Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58651) csixy válasza batai15 (#58637) üzenetére


csixy
addikt

Mármost engem is nagyon érdekelne, hogy miként lehet a túl hatékony egérgörgőt lejjebb lustítani?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#58652) ubyegon2 válasza csixy (#58651) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Manjaron biztosan tök egyszerű a dolog. ;)

(#58653) Cyrin válasza csixy (#58651) üzenetére


Cyrin
addikt

böngészőben kiegészítővel, egyébként passz,nálam inkább gyorsítani kellett anno böngészéshez, de ez elég volt...

(#58654) Pulsar válasza growler (#58649) üzenetére


Pulsar
veterán

és m165le3 apt-vel már felraktam, csak engem a miért érdekelt volna. Hogy ez egyéni bug, vagy mindenkinél ilyen? :)
Köszönöm szépen azért az ötleteket :R

(#58655) lev258 válasza Pulsar (#58654) üzenetére


lev258
veterán

Ha minden igaz, a Szoftveráruházban megjelenik néhány snap csomag is, ezekhez kér azonosítót, ha minden igaz. A rendes változathoz nem kellene. Ha mégis, akkor valóban valami bug féle. Én már egy ideje nem használom, mert nincs rá szükségem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58656) Cifu


Cifu
nagyúr

Hoi!

Jött egy frissítés az (k)Ubuntuhoz (17.10 alá), hát mondom telepítsd. Azt mondja, hogy restart kell nekije. Hát mondom restartolj. És egy apró problémába ütközött innentől minden, ugyanis írásvédett lett a linux meghajtója. Az első befutó ugye maga a frissítés lett volna (innen jöttem rá, hogy nem az a hiba forrása), de utána eléggé stabilan szívatott minden megoldás terén az, hogy hát a fájlrendszer read-only.

Rövid úton kisilabizáltam, hogy talán hiba lehet a meghajtón, és ugye az /etc/fstab fájlban az error=remount-ro az, ami írásvédetté teszi. Futottam vele pár kört (nem egyszerű...), mert hát hiába recovery-ben a root shell, ha ott is írásvédett az egész, az fsck pedig "nem látja" a meghajtót, vagy közli, hogy unable to resolve UUID=....

A vége az volt, hogy live USB futtat, onnan sudo fsck.ext4 -A /dev/sda1, pár dolgot talált, de ugyan az pepitában. Továbbra is valami hibát észlelhet induláskor. Begorombultam, live USB megint, és az SDA meghajtón átírtam az etc/fstab-ot úgy, hogy az error=remount-ro helyére simán beírtam, hogy defaults.

Elindult. Működik. Rendben van, hibát nem találok a meghajtón.

Ilyenkor mi van? Hagyhatom a linux fájlrendszert az fstab-ban az error=remount-ro nélkül élni és virulni hagyni?

Lehet hardware hiba a forrása a lemezhibának? Alulfeszelt proci van, de amúgy az ég egyadta világon sehol semmiben nem hibázik, nem fagy, szóval furcsa lenne nekem, hogy csak a linux op.rendszer meghajtóját szemeteli tele folyton újraindításkor... :F

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#58657) CPT.Pirk válasza Cifu (#58656) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

dmesg kimenetet nézd át, ott valszeg lesz valami infó a történtekről. Egyébként a Mint-nél is error=remount-ro van ott opciónak a /-nél.

dmesg
dmesg | grep valami

itt a valami helyére írt szóval tudsz szűrni szavakat tartalmazó sorokra.

Smart adatokat meg pl. a gsmartcontrol telepítésével tudsz nézni. Vagy akár egy hdsentinel letöltésével az oldalukról.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58658) Cifu válasza CPT.Pirk (#58657) üzenetére


Cifu
nagyúr

Köszi!

A Smart-ot már ellenőriztem, ott az adott meghajtóval nincs probléma.

Most gond nélkül meg a gép, sokadik újraindításra is, de ugye az error=remount-ro nincs bent.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#58659) ubyegon2 válasza Cifu (#58656) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

errors=continue/(remount-ro)/panic: az állományrendszer viselkedése hiba esetén: tovább fusson / csak olvasható módba váltson (megvéd további hibáktól) / lelője a rendszert

Fenti opció változatok alapján valami hiba lehetett a fájlrendszerben is akár, a default opció nem szerencsés ennek a helyére, akkor már inkább a continue az errors

errors=remount-ro van amúgy alapból az FSTAB-ban, nem error=remount-ro ;)

rw-n kívül még pár opció van a default-ban, ami nem túl jó oda : suid dev exec auto nouser async

szerintem

[ Szerkesztve ]

(#58660) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

....akkor már inkább a continue az errors után.

Így helyesebb az előbbi mondatrész.

