Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58751) Frawly válasza Rimuru (#58737) üzenetére


Frawly
veterán

Erről sehol nem beszélnek, ez az én jóslatom a jövőre nézve, abból kiindulva, hogy már most is sokat csökkent a jelentősége. Nem azt mondom, hogy tilos használni, mert aki haladó, annak a tartós csatolásokat az fstabban legkönnyebb, legátláthatóbb beállítania (én is tettem be pl. ramdrive-ot böngészőcache-nek), de egy kezdőnek semmi keresnivalója ott.

(#58752) agy73p válasza ubyegon2 (#58749) üzenetére


agy73p
senior tag

:B

A képen található problémára esetleg vmi ötlet?

[ Szerkesztve ]

(#58753) ubyegon2 válasza agy73p (#58752) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel van a gond, mert wifi értesítést nem nagyon látni!?

(#58754) Rimuru válasza ubyegon2 (#58753) üzenetére


Rimuru
veterán

latom most is elemedben vagy :D

Frawly: es azt gondolod hogy mindenhol ugy akarnak majd csatolni hogy husz retegen atmenjen elotte? szerintem nem

Vigyázat, csalok!

(#58755) ubyegon2 válasza Rimuru (#58754) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogy, most semmi opposite nincs nálam. Egyébként az alaptermészetem nem töri meg senki.😀 Vagy semmit kéne írnom.......
Mindegy mit írok, úgyis törlik. Van már virtual black automobile.

".....ha a kicsinyesség eluralkodik, mindig az egyeneseket találja golyó....."

[ Szerkesztve ]

(#58756) agy73p válasza ubyegon2 (#58755) üzenetére


agy73p
senior tag

Active connections - netwok manager tray.
Minden indítás után rak ki még egyet. De gondolom, ez jött le Neked i. Csak gonoszkodsz..... ;]

Hagyd a csudába! sudo dnf rm nm-tray megoldotta.

[ Szerkesztve ]

(#58757) ubyegon2 válasza agy73p (#58756) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Esküszöm, hogy én nem ezt láttam, meghajtó ikonból láttam sokat. Akkor félrehord az optikám. ;]

(sohse gonoszkodom amúgy) :N

[ Szerkesztve ]

(#58758) Slownz


Slownz
senior tag

Sziasztok!

Firefox-ban az egérrel le- vagy felgörgetéskor idegesítő módon csíkozza a képet a monitor. Csinált ilyen nekem régebben Windows alatt is (még teljesen más config-gal), akkor az segített, hogy frissítettem a VGA driver-t.

Próbálkoztam az 'Additional drivers' fülön váltogatni a VGA driver-eket, de mindegyiknél kijön a probléma.

Mit tudok tenni? Baromira idegesítő. :W

Ubuntu 16.04.03 LTS
Gnome
GTX 460
dell U2312HM

(#58759) Dave™ válasza Slownz (#58758) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ez tearing szokott lenni, Intelnél van rá egy kerülőút (létre kell hozni egy konfig fájlt megfelelő tartalommal), nvidia esetén nem tudom mi van. Disztribúciófüggő (vagy asztali környezet?) is a dolog, Ubi alatt nálam mindig volt (mindig létrehoztam a konfig fájlt), Manjaro alatt nincs.

(#58760) BoB válasza Slownz (#58758) üzenetére


BoB
veterán

Fel kell raknod a zárt nvidia drivert, és bejelölni mindkét opciót itt ami a képen látható:

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#58761) Slownz válasza BoB (#58760) üzenetére


Slownz
senior tag

Mit jelent, hogy zárt driver?

