Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24951) CPT.Pirk válasza csiben1 (#24949) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mikori ubuntut raktál fel?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24952) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24951) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Maya, MINT 13 szerintem, így kisebb a baj. :DD
Bár 1x biztos kipróbálom azt a csuda ubit is.

[ Szerkesztve ]

(#24953) csiben1 válasza ubyegon2 (#24952) üzenetére


csiben1
tag

Igen, ezt raktam fel. Holnap törlöm a tárolót, ha hazaérek, meglátjuk jó lesz e.

Mi az az LTS verzió? :F

[ Szerkesztve ]

You can walk straight through hell with a smile

(#24954) gery2123 válasza csiben1 (#24953) üzenetére


gery2123
őstag

Long Time Support.
Hosszan támogatott verzió, 2017-ig kap frissitest az Ubuntu. Vagy Linux Mint.

-- PSN_ID: GerY2123

(#24955) csiben1 válasza ubyegon2 (#24952) üzenetére


csiben1
tag

A medibuntut töröltem a tárolók közül, így szépen lefut a "csomaginformációk letöltése" , de ettől függetlenül még mindig sok a sikertelen (hibaüzenetet nem ír), ez jelenthet valami hátrányt?
A frissítéskezelő beállításai képekben :) : [link] [link] [link]

You can walk straight through hell with a smile

(#24956) sh4d0w válasza gery2123 (#24954) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Long Term Support

csiben1: megesik, hogy egyes szerverek nem elérhetők, állítsd át másik tárolóra a csomagkezelőt.

https://www.coreinfinity.tech

(#24957) ubyegon2 válasza csiben1 (#24955) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Semmi hátrányt nem jelent, a Translation csomagoknál nekem mindíg ezt csinálja, bármit állítok be.
Az első képen látható ablakon a két utolsó sor pipáját én kivenném a helyedben. :K Nem lesz ezzel így semmi problémád.

[ Szerkesztve ]

(#24958) Giovanny


Giovanny
őstag

Üdv,milyen disztrót ajánljátok ami "legjobb" asztali gépre? Úgy értem,hogy nincs vele sok gond. Erőforrás nem gond,elég jó gépem van.

[ Szerkesztve ]

Zero Defect.No Compromise !

(#24959) MacCaine válasza Giovanny (#24958) üzenetére


MacCaine
őstag

Olyat, amihez ért valaki a környezetedben.

(#24960) Giovanny válasza MacCaine (#24959) üzenetére


Giovanny
őstag

Értem,akkor Windows.

Zero Defect.No Compromise !

(#24961) MacCaine válasza Giovanny (#24960) üzenetére


MacCaine
őstag

Elég gyorsan feladtad. ;]

(#24962) Apollyon válasza Giovanny (#24958) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Linux Mint akár.. ITCafén van is cikk róla (igaz gyenge gépre, de ez most mindegy).

Én személy szerint Manjarot használok főrendszerként, én is kezdőként nyomom és nagyon klassz disztró. Kb 1-2 havonta jön egy gigafrissítés mivelhogy rolling, de nekem még nem volt gondom vele. Jelenleg most az oldaluk nem működik karbantarás miatt.

Elementary-t is használ valaki itt, az pl. pont kezdőknek való, de ettől függetlenül lehet persze tovább is használni. A másik a Chakra, KDE-vel, itt a fórumon elég nagy támogatottsága van ;] :D

A windows ideje lejárt ;p

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24963) Giovanny válasza MacCaine (#24961) üzenetére


Giovanny
őstag

(OFF)Nagyban hozzájárultál a döntésemhez.(/OFF)

[ Szerkesztve ]

Zero Defect.No Compromise !

(#24964) Giovanny válasza Apollyon (#24962) üzenetére


Giovanny
őstag

Köszönöm,Mint-et néztem én is,és eléggé tetszetős számomra,szóval valami olyasmit keresek amivel könnyebben tudok elszakadni a windowstól.

Zero Defect.No Compromise !

