Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#65401) gregory91 válasza Kenderice (#65400) üzenetére


gregory91
senior tag

Miért omlana össze? Hagyd végig futni a folyamatot, úgy nemhiszem hogy összeomlana.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#65402) NekoChan


NekoChan
újonc

Sziasztok!

A napokban vásároltam egy új készüléket, a csatolt linken láthattok hozzá minden paramétert: Asus VivoBook

Láttam, hogy Linux Endless nevű rendszer lesz rajta, amitől nem voltam megijedve, mert egyszerű mezei felhasználóként volt már dolgom néhány disztribúcióval. Viszont ez a rendszer nem tetszik. A gép paramétereihez képest baromi lassú, mind a betöltés, mind a felhasználás szintjén. A mostani gépem sem egy villám (Lenovo, AMD processzorral és integrált videókártyával, 4GB memóriával), épp ezért cseréltem, de ez az új rendszer eléggé csalódás.

Ezért le szeretném cserélni, - hogy ne legyen olyan Endless a betöltés - amihez a segítségeteket kérném. A napi felhasználás (böngészés, filmezés, irodai szösszenetek) mellett grafikai programokat szeretnék használni (pl. GIMP). Ehhez kellene nekem egy kezdőként is könnyen kezelhető rendszer. Felsorolás szinten ismerek pár disztrót, de nem tudom, nekem melyik lenne a megfelelő, annyira behatóan nem ismerem őket, sem a szakmai háttérhez nem konyítok (azt még tudom, mi a partíció, de itt megáll a tudomány...) . Még Windowst sem telepítettem sosem, úgyhogy teljesen új területre tévedtem. Szerintetek mit válasszak? Telepítési útmutató szokott lenni ezekhez a rendszerekhez, amit követhetek (Installing for dummies, ilyesmi XD) ? Várom soraitokat :) Köszönöm szépen :)

(#65403) cigam válasza NekoChan (#65402) üzenetére


cigam
félisten

Pontosan mi a lassú? A naplófájlokat nézted? Fuss egy kört xubuntu-val(XFCE), vagy manjaro-val(KDE).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65404) NekoChan válasza cigam (#65403) üzenetére


NekoChan
újonc

Hát a windows pl gyorsabban betölt a mostanin, mint az Endless az új gépen. Meg csomó mindenre csak vár-vár-vár, olyanokra is, mint pl. egy egyszerű kis játék betöltése, amik alapból fel vannak rakva rá.

Nem néztem naplófájlt, először is: hol kell? Másodszor: mit kell néznem benne? :D Bocsi, a user-ség megy, a rendszerfolyamatok nem :))

(#65405) Rimuru válasza NekoChan (#65402) üzenetére


Rimuru
veterán

Igazabol egyetlen dolog van amiert lassu lehet (a hw-hez kepest), az a HDD ami benne van, tehat ha ilyen alkalmazas indulas, boot ido, stb problemaid vannak azok nagyresz erre vezethetok vissza.

A windows 10 bootido pedig csalas, nem all le igazabol csak felhibernalasos allapotba kerul (csunyan mondva: lassan kapcsol ki hogy gyorsnak tunjon a boot).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#65406) lev258 válasza NekoChan (#65402) üzenetére


lev258
veterán

A lassúságot figyelmen kívül hagyva, az Endless felhasználói bázisa eleve nem nagy a Linuxos közösségben. Kissé ortopéd rendszer, van aki inkább h*lyebiztosnak nevezné. Természetesen limitációk árán.
Szerintem bármely Ubuntu vagy épp Linux Mint származék jó lenne rá. A grafikus felületek közül kell válogatnod.
A tiédben is van Nvidia kártya?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65407) NekoChan válasza Rimuru (#65405) üzenetére


NekoChan
újonc

colomb2:
:Y Értem, köszi :)

Lev258:
Igen, nekem is van NVidia kártyám, azt az e-digitalos modellt rendeltem meg, amit belinkeltem :)

Bocsi, hogy így válaszolok nektek, azt írta, mikor másodjára írni akartam, hogy várjak, amíg újabb válasz érkezik. :(

[ Szerkesztve ]

(#65408) CPT.Pirk válasza Kenderice (#65400) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha közben áramszünet történik és nincs szünetmentes tápod, akkor odalesznek a partíciók.

