Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24051) CPT.Pirk válasza aelod (#24050) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

locate grub.conf

A locate parancs a terminálban megmondja, hogy hol van a grub.conf. Aztán már csak meg kell nyitni egy szövegszerkesztővel. Ha nem egyértelmű a fájl tartalma, mentsd ki pastebinre és linkeld be.

A fájl módosítása után egy sudo update-grub parancs kell hogy be is kapcsoljanak a módosítások.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24052) icons válasza CPT.Pirk (#24047) üzenetére


icons
addikt

? "de ha rejtettként adom hozzá, akkor se látja."
Tehát rejtett hálózatként próbáltam hozzáadni, de akkor se volt jó (egyszerűen nem találta).

(#24053) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok. Van egy laptopom (Hp g6) amin 64 bites win 7 prof rendszer van. Gondoltam kipróbálom a linuxut. Ubuntut töltöttem le, és kiírtam dvd-re. Live módban el is indul az Ubuntu, de ha telepíteni akarom, akkor nem látja a windows 7-et. Vagyis a teljes merevlemezt egyetlen formázatlan partíciónak látja. Így nem is mertem piszkálni tovább, nehogy letörölje az amúgy jól működő, belakott rendszeremet. Viszont szeretném kipróbálni a linuxot. Lehet erre valami megoldást találni?

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#24054) MacCaine válasza icemad (#24053) üzenetére


MacCaine
őstag

Először szerintem virtualboxban próbálgasd, utána majd (egy bő fél év múlva) lehet windows mellé telepíteni.

(#24055) icemad válasza MacCaine (#24054) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

VirtualBoxban már használtam Linux Mint-et.

Meg jó pár éve asztali gépen Ubuntu 8.04-et is, ott nem volt gond a telepítéssel. Más ötlet?

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#24056) sh4d0w válasza icemad (#24053) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nincs véletlenül lemeztitkosítás a Windows-odon?

https://www.coreinfinity.tech

(#24057) MasterMark válasza icemad (#24055) üzenetére


MasterMark
titán

Csinálj szabad helyet valamilyen particiónáló programmal. Bár ha nem látja az baj, mert nem fog GRUB-ot csinálni.

Switch Tax

(#24058) icemad válasza MasterMark (#24057) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt még linux telepítés előtt megcsináltam. 20 gigát leválasztottam a windows partícióról, nem formáztam semmilyen fájlrendszerre. A meghajtók nincsenek titkosítva. Gyanítom, hogy a bios kavarhat be, mert ezt a laptopot már eleve win8-hoz szánták, ugye ott meg bekavar az uefi... Lehet, hogy hagyom inkább, marad a virtualbox.

Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

(#24059) CPT.Pirk válasza icons (#24052) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem próbálj ki egy rendes disztrót. Akár olyat, ami megy live módban, akkor rögtön kiderülne hogy ott mi van a wifivel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24060) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Azt olvastam, hogy szűz vinyónál teljes formázást kell csinálni, de én a Gparted- ben ilyen opciót nem találtam, formázásnál csak fájlrendszereket tudtam választani, igaz másik vinyón lévő Linux alól próbáltam. Ilyen full format milyen programmal végezhető Linuxon? Azt tudom, hogy Win telepítésnél van ilyen opció.

(#24061) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#24060) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Törlöd a partíciós táblát, létrehozol egy újat, csinálsz partíciókat rá, meg formázod őket.

Szűz vinyón nincs partíciós tábla, nem kell vele semmit csinálni, létrehozol egyet, particionálsz, aztán mehet a telepítés.

Win7 telepítőben nem láttam ilyen full format opciót, utoljára XP-ben volt ilyen szerintem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24062) MasterMark


MasterMark
titán

Továbbra sem megy a feltöltésem torrentnél. Beraktam már DMZ-be a routeren a gépem, vagyis nem érvényesek rá a tűzfal beállítások meg stb. ugyanúgy nincs. Átírtam ugyanazt a portot ide is, ami Win alatt megy, így sincs.

Bármi ötlet? Magába az oprendszerben van bármilyen szabályozás erre? (Mint a win tűzfal?)

