Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57801) King Unique válasza CPT.Pirk (#57800) üzenetére


King Unique
titán

Egy rosszul megválasztott külső AV megint lassító tényező lehet. Az említett szoftverre volt már itt a fórumon is néhány panasz, hogy jobban akasztja a rendszert, mint egyik-másik egyéb antivírus program...

[ Szerkesztve ]

(#57802) Frawly válasza CPT.Pirk (#57795) üzenetére


Frawly
veterán

Egyetértek, i5-i7-es laptopokon is ezt tapasztaltam 8-16 GB RAM mellett!!! Főleg az 5400 rpm-es HDD fogja vissza nagyon a rendszer sebességét. Amíg nem voltak ennyire lemezintenzívek az OS-ek, addig megtette egy ilyen HDD is, de ma már az SSD sem drága, akár használtan akkora méretben, amire csak a rendszer fér fel. A Win10 csak annyival speciálisabb, hogy az tényleg kiemelkedik ebben, tényleg csak az ellenségemnek kívánom, hogy HDD-vel használják.

(#57803) CPT.Pirk válasza King Unique (#57801) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs azzal semmi gond, minden Wines gépen mifelénk az fut. Egyszerűen csak az az 5400-as hdd elégtelen bármire sebesség terén...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57804) Asador válasza Rimuru (#57790) üzenetére


Asador
tag

sajna ilyen konyvtaram nincs:
/etc/apache2/sites-enabled/valami.conf
csak ilyen:
/etc/apache2/conf-available
ebben pedig egy ilyen file:
javascript-common.conf

Ebben kene buveszkedni?

(#57805) Rimuru válasza Asador (#57804) üzenetére


Rimuru
veterán

Hat akkor ez egy hosszu menet lesz (neked), apache alapokat kellene megertened.
How To Configure the Apache, hasznos lehet meg archwiki apache oldala is.

Vigyázat, csalok!

(#57806) Asador válasza Rimuru (#57805) üzenetére


Asador
tag

Sebaj, hatha ragad ram valami.

Koszonom a segitseget!

(#57807) Rimuru válasza Asador (#57806) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha pedig van valami konkret kerdeset akkor irj, bar szerintem a ket oldal segitsegevel meg tudod oldani amit szeretnel. :)

Vigyázat, csalok!

(#57808) tboy93


tboy93
nagyúr

Újabb kérdéssel jönnek, a wifi stickekhez hogy viszonyulnak úgy általánosságban a Linux verziók? A Mint megeszi vagy kell valami driver?

[ Szerkesztve ]

(#57809) zoltanz válasza tboy93 (#57808) üzenetére


zoltanz
nagyúr

A 70%-hoz van rendes driver. A maradékhoz kísérleti stádiumban lévő van, ami működik rendben, de a jel erősség kicsit alacsonyabb, legalább is amiket én próbáltam. Kernel verziót kell figyelni példa: [link]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#57810) CPT.Pirk válasza tboy93 (#57808) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van, amihez külön firmware csomagot kell feltenni, de úgy általában plug-and-play dolgok. Pl. Broadcom cuccokhoz van b43-fwcutter csomag, ami megcsinálja a neki kellő cuccok felrakását.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57811) ubyegon2 válasza tboy93 (#57808) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pár napja volt hasonló kérdés, nézd át ezeket a hsz-eket.

(#57812) Vladi válasza CPT.Pirk (#57800) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha már itt tartunk: nálam w7 pályafutása akkor ért véget végleg, mikor ssd 20 gigás partíciójáról nem bírtam kipucolni. Csak win volt rajta, minden más - még a pagefile is - másik partíción van. Erre szól, hogy elfogyott a hely. :F háthogyhehátte??? :F

Minden frissítésnél csinált backupot. Ez oké, csak a 30. 1 gigás frissítésnél kicsit sok. csinált egy winsxs fájlt. Na az valami 12 gigára hízott.

Kérdem w7 topikban, hogy wattafák? Töröljem oszt kész? :DDD Azt ne, mert összehányja magát utána. jajjóvan. :(((

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#57813) tboy93


tboy93
nagyúr

Köszi! Hétvégén jön haza egy P4-es asztali gép, faternak kéne húzni rá egy linuxot, cégnél weboldal nézegetésre ezt használnák.

