Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57301) CPT.Pirk válasza Lathronos (#57300) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem ezeket a droidokat keresik... :N
Lis BtS -re keress rá. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57302) ubyegon2 válasza Frawly (#57299) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi! Fene vigye el, pedig ezt a MOHAA meg COD sorozatot újra végigtolnám, igen korlátozott volt single-ben, de a hangulata super volt valahogy!

Van ugyan egy 8.1 felrakva, féléve segítség miatt kellett, de legutóbb bebootoltam szintén help miatt valakinek és nem jöttem rá 5 percig, hogy ebből a csemperengetegből hogyan tudok én elindítani valamit, mondjuk a tálcát kerestem volna. Szörnyű élmény volt, esküszöm kifejezetten élvezet volt utána elkezdeni használni a Mint-et.

*************************************************

Közlemény!

Akik játékokról váltanak szót (Linux alatt persze), ne rakják off-ba, mert nem az. Anno akartunk egy külön Linuxos programok, játékok topikot, de a project, aminek része volt, elakadt a Winhez ragadt nagybetűsök ellenállásán.

Emiatt a Linuxos játékokról is itt tudtok eszmecserélni, akár a programokról. Amennyi jólesik. :)
Ez esetben értelemszerűen a Winen való futtatás is szóba kerülhet. Igen nehéz lenne külön választani játék esetén.

[ Szerkesztve ]

(#57303) herdsman12 válasza ubyegon2 (#57281) üzenetére


herdsman12
őstag

Mind a 6 dmesg 709-713 soros és az
input: ACPI Virtual Keyboard Device as /devices/virtual/input/input19
sorral végződik, azokban se látok semmi extrát.

Feltöltöttem a kern.log-ot és kern.log.1-ből a leállásnál (?) történt bejegyzés pár sorát.

A Xorg.log-ban talált sor
(WW) Falling back to old probe method for vesa
a jól működő Debian Xorg.log-ban is benne van.

Minitube már vagy egy éve nem működött nálam, SMTube ok.

[ Szerkesztve ]

(#57304) ubyegon2 válasza herdsman12 (#57303) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[ 7726.716882] python[2813]: segfault at dbf4e484 ip b5e553d5 sp bfd87df0 error 5 in libQtCore.so.4.8.7[b5df3000+310000]

Ebben már van is pár helyen ugyanaz az error jelzésű! Valami qt-s dolog csinálja. Ezek a .so végű fájlok okoznak fura dolgokat.

Aki érti a qt-s dolgokat és ez a hiba mond neki valamit, jó lenne, ha segítene! :R

Telepítettél fel valami QT alapú programot?

----------------------------------------------------------------------

Az első lognál látszik is, hogy az volt az utolsó bejegyzés reboot előtt:

Dec 31 18:28:25 msimx kernel: [ 9148.250959] python[2995]: segfault at 18c ip b601b047 sp bfe2f4bc error 4 in libQtCore.so.4.8.7[b5e74000+310000]
Dec 31 22:50:13 msimx kernel: [ 0.000000] random: get_random_bytes called from start_kernel+0x30/0x39c with crng_init=0
Dec 31 22:50:13 msimx kernel: [ 0.000000] Linux version 4.13.0-1-686-pae (stevep@mxlinux.org) (gcc version 6.3.0 20170516 (Debian 6.3.0-18)) #1 SMP Debian 4.13.13-1mx17 (2017-11-18)

https://packages.debian.org/stretch/libqtcore4

Ez okozza a gondot, de nincs már meg a laptopon ez a disztró, hogy megnézzem a verzióját. Nem testing alapú az MX17?

[ Szerkesztve ]

(#57305) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#57304) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A .so fájlok azok a .dll fájlok Linuxos megfelelői.

Itt valami hiba van a .so fájlban. Ha nincs frissítés ami megoldja, akkor kellene rá nyitni egy bugreportot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57306) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#57305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

.so fájlok azok a .dll fájlok Linuxos megfelelői.

Hmm, ma is tanultunk valamit!

