Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#65901) hentes555


hentes555
senior tag

Sziasztok!

Olyan problémába ütköztem, hogy egy Acer E-571G laptopra fel akartam tenni a Manjaro KDE-t. Kipróbáltam Live USB-vel, ment minden szépen. Oké, feltelepítettem rendesen a laptopra, újraindítottam a telepítés befejeztével. Bebootolt a rendszer, aztán mikor csatlakoztam volna az itthoni Wifi-hez, nem találtam a hálózatot. Illetve először mutatta, be is írtam a jelszót, de utána eltűnt és többet nem érzékelte a gép. 3 másik routert viszont érzékelt időszakosan, de nagyon gyenge jellel. Ami fura, hogy ebből az egyik a szomszédé, a másik 2 hálózatot pedig sosem láttam semmilyen gépen-telefonon, még telepítés előtt a rendszert próbálgatva sem. Live alatt tökéletesen működött a net, így nem értem, mi lehet a probléma? :U

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65902) ubyegon2 válasza hentes555 (#65901) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Ez nekem is előjött pár hete és pár napja is, szerencsére részleteiben mindkét alkalommal teljesen másképpen, de a wifit nem akarta felismerni nálam se.

A mostani esetnél a Rendszerbeállítások/Kapcsolatok menüben a wifi-biztonság fülnél a jelszó alatti sort állítsd a középső opcióra. Nem logikus, mivel nálam egyfelhasználós a rendszer, de ez van. Ha ez sem oldja meg......

Engem a múltkori hasonló gond nem hagyott nyugodni, szerencsére a régi GRUB-os bug is megvan még meg most már ez is.
Gyanítom, ha a jelszókezelőt kilövöd, akkor is működik, azt nem próbáltam, mivel nem ugrik fel - régen addig nem engedte a kapcsolatot felépíteni, amíg abban meg nem adtad a jelszót.

[ Szerkesztve ]

(#65903) hentes555 válasza ubyegon2 (#65902) üzenetére


hentes555
senior tag

Köszi. Megpróbáltam a screenelt beállítást is, de semmi. Viszont legalább mostani bekapcsolásnál már konstans jelezte a wifit, normális erősségben. Hardware components résznél újratelepítettem a drivert, azóta teszi a dolgát rendesen.

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65904) ubyegon2 válasza hentes555 (#65903) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, ha sikerrel jártál! Na igen, ilyenkor az újraindítás célszerű. Újraindítás után volt már wifi, mégis újratelepítetted a drivert? No mindegy, lényeg, hogy működik. :)

(#65905) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#65904) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként milyen drivert telepítettél újra? Nálam például nincs külön drivere a wifinek, az iwlwifi a firmware-ben van, szerintem ez nálad is így lehet. Szóval a kernelben van a driver hozzá.

(#65906) hentes555 válasza ubyegon2 (#65905) üzenetére


hentes555
senior tag

Ja igen, azt nem írtam, hogy wifi ugyan volt, de nem csatlakozott fel rá, a “configuring interface” ment kb. fél percig, utána dobta a kapcsolatot a routerrel.
A beállítások-hardware components menüben ki volt listázva a broadcom wifi vezérlő és a gigabites lan vezérlő külön. A broadcomra jobb gombbal kattintva volt egy reinstall lehetőség, rámentem, azóta minden szép és jó. :)

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65907) ubyegon2 válasza hentes555 (#65906) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazad van, a tiedhez meg más wifihez is van külön driver, nem tudom miért feltételeztem iwlwifit. 🤓
Akkor nem sokat segítettem, viszont akkor wifi terén belehúzhatna a Manjaro.....

(#65908) hentes555


hentes555
senior tag

Next question: A gépben van egy i3-3110M a maga GPU-jával, valamint egy GT 620M dedikált GPU, 1 GB rammal megsegítve. Ahogy a printscreen is mutatja, mindkettőnél csak a video-linux driver van fent. Olvastam, hogy ez a bumblebee és hybrid ugye direkt ehhez a 2 gpu-s nVidia Optimus technológiához van. Érdemes ezek közül valamelyiket feltelepítenem? Ha igen, melyiket?