Nekem valamiért nincs ilyen opció:

(#58762) BoB válasza Slownz (#58761) üzenetére


BoB
veterán

Terminálban futtasd ezt:

nvidia-settings --assign CurrentMetaMode="nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }"

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#58763) Flowtation válasza Dave™ (#58759) üzenetére


Flowtation
őstag

Nekem csinálja manjaro kde alatt a firefox. Igaz nem annyira zavaró, de időnként 45 fokos törés jelenik meg görgetéskor. Még nem néztem utána, hogy mi rá a megoldás. FF-ben hardveres gyorsítás kikapcs, mintha ilyen rémlene. Intel hd610-ről van szó egyébként.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#58764) Dave™ válasza Flowtation (#58763) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én Vivaldit használok Intel GPU-val szintén és semmi. A HTPC-n detto.

(#58765) Flowtation válasza Dave™ (#58764) üzenetére


Flowtation
őstag

Azon nyomban áttérnék Vivaldira én is, ha megcsinálnák végre a szinkronizációt. FF-ban ez nagyon nagy előny. De ki fogom próbálni, hogy csinálja-e Viv alatt is.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#58766) Dave™ válasza Flowtation (#58765) üzenetére


Dave™
nagyúr

A snapshotban már benne van elvileg, szerintem még 1-2 hónap és készen lesznek vele. Legalábbis remélem.

(#58767) growler válasza Flowtation (#58763) üzenetére


growler
őstag

Megpróbálhatod ezt.: about:config
gfx.xrender.enabled -> true

(#58768) CPT.Pirk válasza Flowtation (#58763) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A rendszerbeállításokon belül az összeállítóban a kompozitor beállításait nézd meg, ott van szakadásmentesítési lehetőség KDE-n.

Valamint ha véletlen xrenderen van a megjelenítő, akkor tedd át a legmagasabb opengl-re.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58769) Fecogame


Fecogame
veterán

Hogyan kellene átírnom a sources.list fájlomat, hogy innen frissíteni tudjam a gépemre telepített sambát a 4.7.4-es verzióra?

Ahogy látom, a lnikelt repóban újabb van, mint a gépemen lévő.

Jelenleg ez van benne a fájlomban:

deb http://mirrordirector.raspbian.org/raspbian/ stretch main contrib non-free rpi

Raspbian-t használok, a jelenlegi Samba verzióm 4.5.12

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#58770) ubyegon2 válasza Fecogame (#58769) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akár Debian Buster vagy Sid repot is berakhatsz a sources.list-ba és csak a samba-t frissíted.

innen:
https://packages.debian.org/buster/samba

deb http://ftp.de.debian.org/debian buster main

samba_4.7.4+dfsg-1_armhf.deb

Vagy csak leszeded a .deb-et és azzal frissíted.

[ Szerkesztve ]

(#58771) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Üdv!

Gyorsan kellene segítség sajnos: intel xorg drivert, eltávolításhoz, hol találom meg Linux Mint alatt? :F :R

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#58772) ubyegon2 válasza F.B.I. (#58771) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

synaptic-ba beírva a leggyorsabb.

lehet, hogy ezt is el kell távolítanod, de ebben nem vagyok biztos:
libdrm-intel1

[ Szerkesztve ]

(#58773) CPT.Pirk válasza F.B.I. (#58771) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

xserver-xorg-video-intel nevű csomagok azok. De miért akarod leszedni őket? Ha leszeded és Inteles a géped, akkor nem lesz utána képed.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#58774) 0xmilan válasza CPT.Pirk (#58773) üzenetére


0xmilan
addikt

A Mintes topikban volt tema nemreg, hogy ez a driver nem ajanlott es mar regota jobb az, ami a kernelben van. Szoval ha ez torlesre kerul, akkor atvalt az utobbira.

[link]

(#58775) F.B.I. válasza 0xmilan (#58774) üzenetére


F.B.I.
veterán

Nem váltott át, nincs kép, újra kell rakni. :U

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#58776) 0xmilan válasza F.B.I. (#58775) üzenetére


0xmilan
addikt

Nice. Meg jo, hogy nem toroltem le. Mondjuk nekem semmi bajom a mostani driverrel.