Van egy rakás külső program erre, de még maga a Win lemezkezelője is képes átméretezni a C rendszerpartíciót, aztán a felszabadult hellyel meg azt csinálsz, amit szeretnél.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65409) lev258 válasza NekoChan (#65407) üzenetére


lev258
veterán

Simán lehet, hogy az Endless amiatt is gyengén teljesít: nincs meg hozzá a szükséges driver.
Egyébként van benne integrált Intel is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65410) cigam válasza NekoChan (#65404) üzenetére


cigam
félisten

Nyitsz egy teminált, és beírod dmesg (+ENTER-t nyomsz a végén) A listában meg a hibára utaló hibára utaló bejegyzéseket kell keresni.

De egy pendrive-ra felrakott live rendszerrel egyből lesz összehasonlítási alap(sebesség). Esetleg a Lemezek alkalmazásban kukkantsd meg a SMART adatokat.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65411) Shyciii válasza NekoChan (#65402) üzenetére


Shyciii
veterán

190eFt-ért HD-s felbontás? 😮

[ Szerkesztve ]

(#65412) hentes555 válasza lev258 (#65395) üzenetére


hentes555
senior tag

Kiprobaltam live usb-rol, de eleg igy eleg lassu, ilyenkor is rambol megy? Mert ahogy nezem, csak 5-600 Mb ramot foglal alapbol. Olvastam errol a toram nevu dologrol, hogy igy betolti az egesz rendszert a ramba. Megtalaltam a boot.cfg fajlt, a kerdesem annyi lenne, hogy itt hova kell beilleszteni a toram szot?
Bocsi az ekezetekert, angolul inditottam el a Linuxot. :B

Igy nez ki a boot.cfg

if loadfont /boot/grub/font.pf2 ; then
set gfxmode=auto
insmod efi_gop
insmod efi_uga
insmod gfxterm
terminal_output gfxterm
fi

set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray

set timeout=5
menuentry "Start Kubuntu" {
set gfxpayload=keep
linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed boot=casper maybe-ubiquity quiet splash ---
initrd /casper/initrd
}
menuentry "OEM install (for manufacturers)" {
set gfxpayload=keep
linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed boot=casper only-ubiquity quiet splash oem-config/enable=true ---
initrd /casper/initrd
}
menuentry "Check disc for defects" {
set gfxpayload=keep
linux /casper/vmlinuz boot=casper integrity-check quiet splash ---
initrd /casper/initrd
}

[ Szerkesztve ]

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65413) ubyegon2 válasza hentes555 (#65412) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Olvastam errol a toram nevu dologrol, hogy igy betolti az egesz rendszert a ramba. :F

Én erről még soha nem olvastam, de szerintem a live Linux se tud erről.

Megtalaltam a boot.cfg fajlt, a kerdesem annyi lenne, hogy itt hova kell beilleszteni a toram szot?

Live rendszernél nem sok értelme van bármibe beleszerkeszteni. Mivel memóriából fut, nem sok minden marad kikapcsolás után. ;)

Öreg Toshiba laptopomat anno pár hétig úgy használtam, hogy semmiféle meghajtó nem volt benne.

Erről jut eszembe, ha már ennyit költöttél egy notebookra, vegyél bele egy alap SSD-t 10eft alatt megvan és nem lesz lassú a boot. (cc 6-8 sec)

[ Szerkesztve ]

(#65414) Shyciii válasza ubyegon2 (#65413) üzenetére


Shyciii
veterán

Az a fura, hogy az ősöreg tartalék asus notim bár nyilván jóval lassabban bootol be winyóról, mint ssd-ről, de ennek ellenére egyáltalán nem mondanám lassúnak. Főleg windowshoz hasonlítva. Ezért nem értem, hogy winyó ide vagy oda, miért lehet neki kifejezetten lassú.

[ Szerkesztve ]

(#65415) GreenIT válasza Rimuru (#65343) üzenetére


GreenIT
tag

Igen, ez szepen mukodott, koszonom.

