Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24901) Lacics25


Lacics25
aktív tag

Sziasztok!
Abszolut kezdő vagyok linuxban, ezért kérnék némi türelmet!
Ma telepítettem Linux mint rendszert. (win7 mellé egyenlőre).
Kezd összeállni a rendszer, nem egy ördöngősség, legalábbis az alap beállítások.
Van egy WDR3600 routerem linux rendszerrel, erre háttértárként csatlakoztatva két darab ext4-es hdd. Ezeket tudom csatlakoztatni hasonlóan, mint win alatt volt "hálózati meghajtó"-ként?
FTP-n tudok csatlakozni, a torrent kliens látja a hdd-n levő könyvtárat. Ebből gondolom, hogy "része a rendszernek" de sehol nem érem el könyvtárakat.
Remélem valamennyire érthetően fogalmaztam.

Köszönöm!!

(#24902) tvamos válasza MasterMark (#24899) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem, ez most DVD-rol volt.
De a Mint pendriverol ugyan ezt csinálta.

Most teszek próbát Ubuntu 13-mal, meg openSUSE-vál.
DVD-rol...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24903) CPT.Pirk válasza MasterMark (#24899) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Alapértelmezés szerint arra az eszközre megy a grub, amin van a root partíció.

tvamos: ennyi disztró grub-ja elhasal nálad, de még nem látjuk az okát. Már elég régen megy és nem tudom követni, összegezzük.
Hány vinyó van a gépben, hogy néznek ki a partíciók. MS-DOS vagy GPT-s fájlrendszer van? Bios / uefi legfrissebb verzió? Uefi esetén secure boot meg ilyesmik ki vannak kapcsolva?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24904) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Lecseréltem a 13.10-et 14.04 LTS-re. Egy csomó alkalmazást kézzel kellett feltenni, mert a Szoftverközpont elindította a telepítést és állandóan kilépett hibával. Mindegy, minden felment a Solaar kivételével. Pedig nagyon hasznos kis alkalmazás lenne :( Egyébként az egész rendszer picit pörgősebbnek tűnik, érdemes volt cserélni.

Tudnátok olyan képnézegetőt mondani, ami a miniatűröket képes egyből fullscreen-re nyitni - mint az ACDSee? Eddig ezt egyik általam próbált alkalmazás sem tudta, mindegyik egy új ablakot nyitott és F11-el kellett fullscreen-re dobni. Miért nem lehet ezt dupla kattintással megoldani?

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24905) tvamos válasza CPT.Pirk (#24903) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nincs UEFI, meg secure boot, meg ilyesmi.
Nem tudom, mi aGPT.
Ntfs van, 4, meg a W7 boot, van 2 EXT4, /, meg home, meg a swap. Mindez egy 500-as SSHD-n.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24906) CPT.Pirk válasza Fritz Teufel (#24904) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szoftverközpont elindította a telepítést és állandóan kilépett hibával. - és ez egy "LTS". Megint alkottak a srácok...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24907) CPT.Pirk válasza tvamos (#24905) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szóval ez még kb. az aktuális?

Nem néztük meg elég alaposan ezt a képet korábban, de itt neked 5 darab elsődleges partíciód van, ami nem lehetséges! Ezzel kellene először kezdeni valamit. Nem tudom hogyan létezhet ez így egyáltalán. :F

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24908) tvamos válasza CPT.Pirk (#24907) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez az aktuális, de a két bekarikázott nem elsődleges.
(A Win szarul rajta a színeket, mert nem voltak formazva a partíciók.)
Csak most nem bootol semmi. 😞 Se Linux, se Win.
Két DVD van elottem, SUSE, meg UBUNTU 13.10.
Melyiket próbáljam?
Amugy, mintha a KDE-s disztrok nem bootolnanak.
Lehet ilyen összefüggés?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24909) tvamos válasza tvamos (#24908) üzenetére


tvamos
nagyúr

Itt van elottem a chakra is, csak ott nem megy a grub ujratelepites, mert a live cd passwordot ker a sudo-hoz. Persze lehet rosszul csinálok mindent. 😞
De nagyon szep ez a füves háttér...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24910) CPT.Pirk válasza tvamos (#24909) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A téma összefoglalóban írtak szerint csinálod a Grub újrarakást? Egyébként live disztrónál live szokott a jelszó lenni.
Arra a két partícióra meg a win írja, hogy elsődlegesek. Most akkor mik, ha nem azok?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24911) tvamos válasza CPT.Pirk (#24910) üzenetére


tvamos
nagyúr

Kircsi! A live mukodott... Igen, a temaosszefoglalo alapjan probalom.

