Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24501) gery2123 válasza _Csaba_ (#24500) üzenetére


gery2123
őstag

Hát hirtelen nem vágom ezt, de majd a nagyok megmondjak hogy hogyan is. Még én is elég kezdő vagyok a Linux világába.

-- PSN_ID: GerY2123

(#24502) sh4d0w válasza _Csaba_ (#24500) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Én inkább a kernel LUKS encryptionjét ajánlanám, a semmi helyett az is jó - de csak hamis biztonságérzetbe ringatod magad a szoftveres lemeztitkosítással.

https://www.coreinfinity.tech

(#24503) _Csaba_ válasza sh4d0w (#24502) üzenetére


_Csaba_
senior tag

Rendben utánaolvasok! :) miért nem biztonságos szerinted?

(#24504) sh4d0w válasza _Csaba_ (#24503) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem szerintem biztonságos, hanem nem az.
Van egy szoftvered, ami tudja, honnan olvassa ki a kulcsot, meg van egy adatterületed, amiről tényleges olvasás (a kulcs olvasása) történik, mielőtt feloldanád a titkosítást. A szoftver megbuherálható, hiszen minddenki által beszerezhető, tehát azonnosítás nélkül kiíratható a kulcs egy textfile-ba.

Persze ehhez fizikálisan el kell érni a gépet, távolról nem lehet megcsinálni - viszont potenciális veszélyforrás. Ha valaki kimondottan célba vesz, nem fogja megállítani a szoftveres titkosítás.

https://www.coreinfinity.tech

(#24505) sh4d0w válasza sh4d0w (#24504) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

kimaradt egy "nem" szócska...

https://www.coreinfinity.tech

(#24506) CPT.Pirk válasza Tomi0703 (#24491) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit több munka kell benne mint máshol, de valamit valamiért. A Firefoxot Debian alatt Iceweaselnek hívják, de a program ugyanaz. Itt írják hogyan kell telepíteni: [link]

A torrentre meg lentebb írtak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24507) _Csaba_ válasza sh4d0w (#24504) üzenetére


_Csaba_
senior tag

Értem! Köszi az infókat.

(#24508) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24506) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én Debian alatt is Firefoxot használtam, itt egy egyszerű telepítési módszer. Jóval egyszerűbb is, mint az általad linkelt. :R

(#24509) Tomi0703 válasza CPT.Pirk (#24506) üzenetére


Tomi0703
őstag

Kösz szépen, ismét. :R
Egyébként, nem muszáj Firefox, ha van bármi más ami kevesebb ramot eszik akkor jó az is. :DDD

(#24510) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#24508) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debian by default comes with Iceweasel web browser instead of firefox.
Ezt a mondatot nehéz így értelmezni, mivel az Iceweasel is Firefox, csak a név és a logo tér el, a program maga ugyanaz. Valami idióta oka van csak a logóval kapcsolatban, ami miatt nem lehet nevén nevezni a Firefoxot Debian alatt.

Egyébként akár még működhet is ami linkeltél, mivel kb. a xulruner csomag csak ami kell a rókának, meg egy flash.

Tomi0703: az FF egy jó tulajdonsága, hogy kevés ramot eszik ha kevés van a gépben. Régebben 384MB SD ramos gépen is simán használtam FF-et, nem zabálta fel a ramot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24511) sirdond válasza Tomi0703 (#24509) üzenetére


sirdond
őstag

browser alternatívának én tudom ajánlani a Pale moon-t. Kezdetek óta használom, ez is FF alapú, de azért elég sok mindenben nem követi azt beállítások terén, ráadásul stabilabb és gyorsabb. Win alá készül és hivatalosan nincs Linux támogatás, de azért pár hónapja már ott is elérhető végre. Install leírás itt található: http://sourceforge.net/p/pm4linux/wiki/Home/

(#24512) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24510) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem egész másnak hatott, mint a FF és telepítés után egyből lecseréltem, kisebb utánolvasást követően és azt használtam. Első Linuxos hetem volt kb. Valami oka van, hogy sokan lecserélik. :U
Így van ez a böngészőkkel. A Comodo Dragon is ugyanaz, mint a Chrome, mégis jobban bejött Win7 alatt.