Az nem lehet megoldás, hogy a kolléga felrakja rá a sid verziót? innen az előbb likeltekből
Nála a strech verzió van fenn, ugyanez Debian9-en nem okozott gondot azon a gépen.

Épp ma írtad valahol, hogy a Debian meg a KDE nem barátok......

[ Szerkesztve ]

(#57307) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#57306) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem követtem, hogy neki most milyen rendszere van.

Amúgy nem a Debian és a KDE között van probléma, hanem a Debian régi csomagjai azok, amik problémákat okoznak, nem minden helyre felel meg a Debian felfogása a csomagokról.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57308) kispx válasza ubyegon2 (#57304) üzenetére


kispx
addikt

A minitube 5-ös Qt-ot igényel, nem 4.8.7-et. Gondolom ezért nem megy neki, mert seqfaulttal kilép.
Viszont nem ez okozza a zöld csíkokat, ami az eredeti kérdés volt.

Azért egy sudo apt-get instal qt5-default mehet a rendszernek, mert lehet, hogy valami más is igényli a qt5-öt.

[ Szerkesztve ]

(#57309) Lathronos


Lathronos
őstag

Na most én is kérnék egy kis segítséget, vagy inkább útmutatást. Ez a release.key mi a fene? :F Eddig nem volt ott.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#57310) Flowtation válasza Flowtation (#57180) üzenetére


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Először is BUÉK!
Tudom, már egy éve kérdeztem, :)) de ránézne nekem valaki a fenti problémára?
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#57311) ubyegon2 válasza Lathronos (#57309) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyszer már nekem is feltűnt, nem tudom mitől került oda, de valami GPG kulcs. A remasteredben nincs ilyen amúgy nálam.

Ettől a második cfg fájltól meghülyült a Firefox, valami vackot mindenáron telepíteni akart meg az ellen is valamit. Nem töltötte le amúgy, lehet, hogy egymás után kétszer ugyanolyan nevű fájl zavart okozott neki.... :)

(#57310) Flowtation

Neked is BUÉK!

Szerintem ez a betűduplázás elég egzotikus probléma, azért nem szagolt még hozzá senki. Ezt még csak szimulálni sem tudom. :F

(#57308) kispx

Nem tudom, Minitube van fenn a kollégának? Az viszont el sem indulna qt5 nélkül. Amúgy se nagyon, de ez valami google API-s gond.

-----most néztem, nem minitube-ot, smtube-ot használ a herdsman12 kolléga---------------

(#57307) CPT.Pirk

Szerintem ezt az MX 17-et elszúrták egyszerűen. :( Mintha beta-nak olvastam volna tegnap, de itt lehet a gond, a Debian stable kernelt lecserélték:

4.13.0-1 kernels for both 32bit and 64bit isos (yes, we still have 32 bit!)
The 32 bit iso has a PAE kernel for RAM usage above ~4GB
Easily change kernels, say to the latest liquorix kernel or downgrade to Debian Stable Kernel (4.9) with MX Package Installer

forrás

[ Szerkesztve ]

(#57312) Lathronos válasza ubyegon2 (#57311) üzenetére


Lathronos
őstag

Milyen második cfg? Compton? És most minden jól működik vagy meghülyült a firefox végleg? :F

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#57313) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Mitol lehet az, hogy a Fedora csak nomodeset parameterrel indul?
Mar a telepito is csak igy ment, es maga a telepitett OS is csak ezzel indul.
Nelkule fekete kepernyo, szam az alsio sarokban, es reboot.

A win hibatlanul megy, masik disztroval meg nem volt idom kiprobalani.

Kossz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57314) ubyegon2 válasza Lathronos (#57312) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az az, a compton, de nem azzal lehetett gond, hanem ezzel a feltöltőoldallal. Kijött egy totálképernyős FF oldal, ha az volt, de nem nagyon értettem mit akar igazából, akármire kattintottam visszajött, inkább nyomtam egy új tty2-t neki. Működik minden, persze, de szerintem valami van azzal a fájlfeltöltő oldallal. Inkább ne használd egyelőre, nem mint ha Linuxon gond lenne, de úgy rémlik valami viruseltávolításos kisablak is volt abban az FF ablakban. Ha valakinek Win is van a meghajtóján, esetleg lehet gáz.