(#58661) Cifu válasza ubyegon2 (#58659) üzenetére


Cifu
nagyúr

A remount-rw-t próbáltam, de azzal nem tudott mit kezdeni (sajnos a hibaüzenetet nem jegyeztem meg, a lényege az volt, hogy értelmezhetetlen a kapcsoló), ezért lett végül defaults.

A problémám pont az, hogy tegnap kismillió féle programmal vizsgáltam át a meghajtót, de semelyik se talált hibát az adott HDD-n (van egy, az élete vége felé járó HDD a rendszerben, de az torrentre van használva). Ezért untam meg a szélmalomharcot, és írtam át defaults-ra, mondom ha bebootol, akkor legalább használható. Most használható, és sejtem mi a célja a remount-ro-nak, de eléggé frusztráló,. hogy egy frissítés / reboot után megint szélmalomharcot folytassak amiatt, mert valami hiba jelent meg rajta.

Ha pedig bebootol, és stabil (márpedig 21 órája stabilan dolgozik), akkor nem értem miféle hibát talált.

Jelenleg egyetlen dologra tudok gondolni, hogy az alulfeszelt proci okozhat valami problémát, azt majd kicsit feljebb veszem, de más ötletem nincs - ugyanilyen beállításokkal iszonyú hosszú ideig elvolt Windows 7-el ugyan ez a hardware... :U

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#58662) agy73p válasza agy73p (#58568) üzenetére


agy73p
senior tag

Kicsit mesélek:
képtelen voltam bootolható pendrive-ot készíteni a CentOs 7-nek, egyik gépemen sem indult.
Fedora Netinstallt kiírtam USB-re hogy feltelepítsem, de a forrás megadásánál láttam, hogy ki lehet választani iso fájlokat (ntfs meghajtóról nem fog működni, de ext4-ről simán vitte), és szépen - internet kapcsolattal kiegészítve - feltelepítette.
KDE4 van rajt tényleg? :Y

(#58663) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Akadt egy olyan gondom, hogy a user configban átírtam a nautilus "places" útvonalait az adat merevlemezemre mutató verziókra. Ezt azért tettem, mert SSD-n nem szeretek feleslegesen képeket/doksikat/etc tárolni. Viszont az adat merevlemezem valószínűleg NTFS, mert Windows-al volt formázva és aktívan használom is Windows alól.

A gondom az, hogy átállításnál az új útvonalak gond nélkül működtek, viszont kikapcsolást és újra bekapcsolást követően a nautilus oldalsávjából eltűnt az összes átállított place és a háttérkép sem jelent meg (mert ugye a pictures se mutatott már a megfelelő helyre).

Ez azért lehet, mert NTFS fájlrendszert használ az adat hdd, vagy esetleg az lehet a gond, hogy a ssd-n a rendszer túl korán betölt és nincs ideje a HDD-től elkérni az infókat? Van erre valami orvosság?

*szerk: Ubuntu 17.10 a delikvens

[ Szerkesztve ]

(#58664) Tim82 válasza agy73p (#58662) üzenetére


Tim82
nagyúr

64 bites CentOS 7 esetében nekem a Rufus vált be Windows alól, sosem volt gond az így elkészitett telepítővel.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#58665) lev258 válasza leviske (#58663) üzenetére


lev258
veterán

fstab-ban benne van az NTFS partíció?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58666) agy73p válasza Tim82 (#58664) üzenetére


agy73p
senior tag

32 bites öreglány. 11 éves, de letagadhat belőle legalább kettőt. ;)

(#58667) leviske válasza lev258 (#58665) üzenetére


leviske
veterán

Ha magától nem tette be, akkor nincs. Amint hazaértem, meglesem akkor. Köszi.

(#58668) Tim82 válasza agy73p (#58666) üzenetére


Tim82
nagyúr

Gondoltam, hogy 32 bites verzióról van szó, de azzal nincs tapasztalatom. :B

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#58669) ubyegon2 válasza Cifu (#58661) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez esetben valóban meg kéne nézni az eseménykori kern.log-ot.
A frissítés nem igazán okolható ilyen jelenségért, viszont maga a Linux a hardverhibákra érzékenyebb, hamarabb jelzi őket, mint a Win.

szerintem

(#58670) Cifu válasza ubyegon2 (#58669) üzenetére


Cifu
nagyúr

Köszönöm szépen!

Otthon megnézem majd.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#58671) BoB válasza ubyegon2 (#58669) üzenetére


BoB
veterán

Már megfigyeltem hogy ha valami rendellenesség van, az első válasz:
- Windowson: biztos vírusos a géped
- Linuxon: biztos hardverhiba

:))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#58672) Cyrin válasza BoB (#58671) üzenetére


Cyrin
addikt

+1

meg ingyenes a linux, de ezzel meg azzal nem működik, vegyél másikat...

