Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58401) 0xmilan válasza BoB (#58400) üzenetére


0xmilan
addikt

Nem olyan nehéz feltelepíteni azt.

Said no one ever. :DDD
Amúgy lehet, hogy tényleg mellé lőttem az i3-mal, mert elsőre a tiling wm nagyon szokatlan lehet.

(#58402) tboy93


tboy93
nagyúr

Sziasztok! Nagy nehezen felszenvedtem egy lubuntu-t apám céges gépére (pentium 4 2.8ghz, 3gb ram, samu 840ssd). Böngészésre kell a gép, megy is szépen rajta a Chromium. Egyetlen egy dolog nem megy, a leállítás. Ha rányom a menüben a leállításra vagy kézzel kiadom a shutdown parancsot a terminálban akkor úgy csinál mintha le akarna állni aztán egyszercsak elkezd számolni a végtelenségig és irdatlan gyorsan kiirogat valamit, aminek sosincs vége, tehát csak főkapcsolóval lehet kinyomni a gépet. Találkozott már valaki ilyesmivel?

[kép]

(#58403) lev258 válasza tboy93 (#58402) üzenetére


lev258
veterán

Ebben van valami Nvidia tartozék?
Én megpróbálnám korábbi kernellel is (korábbi főverzióval).
shutdown -h now parancsot próbálj (sudo-val).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58404) tboy93 válasza lev258 (#58403) üzenetére


tboy93
nagyúr

Azt hiszem van benne valami nvidia cucc, mert mintha az egyik előző linux emlegetett volna hozzá valami drivert. shutdown -h-t kipróbálom, shutdown -p now -ot próbáltam azt hiszem.

(#58405) tboy93 válasza lev258 (#58403) üzenetére


tboy93
nagyúr

Megjavult. Ki kellett várni a végtelennek tűnő "számolást", most már simán leáll menüből.

(#58406) Frawly válasza csixy (#58398) üzenetére


Frawly
veterán

Elgépeltem előbb, az Xfce nem a minimum, hanem a maximum egy ilyen gépnek. Ha lassú lenne rajta, akkor lépegetsz vissza LXDE-rel, ha az sem, akkor WM-ekhez, azok közül különösen az IceWM-et ajánlom, az még windowsos usernek nem olyan meredek, bár elég fapad.

A tiling WM-eknek (i3, awesome, stb.) az a lényege, hogy gépírómódban csak billentyűzetről kezeled a gépet, és nem nyúlsz ki a kurzormozgató billentyűkig sem, nem hogy az egérig. Egész más filozófia húzódik meg mögöttük, nem az a szokásos ikonokra kattingatok az asztalon és a startmenü-szerűségben. Tanulni kell és megszokni, hogy ilyen használj, elég meredek elsőre.

(#58407) BoB válasza Frawly (#58406) üzenetére


BoB
veterán

Pont azért ajánlottam az Awesome-t az i3 helyett, mert az nem tiling hanem dynamic. Tiling-ot is tud.

Menüben lehet kattingatni, módtól függően mozgatni állítgatni az ablakokat egérrel, stb.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#58408) Frawly válasza BoB (#58407) üzenetére


Frawly
veterán

Az i3 is tud dinamikus ablakkezelést, meg a teljes képernyőset is, nem csak a tilingot. Általában a modern tiling WM-ek tudják mindhárom módot, de elsősorban a tilingra tervezték őket, az awesome fejlesztői is az utóbbira gyúrtak.

Nekem a teljes képernyős-tabos ablakkezelés a mániám, ugyanis nagyon kevés kivételtől eltekintve úgyis teljes képernyőn használok mindent és úgy váltogatok a futó alkalmazások között. A tilingnak nem veszem hasznát.

(#58409) Slownz válasza Flowtation (#58399) üzenetére


Slownz
senior tag

Megoldódott közben, utánaolvastam kicsit, az volt a nyűgje épp, hogy USB3.0-án akartam bootolni, 2.0-nál most már megy rendesen.

(#58410) Rimuru válasza BoB (#58407) üzenetére


Rimuru
veterán

igazabol az i3 is dynamic csak kicsit maskepp mint pl az awesome.