(#65416) hentes555 válasza ubyegon2 (#65413) üzenetére


hentes555
senior tag

[link] Itt olvastam róla. Csak én nem szeretném lehúzni a pendrivot. Tudom, hogy elfelejt mindent, de nekem csak annyira kell most ez, hogy megnézzem, hogy néznek ki a különböző DE-k.

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65417) GreenIT válasza lev258 (#65344) üzenetére


GreenIT
tag

Nagyon nem akar(tad/tatok) megerteni a gondomat, azota rajottem, miert, talan jo lenne ezt is beirni az osszefoglaloba:

Win eseteben, ha telepitesz egy programot, es valami mas programra vagy sw kornyezetre van szuksege, akkor a program futtatasakor hibauzenetet kapsz, hogy melyik program kell neki, vagy valamilyen fajl hianyzik - jellemzoen dll - vagy csak hibakodot ad, es ki kell deriteni, hogy mi kell neki.
Jo esetben a program weboldalan szerepel, hogy mikre van szukseg, es azokat celszeru elore telepiteni, es csak utana telepiteni az adott programot.

Linux (ubuntu) eseteben ezzel nem (mindig) kell torodni, az adott program telepitojet el kell inditani, es a telepites soran kozli, hogy milyen mas programokra/csomagokra van szukseg, es azokat is azonnal telepiti.

Nincs mit. :P

(#65418) ubyegon2 válasza hentes555 (#65416) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

nekem csak annyira kell most ez, hogy megnézzem, hogy néznek ki a különböző DE-k.

Értem. Az előbb innen nézve úgy tűnt, mintha konfigokat akarnál szerkeszteni. ;)

(#65414) Shyciii

lassabban bootol be winyóról, mint ssd-ről, de ennek ellenére egyáltalán nem mondanám lassúnak. Főleg windowshoz hasonlítva.

Igen, rengetegen írták anno, hogy ha régi HDD-d van, Linuxon jóval kevésbé lassú, mint Windowson. Ez valóban tény, amíg nem volt SSD-m, WD Black-en én sem éreztem lassúnak a Linuxot, nem is hittem a szememnek, amikor elkezdtem elhagyni a W7-et, de amit láttam, azt eredményezte, hogy a dualboot sem volt pár hétnél hosszabb. A fájlrendszer, memóriakezelés, rendszer felépítése, programok települése és használata, ezek mind-mind sokkal jobban a Linuxnál. Ez van. Mi meg így szeretjük! :Y

[ Szerkesztve ]

(#65419) hentes555 válasza ubyegon2 (#65418) üzenetére


hentes555
senior tag

A konfigot csak azért akartam szerkeszteni, mert így amit elsőre magamtól kipróbáltam Liveban (Kubuntu) az sokszor belassult a legalapvetőbb dolgoknál is, például egy ablak bezárása. És régen olvastam erről a toram nevű dologról, ezért gondoltam kipróbálom, hátha ilyen módon gyorsabban futna.

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65420) ubyegon2 válasza hentes555 (#65419) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem nagyon látod még át a rendszert, egyelőre ne szerkessz konfigokat, bár live-ban kárt se tudsz ezzel okozni!

Ahogy lev258 szaki is említette, a VGA miatt is lehet a lassú reakció, amire utaltál. Mindegy, minél többet tesztelj le, ami megtetszik, telepíted és akkor már el lehet mélyedni a csodás nVidia driver telepítési rejtelmeiben.......

Látom amit linkeltél, de ilyen toram paraméterről még nem hallottam, de mint említettem, nincs is értelme, csak RAM-ból fut a live. (emiatt írtam az öreg Toshiba használatáról)

Most hirtelen nem ugrik be melyiknél láttam, de vagy Manjar vagy Chakra volt, ahol a boot előtt lehetett választani a nyílt és zárt VGA driver közül. Ezeket is célszerű lenne kipróbálnod.Ja és az Antergos-ról írták többen, hogy kifejezetten jól fut nVidia kártyákkal, én még azt is láttam nemrég, hogy van egy kifejezetten nVidia iso-juk is! meg is van [link]

Ezt olvasd el előtte.