(#58673) lev258 válasza BoB (#58671) üzenetére


lev258
veterán

Utóbbira nem "sz*ralinux" a válasz? ;]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58674) CPT.Pirk válasza lev258 (#58673) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meg persze megválogatja a barátait. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58675) Slownz


Slownz
senior tag

Sziasztok!

Valaki tud megoldást mondani arra, hogyan kell Wine segítségével Office 2016-ot feltelepíteni? Nem akar sikerülni nekem, hibát ír ki, neten is csak 2013-ra találtam tutorialt.

(#58676) CPT.Pirk válasza Slownz (#58675) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi a hiba? A Wine-t terminálból indítva kaphatsz extra infókat is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58677) Frawly válasza Slownz (#58675) üzenetére


Frawly
veterán

Vagy Winetricksel vagy PlayOnLinuxszal kell próbálni az Office 2016-ot feltenni, lehet azok valamelyikében már van erre külön profil, amivel biztosan megy.

(#58678) lev258 válasza Slownz (#58675) üzenetére


lev258
veterán

A Crossover-ben hivatalosan múlt decembertől támogatott. Wine-ba ez csak később fog majd bekerülni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58679) Flowtation válasza BoB (#58671) üzenetére


Flowtation
őstag

Ezek szerint jól működik az adatgyűjtés? :DDD ;]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#58680) Slownz válasza CPT.Pirk (#58676) üzenetére


Slownz
senior tag

Ugyanaz a hiba, mint itt :(

(#58681) ubyegon2 válasza BoB (#58671) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem meg az tűnt fel, ha már mindenki körüljár mindent és senki nem gondol hardverhibára, akkor én bedobom. Ez nem olyan eset, de elég sokszor bejött a hw-hiba tipp. ;)

(#58682) agy73p


agy73p
senior tag

CentOS ügyben:
cat /etc/redhat-release
CentOS Linux release 7.4.1708 (AltArch)

Szeretnék kernelt cserélni, mivel csak egy magot lát kettő helyett. Hogy tudom megtenni?

sudo yum --enablerepo=elrepo-kernel install kernel-ml
Betöltött bővítmények: fastestmirror, langpacks
Loading mirror speeds from cached hostfile
* elrepo: ftp.ines.lug.ro
* elrepo-kernel: ftp.ines.lug.ro

Nincs ilyen csomag: kernel-ml.

(#58683) Tim82 válasza agy73p (#58682) üzenetére


Tim82
nagyúr

Én már egy ideje kiszálltam a CentOS-ból (alaplaphibával elhullott az a noti, amin kb. 1-1,5 évig használtam a 64 bites 7-et), de amúgy a topikját biztosan nézi Vladi. :)

Egyébként nekem úgy tűnik, hogy nincs mit leszedni.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#58684) Tim82 válasza Tim82 (#58683) üzenetére


Tim82
nagyúr

Tipp: annak kéne utánanézni, hogy reboot után is egy magot lát-e, és ha igen, akkor nem véletlenül acpi=off paraméterrel indul-e nálad.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#58685) agy73p válasza Tim82 (#58684) üzenetére


agy73p
senior tag

Jelenleg:
3.10.0-693.17.1.el7.centos.plus.i686

Megnézem, és átmegyek a topikjába. Köszi

(#58686) agy73p válasza agy73p (#58685) üzenetére


agy73p
senior tag

Meggyógyult! :C Reboot után mindkettőt használja. De miért?

(#58687) CPT.Pirk válasza Slownz (#58675) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt hiányzik egy függvény implementálása a wine-ból. Esetleg egy friss wine-staging segíthet.

De talán egyszerűbb átszokni egy nem MS Officera.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58688) Lathronos válasza CPT.Pirk (#58687) üzenetére


Lathronos
őstag

Ezzel csak az a baj, ha esetleg WPS vagy LibreOffice dokumentumot/táblázatot/prezentációt készít amit aztán MS Office-ban kéne később használni cumi van, mert nagy eséllyel széthullik az egész és a végeredmény egy kaotikus borzadály lesz. Egy meeting-en/konferencián pedig az ilyesmi elég kínos szituációkhoz vezethet.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#58689) Dave™ válasza Slownz (#58675) üzenetére


Dave™
nagyúr

Szerintem jobban jársz ha VM-ben futtatod, úgy normálisan lehet két tábla között is dolgozni, emulálva nem igazán.

(#58690) Rimuru válasza Lathronos (#58688) üzenetére


Rimuru
veterán

Én alapból úgy állnék hozzá ilyen dologhoz hogy egy univerzális végeredményt hoznék létre pl PDF, az nem fog szétesni.

Vigyázat, csalok!

