Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18401) Jim-Y válasza CPT.Pirk (#18400) üzenetére


Jim-Y
veterán

Várom a cikket, ahogy néztem a dconf editor alapból benne van, a tweaket nem láttam. Annyira amugy nem fontos, mert meg vagyok elégedve az LMDE-vel, csak ez mégiscsak Testingre épül, a 7.0 meg stable. De nekem elég fontos lenne, hogy az LMDE-hez hasonlóan csak alul legyen panel, mert a hajam égnek áll az alul-felül panelektől :/

megj: sajnálatos, hogy a KDE nekem tul csicsás, nem tetszik, az xfce meg túl puritán a gépemnek xD

[ Szerkesztve ]

(#18402) Rimuru válasza Jim-Y (#18401) üzenetére


Rimuru
veterán

Bármilyen felületet felrakhatsz Debianra is, nem kötelező az alapértelmezettet használni.

Vigyázat, csalok!

(#18403) rybank válasza CPT.Pirk (#18400) üzenetére


rybank
senior tag

Szerintem a csillió grafikus beállítási lehetőséghez ott a KDE. A gnome - szvsz - csak működni akar és egyszerűen. Számomra az a jó benne, hogy nem kell törődni vele, megy ahogy megy oszt cső. De amúgy ez csak az alap GUI. Az extensionokkel meg a hiányosságokat próbálják pótolni.
A Gnome 3-mat nekem találták ki. :R

(#18404) CPT.Pirk válasza Jim-Y (#18401) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak személyes bejegyzés lesz, semmi több.

Neked ez a csomag kell: gnome-tweak-tool
Majd felrakom én is az itteni gépre, csak nagyszülők és a család tesznek róla, hogy ne legyen túl sok szabadidőm. ;]

Amúgy mi csicsás a KDE-ben? Egyetlen panel tálcából áll alapból pont ott, ahová szeretnéd. :)

rybank: de ha mindenféle toolokhoz kell nyúlni az alapvető beállításokhoz, akkor az minden, csak nem egyszerű, kézenfekvő és egyértelmű. :N
Ide is illik az orosz borotválkozó automata vicc. (először még mindenkinek más formájú a feje)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18405) McSzaby válasza MacCaine (#18396) üzenetére


McSzaby
őstag

Nincs jelenleg szükségem semmire csak úgy érdekel a téma. Érdekelt volna, hogy mik a legjobbak szerver funkcióra, de én is ezekre gondoltam. Az Oracle Solaris-t akarom majd még kipróbálni :DD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18406) sh4d0w válasza puskas1993 (#18390) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Dobd fel pastebinre a kódot és linkeld be, akkor többen is meg tudják nézni.

https://www.coreinfinity.tech

(#18407) pushalias válasza #33253120 (#18399) üzenetére


pushalias
addikt

Végre valaki nem nevekkel dobálózik, hanem felsorol pár valós szempontot! Lájkolom a véleményedet!
Én több disztribúcióval is dolgoztam, szinte minden megoldható volt mindegyikkel. Legjobb? Van, akinek biztos van olyan.

Honor 9 / HP 8470P

(#18408) BoB válasza CPT.Pirk (#18400) üzenetére


BoB
veterán

A poweroff gombot egyébként visszaállították már a leállításra a 3.6 vagy a 3.8-as gnome verzióban, csak ugye a legfrisebb Debianban a 3.4-es található meg.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18409) Damage401


Damage401
senior tag

Sziasztok,

Lenne egy Laposom: HP ProBook 6545b
AMD Athlon M320 2x proci
4 GB DDR2 ram
ATi HD 4200 320 MB (mobility)

Olyan linuxra lenne szükségem, amely minden multimédiás alkalmazásra jó. Illetve játszani is szeretnék és ehhez egy illesztőprogramot amit a rendszer ajánl fel, mert amit az oldalról feltesz az hibás és nem indulnak el a 3D alkalmazások.

KDE felület tetszik, Most linux Mint 14 van fent, fel is tettem a drivert, de hibás még CC sem nyitja meg.

Üdv

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18410) CPT.Pirk válasza Damage401 (#18409) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Chakra Project. Bárminemű kínlódás nélkül kapsz KDE-t és működő Catalystot. :K

bob.zxr: wow, fejlődnek. :)
Mindegy, majd a tweak toollal megnézem a beállítást.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18411) Damage401 válasza CPT.Pirk (#18410) üzenetére


Damage401
senior tag

Hmm, kipróbálom. Ubuntu alapú?

