Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57501) ubyegon2 válasza #20749568 (#57500) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére nem lassul a rendszer hetek múlva sem, nagy baj lenne, ha ezt tenné, így tényleg valami vizionálás lesz ez a mostani. :D Igaz a kettőnek nem sok köze van egymáshoz.

[ Szerkesztve ]

(#57503) #hpq


#hpq
aktív tag

Sziasztok!

Remélem jó helyre írok mert Unix Shell script vizsgára készülök de, mivel nem találtam Unix csoportot ezért gondoltam itt megkérdezem.

Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet egy fájl első n és utolsó n sorát ki íratni? (Az n egy paraméter.)
Mert a head valamint a tail.el lehet ki íratni de, egyszerre kellene, hogy ki írja.
Előre is köszönöm a válaszokat!

// -

(#57504) Rimuru válasza #hpq (#57503) üzenetére


Rimuru
veterán

Van shell script topic ;)
amugy kerdesre pl: kiindulasnak

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#57505) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Van egy régi hp laptopom (n6400: t7600, 4gb ram, intel 520 ssd), dualboot-os (windows 8.1, ubuntu)
Az akksija már nem mai darab. Ha kikapcsolom (és nincs töltőn), akkor a laptop akku led-je elkezd narancssárgán villogni és lemerül az akku pár nap alatt.
A lényeg, hogy ezt a rossz lemerült akkut nem tudom elkezdeni tölteni ubuntun, viszont windows-on igen. Ez miért lehet?

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#57506) ArthurShelby válasza ArthurShelby (#57505) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Szerk: Már hogy a windows elkezdte, tudja folytatni a töltést, csak az elején nem ment neki.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#57507) Sinkapeter


Sinkapeter
tag

Üdv! Ma frissítettem a kernelt 4.13.0-26 -re (Kubuntu 16.04 ). Azóta úgy látom, hogy a CPU frekvencia nem akar elmozdulni a maximumról (Pentium G4600 , 3600 MHz). Hiába van 1-2% körül a terhelés, ilyenkor üresjáratban már 800 MHz -en szokott menni. Másnál rendben működik ?

[ Szerkesztve ]

(#57508) fecsu válasza Sinkapeter (#57507) üzenetére


fecsu
csendes tag

Nálam is ugyanez a kernel van Mint Xfce-n, nálam is fix az órajel. Mondjuk, ha nem írod észre se veszem :)

(#57509) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Az mitől lehet, hogy Openbox-on (Debian) néhány alkalmazásnál pl Midori összekeverednek a karakterek O betűket ír a menüben mindenhol? Xfce-en nem fordul elő ilyen, csak ha megváltoztatom az ablak témákat. :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#57510) ArthurShelby


ArthurShelby
addikt

Mi az MPC-Hc-nak a linuxos megfelelője? Máshogy feltéve a kérdést, melyik a legjobb videólejátszó? (a vlc-t nem szeretem, mert illyen szürke képet csinál néha)

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#57511) Sonja válasza ArthurShelby (#57510) üzenetére


Sonja
veterán

SMPlayer GUI + mpv lejátszó.

Ha mind a kettő feltelepítve (a legújabbat mindkettőből), akkor az SMPlayer Beállításokba mész, és rögtön az Általános fülön ott van, hogy Multimédia-motor, majd kiválasztod az mpv-t.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#57512) Frawly válasza Sonja (#57511) üzenetére


Frawly
veterán

Nem kell kiválasztani szerintem az mpv-t, mert már egy ideje az az alapértelmezett, nem mplayerrel jön.

(#57513) ArthurShelby válasza Frawly (#57512) üzenetére


ArthurShelby
addikt

És Sonja:
Köszönöm! :R

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#57514) CPT.Pirk válasza Sonja (#57511) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még sosem raktam mpv-t SMplayerhez. Miért kell hozzá?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57515) zoltanz válasza CPT.Pirk (#57514) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Igen ez elégé változó, néhány disztró alá kellett nálam az MPV, mert néhány Youtube videó nem volt hajlandó elindulni. Másik dsztrón meg ment minden mplayer-el is, akár youtube-dl nélkül is.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#57516) BoB válasza ArthurShelby (#57510) üzenetére


BoB
veterán

Ezek a szürke képek szvsz azért vannak mert hiányos a videó. Magyarul amikor letorrentezed, akkor pici darabkák hiányoznak a fájlból.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#57517) Tonyk válasza ArthurShelby (#57510) üzenetére


Tonyk
veterán

Ez valami keyframe hiba lesz, nem VLC. A videofájlod a hibás.