Ja igen qBittorent, alul a kis ikon zöld.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#24063) Vladi válasza MasterMark (#24062) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mennyit vártál vele? Kis időt hagyni kell, hogy jöjjenek az ügyfelek.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24064) MasterMark válasza Vladi (#24063) üzenetére


MasterMark
titán

Már 4 torrent lejött azóta, és mindnél 0 byte a feltöltött mennyiség.

Switch Tax

(#24065) Siriusb válasza MasterMark (#24062) üzenetére


Siriusb
veterán

És a trackernél a státusz micsoda? OK?
Ha jól emlékszem, a qBittorentben is van a Beállításoknál opció a port ellenőrzésére (nyitott-e), azt még nézd meg. Ill. itt is le tudod ellenőrizni: http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/

(#24066) MasterMark válasza Siriusb (#24065) üzenetére


MasterMark
titán

Nyitott-nak írja. :U

Transmission-ban lehetett ellenőrizni, az is nyitottnak írta.

Switch Tax

(#24067) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24061) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, még csak kísérletképpen megvizsgáltam, hogyan látja a Win a 4k- s szektorokat, ha gparteddel kezdem a formázást.
Lehet, hogy én is az XP- re emlékeztem, nem érdekes, csak ezen az Advanced Format dolgon rágódtam egy kicsit, hogy minél optimálisabb legyen a hdd használata. Már majdnem a Win7- el kezdtem a telepítést, mert azt vettem le az írásokból, hogy az teljesen jól kezeli az AF- es lemezeket, de úgy fest, hogy a gparted is 8- as végeredményt produkált a lemez kezdő szektorának.

(#24068) Vladi válasza MasterMark (#24064) üzenetére


Vladi
nagyúr

szertem qB nem számolja a trackerrel való kommunikációt forgalomnak. Ha alul zöld, azt jelenti, hogy a tűzfalazásod rendben. Szerintem várj még egy kicsit, majd megindul. Vagy tegyél fel egy torrentet seedelni, akkor látod, hogy akik beállnak letölteni azok szedik -e rendesen.

átlalában qB-nél nincs ilyen probléma. :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24069) Nkboy válasza MasterMark (#24066) üzenetére


Nkboy
senior tag

Próbáld meg olyan torrenttel, ahol csak 1-2 feltöltő van, és egy csomó letöltő.

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#24070) MasterMark válasza Vladi (#24068) üzenetére


MasterMark
titán

Egyik tracker-nél sem tölt vissza.

Switch Tax

(#24071) Siriusb válasza MasterMark (#24066) üzenetére


Siriusb
veterán

A tracker minden torrentnél ugyanaz? Amennyiben igen, próbálj meg egy nyílt oldalról letölteni valamit, pl. innen. Ha megy a feltöltés is, akkor a másik trackerrel van valami inkompatibilitási probléma.
A tracker státuszt mindenképp ellenőrizd először a torrenteknél!

(#24072) MasterMark válasza Siriusb (#24071) üzenetére


MasterMark
titán

Két trackerrel próbáltam eddig, de egyiknél sem tölt fel. Az állapotot hol nézzem? Csak annyit ír, hogy kapcsolódva.

Viszont ennél az archlinux-nál megy a feltöltés... Érdekes.

Switch Tax

(#24073) ubyegon2 válasza MasterMark (#24066) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem fenti linknen történő vizsgálatra zártnak írja a használt portot, mégis megy a feltöltés. :U
Ezen a képen látható outgiong port sornál nincs valami beállítva nálad?

Vagy itt:

vagy itt:

MINT 16/64- en fut a qb.

[ Szerkesztve ]

(#24074) Siriusb válasza MasterMark (#24072) üzenetére


Siriusb
veterán

Esetleg még annyit próbálj meg, hogy a titkosítást kapcsold ki, ha az be van kapcsolva.

(#24075) golya87


golya87
őstag

Hello

NFS share-rel kapcsolatban kérnék segítséget.
Ez alapján a leírás alapján végigcsináltam a megosztást, ám az XBMC csak az adott ip-n lévő mappát látja a tartalmát nem.

Annyit még érdemes tudni, hogy rpcbind fájlom nem volt, így azt én hoztam létre. És a mount --bind részt sem csináltam meg.

