Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6851) And válasza Boci_83 (#6850) üzenetére


And
veterán

Sorry, elszúrtam, SOS-nél nem mindig sikerül ez a mutatvány :B. De inkább erre gondoltam: LCD PM-438 (fotó itt: [link]), mert ez LCD, jóval kevesebbet fogyaszt, mint a ledes kivitelűek, nem mellesleg feleannyiba is kerül. Egyébként ugyanaz, mint a másik két ledes típus: szokásos 3,5 digites / 200mV-os alapműszer. Tápárama 1mA körüli, és a mérővezetéktől független vezetékkel csatlakozik. Nem képes a saját tápfeszét mérni, ezért célszerű 9V-os telepről járatni. 20V-os méréshatárhoz értelemszerűen 1:100-as osztó kell a bemenetére, a tizedespontot meg el kell tolni, lásd az adatlapot: [link].

(#6852) kem


kem
addikt

Sziasztok!

Egy kis felvilágosításra lenne szükségem. Praktikerben lehet venni 1600Ft körül vékony hegyű pákát. Amit szeretnék vele forrasztani: Alaplapon kondicsere, és telefonokban átvezető kábel földelése amivel gyakorlatilag az alaplapra van rögzítve viszonylag nagy ponton, szal nem olyan nagyon durva. Milyen cint kell ehhez vennem? Egy ismerősöm valami B323 vagy micsodát ajánlott ami alacsonyabb fokon olvad mint a szokásos. Hogyan tudom megállapítani, hogy a nyáknak milyen hőfok egészséges még? Hogyan tudom eltávolítani forrasztási pontról a meglágyult cint?

Köszi!

(#6853) kem válasza kem (#6852) üzenetére


kem
addikt

B323= WL-335 :) megkérdeztem.

Köszi!

(#6854) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Üdv! Egy hozzáértő segítségét kérném nagyon amatőr kérdésben :D

Van egy ilyen VAKONDRIASZTÓ leírás, ahol a szerkezetet egy ún. 7555-ös IC ütemezi. A cikkben ajánlott boltokban viszont nincs ilyen, de legalábbis nem ezen a néven... Meg tudná nekem valaki mondani, hol szerezhetném be a többi cuccal együtt, lehetőleg weben keresztül? Vagy mivel helyettesíthetném tökéletesen? (Nem egy nagy vasziszdasz, de nekem már túl rég volt utoljára digitális elektronika órám, már vagy három éve :D)

(#6855) gefffry válasza Crystalheart (#6854) üzenetére


gefffry
tag

Szia!

a 7555 a hagyományos 555-ös időzítő CMOS változata. pl. a TLC555 is CMOS 555-ös, de nyugodtan használhatod helyette a sima 555-öst is, a különbség annyi lesz, hogy magasabb lesz az áramfelvétele a kapcsolásnak.

Beszerzési forrásnak tudom ajánlani pl. a lomex-et, ill. A HE-Store-t.

Remélem tudtam segíteni.

[ Szerkesztve ]

(#6856) Crystalheart válasza gefffry (#6855) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Köszönöm a gyors segítséget! Ha visszajövök, megnézem a boltokat. Az alacsony fogyasztás fontos (mivel a földbe kell leásni, nem árt, ha minél tovább működik), úgyhogy maradok ennél. :)

(#6857) gefffry válasza Crystalheart (#6856) üzenetére


gefffry
tag

Közben körbenéztem, a HE-Store-nál nincs, a Lomex-nél van TLC555 és LMC555 néven is.

(#6858) jasszer


jasszer
senior tag

Sziasztok,

Lamma kérdés: hogy tudok legegyszerűbben (egyúttal legkisebb beruházással) egy házventit a 230-as hálózatról üzemeltetni?

Apokalipszis? Ezeknek?!

(#6859) PHM válasza jasszer (#6858) üzenetére


PHM
addikt

12 V 300, vagy 500 ma-es adapter.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6860) jasszer válasza PHM (#6859) üzenetére


jasszer
senior tag

Köszi. Gondolom annyi hogy ollóval leszedem a csatlakozókat, összekötöm és szigszalag.

