Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18101) Nobuo365 válasza Vladi (#18088) üzenetére


Nobuo365
csendes tag

Nem azért szívtam 2 napot a realcryt-el, mert nem találtam egy módszert sem rá, hogy feltegyem, hanem azért mert linuxnál mindenre van 100 módszer, amiből 10 működik és 5 úgy, hogy nem azt a programot kapod, amit akarsz, hanem egy más nevűt (állítólag) azzal a tudással. A zárójeles rész itt nem a realcryptre vonatkozik...

(#18102) BomiBoogie
Jogos, ezt mindig elfelejtem.

[ Szerkesztve ]

Galaxy S Advance

(#18102) BomiBoogie válasza Nobuo365 (#18101) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

5 percen belül tudod szerkeszteni a hozzászólásod, ezt tedd meg a jövőben!

(#18103) Syl válasza Nobuo365 (#18100) üzenetére


Syl
nagyúr

Akkor bocsi. Biztosan benéztem. :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#18105) M3oH


M3oH
addikt

Udv!
Kis segitseget kernek, mint kezdo. Adott egy egymagos/1Gb megaldott 5-6eves laptop, es ennek ~10x annyi idos, nem tul geek userre. Mit ajanlatok erre a kombora? Fotevekenyseg netezes, skype, video/foto nezegetes, neha zene es kis office. Lenyeg, hogy ha felteszem ne kelljen nagyon buveszkedni a dolgokkal (mert hulye vagyok hozza), es ne kelljen hetente futkoznom, mert osszeesett. Vagy inkabb maradjak a jo oreg Xpnel? :) Koszontem

(#18106) Vladi válasza Nobuo365 (#18101) üzenetére


Vladi
nagyúr

Értem amit írsz, de a program telepítés pont nem az a rész a linuxban, ahol 100 módszer van.
Az 1. és 99%-os módszer, hogy telepítsd tárolóból. Ott hibáztál, hogy elkezdtél letölteni dolgokat. Nem kell.
Aztán a fórumtársak még adták is alád a lovat, hogy ./ meg mittomén. Nem. Tároló. Az az 1.

(#18105) M3oH:

Elvben szinte bármi, a ráció azt mondja, hogy vagy centos, vagy debian. Javaslom úgy add át a gépet, hogy már minden 100% megy, akkor minimális dolgod lesz vele a jövőben.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18107) Nobuo365 válasza Vladi (#18106) üzenetére


Nobuo365
csendes tag

Ajánlj nekem légyszíves egy tényleg minimum gépigényű linuxot... Butácska az integrált VGA-m és még a youtube-os videók is röccennek, olyanokról pedig hogy indavideo ne is beszéljünk...

Galaxy S Advance

(#18108) sh4d0w válasza Nobuo365 (#18107) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Arch, Lubuntu, Tiny Core...

https://www.coreinfinity.tech

(#18109) Nobuo365 válasza sh4d0w (#18108) üzenetére


Nobuo365
csendes tag

Lubuntum volt, nem volt jobb mint a Mint...
A másik kettőnek utána kukkantok. Köszönöm.

Galaxy S Advance

(#18110) Vladi válasza Nobuo365 (#18107) üzenetére


Vladi
nagyúr

Milyen gép az?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18111) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Tudtok valamilyen jól használható, könnyen érthető linuxos oktatóanyagot abszolút kezdőnek?

https://www.coreinfinity.tech

(#18112) Siriusb válasza sh4d0w (#18111) üzenetére


Siriusb
veterán

(#18113) sh4d0w válasza Siriusb (#18112) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi.

https://www.coreinfinity.tech

(#18114) hattila07


hattila07
csendes tag

Sziasztok!

