Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24301) CPT.Pirk válasza lionhearted (#24297) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Oh! Ezért volt furcsa a csomag neve, csak tegnap nem jöttem rá már. :DDD

Decepticon: nézz körül a logouton, sok Linux disztrós cikk van ott. Meg a téma összefoglalót is megnézheted itt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24302) tvamos válasza CPT.Pirk (#24301) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ma reggel a regi MSI Wind U100-bol kinyert, Peppermint OS-sel telepitett SSD-t beraktam az "uj" Dell Latitude E6420 gepembe. Csont nelkul indult, (csak a WIFI jelszot kellett megadni, pedig Intel Atomrol i5 + nVidia quadrora ment a valtas,) hat.... Le a kalappal a fejlesztok elott!
:C
Szerk: csak meg mindig nem tudom, hogy az nVidiat, vagy az integralt videot hasznalja az OS...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24303) lionhearted válasza Fritz Teufel (#24300) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha sudo-val akarsz futtatni, akkor sudo bash fájlnév. (vagy ha csak sh, akkor sh parancs, és így tovább)
Esetleg kérj egy root promptot (sudo -i), aztán mehet a ./fajlnev, akkor már nem kell sudo, root leszel.

Tegnap még működött...

(#24304) Fritz Teufel válasza lionhearted (#24303) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Megvan hol rontottam el! Kikértem a promtot a 'sudo -i'-vel és utáva './' elé beírtam megint, hogy sudo. Két dolgot rontottam el: nem kell beírni a 'sudo'- t és nem kell a '.' a '/' elé. Már fel is ment.

A ventilátor hajtására van valakinek ötlete? Windows alatt csendesebb volt a laptop és kevésbé meleg... Nem hiszem, hogy hosszút távon ez így maradhatna károsodás nélkül. Tegyem vissza a Windows-t?

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24305) sh4d0w válasza Fritz Teufel (#24304) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

laptop-mode-tools

https://www.coreinfinity.tech

(#24306) Fritz Teufel válasza sh4d0w (#24305) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Ez sokat nem segített :( Még csak hasonlót sem találtam.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24307) gery2123 válasza Fritz Teufel (#24306) üzenetére


gery2123
őstag

Sajnos anno a HP 8530p nem találtam megoldást a venti hang csökkentésére, és ezért is váltam meg tőle (No meg kisebb kellet)
Ha jól emlékszem valami olyasmit olvastam anno, hogy valamelyik laptop jó van amelyik nem. Tudom ezzel nem mondtam semmit, de ha kell a Linux akkor lehet ezzel meg kell barátkozni.
Nálam a hang volt zavaró nem a plusz 10 fok.

-- PSN_ID: GerY2123

(#24308) sh4d0w válasza Fritz Teufel (#24306) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor telepítsd fel...

https://www.coreinfinity.tech

(#24309) Fritz Teufel válasza sh4d0w (#24308) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Közben rájöttem és már fel is telepítettem. Újraindítottam, de a ventilátor továbbra is úgy pörög, mintha valami komoly applikációt futtatnék. A laptop közép meleg és a venti zaja is zavar. A Winfos vissza tétele kezdett el foglalkoztatni, pedig nagyon nem akarózok arra visszatérni, de ez a terhelés hosszú távon nem tesz jót a gépnek... :(((

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24310) sh4d0w válasza Fritz Teufel (#24309) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

[link]

https://www.coreinfinity.tech

(#24311) MKLS


MKLS
aktív tag

Tegnap Manjaron nekem is elszállt a grafikus felületem, gond nélkül frissítettem 0.8.9-re, használtam is, kikapcsoltam 2 nap múlva vettem elő akkor meg már MDM:xserver erro meg ilyesmik fogadtak... Mivel kezdő vagyok, meg türelmem sem volt utána googlizni, lekaptam egy 0.8.9 iso-t újrarántottam a rendszert, 20perc alatt belaktam és azóta pöpec, talán még a boot időm is jobb mint 0.8.8-on.

(#24312) Fritz Teufel válasza sh4d0w (#24310) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Feltettem, de szinte semmi változás. Ez elég nagy csalódás... Azt hittem javult valamit a Linux :(

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24313) sh4d0w válasza Fritz Teufel (#24312) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Be is konfigoltad a linken találhatók alapján?

https://www.coreinfinity.tech

(#24314) lionhearted válasza Fritz Teufel (#24312) üzenetére


lionhearted
őstag

Természetesen mi zsenik vagyunk, gondolatolvasók, és satöbbi. de nincs abban a vasban véletlenül egy dedikált VGA (ne adj isten AMD)? Ahhoz felkerült a zárt driver? Vagy AMD nyílt esetén valaki beállította az energiagazdálkodást? Mert ugye a ventillátor nem csak úgy poénból forog, főleg ha még magasabb is a hőmérséklet = nagyobb a terhelés...