Apokalipszis? Ezeknek?!

(#6861) PHM válasza jasszer (#6860) üzenetére


PHM
addikt

Igen, kb. ennyi.
Előfordulhat, hogy az adapter valamivel magasabb feszültséget ad a ventire.
Mérd meg működés közben a feszültséget.
Ha ez magasabb 12 voltnál, olvasd le a venti teljesítményét, írd meg,
és megmondom, mekkora ellenállást köss vele sorba.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6862) jasszer válasza PHM (#6861) üzenetére


jasszer
senior tag

Okés, köszi!

Apokalipszis? Ezeknek?!

(#6863) mezis válasza kem (#6852) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Én idegenkedem a 230 V-os pákától. Attól tartok, hogy akár kapacitás által tönkre tehet egy érzékenyebb alkatrészt.

mezis

(#6864) pc-user válasza kem (#6852) üzenetére


pc-user
aktív tag

Hogyan tudom eltávolítani forrasztási pontról a meglágyult cint?
-Ónszippantóval.

(#6865) sonar válasza pc-user (#6864) üzenetére


sonar
addikt

Vagy ónharisnyával

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6866) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Nem biztos, hogy a legjobb helyen teszem fe a kérdésemet, de talán ez a topic áll a legközelebb hozzá:
Gimnazistának kéne fizikaórára valamilyen fénycsöves kísérletet villantani - van valakinek valami ötlete, hogy fénycsővel kapcsolatban milyen kísérletet lehet bemutatni egy fizikaóra keretein belül, amit pár diák össze tud hozni?

[ Szerkesztve ]

(#6867) And válasza Szten Márs (#6866) üzenetére


And
veterán

Mégis milyen jellegű legyen az a kísérlet?
Példa: fog egy CEPT-normás kézi CB-t az ismerősi körből ;), és a fénycső mellé téve adásra kapcsolja. A fénycső antennával párhuzamos szakasza normális fényerővel fel fog villanni. Fontos, hogy a rádió a maximális 4W-os adóteljesítményt kiadja, és ne hosszú teleszkópantenna, hanem rövidített tekercs- ('gumi'-) antenna legyen a készüléken.

(#6868) Szten Márs válasza And (#6867) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Olyan jellegű kísérlet, amit fizika óra keretén belül be tud mutatni - magyarán bárki hozzá tud jutni az eszközökhöz könnyedén. A CB lehet problémás, lehet nem, majd megkérdezem. :K
Köszi a tippet :K

És izé... mi a magyarázata a jelenségnek? :DDD

(#6869) And válasza Szten Márs (#6868) üzenetére


And
veterán

Nem muszáj pont CB-t (27 MHz) előkotorni: másmilyen, akár RH v. URH adóvevő is megfelel, csak a CB engedélymentes, ezért talán gyakoribb, és a teljesítménye elegendő ehhez a kísérlethet. Jó, nem fordul elő minden fiókban, ezt elismerem ;). Most próbáltam egy (adatlapja szerint 0,35W adóteljesítményű) VHF-rádióval, és azzal is működésre lehetett bírni egy fénycsövet, de így elég nehezen 'indult be'. Az ilyen teszkós szintű PMR-ekkel már valószínűleg esélytelen a dolog (Mod.: de mivel ilyen rádiót sokkal könnyebb szerezni, lehet próbálkozni vele, talán kisebb méretű, pár W-os fénycsöveket könnyebben hajlandó világításra késztetni a maga 0,5W-ban maximalizált adóteljesítményével). Magyarázat: az adóantenna rádiófrekvenciás elektromágneses tere ugyanúgy gerjeszti a mai fénycsövekben található alacsony nyomású higanygőzt, mint a szokásos nagyfeszültségű villamos tér. A gáz UV-fényt bocsát ki, melyet az üvegre felhordott fénypor alakít látható fénnyé. Úgy tűnik, hogy az RF-energia mágneses összetevője gerjeszt hatásosabban, ezért tapasztalható az, hogy alacsonyabb teljesítményeknél inkább gerjesztett induktivitások, vagy feltekercselt (rövidített) antennák közelében hajlandó világítani a fénycső. Ezen az elven működnek az elektróda nélküli, vagy indukciós lámpák. Egy rövid videó a fénycsöves kísérletről: [link] (kb. 4MB).