Viszont awesome 4 alatt mar tenyleg sokminden van eger hasznalathoz is. (pl edge tiling)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#58411) ubyegon2 válasza Slownz (#58409) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyre gyanúsabb nekem ez a kínai csoda, mert ilyet emlékeim szerint a Win7 csinált, mivel még nem ismerte szegény az USB drivert. :U

******************************

Kéklufi főkolléga Úr, nem akarsz csinálni egy Haladók ablakkezelője Linuxon topikot? Halál unalmas egyrészt, hogy ezt offoljátok, mivel ezeket kezdők messziről elkerülik. ;)

[ Szerkesztve ]

(#58412) Slownz válasza ubyegon2 (#58411) üzenetére


Slownz
senior tag

A védelmére szólva: Ubuntu, Solus szintúgy nem ment

(#58413) ubyegon2 válasza Slownz (#58412) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még érdekesebb a dolog, mivel én mindig az amúgy egyes pendrive-okat kiköpő kék USB csatlakozón keresztül telepítek és soha egyetlen alkalommal nem volt gondja a disztróknak ebből. Ezek szerint nem csak az én házam csatlakozói kampeca közeli állapotúak. Igaz én telepíteni továbbra is tudok az előlapi USB 3.0-n attól, hogy a Flairt nem szereti.

Akkor így a kínai csodáról leveszem az áldást. ;)

[ Szerkesztve ]

(#58414) Slownz válasza ubyegon2 (#58413) üzenetére


Slownz
senior tag

Szimplán nem szeret a Linux, de kib@szok vele (magammal?!) és használom tovább.

[ Szerkesztve ]

(#58415) ubyegon2 válasza Slownz (#58414) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a helyzet, hogy a Linux azt nem szereti, aki feladja könnyen! Így aztán a legjobb úton jársz. ;)

Nem akarok példálózni, de itt van papogány barátunk szerintem már minden vackot előbányászott a pecujából, amivel szikrát lehet csiholni és telepíti rájuk a Linuxot, a fűnyíróján Linux vezérli a webkamerát, hogy ne nyakazza le a vakondokokat. ;] (vagy ez csak utópia.....)

Rosszabb példa én vagyok az old Toshiba laptopommal, aminél kb 4-5 hétig tartott, mire olyan kernel opciót találtam segítséggel, amivel mindkét procimag működni hajlandó, az első héten folyton monokróm lett a display, mindig más színű ugyan, de azért elég idegesítő volt. Ezt sikerült elhárítani, de jött a processzormag felezés......és még most is trükközik.......

Szóval nem vagy egyedül, ne aggódj! ;]

[ Szerkesztve ]

(#58416) grabber


grabber
addikt

Sziasztok!

Windows helyett felraktam egy Ubuntut,mert a win nagyon belassult a laptopom. Viszont nem tetszik az Ubuntu. Csomagkezelőtöl többet vártam (több lehetőség meg a telepítés sem olyan egyszerű mint egy google play,nem jött be),minden ellentetesen van egy winhez képest és idegesítő(ablak bezárása stb)
Az lenne a kérdésem hogy milyen linuxot ajánlanátok az Ubuntun kívül? Néztem az összefoglalót,mindegyik linket megnyitottam,de nem találtam jó oldalt erre. Csak netezésre,filmnézésre és doksik szerkesztésére kellene. Kezdő vagyok,windowsra minél jobban hasonlítana annál jobb lenne.

Laptopom Amd Athlon 2,2 Ghz 2 mag,4 Gb Ram,Nvidia mobil kártya

[ Szerkesztve ]

(#58417) CPT.Pirk válasza grabber (#58416) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A nagyon népszerűek közül pl. a Linux Mint Cinnamon szerintem teljesíti az elvárásaidat. [https://blog.linuxmint.com/?p=3457]

Egyéb disztrók közül meg bármi, ami KDE környezetet használ.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58418) King Unique válasza grabber (#58416) üzenetére


King Unique
titán

Például a Linux Mint, annak is főleg a Cinnamon kiadása. Live módban pedig kipróbálható a rendszer telepítés nélkül is. Egyébként attól, hogy a köztudatba az Ubuntu ivódott bele, még nemcsak az létezik és kizárólagos alapon a Linuxszal. Na meg annál az egzotikus Unity és újabban GNOME asztali felület nem csoda, ha szokatlan és kényelmetlen Windows után...

[ Szerkesztve ]

(#58419) grabber


grabber
addikt

Azt gondoltam,hogy mivel az Ubuntu eléggé elterjedt és híres,ezért jobb lesz. De nem.
Köszönöm,akkor kipróbalom. Egyből fel is dobom,nem fogok live-ozni.