Köszönöm a fáradozást

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18412) CPT.Pirk válasza Damage401 (#18411) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerencsére köze sincs hozzá, meg az egész Debian Unstabil ághoz. ;)

Pár hónappal ezelőtti állapotáról készült cikkem: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18413) McSzaby


McSzaby
őstag

Feladat ütemezéssel kapcsolatban van valakinek tapasztalata? Illetve kikapcsolt gépet fel lehet ébreszteni valahogy, vagy csak alvó gépet? A következőn gondolkozom:

Júniusig még sok a szabadidőm és arra gondoltam csak teljesen teszt szinten csinálnék egy olyan backup-servert, ami mondjuk minden reggel 6-kor bekapcsol, lefuttat valamilyen backup progit, amivel egy másik szerverről csinál backup-t. (Nyilván helyszűkéről beszélve csak mondjuk a home könyvtárről, vagy tudom is én.) Majd mikor végzett, vagy egy bizonyos időpontban pedig fogja magát ééééés kikapcsol. Ezzel áramot, hangot, kihalófélben lévő jegesmedvék életét megmentve. Done. Ehhez milyen progikat/megoldásokat tudtok mondani? Nyilván a backup rsync lenne egy nfs-sel karöltve, de az automatikus ébredés és "lefekvés" érdekelne engem. :F

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18414) MacCaine válasza McSzaby (#18413) üzenetére


MacCaine
őstag

Az ébresztést szerintem meg tudod oldani Wake on LAN-al. A mentés időzítést meg a leállítást meg cron-al.

(#18415) CPT.Pirk válasza MacCaine (#18414) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Vagy időzítős konnektort is használhat a bekapcsolásra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18416) McSzaby válasza MacCaine (#18414) üzenetére


McSzaby
őstag

WOL-nál az a baj, hogy ott kell a Magic Packet, ami felébreszti, azt meg hogy tudom időzíteni?! Szal, ez itt a kérdés, hogy miközben én alszok, nem vagyok itthon, stb. hogy fog felébredni?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18417) MacCaine válasza McSzaby (#18416) üzenetére


MacCaine
őstag

A másik gépről cron-al.

(#18418) McSzaby válasza MacCaine (#18417) üzenetére


McSzaby
őstag

Jah, vazze, igazad van. :P :B

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18419) Damage401 válasza CPT.Pirk (#18412) üzenetére


Damage401
senior tag

Köszönöm a linket, tényleg hasznos :)

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18420) Damage401


Damage401
senior tag

Nos, nekem olyan gond van, ha telepítés előtt inditanam a chakra linux 13.03 lemezét zárt meghajtóval akkor végig megy a teszten és fekete képernyő fogad vártam vele 5 percet de semmi, a simaval azzal megy. Nos a rendszereren belül is feltudom tenni az ati zárt drivert? Hp probook 6545b . Ati hd 4200 vga

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18421) Fecogame


Fecogame
veterán

Linux disztrót keresek az alábbi feltételekkel:

- Grafikus felülete legyen ( nem érek a parancsokhoz egyáltalán )
- Feltelepítve ne foglaljon el többet, mint 100MB ( nincs több hely )
- Magyar nyelv nem szükséges

Grafikus felület azért kell, hogy a torrent klienst megfelelően tudjam kezelni, illetve a többi beállítást is állítani tudjam.

Létezik ilyen?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#18422) Vladi válasza Fecogame (#18421) üzenetére


Vladi
nagyúr

100 mega a telepítés helye? Hogyhogy nincs több?
többi paraméter?

Én a Tiny Core-t mondom neked, esetleg dsl. A többi nem nagyon fér be ennyibe.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18423) Fecogame válasza Vladi (#18422) üzenetére


Fecogame
veterán

256MB ram, 700MHz processzor. Ez egy vékony kliens gép, ezért csak ennyi az erőforrás.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#18424) CPT.Pirk válasza Damage401 (#18420) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, at tudsz ra valtani, van ra cikk az arch wikiben. Lehet a legacy catalyst nem resze a zarrt driveres inditasnak.