[ Szerkesztve ]

(#6870) Szten Márs válasza And (#6869) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Köszönöm szépen :R

(#6871) pc-user


pc-user
aktív tag

Sziasztok!

Nem tudom, hogy előhozhatok-e egy kérdést kazettás magnó elektronikájának a javításával kapcsolatban; foglalkozik /foglalkozott-e itt valaki ilyesmivel (mert akkor leírnám a hibajelenséget... :) )?

(#6872) PHM válasza pc-user (#6871) üzenetére


PHM
addikt

Szia!
Nyugodtan írd le a problémát.
A legrosszabb esetben széttárjuk a kezünket. :)

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6873) pc-user válasza PHM (#6872) üzenetére


pc-user
aktív tag

Jó. Kb. 35 éves, SANYO tranzisztoros rádiósmagnómat szeretném rendbeszedni (szép állapota miatt - is). A hibajelenség: bekapcsoláskor sistergő hangot ad (bekapcsolt erősítő érzetét kelti), a rádió csak nagyon halkan szól, a magnót egyáltalán nem hallani. A potméter tekerésre nem reagál.

Az erősítő panelon szakadt alkatrészeket próbáltam keresni multiméterrel. A tranzisztorokban nem találtam hibát (szakadást), szakadt diódát, ellenállást (egyenlőre) nem találok. Az elkokra kezdek gyanakodni; kiszáradás? Kapacitásvesztés? Kapacitásmérő hiányában nem marad más hátra, mint végigcserélni valamennyit...

Eddig jutottam :) .

[ Szerkesztve ]

(#6874) jasszer válasza PHM (#6861) üzenetére


jasszer
senior tag

Találtam egy Zalman VGA-ventit ami alkalmas lenne a célra, meg egy elemtöltő használaton kívül adapterét. 12 V mindkettő, előbbi 1400mA, utóbbi 1600mA-es. Rég volt a középiskolai fizika, így lehet hogy teljesen irreális, de nekem ~10,71 Ohm jött ki... :B

Apokalipszis? Ezeknek?!

(#6875) fireproof


fireproof
őstag

Valaki tudna segíteni hogy 4 pines tápcsatis ventiből hogy tudnék olyat csinálni hogy 3 pines ventivezérlőre rá tudjam kötni?

(#6876) PHM válasza pc-user (#6873) üzenetére


PHM
addikt

Hát, ennyi idős készüléknél már érdemes az elkókat cserélni.
(Persze ügyelve a polaritásra.)
A Hangerő szabályzó potit is mérd ki, hogy átad-e.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6877) PHM válasza jasszer (#6874) üzenetére


PHM
addikt

Puszta véletlenségből nem néztél el 1 nullát a venti áramánál?
Nekem soknak tűnik az a 16,8 W teljesítmény.
Nem tudom, hogy számoltál, de szerintem nem jól. :P
A következőt javaslom:
Kösd össze a ventit és az adaptert, majd mérd meg
működés közben a tápfeszültséget.
Amennyivel több a feszültség 12 V-nál, azt oszd el a venti
névleges áramával, és megkapod szükséges ellenállás értékét.
Na most, ha ugyanezt a feszültséget megszorzod a venti
névleges áramával, megkapod, hogy minimum milyen
teljesítményűnek kell lenni annak az ellenállásnak.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6878) pc-user válasza PHM (#6876) üzenetére


pc-user
aktív tag

A potit eddig nem vizsgáltam, de most soron kívül :) megnézem .

Köszi.

