Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24201) sh4d0w válasza ubyegon2 (#24199) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

NTFS partíción akarod állítani a jogosultságokat?

https://www.coreinfinity.tech

(#24202) BoB válasza Gyurvagyi (#24200) üzenetére


BoB
veterán

Szia

Manjaro-t ajánlom. Ez gördülő frissítést használ. Jön majd más aki javasolni fogja inkább a Chakra-t mert az fél-gördülő és hogy mennyivel jobb ;] , de az KDE-t használ és nagyobbak az erőforrás igényei.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24203) Gyurvagyi válasza BoB (#24202) üzenetére


Gyurvagyi
tag

Köszönöm. Én is épp a Manjaro-t nézegetem. Ami a codec részét illeti az igaz a Manjaro-ra? Vagy hegesztgetni kell telepítés után, hogy működjön úgy mint a mint?
Rosszul tudom, hogy a Chakra csak 64 bit-es változatban létezik? Nekem egy kb. 6-7 éves laptopom van az pedig nem "viszi" a 64 bitet.
A mint alatti firefox frissítés hiánya amiatt lehet amit írtam?

[ Szerkesztve ]

Challenge accepted!

(#24204) BoB válasza Gyurvagyi (#24203) üzenetére


BoB
veterán

Jól tudod, Chakra csak 64 bit.

Firefox ha jól látom csak a 27-es van a Debian-tól importálva. Ahol ilyen régebbi programok vannak az azért van mert úgy gondolják hogy inkább azt használják mert stabilabb, kevesebb a bug benne.

Biztos van mondjuk olyan tároló ahonnan a legfrissebbet le tudod húzni. Csak találni kell és hozzáadni a repók listájához.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24205) mzx


mzx
senior tag

Van egy táblagépes - micro sd-s, egyszerűnek látszó problémám, de tegnap óta nem sikerült rájönnöm még a megoldásra. Van, aki itt most ráér, és linkelhetem a kérdésem? Most írtam ki android topicra, mert hátha androiddal is öszefügg a "bibi". Bár a nautilus file kezelőmmel is kapcsolatos lehet(?)

(#24206) Claude Leon válasza ubyegon2 (#24199) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Ja, most esett le, gyökérkönyvtárat nem enged csinálni, csinálj root-al, adj hozzá mindenkinek írásjogot, onnan már abba küldhetsz bármit.(nem feltételezem, hogy NTFS partíciót csináltál, azon ilyesmi kevésbé fordul elő, de annak sok egyéb beteges szokása lehet)

Az most pont nem jut eszembe, milyen opciókkal kellene mountolnod, hogy menjen, ahogy szeretnéd eredetileg.

(#24205) mzx: legalább a linket kérnénk... (az androidos bejegyzéshez)

[ Szerkesztve ]

(#24207) mzx válasza mzx (#24205) üzenetére


mzx
senior tag

A "szomszédos csigusz bajtárs" előtt/után szólván ;) , tömören az android topicból csak annyit emelek most ki, a félig androidos, félig linuxos kérdésemből, hogy érdekel, hogyan tudok linux mint-ből formázni micro sd kártyát? És h az megoldja-e, h tegnap ota nem tudom írni per pill?

[ Szerkesztve ]

(#24208) BoB válasza mzx (#24207) üzenetére


BoB
veterán

gparted nevű programot tedd fel. Azt nem tudom meg fogja-e oldani.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24209) mzx válasza BoB (#24208) üzenetére


mzx
senior tag

Tényleg, már sok jót hallottam arról... köszi. :) Telepítem...

Felinstallálva, elndítva.
sdc -ként látom, úgy fest, és FAT file rendszer. Ez az, ugye?
Sajnos szürke a "format to". Akkor bebuktam? :S

[ Szerkesztve ]

(#24210) mzx válasza mzx (#24209) üzenetére


mzx
senior tag

HOPP! Van mellette egy kulcs ikon! Lehet h csak zárolt?? Netán a táblagépem valamely app-ja zárolhatta tegnap, tudtomon kivul??

Most nézem, a legtöbb más partíció (pl hdd-s particiok) mellett van kulcs ikon, és azoknál is szürke a "format to" parancs... Még nem jöttem rá, hogyan kell használni a gparted-et...

FLAG-elni érdemes, hogy formázhassam a micro sd-t? Hogyan?

[ Szerkesztve ]

(#24211) pitman válasza ubyegon2 (#24166) üzenetére


pitman
őstag

Igen erre gondoltam, nálam működött, maikor kellett.