Amúgy reboot után megint nem vészes ez a tearing, mindenesetre meghagyom mindkét cfg-t, hátha egyszer kísérletezgetni lesz kedvem. :-)

[ Szerkesztve ]

(#57315) Bici válasza Bici (#57313) üzenetére


Bici
félisten

Ubuntu LTS ugyanez. :(

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57316) Frawly válasza Bici (#57313) üzenetére


Frawly
veterán

Milyen konfig, milyen videókártya?

(#57317) Frawly válasza ubyegon2 (#57302) üzenetére


Frawly
veterán

A CoD-ról nem tudok nyilatkozni, azt nem néztem, csak a MoHAA-t. Ahogy viszont bogarásztam az opensource portos játéklistákat, nem rémlik CoD-port.

Szerk.: Most így utánanézve, nincs linuxos portja. Ez elég gáz, mert elég lenne vagy a MoH vagy a CoD valamelyik verziójához egy portot rendesen megcsinálni egyszer, és annak mintájára már könnyű lenne tovább portolni a két sorozat szinte összes részéhez. Ahogy a Doom, Duke32, Quake1-3 portok is használhatóak nem csak a vonatkozó alapjátékokhoz, de az összes kiegészítőhöz és ráépülő játékok többségéhez.

Egyébként sose értettem, hogy játékstúdióknak, kiadóknak minek kell rajta ülni 15-20 éves abandonware játékok kódján, miért nem lehet opensource-ként kiadni, ahogy az ID software szokta (tette a Quake, Doom, stb. sorozattal). Annyira szívesen nyomnám pl. a Mafiát, Far Cry-t ilyesmiket Linuxon, de nincs hozzájuk natív port, Wine alatt meg vagy bugosan futnak vagy sehogy. Miért nem lehet kiadni ezeknek a forráskódját? Nem lopná el senki, ilyen régi játéktechnológiákkal már nem lehet komoly pénzt keresnie a konkurenciának sem, meg ettől a játék maga nem válna ingyenessé (pályák, textúrák, hangfájlok továbbra is szerzői jogi védelem alatt maradnak), csak portok készülnének ezekhez a game-ekhez, ami a kiadónak sem lenne hátrányos, úgy könnyebben árulhatná őket minden platformon. Egyszerűen szarrágás, hogy nem adnak ki hozzá linuxos binárist, de azért a kódon is rajta ülnek, hogy más se tudjon, dögöljön meg a szomszéd lova is. Ráadásul kiadott forráskódnál nem csak linuxos port készülne, hanem MacOS-től kezdve az Androidon át mindenre megcsinálná a közösség. Egy ilyen MoHAA-szintű, korú game-et már egy alsó kategóriás mai olcsó, kínai MTK-s okostelefon is röhögve elvisz.

[ Szerkesztve ]

(#57318) lev258 válasza Bici (#57313) üzenetére


lev258
veterán

Nvidia VGA?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57319) Bici válasza Frawly (#57316) üzenetére


Bici
félisten

MSI A88 chipsetes alaplap, AMD Trinity A10-5800K APU IGP-vel.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57320) csixy válasza Lathronos (#57309) üzenetére


csixy
addikt

Biztos hülyeség, de ennek nincs köze hozzá?
https://github.com/horst3180/arc-theme/issues/822

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57321) lev258 válasza Bici (#57319) üzenetére


lev258
veterán

Pedig annak mai kernelekkel már nem kellene ilyet igényelnie.
Igazából lényegtelen, nem csinál semmit a rendszerrel, csak boot-nál segít.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57322) ubyegon2 válasza Frawly (#57317) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, hogy megnézted! Teljesen igazad van ezekkel a régi játékokkal kapcsolatban, semmi veszteség nem érné őket, ha kiadnák a forrását. Sőt! Mindenki csak nyerne ezzel.