(#6879) jasszer válasza PHM (#6877) üzenetére


jasszer
senior tag

Vszeg igazad lesz, inkább 0,14A és 1600mA ->1,6A kellene hogy legyen.
Sajnos#1: nincs itthon a cucc, majd csak a hét közepén tudom megnézni.
Sajnos#2: nincs mérőekcájg.

Tulajdonképpen a venti teljesítményének (max. fordulatának) töredéke is elegendő lenne nekem, sőt, jobb is lenne ha kevesebb levegőt szállítania, lehet hogy az volna a legegyszerűbb ha vennék pár ellenállást (gondolom párforintos nagyságrendben vannak) és kipróbálgatnám egyesével őket... :F

Apokalipszis? Ezeknek?!

(#6880) PHM válasza jasszer (#6879) üzenetére


PHM
addikt

Az a gond, hogy az adapter valószínűleg nem stabilizált,
így kis terhelés mellett jóval magasabb lesz a kimenő
feszültsége 12 V-nál.
Ezért egy 68 ohm/1-2 W-os ellenállást javaslok, + ha szükséges,
sorba lehet vele kötni pár 1 A-es egyenirányító diódát.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6881) jasszer válasza PHM (#6880) üzenetére


jasszer
senior tag

Köszi, megpróbálkozom vele.

Apokalipszis? Ezeknek?!

(#6882) vargapter


vargapter
csendes tag

hali!
azt hogy elhetne megoldani hogy az internetvezetékem hoszabb legyen egy 2 méterrel?
olyan a csatija mnt a saima telefon vonalé (sima csatlakozás nemtomianeve)
léci segítesetek

(#6883) pc-user válasza vargapter (#6882) üzenetére


pc-user
aktív tag

Utána kellene érdeklődnöd, hogy kapható-e ilyen toldókábel készen. (Akár a szolgáltatótól is például).

(#6884) kételkedem válasza vargapter (#6882) üzenetére


kételkedem
addikt

Ha a telefon vonalat akarod meghosszabítani, akkor bármely nagyáruházban (tecsó, médiamarkt stb) lehet készen kapni ilyen hosszabító kábelt készen. Elektromos, vagy híradástechnikai szaküzletben méretre is készítenek neked ilyet.

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

(#6885) mezis válasza vargapter (#6882) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

A telefonvezetéket kell hosszabbítanod, vagy UTP vezetéket, melynek csatlakozója RJ45, ami csak hasonlít a telefoncsatlakozóram de nem azonos !

Számítástechnikai üzletetekben filléres áron lehet beszerezni a megfelelő hosszúságú PATCH kábelt, melyhez kell még egy "összekötő" elem, mivel UTP kébelben ritka a "hosszabbító" fajtájú.

Az UTP kábel lehet "keresztkötésű", amit az elektronkád vagy felismer, vagy nem. Ez utóbbit többnyire két számítógép közvetlen összekötésére lehet használni.

mezis

(#6886) _Petya_


_Petya_
őstag

Sziasztok!

Egy Videoton erősítő javításakor találkoztam a szerviz leírásban az alábbi poti jelölésekkel:

xxx kA, illetve yyy kL

Itt melyik jelenti a lineáris, és melyik a logaritmikus potit?

Az illető erősítőben a hangerő poti a kL jelölésű, a többi (bass, treble, balance) pedig kA.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#6887) PHM válasza _Petya_ (#6886) üzenetére


PHM
addikt

Legjobb tudomásom szerint "A" a lineáris, "L" pedig a logaritmikus.
Ha "B", akkor pedig fordított fél-logaritmikus.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6888) _Petya_ válasza PHM (#6887) üzenetére


_Petya_
őstag

Köszönöm, most szétszedtem, kiderült, hogy 2x5 lábú, loudness-es poti (ráadásul két fix leágazással), az alábbi képen látható a környezete:

Kérdéseim:

- hol lehet ilyen potit kapni?
- ha sehol, akkor hogyan tudom helyettesíteni hagyományos 2x6 lábúval? (természetesen ekkor a loudness funkció elvesztésével)

A potin lévő felirat: 2XM10A, tehát 2x 100K, és lineáris.