(#58420) lev258 válasza grabber (#58419) üzenetére


lev258
veterán

A szavaidból úgy látom, teljesen ismeretlen vízbe ugrasz bele. Leírom neked is, hogy ezt is meg kell tanulni, mint egykor a Win-t. Csak ezt mindig elfelejtik az emberek.
Egyébként az Ubuntunak is van több változata, különböző grafikus felületekkel. Mindenesetre a Mint szerintem is jó lesz neked, viszont lesznek még kérdéseid és ne félj (és akard) feltenni őket.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58421) Tails111


Tails111
aktív tag

Ha Live CD ként futtatom bármelyik MINT vagy UBI verziót az ott látott CPU, RAM terhelések mennyiben térhetnek el attól min ha telepítve lennének.

(#58422) csixy válasza BoB (#58400) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm rákeresek, az i3-ba beletört a bicskám. A puppyktól meg nem vagyok annyira elragadtatva.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#58423) CPT.Pirk válasza Tails111 (#58421) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem nagyon.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58424) Tails111 válasza CPT.Pirk (#58423) üzenetére


Tails111
aktív tag

Mint xfce már belaktam tetszik is. Kedvem sincs már telepíteni. Viszont a kíváncsiság hajt kipróbálni
live módba mást is. Erőforrás felhasználások különbségére is kíváncsi vagyok. Ezért is kérdeztem.
A MINT MATE már volt telepítve akkor lejegyeztem kb CPU, RAM terheléseket. Most live módban is hasonlóakat mutat kis eltéréssel. Én is a kis eltérésre tippeltem de már így megerősítést is kaptam.

(#58425) csixy


csixy
addikt

Nos a Manjaro LXDE úgy tünik , hogy működik az ócskavasamon. :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#58426) Frawly válasza ubyegon2 (#58411) üzenetére


Frawly
veterán

Látom váltogatjuk az avatart. Hippiből sasmadár, most zöld gonosz fej.

Egyetértek, amúgy. Utoljára a Win7 volt erre allergiás, hogy nem kezelte a telepítő az USB3-as eszközt, mivel nem volt vonatkozó driver a telepítőben. A Win10 már kezeli, meg a modern disztróknak is kéne, egyszerűen nem szabadna gondot okoznia. Telepítettem én is már Archot, Ubuntut, Lubuntut USB3-as portról, rendesen végigment a telepítési folyamat. Lehet az ő gépében valami nem szabványos USB3-vezérlő van, amihez a kernelben nincs driver.

(#58425) csixy: működni biztosan működik, kérdés marad-e elég memória, nem lassú-e vele a gép, meg vagy-e vele elégedve, ezt neked kell tudni. Valószínű jó lesz az egyébként. Az i3 sem rossz, csak más alapelvek mentén működik, mint az ikonokra kattintgatok koncepciójú hagyományos desktopos felületek. Ha nem használtál előtte még tiling WM-et, elég szopó tud lenni, nem tűnik valami felhasználóbarátnak.

[ Szerkesztve ]

(#58427) batai15


batai15
félisten

sziasztok! korábban próbát tettem az ubuntuval, nem igazán nyerte el a tetszésem, nyögve nyelős volt.
Viszont a windowstól is hányingerem van, szóval keresnék egy stabilabb , gyors , felhasználó barátabb linuxot.
3 dologra kell igazából.
vlc, torrent, chrome. Köszönöm!
Lenovo t520 az alany, partícionált hdd-vel, viszont fog kapni új vinyót azt kívánom majd 2 részre osztani, és linux fájl rendszert akarom majd használni.

(#58428) Dave™ válasza batai15 (#58427) üzenetére


Dave™
nagyúr

(#58429) ubyegon2 válasza Frawly (#58426) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Követem majd a példádat ebben, namechange is lesz, de nem árulom el/őre. te/tő vagy hasonló. Egyedi arcképre egy darabig nem pályázhatom szerintem. ;]

Lehet az ő gépében valami nem szabványos USB3-vezérlő van, amihez a kernelben nincs driver.

Létezne ilyen USB driverban is? Ez elég durva, ezek szerint USB 2.0 sebességgel kéne másolnia is. Na majd ezt megírja a kolléga.

(#58430) grabber válasza lev258 (#58420) üzenetére


grabber
addikt

Tisztaban vagyok vele. Csak nem volt szimpatikus az Ubuntu. Mivel a többit nem ismerem,jobbnak véltem megkérdezni. Legalább olyanon kezdjem el az ismerkedést ami tetszik vagy ajánlott.