(#57814) CPT.Pirk válasza Vladi (#57812) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez ilyen... Utoljára az XP fért el 20 gigán normálisan...

tboy93: ezt javaslom: https://prohardver.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_56975-56975.html

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57815) Dave™ válasza King Unique (#57801) üzenetére


Dave™
nagyúr

Azt viszont SSD-s i5-ös gépeken is tudja, hogy megnyitsz egy mappát (jellemzően pl. letöltések, dokumentumok), nem is kell sok mindennek benne lennie, és legalább fél-egy percig fut a zöld csík amíg "beolvassa" a tartalmát és megjeleníti azt. Ezt egyik korábbi Windows sem tudta, ez viszont következetesen, több gépen.

[ Szerkesztve ]

(#57816) King Unique válasza Dave™ (#57815) üzenetére


King Unique
titán

SSD-nél azért nem nagyon szokott ilyen lenni, eddig sem tapasztaltam egyik rendszernél sem... Az említett időtartam meg eleve abnormális lenne pont egy SSD-nél... Belső / külső HDD-knél viszont már igen, de azt ugyanúgy a régebbi rendszereknél is. Viszont az is függ a mappa tartalmától, fájlok száma, mérete, fájlrendszer állapota stb.

(#57817) lck válasza Dave™ (#57815) üzenetére


lck
senior tag

Ez a Windows Defender f@szsága miatt van.

(#57818) Dave™ válasza lck (#57817) üzenetére


Dave™
nagyúr

Szerintem mindegy mi miatt van, a mai napig nincs javítva. Elég rákeresni, mások is tapasztalták már. A legjobban egy MVP kérdése tetszett a témában, miszerint "When was the last time you emptied the folder?" :Y
Aki nem tudná MVP = Most Valuable Professional a Microsoft szerint.

(#57819) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Folytassuk itt ne szemeteljünk sokat ide Linux offtopik

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#57820) tboy93 válasza CPT.Pirk (#56975) üzenetére


tboy93
nagyúr

Azt mondod ezt az Unicornt rakjam fel a P4-re? Telepítése ugyan úgy ment gondolom mint a Mint-nél? Most Win7 van azon a gépen, az mehetne a levesbe, meg kell formáznom előre a vinyót vagy a Linux telepítő le tudja gyalulni?

(#57821) CPT.Pirk válasza tboy93 (#57820) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, pont úgy megy mint a többinek. A formázást is pont úgy meg fogod csinálni benne, már csak azért is, mert ntfs-re nem fog felmenni Linux. :)

Egyébként ez egy nagyon kis igényű Linux ami tud magyarul, miközben tele van mindenféle hasznos progival.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57822) tboy93 válasza CPT.Pirk (#57821) üzenetére


tboy93
nagyúr

Szupi, akkor hétvégén nekilátok :K

A Mint-el a céges vason elégedett vagyok, csak néha a Remmina bug-zik be. Arra gondoltam, hogy lehet ki kéne próbálnom másik GUI-val a Mint-et, hátha úgy nem akadna be a Remmina... Olvastam valahol, hogy lehet cserélni, most Cinnamon van fent, mit kell csinálnom hogy mondjuk egy MATE felületet lássak viszont?

(#57823) ubyegon2 válasza tboy93 (#57822) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aki nem túl jól ismeri ki magát még a DE-k között, nem a legszerencsésebb így váltani asztali környezetet, de próbáld ki. A Synapticot használva beírod a keresőjébe a mate szót és kiválasztod a mate-desktop-environment csomagot, látni fogod mennyi más csomagot kijelöl még ebben az esetben, de még más mate csomagokat is felrakhatsz, böngészd végig a listát.

Ha feltelepült, akkor kijelentkezel és a bejelentkező ablaknál lehet választani, melyik DE-vel induljon a rendszered.

Ebben az esetben az alapprogramok duplikálódhatnak a Menüben, ezeket rendezheted a menüszerkesztőben majd.

Ugyanezt kipróbálhatod XFCE vagy KDE felülettel is, mindkettőnél szintén metacsomagokra kell rákeresned.

