Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6601) zodo válasza CPT.Pirk (#6599) üzenetére


zodo
nagyúr

bocs. dupla.

[ Szerkesztve ]

(#6602) CPT.Pirk válasza zodo (#6600) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

hmm, ennyire érzéketlen lenne?

Bár visszagondolva, mi is használtunk egy előerősítőt, mikor discman kimenetére kötöttük a kivezérlés mérőt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6603) zodo válasza CPT.Pirk (#6602) üzenetére


zodo
nagyúr

Panelról eltávolítottam a műszert. Hogyan kössem be normálissan ?

Sorossan az előerősítő útán az egyik hangfal kábelbe vagy párhuzamossan ?

(#6604) CPT.Pirk válasza zodo (#6603) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mindenképpen párhuzamosan kell bekötni. A mérő jelvezetékét az előerősítő kimenetére kell kötni, a mérő test vezetékét pedig a közös testre. Vagyis ha színhelyes a bekötése a hangszórónak, akkor elvileg a jelvezetéket a pirosra, testet a feketére kell kötni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6605) zodo válasza CPT.Pirk (#6604) üzenetére


zodo
nagyúr

Ok. Mára feladom, egész napomat elcsesztem.
Közben kiderült volt némi földelési próbléma a pc-t és az előerősítő összekötő kábelében.
(Sose értettem, ezt a földeléses témát.) Híbát javítottam. Beforasztottam minden vezetéket a helyére.Eztán ahogy javasoltad a műszert is, de csak a terheletlen állapotában pihenő pontjától a 20 dB-es jelőlés között zizeg. (cirka 2mm-es táv)
Mintha ellenkező írányba szeretne mérni. Kiprobáltam fordított bekötéssel is ugyanez a jelenség.

(#6606) mezis válasza zodo (#6605) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezek szerint egyenáramú a műszer, mint az ilyenek általában. Diódát, (graetzet) neki.

mezis

(#6607) zodo válasza mezis (#6606) üzenetére


zodo
nagyúr

Akkor ,már ennyivel is okosabbak lettünk,már meg érte ízzadnom. :)

Ez a dióda megoldaná önmagában a próblémámat, ugye nem ?
Ezzel csak ,megtudnánk mozgatni a mutatót.
Ekkor még ki kellene találnotok,hogy mi kellhet a vezérléshez,ha jól sejtem.
Bocs,hogy ilyen bénán fogalmazok,de teljessen távol áll tőlem ez a világ.

Pontossan milyen Diódára gondolsz?
Legjobb lenne ,ha linkelnéd ,típus számal.

Szerk. Vagy egyszerűbb megoldás amit CPT.Pirk linkelt panelt vennem és meg van oldva?
De pl. erre rálehetne kötni az én műszeremet úgy ,hogy lehagynám a ledeket róla?

[ Szerkesztve ]

(#6608) biker


biker
nagyúr

nem akarok az okosok vitájába beleszólni, de ebből hamarosan egy volt műszer lesz, és rosszkedv

egy ilyen kivezérlésmérő érzékenyebb, mint egy dióda nyitóban, ergó ahogy nyit a dióda, 0,775 V és meghalt a műszer.
50uA ill 300ohm belső ellenállás esetén a végkitárás 15mV, a dióda meg 770mV mikor nyit

én befejezném a tanácsok osztását amig jó a műszere.
ehhez panel kell és kész

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6609) biker válasza zodo (#6607) üzenetére


biker
nagyúr

nem, ha lehagyod a ledeket, akkor sem jó hozzá.
konkrétan analóg kivezérlésjelzőhöz való panel kell.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6610) zodo válasza biker (#6609) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszi a tanácsokat.
Olyan analóghoz való panelt, kapok valahol vagy csak készítettni tudok valakivel?

Még egy béna kérdés: A gyári vezérlő paneljét semmijen formában nem lehet munkára bírni ,ilyen célból.?

(#6611) zodo


zodo
nagyúr

Kersgéltem analog panelt , ezt találtam ,mert sztereo kijelzés a végcél.
Ilyen kellhet nekem ?
Mennyibe kerülhet kb. az alkatrész park ?

(#6612) PHM válasza zodo (#6610) üzenetére


PHM
addikt

Itt egy rajz:

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6613) zodo válasza PHM (#6612) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszi. :) Ezt pistike nem tudja összerakni önerőből, ugye?