A Linux... a kernel nagyon sokat javult...

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#24315) Fritz Teufel válasza sh4d0w (#24313) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Grafikus felületet futtattam és ott ki van pipálva minden. A linked nekem nem mond semmit :(

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24316) Fritz Teufel válasza lionhearted (#24314) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Valószínűleg tényleg az lesz a probléma, de nem tudom, hogyan telepítsem a drivert.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24317) ubyegon2 válasza Fritz Teufel (#24316) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

eternamtól [link]
MINT [link]
Debian [link]

Ha egyik link alapján sem megy, akkor először az ablakot tárd ki... vagy Win7. :))

[ Szerkesztve ]

(#24318) King Unique


King Unique
titán

Külső HDD-k biztonságos eltávolítására van vmi spec eljárás, bevett felhasználói szokás Linux alatt, v ez a leírás úgy általában alkalmazható [link] :F
Csatlakoztatáskor ugye megjelenik az ikonja asztalon, meg rákattintva vannak lehetőségek leválasztásra, v egyszerűbb terminálból, ti szakik hogyan szoktátok csinálni, illetve ha vmi miatt nem engedélyezi, akkor mi a teendő ?

:R

(#24319) mzx válasza mzx (#24291) üzenetére


mzx
senior tag

UP
(Biztonsági szempontból mennyire van kockázata ennek?)

[ Szerkesztve ]

(#24320) CPT.Pirk válasza King Unique (#24318) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az élet túl rövid a biztonságos eltávolításhoz... :) Amúgy semmi érdekes nincs ebben, katt az ikonra, és kész.

mzx: amit linkeltek neked, az miért nem jó? Nem értem miért szedted le kézzel a deb fájlt. Ilyet akkor szoktunk max, ha nincs tárolóban az adott csomag, aztán mehet a dpkg, de a te esetedben szerintem ott van a csomag a tárolókban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24321) King Unique válasza CPT.Pirk (#24320) üzenetére


King Unique
titán

Ahogy cikkben le van írva, v hogyan?

(#24322) Vladi válasza mzx (#24319) üzenetére


Vladi
nagyúr

Pont annyi kockázata van, mint amennyire megbízható a csomag disztribútor.
vagy fordított arányban? :F :DDD

Jó mondjuk nyílt forrású, szóval nagy gebaszt csak nem tesznek bele.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24323) CPT.Pirk válasza King Unique (#24321) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem igazán értem a kérdést. Pont úgy választunk le egy vinyót is, mint egy pendriveot. Tálcán, fájlkezelőkben stb. ott a leválasztás gomb.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24324) sh4d0w válasza Fritz Teufel (#24315) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Pedig csak végig kellett volna olvasni...

mzx: már válaszoltam a kérdésedre.

https://www.coreinfinity.tech

(#24325) mzx


mzx
senior tag

Köszönöm a válaszokat.

Ami linket kaptam, abból a köv. sornál megakadt a telepítés, ha jól látom, ez egy repó felvétele. Ezt a hibaüzit kaptam a
apt-add-repository http://ppa.launchpad.net/freeipa/ppa/ubuntu
parancsra:
Error: 'http://ppa.launchpad.net/freeipa/ppa/ubuntu' invalid

(#24326) #89874944 válasza CPT.Pirk (#24301) üzenetére


#89874944
törölt tag

felraktam ezt a linux csomagot, volt jópár hiányzó firmware, rtl81168g, e,f,d....ez most így jó? [link]

(#24327) lionhearted válasza Fritz Teufel (#24316) üzenetére


lionhearted
őstag

Nagyjából minden Ubuntu felkínálja a drivert az első indításkor, de Ubuntu verzió függő, hogy később hol találod meg. Ha Unity-d van, akkor Dashbe rákeresel a "További eszközillesztő" kifejezésre, és valószínű, hogy kidobja.
De, hogy pontosan meg tudujuk mondani, ahhoz kell az VGA és az Ubuntu száma is, mivel pl a régebbi AMD kártyák (HD4000 és előtti) már legacyk, és nem túl engedékenyek, ha 12.04nél újabb Ubuntuval szeretnéd használni. Viszont a legújabb Ubuntukban (13.10, 14.04beta) már elég új a nyílt driver, és abban is be lehet kapcsolni (ha alapból nincs) az energiagazdálkodást.