A következő lenne a problémám: adott a laptopom win7 oprendszerrel, szeretném feltelepíteni mellé a BackTrack 5 R3 féle Linuxot.
Eljutok a telepítésig és amikor a merevlemezről szóló rész következik, nekem nincs olyan opció hogy "Install them side by side, choosing between them each startup".
Azt jelzi, hogy a merevlemezem üres, nincs operációs rendszer telepítve.
Van a merevlemezen 3 partíció: C:/ a win7-nek, D:/ adatoknak, és egy L:/ a backtrack-nek (nincs leformázva, mert külföldi fórumokon azt írták hogy csak készítsek egyet és hagyjam úgy).
Valaki tudna segíteni nekem?:))

(#18115) Rimuru válasza Vladi (#18106) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha csomagkezelővel nem tudta telepíteni miért baj? Legalább lát valami újat is. ;]

Vigyázat, csalok!

(#18116) Penty


Penty
tag

Valaki próbálta már az Enlightenment-et felrakni és elindítani a Debian Wheezy-n? Hogyan is kell ezt pontosan?

Odáig jutottam, hogy feltettem az alap Debiant minden csicsa nélkül (a telepítésnél kiszedtem minden csillagot a tasksel-nél), majd ugye kaptam egy alap fekete képernyős bejelentkezést. Oké. Ezután a sources.list fájlba beraktam a Sid elérhetőségének címét, így letölthetővé és telepíthetővé vált az e17 csomag. Ez is oké. Letöltöttem, telepítettem, majd mikor beírtam, hogy enlightenment_start, akkor el kezdett ott valamit matatni, de a végén egy valami Ecore_X init hibaüzenetet kaptam, és nem indult el a cucc.

Mikor az eredeti gnome-os környezetemben telepítettem ezt az Enlightenment-et, akkor szépen választható volt a bejelentkezésnél ez a környezet is. Működött is szépen, meg minden, csak hát ugye az egésznek pont az lenne a lényege, hogy a gnome-tól meg tudjak szabadulni és egy kicsi, könnyű, kis erőforrás igényű, szép környezetem legyen, ami nem úgy néz ki, mint egy win98...

[ Szerkesztve ]

(#18117) sh4d0w válasza Penty (#18116) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nyilván nem raktál fel bizonyos libeket, amelyek kellettek volna, ellenben felmentek, amikor gnome-mal együtt telepítetted a rendszert. Szerintem a rendesen működő rendszerbe lépj be e17 alatt és szedd le a gnome-ot.

https://www.coreinfinity.tech

(#18118) Penty válasza sh4d0w (#18117) üzenetére


Penty
tag

Apt-gettel raktam fel a cuccost, az meg elméletileg gondoskodik a függőségekről... Szerintem valami más lesz itt a bűnös, csak még nem tudom, hogy mi. :F
A hibaüzenet egész pontosan ez:
Ecore_X Init >>> Enlightenment cannot initialize Ecore_X

[ Szerkesztve ]

(#18119) Vladi válasza Rimuru (#18115) üzenetére


Vladi
nagyúr

Pont ez az, hogy csak azzal tudta.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18120) Rimuru válasza Vladi (#18119) üzenetére


Rimuru
veterán

Miután újrarakta az egész rendszert. Előtte volt ott valami (user) error.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#18121) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!
Live linuxot raknék külső vinyóra. 2 partíció van, az elsőre menne (ez üres). MBR felülírás után a második partíciónak mi lesz a sorsa? Fogom tudni használni, vagy ez törli azt is? :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18122) TomeeSan válasza ViZion (#18121) üzenetére


TomeeSan
csendes tag

Hali

Ha az MBR-t felülírod attól a partíció még megmarad...
Kérdés az, hogy mi van rajt? Ott is OS van, mert akkor annak az MBR-ját felülírod.
Viszont a grub szinte bármilyen OS-t be tud tölteni.