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk label type: dos
Disk identifier: 0x04250564

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 2048 206847 102400 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 208896 153808895 76800000 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3 153808896 358608895 102400000 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4 358610942 976771071 309080065 f W95 Ext'd (LBA)
Partition 4 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5 358610944 563410943 102400000 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6 563412992 768212991 102400000 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda7 * 768215040 846338047 39061504 83 Linux
/dev/sda8 957241344 976771071 9764864 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda9 846340096 957239295 55449600 83 Linux

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24912) Claude Leon válasza CPT.Pirk (#24907) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Ha valóban sikerült így partícionálnod, nem csoda.
DOS-os partícióstáblával a linux hivatkozásai hda1,2,3,4 az elsődelegesekre, hda5,6,7,8 ami az extentedbe fér.
Ebbe a számozásba ez már nem fér bele, hiába volt hajlandó valami partícionáló így megcsinálni.
(esetleg 2 utolsót törlöd, extendedet kihúzod a diszk végéig, aztán belecsinálod, ami most elsődlegesnek látszik)

szerk: látszik is a mellékleteden, hogy a 4-es primary-vel nem minden o.k.

[ Szerkesztve ]

(#24913) tvamos válasza Claude Leon (#24912) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez az enyem!

(#24910) CPT.Pirk válasza tvamos (#24909) üzenetére
Temaosszefoglalo alapjan meg van a grub reinstall... Most masik grub uzenet van... Boot nincs.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24914) Vladi válasza tvamos (#24913) üzenetére


Vladi
nagyúr

fedorát próbáltad már? Csak kérdem.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24915) tvamos válasza Vladi (#24914) üzenetére


tvamos
nagyúr

Fedora Live Desktop x86-64 20.1 volt. Ment frankoul vboxon, de felinstallalva nem. De 9 disztrot probaltam, nem emlékszem, mi volt a gond. Vagy nem bootol a grub, vagy nem megy az nvidia...
De itt van elottem a DVD...

Viszont holnap kene a gép. Ha nem is megy a Linux, Win-t valahogy bootolnom kene...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24917) CPT.Pirk válasza tvamos (#24915) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tedd amit Claude Leon írt, mert egyértelműen nem jó ez a partíciós tábla így. Az utolsó elsődleges partíció után minden partíciót törölj, és ami kell, azokat logikainak csináld meg. Ehhez lehet törölni kellene az utolsó elsődlegest is.

A win bootmgr helyreállításához meg egy win telepítőt tudsz használni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24918) tvamos válasza CPT.Pirk (#24917) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha jol latom, akkor sda2 az utolsó, ami marad, a többi megy a levesbe? Csak, hogy értsem !

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24919) Rimuru válasza CPT.Pirk (#24906) üzenetére


Rimuru
veterán

Mielőtt ezt felhoznád ellenérvként még nem adták ki ezt a verziót. :U

Vigyázat, csalok!

(#24920) CPT.Pirk válasza tvamos (#24918) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha nincs sok fontos azokon a particiokon, akkor en torolnek mindent amit lehet, a felszabadult helyet meg egy extended teruletbe foglalnam, benne logikai particiokkal. Ha jol ertem csak az elso 2 particio kell most neked, mert ott van a win7, a tobbi torolheto.

Colomb2: amit majd akkor adnak ki ha tenyleg kesz, vagy ha eljon a naptari datum? Ez egy fontos kerdes, mert a nagy nepszeruseg miatt nagy felelosseg is jar egyutt egy kiadassal.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24921) tvamos válasza CPT.Pirk (#24920) üzenetére


tvamos
nagyúr

Sajnos, a 3. particion vannak az adataim, amikhez nem fertem hozza amig nem volt legalabb live rendszer. Win install CD-m meg nincs itt, kellett valami megoldast talalni, ami vegul az lett, hogy az LTE Ubuntu heleytt, (ahol nem ment az nVidia driver,) most telepitettem a legfrisebbet, ami 13.10, majd az Ubuntu Software Center-ben telepitettem az nVidia drivert. Igy most a video driver-re azt mondja, hogy NVS 4200M/PCIe/SSE2. Nem tudom, hogy fagyni fog-e megint a rendszer, de Win7-et tudok bootolni, meg az Ubuntu is boot-ol. (Szoval, ha masra nem jo, de holnap tudok "gepezni", meg tudom menteni az adatokat a geprol, hogy ujraparticionaljam, de azt mar csak a jovo het vegen lesz idom. Remelem, akkor vegre rendbe tudom, vagyis a segitsegetekkel rendbe tudjuk rakni ezt a gepet.)
Addig elkoszonok, mert utazok a hetvegen, es sok dolgom van addig. Koszonom az eddigi segitseget, es szamitok ratok a jovoben is! Udv, Tomi

