Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57951) Tonyk válasza Pano (#57936) üzenetére


Tonyk
veterán

tipp: Nem lehet, hogy azért látod sorjásnak, mert a felbontás nem natív felbontáson van? A screenshooton meg ezért jó?

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#57952) Frawly válasza Pano (#57945) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nem derült ki. Ha csak Chrome alatt ilyen, az egy speciális szoftver ebből a szempontból, mert nem az ablakkezelő beállításait használja ebben a tekintetben, hanem az Xorg-szerverét, így a ~/.Xdefaults fájlba kell szerkeszteni, nálam ez van benne, de nálad nem biztos, hogy ezek lesznek a legjobb beállítások:
Xft.autohint: 0
Xft.antialias: 1
Xft.hinting: true
Xft.hintstyle: hintslight
Xft.dpi: 96
Xft.rgba: rgb
Xft.lcdfilter: lcddefault

Másrészt lehet oka az is, hogy mscorefonts-ból Times New Romant használsz. Nagyon nem javaslom, a Linuxnak pont az a lényege, hogy nem Windows, egy csomó minden normálisabb benne, közöttük a grafikus felületek és betűtípusok is, de azok simítása is jobb, mint Windowson.

(#57953) Tails111


Tails111
aktív tag

Sziasztok
Van egy sok éves laptopom. Viszont hardveresen nem gáz.
C2D T9500
4GB DDR2 800mhz
Geforce 8600GS
128GB ADATA SSD.

Azért tartottam meg mert 17” -os. Nagyon szeretek ezen netezni.
Másra nem is nagyon használom . Win 10 is gond nélkül elmegy de linux még annyira sem terhelné.
Egy hete feltettem LINUX MINT legújabb verziót rábízam az SSD-t más nem is volt rajta.
Elején semmi gond nem látszott, működött ahogy kell.
Pár óra után összefosta magát VGA problémával. Próbáltam zárt meghajtóval nem lett jó.
Ha hagytam úgy ahogy feltelepűlt azzal sem lett jobb. Mérgemben rápróbáltam az ubuntut
ugyan az lett a vége. Valami ötlet?

(#57954) CPT.Pirk válasza Tails111 (#57953) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Abból, hogy "összefosta magát", még nem jutunk közelebb a probléma megoldásához. Hogyan fosta össze magát? Milyen színű volt?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57955) lev258 válasza Tails111 (#57953) üzenetére


lev258
veterán

Zárt kell neki, csak nem mindegy, melyik verzió.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57956) Tails111 válasza CPT.Pirk (#57954) üzenetére


Tails111
aktív tag

el sem indult

(#57957) lev258 válasza Tails111 (#57956) üzenetére


lev258
veterán

Hogyan raktad fel a zártat és melyik verziót?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57958) Tails111 válasza lev258 (#57957) üzenetére


Tails111
aktív tag

telepítés után hardver támogatást néztem. A CPU hoz volt zárd driver illetve a VGA hoz .
Felraktam pár órát nem parázott utána jött pár kép szétesés újraindulás lett volna de nem indult.

(#57959) lev258 válasza Tails111 (#57958) üzenetére


lev258
veterán

A Nvidia zárt driver csak újraindítás után jut érvényre. Szóval ha jól értem, a felkerült driver nem ment, az ölte meg végül.
Melyik verziót ajánlja?
Ezen a gépen nincs secureboot, igaz?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57960) Tails111 válasza lev258 (#57959) üzenetére


Tails111
aktív tag

Nem hiszem hogy a feltett zárt driver a gond. Ugyanis utána újra raktam akkor már nem raktam fel hagytam ahogy feltelepült idő után hiba ugyanaz.

(#57961) lev258 válasza Tails111 (#57960) üzenetére


lev258
veterán

Most akkor pontosan mi van?
Én a nem indulást tulajdonítom a zártnak, nem a kép szétesését (az a nyílt miatt van, de ez nem annyira meglepő). Vagy rosszul értem, amit írsz? Akkor sem indul, ha a zártat fel se teszed?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57962) Tails111 válasza lev258 (#57961) üzenetére


Tails111
aktív tag

Akár van fent zárd driver akár nincs 1-2 óra működés után jön a vga hiba majd utána már be sem indul.