Amit kaptál linket ne kövesd (az elsőt), alap esetben semmit nem töltünk le, ha bent van a tárolókban, ez alap linuxos felfogás, nem is értem minek akarnak ettől folyton folyvást eltérni. Persze, itt mindenki van annyira képzett, hogy minden új kernel eljövetelekor mindig szenved, hogy újra és újra beforduljon, vagy hogy egy driver frissítést úgyanúgy kézzel vigyen véghez, de minek, ha erre ott a tároló és a csomagkezelő?
Csodaszép automata keresőt kapott az Ubuntu, és ezzel kb egyedülálló, ami automatán keres, feldob, 1 kattintásra telepít.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#24328) Tonyk


Tonyk
veterán

Feleségem gépére tennék egy Mint-et. Régi lapos, egy Radeon Xpress 1100 kártyával. Erre van valami megoldás, hogy normálisan működjön?

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#24329) Fritz Teufel válasza lionhearted (#24327) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Az Ubuntu verziója: 13.10 a videókártya: ATI Mobility Radeon HD 3650. Az ATI honlapon kiválasztottam a hozzá való drivert és a leírtak alapján feltettem. Volt, hogy hiányol valamit, azt is feltettem és futtattam amíg minden rendben felment. Ujraindítás után annyira nem örültem, nem engedett belépni és már a bejelentkező képernyőn rossz volt a felbontás. Hoztam létre visszaállítási pontot, de így nem fértem hozzá. Most kezdem a tepelítést előröl, csinálok egy live cd-t, visszaállítási pont a kész rendszerről és majd a végén a tanácsod alapján fogok eljárni. Már kezdtem elkeseredni, mert egyébként nagyon tetszik. Valahogy össze kellene hozni a power managementet és doldog leszek.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24330) lionhearted válasza Fritz Teufel (#24329) üzenetére


lionhearted
őstag

Pontosan abba a hibába estél, amitől el akartalak téríteni, hogy rossz driver + kernel (+Xorg) párost hozz össze. Az AMD a legacy drivereket nagyon ritkán frissíti, ha szerencséd van, akkor a kernel támogatás frissítve van, ha nincs, akkor pedig így jár az ember.
Egyébként a letöltő oldal írja is:
Automated installer and Display Drivers for Xorg 6.9 to Xserver 1.12 and Kernel version up to 3.4

Neked 3.11-es kerneled van, már így kapásból.

Ha az automata keresőt választottad volna, akkor valószínű, hogy nem adott volna ki semmit, mivel nem talált volna jó "párosítást".
Viszont csüggedni semmi ok, mint mondtam a nyílt driver nagyon sokat fejlődött, és már van benne energiagazdálkodás, ami viszont nincs alapból bekapcsolva, viszont 1 fájl átírásával megoldható a dolog.
[link]
Az oldal szerint teljesen támogatott az említett lapka, tehát 3D gyorsítás is lesz, nem csak energiagazdálkodás. Persze, a CCC-ről le kell mondani.

Tegnap még működött...

(#24331) Fritz Teufel válasza lionhearted (#24330) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

A grub-ot hogyan tudom módosítani? Az editálás után nem enged menteni. Elnézést a bénaságomért, nagyon régen nem foglalkoztam Linux-szal

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24332) CPT.Pirk válasza #89874944 (#24326) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha van ilyen hálókártya a gépben, akkor fel kell tenni azt a csomagot, amiben ez a firmware előfordul. Beírod a googlebe, az kidobja melyik csomagban van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24333) Claude Leon válasza Fritz Teufel (#24331) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Úgy, hogy root jogokkal szerkeszted.
Rendszertől függően gksudo/kdesu/beesu kell a gui szerkesztőnek, sudo csak terminálos szerkesztőköz jó:emacs/vi/nano/mcedit

(#24334) Bertiee


Bertiee
aktív tag

Sziasztok!
1Gb ram, ati X200 video, 1,6 celeron 1 magos procis notira kellene valami oprendszer.

Ubuntu 13.10-et használtam, de eléggé erőforrás igényes ehhez a géphez.... Esetleg mit javasolnátok ami nem annyira hardverigényes egy ilyen konfigra? (csak netezés, film, és office lenne)

(Full amatőrként telepíteném, nincs Linux tudásom...)

