Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6351) Pörp válasza And (#6350) üzenetére


Pörp
senior tag

:( Ez ilyen bonyolult? Még kondenzátor is kell :( De azért kösz, majd megpróbálom!

(#6352) And válasza Pörp (#6351) üzenetére


And
veterán

Nem kell, de ajánlott.
"Ez ilyen bonyolult?"
Bizony, egy tévé sem úgy épül fel, hogy az antenna csatlakozójára rádobunk egy LCD-panelt, oszt' jóvan'. Meg az atomerőmű sem úgy, hogy az uránpasztillát rászigszalagozzuk a távvezetékrendszerre. Sorry, ez van :(.

(#6353) Tibord válasza Tibord (#6335) üzenetére


Tibord
senior tag

????

Emlékszem a tavalyi nyárra. Egy szerda délután volt.

(#6354) And válasza Tibord (#6353) üzenetére


And
veterán

Lomex: cikkszám 43-08-39.

(#6355) Pörp válasza And (#6352) üzenetére


Pörp
senior tag

Hát ok, de én azt hittem hogy bekötök egy valamilyen ellenállást, és hoppá 1,2V :)

(#6356) Tibord válasza And (#6354) üzenetére


Tibord
senior tag

Ugye ez olyan ami akkor érinti össze a két érzékelőt amikor bedugom a fülest?

Mondjuk nekem annak tűnik :)

Nagyon szépen köszönöm. :R

[ Szerkesztve ]

Emlékszem a tavalyi nyárra. Egy szerda délután volt.

(#6357) And válasza Tibord (#6356) üzenetére


And
veterán

Szerintem nem. Ezek az aljzatok olyanok, hogy a két-két érintkező zárt, amíg a papa csatlakozó nincs bennük. Így oldják meg, hogy pl. kihúzott csatlakozónál a jel a belső hangszórókra menjen. Az adatlapjáról is ez derül ki, már amennyire látszik a rossz minőségű rajzon: [link].

(#6358) Tibord válasza And (#6357) üzenetére


Tibord
senior tag

hát akkor lehet hogy nem lesz jó nekem :U

Emlékszem a tavalyi nyárra. Egy szerda délután volt.

(#6359) hcs57 válasza Pörp (#6351) üzenetére


hcs57
őstag

Ha tölteni akarod a ceruza akksit, akkor az 1,2V nem lesz elég..

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#6360) mezis válasza kamaz (#6343) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv. !

Mostanában akadnak négyszámjegyű kódok is !

Thomson tv kódok 004 023 037 046 047 051 053 059 102 103 112 127 128 164 167 204

mezis

(#6361) maszat válasza And (#6333) üzenetére


maszat
senior tag

Köszönöm! És valóban. A kábelt átkötve hibátlanul megy a kommunikáció.

(#6362) Vasinger!


Vasinger!
nagyúr

Sziasztok!

Nagy örömmel írok, ide, mert rátaláltam erre a topikra. Gondolom belinkelem az elektromos dobókockámat, amit én csináltam 3 óra alatt, de még nincs kész teljesen, de már működik. Pár esztétikai hibát kell még javítanom.

Képek: Felülről, NYÁK hátulja, Működés közben

[ Szerkesztve ]

(#6363) biker válasza Vasinger! (#6362) üzenetére


biker
nagyúr

bajielektro, mi? :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6364) Vasinger! válasza biker (#6363) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Tessék? :B

(#6365) biker válasza Vasinger! (#6364) üzenetére


biker
nagyúr

a kit, nem vácról van?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6366) Vasinger! válasza biker (#6365) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Dede, onnan. Ennyire jellegzetesek az alkatrészek?

(#6367) hcs57 válasza Vasinger! (#6366) üzenetére


hcs57
őstag

Nem csak az... a panel feliratos volt.. vagyis valahol gyártják.