(#57963) lev258 válasza Tails111 (#57962) üzenetére


lev258
veterán

nomodeset-tel sem?
Frissítést engedsz neki?
Én megpróbálnám rendes zárt driver telepítéssel (és újraindítással utána). Csak mint írtam, nem mindegy a verzió sem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57964) Tails111 válasza lev258 (#57963) üzenetére


Tails111
aktív tag

Holnap lesz időm meg próbálom ha lesz gondom jövök.

(#57965) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok,

Asus RTN18U-n fut a tomatom. Beállítottam, torrent is fut minden ok volt vele. Most olyan gondom van, hogy linux alól nem látom a routerre csatlakoztatott HDD-t. (windows alól látom, médialejátszó alól látom, de még linux alól transmission is működik (router torrentjét tudom vezérelni), csak linux alól nem tudom megnézni a HDD tartalmát.

Utánaolvasgatás alapján arra tippelek, hogy esetleg nincsen linux alatt csatolva, azt hogyan kellene?

(tomato-ban ezt látom:
Attached devices
WD Elements 10B8 Partition 'Elements' fuseblk (1,862.98 GB / 81.16 GB free) is mounted on /tmp/mnt/Elements
mounted: Yes.

(Tomatoban nem kaptam segítséget, bár ez talán inkább Linux kérdés)

(#57966) ubyegon2 válasza Lasersailing (#57965) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Sajnos csak annyi tippem van, hogy ez esetben is a FSTAB-os csatolás a megoldás, innen kéne kiindulnod. Hálózat meg külső eszközök használata nekem elég kínai. Ha valaki használ ilyen routeres csatolást, talán segít a részletekben.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Magyar)

Egyébként a Cinnamon fájlkezelőjében látnod kéne a meghajtót, hiába van az ideiglenes tmp-ben, de ha ide elnavigálsz /tmp/mnt/Elements, akkor ez a mappa üres?

Amúgy úgy nézem ez csak egy sima csatolás, akkor viszont egyszerűen megnézed a blkid paranccsal az UUID-ját és azzal csatolod az FSTAB-ba mondjuk a /media alá, viszont ha el akarod időnként távolítani, akkor kell valami opció, hogy ez ne okozzon boot-kor gondot, de most nem ugrik be, melyik az. De, a nofail az talán.

nálam így nézne ki valahogy
UUID=927541bd-5232-468e-bxx2-672258cf3a51 /media/ubyegon/Elements ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0

[ Szerkesztve ]

(#57967) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#57966) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fenébe, már rövid időm van csak szerkeszteni, mióta nem vagyok Tg.

Ha az FSTAB-ot szerkeszted, utána kell a sudo update-grub parancs is és újraindítás után lesz e módon csatolva.

(#57968) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Akit érdekel, kinn van a 4.15-0000 generic kernel, ha jól rémlik van valami várt pti javítás, ami fixálja a retpoline-t

Ha valaki képbe van, leírhatná, mely processzoroknál mely hibákat javítja a kernel. spectre 1,2 meltdown

[ Szerkesztve ]

(#57969) growler válasza ubyegon2 (#57968) üzenetére


growler
őstag

Tegnap reggel feltettem a 4.15-os mainline kernelt - CPU: 1. gen. I3 - 530
A SM. checker, eléggé nemvárt eredményt mutatott.
Spectre V.1: Sérülékeny
Spectre V.2: Sérülékeny ( kis mértékben - megjegyzéssel.)
Meltdown V.3: Nem sérülékeny

A legutóbbi frissítéssel kapott 4.4.0-112-es LTS kernel:
Spectre V.1: Nem sérülékeny
Spectre V.2: Sérülékeny
Meltdown V3: Nem sérülékeny

Kíváncsi leszek, hogy a következő 4.4.0-1xx-es kernelnél mit fog mutatni !