Az ubuntu egyéb verziói (http://ubuntu.hu/letoltes/tovabb )esetleg jobbak lehetnének a fenti szempontból?

(#24335) BoB válasza Bertiee (#24334) üzenetére


BoB
veterán

Lubuntu vagy más disztró LXDE asztali környezettel. Ha azzal is túl lassú, akkor fluxbox vagy icewm. (pl disztró hozzá: antix)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24336) Bertiee válasza BoB (#24335) üzenetére


Bertiee
aktív tag

Szerinted az ATI X200 videót támogatni fogja?

(#24337) CPT.Pirk válasza Bertiee (#24336) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nagyon régi kártya, valószínűleg semmi gondod nem lesz vele és telepíteni sem kell hozzá semmit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24338) Bertiee válasza CPT.Pirk (#24337) üzenetére


Bertiee
aktív tag

Tehát akkor inkább Lubuntu vagy Kubuntu? A Lubuntu a szerényebb erőforrás igényű?

(#24339) CPT.Pirk válasza Bertiee (#24338) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lubuntu mint LXDE-s disztró igen, mert az lxde a csirke gépekre való. A KDE egy normális teljes környezet, de nem ilyen gyenge gépre való.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24340) #89874944


#89874944
törölt tag

debianra hogy lehet felrakni a kde-t?

(#24341) CPT.Pirk válasza #89874944 (#24340) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Inkább egy KDE-s disztrót szedj le szerintem mert egyszerűbb és jobb meg újabb is lesz a KDE, mint amit Debianban találsz.
De amúgy fel kell rakni a KDE csomagjait, majd a bejelentkezéskor ki kell választani a kde-t.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24342) #89874944 válasza CPT.Pirk (#24341) üzenetére


#89874944
törölt tag

akkor egyelőre hagyom ezt.

a linux kernel frissítése óta nem változott a felület, még mindig azt írja, hogy tartalék, az illesztőprogramhoz VESA: DVST :U

[ Szerkesztve ]

(#24343) CPT.Pirk válasza #89874944 (#24342) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Már minden részletre nem emlékszem a te esetedről, de valszeg be kellene állítani, hogy milyen drivert használjon. Ez az /etc/X11/xorg.conf fájlban van, a tartalmát másold ki pastebinre, aztán megnézzük mit kell benne módosítani.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24344) Bertiee válasza CPT.Pirk (#24339) üzenetére


Bertiee
aktív tag

Köszönöm!

(#24345) #89874944 válasza CPT.Pirk (#24343) üzenetére


#89874944
törölt tag

hát ez tök üres: root@debian:~# nano /etc/X11/xorg.conf

(#24346) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Köszönöm szépen MINDENKINEK a segítséget! Tökéletesen működik a power managenet, Winfos alatt hangosabb volt a miskulancia. Magáncélra befejeztem a Windows használatát...

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#24347) CPT.Pirk válasza #89874944 (#24345) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tök üres, vagy nem is létezik? Mert ha nanoval csinálod, akkor az üres fájlt nyit, mikor nincs is ott fájl. Mindenesetre ha nincs ott xorg.conf, az probléma.
Itt írják mit kell tenned, ha nincs meg a xorg.conf fájl: https://wiki.debian.org/Xorg

Bertiee: sok sikert, remélem nem jön elő valami buntu hiba.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24348) MasterMark válasza CPT.Pirk (#24320) üzenetére


MasterMark
titán

Honnan tudjátok, hogy mi van tárolóban, és azt milyen néven érem el?

Switch Tax

(#24349) Bertiee válasza CPT.Pirk (#24347) üzenetére


Bertiee
aktív tag

Felraktam, megy. Majd kiderül. A youtube videók szaggatása gondolom a vas gyengeségéből ered... Alapvetően jónak tűnik, gyorsabb az UBUNTU-nál.

(#24350) CPT.Pirk válasza MasterMark (#24348) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet keresni a tárolókban neten keresztül és lehet az apt cacheben, meg pl. ott van a dselect is, vagy a rendes gui-s csomagkezelők. Mindig első a csomagkezelő, mert valszeg már ott van minden készen.

Bertiee: igen, az a proci még a 360p-hez is kevés. 3.2GHz-es Celeron is eléggé szenved Yt alatt, 480p felett nem igen tud folyamatosan lejátszani.
Esetleg segíthet kicsit, ha bekapcsolod a html5 lejátszót yt-n, úgy tapasztaltam egy hangyányit kevesebbet eszik, mint a flash.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.