(#58777) Fecogame válasza ubyegon2 (#58770) üzenetére


Fecogame
veterán

Köszi!

Be tudom úgy tenni a sources.list fájlba, hogy csak a samba-t frissítse onnan?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#58778) lev258 válasza 0xmilan (#58774) üzenetére


lev258
veterán

Én meg írtam ugyanoda, hogy a segítők gondolják át és nézzenek utána annak, amit írnak. Azt nem akartam írni, hogy hülyeséget beszél és az angol szöveg fordítása nem egészen ezt mondja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58779) ubyegon2 válasza Fecogame (#58777) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem, ezzel a paranccsal upgrade-eld és aztán kommenteld ki a sort:

sudo apt-get --only-upgrade install <packagename>

előtte persze update is kell

[ Szerkesztve ]

(#58780) Frawly válasza 0xmilan (#58776) üzenetére


Frawly
veterán

Ha nincs vele baj, akkor maradhat, nem azt mondtam, hogy kötelező leszedni. Csak betettem hivatkozást, hogy nem célszerű használni, és ha hibát okozna, akkor utána kell járni, mert az eltávolítással meg lehet oldani. Elvileg kellene képet adnia anélkül is, Xorg alatt is. Azt is írtam, hogy csíkozást és a mikrolagot nem ez okozza, ha ezzel van a gond, az vagy grafikai megjelenítési hibát okoz (pl. egy grafikus objektum eltávolítása bezárása után ott marad a háttere, vagy valami grafikus elem eleve nem jelenik meg a képernyőn), vagy fagyást vagy valami nem jelenik meg sokáig, vagy egyáltalán. Ráadásul erre fel kell készülni, mert az Intel Xorg drivert nem fejlesztik már egy ideje, míg a Xorg serverből meg jönnek ki az újabbnál újabb kiadások (nemsokára megjelenik a 1.20-as), és minél nagyobb a verzióbeli távolság a kettő között, annál valószínűbb, hogy több embernél előjöhetnek bugok miatta.

Viszont hálás vagyok a visszajelzésért, mert annyiból lehet az én hibám, hogy kezdőknek szóló topikokban reklámozom, szegény egyszeri user belenyúl, és ha az adott disztrója épp úgy van összegányolva, akkor ezek szerint nem lesz neki kép. Ez nagyon sajnálatos, figyelni fogok a jövőben, hogy ilyen kontextusban ne ajánljam. Igazából ezt a váltást nem is az egyszeri usernek kéne meglépni, igazságtalan rá hárítani az ezzel járó munkát, hanem a disztrók készítőinek (Arch alapú disztrók meg is tették már ezt a lépést elég rég, de a KDE, Debian, Fedora is).

Egyre kevesebb a jelentősége a Xorg Intel drivernek amúgy is, mert bootoláskor, míg nem fut az X, addig úgyis a modesetting Intel drivert használja a rendszer (hacsak nomodesetting kernelparaméterrel le nincs tiltva), ha waylandes felület jön be, akkor is a modesetting driver megy (hiába van fent a Xorg-os driver, az a Xorg számára készült, a waylandes felületeknek meg nincs köze a Xorghoz, így használni sem tudják). Ha pedig valaki Xorg-os felületet is használ, de mondjuk kompozitorral, akkor meg a kompozitor nyomja át a megjelenítést általában OpenGL-re, szóval akkor meg azért nem számít. Így csak azoknál annyira fontos, akik kompozitor nélküli Xorg-os grafikus felületet használnak, de úgy néz ki, hogy nem lebecsülhető tömeg még.

[ Szerkesztve ]

(#58781) m165le3 válasza Flowtation (#58763) üzenetére


m165le3
csendes tag

Próbáld meg ezt, nekem HD4400 -nál segített.

létrehozod az alábbi fájlt (+ ha kell a könyvtárt is) ezzel a tartalommal.