Üdv

(#18123) ViZion válasza TomeeSan (#18122) üzenetére


ViZion
félisten

A külső hdd első partíciót kiürítettem, a hátsón van sok backup, nincs OS.
A feladat: első partícióra rárakni live USB-s módszerrel ( Universal USB Installer) a Clonezillát, amivel a 2. partícióra csinálok rendszermentést időnként. Viszont a jelenlegi mentéseket nem szeretném még átmenetileg sem törölni. Extra: a második partíciót raw-nak látja, mert truecrypt-el telibe titkosított (céges gép mentése is ide kerül). Kérdés az, hogy a truecrypt partíció marad-e, ha MBR-t felülírja a telepítő.
Azért vagyok bizonytalan, mert ez más, mint a disztró saját telepítője és fogalmam sincs, h ez is vigyáz-e a többi cuccra, mint a "mezei" linux telepítők. :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18124) TomeeSan válasza ViZion (#18123) üzenetére


TomeeSan
csendes tag

Próbáld ki :)
Van egy pendrive-od?
Particionáld ketté ...
Telepíts az első felére majd tekints át a második encryptált partícióra...

Truecrypt-el partíciót titkosítottál vagy egy file-t hoztál létre ami titkosított és virtuális meghajtóként üzemel?

(#18125) TomeeSan válasza ViZion (#18123) üzenetére


TomeeSan
csendes tag

Elvileg nem szabadna akadnia a dolognak....
Elvileg...
Az adatvesztés elég kínos dolog... inkább tesztelj pendrive-al...

(#18126) ViZion válasza TomeeSan (#18124) üzenetére


ViZion
félisten

partíció titkosítás, szal az egész egy nagy raw az OS szerint. Ha valami félremegy, akkor ebből még Kürték sem szednek ki semmit ;] :D

Lehet behozom a céghez, csinálok ide egy mentést és utána próba... :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18127) TomeeSan válasza ViZion (#18126) üzenetére


TomeeSan
csendes tag

Most látom fedora-t használsz :)

dd if=/dev/sdX of=/home/'$USER'/boot_block.img count=1 bs=512

Ezzel a bootrecord biztonságban van.

Fizikailag ha ránézel fdisk-kel akkor is a meghajtó eleje üres, illetve az a partíció amit erre szánsz?
Ha az, akkor mehet a menet, de kerüld a formázást.
Én kézzel hoznám létre a filerendszert.

Kerüld a formázást.

ha utána mégsem menne a truecrypt part akkor :

dd if=/home/'$USER'/boot_block.img of=/dev/sdX count=1 bs=512
Ezzel elvileg az eredeti boot block van a helyén. A karc ott lehet ha véletlenül a truecrypt álltal használt helyre írsz.

(#18128) ViZion válasza TomeeSan (#18127) üzenetére


ViZion
félisten

Majd adok egy esélyt neki, de sztem menetek majd a cégesre :)
Köszi!

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18129) Nobuo365


Nobuo365
csendes tag

Kevertem, mert nem volt még lubuntu a gépemen, most azt tettem fel és nagyon elégedett vagyok eddig. :) Van 20-as fox is, magyarul, gyors a rendszer, tényleg működik a szoftverközpont és végre nem csak szívok egy linux disztróval. :)

Galaxy S Advance

(#18130) McSzaby válasza Nobuo365 (#18129) üzenetére


McSzaby
őstag

Jok am ezek a linuxok csak bele kell szokni. :) Menni fog neked is csak ne add fel. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18131) Jim-Y válasza Nobuo365 (#18129) üzenetére


Jim-Y
veterán

milyen volt amivel sokat szívtál?

(#18132) Nobuo365 válasza Jim-Y (#18131) üzenetére


Nobuo365
csendes tag

A Linux Mint-el, neki az erőforrásigénye is nagy volt az én régi gépemhez mérten, a Fedora már jobb volt, de ott is telepítési gondjaim voltak. Eddig a Lubuntuval minden rendben van. :)

McSzaby, köszi a bíztatás. :)

[ Szerkesztve ]

Galaxy S Advance

(#18133) Jim-Y válasza Nobuo365 (#18132) üzenetére


Jim-Y
veterán

Oké, de linux mint mennyi? Csak mert abból is van ezer verzió, és 3 amit mai napig használnak sokan, LTS, legújabb, meg a debian edition. üdv