(#57970) Tails111 válasza lev258 (#57963) üzenetére


Tails111
aktív tag

Délelőtt megcsináltam újra felraktam az Ubuntut. Egy hete a 16.04 próbálkoztam, most a 17.10 raktam fel.
Nincs is gond jól megy , a tesztelt zárt NV driver került rá. Egy hete az egérrel is akadt gondom újrainduláskor
párszor úgy viselkedett mintha beragadt volna az egér bal gombja és keretet húzott ahogy mozgattam az egeret. Jelenleg ez a hiba sem jelentkezett. Sikerült az alap dolgokat beállítani.

(#57971) Frawly válasza growler (#57969) üzenetére


Frawly
veterán

Melyik SM checkerrel nézed? A speed47-félével? Hányas verzió?

A 4.15-nek Spectre2 és Meltdown ellen foltozva kéne lennie Retpoline-nal és (K)TPI-vel. Spectre1 ellen csak a 4.16-ban lesz patch, addig meg még az emberek többsége sebezhető marad.

Én is felpasszintottam Arch stagingből a 4.15-öt, nálam ezt írja:

Spectre and Meltdown mitigation detection tool v0.33+

Checking for vulnerabilities on current system
Kernel is Linux 4.15.0-1-ARCH #1 SMP Mon Jan 29 04:41:41 UTC 2018 x86_64
CPU is Intel(R) Core(TM) i7-2620M CPU @ 2.70GHz

Hardware check
* Hardware support (CPU microcode) for mitigation techniques
* Indirect Branch Restricted Speculation (IBRS)
* SPEC_CTRL MSR is available: NO
* CPU indicates IBRS capability: NO
* Indirect Branch Prediction Barrier (IBPB)
* PRED_CMD MSR is available: NO
* CPU indicates IBPB capability: NO
* Single Thread Indirect Branch Predictors (STIBP)
* SPEC_CTRL MSR is available: NO
* CPU indicates STIBP capability: NO
* Enhanced IBRS (IBRS_ALL)
* CPU indicates ARCH_CAPABILITIES MSR availability: NO
* ARCH_CAPABILITIES MSR advertises IBRS_ALL capability: NO
* CPU explicitly indicates not being vulnerable to Meltdown (RDCL_NO): NO
* CPU microcode is known to cause stability problems: NO
* CPU vulnerability to the three speculative execution attacks variants
* Vulnerable to Variant 1: YES
* Vulnerable to Variant 2: YES
* Vulnerable to Variant 3: YES

CVE-2017-5753 [bounds check bypass] aka 'Spectre Variant 1'
* Checking count of LFENCE opcodes in kernel: NO
> STATUS: VULNERABLE (only 61 opcodes found, should be >= 70, heuristic to be improved when official patches become available)

CVE-2017-5715 [branch target injection] aka 'Spectre Variant 2'
* Mitigation 1
* Kernel is compiled with IBRS/IBPB support: NO
* Currently enabled features
* IBRS enabled for Kernel space: NO
* IBRS enabled for User space: NO
* IBPB enabled: NO
* Mitigation 2
* Kernel compiled with retpoline option: YES
* Kernel compiled with a retpoline-aware compiler: YES (kernel reports full retpoline compilation)
* Retpoline enabled: YES
> STATUS: NOT VULNERABLE (retpoline mitigates the vulnerability)

CVE-2017-5754 [rogue data cache load] aka 'Meltdown' aka 'Variant 3'
* Kernel supports Page Table Isolation (PTI): YES
* PTI enabled and active: YES
* Running as a Xen PV DomU: NO
> STATUS: NOT VULNERABLE (PTI mitigates the vulnerability)

[ Szerkesztve ]

(#57972) growler válasza Frawly (#57971) üzenetére


growler
őstag

Az innen letölthető 0.32-essel, és a 0.33-assal is teszteltem. [link]
De mint írtam, nekem régi I3-asom van.