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#57518) ArthurShelby válasza Tonyk (#57517) üzenetére


ArthurShelby
addikt

De más lejátszóval nem jönnek elő (egyébként nas-ról nézek filmet, smb-n), és talán random. Szóval nem mindig ugyanott ugyanakkor.

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#57519) krypton


krypton
senior tag

Sziasztok!

Eléggé új vagyok a Linux témában. Tudnátok ajánlani egy (vagy több) olyan Linux disztribúciót, ami gyorsan fut régi számítógépeken, kezelőfelületében hasonlít a Windowsra (egy Windowshoz szokott idős hölgynek kell), vagy könnyen olyanná varázsolható, illetve tartalmaz magyar nyelvet. Az eszköz csak böngészéshez (Youtube, Facebook stb.) és Skypehoz kell, azért gondoltam Linuxra. A gép pedig egy MSI EX630 (AMD Athlon 64 X2 Dual Core QL-62, 4GB DDR2 667Mhz, nVIDIA Geforce 9300M GS) lenne.
Linux Minttel próbálkoztam, de én nem láttam magyar nyelvet.

(#57520) lev258 válasza krypton (#57519) üzenetére


lev258
veterán

Az összes népszerűbb rendszer képes a magyar nyelvre, de ez nagyrészt telepítés után véglegesíthető (tehető teljessé).
Skype miatt 64 bitest válassz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57521) mikoljan


mikoljan
tag

Sziasztok,

Egy kis segítséget kérnék szépen partíciókkal kapcsolatban. Jelengleg a GParted-ban így néznek ki a partícók az SSD-n:

Azt szeretném megoldani, hogy az üres le nem foglalt partícióból 64 Gib-et az sda5-höz tenni.
Addig meg vagyok, hogy liveCD-ről indítok egy GParted-et, majd a Swap-ot "lecsatolom".

Tudtok nekem segíteni, hogy adatvesztés nélkül milyen módon tudom megcsinálni ezt a hozzáadást?

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

- - - We Enter Into The Future - - -

(#57522) CPT.Pirk válasza mikoljan (#57521) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így nem fog menni, mert az üres hely nem része az extended területnek és az a pici (recovery?) partíció is útban van.

Ki kell mentened az SDA5 tartalmát valahová, majd meg kell szüntetned azt, a swap-ot és a pici partíciót is, meg az egész extended területet.
Az után a szabad helyre tudsz létrehozni megfelelő méretű partíció(kat), ahová aztán vissza tudsz menteni adatot.

Adatmentésre lehet használni akár a gparted partíció mentő / visszaállító lehetőségét is, de talán célszerűbb a Clonezilla használata, ami csak a hasznos adatot menti és azt is tömöríti, az üres helyet nem tárolja le.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57523) mikoljan válasza CPT.Pirk (#57522) üzenetére


mikoljan
tag

Köszönöm szépen a válaszodat!

Igen, az egy Recovery partíció.

Ha nincs mit tenni, nekiállok mentegetni. Köszi, még egyszer!

- - - We Enter Into The Future - - -

(#57524) mikoljan válasza CPT.Pirk (#57522) üzenetére


mikoljan
tag

Bocsánat, még két kérdés merült fel bennem:
- a Clonezilla-t is inkább liveCD, ~USB-ként érdemes futtatni?
- azon gondolkodok, hogy letúrom az sda1-et és 3-at, majd visszateszem az sda5-öt, akkor fstab-ban, grub-ban nem kell majd módosítanom semmit?

Köszi előre is!

