Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7951) 14adam válasza mezis (#7949) üzenetére


14adam
addikt

Ha ez nekem szól akkor nem puposak a kondik.

Moha21: okés,akkor még délután bedobok egy másik elemet aztán tesztelem.

Köszönöm a tanácsokat :R

(#7952) mezis válasza 14adam (#7951) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, eltéveszthettem a választ. 3Voltnyi elemfeszültség mellett még rendben szoktak működni az órák.

mezis

(#7953) spirit007


spirit007
senior tag

Sziasztok!

TV antenna ügyben kérnék segítséget.
Szobaantennák kiváltását akarom megoldani egyetlen központi antennával.
Következő a felállás :
A tetőn lévő központi (lepke) antennából az egyik tetőtéri szobába menne a kábel, ahol egy két utas 5-900MHZ-s splitterrel lenne elosztva a jel . Egyik ága az ott lévő TV-hez , másik ága menne tovább (idáig ~6 m kábel -az nem gond) .
A másik ága - kb 20m - menne a földszintre ismét egy splitterbe , aminek az egyik elmenő ága ~16m , a másik ~14m .
Kérdésem , hogy a központi antenna erősítője elegendő lenne-e ehhez ?
Próbaképp 100m-es 75Ohm -os kábeltekercset beraktam a TV és az antenna közé -sima 30Ft-os csatlakozókkal- és jó a kép minősége... persze gondolom kifeszítve több zajt szed össze a kábel .

(#7954) sonar válasza spirit007 (#7953) üzenetére


sonar
addikt

Elvileg elég kell, hogy legyen, ha jó a vétel. De ha van rá lehetőség mondjuk egy videó vagy tuneres dvd felvevőt közbeiktatni akkor az már erősít rajta annyit, hogy tutira fasza legyen.
De erősítőt akkor is tennék be, meg vmi villám védőt :K

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7955) mezis válasza spirit007 (#7953) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Én úgy tudom, hogy a koax nem szed össze semmiféle zajt. Az a szalagkábel volt, amelyik a "Berva" moped gyújtását bekeverte e műsorhoz.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#7956) fero02 válasza sonar (#7954) üzenetére


fero02
veterán

Villám ellen a "villámvédő" sokat nem ér. Az ellen csak a fizikai leválasztás ér vmit. A többi az csak... :U

(#7957) And válasza mezis (#7955) üzenetére


And
veterán

(Ha normál körülmények között zajt nem is szed össze, azért sajnos még mindig csillapít. A splitterek szintén, egy kettes osztó elméleti minimum 3dB-t, de inkább többet. Úgyhogy nem a zajjal lehet gond ilyen esetekben, hanem a jelszinttel, amire sonar kolléga is utalt.)

(#7958) lakisoft


lakisoft
veterán

Sziasztok! Kellene egy kis segítség videókazetta bedigitalázálással kapcsolatban. Aki csinált már ilyen az keressen már meg. Előre is köszi
lakisoft

(#7959) sonar válasza fero02 (#7956) üzenetére


sonar
addikt

Tapasztalatból mondom, hogy ér. :K

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7960) fero02 válasza sonar (#7959) üzenetére


fero02
veterán

Én meg tapasztalatból, h nem. :P :DDD

(#7961) Ebit válasza fero02 (#7960) üzenetére


Ebit
addikt

Lehet a tied nagyobb villám volt. ;)

(#7962) fero02 válasza Ebit (#7961) üzenetére


fero02
veterán

Tuti nagy volt. :K

Antenna árbóc vége megolvadt, falból a drótok kiégtek; konnektorok, kapcsolók a dobozból kiugrottak.

(#7963) Dimitryj


Dimitryj
aktív tag

Nekem is antennás kérdésem van. Elvileg még idén ide is érnek a kábelesek és lesz kábeltévés telefonos internetünk. Na mármost a kábelt el kellene osztani 4 felé (hanem 5). 1 a settopbox, 1 a modem, 2 TV analog TV. A kérdés jó e ehhez a mezei 4 lyukas spliter 5-1000MHz-s átviteli tarományal?

(#7964) Ebit válasza fero02 (#7962) üzenetére


Ebit
addikt

Sajnos az épületek villámvédelme az egy spéci terület,egy jó földelés sokat segithet,de ha komolyabb a villám,az mindent visz. :(

(#7965) fero02 válasza Dimitryj (#7963) üzenetére


fero02
veterán

Bár nem ismerem az ottani rendszer felépítését, de én a következőt javaslom: bejövő kábelt egy 2-es osztóba, ahonnan 1 azonnal a modembe megy (nagyon érzékenyek tudnak lenni, pláne a visszirányba, sokszor 1-2 dB csillapítás is számít) a másik szál meg mehet egy másik osztóba (lehetőleg törekedjünk mindig a legminimálisabb számúra), ami a többi eszközt kiszolgálja. Esetleg ha van otthon egy videó készülék, akkor annak a tunerjét bátran felhasználhatod a jel erősítésére, ami az 2 tv-hez megy.