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#65909) Slownz válasza ubyegon2 (#65877) üzenetére


Slownz
senior tag

Frissült a padoka-mesa plusz bepipáltam, amit írtál. Valamivel jobb talán, mint volt, de YT videónál még mindig van tearing (most ilyen 45 fokos, eddig ilyet nem produkált). Tényleg egyszerűbbnek tűnik felrakni egy Mint-et, mint végigmenni azon a tutorialon, csak rá kell szánni magam, ez csak másodlagos gép, így nehezebb rávenni magam. ;]

(#65910) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Volna itthon egy pc-m amin Ubuntu 18.04 fut
Házi mozinak használom, nincs hozzá csatlakoztatva sem egér sem klaviatúra.
Szeretném néha elérni itthoni win10-res gépekről távoli asztal kapcsolattal.
Vagyis csak 'lan' oldalról, a nagyvilág maradjon csak "kizárva". :)
Tudnátok valami egyszerű jelszóval védett megoldást ajánlani?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#65911) ubyegon2 válasza Slownz (#65909) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[Linux] Firefox OpenGL kompozittállásának bekapcsolása

Ezt se felejtsd el, de YT videókat nem bivaly gépen nem is böngirnyóból nézünk!

Smtube vagy alternatíva.

Lejátszókhoz meg fel kell rakni a va-api vagy vdpau valamelyikét, AMD-nél elméletileg mindkettő jó, remélem ATI-nál is. Hátha javul a helyzet, ha nem, akkor nem úszod meg a Mint-et. ;]

(#65912) CPT.Pirk válasza hódmaci (#65910) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Sok megoldás van https://www.tecmint.com/best-remote-linux-desktop-sharing-software/, de talán a TeamViewer használata a legegyszerűbb.

hentes555: ha akarod használni az nV gpu-t akkor igen. A melyiket nem tudom, kevés az infó a képen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65913) hódmaci válasza CPT.Pirk (#65912) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.
Valószínűleg a TeamViewer nyert.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#65914) Frawly válasza Plasticbomb (#65897) üzenetére


Frawly
veterán

Az SSD-k nem a szekvenciális sebesség miatt gyorsabbak. Nem kell hozzá NVMe sem. Elég, ha összevetsz egy gyors HDD-t és egy legócskább SSD-t SATA2-őn (csak az összevethetőség kedvéért írom a legrosszabb esetet), pl. WD Green SSD. Első ránézésre nincs közöttük sok különbség, szekvenciális olvasás/írásban mindkettő kb. 200-250 MB/sec-et nyom. Sőt, a belépő szintű SSD-k még lassabbak is, mivel a HDD kb. végig tartja a 200 MB/sec-et, a belépős SSD meg SATA2-őn 250-280 MB/sec-ről indul, de gyorsan beesik a sebessége 60-100 MB/sec környékére.

De ha megnézed alaposabban, akkor sok apró fájlnál meg elérési időnél meg 20-200× gyorsabb, mint a leggyorsabb HDD. Na, itt van a lényeg, azért annyival jobb a bootidő és a programok betöltési ideje, SSD-vel lényegében a seekidő szűnik meg, és ezzel a random írás, olvasás ugrik meg nagyon durván.

Ez eredményezi azt, hogy a bootidő és a betöltési idők is 20× gyorsabbak, nem okoz bottlenecket, emiatt a többi hardver ki tudja futni azt, amit akar. HDD-nél hiába van i5-i7, meg Ryzen a gépbe, ha unatkozik a proci, mert a lassú HDD-re vár.

(#65915) Plasticbomb válasza Frawly (#65914) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Erre mar nem tertem ki, s igazad van, ez az egyik legnagyobb erossege. Masik dolog, hogy annyira belepo ssd-t en meg nem vettem, ami ne maxolta volna ki a SATA 6Gb/III szabvanyt.