Szerintem a többi említett platformosok még fizetnének is érte kisebb pénzeket, így meg senki nem veszi már.

(#57320) csixy

Inkább ezekhez lehet köze: (remélem)
Valamelyik PPA kulcsa a home mappában landolt.

[ Szerkesztve ]

(#57323) Bici válasza lev258 (#57321) üzenetére


Bici
félisten

Kiprobaltam radeon.modeset=0 parameterrel is es ugy elindul, szoval tuti az IGP.

Az a gond, hogy emiatt nem toltodik be a radeon kernel module.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57324) lev258 válasza Bici (#57323) üzenetére


lev258
veterán

?
A nomodeset ismétlem, csak a boot során segít a rendszernek. Semmilyen más drivert, modult nem tilt le.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57326) Bici válasza lev258 (#57324) üzenetére


Bici
félisten

Akkor mas miatt nincs normalis VGA driverem... :U

Itt lathato a xorg logom.

A 212. es a 226. sor kozott latok nemi furcsasagot. :B

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57327) lev258 válasza ubyegon2 (#57325) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem ennyire azért nem nagy dolog. Még a Mint-es időszakomban találkoztam olyan tárolójukkal, ami meg le volt maradva a csomagokkal pár hónappal. Valószínűleg nem ettől fog meghalni a rendszer senki keze alatt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57328) lev258 válasza Bici (#57326) üzenetére


lev258
veterán

Írd le, milyen rendszert használsz.
És mutass egy glxinfo|grep OpenGL kimenetet is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57329) ubyegon2 válasza csixy (#57320) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valami viszont mégiscsak lehet azzal, amit mondasz vagy legalábbis ilyen irányban van gond, mert a tárolók ugyan frissültek, de az appletek, kiterjesztések, etc. viszont nem frissülnek, de a weboldalról le lehet őket tölteni:

Valami nem kerek. :U

(#57327) lev258

Engem nem is ez zavar, hogy nem frissül pár program, hanem az, hogy terminalos update sem jelezte, synapticos frissítés sem. Ilyenkor azért feljön egy ablak a sikertelen tároló frissítéskor.

Minap volt, hogy kérdezték is, amiatt is raktam be az infót. Más hír ott úgysincs , szerencsére. :)

[ Szerkesztve ]

(#57330) Bici válasza lev258 (#57328) üzenetére


Bici
félisten

Fedora 27 mate-compiz spin.

$ glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 4.0, 128 bits)
OpenGL version string: 2.1 Mesa 17.2.4
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 2.0 Mesa 17.2.4
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 1.0.16
OpenGL ES profile extensions:

Ha esetleg ez is kell:

$ lspci | grep VGA
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7660D]

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57331) lev258 válasza Bici (#57330) üzenetére


lev258
veterán

Itt tényleg valami gond lesz a driverrel. De szerintem a Fedora oldalán kell keresni. Ubuntu LTS alatt ennek jól kell működnie és mást kell látnod.
A nomodeset egyébként annyit csinál, hogy késlelteti a driver betöltést a boot során, ne rögtön a kernel próbálja meg, hanem várja meg az X-et vele. Bizonyos esetekben erre szükség van. De ettől még betölt minden, ez önmagában nem okoz semmilyen eltérést egy betöltött rendszeren.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57332) lev258 válasza lev258 (#57331) üzenetére


lev258
veterán

Úgy értem, a VMware és az llvmpipe helyett kell mást látnod.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57333) Bici válasza lev258 (#57331) üzenetére


Bici
félisten

Oks, koszi az infot!