[ Szerkesztve ]

(#57824) tboy93 válasza ubyegon2 (#57823) üzenetére


tboy93
nagyúr

Köszönöm, délután kipróbálom :R

(#57825) BoB


BoB
veterán

CrossRAT malware targets Windows, MacOS, and Linux systems

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#57826) ubyegon2 válasza tboy93 (#57824) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;)

Ha kipróbálod és elég összezavart rendszer érzését kelti majd és nem laktad be még a rendszered, akkor tisztább, szárazabb érzés egy Mint Mate iso-t leszedni és tiszta telepítést csinálni. Amúgy a Cinnamon DE a Nemoval sokkal jobb rendszer, de a Mate, XFCE sem rossz és még jobban is futhat a rendszered. A KDE viszont tényleg csak újratelepítve lesz jó, mert ott a GTK helyett QT alapú a rendszer. A KDE a legrészletesebben konfigurálható DE, sokan ezt kedvelik. Igazából Mint-nél mindegyik elég klassz, sajna a KDE korszak lezárul majd. :(

(#57827) ubyegon2 válasza BoB (#57825) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kell ezzel nekünk foglalkozni? Egyáltalán mi a bánat ez a mediamgrs.jar nevű, én még nem találkoztam vele, még azt se tudtam megállapítani, mi használná, ha lenne nekem!?

Kis helpet küldhetnél a link mellé szegény kezdőknek! ;]

(#57828) csixy válasza ubyegon2 (#57827) üzenetére


csixy
addikt

Jávás futtatható fájl

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57829) God Vazzeg válasza Dave™ (#57818) üzenetére


God Vazzeg
veterán

MVP = MásValaki Problémája :DDD

Forrás ;]

(#57830) ubyegon2 válasza csixy (#57828) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

'sten tegyen a kopaszok közé! :D

Azt azért tudtam, hogy a .jar file micsoda, de konkrétan Linux alatt a fent említett .jar micsoda, mi használja, etc. Nálam hasonló sincs, de rákeresve sem lettem sokkal okosabb. Pedig rámférne. ;]

Ahogy látom, ha valaki berakta auto inditóba, akkor is lehet gond, de Linux alatt kicsinál ekkora baromságot?

[ Szerkesztve ]

(#57831) Vladi válasza ubyegon2 (#57830) üzenetére


Vladi
nagyúr

"ha valaki berakta auto inditóba"
A post install script.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#57832) Tim82 válasza ubyegon2 (#57830) üzenetére


Tim82
nagyúr

Azt azért tudtam, hogy a .jar file micsoda, de konkrétan Linux alatt a fent említett .jar micsoda, mi használja, etc. Nálam hasonló sincs, de rákeresve sem lettem sokkal okosabb. Pedig rámférne.

Boldog ember, akinek sosem kellett adóbevallást benyújtania elektronikusan. ;]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#57833) growler válasza BoB (#57825) üzenetére


growler
őstag

MInt laikus kérdezek ill. érdeklődöm. Ha a tűzfalban letiltom a 2223-as kimenő portot - használhat ?

(#57834) ubyegon2 válasza Tim82 (#57832) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

mediamgrs.jar

a fent említett .jar micsoda

Akkor újra nekifutok, fenti nincs nekem, adóbevallást már akkor elektronikusan nyújtottam be, mikor ti még oviba jártatok! :DD A 2013-ast már Linux alatt.

(#57831) Vladi Hogy mi van a postán? Ezek a tőmondatos guru szövegek..... :P

[ Szerkesztve ]

(#57835) Tim82 válasza ubyegon2 (#57834) üzenetére


Tim82
nagyúr

adóbevallást már akkor elektronikusan nyújtottam be, mikor ti még oviba jártatok!

Hát persze, már a '80-as évek közepén. Lyukkártyán kellett akkor még? ;]

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#57836) legenda007


legenda007
aktív tag

Sziasztok! Meguntam a Windowst, melyik Linux - t, os verziót ajánljátok?

[ Szerkesztve ]

(#57838) BoB válasza growler (#57833) üzenetére


BoB
veterán

Igen, akkor nem tud kifelé kommunikálni, csak a helyi erőforrásokat tudja zabálni.

ubyegon2: annyi a teendő, hogy el kell raktározni a fejekben hogy attól mert linux fut a gépen, az nem jelenti azt bármit csinálhat a user és biztonságban lesz a gépe.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#57839) legenda007 válasza #20749568 (#57837) üzenetére


legenda007
aktív tag

Ubuntu ra gondoltam először, az jó lehet?