[ Szerkesztve ]

(#65421) dellfanboy


dellfanboy
senior tag

van egy ubuntu-s (16.04 lts) laptopom amire szeretnek windows10-et telepiteni. tudnatok segiteni mi a modja?
pendrive-ra mar feltelepittem 1 iso-t de bootolaskor nem latja a particiokat, mind inaktiv. holott a 120gb merevlemezbol 80gb szabad..
szeretnek a windows-nak 1 kulon particiot letrehozni de gparted-el nem tudok letrehozni ujat...

(a win10 amit telepitenek jogtiszta academic version egyetemi statusz miatt)

eladó dolgok:mondd az árát és vidd http://hardverapro.hu/tag/dellfanboy#aprohirdetesei

(#65422) ubyegon2 válasza dellfanboy (#65421) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

szeretnek windows10-et telepiteni. tudnatok segiteni mi a modja?

Windows 10 topikban célszerűbb a Win telepítés módját tudakolni. ;)

(#65423) CPT.Pirk válasza dellfanboy (#65421) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gyalulni szeretnéd, vagy mellé telepíteni? Miért nem megy gpartedben az új partíció létrehozása? Milyen partíciók vannak most?

Egy sudo fdisk -l kimenetet, meg egy gpartedes partíció képet betehetnél, könnyebb lenne segíteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65424) _Smooth


_Smooth
senior tag

Sziasztok!

Kis segítséget kérnék. Eddig OMV topikban próbálkoztam, segítőkészek is, az ott talált infók és kommentek alapján sikerült eddig eljutnom, működő rendszert felállítani, az eddigi hibákat elhárítani.
Viszont kicsit kevésbé pörgős a topic, engem meg most egy probléma az őrületbe kerget.

SW:
Linux omv 4.18.0-0.bpo.3-amd64 #1 SMP Debian 4.18.20-2~bpo9+1 (2018-12-08) x86_64
HW:
Asrock Q1900DC-ITX; 2×2GB RAM; 8GB USB stick a rendszer alá; 4×2TB WD Green + 2TB WD MyBook

A gondom:
A rendszer kb 3,6GB tárhelyet szakított magának telepítéskor a 8GB sticken. Ebből nagyjából 1,7GB volt stabilan foglalt egészen tegnap estig. Ma beállítottam a flashmemory bővítményt, illetve letöltöttem, de még nem engedélyeztem az OVPN szervert. Közben be akartam rakni egy torrentet töltésre, de az hibaüzenettel kilépett. (külső meghajtóra mentette volna)
Azt mondja, nincs elegendő hely. Kb 280GB szabad hely van a MyBookon és kb 2GB lett volna a file.
Nézem a lemezeket OMV webGUI-n és látom, hogy a rendszernek fenntartott 3,6GB-ból már 0GB szabad.
Töröltem a torrentet, felszabadult kb 36KB. Gondoltam, telepítem a gparted-ot, és kiegészítem amennyire csak lehet. Helyhiány miatt 58%-nál eldobta azt is.
Töröltem (kb 200MB helyfoglalást jelzett rá), így felszabadult 24KB.

Mi okozhatta hirtelen ezt a duplázást?
/boot könyvtárban ezt a furcsaságot találtam:

Mármint nekem fura, hogy minden duplikálva, fájlnevekben minimális eltéréssel.

Miközben itt meg azt látom, hogy csak 1,7GB foglalt:
root@omv:~# du -hx --max-depth=1 /
6,9M /etc
8,0K /media
4,0K /home
4,0K /export
4,0K /mnt
87M /boot
4,0K /sharedfolders
672M /usr
84K /root
4,0K /lib64
678M /lib
247M /var
15M /sbin
12K /srv
13M /bin
16K /lost+found
160K /opt
1,7G /

Így jelenleg se telepíteni, se torrentezni nem tudok.
Tudnátok segíteni, kérlek?