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#65916) CPT.Pirk válasza Frawly (#65914) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Viszont az NVMe ssd-k nagyon nagy mért számai becsapósak, mert valós körülmények között nem igazán jön ki az előnye egy normális sata3-as ssd-hez képest. Egyszerűen nem tartunk ott, hogy ilyen 3-5G/s adatfolyamot feldolgozz egy otthoni gépen. :)

Szóval akinek normális sata3-as ssd-je van, nem kell rohannia NVMe-s példányt vennie.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65917) -Ben- válasza Frawly (#65914) üzenetére


-Ben-
veterán

Egyébként van valamilyen tesztelő program, amivel meg tudom nézni, hogy mennyire gyors az SSD -m? SATA3-as Kingston, de SATA2 -n üzemel.. (Öreg gép)

[ Szerkesztve ]

(#65918) CPT.Pirk válasza -Ben- (#65917) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A phoronix test suite ilyeneket is tartalmaz. De talán legegyszerűbb, ha elindítasz egy pár gigás fájl másolást, és megnézed mit mutat sebességet.
Amúgy az ssd-k sebessége attól is függ, hogy mennyire vannak tele. Üresen gyorsabbak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65919) ubyegon2 válasza -Ben- (#65917) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

How to check hard disk performance

De Lemezek(Disks) alkalmazással a legkönnyebb, ha az acess time érdekel, ami fontos, de az adatok másolását is teszteli.

sudo hdparm -Tt /dev/sda
-lemezolvasás ellenőrzése

forrás

(#65920) -Ben- válasza ubyegon2 (#65919) üzenetére


-Ben-
veterán

Csak használatban lévő lemezt nem tesztel a „Disks” se. :DDD

CPT.Pirk: ez is egy jó ötlet.. :)

[ Szerkesztve ]

(#65921) ubyegon2 válasza -Ben- (#65920) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nyilvánvaló, de egy Live boot az nem olyan nagy ördöngősség. ;]

Persze, ha pendrive-ként használod, akkor csak teszteld a másolást rajta.

[ Szerkesztve ]

(#65922) -Ben- válasza ubyegon2 (#65921) üzenetére


-Ben-
veterán

Basszus... 100 év alatt se jutott volna eszembe egy live boot.... :DDD

(#65923) ubyegon2 válasza -Ben- (#65922) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az hosszú idő pedig! :D Különben ha saját magam akarok valamit hirtelen megoldani, a legkézenfekvőbb megoldások tutira nem ugranak be. ;)

(#65924) Shyciii


Shyciii
veterán

Amúgy ssd esetén érdemes a méretének a 10%-át meghagyni, hogy ne lassuljon be mikor kezd telítődni. Én ezt úgy oldottam meg, hogy eleve ennyivel kisebb partíciót hoztam létre, így nem felejtődik el 🙂

(#65925) Rimuru válasza Shyciii (#65924) üzenetére


Rimuru
veterán

Feltéve hogy alapból nincs ilyen rész..

Vigyázat, csalok!

(#65926) CPT.Pirk válasza Shyciii (#65924) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A legtöbb gyártó eleve beépít tartalék tárterületet az SSD-be, amit te nem érsz el (nem is tudsz róla), így technikailag sosem tudod teleírni. Ettől függetlenül valóban érdemes némi szabad helyet hagyni, de a partíció csökkentése az már overkill. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65927) ubyegon2 válasza Shyciii (#65924) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Milyen SSD-re gondolsz? Tudod mi a különbség a 120 és 128GB-os SSD-k között? overprovisioning a kulcsszó!

röviden

Én ezt úgy oldottam meg, hogy eleve ennyivel kisebb partíciót hoztam létre, így nem felejtődik el

Pazarlás! Millen SSD-d van amúgy?
:D

[ Szerkesztve ]

(#65928) growler


growler
őstag

A trim futtatásának gyakorisága, az SSD foglalt területének függvényében:

5% \- 100% | Hourly
60% \- 84% | Daily
31% \- 59% | Weekly
0% \- 30% | Monthly

(Ennél gyakrabban azért lehet.)