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#6368) Hujikolp válasza Vasinger! (#6366) üzenetére


Hujikolp
őstag

Hajaj, egy jó pár ilyet már javítottam is a suliban :K "Kicsik" összerakták és mi, végzősök javítgattuk azokat, amiket ők elrontottak. Mitnemondjak, volt pár érdekes közöttük :D

Viszont meg kell hagyni, szépen összeraktad! Csak így tovább ;)

[ Szerkesztve ]

(#6369) Vasinger! válasza Hujikolp (#6368) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Köszönöm! :R

(#6370) biker válasza Vasinger! (#6366) üzenetére


biker
nagyúr

ott szoktam vásárolni, megismerem a paneljaikat :)
egy helyen gyártatja, saját rajzokból. ezt meg láttam a kirakatban megépítve :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6371) Vasinger! válasza biker (#6370) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

De én nem ott vettem egybe, sőt! Én a suliban kaptam meg az alkatrészeket.
Egyébként én lettem másodszorra kész, de az elsőnek nem működött, mert az IC-t fordítva rakta bele. Gondoljátok milyen könnyű lesz majd azt a 16 lábat kiforrasztani xD

Egyébként biker te is váci vagy? :Y

(#6372) biker válasza Vasinger! (#6371) üzenetére


biker
nagyúr

ott dolgozom, mindössze, mármint vácon.
Gondolom ott vette a tanár, Baji elektronika, Dr. csányi krt 17/C

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6373) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olvasgattam Ágoston Lajos, Audiofil erősíték építése c. könyvét, és találtam benne egy számomra jónak tűnő hibrid kapcsolást, AB osztályú erősítő csöves feszültségerősítő fokozattal és tranyós teljesítményerősítővel, mi a véleményetek? ECC83-as cső kell 1 darab, az olyan 2k pénz. [link] [link]

Nincsenek minőséginek nevezhető hangfalaim, de szívesen foglalkoznék ezzel a hibrid dologgal.

Amúgy mi a véleményetek az equalizer használatáról? Hifisták könyvébe még távolról sem figyel be, sejtem h. szétcseszik a frekvenciatolással a hangot, mégis, valahogy jó ha ott vannak, mert pl. magas tartományt gyakorta ki kell emelni. Természetesen a V beállításban használok mindenféle equa-t, igazodva a fül fordított V karakterisztikájához.

A fenti kapcsolás ha beválik, lehet h. összedobnék belőle egy házimozi erősítőt legalább 6 panellal. Még így is olcsóbban jönnék ki, mintha vennék egy olyan most divatos batár nagy IC-s házimozit, volt olyanom is, nagyon nem volt jó hangja, most két rendes tranzisztoros erősítő csinál 4.0-ás hangrendszert.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6374) biker válasza CPT.Pirk (#6373) üzenetére


biker
nagyúr

hifibe még a hangszín szabályzó se nagyon fér bele, max 4,5db értékig, afelett már kívül esik a szabványon, sok kapcsolás 12-16db-es
az ekvalízer főleg nem.

két apróság:
- ha olyan rossz a forrás, vagy a közvetítő elem, hogy kell, akkor cserélni kell a rossz elemet
- ha meg nem rossz, akkor minek teszel bele olyan hangokat, amik nincsenek ott?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6375) CPT.Pirk válasza biker (#6374) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A hangforrás annyira nem rossz, ált. pc hangkártya.
Viszont annyira nem jó, egyszerűen jobban tetszik a hang, miután beállítom az equát pl. winampban. (szoftveres megoldás tudom, de a rendes pio grafikus equám (+-10db-s) az a cd lejátszó és a rádió számára van fenttartva, több bemenete meg nincs. 2 erősítőmhöz meg két rendes, lehetőleg egyforma equa kellene...)