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#65425) lev258 válasza _Smooth (#65424) üzenetére


lev258
veterán

Nem igazán ismerjük ezt a rendszert.
df -i
df -h
mit mondanak?
A boot mappád szerintem rendben van, 2 teljes kernel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65426) hentes555 válasza ubyegon2 (#65420) üzenetére


hentes555
senior tag

Az nVidia dolog szerintem valami félreértés lehet, ebben a gépben egy HD 6670 van. Még megpróbálom a 18.04 Mate-et, pár éve próbáltam a Mint-et, az annyira nem jött be. A másik kettő, amit még említettél, néztem róla pár képet, azok nekem kicsit régiesebbnek néznek ki, de persze nem is célja egy ilyen minimál rendszernek.
És arról mi a véleményed, hogy egy bármilyen 18.04 Ubuntut felrakok normálisan a HDD-re és azon cserélgetem a különböző környezeteket? Olvastam ilyen lehetőségről is, bár nem tudom, ez mennyire tetszene a rendszernek vagy hogy mennyire kivitelezhető ez? :F

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65427) cigam válasza _Smooth (#65424) üzenetére


cigam
félisten

Hát szedd le a flashmemory bővítményt (amúgy ez mit csinál?) Nem lehet hogy pendrive-on elfogyott a hely, és az "incomplete" fájlokat ott tárolja a torrent kliens?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65428) _Smooth válasza lev258 (#65425) üzenetére


_Smooth
senior tag

root@omv:~# df -i
Fájlrendszer Inode-ok IFogl ISzab. IFo.% Csatol. pont
udev 487272 440 486832 1% /dev
tmpfs 491855 654 491201 1% /run
/dev/sde1 247008 51329 195679 21% /
tmpfs 491855 1 491854 1% /dev/shm
tmpfs 491855 12 491843 1% /run/lock
tmpfs 491855 15 491840 1% /sys/fs/cgroup
tmpfs 491855 8 491847 1% /tmp
/dev/md127 244129792 22952 244106840 1% /srv/dev-disk-by-id-md-name-KITA-0
/dev/md0 244178944 19129 244159815 1% /srv/dev-disk-by-label-FILMEK1
folder2ram 491855 87 491768 1% /var/log
/dev/sdf1 294579952 20110 294559842 1% /srv/dev-disk-by-id-usb-WD_My_Book_1140_5743415A4139343532313331-0-0-part1
folder2ram 491855 1 491854 1% /var/tmp
folder2ram 491855 56 491799 1% /var/lib/openmediavault/rrd
folder2ram 491855 32 491823 1% /var/spool
folder2ram 491855 94 491761 1% /var/lib/rrdcached
folder2ram 491855 4 491851 1% /var/lib/monit
folder2ram 491855 130 491725 1% /var/lib/php
folder2ram 491855 1 491854 1% /var/lib/netatalk/CNID
folder2ram 491855 3 491852 1% /var/cache/samba

root@omv:~# df -h
Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 1,9G 0 1,9G 0% /dev
tmpfs 385M 5,9M 379M 2% /run
/dev/sde1 3,7G 3,5G 0 100% /
tmpfs 1,9G 0 1,9G 0% /dev/shm
tmpfs 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
tmpfs 1,9G 0 1,9G 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 1,9G 4,0K 1,9G 1% /tmp
/dev/md127 3,6T 72G 3,6T 2% /srv/dev-disk-by-id-md-name-KITA-0
/dev/md0 3,6T 3,6T 46G 99% /srv/dev-disk-by-label-FILMEK1
folder2ram 1,9G 29M 1,9G 2% /var/log
/dev/sdf1 1,9T 1,6T 281G 85% /srv/dev-disk-by-id-usb-WD_My_Book_1140_5743415A4139343532313331-0-0-part1
folder2ram 1,9G 0 1,9G 0% /var/tmp
folder2ram 1,9G 800K 1,9G 1% /var/lib/openmediavault/rrd
folder2ram 1,9G 16K 1,9G 1% /var/spool
folder2ram 1,9G 15M 1,9G 1% /var/lib/rrdcached
folder2ram 1,9G 12K 1,9G 1% /var/lib/monit
folder2ram 1,9G 4,0K 1,9G 1% /var/lib/php
folder2ram 1,9G 0 1,9G 0% /var/lib/netatalk/CNID
folder2ram 1,9G 420K 1,9G 1% /var/cache/samba

Sajnos nekem - abszolút kezdő linuxosként - nem sokat mondanak. :(

(#65427) cigam
Elvileg jelentősen csökkenti a flash memóriá történő írást. (növelve az élettartamát)
Gondolod, hogy ez okozná?