- - - We Enter Into The Future - - -

(#57525) csixy válasza mikoljan (#57524) üzenetére


csixy
addikt

Ha letúrod az sda1-et, akkor már a dolgod egyszerűvé válik, mert ezután gparteddel az sda2-őt megnagyobbítod előre felé és utána ameg a benne lévő linuxos partíciót is kiterjeszted előre és kész. A hátsó üres részre meg azt teszel amit akarsz.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57526) ubyegon2 válasza csixy (#57525) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyre jobb lesz. Én az elején másképpen csináltam volna, de már a clonezillás módszerbe nem akartam belezavarni a kollégát. (én mindent egyetlen eszközzel csinálnék)

Amit mondasz, az érdekesnek tűnik, amellett, hogy lehetetlen, de nézd meg újra a képet! :)

(#57524) mikoljan

Szerintem most jött el az a pillanat, amikor el kell gondolkodnod, hogy mit akarsz, milyen egyéb meghajtóid vannak vagy csak ez az egy (?). A képeden lévő állapotot remélem nem akarod elérni soha többé, ha MBR partíciós séma van a meghajtón. Ott az volt a helyzet, hogy hiába volt 70+ GB helyed, max 1 plusz particiót tudtál volna csinálni. GPT esetén ez nem így van.

MBR-t úgy lehet particionálni, hogy csinálsz egy elsődlegest meg akár egy swap-ot is és utána a teljes területet kiterjesztettnek kell megcsinálnod! Amit kihagysz, oda már csak egyetlen elsődlegest enged a rendszer, mindegy mekkora a hely.

[ Szerkesztve ]

(#57527) csixy válasza ubyegon2 (#57526) üzenetére


csixy
addikt

Miért? Extended partíciót nem lehet előre kinyújtani?

(#57526) ubyegon2
Hát lehet összesen négy primary , vagy három primary és egy extended (és az extendeben több logikai), de szerintem az extended akár lehet a legelső is , vagy netán az zavarná a MBR-t?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57528) ubyegon2 válasza csixy (#57527) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogynem, rá az elsődlegesre. Persze. :D
Kipróbálod?

Hát lehet összesen négy primary , vagy három primary és egy extended (és az extendeben több logikai), de szerintem az extended akár lehet a legelső is , vagy netán az zavarná a MBR-t?

Jól mondod, én abból indultam ki, hogy nincs win, így elég egy elsődleges. Szerintem az MBR-t nem zavarná, ha hátul van az elsődleges. Ezt a helyzetet meg lehetne oldani mindenféle mentés nélkül is de az legózós lenne és utána igen pontosan kéne módosítani az fstab-ot és a grub-ot is.
Utóbbi rázósabb.
Nekem tegnap már nem sikerült grub-ot létrehoznom 3 disztó alól sem, már a végén nem akart megindulni a bios-tól a grub-ig a rendszer. Én is elgondolkodtam és tervet szőttem. 8 disztró purgenyába ment és új SSD, új kezdés. :)

[ Szerkesztve ]

(#57529) csixy válasza ubyegon2 (#57528) üzenetére


csixy
addikt

Most talányos vagy ! Már megírta, hogy feláldozná az első partíciót.

:) "purgenya" ez jó !! ;]

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57530) ubyegon2 válasza csixy (#57529) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt értem, de az én módszerem szerint az nem ér semmit., az sda5-öt csak hátra lehetne másolni az üres helyre, ahol elsődlegest kéne csinálni, mert az első (sda1) kisebb, így nem lehet belemásolni. Kivéve, ha lecsökkenti az sda5-öt kisebbre, mint az sda1. Így tudod követni?
Mindenképpen jó lenne tudni, mi a végső cél, mert nekem ez a felhízlalt Linux partició sem tiszta.
Lementeném, ami kell nagyon, aztán a többi helyen tiszta particiókat csinálnék és új telepítés, ha kell / és /home.

a kiterjesztettet már lehet szabdalni szinte szabadon:

[ Szerkesztve ]

(#57531) mikoljan válasza ubyegon2 (#57530) üzenetére


mikoljan
tag

Köszönöm a hozzászólásokat!