Bár még sokat számít a kábelek hosszúsága (itt is érdemes mindig csak a szükséges hosszt használni - esetleg pár méter tartalék-), ill. annak minősége.

Ebit: maximálisan egyetértek Veled! :K

[ Szerkesztve ]

(#7966) Ebit válasza Dimitryj (#7963) üzenetére


Ebit
addikt

Itt találsz elosztót,és valószinúleg érdemes betenni egy szabályozható erősitött is ennyi készüléknél,és kábelhosznál.[link]

(#7967) Dimitryj válasza Ebit (#7966) üzenetére


Dimitryj
aktív tag

Nekem ilyen van: [link]. a kérdés csak az hogy nem e nagy a csillapítása? Ajánlott nekem az elektronikai boltban az ürge egy olyan osztót ami 0db csillapítású de csak 2 felé lehet vele osztani.

(#7968) And válasza Dimitryj (#7967) üzenetére


And
veterán

(Nem mondod komolyan, hogy már az elektronikai boltban sincsenek tisztában az energiamegmaradás törvényével. Hát hogy a fenébe lehetne kétfelé osztani úgy a bejövő jelet /teljesítményt/, hogy közben mindkét ágon az eredeti szintet kapjuk meg? A válasz: sehogy. A teljesítmény felezése 3 - pontosabban 3,0103.. - dB-es csillapítást jelent, így ez az elméleti minimum egy kettes osztónál, négyesnél pedig ennek az értéknek a duplája, decibelben.)

(#7969) Ebit válasza Dimitryj (#7967) üzenetére


Ebit
addikt

Érdemes a bejövő jelet,osztás előtt erősiteni a szükséges mértékben/ezért javasoltam szabályozható kivitelű erősitőt/.

A képminőségén fogod látni,hogy konkrétan mire van mire van szükséged.

(#7970) biker


biker
nagyúr

vennék vagy csinálnék a következő feltételeknek megfelelő tápegységet:

bemenet: 230V
kimenet: 14,4V DC

terhelése: ciklikus, percenként 2-3 alkalommal lesz a rákötött gép elindítva, tipikus üzeme ez: feszítés tart 2-8mp-ig, ekkor ürsen 1A-t vesz fel, majd teljes terheléskor kb 0,5-1mp-ig akár 8-10A-t is (a motor 12V 140W), majd jön egy kb 0,8-1,5mp-es dörzsölési idő, ekkor kb 5-7A-t vesz fel.

Látható, hogy a rendszernek fölösleges a 200W-os táp, de kell legyen tartaléka 1-2mp-re legalább

Mit javasoltok, hol vegyek, miből csináljak? kapcsoló üzemnek vagy a trafónak van nagyobb tartaléka? mert pl a vonalhegesztőknél is úgy van tervezve, trafóról megy, rövidzár üzemben, percenként 10-15 ciklussal, ez bőven elbírja túlterhelve is.

a gép alapból 14,4V 2500mAh akkuról megy, erről megy kb 150-200 ciklust. de tápról szeretnék használni.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#7971) mezis válasza And (#7968) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem van ilyen "0 dB"-es csillapítású koax elosztóm. :o Nem a kínai piacon vettem ócóért, igaz nem is elektronikai boltban. Itt alant a képe. (Ami megdöbbentő, hogy nem volt észrevehetően szellemképes a TV.) Csak azt nem tudom, hogy mire jó az ilyen. :W

[ Szerkesztve ]

mezis

(#7972) spirit007 válasza mezis (#7971) üzenetére


spirit007
senior tag

"Csak azt nem tudom, hogy mire jó az ilyen"

ööö... szívatás (?) :DDD

A kábelezés projectem egyébként holnap indul, aztán majd kiderül hogy milyen a minőség .

(#7973) Pulsar válasza mezis (#7971) üzenetére


Pulsar
veterán

kapcsolási rajzod nincs róla? :DDD

(#7974) And válasza mezis (#7971) üzenetére


And
veterán

Ja, hát ez is csak addig (közel) nulla decibeles, amíg max egy tévé van rajta ;).
"Ami megdöbbentő, hogy nem volt észrevehetően szellemképes a TV.)"
Ha jó a jelszint, a vevő sokmindent elvisel, az SWR meg két lezárással is csupán 1:2 lesz..