Estefele tudok segiteni a Chakra topicban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18425) Damage401 válasza CPT.Pirk (#18424) üzenetére


Damage401
senior tag

Sőt most feltettem telepitettem a grrub menüt azt írja nincs rendszer a lemezen vagy hibás a lemez

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18426) cekkk


cekkk
veterán

tudnátok mondani nekem, egy olyan linxut verziót aminek csak konzolos felülete van(és nem több giga a rendszer) és működik rajta minden parancs ami ebbe a hszben található könyvben benne van?
Mert ami most fent van debian alapú azzal nem minden megy. :B

(#18427) MacCaine válasza cekkk (#18426) üzenetére


MacCaine
őstag

Melyik parancs nem megy?

(#18428) cekkk Konkrét hibaüzenet?

[ Szerkesztve ]

(#18428) cekkk válasza MacCaine (#18427) üzenetére


cekkk
veterán

pl a man man nem ment :B

(#18429) cekkk válasza MacCaine (#18427) üzenetére


cekkk
veterán

root@openmediavault:/# man man
bash: man: parancs nem található

(#18430) Vladi válasza Fecogame (#18423) üzenetére


Vladi
nagyúr

Most milyen minőségében fogod használni? vékony kliens lesz ,vagy ilyen házi torrentező gép?
Valahogy nem tudsz bele még erőforrást tenni?

Akkor a tiny coreal próbálkozz első körben. Az beéri ennyivel is.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18431) MacCaine válasza cekkk (#18429) üzenetére


MacCaine
őstag

Első körben ezt próbáld meg:

sudo mandb

Aztán ha nem megy, akkor meg ezt:

sudo apt-get install manpages-dev

(#18432) cekkk válasza MacCaine (#18431) üzenetére


cekkk
veterán

:R
Az első nem ment, a másodiknál feltelepült, de megint ugyan azt a hibát dobja ki, hogy nem található. :(

(#18433) MacCaine válasza cekkk (#18432) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor most nézd meg, mit csinál a sudo mandb-re.

(#18434) cekkk válasza MacCaine (#18433) üzenetére


cekkk
veterán

mandb: command not found :U

(#18435) Vladi válasza cekkk (#18434) üzenetére


Vladi
nagyúr

MIlyen disztróra nem tesznek újabban mant? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18436) cekkk válasza Vladi (#18435) üzenetére


cekkk
veterán

Én most egy debian alapú NAS rendszerrel szórakozom virtuálisan a gépen. Gondolom ezt kiherélték rendesen és azért nincs benne man.
Szeretnék valami teljesen értékút feltenni, de nekem nem kell a grafikus felület elég lenne csak a konzol, úgy is azt akarom most megtanulni. Meg persze nem kellene neki annyi erőforrás a virtualizáció során. :K

(#18437) MacCaine válasza cekkk (#18436) üzenetére


MacCaine
őstag

sudo apt-get install man-db ?

Ha nagyon nem megy, akkor simán pakolj fel egy Debiant, a szoftverválasztásnál meg x-eld ki a graphical desktop environment-et. (Az ssh servert meg be. :) )

(#18438) cekkk válasza MacCaine (#18437) üzenetére


cekkk
veterán

Hoppá! Ez már így tökéletes. :R

Majd holnap szerintem azt is kipróbálom, ez lesz a legegyszerűbb. :K

(#18439) #25954560 válasza Fecogame (#18423) üzenetére


#25954560
törölt tag

slitaz.
a 'cooking' cuccal tudsz magadnak osszerakni minimalis disztrot is. igaz kell hozza masik gep, amin megcsinalod.

(#18440) #25954560 válasza #25954560 (#18439) üzenetére


#25954560
törölt tag

kiprobaltam vbox alatt, java nelkul 160M hely kell neki alapbol (a 4.0-s iso-t telepitve), javaval 250M. szoval ha slitaz, akkor faragni kell sajatot. vagy futtatni live-kent, mert ugy 34M :) de akkor meg memoria kene tobb.

(#18441) Damage401 válasza CPT.Pirk (#18424) üzenetére


Damage401
senior tag

Leírom mit csináltam,

Kilót Usbvel kiirtam a chakra linuxot.
Bootolok róla, zárt meghajtos nem megy így a simaval.
Majd mikor bejön a live rész, ramegyek a telepítésére.
Majd végig megyek a részeken kitoltom. Patricionalast úgy csinalom mint neked a képen
Tehát linux swap és egy root rész. Mindkettőt formaztatom.
Majd install
A végén grub2 telepítését kérem elvégzi.
Restart
Majd ha benne hagyom a pendrivert akkor telepitot hozza be. Ha kihuzom akkor kiírja hogy no system in disk or disk error.
Achi modban van a sata.