(#18134) McSzaby válasza Nobuo365 (#18132) üzenetére


McSzaby
őstag

Mondjuk igen, ezek pont nem azok a disztrók, amikkel kezdeni kell ilyenkor :DD Én semmiképp sem ajánlok kezdőknek mint-t, vagy Fedora-t, de még az Ubuntut se már. Jó kis Arch alapok, azok kellenek, vagy ilyen, mint a Lubuntu esetleg Mageia, az baromi egyszerű. :) (De ez csak egy nagyon személyes vélemény)

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18135) ViZion válasza McSzaby (#18134) üzenetére


ViZion
félisten

Ha valakinek gyenge gépre kell linux, akkor ált. Xubuntut rakok, vagy Peppermint OS-t, ami szintén Lubuntu, csak kicsit kihegesztve. Érdekes, hogy amikor az én gépemre raktam, akkor a frissítéseknél egy halom tárolót nem talált, másnál meg minden rendben volt :F

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18136) #25954560 válasza ViZion (#18135) üzenetére


#25954560
törölt tag

ilyenkor szoktam mindig emlegetni a slitaz-t
persze mint mindennek ennek is vannak hatranyai, de ha jol meghatarozhato h mire kell a gep (es tenyleg arra kell) akkor ki lehet tenyeszteni egy olyan osszeallitast, ami ut-vag. arcatlanul gyors, de tanulni kell. elso disztro-nak abszolut nem javaslom. viszont ha abba a kellemetlen helyzetbe kerultel h rokon/haver gepet te tartod karban, siman mehet :)

(#18137) ViZion válasza #25954560 (#18136) üzenetére


ViZion
félisten

Na ez az, h nem szeretne senki hívogatni naponta, szal. az Ubuntus SW center kell. Mivel Ubuntut használtam sokáig, így ha valami gond van, akkor a helyszínen nagyobb eséllyel kihegesztem, mint Slitaz, Slax vagy ilyesmi disztrót. Teszt szinten még az EeePC 2G Surf-re raktam fel ilyen-olyan kis disztrókat, de eléggé fájdalmasan bugyuták voltak... Az EeePC remix megváltás volt :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18138) TomeeSan válasza ViZion (#18135) üzenetére


TomeeSan
csendes tag

Én debian-ra esküszöm. Ha kicsi a gép kicsit kigyomlálom. Akár futó géről létrehozni egy image-et ( debootstrap + chroot ) akár telepítés közben egy minimal install és a kész rendszerbe egyesével behúzni ami kell. Nyilván 32mb nem elég mint a slitaz-nak.... de bedobsz egy 4gb pendrive-ot vagy CF kártyát és minden rendben.

(#18139) CPT.Pirk válasza TomeeSan (#18138) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én is ezt szoktam mondani, a 6-os vígan elment 384MB SD ram mellett is, böngészés közben. Ha meg friss böngésző meg progik kellenek, akkor rárakom a backports és a mozilla debianos repóját és meg vannak oldva.

Majd ma indul a dist-upgrade a 7-es Debianra nagyszülőknél, meglátom az majd mit alkot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18140) -PLevi-


-PLevi-
senior tag

Sziasztok!

Van egy régi gép amire szeretnék Linuxot telepíteni. A gép: Celeron 2,8GHz, 512 MB RAM. A disztró: Linux Mint 14.1 Mate

Windows XP mellé lenne felrakva. Útmutatókat és a topikösszefoglalót olvastam de van még pár kérdésem.

1. Csak 2 partícióm van a HDD-n. Fel lehet mellé rakni a linuxot úgy, hogy ne kelljen partícionálni, ezáltal adatvesztés se történjen?

2. Bekapcsolásnál melyik op. rendszer fog elindulni alapértelmezettként? Hogy lehet választani, hogy melyik bootoljon?

3. Illetve jó lenne, hogy bekapcsolásnál alapból az XP bootoljon. Tehát aki nem ért hozzá az ne vegyen észre semmit. (pl. nagyszülők) Hogy lehet ezt megoldani?