(#7975) biker válasza biker (#7970) üzenetére


biker
nagyúr

UP a kérdésnek

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#7976) mezis válasza spirit007 (#7972) üzenetére


mezis
nagyúr

Még annyi jutott eszembe, hogy néhány évvel ezelőtt valamenyik multi polcán is láttam ilyet olyan felirattal, hogy rádió antennalevezetéshez való.

mezis

(#7977) Dimitryj válasza And (#7968) üzenetére


Dimitryj
aktív tag

Nemtom ne tegyél fel ilyen keresztkérdéseket :D:D:D
Azt tom hogy amit az öreg mutatott nem úgy nézett ki mint a notmál osztók, aztán passz miben más a belseje. A sima osztóban csak vékony huzal van egy pici ferit gyűrűre tekervve összeforrasztva.

Erősíteni mivel lehet? Videónk elhalta magát :S

(#7978) moha21 válasza Dimitryj (#7977) üzenetére


moha21
addikt

Teljesen elhalt vagy csak a videó része?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#7979) (Bundás)


(Bundás)
addikt

Megtudná valaki mondani ez miféle kábel (anyag stb) és hogyan lehet forrasztani? (egy füles) Egy kis cint sikerült nagy nehezen ráengedni, akkor az a része vezető lett, de amúgy nem tapad rá. Biztos létezik valami módja... Köszi

[ Szerkesztve ]

(#7980) bandiras2 válasza (Bundás) (#7979) üzenetére


bandiras2
senior tag

ez sodrott, szálanként lakkozott rézdrót? Azzal javulni fog az oráltechnikád rendesen! Nem lehetetlen a dolog. szikével óvatosan megkapargatod, majd RO55-ben megmeríted ónozás előtt(élmény savval forrasztani, lemarja a felületi oxidréteget, csak úgy szalad az ón a felületen, nincs gond a tapadással).
Próbálkozhatsz ÓVATOSAN öngyújtóval leégetni a lakkot, de akkor könnyű a rezet is hazavágni. gyakorolni kell.
A Nitrohigító megér egy próbát, ha az sem, akkor kromafág biztos lehozza a lakkot.

A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

(#7981) Dimitryj válasza moha21 (#7978) üzenetére


Dimitryj
aktív tag

szerintem a táp feküdt ki benne mert egy darabig sípolt majd márt be sem kapcsolt :S

(#7982) (Bundás) válasza bandiras2 (#7980) üzenetére


(Bundás)
addikt

Az orál technikámat manapság bármi kicsiny dolognak sikerül megszólaltatnia, szerencsére kisebb vacakolásokkal sikerült megoldani. Köszi. :)

(#7983) Pulsar válasza (Bundás) (#7979) üzenetére


Pulsar
veterán

én az ilyet meg szoktam kapargatni, majd flux-al és kicsit nagyobb hővel könnyen forraszthatóvá válik.

(#7984) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

7805 helyett mit érdemes használni, ami 2A-t elbír? 12V-ből kellene terhelhető 5V-t csinálni, külső HDD tápnak. 7805-tel nem tudott felpörögni egyik vinyóm sem.

Van ilyen cuccban kapcsoló üzemű is, meg egyebek, de per pill nem tudom, hogy hol vannak ilyen jegyzeteim, pedig nem rég még terveznem is kellett ilyen tápokat. :B

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#7985) mezis válasza CPT.Pirk (#7984) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Mekkora, vagy hány HDD-t akarsz pörgetni ? (Itt van a kezemben egy 3.5"-os WD Caviár 21600 1.6 GByte és erre azt írták, hogy 5 V 0.4 A, 12 V 0.27 A.) Induláshoz olyan sok amperre lenne szüksége ? (Az 5"-os, 20 MByte-os HDD-ket már visszaküldtem újrahasznosításba ;] )

mezis

(#7986) PHM válasza CPT.Pirk (#7984) üzenetére


PHM
addikt

Az L200 emlékeim szerint 2,5 A-t tud.
Hátránya, hogy pentawatt tokban van, és mind a feszültséget, mind az
áramot neked kell ellenállásokkal beállítani.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7987) CPT.Pirk válasza mezis (#7985) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mostani vinyókra is olyan amperek vannak írva.