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24922) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#24906) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ez egy béta előtti kiadás, Kapitány...

https://www.coreinfinity.tech

(#24923) tvamos válasza Claude Leon (#24912) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az sda1, 2, 3, 4, 5, 6 Win7-tel keszult. Később bebootoltam a Linuxmintet, kivalasztottam a partíció kezelésnél a "más" opciót, es akkor készült a sda7, 8, 9, ugy mint "/", "swap", es a maradék helyen "home".
Rosszul csinaltam?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24924) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#24922) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor nem sok idot fog beta teszten tolteni...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24925) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#24924) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Dehogynem, 5 évet :DDD

https://www.coreinfinity.tech

(#24926) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Sziasztok!

Az mitől lehet, hogy az X elkezdte pörgetni a CPU-t videólejátszás közben. Ez leginkább teljes képernyőn probléma, de 720p-nél már ablakban is diavetítés lesz. Az OS a legfrissebb manjaro. A gépem elég gyors volt eddig, a legutóbbi frissítés rontott el valamit.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#24927) Penty válasza szaszayanou (#24926) üzenetére


Penty
tag

Nézz utána a Manjaro fórumán, hogy másoknál is előjött-e ez a probléma. Ha igen, akkor vélhetően hamarosan érkezik egy javító frissítés.

(#24928) Claude Leon válasza tvamos (#24923) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Tévedtem.
Olvasgattam, és a logikai partíciók száma nem annyira szigorúan korlátozott(60), mint a primary(4), de mintha már jártam volna hasonló helyzetben, hogy 5 logikaival már nem boldogult el a grub.

Nemsokára esedékes egy diszkcserém, esetleg majd azzal játszva tanulok, mert lesz végre helyem hozzá.

(#24929) eastsider


eastsider
nagyúr

Sziasztok!
linux mint cinnamon (16, Petra) van valami mód a turbo boost használatára?
kicsit sovány az i5, hogy nem engedi emelni az órajelét...

(#24930) ZeroZero


ZeroZero
csendes tag

Sziasztok, van egy Asus 1001PX netbookom, Atom 450es processzor, 1gb ram, meg valami integrált videokártya. Volt fent az Ubuntu 12.4, 12.10, 13.10 de nagyon lassú volt, most a Gnome-os 13.10 van fent de ez sem az igazi, youtube-os videok meg... nézhetetlen, akadozik összevissza. Tudnátok ajánlani valamit erre a gépre? vagy esetleg egy memória bővítéssel elérnék valamit? Főként netezézre, filmnézésre használom a gépet

(#24931) sh4d0w válasza ZeroZero (#24930) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Lubuntu

https://www.coreinfinity.tech

(#24932) Cyrin válasza ZeroZero (#24930) üzenetére


Cyrin
addikt

én 1000H-ra most peppermint-et tettem fel, és tök jól működik vele, nem kell semmiféle ram-bővítés.

(#24933) BluEyes válasza ZeroZero (#24930) üzenetére


BluEyes
őstag

[link]
Manjaro netbook-edition?

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#24934) SimiZi


SimiZi
újonc

Sziasztok !
Olyan problémám adódott, amire sehol sem leltem még megoldást.. Mac Minire próbáltam telepíteni Linux"Kali " változatot, de egyszerűen nem ismeri fel mint boot rendszert. A telepítés megfelelően befejeződik, de a restartot követően mintha semmi sem történt volna korábban. firmware probléma adódott amit nem talál a rendszer már a telepítés során sem, s egyszerűen képtelen vagyok megoldani.
Bármi konstruktív ötlet hasznos lehet, így kérlek írjatok !

http://zoltansimontraining.blogspot.hu/

(#24935) lionhearted válasza ZeroZero (#24930) üzenetére


lionhearted
őstag

A Gnome-nak ne a default Gnome Shell ramzabáló megoldását használd, hanem a Gnome Classic-ot (más néven a gnome-session-fallback). Ég és föld lesz a különbség! :)

Tegnap még működött...

(#24936) ZeroZero válasza lionhearted (#24935) üzenetére


ZeroZero
csendes tag

Kezdésnek kipróbáltam a klasszikus gnome-t, ha bejelentkezett volna. Fallback nem jelentkezik be, a Fallback (no effects)-nál a háttérbe benne narad minden menü. Most a klasszikus Gnome megy, ez nem tünik annyira gáznak, de ha ezis lassú akkor kipróbálom a többit is, amit ajánlottak a többiek. Viszont azokból megéri a 64-bites, vagy elég a 32 is?

(#24937) csiben1


csiben1
tag

Sziasztok!