(#57973) Sonja válasza Frawly (#57971) üzenetére


Sonja
veterán

Érdekes, nekem a Spectre2 a VULNERABLE, a Spectre1 és a Meltdown nem. :F

Spectre and Meltdown mitigation detection tool v0.33+

Checking for vulnerabilities on current system
Kernel is Linux 3.13.0-141-lowlatency #190-Ubuntu SMP PREEMPT Fri Jan 19 13:43:10 UTC 2018 x86_64
CPU is Intel(R) Core(TM) i7-3770 CPU @ 3.40GHz

Hardware check
* Hardware support (CPU microcode) for mitigation techniques
* Indirect Branch Restricted Speculation (IBRS)
* SPEC_CTRL MSR is available: NO
* CPU indicates IBRS capability: NO
* Indirect Branch Prediction Barrier (IBPB)
* PRED_CMD MSR is available: NO
* CPU indicates IBPB capability: NO
* Single Thread Indirect Branch Predictors (STIBP)
* SPEC_CTRL MSR is available: NO
* CPU indicates STIBP capability: NO
* Enhanced IBRS (IBRS_ALL)
* CPU indicates ARCH_CAPABILITIES MSR availability: NO
* ARCH_CAPABILITIES MSR advertises IBRS_ALL capability: NO
* CPU explicitly indicates not being vulnerable to Meltdown (RDCL_NO): NO
* CPU microcode is known to cause stability problems: NO
* CPU vulnerability to the three speculative execution attacks variants
* Vulnerable to Variant 1: YES
* Vulnerable to Variant 2: YES
* Vulnerable to Variant 3: YES

CVE-2017-5753 [bounds check bypass] aka 'Spectre Variant 1'
* Kernel has array_index_mask_nospec: NO
* Checking count of LFENCE opcodes in kernel: YES (99 opcodes found, which is >= 70, heuristic to be improved when official patches become available)
> STATUS: NOT VULNERABLE (Kernel source has PROBABLY been patched to mitigate the vulnerability (LFENCE opcodes heuristic))

CVE-2017-5715 [branch target injection] aka 'Spectre Variant 2'
* Mitigation 1
* Kernel is compiled with IBRS/IBPB support: YES
* Currently enabled features
* IBRS enabled for Kernel space: NO
* IBRS enabled for User space: NO
* IBPB enabled: NO
* Mitigation 2
* Kernel compiled with retpoline option: NO
* Kernel compiled with a retpoline-aware compiler: NO
* Retpoline enabled: NO
> STATUS: VULNERABLE (IBRS hardware + kernel support OR kernel with retpoline are needed to mitigate the vulnerability)

CVE-2017-5754 [rogue data cache load] aka 'Meltdown' aka 'Variant 3'
* Kernel supports Page Table Isolation (PTI): YES
* PTI enabled and active: YES
* Running as a Xen PV DomU: NO
> STATUS: NOT VULNERABLE (PTI mitigates the vulnerability)

A false sense of security is worse than no security at all, see --disclaimer

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#57974) ubyegon2 válasza growler (#57969) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Toshiba Satellite-en nekem is ugyanúgy sérülékenynek jelzi az első két tételt 4.15-ös kernellel.

A 4.4.0-113.136~retpoline2 is fenn van már itt ppa:canonical-kernel-team/spectre amúgy, próbáld ki.

Candidate kernels for CVE-2017-5715 and CVE-2017-5753.

Meló befejeztével én is kipróbálom, most desktopon nincs értelme, mert AMD APU-s.

[ Szerkesztve ]

(#57975) lev258 válasza Tails111 (#57970) üzenetére


lev258
veterán

Végül is jó hír, de azért ne felejtsd, hogy a 17.10 csak 9 hónapig támogatott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57976) Frawly válasza Sonja (#57973) üzenetére


Frawly
veterán

Semmi érdekes nincs benne. A 3.13 még a dinoszauruszok korából való. Backportolják persze ebbe az ágba is a javításokat, de nem villámgyors ütemben. Lehet olyan spéci fordítóval fordították már a -141-es buildet, ami a Spectre1 ellen véd, de a retpoline nincs még bele visszaportolva, ezért Spectre2 ellen nem.