(#24513) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#24512) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért hathatott másnak, mert alapból be van kapcsolva Linuxon a "menüsor" a látható elemek között, míg Windows alatt már egy ideje nem.
Esetleg még az lehet, hogy nem GTK-s disztrón indítottad el és pl. QT-s lett a megjelenése, vagy valami utánzat gtk-s megjelenése volt.
Itt részletezik miért nem FF néven van az FF Debian alatt: [link]

Ha jól értem a leírtakat, a nevet és logót kivéve csak a user agent tér el, ettől eltekintve fizikailag az Iceweasel = Firefox.

sirdond: az alap FF is stabil. Egy csomó helyen használom, plusz céges szinten is azzal böngésznek nálunk.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24514) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#24513) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kicsit elbeszéltünk egymás mellett, nem a FF volt más, de fel se tünhetett, mert Win7- en a Sárkányt használtam. :U Érdekes, hogy mindennek valami különleges állat neve van, kár, hogy Comodo Dragon nincs Linuxra. :(

(#24515) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

mpd-t próbálom beüzemelni raspbian alatt.
De folyton error code 3 -at kapok ha linux mint alól próbálok csatlakozni GMPC-vel.

Ezeket csináltam meg:
sudo apt-get install mpd

Setup
sudo nano /etc/mpd.conf
find: bind_to_address "localhost"
change to: bind_to_address "127.0.0.1"
this allows us to connect to the server from our client.

Install MPC
sudo apt-get install mpc

Restart MPD
sudo /etc/init.d/mpd restart

Add some music
/var/lib/mpd/music/
run: mpc update

Majd kliens gépről (linux mint 13) próbálok gmpc-vel csatlakozni
Vkinek ötlete?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24516) sirdond válasza sonar (#24515) üzenetére


sirdond
őstag

van zenefájl a /var/lib/mpd/music könyvtárban?

(#24517) sonar válasza sirdond (#24516) üzenetére


sonar
addikt

Igen, raktam oda

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24518) sirdond válasza sonar (#24517) üzenetére


sirdond
őstag

mit ír pontosan a hibakód?
adtál jogosultságokat a könyvtárhoz?

egyébként én ez alapján csináltam meg még régebben és úgy működött. hátha segít neked is.

(#24519) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olvastátok a CryEngine-es hírt? http://prohardver.hu/hir/linux_tamogatast_kapott_uj_cryengine.html

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24520) BoB válasza CPT.Pirk (#24519) üzenetére


BoB
veterán

Igen. Jó hír :)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#24521) sonar válasza sirdond (#24518) üzenetére


sonar
addikt

rpi-n lévő log nem mutat semmit.
Mar 11 22:47 : avahi: Initializing interface
Mar 11 22:47 : avahi: Client changed to state 101
Mar 11 22:47 : avahi: Client is CONNECTING
Mar 11 22:47 : state_file: Loading state file /var/lib/mpd/state
Mar 11 22:52 : state_file: Saving state file /var/lib/mpd/state
Mar 11 22:52 : avahi: Shutting down interface
Mar 11 22:52 : listen: listen_global_finish called
Mar 11 22:52 : db_finish took 0.000000 seconds
Mar 12 20:34 : update: added /Kabaréklub - 74_A Thália mikroszínpadról.mp3
pi@amrasp ~/mpd/playlists $ sudo /etc/init.d/mpd restart
[ ok ] Stopping Music Player Daemon: mpd.
[ ok ] Starting Music Player Daemon: mpd.