Tegnap raktam fel a Mint 16-ot, tegnap még tökéletesen elindult a szoftver kezelő, de ma már nem akar. Elindítanám, elkéri a jelszót és nem történik semmi. Valami ötlet :F

You can walk straight through hell with a smile

(#24938) CPT.Pirk válasza csiben1 (#24937) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Állítsd át a dátumot tegnapra. :DDD

Amúgy komolyra fordítva, indítsd el a progit a terminálból, ott valszeg ki fogja írni, hogy mi a gond.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24939) csiben1 válasza CPT.Pirk (#24938) üzenetére


csiben1
tag

Terminálban, hogy tudom elindítani? Bocsi, de 1 napos Linux felhasználó vagyok :B

You can walk straight through hell with a smile

(#24940) CPT.Pirk válasza csiben1 (#24939) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elvileg csak annyi, hogy beírod a program nevét a terminálban és ütsz egy entert.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24941) csiben1 válasza CPT.Pirk (#24940) üzenetére


csiben1
tag

The program 'software-center' is currently not installed. To run 'software-center' please ask your administrator to install the package 'software-center'
software-center: command not found

Nah most mi a teendő :F

You can walk straight through hell with a smile

(#24942) Fritz Teufel válasza csiben1 (#24941) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

sudo apt-get install software-center

amikor lefutott:

sudo apt-get update

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24943) BoB válasza csiben1 (#24941) üzenetére


BoB
veterán

Ez nem az. Ez az Ubuntu szoftver center-e. A Mint-é software manager.

Ne vigyétek már a sűrűbe ahogy Vladi szokta mondani.

Próbáld meg terminálban ezt:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Erre mit ír ki és ez után elindul-e rendesen menüből indítva.

(#24942) Decepticon: azt meg amúgyis fordítva kellene :U

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24944) Vladi válasza BoB (#24943) üzenetére


Vladi
nagyúr

link

Olyan gyorsan felnőnek.... :O :DD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24945) Fritz Teufel válasza Vladi (#24944) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Valóban, közben én is rájöttem mind a két hibámra. Igaz, az sem mindegy, hogy software-center vagy software-manager. Ha jól láttam, az Ubuntué is felmenne...

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24946) csiben1 válasza BoB (#24943) üzenetére


csiben1
tag

Mivel nem volt a legkevésbé sem belakva az új rendszer, felraktam most a Mint 13 Maya-t. Ez úgy is tovább támogatott lesz...
Azért köszönöm a gyors segítséget :R , azt hiszem rengeteg dolgot kell még tanulnom, de így első ránézésre tetszik a Linux. Szerintem még fogunk itt találkozni :DDD

You can walk straight through hell with a smile

(#24947) csiben1


csiben1
tag

Újra itt vagyok, lenne pár kérdésem ;]

1. Felraktam a szoftverkezelőből a chromiumot, majd kipróbálás után úgy döntöttem törlöm. A szoftverkezelőben meg is tettem, úgy is mutatja, hogy nincs fent, holott fent van és működik is... Ezt most hogyan? Illetve, hogy tudom uninstallálni?

2. A Frissítéskezelő az mihez tölt le frissítéseket? Operációsrendszer, driver, alkalmazások?
Illetve mikor rámegyek a frissítés keresésére a csomaginformációk letöltésénél nagyon sok a sikertelen, ez minek köszönhető? [link] Ezután meg meg is kapom hibaüzenetben: [link] Ez jelent valami hátrányt? Vagy mitévő legy? :F

Válaszotokat előre is köszönöm! :R

You can walk straight through hell with a smile

(#24948) Vladi válasza csiben1 (#24947) üzenetére


Vladi
nagyúr

2. vettél fel plusz tárolót? Esetleg másik tükör kéne, azt ubuntusok megmondják neked.*
Frissítést a disztribútor elvileg mindenhez ad. Os, driver, alkalmazások, minden. Nagyon jó dolog majd rájössz. :K

*: most igazán nem akarok baszkurálni, de yum/rpm például tudja azt, hogy ha 1 mirror nem megy, akkor nézi a következőt. Most a 150-200 mirrorból ami elérhető, egyik csak működik. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24949) csiben1 válasza Vladi (#24948) üzenetére


csiben1
tag

Nem vettem fel új tárolót, minden gyári...

You can walk straight through hell with a smile

(#24950) ubyegon2 válasza csiben1 (#24949) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A medibuntu tároló már halott jó ideje, töröld a tárolók közül. Ha téged nem zavar és ott hagyod, akkor se történik semmi, pár másodperccel tovább tart a frissítés. Májusig már ki lehet bírni, akkor jön az új LTS verzió! :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.