Még az is lehet, hogy én is védve vagyok Spectre1 ellen, mert ugyan azt mutatja, hogy 70-nél kevesebb LFENCE utasítást talált a kernelben, de észre kell venni, hogy ez egy önkényes, hasraütésszerű szám. Először 63 darab volt nálam a 4.14.14-től kezdve, majd a 4.15.0-ától kezdve 61, de ezek a számok annyira közel esnek a 70-hez, hogy talán már elégséges védelmet nyújtanak, csak ez a teszter minősíti le, mert a 70-es tippjét nem teljesíti. Azért azt lássuk be, hogy különösen 69 LFENCE-kódnál hülyeség azt mondani, hogy sérülékeny, 70-nél meg nem, nem hinném, hogy egyetlen kódbeli eltéréstől az egész kernel sérülékeny lesz. Emiatt amondó vagyok, hogy ha nem túl alacsony az LFENCE opkódok száma (mondjuk 15 vagy az alatt), akkor valószínű annyi már elég, hogy az ember ténylegesen ne legyen sérülékeny.

Ezzel az online checkerrel a böngészőt lehet tesztelni, de csak Spectre ellen, de azt sem tudom, hogy ez csak egyik Spectre ellen nézi vagy mindkettő ellen. 58+ FF, és 64+ Chrome elvileg foltozva kéne hogy legyen. A böngésző különösen fontos, mert Linuxnál, ha valaki csak a hivatalos tárolót használja, akkor nem jut be a gépére olyan kód, ami a sérülékenységet ki tudná használni, egyedül a böngésző az, ahol ilyen kód lefuthatna, de ha a böngésző foltozva van, akkor gyakorlatilag az egész gép is. Ráadásul ez a teszt a tényleges sérülékenységet nézi a böngészőn, míg a többi Spectre-Meltdown checker nem azt nézi, hogy a gép valójában sérülékeny-e (ehhez a sérülékenységet kihasználó kódot kéne futtatni), hanem csak a proci típusát, a mikrokód kiadási dátumát, és a kernel bizonyos tulajdonságait vizsgálja, és ezek alapján próbál visszakövetkeztetni, hogy ELVILEG sérülékeny-e. Ha arra is jut, hogy minden megfelelőnek néz ki, GYAKORLATILAG még akkor is elképzelhető, hogy a sérülkényeséget kihasználó kód sikerrel futtatható, és fordítva is lehetséges. Ezért ezek a teszterek nem sokat érnek, legfeljebb csak az ember lelkiismeretét nyugtathatják, hogy fent vannak a szükséges patchek.

[ Szerkesztve ]

(#57977) Tails111 válasza lev258 (#57975) üzenetére


Tails111
aktív tag

Már annak is örülök hogy megy :DD
Arra voltam kíváncsi milyen gépigénnyel megy rajta egy linux. A win egyre jobban pörgette a ventilátor.
Nem volt lassú win alatt sem de egyre hangosabb és melegebb. Ráadásul olyan integrált VGA ja van amik ebben a korban már könnyen megsül vagy forrasztás feladja. Pasztázni is nagyon nehéz mert sokat kell bontani nehéz hozzáférni nem egyszerű.
Most ubuntu alatt nem is hallom a ventilátort, ez nagyon jó hisz ezét kísérleteztem.
Programokkal minden rendben, eddig mindent megtudtam nyitni, meg tudtam nézni azok közül amit win alatt is használtam.
D-MAX webkamerája van a gépnek ezt kell még működésre bírni

(#57978) Lasersailing válasza ubyegon2 (#57966) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Szia!