Mit ronthattam el? Debian 7.4 a rendszer.

Köszönöm a segítséget!

(#24076) MasterMark válasza ubyegon2 (#24073) üzenetére


MasterMark
titán

Ugyanígy van beállítva szinte.

Siriusb: Az sem segített. :(

Switch Tax

(#24077) ubyegon2 válasza MasterMark (#24076) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valószinű, hogy ez az alapbeállítása, én csak az alternatív feltöltést állítottam át, mert kicsit alacsony volt.
Úgy fest, hogy az Arch tud valamit, használd azt. :)

(#24078) CPT.Pirk válasza MasterMark (#24076) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kíváncsiságból tegyél ki live rendszernek egy Chakrát egy pendrivera, és nézd meg benne a ktorrentet, hogy mit alkot.

szerk: "Nemár, nektek mindenre az a megoldás, hogy akkor használjak másik disztrót." - csak ha Ubuntut használsz. :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24079) MasterMark


MasterMark
titán

Nemár, nektek mindenre az a megoldás, hogy akkor használjak másik disztrót. :DDD

CPT.Pirk: Na majd holnap megpróbálom. :R

szerk.: Nem Ubuntu, Linux Mint! :D

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#24080) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24078) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Eddig nem is mertem említeni, pár napja feltettem a Chakra- t és eddig ez volt az egyetlen disztró, amelyik nem akart csatlakozni a netre, fél óra múlva fel is adtam. :F
Bizonyára az én hibám volt, nem MM lebeszélésére említem! :)

MM szerint leubuntuztad a MINT- et.

[ Szerkesztve ]

(#24081) sh4d0w válasza MasterMark (#24079) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem, csak a Kapitánynak fixa ideája, hogy az Ubuntu használhatatlan szar...

https://www.coreinfinity.tech

(#24082) Nkboy válasza sh4d0w (#24081) üzenetére


Nkboy
senior tag

Én meg csak halkan merem megjegyezni, hogy a sokak által szidott, mindenféle bug tárolónak elmondott Kubuntut használom. :DD

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#24083) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#24080) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE-s disztrót néztél már mást is? Mert ezt a részt a kde saját hálózatkezelője csinálja, valszeg beállítási gondod volt csak.

sh4d0w: mert számomra olyan, mint a Windowsok között a 8. Pont olyan pálfordulatot csináltak, mint 7 után a 8. Fasza Gnome2 -> szörnyű színvilágos Unity, kezdetben ráadásul oltári hibákkal.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24084) Apollyon válasza sh4d0w (#24081) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A blogodban neked sem rózsás a véleményed az Ubunturól, és te sem véletlenül tértél át a Mintre. Más disztróra meg nem igazán szokott ekkora ellenvélemény lenni.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24085) Jim-Y válasza CPT.Pirk (#24083) üzenetére


Jim-Y
veterán

Egyébként nekem a unity-ben pont a színvilág tetszik, tehát ez egyénfüggő :) Ami nem tetszik, hogy több erőforrást használ el mint a többi disztro, és hogy frissítéskor mindig elhasal -bár ez inkább egyéni problem- :D

[ Szerkesztve ]

(#24086) MasterMark


MasterMark
titán

Megpróbáltam játszani, de az sem sikerült. :DDD

Valahogy így kellene kinézzen:

Gondolom valami a driverekkel lesz. :D

Switch Tax

(#24087) sh4d0w válasza Apollyon (#24084) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem nem elsősorban a rendszerrel van bajom, hanem az azt körülvevő egyéb dolgokkal (pl. beépített Amazon spyware, állandó tökölődés az iso mérete körül). Persze a 10.04-gyel is volt gondom - nevezetesen, hogy egyáltalán nem volt hajlandó menni a gépemen. Tudomásul vettem, hogy nem illik össze a hardverrel, váltottam. Eredményül pedig kaptam egy szép, kezes rendszert és nem kell attól félnem, hogy egy frissítés után bedöglik. Ez utóbbi viszont nem Ubuntu sajátosság, látom, hogy melóhelyen mi megy a Red Hatekkel.