Köszönöm!

szerk.: A legfontosabb kimaradt. Ugye letöltés után egy .iso fájlt fogok kapni. Ezt ki kell írni CD-re ugye? Vagy elég Deamon Tools-sal mountolni?

[ Szerkesztve ]

(#18141) sh4d0w válasza -PLevi- (#18140) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

1. Nem.

2. A Linux telepíti a GRUB2-t az MBR-be, menüből választható, mi induljon.

3. Alacsonyra állítod a GRUB menü idejét és beállítod, hogy a Windows legyen az alapértelmezett.

4. A Linux nem Windows, nincs az iso-ban egy setup.exe, amivel elindíthatod a telepítést.

Virtualizáció segíthetne rajtad, de ahhoz jóval több memória kellene, na meg egy normális CPU, ami támogatja a hardveres virtualizációt. Az sem világos, miért éppen erre a rendszerre esett a választásod - nem LTS és nem is lightos. Inkább ajánlanék Debiant LXDE-vel - szigorúan 32 bitest, mert ez a Celeron még csak nem is 64 bites.

https://www.coreinfinity.tech

(#18142) -PLevi- válasza sh4d0w (#18141) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Köszönöm a segítséget!

Úgy néz ki inkább hanyagolom egyelőre az egészet. Majd ha lesz egy normális gépem. :(
Hát azt magam sem tudom igazán, miért pont azt választottam.

(#18143) BoB válasza -PLevi- (#18142) üzenetére


BoB
veterán

Ilyen gépre inkább a Lubuntu-t javasolnám.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18144) -PLevi- válasza BoB (#18143) üzenetére


-PLevi-
senior tag

Majd máskor talán.

Az az igazság, hogy nem is saját gép, közös a szüleimmel, ezért nem is nagyon akarom mókolni.

Mindenesetre köszönöm a segítséget!

(#18145) Shatterstar


Shatterstar
aktív tag

Hali!

Engem olyan disztribúció érdekelne aminek van x86 és x64-es verziója egyaránt. Fontos volna továbbá még a könnyű kezelhetőség és persze némi gyorsaság sem ártana. Lenovo Thinkpad T61-el vagyok megáldva amibe 1 GB RAM van összesen :B
Használtam már Chakrát,de az baromira lelassította a gépet így most valami más után szeretnék nézni ami mondjuk nem winfos :DDD

Why are you wearing that stupid man suit?

(#18146) kispx válasza Shatterstar (#18145) üzenetére


kispx
addikt

Lubuntu

(#18147) CPT.Pirk válasza Shatterstar (#18145) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem csoda, full KDE-s disztrót nem 1GB ramra tervezik, főleg ha még abból egy alaplapi vidkari is leszed.

Tegyél Debian7-et a gépre, XFCE-vel érkezik és nem buntu leszármazott.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18148) Shatterstar válasza CPT.Pirk (#18147) üzenetére


Shatterstar
aktív tag

Jónak tűnik ez a disztró, ráadásul pont most jelent meg neki a 7-es verziója :DD Nem kérdés,hogy melyiket válasszam!!!

Why are you wearing that stupid man suit?

(#18149) CPT.Pirk válasza Shatterstar (#18148) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debiannal nem lőhetsz mellé. Ha meg friss böngésző vagy programok kellenek rá, könnyen meg lehet csinálni az nélkül, hogy be kellene kapcsolni a testing repót, vagyis nem fog összedőlni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#18150) Shatterstar válasza CPT.Pirk (#18149) üzenetére


Shatterstar
aktív tag

Értem. És az Ubuntu-val mi a helyzet? Hallottam sokan panaszkodnak rá,de ennek az ellenkezőjével is találkoztam már. Hol az igazság? :)

Why are you wearing that stupid man suit?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.