Ahogy írtam, egy SSD van a gépben, ami nem mai darab. Egy Win is van rajta, mert kell a munkámhoz, a cél is ott van, hogy több helyet nyerjek a Linux-hoz.

Azt hiszem egyszerűbb, ha csinálok egy biztonsági mentést és mindent kezdek az elejéről.

- - - We Enter Into The Future - - -

(#57532) ubyegon2 válasza mikoljan (#57531) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek, ezért is írtam, hogy ha újra nekiugrasz, akkor gondold végig és úgy particionálj, hogy ne zárd ki a meghajtó akármekkora részét a későbbi használatból.

Én úgy csinálnám, hogy wint felraknám először(8 felett kikapcsolnám a félhibernálást vag fastboot-ot és a secureboot-ot), az megcsinálja magának a szükséges plusz partícióit még és az utána fennmaradó helyet teljesen kiterjesztettre venném, azon belül meg logikaiakat csinálnék, amennyi kell.

Úgyis jobb Linuxból is egy friss telepítés, gondolom már nem a legfrissebb volt fenn. (ha már így alakult a dolog)

Ja és nincs mit! :)

[ Szerkesztve ]

(#57533) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Kezd felbosszantani ez a kde neon:

most egyik napról a másikra nem hajlandó csatolni az fstab-ban definiált meghajtókat pedig eddig gond nélkül ment, sőt máshol is megy gond nélkül. És a fájlkezelőben is betudok lépni a megosztásba de ez meg ezt mondja:
mount error(112): Host is down
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

Ez van az fstabba:

//192.168.0.20/public /media/Public cifs credentials=/home/bubi/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm,file_mode=0777,users,dir_mode=0777,noperm 0 0

hiányzott a "vers=1.0" kapcsoló csak ezt nem tudom mért volt jó már évek óta enélkül és most meg már mért nem???

[ Szerkesztve ]

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#57534) Flowtation válasza Geripapa (#57533) üzenetére


Flowtation
őstag

Talán a nemrégiben felfedezett 1-es samba verziónak a biztonsági rése miatt és most jutott oda a disztro hogy frissítette a csomagot. De ez csak egy kávégőzös, vasárnap reggeli elmélkedés... :DDD

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#57535) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker/releases

Ellenőrizte már valaki a spectre ls meltdown sebezhetőséget? Én megnéztem a fenti linken található script-tel.

Nem igazán értem ezeket a fenyegetéseket, de az látszik, hogy a kernelfrissítéssel is csak e meltdown-ra találtak megoldást. Ha valaki érti ezeket és kezdő nyelven el is tudja mondani, mi a helyzet, ne tartsa magában.

Az Intel kiadott egy microcode frissítést, ezt akár az Illesztőprogram kezelőből is tudjátok telepíteni, amelyik disztróban/DE-ben van ilyen. Ha nincs, akkor az Intel oldaláról kell leszedni és a leírtak szerint eljárni. A letöltött microcode-20180108.tgz file-ban van a leírás.

Ebben a képen is látható hibakódszámokra kattintva további linkeken tudtok tájékozódni.

[ Szerkesztve ]

(#57536) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#57535) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A spect.1 támadásra lesz OS patch az AMD részéről. A spect2-es támadásra microcode ls OS frissítés kell, ezt már szerintem nem fogsz kapni arra a régi procira, de majd meglátjuk. A Meltdown meg nem éritni az AMD procikat.

Mindössze kb. 2 napja jöttek ki a hírek, hogy a specter sebezhetőségeket esetleg AMD cuccokon is ki lehet használni, adj nekik időt a javításra. https://www.cnet.com/news/amd-spectre-affects-processors-chips-intel-arm/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57537) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#57536) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi az infót! Különösebben nem aggódok, csak gondoltam beírom ide ezeket, hátha valaki le akarja ellenőrizni a sebezhetőséget. Nem sok hír van róla, hogy Linuxon hogyan áll ez, ha van hír, az meg téves.