File: /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Tartalma:

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "TearFree" "true"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "DRI" "3"
EndSection

(#58782) Fecogame válasza ubyegon2 (#58779) üzenetére


Fecogame
veterán

Köszi, úgy tűnik sikerült :)

pi@raspberrypi:~ $ samba -V
Version 4.7.4-Debian
pi@raspberrypi:~ $

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#58783) ubyegon2 válasza Fecogame (#58782) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super, ennek örülök!☺ Ezt akkor bármikor tudod alkalmazni, ha frissebb csomag kell valamiből.

(#58784) Fecogame válasza ubyegon2 (#58783) üzenetére


Fecogame
veterán

Ez rendben van, de a Raspberry ARM alapú, míg a "sima" Debiant nem arra írták :)

Ez nem okozhat gondot?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#58785) Rimuru válasza Fecogame (#58784) üzenetére


Rimuru
veterán

khm khm.. 2.1.1. Supported Architectures

Vigyázat, csalok!

(#58786) Fecogame válasza Rimuru (#58785) üzenetére


Fecogame
veterán

Akkor mindent frissíthetek gond nélkül a fenti tárolóból? :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#58787) ubyegon2 válasza Fecogame (#58786) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha megnézed azt a linket, amit küldtem tegnap, láthatod, hogy ugyanazon tároló tartalmazza a különböző platformokra való csomagokat. Használhatod, azt fogja letölteni, ami arra a platformra jó. :)
A platformokat kéklufi linkelte imént.

https://packages.debian.org/buster/amd64/samba/download
https://packages.debian.org/buster/armhf/samba/download

mindkét esetben ezt a tárolót láthatod:

deb http://ftp.de.debian.org/debian buster main

Akkor mindent frissíthetek gond nélkül a fenti tárolóból?

Fentiektől függetlenül ugyanúgy lehetnek függőségi gondok, mintha a stable Debiant frissítenéd Buster-ből. Ezt mindenképpen meg kell említenem. ;]

[ Szerkesztve ]

(#58788) Tamy


Tamy
senior tag

Sziasztok!

Van nálam egy régi winyó, Debian volt rajta. Le kellene mentenem a személyes adatokat róla, ezért bebootoltam egy live Xubunturól. Nagy része meg is van, akad viszont néhány fénykép, aminek a fájlneve tartalmaz pár hibás karaktert, ezért nem engedi másolni. Megnyitni viszont mindet megnyitja. Hogyan tudnám egyszerűen átmásolni ezeket? Fényképszerkesztő - mentés másként egyesével végigzongorázva elég hosszadalmas lenne.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#58789) lev258 válasza Tamy (#58788) üzenetére


lev258
veterán

Terminálból rendszerint ilyenkor is megy az átnevezés.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#58790) Tamy válasza lev258 (#58789) üzenetére


Tamy
senior tag

Próbáltam terminálból is. Ha az egész mappát akarom másolni, akkor ugyanúgy hibára fut. Ha a fájlokat akarnám átnevezni, ott meg elakadok a hibás karakternél, nem tudom beírni az eredeti nevet.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#58791) Tamy válasza Tamy (#58790) üzenetére


Tamy
senior tag

Megoldottam, úgy, ahogy a legkevésbé sem gondoltam volna. Betömörítettem zip-be, azt megcsinálta, néhány hibás karakter meg is javult. Viszont kicsomagolni nem engedte. Fogtam a tömörített fájlt, és Windows alatt megnyitottam. Itt is hibásnak látszik, de ki tudtam tömöríteni. Innentől már át is nevezhető.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#58792) Tails111


Tails111
aktív tag

Sziasztok

Linux Mint ezen szeretnék beizzítani egy HP Scanjet 4070 et. Hogy tudnám telepíteni a szkennert?
Nem egy mai darab de még ma is jól működik.

(#58793) Tails111 válasza Tails111 (#58792) üzenetére


Tails111
aktív tag

Probléma megoldva.