/tmp mappában nincsen mnt mappa.
blkid parancsra az sda1, sda2, sda5, sda6-okat írja csak ki (ezek mind a notebookban lévő SSD partíciói), azaz a routerre csatlakoztatott HDD-t nem. :(

(#57979) ubyegon2 válasza Lasersailing (#57978) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

/tmp/mnt/Elements

Itt megnézted a Nemoban? Vagy alul a Hálózatoknál lenyitottad a bal panelen? Valahol mutatnia kéne.

/tmp mappában nincsen mnt mappa.

Ez igaz, de nem is itt gondoltam, de nem érdekes, mert úgyis hálózatként látja a gép.
Nagyon nem ismerem a hálózatos dolgokat, ez a tomato hol mutatja a csatolásokat? Milyen eszközön?

[ Szerkesztve ]

(#57980) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Buta kérdésem lenne. Megjelent ugye a LibreOffice 6. Azt mikor lehet tudni, hogy bekerül az alap tárolóba? Esetleg van saját tárolója? Bevallom ennek még nem néztem utána...Ha simán letöltöm és telepítem, akkor felülírja a régit? Magyarán megmarad a régi vagy sem?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#57981) Dave™ válasza Flowtation (#57980) üzenetére


Dave™
nagyúr

Manjaro, ugye? Octopiban kétféle LO van, fresh és still. A fresh a legfrissebb, a still meg régebbi, "stabil". Manjaro esetén az Arch-hoz képest szokott lenni pár nap "késés", amíg bekerül a tárolókba, tehát ha a fresh változat van nálad telepítve, akkor néhány napon belül le fog frissülni a 6-osra. Amint végigfut az Arch-Manjaro testing-Manjaro stable csatornákon.

Ja és a fresh és a still felülírja egymást, igen. Nem volt egyébként buta kérdés, itt máshogy működik mint Ubuntu alatt, ott kellene külön PPA-t felvenned az új változathoz (esetleg .deb-ből telepíteni), itt csak vársz picit hogy átfusson a testing tárolón és érkezni fog a frissítésekkel.

[ Szerkesztve ]

(#57982) Flowtation válasza Dave™ (#57981) üzenetére


Flowtation
őstag

őő ezer bocsánat, pont hogy Ubi 16.04-ről van szó. Manjo otthon van csak ismerkedő jelleggel. Tehát ebben az esetben fel kell vennem ppa-t különben sose frissül az LO? Azt láttam pl. hogy van fresh és still (5.4 és 5.3) Vagy a deb telepítés ahogy írtad is? Itt nem úgy van, hogy mivel LTS, ebbe is bekerül ha átment a "teszten"?

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#57983) lev258 válasza Flowtation (#57982) üzenetére


lev258
veterán

Az LTS azt jelenti, hogy bebetonozott csomagok vannak, amik pár hibajavítástól eltekintve sosem frissülnek. Az előfordulhat, hogy egy újabb release-be (pl. 16.04.2) bekerül valami frissebb is, de egyrészt ritka, másrészt csak pár programot érint.
Ha új LibreOffice-t akarsz, akkor a fresh ppa kell, amibe a következő napokban majd megérkezik a 6-os. Vagy fel lehet tenni .deb-ként, esetleg flatpak vagy snap.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57984) Flowtation válasza lev258 (#57983) üzenetére


Flowtation
őstag

ahá, így már érthető. De mondjuk ha indén kijön a 18 akkor az már alapértelmezetten a 6ost fogja tartalmazni? Vagy ez csakis és kizárólag a saját programokra értendő?

Más: ha fstab-ban csatolok fel egy wines megosztást és ahhoz kell user és pass, akkor azt be kell írnom a fstab-ba. Ez mennyire biztonságos vagy jó megoldás?