GMPC:
error code 13: problems to connecting to 192.168.... on port 6600

Kliensnél mit kell megadni? csak a port meg az ip cim a lényeg, ha az jó akkor már kéne csatlakoznia.
Vagy rosszul gondolom?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24522) sonar válasza sirdond (#24518) üzenetére


sonar
addikt

te hogy futtattad?
Én mindent CLI-ben ssh-n keresztül csinálok a RPi-n, grafikus rész nincs elinditva.
Meg ahogy nézem várja a bejövő kapcsolatot:
netstat -na | grep 6600
tcp 0 0 127.0.0.1:6600 0.0.0.0:* LISTEN

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24523) sirdond válasza sonar (#24522) üzenetére


sirdond
őstag

én is úgy csináltam, windows alól. esetleg valami tűzfal van a Pi-n?
/etc/hosts fájlod hogy néz ki?

esetleg még próbáld meg azt,hogy a bind_to_address-t "any"-re állítod

(#24524) sonar válasza sirdond (#24523) üzenetére


sonar
addikt

Pi-n nincs tűzfal. Mondjuk különböző VPN-ekkel szórakoztam (PPTP, OpenVPN) lehet, hogy azok kavarnak be. Este megpróbálom újra rakni a raspian-t és úgy megnézni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24525) Kris87


Kris87
aktív tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni PHP parancs futtatásához. Egy routeren openwrt van, uhttpd webszerverrel és php5-tel. Egy egyszerű, erre a szerverre feltett, kívülről elérhető html weblapra feltettem egy nyomógombot, ezt megnyomva egy php fájlnak kellene lefutni, de csak ezt a hibát kapom:

Unable to launch the requested CGI program:
/mnt/www/cgi-bin/elo.php: Exec format error

Az egyszerű html lap így néz ki:

<!DOCTYPE html>
<html dir="ltr">
<head>
<meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="content-type">
<title>:)</title>
<meta content="A" name="author">
</head>
<body>
<p><br>
<form action="cgi-bin/elo.php" method="get">
<input type="submit" value="Kamera KI!">
</form>
</p>
</body>
</html>

Az elo.php pedig így:

<?php
print 'teszt';
?>

Valakinek van ötlete, hogy miért kapok hibát? Előre köszönöm a segítséget!

(#24526) sonar válasza Kris87 (#24525) üzenetére


sonar
addikt

Próbáld meg a PHP-t lefuttatni első körben.
Illetve a szokásos. Megfelelő jogosultságok nincsenek beállitva (pl kezd egy lazabb jogosultsággal chmod 775 elo.php)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24527) rii


rii
nagyúr

sziasztok

olyan Linux distribet keresnék,
- ami kevés erőforrás igényű, (graf felülettel persze :) ) (LUBUNTU?)
- lehet rá pakolgatni azért tetszőleges ablakkezelőt (akár windowmaker, akár englentianment, akár ice wm, vagy open wm)
- user friendly legyen ... öreg vagyokmár mókolni vele )))-.
- pendrive-ról is telepíthető legyen, ... nincs most perpill dvd olvasóm

előre is nagyon köszönöm, ha volna valakinek tippje, merrefele nézelődjek

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#24528) Kris87 válasza sonar (#24526) üzenetére


Kris87
aktív tag

Próbálom lefuttatni, látszólag lefut, de nem azt csinálja amit kellene szerintem. A php-cgi /mnt/www/elo.php parancsra annyit ír ki, hogy:
X-Powered-By: PHP/5.4.11
Content-type: text/html

Ezzel a paranccsal csináltam egy index.php-t, amire hivatkozva a 192.168.x.x:81-es címen üres képernyő jött csak fel a böngészőben:
echo "<?php phpinfo(); ?>" > /mnt/www/index.php

Az egésznek pedig EZ alapján álltam neki.

(#24529) joecontra válasza rii (#24527) üzenetére


joecontra
addikt

Esetleg Xubuntu.

Üdv,
J

(#24530) sonar válasza Kris87 (#24528) üzenetére


sonar
addikt

Nézd meg a loggolást, hátha ott találsz bővebb infót
[link]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24531) rii válasza joecontra (#24529) üzenetére


rii
nagyúr

köszönöm!

hogy lessz ebből pendrive install?

letöltöm az ISO-t
meg még valami programot, ami a pendrive-ra felteszi az ISO-t?

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#24532) McSzaby válasza rii (#24531) üzenetére


McSzaby
őstag

Linux Live USB Creator (LiLi). de én még ajánlom Manjarot.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#24533) joecontra válasza rii (#24531) üzenetére


joecontra
addikt

Win32DiskImager <- ezzel kiírod pendrive-ra és már bootolhatsz is róla. Live rendszerként illetve telepítőmédiának is használhatod ezután.