[ Szerkesztve ]

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#65429) CPT.Pirk válasza _Smooth (#65428) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A "/" root partíciód csaknem fullon van, mindössze kb. 200MB szabad helyed van, ezt egyszer kezelni kellene, nagyon kicsi az a partíció. Úgy nézem valami deb vonalon mozgó dolog az omv, szóval először ezeket próbálnám meg:

sudo apt clean
sudo apt autoremove

Majd pedig megnézném a df -h kimenetét, hogy miként változott a szabad hely. Azt gyanítom, hogy a torrent kliensed átmeneti tárolója a root fájlrendszeren van, ezért nem tudtál letölteni vele. Nézd meg mire van beállítva.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65430) ubyegon2 válasza hentes555 (#65426) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az nVidia dolog szerintem valami félreértés lehet

Az volt valóban, sorry.

Nem tudom milyen képeket nézegettél, ahol régiesnek látszik, de nem is minimal rendszer egyik sem, hanem fullos rendszer mindkettő, kicsit takarékosabbak az XFCE és Mate felületek, de nagyon tetszetősen be lehet őket állítgatni. Szerintem célszerűbb/gyorsabb felrakni akkor a HDD-re, amit kinéztél és utána szintén egy másikat, mint cserélgetni a felületeket. Utóbbi szerintem több gyakorlatot igényel, hogy teljes rendszer képét kapjuk vele. Akár egymás mellé is felrakhatsz, amennyit akarsz, 15GB-os particiókat csinálsz nekik, azon bőven elférnek még a letöltött programokkal is.

Egyébként 3GB elég KDE-nek és Cinnamonnak is, de optimálisabb az említett 2 DE.

[ Szerkesztve ]

(#65431) _Smooth válasza CPT.Pirk (#65429) üzenetére


_Smooth
senior tag

Köszi a választ. Igen, én is úgy tudom, hogy debian alapú.

Megcsináltam, amit javasoltál, de sajnos nem sokat változott a helyzet.

root@omv:~# sudo apt clean
root@omv:~# sudo apt autoremove
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 28 nem frissített.
root@omv:~# df -h
Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 1,9G 0 1,9G 0% /dev
tmpfs 385M 5,9M 379M 2% /run
/dev/sde1 3,7G 3,5G 0 100% /
tmpfs 1,9G 0 1,9G 0% /dev/shm
tmpfs 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
tmpfs 1,9G 0 1,9G 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 1,9G 0 1,9G 0% /tmp
/dev/md127 3,6T 72G 3,6T 2% /srv/dev-disk-by-id-md-name-KITA-0
/dev/md0 3,6T 3,6T 46G 99% /srv/dev-disk-by-label-FILMEK1
folder2ram 1,9G 29M 1,9G 2% /var/log
/dev/sdf1 1,9T 1,6T 281G 85% /srv/dev-disk-by-id-usb-WD_My_Book_1140_5743415A4139343532313331-0-0-part1
folder2ram 1,9G 0 1,9G 0% /var/tmp
folder2ram 1,9G 804K 1,9G 1% /var/lib/openmediavault/rrd
folder2ram 1,9G 16K 1,9G 1% /var/spool
folder2ram 1,9G 14M 1,9G 1% /var/lib/rrdcached
folder2ram 1,9G 12K 1,9G 1% /var/lib/monit
folder2ram 1,9G 4,0K 1,9G 1% /var/lib/php
folder2ram 1,9G 0 1,9G 0% /var/lib/netatalk/CNID
folder2ram 1,9G 420K 1,9G 1% /var/cache/samba

Ami a transmissiont illeti, én is ilyesmire gyanakodtam, de sajna nem találom nyomát se.
Próbáltam visszakeresni, hogy hol lehet beállítani, de amit találtam, ott nincs bekapcsolva ideiglenes mappa (lehet, hogy ilyenkor alapértelmezetten a root mappába teszi? Azt gondoltam volna, hogy akkor .part kiterjesztéssel a helyére kezdi tölteni)
Hogy tudom onnan eltávolít(tat)ni?