(#24212) BoB válasza mzx (#24210) üzenetére


BoB
veterán

Ment vissza PÜ

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24213) MKLS válasza Gyurvagyi (#24203) üzenetére


MKLS
aktív tag

Manjaro jó lesz neked bizony, én is egy öreg 7 éves notebook-on használom. Codec alatt mit értesz? Semmit nem kellett hegesztenem, minden ment mint a karikacsapás, az xfce power manager itt is bugos, bár azt szerintem te is tapasztaltad már Mint alatt is. :)

(#24214) BluEyes válasza MKLS (#24213) üzenetére


BluEyes
őstag

Óvatosan a Manjaroval, épp ebben a percben nyekkent meg az enyém a frissítés után, fekete képernyőm van, bal fönn bágyadtan pislogó kurzorral, és sehova tovább.
Csalódott vagyok, hittem ebben a disztroban.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#24215) Cyrin válasza BluEyes (#24214) üzenetére


Cyrin
addikt

Mit frissített? Én még előtte vagyok.

(#24216) BluEyes válasza Cyrin (#24215) üzenetére


BluEyes
őstag

Gyak. mindent, kijött a 0.8.9. [link]

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#24217) Cyrin válasza BluEyes (#24216) üzenetére


Cyrin
addikt

Így is visszatartották egy hétig, hogy ne legyen probléma...

(#24218) Aryan


Aryan
senior tag

Sziasztok!

Láma kérdésem lesz szerintem. Filózok, hogy otthon átállok linuxra (Ubuntu) Windows 8.1ről. Nem játszok már egy jó ideje, ezért fordult meg a fejembe a dolog. Pár programra lennék kíváncsi, hogy van e linuxra valami alternatívája:

Total Commander
SolveigMM HyperCam
Aimp3

Köszi a válaszokat.

[ Szerkesztve ]

(#24219) BluEyes válasza Aryan (#24218) üzenetére


BluEyes
őstag

23035-től A középső progit nem tudom, majd valaki...

[ Szerkesztve ]

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#24220) CPT.Pirk válasza Claude Leon (#24198) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, technikailag így van, egy KDE-s cucc is ennyit eszik. Viszont akkor 1.5GB ram és mehet. :)

Hmm bezzeg a régi szép idők mikor a Gnome2-es Uborka 384MB SD ram mellett FF-el böngészés közben se nyúlt a swaphoz...

Aryan: a disztrók többsége tud két ablakos "intézőt" fájlkezelőt, szóval a TC majdnem felesleges. Bár mintha az Uborka és a Gnome3-as cuccok már nem tudnák ezt a Nautilus fájlkezelővel, mert tavaly megszűnt a splitscreen funkció, nem tudom visszatették-e.

Vladi: mire gondolsz? A böngésző úgy volt beállítva, hogy nem írt a vinyóra mert az lassú volt. ;)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24221) Vladi válasza CPT.Pirk (#24220) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hát ez az. Kopp ugyan azt csináltad akkor is a böngészővel... :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24222) ubyegon2 válasza Claude Leon (#24206) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#24201) sh4d0w (#24206) Claude Leon ext4, az új hdd- n már Linuxok lesznek, talán az Android romok telepítése miatt rakok fel Win7- et.

Nem akartam gyökérkönyvtárat, hanem az old- ról áttettem a new /TORRENT partíciójára az összes torrentet. Reggel már new root- ból jogosultságot adtam magamnak, mint felhasználó (mindkét helyen ua. a password). Az old hdd- n lévő MINT alatt a fájlokon kis lakat van, de ha kitörlöm és újra átmásolom, akkor már tudom seedelni a new hdd- n lévő állományokat másik Linuxról is! A most általam legegyszerűbbnek vélt megoldás, hogy mindent törlök a /TORRENT- ből és újra bemásolom.
Ha csak nem tudtok valami szofisztikáltabb megoldást. :F :R

old= előző hdd, MINT 16/64
new= új hdd, MINT 16/64

[ Szerkesztve ]

(#24223) ubyegon2 válasza pitman (#24211) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nálam nem, de új telepítés miatt már nem lényeges- bár később még azért jól jöhetne, ha működne! :)

(#24224) lionhearted válasza CPT.Pirk (#24220) üzenetére


lionhearted
őstag

32bites Gnome3 Classic-os Ubival ez most is lehetséges, ha nem nyúlsz flash-hez. :U

Nautilusban nincs már két panel, de van tab-kezelés.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#24225) CPT.Pirk válasza lionhearted (#24224) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A classiccal igen, én is használom. Igaz a beállítások lehetősége igen csak hiányzik a Gnome2-höz képest.

Mit csinál a tab kezelés?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24226) Cyrin válasza BluEyes (#24214) üzenetére


Cyrin
addikt

nálam lefutott a manjaro frissítés hiba nélkül.