Privátban jelezd már mit rontok el. Telorol vagyok ezért ennyi a hiba

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18442) cekkk


cekkk
veterán

Lenne egy másik kérdésem.

A NASon, openmediavault fut(debian). Az smb engfedélyezve van ma működött is, de most egyik percről a másikra nem működik. Wines hálózaton keresztül nem tudom elérni a megosztott mappáimat. A webes kliens azt mutatja megy a smb de mégse mert nem tudok csatlakozni a megosztásokhoz.
Hogyan tudnám ellenőrizni, hogy tényleg fut-e? Vagy konzolból indítsam újra? :U

/etc/init.d/samba stop
/etc/init.d/samba start parancsok megvoltak. semmi változás nem történt :(

/etc/init.d/samba status
could not access PID file for nmbd ... failed!
smbd is running.

Akkor most nem jó vagy jó? :D :B

[ Szerkesztve ]

(#18443) MacCaine válasza Damage401 (#18441) üzenetére


MacCaine
őstag

A /dev/sda-ra telepítetted vagy /dev/sda1-re?

(#18444) McSzaby


McSzaby
őstag

Hogyé lehet gigabitre váltani a kártyámat, ami most csak 100mbs-m működik?

ethtool kimenete:

Settings for eth3:
Supported ports: [ TP ]
Supported link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full
100baseT/Half 100baseT/Full
1000baseT/Full
Supported pause frame use: No
Supports auto-negotiation: Yes
Advertised link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full
100baseT/Half 100baseT/Full
1000baseT/Full
Advertised pause frame use: No
Advertised auto-negotiation: Yes
Speed: 100Mb/s
Duplex: Full
Port: Twisted Pair
PHYAD: 0
Transceiver: internal
Auto-negotiation: on
MDI-X: Unknown
Cannot get wake-on-lan settings: Operation not permitted
Current message level: 0x00000007 (7)
drv probe link
Cannot get link status: Operation not permitted

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18445) cekkk válasza cekkk (#18442) üzenetére


cekkk
veterán

Többszöri gép újra indítások után és smb újra indítás után most működik. De, hogy mi volt a baja, az számomra rejtély marad :DDD

(#18446) Damage401 válasza MacCaine (#18443) üzenetére


Damage401
senior tag

Sda1

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18447) Damage401 válasza Damage401 (#18446) üzenetére


Damage401
senior tag

Bocs sda2 ami root és ezt4 particio

Siemens MC60>Sony Ericsson K300i>Sony Ericsson K750i> Sony Ericsson C902> HTC Desire > Nokia C7> Sony Ericsson Neo>Sony Xperia P>HTC Desire X> Sony Xperia L>Nexus 4>LG G2>Sony Xperia Z1 Compact> Sony Xperia Z3 Compact> Apple Iphone 6>Sony Xperia Z5 Compact>Samsung S7

(#18448) ViZion válasza Damage401 (#18441) üzenetére


ViZion
félisten

grub-ot kell újratelapítened, sajnos pendrájvra rakta a vinyó helyett. Lehet pl. grub disk-el elindítani a disztrót és úgy újrarakni, sztem ez a legegyszerűbb.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18449) Vladi válasza McSzaby (#18444) üzenetére


Vladi
nagyúr

Pont azzal, az ethtoollal.

ethtool -S eth0 speed 1000

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18450) McSzaby válasza Vladi (#18449) üzenetére


McSzaby
őstag

Cannot Advertise 1000

Ezt kapom. Próbáltam mindenhogy, kis s-sel, naggyal, sőt még mielőtt beírtam topikba volt ilyen parancs is is, hogy:

ethtool -s ethx duplex full speed 1000 - Erre elkezdte pörgetni a fel/le csatlakozást és csak újraindítás után állt helyre, mert semmire nem reagált. Ez egy PCI-X-s kártya PCI-ba rakva, egy régi szerverből húztam ki, kíváncsi lettem volna hogy működik, de akkor ezek szerint sima PCI-ban csak 100 megát tud, jól látom a helyzetet?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.