(#24965) CPT.Pirk válasza Giovanny (#24964) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE-s disztrót keress, ha jellegében olyasmi kell mint a Win7 és idegenkedsz a 8-tól.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24966) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Ubuntunak is nagy a felhasználói tábora, probléma esetén magyar nyelven is kaphatsz hathatós segítséget. A disztó választás alap esetben ízlés kérdése. Kezdőként elsősorban azt vedd figyelembe, hogy van-e a környezetedben olyan aki tapasztaltabb, probléma esetén tud segíteni, mint fentebb írták. Ha ez nem adott, akkor a netes támogatottságot kell figyelembe venni. Ha bírod az angolt, akkor gyakorlatilag megint csak ízlés kérdése. Magyar nyelv esetén nagy tábora van a következőknek:
Ubuntu
Linux Mint
Fedora

Tudnék még sorolni, de talán ezeknek egyszerűbb a telepítője, kezdőként szerintem ez a legfontosabb. A többi majd idővel hosszá jön, mint kezdőként a Winfosnál.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24967) Giovanny


Giovanny
őstag

Köszönöm mindenkinek a gyors választ,szerintem a Mint-el kezdenék,sajnos a google lesz a barátom ebben a témában,de remélem itt is kapok segítséget :) Mindenki egyszer kezdő volt,csak nem mindenki emlékszik már rá.

Zero Defect.No Compromise !

(#24968) Cyrin válasza Giovanny (#24964) üzenetére


Cyrin
addikt

Nem kell félni ezektől, ha valamelyik nem megy, próbálsz egy másikat. mint, ubuntu, manjaro ami tetszik.
ha meg valami kérdés van csak beírod ide a Linux - abszolút küzdőknek topicba...:D

(#24969) CPT.Pirk válasza Giovanny (#24967) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olvasd el a téma összefoglalót itt!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24970) gery2123 válasza sh4d0w (#24956) üzenetére


gery2123
őstag

Hú bocsi. A SwiftKey szókiegészítője nem csak csodákra képes sajnos :o

-- PSN_ID: GerY2123

(#24971) KISDUCK


KISDUCK
addikt

Érdeklődni szeretnék, hogy amd e300-ra 2gb ram társaságában milyen linux ajánlott? USB-ről a mintet nézegetem elég korrekt, de telepítve pl.: youtube full hd/hd-t viheti? Windowsból eléggé harmatos szegényke, nem akarok többet vesződni a win7 optimalizációjával.

(#24972) gery2123 válasza KISDUCK (#24971) üzenetére


gery2123
őstag

Én egy Lubuntut ajánlanék, vagy egy Manjaro xfce felülettel. A Brazoros-nak a Full HD -t vinni kell minden gond nélkül. Mondjuk a Youtube az egy külön állatfaj. Ha ott nem megy akkor Mintube. :K

-- PSN_ID: GerY2123

(#24973) Giovanny


Giovanny
őstag

Egy gyors kérdés,swap particiót szükséges létrehozni? 16gb ram van a gépben.

Zero Defect.No Compromise !

(#24974) ubyegon2 válasza Giovanny (#24964) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux MINT 16 64 bit Cinnamon- ezzel meg fogsz barátkozni hamar. :K

Annyi gigával feleslegesnek mondják a swapot! Nálam 4 Gb- al se megy, bár van, de mindíg kikapcsolja magát.

Oprendszer mellé rakod vagy szűz HDD-ra? Nem árt, ha olvasgatod a magyar nyelvű felhasználói kézikönyvet, igaz 13- ra van még csak lefordítva, de lényegtelen, kezelő felületben van kis változás.

[ Szerkesztve ]

(#24975) Giovanny válasza ubyegon2 (#24974) üzenetére


Giovanny
őstag

Egy 500gb SSD-re lesz,más rendszer nem lesz rajta.

Zero Defect.No Compromise !

(#24976) ubyegon2 válasza Giovanny (#24975) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor nem okozhat sok gubancot a telepítés, de ha már partícionáltál, akkor érdemesebb kézi partícionálással csinálni.
Egy gondod lehet, ha Linuxor teszel SSD- re a WIN HDD párossal szemben, túl gyors lesz a gépes és az oprendszered is! :DD

[ Szerkesztve ]

(#24977) Giovanny válasza ubyegon2 (#24976) üzenetére


Giovanny
őstag

Igen,keményen küzdök majd hogy lelassítsam a rendszert :D

Ha már ssd, itt is van erre lehetőség mint win esetében?