(#65929) ubyegon2 válasza growler (#65928) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erről még nem hallottam, mondjuk kicsit meglepő is így ez, mivel ha 60%-ig tele van az SSD, a maradék 40%-on operáló adatok törléséről van szó. Ezek miatt az adatsorod akkor lenne jó, ha a méretekről is szó esne, mert egy 500GB-os SSD 40%-a kb annyi, mint az én Intel 120GB-os SSD-m teljes területe.

Így aztán .....szóval akárhonnan ollóztad az infót, önmagában nem sokat ér. Ráadásul a garbage collection-ról még nem is esett szó!

Szerintem a heti FSTRIM, ami többnyire be van állítva a desktop disztrókba, abszolút tökéletes home usernek.

Amúgy az első és negyedik sor önmagában is elég érdekes.

[ Szerkesztve ]

(#65930) growler válasza ubyegon2 (#65929) üzenetére


growler
őstag

Pont azért ollóztam be, mert általában heti fstrim van beállítva a rendszereknél.
Ez kb. 60% lemezfoglaltságig nagyon jól megfelel.
De ahogy telik a lemez, (SSD) úgy gondolni kell az időnkénti kézi fstrim
futtatására is. Persze, számít a lemez méret is - ez az ajánlás csak irányadó.
Szerk.: most nézem, az első sor az 85-től 100%-ig akart volna lenni !

[ Szerkesztve ]

(#65931) ubyegon2 válasza growler (#65930) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem kekeckedésből kérdeztem rá! :)

Egyébként valami viszonylagos támpont nem árthat vagy ha valaki nem tud erre figyelni, de van kis affinítása a rendszerhez, beállíthat discard opciót, így aztán az online TRIM-melés mellett nem lesz gondja...kivéve ha blacklist-ben van az SSD-je, de az se gáz már annyira.

Közben az SSD-s blogra gondolva eszembe jutott, hogy anno az Archklónok default berakták a discard opciót is.....

Megnéztem a laptopon gyorsan a Manjarot és hopp benne van most is default a discard opció!

default, noatime, discard - ezek vannak alapból az FSTAB-ban, mondjuk az elsővel nem tudok mit kezdeni, mert az zsákbamacska. :U

Frawly komának külön ajánlom a fentieket! :)

az első sor az 85-től 100%-ig akart volna lenni !

Úgy már van értelme! (látod, én figyelek)

[ Szerkesztve ]

(#65932) Shyciii válasza Rimuru (#65925) üzenetére


Shyciii
veterán

colomb2, CPT.Pirk

És itt a kulcssz az, hogy a LEGTÖBB gyártó. Tehát senki nem lehjet biztos abban, hogy az a gyártó akitől vett és pont az a típus esetén alkalmazva van-e. Nekem a 100% a biztos, ezért oldom meg így :)

ubyegon2

Kingston SUV400S37480G

Neve alapján és eredendően is 480GB-os, úgyhogy nem az van, hogy 400GB-os, és 80GB szabadon van elérhetetlenül számomra :)
Mivel anno nem találtam bizonyítékot arra, hogy tuti rakott el gyártó szabad helyet, így én magam oldottam meg azzal, hogy nem partícionáltam be teljesen :)

(#65933) Shyciii válasza ubyegon2 (#65931) üzenetére


Shyciii
veterán

A default opció fstab alatt egy gyűjtőnév. Több kapcsolót magába foglal. Egész pontosan ezeket: rw, suid, dev, exec, auto, nouser, async.

(#65934) ubyegon2 válasza Shyciii (#65932) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, tegyük fel, hogy a 480GB-ot ext4-re megparticionálod. Egyben vagy többfelé, ez mindegy. Itt a gyártó nem foglalt le helyet, de már van 12GB-od, amit lefoglalt a fájlrendszer. Ha kb 95%-osan telerakod az SSD-t adattal, akkor kb eléred a 7% minimumot, ami az optimalizált overprovisioning alja.

Nyugtass meg, hogy ha a particiókon 95% telítettséget eléred, azt már azért csak észreveszed! :D
No meg az UV400-at nagyon nincs értelme óvni semmitől! :N

A default ext4 mount opciókra azokat az értékeket írja példaként, de akár.....na mindegy, nekem az a furcsa, hogy eddig más disztrók ezt nem használták, az async opció viszont egyes schedulerek esetén nem biztos, hogy szerencsés, most meg nem mondom, hogy a bfq vagy a noop vagy akármelyik az IO szinkronnal is ügyködik.