Üdv,
J

(#24534) Tomi0703 válasza CPT.Pirk (#24510) üzenetére


Tomi0703
őstag

Nos, közben haver adott +512 ramot, szóval most már 1 giga van. :)
Így is a Debiantot ajánlod?

(#24535) rii


rii
nagyúr

nagyon köszönöm!
a manjaro-t is!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#24536) CPT.Pirk válasza Tomi0703 (#24534) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így is merem ajánlani, amit lentebb linkeltem. Persze először tegyél vele egy próbát pl. virtualbox alatt.

Esetleg elgondolkodhatsz egy KDE-s debianban is ennyi ram mellett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24537) sirdond


sirdond
őstag

helló

ez alapján beállítottam rtorrent+rutorrent-et,sikerült is,nagyjából, elérem távolról, behozza az oldalt, de nem tudok bejelentkezni. nem fogadja el a beállított user+jelszó kombót. valakinek van ötlete,hogy mi lehet a baj?

(#24538) tvamos


tvamos
nagyúr

Miutan feladta a szeretett Peppermint installaciom a harcot (velem...), gondoltam kiprobalok valamit, ami nem LXDE, es talan egy kicsivel modernebb... vagy jobb, vagy nem is tudom. Szoval a lentiekkel kerultem kozelebbi kapcsolatba:
Slackware
Fedora
openSUSE
Debian
Xubuntu
Kubuntu
Linux Mint XFCE, KDE
Hat... az elsovel iszonyuan megszenvedtem, rogton el is ment a kedvem a probalkozastol. Ezzel a leirassal probalkoztam. Rosszul tettem?
A 4. sem volt egyszeru eset, de azt sikerult KDE-vel, is ,meg LXDE-vel is probalgatni. Nem keveset szenvedtem a WIFI-vel, a SAMBA se ment. Tudom, en vagyok a bena.
Nekem sajnos nem jott be a Fedora sem,a KDE kicsit lassu volt, de vegul nem is eroltettem, hogy mas DE-vel milyen. . Amugy minden mukodott pikk-pakk. Gnommal jobb? Meg talan azt erdemes lenne kiprobalni, nem tudom.
A SUSE meg mindig nem tetszett, nem tudom, miert.
A ket Ubuntu hozta a szokasosat, ment minden, a KDE kicsit lassu volt.
Haat... en nem lattam semmi kulonbseget, a Mint es a buntu kozott, a KDE itt is lassu volt.

Ezek utan szerintetek mi a logikus valasztas? Nekem tetszik a Peppermint is, de allitolag az LXDE-nel jobb az XFCE. A KDE-t nem talaltam eleg gyorsnak. (Jo az, csak megis... repuljon, mint a szel!) Dell Notebookom van, a DELL Ubuntuzik, ha jol tudom. A munkatarsaim a Mintet nyomjak, de Cinnamonnal.

Meg vagyok zavarodva! Mi lenne a jo szerintetek?

Szanjak ra meg 1-2 napot, es probaljam ki a Gnome-ot, meg a Cinnamont, a Mate-et, esetleg az LMDE-t? Van ennek ertelme? Olyan rettento sok idom nincs sajnos.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24539) Rimuru válasza tvamos (#24538) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem tudhatjuk hogy neked mi lenne jó, az alábbiból az kiderül hogy a KDE nem valószínű hogy jó lesz, és Ubuntu volt a legközelebb a jóhoz. Írd le hogy mit szeretnél (mik az igényeid), mennyire értesz hozzá és mennyit foglalkoznál vele. Slackware "komolyabb" Linuxos előélet nélkül szerintem hiba a volt.

Vigyázat, csalok!

(#24540) tvamos válasza Rimuru (#24539) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem nagyon ertek hozza, ha valami nem megy magatol, megprobalom kiguglizni, es/vagy megkerdezem itt. Nem ilyedek meg a terminaltol, de fejbol nem tudok semmit.