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#57985) lev258 válasza Flowtation (#57984) üzenetére


lev258
veterán

Valószínűleg igen. Van egy olyan időszak kiadás előtt, amikor befagyasztják a csomagokat, onnantől frissebb nem kerülhet bele. Persze ez önmagában nem jelenti azt sem, hogy az akkor legfrissebb kerül be, mert lehetnek egyéb tényezők (függőségek, stabilitás, ...).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57986) King Unique válasza Flowtation (#57984) üzenetére


King Unique
titán

Ha annyira egy újabb LO verziót akarsz használni, akkor telepítsd PPA-val, aztán kész! Felesleges csak ezért megvárni az újabb LTS kiadást, amiben hiába lesz alapértelmezettként egy 6.x verzió, az később ugyanúgy nem fog a megfelelő ütemben frissülni. Dettó ugyanez van pl. a Mint esetében is, abban is aszem talán 5.1-es verzió van csak. Hozzáadtam a PPA-t, aztán lett 5.3, 5.4, automatikusan frissül majd a 6.0-ra is stb. :)

[ Szerkesztve ]

(#57987) BoB válasza Flowtation (#57984) üzenetére


BoB
veterán

Ubuntu 18.04 Libreoffice-ből az 5.4-es verziót fogja tartalmazni.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#57988) stigma


stigma
addikt

Sziasztok.

Adott egy Ubuntu server 17.10-el szerelt HTPC melyen fut a Transmission kliens. 51413-as port használja, melyet sajnos nem látok hogy engedélyezve lenne a tűzfalban/képen.

hogyan tudom hozzáadni?

Rouetrben ez a port és a gép ip címe már hozzá van adva, Tűzfalba ha jól emlékszem akkor hozzáadtam ezt a portot. mint láthatom csak a Kodinak az egyes portjai vannak engedélyezve, Transmission nincs a lsitában pedig benne kéne lenni.
Ezenfelül a Transmission-ben lévő settings.json jól van kitöltve ez 100%.

Segítségeteket előre is köszönöm. :R

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#57989) Lasersailing válasza ubyegon2 (#57979) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Szia,

Kép a nemo-ról + hibaüzenet amit kapok:
[link]

A bal oldalon látható "elements ezen: unknown" volt az amire kattintva régen bejött a routerre csatlakoztatott HDD tartalma (ha fölé állok egérrel ezt írja: smb://unknown/elements/)

A router érintett képei:
[link]

Router 2 - samba beállítások:
[link]

Esetleg létezik olyan, hogy valahogyan a samba-t letiltottam véletlenül (vagy a frissítéskezelő által hozott frissítés), vagy valami miatt az nem működik a linux alatt??? (korábban vidáman működött)

[ Szerkesztve ]

(#57990) ubyegon2 válasza Lasersailing (#57989) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a baj, hogy hiába látom mi van a képeken, soha nem használtam samba-t, tippelni meg nem lenne célszerű. Valaki csak előkerül, aki használja és megnézi, mi lehet a hiba.

Addig esetleg nézegesd a samba-s leírásokat, hátha valami kiderül belőlük. Ezekben van sok jó link.

(#57991) Tonyk válasza Lasersailing (#57989) üzenetére


Tonyk
veterán

smb://routerip/megosztásnév -vel próbáltad már?

[ Szerkesztve ]

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#57992) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

A dual GPU még mindig csak Gnome alatt megoldott, vagy már KDE alatt is lehet választani, hogy min szeretném futtatni az adott progit? Illetve Gnome alatt a Steam-es játékokkal hogy működik ez a dolog? Elég, ha a Steam-et azzal indítom és az általa indított játékok is a dedikált kártyán fognak futni?

Lesz egy combosabb notim (7700HQ, GTX1050Ti), amire gondoltam Linux is kerülne. Viszont, ha a dedikáltat indítva kell bejelentkezni a rendszerbe, akkor 1-2 óránál hosszabb üzemidőre nem számítok.

(#57993) Qoaltrain


Qoaltrain
csendes tag

Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni a következő problémában: a windows 7-et szeretném Linux Mint-re váltani. Készítettem is egy bootpendrive-ot Rufus segítségével. Kikapcsoltam a gépet, pendrive be, pendrive-ról elindul az oprendszer. Azonban nem tudom telepíteni, mert nem látom az eddig működő SSD-t. Megnéztem a BIOS beállitásokban, ott sem látom. Mi lehet a gond, illetve hogyan lehetne megoldani? Az SSD-n ahogy korábban írtam Windows 7 volt, tehát NTFS-ben volt formázva, amennyire tudom Linux pedig ext4-et használ, talán ezért nem látom? Valahogyan fel kéne mountolnom az SSD-t?