Néztem most pl. filmnél az AC3filter grafikus equa-ját, ha nincs bekapcsolva, akkor olyan 13-15kHz fölött már nem volt mérhető jelszintje a film hangjának (pedig komoly HD film), bekapcsolva az equát meg még 18khz körül és volt mérhető jel, ez abban nyilvánult meg, hogy kikapcsolva nem tünt fel, hogy nem hallatszanak a léptek, csatok hangjai, bekapcsolva meg szépen hallatszott a bakák felszerelésének csörgése menetelés közben...
Szóval ilyen esetben akármilyen jó egy erősítő, szerintem nem menne sokra vele az ember equa, vagy legalább hangszín szabályzó nélkül.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6376) biker válasza CPT.Pirk (#6375) üzenetére


biker
nagyúr

DVD-nél nekem is van pici, de csak 2-3db emelés a széleken.

itt az a kérdés, hogy mi okozza a vágást a magasnál? a hsz gyenge itt már, és azért kell az emelés, vagy a füled nem bírja, vagy mi, mert eleve a DVD-n gyárilag is van kiemelés.
normál esetben nem nagyon kell trükközni.

mi a mérhető jel fogalma nálad? mert mérhető nálam a kimeneten a 10mV AC jel teljes kivezérlésnél, rövidrezárt bemenettel, de nem hallható :) (hangfal kimeneten)
szóval inkább nem hallható, de mérhető jel létezik, mint nem mérhető jel.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6377) CPT.Pirk válasza biker (#6376) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igaz, rosszul fogalmaztam. Szóval az AC3Filternek van egy grafikus equalizere, bár nyilván csak "tájékoztató jellegű" a pontossága, meg nagyon ugrál, azért jól látszik, hogy nélküle lejtős, bekapcsolva pedig kvázi egyenes a spektrum. Most ez a 2 kép egy átlagos avi filmből van, de többinél is hasonló a helyzet, lehet az mkv, dvd...

Kikapcsolva:

Bekapcsolva:

Az is érdekes, hogy átl. 16kHz-ig mutat a mérő, akármennyire jól szól egy film, nem igen szokta túllépni. Ez már gondolom a mindenféle tömörítés meg számítógépes feldolgozás eredménye.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6378) biker válasza CPT.Pirk (#6377) üzenetére


biker
nagyúr

igen, tutti amiatt esik így a jel. mintha el lenne vágva.

de a +12db kiemelés ultra brutál.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6379) nyunyu


nyunyu
félisten

Ma nemileg haladtam a melohelyi "ne printelj, sipolj" miniprojektemmel, csak elojott par bug, amire eloszor nem gondoltam.
Miutan a nyomtatorol loptam +24V tapot, igy mar sipol a rohadek, csak az a baj, hogy allandoan, amint aram ala kerul a szamitogep. :(

Lenyeg: adott egy rele, amit a soros port 3-as laba kapcsolgat(na), de mivel a soros port ket allapotu, egyiken +9V jelszintet, masikon -9V-t mertem, igy a rele allandoan zar.
Ezt kellene valahogyan megoldani, hogy csak akkor zarjon, ha a soros porton 0-as bit jon (+9V), nem 1.

Ha jol emlekszem nemletezo elektronikai tanulmanyaimra, akkor erre valo a dioda, ami csak egyik iranyba engedi at az aramot, csak az lenne a kerdesem, hogy direktbe meg lehet-e kinalni 9V-vel vagy kell ele egy ellenallas?
Ha kell, akkor kb. mekkora?

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#6380) CPT.Pirk válasza biker (#6378) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerinted mit lehetne ezzel kezdeni? Mert tippem szerint már maga a felvétel ilyen, nem a gép műveli ezt. Most hangkártya meg egy Audigy1-es, olcsó pénzért nem kapok jobb játékra is használható kártyát.

Szóval mennyire lenne barbár dolog ellátni azt az alább linkelt kapcsolást valami kis hangszínszabályzási lehetőséggel?

nyunyu: nem teljesen világos amit írsz...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6381) nyunyu válasza CPT.Pirk (#6380) üzenetére


nyunyu
félisten

Namegegyszer:
Adott egy rele, amit a soros port adat labaval vezerelnek, ezen alaphelyzetben -9V merheto, ha adat jon akkor ugral +9V-re.

Nekem az kene, hogy csak a +9V-s allapotban kapcsoljon a rele, -9V-re nem.