Regen azert alltam ra a Peppermit / Lubuntu-ra, mert a netbook a Windows alatt nagyon rosszul teljesitett.

Most azert hasznalnam, mert a Windows meghal a sok felinstallalt programtol. Linux alatt kellemes a bongeszes, egy-ket dokumentumot gyorsan ossze lehet dobni. Kis Eclipse, PCB tervezes... Ha kell a Windows, akkor meg vagy dual boot, vagy virtualis gep. Ez utobbi azert tetszik, mert csak azt az egy alkalmazast telepitem, es futtatom alatta, ami vegkepp nem megy Linux + Wine alatt.
Jatekra nem nagyon hasznalnam, de azert szeretnem az RC repulo vezetest gyakorolni a gepen.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24541) Cyrin válasza tvamos (#24540) üzenetére


Cyrin
addikt

Xubuntu, Mint Mate, Manjaro, Elementary

[ Szerkesztve ]

(#24542) sh4d0w válasza tvamos (#24538) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A Slackware igazi nehézsúlyú, nem kezdőknek való rendszer.

https://www.coreinfinity.tech

(#24543) McSzaby válasza tvamos (#24540) üzenetére


McSzaby
őstag

Csekkold a Zorin Os-t is. Windwosról áttérőknek nagyon bejöhet.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#24544) MKLS válasza tvamos (#24538) üzenetére


MKLS
aktív tag

Manjaro XFCE-vel! Az egy nagyon jó választás! ;)

(#24545) tvamos válasza MKLS (#24544) üzenetére


tvamos
nagyúr

(#24543) McSzaby válasza tvamos (#24540) üzenetére
(#24541) Cyrin válasza tvamos (#24540) üzenetére

Koszonom, hogy segitetek! Toltogetem oket. Sajnos, csak most ertem oda...

(#24542) sh4d0w válasza tvamos (#24538) üzenetére
Hat nem... mostmar tudom.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#24546) kemotox


kemotox
addikt

Sziasztok!
Kezdő linuxos vagyok, próbálgattam disztrókat, telepítgettem ezerrel, volt hogy rosszul adtam meg a jelszavamat telepítésnél és újra kellet húzni a cuccot stb... Laptop is szívozott kicsit, de mostmár fasza minden. Most épp Mint van a gépen, ez is marad mostmár. Viszont. Nem látja az egeret. Pedig eleinte, még néhány installal ezelőtt még működött.
Lsusb-re azt mondja, hogy:
Linux foundation 2.0 root hub, 2.0 root hub, 1.1 root hub, 1.1 root hub, Suyin Corp Acer CrystalEye webcam, Novatek Microelectronics Corp. Talán ez utóbbi lenne az egér? Valszeg igen, mert ha kihúzom, akkor már nem írja. De ha bedugom akkor se mindig. Egy noname ebayes kínai vezetéknélküli egérről van szó, aminek ilyen kis ici-pici USB cuccossal.

Valaki help me!
Köszi

(#24547) Cyrin válasza tvamos (#24545) üzenetére


Cyrin
addikt

Ilyen ez a bicikli, ki kell próbálni amit csak lehet. Kinek mi jön be, illetve mi passzol a gépéhez. De ez benne a jó.

(#24548) sonar válasza sirdond (#24523) üzenetére


sonar
addikt

reinstall után any -re állitva jó lett.
Hogy mennyi hulladék tutoriállal van tele a net az már felháboritó

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#24549) sirdond válasza sonar (#24548) üzenetére


sirdond
őstag

hát igen sajnos :(

viszont a lényeg,hogy működik

(#24550) tvamos válasza tvamos (#24545) üzenetére


tvamos
nagyúr

Tetszik a Manjaro is, de azt hiszem, maradok a Debian vonalon... es a Mint lesz XFCE-vel. Remelem jo valasztas!
Megegyszer koszonom az eddigi segitseget!

Egy gond rogton elojott, a Chromecastomat egyik distro sem kezelte jol. Ez lehet osszefuggesben azzal, hogy VM-bol mentek a distrok? (Win7+Chrome browser alatt megyeget, de nem olyan jo az implementacio, mint pl. Androidon.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.