(#58794) Frawly válasza Tails111 (#58793) üzenetére


Frawly
veterán

Azért máskor írd meg mi volt a megoldás, hátha valaki másnak is szüksége lesz rá a jövőben, ettől fórum egy fórum. Gondolom a HPLIP és HPLIP-GUI csomagokat kellett telepíteni, meg azokban a szkennert beállítani. Persze csak erős tipp, nem akarom kockázatatni, hogy az illető kolléga megint elküldjön olvasgatni, meg megszakértse az angolról fordítást, nem kell az nekem.

[ Szerkesztve ]

(#58795) Tails111 válasza Frawly (#58794) üzenetére


Tails111
aktív tag

Jól gondoltad a HPLIP és HPLIP-GUI csomagokat kellett telepíteni, azokban a szkennert beállítani.
Ezt meg is csináltam. Viszont ahol az eszközt be kellett volna állítani ott sajnos nem látta az eszközt.
Kezdőként balfékként tovább olvasgatva keresgélve a témát ráleltem a Simple Scan ott van az orrom előtt és ez felismeri és használja is. Funkcionálisan jól használja de a képminőség lehetne jobb. Akad pár beállítási lehetőség próbálgatom. Jóformán csak dokumentumokhoz használom.

(#58796) Frawly válasza Tails111 (#58795) üzenetére


Frawly
veterán

A simple scan elég fapados. Lehet terminálból is szkennelni Sane-nel, meg lehet GIMP alá Xsane plugint telepíteni (ez is benne van a tárolókban), és azzal sokkal kényelmesebb, be lehet állítani szkennelés előtt egy csomó mindent.

(#58797) lockdown90


lockdown90
senior tag

Esetleg nem tudja valaki, hogy az aránytalanul kis betű méretért mi lehet a felelős? akármelyik oldalt ha nézem, különösen a facebook zavaró. Chromeban ugyan lehet növelni a százalékot, viszont akkor meg elcsúszik, olyan mintha a fonttal lenne a baj. A rendszer font size megfelelő, rendesen olvasható viszont a weboldalak többsége annyira zavaró, hogy már a fejem fáj tőle.

google-chrome.desktop fájlban ezt a kapcsolót hozzátettem: --force-device-scale-factor=n lehet hogy ez a weboldalakra nem vonatkozik.

i7 13700k - 32Gb DDR5 - RTX4070S

(#58798) BoB válasza lockdown90 (#58797) üzenetére


BoB
veterán

Chrome betűtípusoknál húzd feljebb a minimum betűméretet.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#58799) Tails111 válasza Frawly (#58796) üzenetére


Tails111
aktív tag

Lesz egy kis időm kipróbálom.

(#58800) Tails111 válasza Frawly (#58796) üzenetére


Tails111
aktív tag

Xsane kipróbálva és elfogadva. Telepítés után ez sem adott szebb képet mint a simple scan. Viszont ahogy írtad is gazdagabb beállítási lehetőségei vannak. Sikerült is elég jól beállítani, kezelni is elég egyszerű.
Köszönöm a segítséget!

Webkamera!

A laptopom webkamerája az amit még nem tudtam működésre bírni. Bevallom nagyon nem használom de ha sikerülne jó lenne. Előzményként annyit hogy windows alatt sem egyszerű telepíteni. A gépem Vista korszakban készült Vista hoz készült driver lemezén lévő webkam driverrel tudtam csak telepíteni. Soha egyetlen win sem ismerte fel magától. Vista-tól Win 10 ig mindegyik windows-on telepíteni tudtam de csak azzal az egy Vista driverrel ami a driver lemezén van.
Gondolom ez azért van mert telepítéskor egy USB 2.0 illesztővel együtt telepíti a program.

syntek usb2.0 D-MAX stk-1135 A nagy kérdés hogyan kezdjek hozzá?

LINUX MINT xfce 18.3 x64

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.