Ubuntu LTS-en Live modban ezt kapom:

ubuntu@ubuntu:~$ glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 4.0, 128 bits)
OpenGL core profile version string: 3.3 (Core Profile) Mesa 17.0.7
OpenGL core profile shading language version string: 3.30
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.0.7
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 17.0.7
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.00
OpenGL ES profile extensions:

Nem tudom felinstallalni, mert az ubi live is csak nomodeset-tel indul el, es itt is csak 640x480-as felbontas muxik, es a telepito ablakok alja nem fer ki.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57334) lev258 válasza Bici (#57333) üzenetére


lev258
veterán

Itt tényleg valami gond lesz, méghozzá nem is csak egy kernelnél.
Ha lehet, egy 16.04.1-essel is megpróbálnád? Az mindegy, hogy Ubi, Xubi, ...

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57335) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Jó kis erőforrásigényes böngésző, a youtube is működik benne:
Epiphany

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#57336) Bici válasza lev258 (#57334) üzenetére


Bici
félisten

Nalad a pont. :R

Regebbi Ubival mar a nomodeset sem kell, es ezzel egyutt van normalis felbontas is. :K

Ilyenkor mi van? Hol kell bug reportot adni, es milyen log file-okra van szukseg?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57337) lev258 válasza Bici (#57336) üzenetére


lev258
veterán

Jó kérdés. Ki kellene hozzá deríteni, pontosan melyik kernelnél jelent meg a gond és van-e olyan későbbi, ahol ismét jó.
Szóval lehet jobban jársz, ha most hanyagolod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57338) ubyegon2 válasza lev258 (#57337) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem lesz egyszerű amúgy sem megtalálni azt a kernelt, mert én már jó párat futtattam a desktopon live-ban meg nálam is ugyanazok a kernelek voltak, 4.13 is volt az MX 17-ben, Ubi 17.10-ig próbáltam az iso-kat és soha nem jött elő ilyen gond. Az APU-m ugyanez a modell.

Az első sorban a Vmware Inc az nagyon zavaró a kollégánál, miért van ott a virtuál cég neve? A Toshiba laptopon az Intel Tech...-et írja ki ott.

desktopon meg ezt:

ubyegon@ubymint18 ~ $ glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: AMD ARUBA (DRM 2.46.0 / 4.8.0-53-generic, LLVM 5.0.0)
OpenGL core profile version string: 4.1 (Core Profile) Mesa 17.2.4
OpenGL core profile shading language version string: 4.10
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.2.4
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 17.2.4
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.00
OpenGL ES profile extensions:

(#57339) Frawly válasza Bici (#57333) üzenetére


Frawly
veterán

Persze, hogy ezt kapod, mert Live alatt nincs fent az a szükséges videódriver, ami az AMD APU-nak kell. Az Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 4.0, 128 bits) azt jelenti, hogy csak szoftveres (nem hardveres gyorsításos) render van, ami egyfajta falback vészmegoldás csak, és egyáltalán nem használja a GPU-t. Rendesen fel kell telepíteni a disztrót a gépre, nomodeset-tel bebootolni, feltenni a megfelelő AMD drivert, és utána mennie kell nomodeset nélkül is. AMD-nél nem tudok túl sokat segíteni, mert azzal nincs linuxos tapasztalatom, de annyit kihámoztam neked gyorsan a netről, hogy
1) Az A10-es CPU-dban AMD HD 7760d-s videóchip van
2) Mivel ez CGN4-est támogat
3) Ezért a mesa-amdgpu drivert kell feltenni hozzá (röviden csak mesa a csomag neve)
4) Ha nem lenne fent, kell hozzá a linux-firmware csomag is
5) Miután fent van a driver, nem szabad nomodeset-et használni
6) Mivel ez a kártya Southern Island kódnevű, az initramfs-t használó disztrókban (és itt rohadt nagy mázlid van, hogy nem csak az Arch az, hanem Fed Dórika is ilyen, fetrenghetsz vele egy plusz kört) az mkinitcpio conf-jának a MODULES résznél tartalmaznia kell "amdgpu radeon" modult az ELSŐ helyen, amit életbe kell léptetni mkinitcpio futtatásával is.
7) Nem feltétlenül szükséges, de a vulkan-radeon libva-mesa-driver libva-vdpau-driver mesa-vdpau csomagokat is fel lehet tenni, ha szükséged van ezekből valamire, az első Vulkan-os játékokhoz kell, a többi meg hardveres kódoláshoz (videólejátszás, kódolás, brute-force progik, stb.).
8) Nem feltétlenül szükséges, ezt csak én javaslom, de nézd meg, hogy abban a DE-ben, WM-ben, amit használsz, megy-e a kompozitor