Gondoltam a rele ele rakok egy diodat, ami csak az egyik iranyban vezet, masik iranyban zar, csak az a kerdes, hogy ha szimplan 9V-t rakotok a diodara, az tuleli-e, vagy sem.
Ha nem, akkor nyilvan kell ele valami aramkorlatozo ellenallas, csak fogalmam sincs mekkora.

Tegnap melohelyen rajzoltam egy cetlit a kapcsolasi rajzzal, de elfelejtettem beszkennelni :(

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#6382) And válasza nyunyu (#6381) üzenetére


And
veterán

Jó az elgondolás, mármint a relé elé bekötött dióda, de nem a relével párhuzamosan kell kötnöd (valamiért az volt a gyanúm, hogy így gondoltad), hanem sorosan. Nincs szükség áramkorlátozásra, hiszen az áramot maga a terhelés korlátozza. Annyi a követelmény, hogy a dióda viselje el a terhelés (vagyis a relé) áramát. Márpedig az a jelfogó nem lehet túl nagy áramú, ha a soros port árama közvetlenül (?) meg tudja hajtani, tehát szinte bármilyen Si-dióda megfelel, akár egy kutya közönséges 1N4148-as is.

(#6383) nyunyu válasza And (#6382) üzenetére


nyunyu
félisten

Oke, trivialisnak tunt, hogy sorba kotom, maskepp nem lenne ertelme. :))

Lomexben ramsozott RSY-12-es relenek 960ohmos a tekercse, igy 9V-n ~10mA folyik at rajta.
Hmm, ez az 1N4148 elegnek tunik, mivel 200mA terhelhetoseget irnak, vagyis nem kell ele ellenallas.

Csak mar annyira regen barkacsoltam ilyen kisebb kutyuket, hogy fogalmam sincs, milyen alkatreszekbol rakjam ossze :))

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#6384) ReJim


ReJim
őstag

arduino-t ismeri valaki? használt már ilyet valaki?

gyakorlatilag nekem arra volna szükségem, hogy egyszerűen programozni tudjak egy mikrovezérlőt, és kommunikáljak vele. nem szükséges az usb, jó az rs232. (van rs232-usb átalakítóm)

vagy inkább csináljak magam egy devboard-ot? az ilyen rákötöm a "gépre és programozom" mikrovezérlők, hogy épülnek fel? van egy bootloader, ami betölt és úgy tudja magát felülírni? vagy 1 a programozásért felelős, és egy pedig a tényleges uC?

</end.?>

(#6385) FPéter válasza ReJim (#6384) üzenetére


FPéter
aktív tag

Én úgy tudom, hogy ezek sima IC-k, csak párban vannak egy programmerrel és az kommunikál meg programozza az amúgy üres IC-t. Bár biztos van többféle típus.

(#6386) tsu válasza ReJim (#6384) üzenetére


tsu
tag

Helló!

[link]Ezt az oldalt ismered? Elég jól leírja az alapoktól az AVR-ek programozását, példaprogramokkal, a webshopja is korrekt, usb-s programozót tőle rendeltem.
A legegyszerűbb devboardhoz elég egy AVR (a legkisebb néhány száz forint), valami fix táp (5V) egy párhuzamos portos programozó (5 vezeték), meg pl egy LED, hogy villogjon.
[link] Itt minden le van írva az alapoktól, a Bascom is elég egyszerűen emészthető, van free verziója is (méretkorláttal).

×××

(#6387) k.t.a.


k.t.a.
senior tag

Tudtok segíteni, hogy hol tudok beszerezni kis méretű színes, grafikus kijelzőt? 6,4-8,4"-ig érdekelne a dolog 640x480 vagy 800x600-as felbontással. Nem a csupasz panel érdekelne, hanem vezérlő elektronikával egybe építve, illetve inverter is ha szükséges. Még érintő panel is jól jönne hozzá a megfelelő méretben. Már párfelé nézelődtem, nem lesz olcsó azt látom, úgy 50k-ból szeretném megúszni. Csak az a probléma hogy nem igen találok magyar forgalmazót (kiskert). Előre is köszönöm a segítséget.