(#58431) CPT.Pirk válasza grabber (#58430) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az új Ubuntu most úgy is dobni fogja a teljes kinézetét áprilisban, szóval nem vesztettél vele sokat. Csak az a baj, hogy amire váltanak (gnome3), az sem valami frankó dolog. :N

Az Ubuntu egyébként csak népszerű, de ez nem jelenti azt, hogy ő lenne a tuti.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58432) lev258 válasza CPT.Pirk (#58431) üzenetére


lev258
veterán

Viszont sokan építenek rá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58433) growler válasza grabber (#58430) üzenetére


growler
őstag

Mnt-et használok Cinnamon felülettel. De ha nem lenne Mint, akkor Ubuntu-t
használnék Mate felülettel. (Napi használatra nekem ezek jönnek be.)

(#58434) batai15


batai15
félisten

A linux Mint milyen? sok helyen azt emlegetik a legjobbnak .

(#58435) Dave™ válasza batai15 (#58434) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ubuntu finomhangolva másik felülettel. Olyan nincs, hogy a legjobb.

(#58436) CPT.Pirk válasza batai15 (#58434) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Munkában azt használjuk, elégedettek vagyunk vele. Otthon mondjuk mást használok, jobb szeretem a rolling / fél rolling disztrókat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58437) batai15 válasza Dave™ (#58435) üzenetére


batai15
félisten

Akkor fel építésben is hasonló?
Amit linkeltel az jobb akkor nekem?

(#58438) lev258 válasza batai15 (#58437) üzenetére


lev258
veterán

A fogalmakat helyre kellene tenni nálad.
A Mint és a többi Ubuntu változat más kezelőfelülettel rendelkezik (van Windows-szerű is), de pl. a Manjaro egy tőlük jelentősen eltérő rendszer, más csomagkezeléssel, más felhasználói tudásszinttel.
Kezdőnek Ubuntu vonal ajánlott (a Mint is ide tartozik).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58439) batai15 válasza lev258 (#58438) üzenetére


batai15
félisten

Értem, köszönöm. Marad a mint akkor

(#58440) lev258 válasza batai15 (#58439) üzenetére


lev258
veterán

Viszont azért létezik a Live mód, hogy az ember telepítés előtt megtapasztalja és tudjon dönteni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58441) Dave™ válasza lev258 (#58438) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Manjaro abszolút ajánlható kezdőknek is, nincs benne semmi ami komplikáltabbá tenné mint egy Ubuntu, sőt. Míg Ubuntu alatt lehet vadászni a megfelelő verziójú külső tárolókat, addig Manjaro KDE alatt ott van az Octopi integrált AUR-val, ahol minden egy helyen van. Ubi alatt nincs alapból TLP, Manjaro alatt van. Stb. Sokkal kevesebbet használom a terminált Manjaro alatt, mint anno Ubuntun, egyszerűen nem kell. Szóval szerintem ez egy rossz berögződés, hogy azért mert rolling (vagy azért mert az Arch-ra épít), akkor már nem ajánlható kezdőknek. Pont ez a lényege, hogy bárkinek nyugodt szívvel ajánlható.

batai15: hogy neked mi a jó azt maximum te tudhatod, de egyelőre még te sem, mert nincs tapasztalatod a különböző rendszerekkel. Próbálj ki legalább 3-4 félét minimum live módban (de inkább VM-ben), aztán már picit jobban fogod látni az összképet. Az Ubuntu úttörő volt a maga módján és emiatt is lett annyira ismert és népszerű, de egészen más volt a helyzet mondjuk 10 éve meg most.

[ Szerkesztve ]

(#58442) batai15 válasza Dave™ (#58441) üzenetére


batai15
félisten

Most elgondolkodtam. A manjaro egyébként szimpatikusabb, a terminal használat az pont nem jött be annyira.

(#58443) lev258 válasza Dave™ (#58441) üzenetére


lev258
veterán

Átfogalmazom.
Ubuntu vonalon hamarabb kap majd választ a kérdéseire (mert lesznek).
batai15: Ezt mostanság elég gyakran leírom, de nem lehet elégszer. A Linux rendszerek használatát is meg kell ismerni/tanulni. Ezt annak idején az ember a Windows-zal is megtette, csak idővel annyira természetessé vált, hogy ezt sokan elfelejtik. Épp ezért időt kell rá szánni és a megfelelő mentalitással hozzáállni. Ez nem egy ingyenes Windows.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58444) Dave™ válasza lev258 (#58443) üzenetére


