üzenetére


lev258
veterán

Azt kihagytad, az egész gép bányászatra van, ilyen célra szánt speciális rendszerrel és szoftverekkel. És, bár remélem nem veszi rossz néven a kolléga, az igen valószínű, hogy semmit sem ért magához a rendszerhez, csak elindította a neki szükséges programokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65337) Iginotus válasza lev258 (#65336) üzenetére


Iginotus
őstag

Nem veszem rossz néven és a semminél kicsivel többet értek mert otthon van egy ubuntu serverem kb 10 éve üzemel stabilan torrent kliens ftb-re mediaszerverre. Szóval azon fogalmam van róla, de ez megfogott :D
Illetve valóban nem napi szinten használom szóval egyszer beállítottam googlizva, és azóta sem nyúltam hozzá. (még mindig 14-es ubuntu van rajta :) )

A megoldás egyébként alaplapcsere lesz mert másik alaplappal és a HIVEOS-el nincs ilyen gondom.
Ezt a mining expertet meg megy vissza alzába....

Plug and Pray... :)

(#65338) Shyciii


Shyciii
veterán

Másnál is telepíthetetlen az mc (midnight commander) miután leszedte Arch vagy klónjai alól?

Ilyen frankó hibát ad:

error: mc: key "Alad Wenter <alad@archlinux.org>" is disabled
:: File /var/cache/pacman/pkg/mc-4.8.22-1-x86_64.pkg.tar.xz is corrupted (invalid or corrupted package (PGP signature)).
Do you want to delete it? [Y/n]
error: failed to commit transaction (invalid or corrupted package (PGP signature))
Errors occurred, no packages were upgraded.

pacman-key -t refrsheltem, de mindhiába.

(#65339) kemotox válasza Shyciii (#65338) üzenetére


kemotox
addikt

Nekem is szar volt tegnap, de egy pacman -S ranger megoldotta a problemat :D

(#65340) GreenIT


GreenIT
tag

Akkor egy osszefoglalo az eddigiekrol:

Linux Mint telepitve, de valamiert update par nappal kesobb mar nem mukodott es terminalbol se lehetett telepiteni simplescreenrecordert, mert "nem talalta". Webes kapcsolat rendben volt.

Ma hajnali kettore sikerult Ubuntu telepitest csinalnom, update-k lefutottak, simplescreenrecorder es kdenlive telepitve ubuntu webes tarolojabol. Eddig ugy tunik, minden szep es jo, de csak a tuzfalat kapcsoltam be, terminal hasznalatara mar nem volt idom az agy hihetetlenul felerosodott gravitacios vonzasa miatt.

Tovabbi kerdesek:

1. Kdenlive valoban profi videoszerkeszto masolatanak tunik, de a doksija alig 4 oldalas, lenyegeben csak arra jo, hogy elinduljon az ember.
Reszletes doksija van valahol elrejtve, vagy oktatovideokat kell keresgelni hozza?

2. youtube-dlg vagy youtube-dl-gui telepitese kinai nekem, valoban ezen az oldalon a pythontol kezdve minden egyebet telepitenem kell, es utana python alol lehet csak telepiteni?
https://mrs0m30n3.github.io/youtube-dl-gui/#downloads

3. Webes videokozvetites lementesere milyen programot celszeru telepitenem - esetleg mozilla firefox bovitmeny is megfelelo hozza (hiszen a bongeszovel kell megnyitni a weboldalt)?

(#65341) lev258 válasza GreenIT (#65340) üzenetére


lev258
veterán

2. A youtube-dl egy parancssoros program. Ehhez valaki írt egy grafikus felületet pythonban. Az általad linkelt oldalon az Ubuntura kattintva van .deb fájl. Az telepíthető csomag.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65342) GreenIT válasza lev258 (#65341) üzenetére


GreenIT
tag

Par napja telepitettem egy linuxt, es annyit tudok, hogy terminalbol sudo apt-get install a telepitesi parancs. Az pedig nem talal deb fajlt.

Hogyan mondjam meg a sudo-nak, hogy van egy deb fajl valahol a weben, es azt kellene telepitenie? :F
Az osszefoglaloban nem talaltam.:-(

Emellett a weboldalon ott van fel tucatnyi masik program neve, hogy azok elofeltetelei (vagy csak az egyik kozuluk?) a program mukodesenek.
Hogyan lehet kideriteni, hogy mi kell a program sikeres mukodesehez? :F

(#65343) Rimuru válasza GreenIT (#65342) üzenetére


Rimuru
veterán

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
sudo apt install youtube-dlg

erre a ppa-ra mutat a download link is.

Vigyázat, csalok!

(#65344) lev258 válasza GreenIT (#65342) üzenetére


lev258
veterán

A .deb fájl két kattintással telepíthető. Szeretik a kezdők.
Te akarsz mindenáron Terminált használni hozzá, nem én. :U

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65345) ubyegon2 válasza GreenIT (#65342) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet telepíteni .deb fájlt terminalból is, de ott más parancsszerkezet kell, nem a sudo apt install, mert azt apt csomagkezelő a disztró csatolt tárolóiban lévő csomagokat kezeli. Inkább nézd meg ezt a régebbi leírást a Gdebi kezeléséről

Mivel nincs saját tárolókban, így a .deb fájlt persze le kell először tölteni.

Ez is hasznos leírás a dpkg és az apt csomagkezeléséről.

Linux programok telepítése, alternatív módszerek

[ Szerkesztve ]

(#65346) GreenIT válasza Rimuru (#65343) üzenetére


GreenIT
tag

Hopp, nem gondoltam, hanyfele jelentese van a ppa-nak, a mostani hasznalat alapjan en erre tippelek:
A Personal Package Archive (PPA) is a software repository for uploading source packages to be built and published as an Advanced Packaging Tool (APT) repository by Launchpad.[87] While the term is used exclusively within Ubuntu, Launchpad's host, Canonical, envisions adoption beyond the Ubuntu community.

Koszonom, majd kiprobalom.

(#65347) GreenIT válasza lev258 (#65344) üzenetére


GreenIT
tag

Sokadszorra irom, hogy a weboldal szerint feltucat mas program is kell hozza, es python alol kell telepiteni, erre kerdeztem ra.
Az osszefoglaloban semit se talaltam a kattintasos deb telepitesrol - akkor a logikad szerint en nem tartozok a kezdok koze?

(#65348) GreenIT válasza ubyegon2 (#65345) üzenetére


GreenIT
tag

Koszonom, olvasgatok. :R

(#65349) lev258 válasza GreenIT (#65347) üzenetére


lev258
veterán

A honlapot rosszul nézed.
Ismétlem. Van ott egy Ubuntu felirat (kattintható).
Ha rákattintasz, ott vannak .deb fájlok. Neked a saját rendszeredre való kell. A 18.04-es a bionic. Jó esetben felteszi mellé a szükséges csomagokat is, ha nem, kiírja mit kell feltenni.
A python egyébként része a rendszernek (sok dolog használja/használhatja), csak nem minden csomagja kerül fel alapból.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65350) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#65345) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp a kérdéses program .deb telepítéséről is találtam hsz-t.

youtube-dl telepítése PPA és .deb használatával

Ubuntu tárolóban nem található csomagok keresése, letöltése különféle verziószámokkal és változatokban

(egyébként igazad van, ilyen részletesebb hsz-eket be lehetne rakni fentihez hasonló címekkel az Összefoglalóba is)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.