(#6388) Batman2


Batman2
őstag

Hi

FET-et Illetve teljesítmény MOSFET-et hogyan kell használni ?? :F

A feladata az lenne, hogy egy 15-20 áramfelvételű fűtőszálat akarok vezérelni 12V-on, PWM szabályozással, 555-ös IC-vel felépített időzítő áramkörrel és ehez kellene egy alkalmas félvezető kapcsoló eszköz !

Elsőre egy BD-s tranyóra gondoltam (talán BD249) mivel asszem az bír vagy 25 ampert és a 12V mellett talán még túl sem haladnám (nagyon)a teljestímény maximumát, csakhogy ahoz tetemes hűtőbordára is szükség lenne, még ha teljes kitöltéssel is hajtanám, mert csak sok energia vész el rajta és e miatt túl sok hőt kellene elvezetni.

A nagy melegedés a és viszonylag nagy feszültség esés miatt is gondoltam inkább egy teljesítmény MOSFET-re, mivel azok csatorna ellenállása nyitott állapotban tized, század ohmok, még ilyen teljesítménynél is csak pár wattnyi hőt kellene elvezetnem, ami töredéke a tranzisztor esetében keletkezettnek.

Azt tudom, hogy 3V alatt nem nagyon működnek, de a 12V az feltételezem, már megfelelő és ha jól sejtem, akkor ez is egy előnye a FETeknek, hogy nem kell nagy áramertő a vezérlésükhöz, mivel feszültséggel vezéreltek.

Szóval hogyam alkalmazzak egy teljesítmény MOSFETete és egyáltalán milyen típust lenne érdemes ??? :F
Kell esetleg elé meghajtó áramkör, vagy elég az 555-ös IC jele, pláne, mivel N csatirnásra gondoltam, tehát a PWM jel negatív periódusa lenne az aktív bekapcsolt állapot a FET esetében !

Javaslatok ?? :F
(előre is köszi !)

Üdv.:

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#6389) becuszabi válasza k.t.a. (#6387) üzenetére


becuszabi
aktív tag

Esetleg MSC Budapest Kft.

"Aki szívből él, az élből szív"

(#6390) k.t.a. válasza becuszabi (#6389) üzenetére


k.t.a.
senior tag

Nagyon szépen köszönöm! Sokkal olcsóbb mint amiket eddig találtam. :R

Ha valaki tud még hasonlót ossza meg velem. Köszönöm.

(#6391) forceberg válasza Batman2 (#6388) üzenetére


forceberg
veterán

Én P csatornásat javasolok, mert szerintem jobb a + ágat kapcsolgatni, mint a földet. Ha a földet kapcsolgatod, akkor kikapcsolt állapotban is kint van a fűtőszálon a táp.
IRF4905 szerintem jó is lehet. Source 12V-on, s a Gate-jét teszed le földre pl. egy kis tranzisztor nyitogatásával.
Amúgy miben használatos a fűtőszál? És miért pont PWM-mel?

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6392) KrAt


KrAt
veterán

Picit off, de:

Itt a kék és a kék/piros a központi zár ajtóban lévő motorjának a vezetékei?

(#6393) Jancsi válasza ReJim (#6384) üzenetére


Jancsi
aktív tag

Ha AVR-ezni akarsz és van egy "dugdosós paneled" akkor még devboard sem kell. A legegyszerűbb programozó az az ISP lényegében 5db vezeték a microcontroller és a számítógép párhuzamos portja között.
A programozás úgy zajlik hogy megírod a programod, lefordítod és a bináris feltöltőd mikrokontollerbe egy programmal. Ha Windows alatt akarsz programozni akkor ajánlom a WinAVR-t, ingyenes és elég jó, egymagában megcsinálja a fordítást és a feltöltést is.
Kezdésnek ajánlom az ATMEGA16-ot, az már elég erős, de még elérhető DIP-40-es tokban.