Konkrétan, mikor nagy táp + 7805 volt megcsinálva, akkor csak próbált felpörögni a vinyó, láttam minden kísérletnél a táp visszajelző ledjének halványulását. Ez volt egy 9.6 és egy 15VA-s táp esetében is.
PC tápra kötve persze hibátlan működik a vinyó, mert ott van 5v meg 12v, de az túl nagy és otromba...

PHM: kicsit egyszerűbb megoldás nincs?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#7988) PHM válasza CPT.Pirk (#7984) üzenetére


PHM
addikt

Jut eszembe, esetleg megpróbálhatsz 2db 7805-öt párhuzamosan kötni.
A kimenetekre köss 1-1 0,22 ohmos ellenállást.
Mondjuk ehhez nem árt válogatni az IC-ket.
A másik megoldás egy régi típusú 7805 bontása, azok nagyobb
áramnál kezdtek korlátozni.
A harmadik megoldás egy elkó a kimeneten.
Lehet, hogy a vinyó induló árama bolondítja meg a védelmet.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7989) CPT.Pirk válasza PHM (#7988) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először úgy próbáltam, hogy volt elkó a 7805 kimenete és a föld között (1000uF). Abban a felállásban elég komolyan melegedett is a cucc, kapott méretes bordát, de úgy sem lett jó. Ha jól emlékszem elkó nélkül még annyira sem jutottam, és a 7805 is hideg maradt, de a kimenő feszt tudtam mérni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#7990) PLaci58 válasza mezis (#7976) üzenetére


PLaci58
őstag

Tudtommal 2 antennát lehet vele közösíteni ( 2 aljzat) egy TV, antenna bemenetére (dugó).
Nemrég használtam hasonlót (F csatlakozós verzió) a kábel TV és a DVB-T erősítős szobaantenna összekötésére. Meglepetésemre jól működött :D
Egyéb hiba miatt a projectet törölnöm kellett, sajnos.

"Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed!"

(#7991) DuplaZso válasza CPT.Pirk (#7989) üzenetére


DuplaZso
aktív tag

Fejeld meg valami 3-5 Amperes BD-vel !

Kimenetre ne rakj elkót ! Csak hidegíteni szabad.

(#7992) biker válasza biker (#7970) üzenetére


biker
nagyúr

erre még mindig senki?
#7970

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#7993) DuplaZso válasza biker (#7992) üzenetére


DuplaZso
aktív tag

Szervusz !

Én a helyedben nem szórakoznék nagyon tápkészítéssel. Valami levetett (akár 300-as kodegány) tápegységet neki zéneres+triakos pusz védelemmel.
Az 5V-ját terheld meg 1-2A-rel, erre egy 6V-os pilács bőven jó. Visszajelzés is egyben.
A 14,4V nem hinném hogy kritikus volna, biztos elketyerész az 12-ről is.

(#7994) CPT.Pirk válasza DuplaZso (#7991) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megnézem régi füzeteimet, aztán rögtön rájöttem, mit írtál. ;]
Hoztam is most pár 6A-t tudó bd243c tranyót, ez 10A csúcsáramot elbír. Így már csak fasza lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#7995) DuplaZso válasza CPT.Pirk (#7994) üzenetére


DuplaZso
aktív tag

;)

(#7996) mezis válasza DuplaZso (#7993) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem kevés a 12 V/10A-es PC táp, amikor az akkumulátoros csavarhúzó kezd leállni a nagy erőlködésben. Olyankor a PC táp lekapcsol, kapcsolhatom ki meg be.

mezis

(#7997) biker válasza DuplaZso (#7993) üzenetére


biker
nagyúr

de, kevés a 12V, mert 14,4V, és ez akku, ergo töltve 15-16V inkább.
és nem otthoni barkácsra kell, rendes használatra, nem jó a PC táp.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#7998) PHM válasza biker (#7997) üzenetére


PHM
addikt

Milyen akkut használsz? NiCad akkupakkot?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#7999) biker válasza PHM (#7998) üzenetére


biker
nagyúr

Ez miért lényeges?
De nem azt. Bosch szerszamgep akku, de nem bosch gep.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#8000) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

No, megépítettem az áram tuningot a 7805-höz. Viszont így sem jutok előrébb, az 5V-s ágon 4.19V fesz van, a motor meg alig akar csinálni valamit. Ez így 16%-os eltérés feszben, szal lehet ez nem stimmel neki, ha jól nézem, a tranyó BE átmenete miatt csökkent le a fesz.

Amikor megpróbált felpörögni a vinyó, akkor melegedett szépen a bd tranyó, a Puskás Tivadar féle 2*12VA-s trafómon meg a felpörgési kísérletekkel összhangban halványult a led...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.