[ Szerkesztve ]

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#65432) hentes555 válasza ubyegon2 (#65430) üzenetére


hentes555
senior tag

Rendben, köszi a választ, akkor inkább telepítgetem őket a HDD-re, így Liveban elég lehangoló sebessége volt. A régiesebbet a Peppermint és LXLE-re értettem :B

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65433) Frawly válasza CPT.Pirk (#65429) üzenetére


Frawly
veterán

Egyetértek. Azt értem, hogy csak 8 gigás pendrive-ról van szó, de a root-nak én adnék belőle min. 5-6-ot. Nem 3,7-et.

Meg kéne nézni mi foglalja a root partíción a helyen, de a 3,7 giga mindenképp szűkös hosszú távon.

Ha nem is akarja az OMV-t belső meghajtóra telepíteni, én szoktam javasolni ilyenkor, hogy vegyenek egy olcsó 120 gigás belépő szintű SSD-t (Crucial BX500, Kingston UV500, Kingston A400 vagy valami hasonlót), már pendrive árában lehet kapni, hozzá egy olcsóbb, de UASP képes USB-SATA3 adapter USB3.0 vagy USB3.1-es portra kötve, akkor nem kell 8 meg 16 giga helyen szűkölködni, meg sebességre is lever akármilyen pendrive-ot jelképesen több pénzért.

Én pont ezért szoktam tartani ilyen kisebb olcsóbb SSD-ket, ha OS telepítő/live iso-t kell kiírni, vagy valami tesztrendszert telepíteni külső meghajtóra, akkor ezek sokkal gyorsabbak és kényelmesebbek, mint egy pendrive. Csak rádugom USB3-ra, néhány másodperc alatt kiíródik rá az .iso, néhány másodperc alatt bootol, a tesztrendszer is csak 1-2 perc, mire feltelepül rá. Sokkal gyorsabb kényelmesebb, mint egy pendrive. Na meg tartósabb is.

(#65434) ubyegon2 válasza hentes555 (#65432) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban javasoltam Peppert és az LXLE-t is, ezekre is érvényes, amit imént írtam, persze ezek már elég lightos rendszerek, de kevéssé fapadosak azért, mint a Lubuntu.
Feltelepítve akár meg is tetszhetne valamelyik. 😉

(#65435) sh4d0w válasza ubyegon2 (#65420) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Egészen pontosan az a része fut RAM-ból, amihez hozzányúltál.

https://www.coreinfinity.tech

(#65436) cigam válasza _Smooth (#65428) üzenetére


cigam
félisten

Te írtad, hogy miután feltetted, jöttek a bajok. Keresd meg hol vannak ezek .part fájlok. Ha külső lemezre tenné, akkor ott lenne a könyvtárában, ezt magad is ellenőrizheted.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65437) _Smooth válasza Frawly (#65433) üzenetére


_Smooth
senior tag

Azt a 3,7GB-t alapból a telepítés közben foglalta be magának, tőlem nem kérdezett semmit.
Sajnos, mire eszembe jutott, hogy gparted segítségével átállítsam, már nem volt elegendő hely annak telepítésére.
Korábban ez a hardver HTPC-ként üzemelt egy 64GB-s SSD-vel, szóval az is lett volna kéznél. De van egy 32GB-s CF kártyám is SATA adapterrel. A gond csak az, hogy 4 merevlemezem van és 4 SATA csatlakozóm.
Első körben az egyik merevlemezre akartam telepíteni, de oda nem akart felmenni. Így végül maradt a pendrive (amiből hirtelen 8GB volt kéznél).
Ha torrent okozta ezt a hirtelen tárhelyfogyást, és az orvosolható, illetve a 8GB kihasználható teljes egészében, akkor elvileg nekem ez a mennyiség elég kell legyen. Eddig 1,7GB-nál többet nem foglalt.

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#65438) ubyegon2 válasza sh4d0w (#65435) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt nem pontosan értem most. Ami fut az RAM-ból fut, nem erről volt szó? Mire gondolsz hozzányúltál alatt?

(#65439) _Smooth válasza cigam (#65436) üzenetére


_Smooth
senior tag

Nem voltak abban a könyvtárban. Szinte el se kezdte letölteni, csak befoglalta a helyet. Torrent kliensben nyomtam egy shift+del-t, amivel nem csak a listáról, de a lemezre töltött fájlokat is törli.