Nem mellesleg nem állítom az Ubunturól, hogy használhatatlan, mert nem az. Aki a cégnél nem RH-t használ és linuxos, az Ubuntun tolja, ahogy én is és nincs vele baj, sőt, van, aki Unity-vel használja és elégedett. Még olyan is van, aki az ablakvezérlőket meghagyta a bal oldalon.

CPT.Pirk: megmondták, hogy ez lesz, azt is megmondták, hogy miért, meg azt is, hogy eleinte ilyen lesz. Ha összehasonlítasz egy első kiadású Unity-t a mostanival, ég és föld a különbség.

https://www.coreinfinity.tech

(#24088) icons válasza CPT.Pirk (#24059) üzenetére


icons
addikt

Már látja a WiFit, az lett, amire gondoltam, hogy 11es csatornára raktuk a routert és máris ment :)
Viszont most meg nem tud hozzá kapcsolódni, sose lesz unalmas így az életem!

A terv az, hogy felrakok másik kernelt, ismerősöm szerint attól jobb lesz minden. Ha nagyon nem, akkor Ubuntu 13.04 megy fel, bár azzal is voltak problémák (ROS-t akartam feltenni, de nem igazán ment).

Lassan egy hete szenvedek vele, de már értem miért szeretik az emberek a Linuxot:D (kognitívdisszonancia-redukció :D)

Jaigen, és Ubuntut szeretnék használni, mert kezdő vagyok, és errefelé mindenkinek az van. Tehát ha segítség kell, akkor így tudok kapni, meg ami miatt kellene (ROS) azt ubuntura fejlesztik, vagy legalábbis azt támogatják leginkább :)

[ Szerkesztve ]

(#24089) Apollyon válasza sh4d0w (#24087) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Értem. Én még 8.04-et használtam utoljára anno, az volt az első linuxos próbálkozásom, mint gondolom majdnem mindenkinek, aki csak pár éve linuxozik (mármint az ubuntu, nem a 8.04). Viszont a legtöbb rossz tapasztalat az Ubuntuval van.. => bár ez ugye annak is lehet a függvénye hogy ezt használták a legtöbben. Nekem is volt vele gondom, de így utólag visszatekintve user error :DDD
A mostani irányt tekintve viszont én nem jósolok túl messzi és fényes jövőt az Ubuntunak.

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24090) sh4d0w válasza Apollyon (#24089) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Őszintén szólva nincs is. A rendszernek már régóta el kellene tartania magát, de nem képes rá. Még a Full Circle magazint fordítottam, amikor Shuttleworth kinyilatkoztatta az önfenntartási igényt. A rendszer legnagyobb baja, hogy sokan használják, de supportot kevesen vesznek. A Wikipedia pl. 400 Ubuntu serverem működik, de nem vettek hozzá támogatást. Hosszú távon ez mindenképpen a rendszer és a belőle származtatottak halálát jelenti.

https://www.coreinfinity.tech

(#24091) BoB válasza sh4d0w (#24090) üzenetére


BoB
veterán

És akkor eljön az Arch uralom ;]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24092) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24083) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mageia 4- et is próbáltam, azzal elsőre ment a netkapcs, sok gondom csak a Debiannal volt még, de az a hálókártyát se ismerte fel. A beállító menü meg mindenütt ugyanaz, igaz, nem mindenütt könnyű azt megtalálni. :((

(#24093) sh4d0w válasza BoB (#24091) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nálam előbb lesz Debian v. Slackware, mint Arch :DDD

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#24094) Apollyon válasza sh4d0w (#24090) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A wiki ubunti servereken működik?! holy shit.. Akkor mi lesz velük pár év múlva?....
Pedig azt gondolná az ember hogy az ilyen komoly érdekeltségű szolgáltatás alatt csak Debian megy :DDD
Amugy meg mi baj van az Arch-val? Professzionális disztró...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24095) Penty


Penty
tag

"Amugy meg mi baj van az Arch-val? Professzionális disztró..."