[ Szerkesztve ]

(#65935) Shyciii válasza ubyegon2 (#65934) üzenetére


Shyciii
veterán

Mindent észreveszek. El sem érem a 95%-ot, és már érezni fogom a lassulást. Szervernél már 80%-nál éreztük, hogy az SSD belassult. És nem Windows alatt, hanem Ubuntu-nál :) (meg freebsd-nél is. Ott combosabb mysql ment). UV400-at miért nincs éretelme óvni? Annyira jó híre van? Mert mikor én vettem az volt a legolcsóbb 480GB-os SSD :D

Azt nem tom, hogy melyik distro használja a Default-ot, mert Arch alapokról nem kalandoztam el, de Manjaro-nál nekem is alapból default opció bekerült. Pure arch esetén viszont nem :)

(#65936) Shyciii


Shyciii
veterán

Óóóó hogy a rohadás essen bele...
Jött ki frissítés a LightDM-re Arch linux alatt, felraktam, és most nem bootol be a gép, pedig este dolgoznom kellene...:( Persze backupot nem készítettem az előző állapotról, mert siettem :(((
Most áll az egész failed to start Light Display Manager hibaüzenettel.

Live usb-ől valahogy vissza tudom állítani az előző Light DM verziót?

(#65937) ubyegon2 válasza Shyciii (#65936) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

startx itt nem működik? Kéne, mert csak a login manager vacakol.....

(#65938) cigam válasza kmisi99 (#65781) üzenetére


cigam
félisten

Ez komoly? Valid user a root?
Beírtad a force sorokat?
force user = kmisi94
force group = users

Mert ekkor minden létrejövő fájl a kmisi94 nevéhez fog tartozni, és az users csoporthoz. A törlés is az ő nevében fog megtörténni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#65939) Shyciii válasza ubyegon2 (#65937) üzenetére


Shyciii
veterán

Semmilyen karaktert nem lehetett beütni. Viszont közben megoldottam miután vettem egy nagy levegőt:
CTRL+SHIFT+F2-vel ugye váltottam konzolt, és bejelentkeztem grafikus felület nélkül.
No mondom akkor downgrade mehet. pacman -U /var/cache/pacman/pkg/lightdm... előző verzió, és kész. No de csak a legfrisebb változat volt ebben a mappában, holott nekem az van beállítva, hogy 3db verziót tartson meg. No mondom faxa. Joh, akkor az archive.archlinux.org -ról letöltöm az eggyel régebbit. Céges Windows gépen megnéztem a pontos linket (még pont bent vagyok melóhelyen szerencsére). Kinéztem, majd a notimon kiadom a wget webcímet. Erre kiírja, hogy nincs wget parancsom :D nah mondom bakker ez nem része a pure Arch-nak. Jó akkor dögölj meg legyen curl. Ott viszont meg kell adni a filenevet hogy mibe mentsem, tehát a -o nem jó, mert akkor duplán gépelhetek. Akkor kiguglizom, hogy a -O kell, és akkor használja az eredeti nevet (grrr). No ezután mehetett a pacman -U előző verzió, és most reboot után újra működik.
Most azon gondolkodom, hogy a pacman.conf -ban levő ignore részhez hozzáaadjam ezt a csomagot, vagy ezt a bakit gyorsan javítják, és majd legközelebb megpróbálkozzam-e vele.

(#65940) Frawly válasza Plasticbomb (#65915) üzenetére


Frawly
veterán

Tudom, hogy már mind kimaxolja lényegében a SATA3-at, SATA2-est nem is gyártanak már régóta. Csak azért írtam legrosszabb esetként, hogy SATA2-es régi gépbe rakják, ahol a SATA2 belimitálja a szekvenciális átvitelt, hogy még ott is gyorsabb.