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#65440) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#65423) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem azért nem megy a gparted átméretezés, mert minden egy partíción van, de az átméretezéshez le kellene csatolni az élö rendszert. Live alól kéne megcsinálnia. Aztán jöhet a többi gond...

https://www.coreinfinity.tech

(#65441) cigam válasza _Smooth (#65439) üzenetére


cigam
félisten

Persze, az elhagyott temp fájlokat nem látod a WEBfelületen.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65442) _Smooth válasza cigam (#65441) üzenetére


_Smooth
senior tag

Nem, de most SSH-n keresztül mc-ben nézegettem.
Persze itt sem igazán tudom, merre keressem :(

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#65443) _Smooth válasza cigam (#65441) üzenetére


_Smooth
senior tag

Na elvileg a torrent file-okat itt tárolja:
/var/lib/transmission-daemon/info/torrents
Az összes környező mappát áttúrtam, minden üres.

# I got bored one day and put everything on a bagel...

(#65444) cigam válasza _Smooth (#65442) üzenetére


cigam
félisten

Menj ki a főkönyvtárba, és keress rá. A Wiki oldal azt írja hogy a transmission a $HOME/Downloads mappába tölti a fájlokat

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65445) Frawly válasza _Smooth (#65443) üzenetére


Frawly
veterán

A mappákat nem mc-ben kell átnézni, hanem ezzel a paranccsal:
sudo du -h / | sort -rh | more

Csökkenő sorrendben kilistázza a mappákat, hogy melyik mennyi helyet foglal. Az első pár sornál fogod látni, hogy mi foglalja a sok helyet, pontosan be lesz azonosítható a mappa.

A másik furcsaság, amit észrevettél a boot partíción, az nem furcsaság. azért van sok fájlból kettő, mert két különböző kernel, egy újabb meg egy régi, az új a rendes indításhoz, a régi meg tartaléknak, ha máshogy nem lenne elindítható a rendszer, ezt a részét ne piszkáld.

(#65446) lev258 válasza _Smooth (#65443) üzenetére


lev258
veterán

Nincs egy swap file valahol?
A du csak a fájlokat nézi, míg a df a teljes fájlrendszert (fantomdolgokkal együtt).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#65447) hentes555


hentes555
senior tag

Na eljött az idő a HDD-re való telepítésre, közben találtam itt egy Seagate Barracuda 7200.9 vinyót, beraktam a gépbe, HD Sentinel 75%-os kondíciót ír 4 gyenge szektorral, mindössze 325 nap működési idővel, teljesítménye 100%. Erre felrakhatom az Ubuntut, amég próbálgatom a különböző DE-ket?
Illetve van olyan lehetőség/program, hogy az Ubuntu csak a hibátlan szektorokat használja?

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65448) ubyegon2 válasza hentes555 (#65447) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó lesz az a HDD is, de ha HDS alatt futtatsz egy teljes felülettesztet, az kizárja végleg a rossz szektorokat, de arra nincs biztosíték, hogy nem romlik a használattól az állapota. Ez attól függ, mitől lettek a hibák, nekem van olyan HDD-m, ami felületteszt óta 5 éve 100%-os, bad sektorok kizárva.

Ha telepítesz rá, majd időnként nézz rá az állapotára, a Lemezek (disks) program is mutat smart értéket.

[ Szerkesztve ]

(#65449) Frawly válasza hentes555 (#65447) üzenetére


Frawly
veterán

Ez is működőképes ötlet.

De sokszor még telepíteni sem kell az adott disztrót, csak kiírod az .iso-ját valami bootolható pendrive-ra, vagy más külső meghajtóra, és bebootolsz róla Live módban, úgy is ki tudod próbálni, hogy mennyire fut gyorsan, gördülékenyen, mennyire erőforrásigényes, mennyire tetszik a felülete, milyen szoftveres körítés van hozzá, alapból felismeri-e a hardvereidet. Aztán ha találsz olyat, ami tetszik, azt rendesen fel is telepíted.

(#65450) ubyegon2 válasza Frawly (#65449) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Próbálta, lassúak voltak a pendrive-os Live-ok, ezért a telepítős ötlet.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.