Azoknak, akik szeretik az oprendszerüket állandóan piszkálni, igazgatni, azoknak jó lehet egy ilyen rolling vagy half-rolling disztró.
Azoknak azonban, akik problémamentesen szeretnék a rendszerüket használni vagy esetleg azon végzik a munkájukat, szerintem nem alternatíva egy rolling disztró (de talán még egy half-rolling se) az állandó frissítgetéseivel. Ez a rollingos kivitel maga után vonhatja azt, hogy nem, vagy nem úgy működnek bizonyos dolgok a frissítések után, ahogy a frissítések előtt. Ebből adódóan sokszor az oprendszert kellene mókolni, interneten utána nézni a dolgoknak, hogy hogyan kell javítani a frissítés után felmerülő problémákat stb., amire munka mellett nem igazán van ideje az embernek. Vagy ha nem is dolgozik valaki a gépén, egyszerűen csak nincs kedve/türelme/ideje ilyesmire.

Én azt a nézetet vallom, hogy nem azért van az oprendszer, hogy rendszeresen azzal foglalkozzak, hanem azért, hogy használjam azt. Szeretem azt, hogy nem kell állandóan hozzányúlnom a rendszeremhez, nem kell hetente – adott esetben több száz megabyte-os – frissítésekkel terhelnem az SSD-t, és ha jön is egy-egy frissítés X hetente, az nem vág gallyra semmit, nem kell foglalkoznom semmivel a frissítés után. Minden nyugisan működik ugyan úgy, ahogy korábban; egyszerűen csak használom a cuccost.

(#24096) Siriusb válasza Penty (#24095) üzenetére


Siriusb
veterán

Erre azt mondom, hogy amikor még Ubuntut használtam, sokkal több energiám/időm ment el pl. a félévenkénti verzióváltás miatt, mint amióta áttértem Arch Linuxra. Évek óta valamennyire figyelemmel kísérem az Ubuntut is, volt amikor kíváncsiságból felraktam virtualbox-ban, nos, nem vagyok lenyűgözve. Persze épp ez a szép a linuxban, mindenki azzal szív, amivel akar. :D

(#24097) Rimuru válasza Penty (#24095) üzenetére


Rimuru
veterán

Augusztus óta van fent a mostani gépemen az Arch (ekkor vettem), azóta majdhogynem hozzá nem nyúltam. A legnagyobb változtatás az volt hogy Grub helyett felment egy Syslinux és külön partícióra raktam a home-ot. Előtte a systemd-re váltás volt "nagy" dolog azt hiszem 2012 Q4-ben, nem nagyon kell foglalkozni vele, egyszer össze lett rakva és megy folyamatosan. De mindenki azt használ amit akar és neki kényelmes.

Vigyázat, csalok!

(#24098) Penty válasza Siriusb (#24096) üzenetére


Penty
tag

Ubuntuval én is játszottam 4-5 éve. Szép volt, csili-vili volt, de valamit nem tudtam megoldani rajta (már nem emlékszem, hogy mit), így visszatértem akkor a Win7-hez. Másfél éve ismét nekiestem a linux világának, de most már kicsit komolyabban, és végül a Debiannál kötöttem ki pár hétnyi disztrópróbálgatás után, amit azóta is problémamentesen használok.

(#24099) sh4d0w válasza Apollyon (#24094) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A Debiannal nagy gond, hogy a fafej állandóan benéz és mindig vadászni kéne a non-free komponenseket a hardver működtetéséhez - ami otthon elmegy, de ilyen méretekben, mint a Wiki, már nem, mert a hardver sajna nem homogén.
Egyébként Penty megválaszolta a kérdésedet - ha manapság legózom a rendszerrel, akkor vagy IDS-t, vagy webszervert rakok össze, de semmi esetre sem magát az alaprendszert. Momentán azért nem használok Slackware-t, mert túl lusta vagyok hozzá, de az általam valaha kipróbált és látott legstabilabb, leggyorsabb disztribúció olyan összerakott KDE-vel, amiről minden más kiadás csak álmodhat.
Az is sokat mond az Arch-ról, hogy a Kapitány sem használja, illetve kollégámnál is jött frissítés, amitől megdöglött a cucc.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#24100) lionhearted válasza sh4d0w (#24099) üzenetére


lionhearted
őstag

Kapitány a Mintet sem használja, sőt ellenzi. :D

Tegnap még működött...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.