(#65916) CPT.Pirk: így van. Épp ezért írom, hogy az szekvenciális átvitel sem számít, egy ponton túl megint bottleneck hatásba fullad az egész, és hiába akármilyen gyors az SSD, nem fog semmi gyorsabban tölteni, mert akkor meg már a többi hardver lesz lassú. Aki nem hiszi, az kipróbálhatja, hogy DDR3 vagy DDR4 RAM drive-ról sem fut semmi gyorsabban, mint egy SATA3 SSD-ről. Így sok ember hiába is vesz NVMe-t, nem lesz gyorsabb a gépe, ahhoz hogy annak a sebességelőnyét ki lehessen hajtani, egyrészt erős proci kell, másrészt speciális felhasználás, speciális szoftverekkel, amelyek főleg nagy fájlokkal dolgoznak szekvenciálisan (pl. videóvágás, masszív virtuális gépezés), vagy sok apró random fájlműveletet párhuzamosítanak (pl. nagy terhelésű SQL szerver futtatása, ahol sok tranzakció fut párhuzamosan).

Épp ezért szoktam írni, hogy a legtöbb átlag felhasználónak elég a szutyok belépős SSD is, az én felhasználásom is ilyen alap. Mindegy, csak ne HDD-ről fusson egy rendszer. Régi gépben meg teljesen felesleges is gyors SSD-t venni, úgyse tudja kihajtani.

(#65941) Frawly válasza Shyciii (#65936) üzenetére


Frawly
veterán

A lightdm-et cseréld le, nagyon bugos, már nekem is meggyűlt vele a bajom. Light, de lófütykösre sem jó. Helyette ajánlom az LXDM-et vagy GDM-et, azok normálisan működnek. Vagy valami text alapú login manager, vagy konzolról bejelentkezni login manager nélkül, bashrc-be beletenni, hogy indítsa az exec startx parancsot, ha tty1-ről jelentkezel be.

Nálam most ez utóbbi van. A ~/.bashrc-ben be van állítva, hogy ha tty1-en lépek be (ide bootol a legtöbb Linux), akkor a sway paranccsal a SwayWM-et tölti be. Ha tty2-őn lépek be, akkor a Xorg-os dwm-et indítja nagy xorgalommal exec startx-szel, ez csak teszt miatt van fent. Ha tty3-tty6-on lépek be, akkor nem indít semmi extrát.

[ Szerkesztve ]

(#65942) Shyciii válasza Frawly (#65941) üzenetére


Shyciii
veterán

Nekem eddig nem volt vele bajom. GDM-et tuti nem rakok fel egy openboxos light Arch-ra. Telebassza minden szeméttel. LXDM-et megnézem majd. Viszont most nézem, hogy az Arch bug trackernél már fel is vitték ezt a hibát. DBUS path lett elbaxva. Gyorsan már 4db szavazat van is a leadásra, úgyhogy ez gyorsan javítva lesz.

(#65943) ubyegon2 válasza Shyciii (#65939) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencséd volt, hogy eszedbe jutottak dolgok. :) Debiannal már egyszer javítottam így konzolbó összeomlást, bár az DE frissítés volt testing v experimentalból, de azzal nem lennél kisegítve, bár egyszer már írtam neked apt-os parancsokat! :D

Arch nem szereti a lightdm-et, nem is azt használják a klónok se, hanem ssdm-et tán.
Amúgy, ha nem az Archosoknak hittél volna, teljesen fel lennél készülve ezekre a rapido kampecákra rollingnál. :D (csak nem hagytam ki a végén...)

Szerverben futó SSD-t meg ne keverésszük desktop SSD-vel. Bár oda nem is ilyen custom kukavackot szoktak rakni. :P

[ Szerkesztve ]

(#65944) Shyciii válasza ubyegon2 (#65943) üzenetére


Shyciii
veterán

Most nézem, hogy az Arco Linux megalkotója a youtube csatornájára is felrakott egy rövid videót, hogy az Arco Linuxosok, hogy tudják a mostani lightdm hibát javítani, ha frissítettek (nekik egyszerűnn mint neked, mert ő csinált egy downgrade parancsot). Gyorsan terjed :D :D