Részletekért kérdezze meg kezelőorvosát, vagy az Arch Wikit. Fedora alatt ezeket a csomagokat lehet kicsit másképp hívják, de nem kéne gyökeresen eltérőnek lennie a csomagneveknek, itt-ott egy szó vagy kötőjel különbség az Arch-hoz képest. Régi Uborka alatt szerintem meg még régi Catalyst driver volt, de attól mindenki könnyes búcsút intett onnantól fogva, hogy xorg 1.18 és attól újabb verziókon NEM támogatott többé, és nem is lesz.

[ Szerkesztve ]

(#57340) Bici válasza ubyegon2 (#57338) üzenetére


Bici
félisten

Nem lehet, hogy a VMWare csinalta a default buta drivert,amire fallback-el, ha nem tudj abetolteni a radeon-t?

Akorabban linkelt xorg log-ban lathato, hogy valami miatt unload-oljas a radeont. :U

[ 21.425] (II) [KMS] drm report modesetting isn't supported.
[ 21.425] (EE) open /dev/dri/card0: No such file or directory
[ 21.425] (WW) Falling back to old probe method for modesetting
[ 21.425] (EE) open /dev/dri/card0: No such file or directory
[ 21.425] (II) Loading sub module "fbdevhw"
[ 21.425] (II) LoadModule: "fbdevhw"
[ 21.425] (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/libfbdevhw.so
[ 21.438] (II) Module fbdevhw: vendor="X.Org Foundation"
[ 21.438] compiled for 1.19.5, module version = 0.0.2
[ 21.438] ABI class: X.Org Video Driver, version 23.0
[ 21.438] (**) FBDEV(2): claimed PCI slot 0@0:1:0
[ 21.438] (II) FBDEV(2): using default device
[ 21.438] (WW) Falling back to old probe method for vesa
[ 21.438] (EE) Screen 0 deleted because of no matching config section.
[ 21.438] (II) UnloadModule: "radeon"
[ 21.438] (EE) Screen 0 deleted because of no matching config section.
[ 21.438] (II) UnloadModule: "modesetting"
[ 21.438] (II) FBDEV(0): Creating default Display subsection in Screen section
"Default Screen Section" for depth/fbbpp 24/32
[ 21.438] (==) FBDEV(0): Depth 24, (==) framebuffer bpp 32
[ 21.438] (==) FBDEV(0): RGB weight 888
[ 21.438] (==) FBDEV(0): Default visual is TrueColor
[ 21.438] (==) FBDEV(0): Using gamma correction (1.0, 1.0, 1.0)
[ 21.438] (II) FBDEV(0): hardware: EFI VGA (video memory: 1200kB)
[ 21.438] (II) FBDEV(0): checking modes against framebuffer device...
[ 21.438] (II) FBDEV(0): checking modes against monitor...
[ 21.438] (--) FBDEV(0): Virtual size is 640x480 (pitch 640)

(#57337) lev258: Haat, az kemeny, hogy varnom kell addig, mig a nagyobb disztrokban javitjak... :Y

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57341) ubyegon2 válasza Bici (#57340) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem, nézd meg a kettővel előbbi hsz-t, ott van, nálam mit ír ki! Ugyanez a APU.
Ezer iso-t kipróbáltam már vele live-ban is, semmi gond nem volt. Mindig xorg-ot ír ki.

(#57339) Frawly

:) Soha semmi nem kell hozzá, live-ban is megvan minden a futtatáshoz, telepítve sem kell felrakni semmit, megy a nyílttal. A kollégánál valami nagyon bekavart, ez a Vmware zavar engem kicsit.