(#6394) spirit007


spirit007
senior tag

Sziasztok !
A fiam kapott karácsonyra különböző forrásból két RC kisautót . Örömbódottá minden mennyiségben (legalább apa is játszik a gyerekkel) ...csakhogy mindkét járgány 40 MHZ frekin működik . Tehát egyszerre nem lehet a két autóval operálni , mert a távirányítók mindkét autót egyszerre vezérlik .
A kérdés az , hogy lehetne-e valahogy mod-olni az egyiket pl. 39 MHZ-re :F

(#6395) thomatox válasza spirit007 (#6394) üzenetére


thomatox
csendes tag

Attól függ, milyen az áramköre . Ha kvarcvezérlésű, akkor kvarc cseréjével, ha meg nem, lehet játszani a tekercsekkel/kondikkal...

(#6396) Bendegúz_50 válasza Batman2 (#6388) üzenetére


Bendegúz_50
tag

Szia!

Pár szakmai gondolat a kérdésedhez:

Először is jó ötlet a FET-es megvalósítás, de miért nem szilárdtest-relével csinálod? :D

Nah mindegy Te tudod...

FET-tel is kivitelezhető nagyon frappánsan annál is inkább mert a FET-ek egyik legfontosabb paramétere, hogy nem igényelnek áramot vezérlésükhöz, tehát bemeneti ellenállásuk szinte végtelen nagy. A másik fontos jellemző, hogy karakterisztikájuk sokkal lineárisabb a bipoláris tranzisztorénál mert ugye ezzel az eszközzel lehet leginkább összehasonlítani működésüket.

Bizonyára tudod, hogy a FET-eknek is van komplementer párja, az NPN bipoláris tranzisztoroknak az N csatornás FET-ek, a PNP tranzisztoroknak a P csatornás FET-ek felelnek meg . A FET-eknek két típusa terjedt el, az egyik az ún. J-FET, avagy junction FET, a másik a MOSFET.

A junction FET-ek legfontosabb jellemzője az N csatornás eszköz esetén a gate potenciáljának negatívnak kell lennie a source potenciálhoz képest.
Beállítani a munkapontját akár kapcsoló jellegű felhasználás esetében is sokkal nehezebb mint egy adott tranyót (teljesítmény tranzisztort). Mivel a J-FET-ek csak negatív gate-source feszültséggel vezérelhetőek, és a legnagyobb áramot Ugs=0 V-nál biztosítják, ezt az áramot az adatlapok külön megadják. Tipikus értéke 1-10 mA. Elzáródási feszültség jele: Up ami az a feszültségérték, amikor a FET már teljesen lezár. Tipikus értéke -1-6 volt.

A MOSFET-eket eredetileg kimondottan kapcsolóüzemű tápok alkatrészeként gyártódtak. :K Így szerintem ez áll közelebb az elképzelt megoldásodhoz. Működés közben a félvezetőn csak lezárt állapotban esik feszültség, ekkor azonban nem folyik rajta áram, amikor pedig áram folyik rajta, nem esik rajta feszültség, tehát sem be, sem kikapcsolt állapotban nem esik rajta teljesítmény. Az átkapcsolás időtartama alatt azonban jelentő teljesítmény eshet. Ezt a mindenkori hálózati feszültségből (csúcsértékkel számolva)és a terhelésből lehet kiszámolni.
A MOSFET-ek vezérlése hasonló a tranzisztorokéhoz, kivezetéseinek elnevezése a J-FET-ekéhez. Elzáródási feszültségük 1-3 V nagyságrendű, jellemző meredekségük 1 A nyugalmi áram esetén 1-10 S. Tehát egy átlagos MOSFET-et gatejét 1 A nyugalmi áram eléréséhez körülbelül 4 V-ra kell kapcsolni a source-hoz képest.

Fenti adatok birtokában már könnyebben ki tudod választani az eszközt ami beleillik a képbe. A válogatáshoz az alábbi link ad segítséget! :)

http://www.hestore.hu/kat_77.html

Autónavigációs szoftverek nálam, további info PM

(#6397) spirit007 válasza thomatox (#6395) üzenetére


spirit007
senior tag

Ühüm. Szétkaptam gyorsan az egyik zrityóját és a távirányítóban megtaláltam a kvarc oszcillátort [link] az autóban viszont egy tekercs van [link] . Tehát ha kicserélem az irányítóban lévő kvarcot más frekvenciájúra , utána az autóban lévő tekercsen kell csak "tekergetni" (ráhangolni) :F

(#6398) forceberg válasza Bendegúz_50 (#6396) üzenetére


forceberg
veterán

Egyet nem értek, ha PWM-ben akarja használni, akkor az nem azt jelenti, hogy időnként teljesen ki van nyitva, időnként meg teljesen le van zárva???