Ha már így kötekszel már megint az Arch miatt, akkor én is. Nincs olyan, hogy SSDM, csak SDDM :P Azt pedig pláne nem rakom fel, mert az a KDE-hez "való". Aki nem qt-s cuccokat akarnak, azok jól kibaszcsiznak magukkal ennek telepítésekor, mert annyi függőséget rak fel, hogy a szép pure Arch-ból egy dagadt disznót csinálnak :D

Pont ez az. Szerverbe normális Intel SSD-t rakattunk, és nem mondjuk Samsung 850 Pro-t, és látod, mégis érzékelhető az SSD-kre jellemző általános gond. Oké, azok jobban meg vannak terhelve, mint egy desktop gép (MySQL + Nginx), de akkor is. Létező gond. Amúgy meg nem vészed. 12GB-ot hagytam ki a partícionálásból így az SSD-nek, hogy ne érezze rosszul magát. Azért az nem tragikusan sok, hogy gond legyen :)

(#65945) ubyegon2 válasza Shyciii (#65944) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a belga koma nagyon ott van a szeren, az biztos, eszméletlen mennyiségű dolgot csinált meg a honlapra is ebből az Arco-ból és más disztrókról is csinál videókat. Sajnos aki nem követte az ArchMerge óta, nagyon el tud tévedni, hogy most akkor mit és hogyan telepítsen fel.

Nincs olyan, hogy SSDM, csak SDDM

Mindig felcserélem ezeket, bocsi. Azt meg nem tudom, miért KDE-re asszociáltam, talán azért, mert OB-sek nem döbbennek le ilyen apró gubancon, mint a mostani! :DD

Amúgy ha az SSD-nél hamarabb említed a szerver használatot, nem is okoskodok annyit. Abba inkább nem mennék bele, mekkora különbség van egy home user desktop és egy általad is említett szerver terheltsége között.

Szerverbe normális Intel SSD-t rakattunk

Ez az! Az Intel szerveres SSD-i valami oknál fogva nagyságrendekkel drágábbak, mint a mezei SSD-i. Igaz webáruházakban ritkán látni ezeket, de az sem véletlen. Vagy ezekre értetted a normális Intelt?

Ha már így kötekszel már megint az Arch miatt, akkor én is.

Nem kötekedtem amúgy, tényközlés volt! :N

[ Szerkesztve ]

(#65946) Shyciii válasza ubyegon2 (#65945) üzenetére


Shyciii
veterán

Mi az az OB? Országos Bajnokság? Én ott nem indulok ilyen kis Linux tudással. Én csak icike picike linuxoska vagyok. Ezért is használok Arch-ot :P :D

Amúgy nézőpont kérdése, hogy mennyivel drágább. Vannak bazi drága desktop SD-k is. Gyorsan megnéztem, és mi most Intel S4500/S4510 SSD-ket rakattunk, 960GB-osakat. Ezek nekünk beváltak. Nem úgy, mint a Samsung 850 Pro-k...Furán hangzik, de attól be tudott komolyan lassulni a rendszer.

Szoktál tényeket is mondani? ;)

(#65947) Shyciii


Shyciii
veterán

No, ki is javították a LightDM-et.

(#65948) ubyegon2 válasza Shyciii (#65946) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tuti nem fogom kiírni végig, hogy openbox, ha valaki azt használ.😉
Ez a szerveres dolog meg olyan, hogy egy komponens csak a hw, van még sw is....és sajnos a legkritikusabb pont is, aki ezeket próbálja működtetni. Valami nem optimálisan működik? Hw vagy sw hiba lehet csak.....
Hát hogyne! 😁
Csak tippeltem most, nem mondok tényeket sosem, előbb csak poén volt. 😉

[ Szerkesztve ]

(#65949) ubyegon2 válasza Shyciii (#65947) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem is aggódott senki. Frissült a rolling rendszer. Hozzá tartozik. 😁

(#65950) csixy válasza ubyegon2 (#65948) üzenetére


csixy
addikt

Mondjátok már meg,hogy mi történik akkor, ha tökéletesen teleíródik egy SSD? Úgy jár, mint amikor teleír az XP egy HDD-t?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.