Amúgy normál radeon driver kell hozzá, az meg benne van minden iso-ban.

ubyegon@ubymint18 ~ $ grep -i vdpau /var/log/Xorg.0.log
[ 14.658] (II) RADEON(0): [DRI2] VDPAU driver: r600

ubyegon@ubymint18 ~ $ sudo lshw -c video
[sudo] ubyegon jelszava:
*-display
description: VGA compatible controller
product: Trinity [Radeon HD 7660D]
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 1
bus info: pci@0000:00:01.0
version: 00
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=radeon latency=0
resources: irq:36 memory:c0000000-cfffffff ioport:f000(size=256) memory:fef00000-fef3ffff memory:c0000-dffff

[ Szerkesztve ]

(#57342) Bici válasza Frawly (#57339) üzenetére


Bici
félisten

Hali!

Koszi a valaszt, de par dologban tevedsz:

- AMD oldalon nem szokas drivert telepiteni, mert a kernelben levo driver a legjobb, kiveve, ha speci igenyeid vannak, de alapvetoen a kernel drivert szokas hasznalni, ami Live modban is muxik.
A regebbi Ubi live lemezzel nem jelentkezik a hiba, pedig itt sem telepitek fel semmilyen csomagot.
Regebbi es ujabb (Brazos, Kaveri) AMD IGP-vel sincs semmilyen gond.
- Nem GCN4-es, hanem VLIW4-es a GPU (OFF)(Northern Islands)(/OFF), vagyos a Radeon kernel driver kell hozza, nem az AMDGPU. Igy Vulkan sem jon szoba. :N

Sajnos Ubuntut nem tudok telepiteni legalabbis grafikus feluleten nem, mert 640x480-ban nem fer el a telepito ablaka. :D Nem tudok a Continue,-ra, vagy Next-re kattintani.
De a fentiek alapjan erre nincs is szukseg.

(#57341) ubyegon2: A regebbi (16.04.1) Ubuntu-val nalam is Xorg van.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57343) Frawly válasza ubyegon2 (#57338) üzenetére


Frawly
veterán

Azért van ott WMware, mert az a cég kezdte fejleszteni a Mesa drivert. Annak is főleg a szoftver render részét. Azóta beszállt az AMD és az Intel is. Ha rendesen megy a hardveres gyorsításos driver, ami használja a GPU-t, akkor nem VMware-t, meg Galliumot ír ki, hanem Intel Mesa-t, vagy AMD-t ír ki (ahogy nálad is).

Semmilyen kernelverzióra és bugreportra nem kell várnia a kollégának, ez inkább a xorg verziójától függ. Fel kell rakni a szükséges csomagokat, és menni fog.

(#57344) ubyegon2 válasza Bici (#57342) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#57338)-at ha olvasod, láthatod mennyi iso-val kipróbáltam már és semmi gond nem volt a APU-val és a nyílt driverrel sem, kernellel sem. Nem az APU lesz itt a ludas.

(#57345) csixy válasza Bici (#57342) üzenetére


csixy
addikt

Egérrel nem tudod odébb vonszolni a "vásznat" a keretben hogy elérhesd a gombjaidat?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57346) Bici válasza ubyegon2 (#57344) üzenetére


Bici
félisten

Igen, en is linuxot hasznalok sok AMD-s gepen (Brazos, Kaveri, HD7870, Richland), es soha nem volt ilyen gondom. F27 most fut egy Kaveri-s gepen.
En az alaplap BIOS-ra gyanaxom - ezen alapjan - de nyilvan ez csak tipp.

(#57345) csixy: Probaltam, de nem tudtam. Es amint a regebbi Ubival sikerul Live modban is normalis mukodest eloidezni, igy mar nem lattam szuksegesnek installalni, mert ha a regebbi jol megy live-ban, akkor az ujabb miert igenyelne az install-t.

(#57347) ubyegon2: Nem, eddig meg csak windows volt rajta, linux meg soha sehogy. Uj cucc. Nem jo hír. :(

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#57347) ubyegon2 válasza Frawly (#57343) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha ugyanolyan kártyánk van és nekem nem kell felrakni semmilyen drivert, akkor a kollégának miért kéne? ;]

(#57346) Bici Ezen a most próbált gépen még nem futtattál akkor Linux live-ot? Akkor lehet, hogy bios szinten lesz a bibi valóban!