(#24227) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Lakótársam vett notebookot, linux van rajta, gondoltam megnézem milyen. Első bekapcsolása a gépnek, grub bejön, Linpus Linux, ok , majd elakad a boot folyamat :D Értitek úgy jön ki a gyárból, hogy nem tud bebootolni a rendszer. wtf? :D

[ Szerkesztve ]

(#24228) mzx válasza BoB (#24212) üzenetére


mzx
senior tag

Megoldva, köszi neked is!! PM ment! :)

(#24229) mzx


mzx
senior tag

Majd elfelejtettem... audio file darabolót milyet ajánlatok? Sima, karakteres üzemmódú, terminálos app oké lenne. Perchossz szerinti vágás kellene. MP3, lehetőleg m4a, mp4, ogg file-okra is.

[ Szerkesztve ]

(#24230) Apollyon válasza mzx (#24229) üzenetére


Apollyon
Korrektor

ffmpeg.. az egyik lehető legjobb. De ha grafikus megoldás kell akkor audacity.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24231) MKLS válasza Cyrin (#24226) üzenetére


MKLS
aktív tag

Nálam is! Minden pöpec!

(#24232) mzx válasza Apollyon (#24230) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi! Audacity-t csak felszínesen ismerem, de majd tüzetesebben megnézem egyszer. Most kiprobálnám előbb a terminálost, az ffmpeg-et. :)

Ffmpeg: huh, rengteg kapcsolója van... a bőség zavara... csak fel akarok db-olni zenei file-t, bizonyos perchosszakra... Ha tudod kapásból esetleg, mely kapcsolókkal működik, súgj! ;) Addig is tanulmányozom. :)

[ Szerkesztve ]

(#24233) CPT.Pirk válasza mzx (#24232) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom hogy audio célra is jó-e, de van gui az ffmpeghez, a winff.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24234) mzx válasza CPT.Pirk (#24233) üzenetére


mzx
senior tag

WiinFF-t ahogy nézem, audióra és videóra is használható, de sajnos pont olyan funkciót nem látok benne, amire szükségem van: X perces darabokra vágása audio file-nak...

Bár nekem az is megfelel, ha csak X kapacitásonként, X KB-os egyenlő file darabokat hoz létre... Tehát nekem nem feltétlen kell most média app.

A lényeg h egyszerű, könnyen kezelhető legyen.

Az audacity irdatlanul zabál TEMP kapacotásdt, ősi PC-m pici hdd-je nem bírja el, egy bizonyos perchosszú média file felett...
Az ffmpeg meg első ránézésre túl bonyolult számomra.

[ Szerkesztve ]

(#24235) mzx válasza mzx (#24234) üzenetére


mzx
senior tag

Á, rájöttem, Total Commander tud file-t darabolni! :D Örülök , mint majom a farkincájának... :) Wine alatt már telepítettem TC-t. :)

[ Szerkesztve ]

(#24236) mzx válasza mzx (#24235) üzenetére


mzx
senior tag

Igaz, nem "média file barát" egy egyszerű file daraboló, ogg, m4a, mp4 hangfile-k esetén nem működött Total Commanderrel...
De MP3 file bármelyik utólagos darabja megszólal mp3-ként. :D Legalábbis mp3 kiterjesztésre átvenezéssel biztosan.

Teszteltem a köv. média lejátszókban:
Audacious
vlc
gnome player
sm player
totem player

Azonban ha vki tud egy EGYSZERŰEN KEZELHETŐ audio file darabolót, ami nem csinál nagy temp file-okat, szóljon, please. Lehet parancssoros is.

[ Szerkesztve ]

(#24237) aelod


aelod
veterán

A transmissiont hogyan tudom berakni az autostart progik közé Ubuntun?

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#24238) Rimuru válasza aelod (#24237) üzenetére


Rimuru
veterán

[link]

Vigyázat, csalok!

(#24239) Penty válasza mzx (#24236) üzenetére


Penty
tag

Ezt találtam a neten. Nem próbáltam ki, hogy működik-e, de szerintem egy próbát megér. Egyszerűnek tűnik.

mp3cut examples

The following examples cuts a 120 minute MP3 in 2 parts where the first file will be 70 min long

$ mp3cut -o output1.mp3 -t 00:00+000-01:10:00+000 input.mp3
Writing to output1.mp3
Extracting 00:00:00+000-01:10:00+000 from input.mp3
output1.mp3 written
.
$ mp3cut -o output2.mp3 -t 01:10:00+000 input.mp3
Writing to output2.mp3
Extracting 01:10:00+000-00:00:00+000 from input.mp3
output2.mp3 written

(#24240) KIRA\/NOVA


KIRA\/NOVA
aktív tag

Üdv. volna egy hatalmas kérdésem lehet e olyat valamelyik linux alatt hogy testre szabom az ablakok szinét PL: Fekete a háttér és fehérek a betük vagy más színűek egy sötét kamrában dolgozom minimális fény mellett és nem volna szabad világítania a monitornak! :R A képen látszik a windosos variáns ezt kéne linux alá betenni valahogy vagy valami hasonlót.