Dave™
nagyúr

Még mindig nem értek egyet: egyrészt ugyanazok a felületek érhetőek el mindkettőre, az szubjektív hogy én a KDE-t javaslom, de ugyanúgy van Gnome, Xfce, Cinnamon még Deepin is. Tehát itt nincs különbség. Kérdése biztosan lesz, de ezek jó része nem disztribúcióspecifikus, hanem inkább asztali környezethez kapcsolódó, másrészt az Arch wikije messze jobb, mint az Ubis fórumok turkálása. Elsőre lenyűgöző a sok találat, csak megtalálni benne a lényeget nem egyszerű, főleg úgy hogy egy jó része már rég nem aktuális. Objektíven nézve semmivel sem kezdőbarátabb egy Ubuntu (alapú) rendszer, mint egy akármilyen Manjaro. Tudom, mert előtte azt használtam és sokkal több megoldásra váró problémám volt, mint Manjaro alatt van. Megjegyzem amíg nem használtam bennem is nagy félelmek voltak a rolling modellel kapcsolatban, de teljesen alaptalan, sokkal konzervatívabb policy-t követnek mint az Arch és ott sem hiszem, hogy nagy gondokat okozna a rolling rendszer, elég sokan használják.

(#58445) lev258 válasza Dave™ (#58444) üzenetére


lev258
veterán

Bár nem használom őket, de nincs bajom a rolling disztrókkal. Ugyanúgy meg lehet tanulni azokat is és megszeretni.
Azt viszont lásd be, hogy ha megnézed az itteni a fórumokat, a felületeket érintő kérdések nem gyakoriak (leszámítva a hogyan tegyek fel másikat), a rendszert érintőek viszont igen. És az idetévedők nagy része nem a wiki-t áttanulmányozó típus (azt viszont elismerem, hogy az Arch wikije nagyon jó minőségű).
Részemről ennyi.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58446) batai15


batai15
félisten

a rolling egyébként mit takar?

(#58447) lev258 válasza batai15 (#58446) üzenetére


lev258
veterán

Ubuntu vonalon egy adott időben kiadott rendszerre a bebetonozott csomagok jellemzőek (driverek, szoftverek, ...). Rolling vonalon (pl. Arch) pedig a kiadott rendszer bizonyos időközönként új csomagokat kap, lépésenként "lecserélődik" újra.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58448) batai15


batai15
félisten

értem, köszi.
Magyar nyelvet támogatja a manjaro?

(#58449) CPT.Pirk válasza batai15 (#58448) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudok olyan disztrót mondani, ami ne tudna magyarul.

lev258: annyit tennék hozzá, hogy a rolling annak jó, aki hajlandó is frissíteni rendszeresen a gépét, meg elolvasni a disztró ezzel kapcsolatos híreit. Aki lusta erre az inkább ne rolling disztrót használjon, mert esetleg pórul járhat egy-egy nagyobb frissítés kihagyása miatt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58450) Dave™ válasza batai15 (#58446) üzenetére


Dave™
nagyúr

Gyakorlati megközelítés: egy rolling rendszert egyszer telepítesz csak, utána mindig csak frissíted, állandóan naprakész. Ubuntu meg a hasonló, kiadásokra épülő rendszereknél mindig az adott verzióhoz elérhető csomagokat tudod csak telepíteni a tárolókból és ez akkor probléma igazán ha pl. LTS verziót használnál és abban elég régi szoftverek vannak, de problémát jelenthet az elavult külső tároló is, vagy a még nem elérhető új. Disztribúciófrissítésnél ráadásul könnyen problémákba lehet ütközni, főleg ha komolyabb módosításokat csináltál itt-ott. Rolling esetében ilyenek nincsenek, ott mindig csak a legfrisebb van. Elvileg ott lehet probléma rolling vonalon, hogy a sokkal frissebb csomagok miatt több bug lehet, de megnyugtatlak, az LTS verziókban is vannak bugok. Az Arch tényleg eléggé bleeding edge, ott nagyon hamar stabil ágra kerülnek a csomagok, a Manjaro saját tárolókat használ, az Arch stabil ága a Manjaro tesztelős ága. Tud magyarul persze, de a KDE-s változatban van egy-két menüpont ami angol, mert annyi van (beállítási lehetőség) hogy nem győznek lépést tartani a fordítók a funkciókkal :D

CPT.Pirk: nem olvasok híreket, ha jön frissítés telepítem (nehéz is lenne nem észrevenni a piros ugráló Octopit), rolling rendszer esetén nincs nagyon értelme nem frissíteni szerintem.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.