üdv,
Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#6889) _Petya_ válasza _Petya_ (#6888) üzenetére


_Petya_
őstag

Természetesen hagyományos 2x3 lábút akartam írni...

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#6890) mezis válasza _Petya_ (#6888) üzenetére


mezis
nagyúr

Próbáltad kimosni a poti-ból a "szénport" ?

mezis

(#6891) PHM válasza _Petya_ (#6889) üzenetére


PHM
addikt

Ha a 2 plusz leágazást nem használod, berakhatsz a
helyére hagyományos 2x3 lábú potit is.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6892) _Petya_ válasza mezis (#6890) üzenetére


_Petya_
őstag

Befújtam a potit "finommechanika tisztító spray"-vel, most jó, de van egy olyan érzésem, hogy hamarosan végleg elromlik.

Köszönöm a tippet, akkor keresek 2x3 lábút.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#6893) pc-user válasza _Petya_ (#6892) üzenetére


pc-user
aktív tag

"finommechanika tisztító spray"

- csak úgy érdeklődés szintjén kérdezném, hogy milyet használsz?

(#6894) Boci_83


Boci_83
őstag

Egy kis segítségre lenne szükségem. A mikrónkban kipurcant egy relé. Honnan tudok ilyet beszerezni, vagy valamit ami helyettesíthetné?
Száma: CHP11-240S 15A valami korea-i gyártmány, a mikró amiben volt Samsung.

**********

(#6895) _Petya_ válasza pc-user (#6893) üzenetére


_Petya_
őstag

Ez egy kb 20 éves cucc, az a neve, hogy "NICRO 607 finommechanikai ápoló aerosol", ilyet biztos nem kapsz már, de nem is erre való, amire én használtam (a felirata szerint írógéphez, órához, stb. való tisztító, kenőanyag)

Azért úgy tűnik, megjavult tőle a poti, a mostanában kaphatók közül én sem tudom mit érdemes használni, a többiek biztos tudnak ebben segíteni.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#6896) pc-user válasza _Petya_ (#6895) üzenetére


pc-user
aktív tag

Értem. Valaki pl. WD-40-et használ potihoz.
Gondoltam, én is kipróbálom egy lepukkant kínai magnó tolópotiján a szert és meg is szűnt a recsegés.

(#6897) mezis válasza pc-user (#6896) üzenetére


mezis
nagyúr

Az esetek jelentös részében a lekopott szénpor okozza a recsegést. Ha ezt sikerül kimosni, akkor sokáig jó lehet ismét a poti.
Volt olyan lin. potméterem, amin csak a csere segített.
Van amikor a szegecselés lazul meg, olyankor jöhet a "kovácsolás", vagy keress egy tojáspatkolót.

mezis

(#6898) pc-user válasza mezis (#6897) üzenetére


pc-user
aktív tag

Érdekes dolog ez különben, mert van olyan rádióm a hetvenes évek elejéről, aminek a potija meg se "reccsen" :) . Hosszú állás után nemrég próbáltam ki - egy tisztítás alkalmával - a készüléket.

(#6899) Salex1


Salex1
senior tag

ADÓ dolgok:

- Falra szerelhető tolatássegíő: 3000Ft
- Erős áramú cuccok:
IP65, 20A-es kapcsoló 1500Ft
IP40, 8 modulos, süllyesztett kismegszakító-doboz 2000Ft
IP66, 4 modulos, falon kívüli kismegszakító-doboz 1000Ft
Csatlakozó kombináció 3X380V, 2X230V, 10modulos kismegszakító-doboz, 6000Ft
380V csatlakozó Dugó és Hüvely 600-600Ft
(képek itt:
[link])

(#6900) mezis válasza pc-user (#6898) üzenetére


mezis
nagyúr

A rádiózás indulása körül született egy magyar találmány: örökéletű poti: semmi surlódás-kopás, az érintkező kis görgővel egy hajlékony fémlemezt nyom a szénrétegnek. Mit gondoltok, akadt olyan hűlye gyár, amelyik ilyet kezdett gyártani ?

mezis

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.