Videátorunk legutóbbi videóiban azt mondja, hogy a 4.4.11-es kernelt rakjátok fel, abban már benne vannak a javítások. Ugye az a helyzet, hogy nincsenek benne a javítások, csak részben és nem csak az a kernel tartalmazza a létező javításokat. :U

A köztudatban Intel hiba van, én tudom, de a 3 hibából 2-ben érintett az AMD is.

Az öreg Toshiba processzora már nem nagyon érintett ebben, ahogy mondod.

(#57539) ubyegon2 válasza #20749568 (#57538) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnos pár hétre megint Windowsra kell költöznöm :F

Akár megcsinálhatnád dual-boottal is, utána csak a GRUB-ot kéne újra telepítened.

Ha ezt nem akarod, akkor a két saját, beépített mentési lehetőség közül választhatsz: (Mint Cinnamon 18.3 alatt van ez, 18.2 esetén a a Timeshift-et telepíteni kell)

1. Mentéskezelő

Itt választhatsz, ha csak a beállításaidat mented a /home alól, akkor gondolom előtte fel kell raknod előtte a programjaidat.

2. Timeshift

Ez a teljes partícióról csinál mentést.

Nem használtam még, de szerintem pofonegyszerű mindkettő. Ha valaki használta, leírhatná a tapasztalatait.
*****************
update

A Timeshift épp most frissült:

[ Szerkesztve ]

(#57540) CPT.Pirk válasza #20749568 (#57538) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Clonezilla csinál tök jó kis image-t, amit aztán vissza is tud menteni.

Mondjuk ha a Mint helyére megy a Windows, akkor a grub-ot majd kézzel újra kell raknod, de azt meg lehet csinálni egy live disztró alól.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57541) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#57537) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálam a jelentősen újabb Intel procival is ez van még a Thinkpademben.

Ha jól tudom, a specter-t kezelő patchek még nem készültek el.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57542) Tim82 válasza CPT.Pirk (#57541) üzenetére


Tim82
nagyúr

ubyegon2 kolléga nem nézte meg eléggé alaposan mindkét gépéről készült képernyőképét - a Meltdown-nal kapcsolatban egyik gépe (processzora) sem fenyegetett, a PTI-nek köszönhetően, a Spectre-val kapcsolatban (elviekben) viszont mindkét gépe. :)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#57544) ubyegon2 válasza Tim82 (#57542) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De, néztem én, legfeljebb még láttam! :) Biztosan korán volt, amúgy szerintem a vak is látja, mi a helyzet. Az egyiknél mondjuk inaktív a PTI. Ha már annyira köszöngetünk neki.

egyébként ebből, amit írtam, kb ugyanaz jön le, mint amit te írtál:

Nem igazán értem ezeket a fenyegetéseket, de az látszik, hogy a kernelfrissítéssel is csak e meltdown-ra találtak megoldást.

(#57541) CPT.Pirk

Szerintem max ez a kép lesz még jó darabig. Ha még a Chakrán is ez van..... :D

[ Szerkesztve ]

(#57545) Tim82 válasza ubyegon2 (#57544) üzenetére


Tim82
nagyúr

Jogos, de mondjuk pont az amúgy a Meltdown-ban hardveresen nem érintett AMD procis géped. :)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#57546) ubyegon2 válasza Tim82 (#57545) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, szerencsére nem érintett az AMD procis gép, nem különösebben aggasztana az sem, ha az lenne. Azért jobb ez így. ;)

(#57547) ubyegon2 válasza #20749568 (#57543) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na igen, a hardveres megoldást nem említettem, de talán azért, mert hülyén hangzott volna a javaslat így:

Végy ki a meghajtós fiókodból egy új SSD-t és rakd be a gépbe! :DD

De hát, ahol így sorakoznak az SSD-k kihasználatlanul......

Még egyszerűbb lenne, ha kicsomagolnál egy új laptopot! :P

[ Szerkesztve ]

(#57549) ubyegon2 válasza #20749568 (#57548) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerencsére SSD esetén nem annyira aggasztó a helyzet, ha régi. Az öreg laptopban én is egy használtan vett Fury 120GB-osat alkalmaztam. Sajna a processor nem nagyon bírja követni. :(

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.