[ Szerkesztve ]

(#57994) lev258 válasza Qoaltrain (#57993) üzenetére


lev258
veterán

Ha a BIOS-ban sem látod, akkor vagy hardveres gond vagy lelazult a kábel. Amíg ez nincs megoldva, addig minden más lényegtelen.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57995) CPT.Pirk válasza Qoaltrain (#57993) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A live rendszer alatt nem találtad, vagy elindítottad a telepítőt miután betöltött a live rendszer, és a telepítő partíció szerkesztője nem látta?

A live rendszer alatt valószínűleg nem csatolta fel magától, ezért nem láttad. Ha elindítod a telepítőt, akkor látni fogod a listában az ssd-t. Magát az ntfs fájlrendszert látja és kezeli is a Linux, fordítva nem megy, Windows nem látja a más oprendszerek fájlrendszereit.

Amúgy ha ezek az első lépéseid Linuxon, akkor csinálhatod azt is, hogy lecsípsz a win7 partíciójából mondjuk 20 gigát ha van szabadon, és arra rakod a Mintet, a Win7 mellé. Úgy megmarad a Win7-is indítható formában.

Valamint vannak a logouton jó cikkek Linux telepítéséről, szerintem fuss át párat.

*szerk jah most látom bios alól sem látod. Akkor ott vagy beállítás, vagy hardveres gond van. Nézd át a sata kábeleket, azokkal szokott gond lenni...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57996) Qoaltrain válasza lev258 (#57994) üzenetére


Qoaltrain
csendes tag

Közben nem szedtem szét a laptopom, nem hiszem, hogy valami lenne a kábellel. Azt meg csak remélni tudom, hogy nem halt meg közben az SSD-m...kb. 1,5 éves.

(#57997) lev258 válasza Qoaltrain (#57996) üzenetére


lev258
veterán

Hát igen, laptopnál már nehezebb. Viszont tényleg látszódnia kellene a BIOS-ban, meg persze a Live rendszerben is, pl. a fájlkezelőben bal oldalon.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57998) Qoaltrain válasza CPT.Pirk (#57995) üzenetére


Qoaltrain
csendes tag

Délután szétkapom a notit, de ahogy említettem nem valószínű, hogy ez a probléma. A problémás rész még most az is, hogy már a windows sem indul el. :D Tavaly másnak csináltam hasonlót, ott win7 helyére került Ubuntu és teljesen rendben ment minden, igaz ott HDD-re pakoltam nem pedig SSD-re. Ez lehet probléma? Köszi szétnézek a logout-os cikkek között.

@lev258: gparted-al néztem, azzal nem láttam...

[ Szerkesztve ]

(#57999) CPT.Pirk válasza Qoaltrain (#57998) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, semmi probléma nincs az ssd-k kezelésével. Itt vagy kicsúszott az ssd a helyéről, vagy egyéb hardveres gond lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58000) #92275200


#92275200
törölt tag

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni!
Próbáltam a laptopomra felvarázsolni a Linux Mint 18.3 xfce verzióját, de mindig abba a hibába ütközök, hogy a telepítés végén a telepítő nem tudja telepíteni a GRUB-ot és leáll.
Próbáltam úgy, hogy nem UEFI módban indítom a telepítés, próbáltam windows mellé telepíteni, még úgy is, hogy teljesen legyalultattam vele mindent, de mindig ugyan abba a hibába botlok. Azzal is próbálkoztam, hogy másik vinyóra tegye a rendszerbetöltőt, de oda se tudja.
Sima ubuntu vagy kde neon telepítés esetében minden flottul működik, de jó lenne megoldani, mert ezt szeretném használni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.