(#58691) CPT.Pirk válasza Lathronos (#58688) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálunk a jelenlegi cégnél is LO-t használunk és az előzőnél is az volt. Van benne pl. olyan funkció is, ami MS Excell alatt hibásan működik és emiatt meg kellett kérni az ügyfelet, hogy tegyen fel LO-t és használja azt. Feltette, mindenki boldog.
Az egyéb ügyfeleinknél is ez van, LO-t használnak, a szerződések is tartalmazzák mint sw igényt. Hogy aztán mellette van-e MS office náluk, az már minket nem érint.

A széthullásos példádat túlzónak tartom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58692) BoB válasza Rimuru (#58690) üzenetére


BoB
veterán

Ha több ember dolgozik be egy prezentációba/dokumentumba, akkor ez nem járható út de amúgy valóban jó megközelítés.

CPT.Pirk: pedig egyáltalán nem túlzó.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#58693) CPT.Pirk válasza BoB (#58692) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Google-nek is van ilyen szolgáltatása, mi is szoktuk használni közös doksi szerkesztésre. Kényelmes.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58694) leviske válasza lev258 (#58665) üzenetére


leviske
veterán

Terminál alól gedit-el nem hajlandó megnyitni "cannot open display" címszó alatt, sima (terminálban történő) editnél nem enged hozzáírni semmit, tovább meg nem vagyok hajlandó ebben ásni magam. A Disks-ben nem látok semmi rendelleneset. Viszont mostmár a nautilus akkor sem mutatja a mappákat, ha újra módosítom a user-dirt, szóval mindegy is.

[ Szerkesztve ]

(#58695) CPT.Pirk válasza leviske (#58694) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A gedit nem is arra való, hogy terminálból futtasd. Terminálban ott van a nano mint szövegszerkesztő, ez alapból fent szokott lenni minden disztrón, valamint ha kicsit barátságosabb megoldás jobb lenne, akkor tedd fel az mc (midnight commander) progit, abban van rendes szerkesztő az F4 gombot megnyomva. Ezeket mind lehet sudo-val indítani. (nyilván először ne sudo-val nézd őket, biztos ami biztos)

Ha az ntfs-es partíciód nincs benne az fstab fájlban, akkor nem kerül csatolásra boot időben, ezért nem is tölt be róla semmit a rendszer. Sőt, igazából még szerencsés vagy, hogy a be nem töltött fájlok hiánya nem okozott egyéb gondokat.

A grub-ra meg nem tudok mit mondani, ilyennel eddig még nem találkoztam. Esetleg egy sudo update-grub parancs megjavíthatja, de ha nem, akkor azt tudom javasolni, hogy Ubuntuból csak LTS verziót használj.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58696) lev258 válasza leviske (#58694) üzenetére


lev258
veterán

fstab szerkesztéséhez root jog kell. Vagy itt, vagy az Ubuntus összefoglalóban biztos írtunk róla. Jobb lenne, ha előbb néhány alapvető ismerettel és/vagy kérdéssel kezdenél, mert ezen az úton idővel a rendszer fogja bánni.
Úgy néz ki, lassan hetente le kell írnom. Ennek a rendszernek is meg kell tanulni a használatát, ahogy annak idején a Windows-ét is. Csak ezt sokan hajlamosak elfelejteni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58697) Tim82


Tim82
nagyúr

Bedobnám ide is a Conky-val kapcsolatos kérdésemet. :R

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#58698) leviske válasza leviske (#58694) üzenetére


leviske
veterán

Közben megoldódott. :DDD Nem gondoltam, hogy most kell xdg-user-dirs-gtk-update.

Érdekes, hogy disks-ben csak annyit csináltam, hogy levettem auto-ról a beállításokat, meg a mount point-ot változtattam meg és mostmár működik gond nélkül.

(#58696) lev258: Tudom, hogy root jog kell, azért akartam terminalból közelíteni.

(#58695) CPT.Pirk: A grubos dolog megoldódott azzal, hogy úgy nyomtam most egy újraindítást, hogy engedtem frissítéseket feltenni. Számomra is meglepő volt, mindenesetre azért is töröltem a hsz-ből, mert random elmúlt. Pedig nem egy alkalom után panaszkodtam, hanem a kezdetektől ilyen volt.

[ Szerkesztve ]

(#58699) csixy válasza leviske (#58698) üzenetére


csixy
addikt

A frissítés azért javította meg a grubot, mert kernelt is pakolt fel és emiatt automatikusan frissítette a grub boot menűt , amit te legközelebb ilyen esetben egy sudo update-grub felrikkantással tudsz elköveni parancssorból szükség esetén, amint azt már az imént a Kapitány Úr is mondotta volt. :)

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#58700) Sonja válasza Tim82 (#58697) üzenetére


Sonja
veterán

Privátban megírtam. ;)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.