Meg egy lényeges dolgot nem írt le, hogy hány V-ról megy az a fűtőszál? Én a PWM miatt egyenfeszre gondoltam, úgy 12-48V-ra.

Ha 230V-ról, akkor az általad említett szilárdtest relé jó megoldás lehet. De egy 230V/25A-es szilárdtest relé van vagy 6-8 jó öreg magyar ezres. Ha jól emlékszem az árakra.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6399) And válasza forceberg (#6391) üzenetére


And
veterán

"Én P csatornásat javasolok, mert szerintem jobb a + ágat kapcsolgatni, mint a földet."
Miért is? Ennek az esetek túlnyomó többségében semmi jelentősége nincs, egy törpefeszültségű DC-fűtésszabályozásnál sem hiszem, hogy számítana. Ráadásul egy N-csatornás típusból (azonos határértékek mellett) könnyebben talál alacsonyabb csatornaellenállásút, mint P-csatornásból. Hogy miért PWM-mel? Mert gondolom, az a legjobb hatásfokú, nem igényel lineáris üzemet a félvezetőtől, és egy tipikus hőmérséklet-szabályozás különben is elég lassú, pl. nagy a holtideje.
#6396: "FET-tel is kivitelezhető nagyon frappánsan annál is inkább mert a FET-ek egyik legfontosabb paramétere, hogy nem igényelnek áramot vezérlésükhöz, tehát bemeneti ellenállásuk szinte végtelen nagy."
Igen, de ez csak DC-, vagy nagyon alacsony frekvenciás vezérlésnél igaz, mivel be/kikapcsolásnál a gate-kapacitásra töltést kell felvinni, ill. azt ki kell sütni. Ez pedig (különösen teljesítmény-mosfetek gyors kapcsolgatásánál) jelentős meghajtóáramot igényelhet. Az 555-ös időzítő 200mA-es terhelhetőségű, ami ilyenkor jól jöhet.
"A MOSFET-ek vezérlése hasonló a tranzisztorokéhoz, kivezetéseinek elnevezése a J-FET-ekéhez. Elzáródási feszültségük 1-3 V nagyságrendű, jellemző meredekségük 1 A nyugalmi áram esetén 1-10 S. Tehát egy átlagos MOSFET-et gatejét 1 A nyugalmi áram eléréséhez körülbelül 4 V-ra kell kapcsolni a source-hoz képest."
Ez meg kicsit úgy hangzik, mintha csak kiürítéses mosfetek léteznének, pedig manapság jóval elterjedtebbek a növekményes módúak, amelyek vezérlés nélkül (Ugs=0) nem vezetnek. A mai modern (pl. egyes logic-level típusok) növekményes módú mosfetek 4V-os vezérlőfeszültségnél akár 20A feletti draináram vezetésére is képesek. A vezérlőfeszültség növelése viszont a bekapcsolt csatorna ellenállására is jótékony hatással van.

(#6400) forceberg válasza And (#6399) üzenetére


forceberg
veterán

Írtam egy konkrét FET-et, amit pár 100Ft-ért be is lehet szerezni.
IRF4905. Én ezen keresztül hajtom egyenáramról a termisztoros pákámat. Ahogy írtad, csak annyi jelentősége van, hogy kikapcsolt állapotban nincs kint feszültség a táplált eszközön, N csatornással meg a visszágat "bontaná".
Ha már hőmérséklet-szabályozás:
A pákám termisztorán eső feszt erősítem, majd komparálom, s a komparátor nyitja a tranyót, ami leteszi a FET gatejét földre.

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.