[ Szerkesztve ]

Anyadeszka & kulcsdeszka szimuláló MásFélKegyElmű ZKHT.﷼

(#24241) Penty válasza KIRA\/NOVA (#24240) üzenetére


Penty
tag

Szerintem nagyjából az összes linux kinézete testre szabható. Nálam is a sötétszürke színek dominálnak, bár igaz, én nem sötétkamrában vagyok.

(#24242) KIRA\/NOVA válasza Penty (#24241) üzenetére


KIRA\/NOVA
aktív tag

speciel ubuntu 12.12vel probálkoztam de nem találtam csak modern skint aztán nétem egy netrunnert abban se találtam lehet hogy velem van a baj? Vissza win7-re itt meg találom.

[ Szerkesztve ]

Anyadeszka & kulcsdeszka szimuláló MásFélKegyElmű ZKHT.﷼

(#24243) #68216320


#68216320
törölt tag

Valami egyszerűen konfigolható, de biztonságos ftp szerver kellene ubuntura. Az otthoni gépem tartalmát szeretném elérni kívülről.

(#24244) Penty válasza KIRA\/NOVA (#24242) üzenetére


Penty
tag

Mondjuk én Debiannal vagyok, Ubuntuval nincs tapasztalatom, de talán nézz szét itt:

[link]

[ Szerkesztve ]

(#24245) lionhearted válasza CPT.Pirk (#24225) üzenetére


lionhearted
őstag

Mit értünk tabok alatt? Kis fülek, több helyet nyitok meg egy ablakon belül. Aztán, egy egyszerű áthúzással vagy a ctrl+c/v kombó elsütésével tudok fájlműveletet végezni. :)

A beállítások sajnos inkább gconf-ban érhetőek el. :( Bár, kapásból egyetlen dolgot sem tudok, amit anno gnome2 alatt simán állítottam, de itt nincs.

@PeachMan: sok ftp szerver van, proftpd, vsftpd, hogy pár példát mondjak.

Tegnap még működött...

(#24246) Aryan válasza BluEyes (#24219) üzenetére


Aryan
senior tag

Köszi az infot, tökéletes.

CPT.Pirk : Köszi úgy szintén.

(#24247) Apollyon válasza mzx (#24234) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Egyelőre én még csak konvertáltam vele, mert azt iszonyatosan gyorsan csinálja. Sorry, a filedarabolásban még nem tudok segíteni, mert most épp az rtorrent beüzemelésével foglalkozom.
Viszont nekem is van jópár FLAC, ape, wavpack tömböm, amiket szét kéne szedni, szóval majd rámegyek erre is. Gondolom neked is hasonló kell cue file alapján (vagy anélkül).

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24248) BluEyes válasza Cyrin (#24226) üzenetére


BluEyes
őstag

A legacy Catalyst a nyűgje a lehalt gépen. Az öreg laptopomon nekem is jó lett.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#24249) KIRA\/NOVA válasza Penty (#24244) üzenetére


KIRA\/NOVA
aktív tag

Akkor csak ilyen téma betöltögetésre van lehetőség szerkesztésre nem? Az a baj valójában hogy még nem érintkeztem hosszasan Linuxal mert már a skinnél elhasalt a történet így telepítés után töröltem is a HDD-t Barátkoznék vele de csak használni szeretném és nem ismerem, annyit tudok hogy a wines gyors billentyűk működnek rajta. Még valami van egy programom aminek nincs alternatívája hogyan tudnám működésre bírni úgy hogy lássa és olvassa és modosítsa illitve írja a merevlemez tartalmát és azt is amit utólag dugokrá usb-t.
Eredetileg DOS-os progi volt de winalá fel lett készítve de azt már nem én csináltam.

[ Szerkesztve ]

Anyadeszka & kulcsdeszka szimuláló MásFélKegyElmű ZKHT.﷼

(#24250) Penty válasza KIRA\/NOVA (#24249) üzenetére


Penty
tag

Természetesen van lehetőség szerkesztésre is, de sajnos az Ubit nem ismerem. Nem tudom, hogy ott melyik mappában, mely fájlok tartalmát kellene módosítani, hogy elérd a kívánt eredményt.

A második kérdésedet nem teljesen értem, de ha egy windosos programot szeretnél működésre bírni linux alatt, akkor a wine nevű programot keresd.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.