(#57841) Frawly válasza legenda007 (#57839) üzenetére


Frawly
veterán

Az Ubuntuval vagy a Minttel nem nagyon tudsz mellényúlni kezdőként. A sokféle verzió azért van, mert mindegyiknek más a grafikus felülete, erről YouTube-on találsz videókat (vagy kipróbálod ezeket a disztrókat telepítés nélkül Live módban), nézelődj melyik tetszik. Attól is függ, hogy mennyire gyenge a gép, mekkora RAM-mak, gyengébbre érdemes lájtosabb grafius felületet választani, igaz az fapadosabb is lesz.

(#57842) ubyegon2 válasza Tim82 (#57835) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kicsit kimaxoltam a dolgot! :D

(#57838) BoB

annyi a teendő, hogy el kell raktározni a fejekben hogy attól mert linux fut a gépen, az nem jelenti azt bármit csinálhat a user és biztonságban lesz a gépe.

Aham, mostanában alig van pár teljesen értelmezhetetlen biztonsági fenyegetés, majd biztos raktározgatom a fejemben, amikor még nem is értem, mi ez a sok marhaság, spectre, meltdown, etc. Teljesen ellentmondó dolgok jönnek ki ezekről is. Nem kéne inkább kihúzni a netzsinórt? :D

(#57836) legenda007

Azt a Linuxot ajánljuk, ami a gépedre a legmegfelelőbb.

Ezek például:
.
.
.
.
etc....

Robotporszívóra hirtelen nem tudnék mit ajánlani, de vannak nálam sokkal hozzáértőbbek szerencsére.

(#57837) Aweriot

Te egy igazi látóasszony lehetsz, ha tudod milyen gépe van a kollégának! ;]
Még csak a Win verziószámát sem tudjuk.....

[ Szerkesztve ]

(#57844) Rimuru válasza #20749568 (#57843) üzenetére


Rimuru
veterán

uby ezt mar nem nezi, tudja hogy senki nem tolti ki. ;]

Vigyázat, csalok!

(#57845) ubyegon2 válasza #20749568 (#57843) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

& colomb2

Naaa ja, mindkettőtöknek igaza van, én tévedtem! Kéklufi a látóasszony! :DD

(most, hogy szóba került ez az adatlap......hááááát az enyém se túl uptudate)

legenda007

Sorry az enyhe irónikáért. :)

AMD Athlon II X4 640 /3.0 Ghz/ - látom békebeli procid van, de legalább jól feltúrbóztad memóval. Bír ez mindent. Rakhatod fel nyugodtan a WinDeath-ot. ;]

[ Szerkesztve ]

(#57846) legenda007 válasza ubyegon2 (#57845) üzenetére


legenda007
aktív tag

Szia. Az már régen nincs meg, csak nem töröltem. Notebook van már, Intel i3 as.

(#57847) legenda007 válasza Frawly (#57841) üzenetére


legenda007
aktív tag

Köszi

(#57848) ubyegon2 válasza legenda007 (#57846) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Na ugye, csak jó volt a megérzésem, legtöbben elfelejtjük idővel. ;)

Az Összefoglalót is nézegesd, rengeteg hasznos leírás, tipp és a videó YT, van benne. Lesznek döccenők az elején, de majd kérdezel. Ha Ubuntut választod, arra figyelj, hogy csak LTS-t válassz, az most a 16.04, a Mint-nél minden kiadott verzió LTS alapú, itt ezért lehet választani mindig a legfrissebbet, a 18.3-at.

(#57849) legenda007 válasza ubyegon2 (#57848) üzenetére


legenda007
aktív tag

Köszi

(#57850) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

Nem tudom rendes működésre bírni at RX 460-am. Próbáltam Mint. Server, Xubuntu alatt.
Amint felteszem az amdgpu-pro-t, nincs asztalom, csak terminál.
Jelenleg Xubuntu 16.04 van fent, kernel: 4.14.
inxi kimenete: FAILED intel, amdgpu
X.org 1.18.4

Mit kell okozzak, hogy működjön rendesen?

Köszi!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.