[ Szerkesztve ]

Zero Defect.No Compromise !

(#24978) CPT.Pirk válasza Giovanny (#24977) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van, de nem kell ennyit küzdeni érte. Discard opciót (ez a trim) be kell írni az fstab fájlba, meg ha akarod akkor a /tmp-t át lehet irányítani a ramba. Vele együtt pl. a böngésző cache-t is.

Vagy nem ssd-t veszel hanem sshd-t, és akkor nem kell pl. trimmel szórakozni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24979) Giovanny válasza CPT.Pirk (#24978) üzenetére


Giovanny
őstag

Úhh,ez még nekem magas egy kicsit,hogy mit és hol kell ezt megtennem... :B

Zero Defect.No Compromise !

(#24980) Apollyon válasza Giovanny (#24979) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Egyelőre még legyen meg a telepítés, aztán utána jöhet a beállítás ;) A lényeg hogy meg lehet oldani az SSD kímélését linux alatt is.)
Nem olyan bonyolult, 1-2 parancs azt kész, többet nem kell vele foglalkozni.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24981) CPT.Pirk válasza Giovanny (#24979) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az fstab fájl felelős a partíciók, stb. felcsatolásáért a fájlrendszerbe. Nem szeretek Ubtuntu alapú dolgokat ajánlani, mert jobb leírások vannak pl. az Arch vonalon: [fstab]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24982) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24981) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos! Linket szemlélve most már erősen bánom, hogy 0-perces kezdőként nem innen indítottam. :W

Nem mint ha ez egyszerűbb lenne totál kezdőnek! :F

[ Szerkesztve ]

(#24983) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#24982) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sose hisztek nekem! :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24984) Siriusb válasza CPT.Pirk (#24983) üzenetére


Siriusb
veterán

Talán ha kicsit feljebb másznál a szamárlétrán, jobban odafigyelnének Rád!

(#24985) csiben1 válasza ubyegon2 (#24957) üzenetére


csiben1
tag

Nekem is a Translation csomagoknál van a gond egyedül, ezek micsodák amúgy :F

Illetve ezt a chromium eltávolítást még mindig nem tudom megoldani, nem mintha zavarna az alkalmazás megléte, de b@ssza a csőröm ez a hiba jelenség. Próbáltam terminálba és szoftverkezelőbe is eltávolítani, mind két helyen jelzi, hogy eltávolította, de közben meg van és működik is ... :W :DDD

You can walk straight through hell with a smile

(#24986) t420s


t420s
aktív tag

Üdv!

Linux Mint.
Melyik Linuxot tegyem fel? A régebben megjelent LTS verziót vagy a frissen megjelent de alig pár hónapos támogatással rendelkező verziót?

ld Linux Mint

Linux Mint 16 Petra
Támogatás 2014 júliusig
released
November 30th, 2013 !!!!

vagy
Linux Mint 13 Maya (LTS verzió)
Támogatás 2017 áprilisig

released
Saturday, July 21st, 2012

(uis nem értem minek adnak ki disztrót alig pár hónap támogatással)

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#24987) MacCaine válasza t420s (#24986) üzenetére


MacCaine
őstag

Az LTS-t.

Béta teszt.

(#24988) ubyegon2 válasza csiben1 (#24985) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nyelvi csomagok lehetnek ill. programok nyelvi fordításai. A Synaptic- ot próbáltad már a Chromium eltávolítására?

(#24989) ubyegon2 válasza t420s (#24986) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A MINT 16- ot próbáld ki és ha tetszik, akkor várd meg a májusban kijövő MINT 17- et, ami szintén 5 éves támogatású lesz és az utána jövők is már 2 v. 1,5 éves támogatásúak lesznek.
Kereshetsz rolling v. half rolling támogatású disztrót is, ha ez zavar téged! :R Nem olvastam a MINT honlapon, hogy kötelező használni. :DD Te igen?

(#24985) csiben1 nincsenek visszamaradt beállítások?