[ Szerkesztve ]

(#57348) Frawly válasza Bici (#57342) üzenetére


Frawly
veterán

Nagy tévedés. A kernel driver csak 2D-s megjelenítésre szolgál, max. arra jó, hogy bebootoljon, meg legyen kép. Abban a pillanatban, ahogy 3D-s alkalmazást akarsz futtatni, vagy akarsz vsyncet (tearing ellen), vagy kompozitort használnál (szintén vsynchez vagy 3D asztali effektekhez, és ez kell a Compiznak is) ahhoz rendes hardveres gyorsításos 3D-s driver kell, az meg nincs benne a kernelben egyik GPU-hoz sem.

Tudom mit beszélek, annak idején ugyanezt kínlódtam végig Intel-vonalon egy szutyok GMA 3600-as GPU-val, az is CPU-ba integrált csoda. Annál ugyanígy van, van a kernelbe beépített driver, de az csak 2D-re jó, meg alap energiagazdálkodásra. Minden másra annál is kellett a rendes Direct Renderinget (DRI-nek vagy DRM-nek is nevezik) használó hardveres gyorsításos driver, amit fel is tettem, csak semmi nem támogatta, a Mesa sem, így a Mesa-ból a fallback software-es render futott, ezért ugyanezt a szoftveres VMware Gallium 0.4 llvmpipe drivert használta, amit nálad is ír, és ezzel se hardveres gyorsítás, se DRI, se vsync (még kompozitorral sem) sincs. Csak arra volt jó, hogy legyen egyáltalán kép korlátozott felbontásokban (ami nekem mákomra elég volt, de azért hiányzott a rendes driver).

A 16.04-es meg annál régebbi uborkák még régi Xorg-ot használtak, meg gondolom már Live módban is bennük volt a régi Catalyst driver, így kapásból ment minden. Csak azóta mennek a fejlesztések, léptetik a verziókat, az AMD meg nem támogatja többé a Catalyst/glrfx drivert, helyette a Mesa-ba segít be.

(#57349) Frawly válasza ubyegon2 (#57347) üzenetére


Frawly
veterán

Igen ám, mert a disztród úgy jött, hogy kapásból benne volt a Mesa driver, azért nem kellett külön semmit feltenned. Viszont a kolléga Fedorával akar próbálkozni, és abban lehet alapból nincs. Archban alapból nincs Mesa. Nem a kernelben van, fel kell rakni. Nem dísznek van nálad is az OpenGL stringben a neonfénnyel kivilágított Mesa 17.2.4 made in Vietnam logó. Másik variáció, hogy fent van a Mesa driver, csak valami konfig nincs rendben, és kéne módosítani. Addig meg VMware Gallium 0.4 llvmpipe című szopás lesz belőle, nomodeset-tel és anélkül is. Persze lehet annyit tévedek, hogy a kernelben is lehet gubanc, ki kell próbálni más verziójú kerneleket is.

[ Szerkesztve ]

(#57350) ubyegon2 válasza Frawly (#57348) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom mit beszélek

Tudod hát, csak félre! :D

Értsd már meg lassan, hogy a desktopomban ugyanez a APU van, mint a Bici által is használt! KB 3 éve pár disztrót már felraktam és néha variálgattam kíváncsiságból a vdpau meg társaival, de prszáz disztró már futott rajta úgy ahogy települt és semmi megjelenítési gondom nem volt a 2D-vel sem. Nem kell semmit felrakni rá! Érted???? Semmit! nulla, semmi, nem valami! ;]

(#57349) Frawly

Ubuntu live-val is ugyanazt csinálta neki! Csak írsz, nem olvasol? :N

Nekem ez a megjelenítési rész kínai, csa annyit tudok, hogy ami fut sima install után, az fut. :D

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.