[ Szerkesztve ]

(#24990) csiben1 válasza ubyegon2 (#24988) üzenetére


csiben1
tag

Synaptic-al el tudtam távolítani, köszi :R

Nah pont a nyelvi csomagok frissítése nem jönne rosszul, mivel az OS most úgy néz ki, hogy 50% angol-50% magyar :DDD

Viszont még lenne két kérdésem/észrevételem:

1. Észrevehetően kevesebbet bír a laptop linux alatt, mint Win7 alatt, kb felét... Ezen tudok változtatni valamelyest?

2. Mikor felraktam a Linuxot, beállítottam a tapipadot, hogy lehssen vele koppintani és görgetni. Ez most is be van állítva, de nem működik... Talán valamelyik frissítés miatt?

Bocsi a sok kérdésért, elég láma vagyok, de szép lassan összeáll a kép :K

[ Szerkesztve ]

You can walk straight through hell with a smile

(#24991) ubyegon2 válasza csiben1 (#24990) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Használd a Synapticot inkább. Én első időkben a szovtverkeresőben nézegettem mik vannak, de a Synapticot használtam. Először Maya volt fenn és félig volt magyar, beírtam a Synapticba, hogy hu és végigtallózva telepítettem, amit jónak láttam és jó is lett a magyar nyelv teljesen. Profik biztosan tudnak jobb megoldást, de soxor a józan paraszti és is segített! Ez a kép már Petra változatról van:

Sajna laptopot nem használtam Linux-al, így ehhez nokedli vagyok, de valamelik guru csak tud ebben segíteni!
Ha nagyon azt látod, hogy elszaladnak a hsz.- ek és nem kaptál választ, nyugodtan ismételd meg a kérdést, mert a sok topic miatt elsikkadhat egynémely fontos kérdés!

[ Szerkesztve ]

(#24992) lionhearted válasza csiben1 (#24990) üzenetére


lionhearted
őstag

Nemtudom, hogy milyen DE-d van, de Gnome Control Centerben van olyan, hogy Language Support (talán nyelvi támogatás a magyar neve), azt ha elindítom, akkor feldobja, hogy mi nincs telepítve, vagy ha egyáltalán nincs mondjuk a magyar nyelv telepítve, akkor onnan egy kattintással tudom. Valami hasonló csak van ott is. :)

Üzemidő javítás: fentvannak a driverek, nyílt AMD driver-nél be van kapcsolva az energiamenedzsment?
Minden mást is be lehet konfigolni, de főleg terminál / fájlok bújásával.

Tegnap még működött...

(#24993) CPT.Pirk válasza Siriusb (#24984) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jajj ezt a dumát. :D Miféle ranglétrát kell még megmásznom? Ubuntu, Mint, Debian, OpenSuse, Manjaro, Chakra, ArchBang stb már megvolt, időnként cikkeket is írok, mi kell még? :P

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24994) gtamate2


gtamate2
veterán

A manjaro netbook edition esetén alapból nem lehet semmit az asztalra tenni, ezt nem lehetne megváltoztatni valahogy? A sima asztali esetén lehet, de ezen nem engedélyezett. Nem lehetne feloldani valahogy?

*Sn0w

(#24995) Fritz Teufel válasza CPT.Pirk (#24993) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Az élet és a rang osztogatás mintha a Slackware fölött kezdődne ;-)

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24996) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Kapitány, Téged most osztanak :P

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#24997) CPT.Pirk válasza sh4d0w (#24996) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De ez nem baj, mert megint nekem volt igazam. :D :P

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24998) Giovanny


Giovanny
őstag

Üdv,újra :) Van a gépbe egy 3 tb hdd is,ezt milyen file rendszerre és hogy kell formázni ?

Zero Defect.No Compromise !

(#24999) Siriusb válasza CPT.Pirk (#24993) üzenetére


Siriusb
veterán

Őrnagy, ezredes, tábornok, vezérőrnagy, császár... ;)
Kapitány... az olyan snassz némelyeknek ;]

(#25000) MacCaine válasza CPT.Pirk (#24993) üzenetére


MacCaine
őstag

Arch, Gentoo, Sorcerer? ;] :P

(#24998) jános: 2 partíciót csinálnék a helyedben, egy 20-30-50GB-ot a /-nak, és a maradékot a /home-nak. Ext3 filerendszer jó lesz.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.