Ha találnék egy "összeszerelős csomagot" ,méricskélések nélkül nem rakható össze, jól gondolom? Vagy ki lehet sakkozni ? :U pl.: foto alapján?

Asszem, keresnem kell egy szakembert,pedig jobb szerettem volna magam életre kelteni. :(((

[ Szerkesztve ]

(#6614) biker válasza zodo (#6611) üzenetére


biker
nagyúr

ez szuper lenne

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6615) zodo válasza biker (#6614) üzenetére


zodo
nagyúr

Végre egy jó hír! :)

Ezt pl. meglehet építeni valami próbapanelen is (asszem így hívják) ,ha többi alkatrészt meg lehet itthon kapni?

Ezen viszont nem láttam ,olyan valamit amivel esetleg lehetne állítani a jel erősségét a mutató kilengésének szabályzásához.
Az hogy van ,előre bevan állítva egy adott műszerhez vagy bármilyen típusúval használható?

(#6616) Sullivan


Sullivan
tag

Beszereztem egy végfokot (reloop 1400b) és előjön az a mély bugás - biztosan van vmi kiejezés rá, de nemtom - ha összeköttetésben áll a upc kábeltv-vel (végfok->sz.gép->hdmi csatlakozón keresztül a tv)
Ha a tvből kihúzom a kábelt akkor teljesen megszűnik a bugás. Furcsa módon a net upc kábele az nem zavarja.
Van valami szűrő cucc erre a problémára? előre is köszi

(#6617) biker válasza zodo (#6615) üzenetére


biker
nagyúr

ált. mind egyforma, de ott van benne egy poti, amivel lehet állítani, mit nem találsz rajta? :F

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6618) Batman2 válasza And (#6574) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

No, ez aztán (vég)kimeritő válasz volt !!! :K :R :R :R
De azért jórészt megértettem ! :K

Lényeg, ha magas frekvencián is alacsony hőkibocsájtást és veszteséget szeretnénk, akkor nagy áramererejű vezérlőjelet kell alkalmazni, hogy minél gyorsabban kisüsse/elvezesse a Gate töltést, és igy csak rövid ideig lesz köztes, nagyobb csatorna ellenállású állapotban a MOSFET.

De ze feltételezem, hogy legalább KHz-es tartományban alakul már ki, egy 20-30 Hertzes jellnél még nem számottevő az átkapcsolásokból eredő hőnövekedés a folyamatos bekapcsolt állapothoz képest !

Nekem pedig elég ilyen alacsony frekvencia is, mivel úgy is hatalmas a fűtőszálak tehetetlensége.

Egyébként az adatlap gondolom, jelzi a határfrekvenciát, ami fölött már nem kapcsol, hanem már átmegy egy félig nyitott - félig zárt állapotba, mert mire kinyit, már zárhat is be !

De azt jelzik e hogy milyen frekvenciával érdemes még gazdaságosan üzemeltetni, honnatól emelkedik már jelentősebben a veszteség ??? :F
Ha igen, melyik ez az érték, légyszi világosits fel !? :)

Üdv.:

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#6619) zodo válasza biker (#6617) üzenetére


zodo
nagyúr

az a "kék színű" :F

kb. mennyi lenne eza motyó ?

[ Szerkesztve ]

(#6620) biker válasza zodo (#6619) üzenetére


biker
nagyúr

igen, kék kocka csavarral a tetején.
az egész kb 1500Ft oldalanként

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6621) BullZeye válasza BullZeye (#6010) üzenetére


BullZeye
veterán

háh, meg van a megoldás :) tudom röhejes így fél évvel késöbb XD

de faterom (villanyszerész) ma mondta, mert épp a tévémet javítottuk egy másik hiba miatt...és mikor megmutattam neki hogy még mindig (50x kérdeztem eddig tőle) nincs-e valami tippje hogy miért szemcsés a kép....ránéz, leolt hogy mekkora szar munka, és hogy mi a fenéért nem "szigeteltem" XD aztán mondta hogy tekerjem körbe műanyaggal...nah mondom kössz a tippet honnan szedjek műanyagot, aztán megint leolt hogy ott a szekrényben vagy 6 szigetelő szalag.. több se kellett betekertem, majd mondta hogy "csokipapírral" tekerjem be most....erre én oltottam le hogy alufólia nem jó? vagy minden áron menjek el csokit venni boltba?

lényeg a lényeg szigetelve, alufóliával jól betekerve tökéletesen működik (árnyékolt) így most már a home made galvanikus leválasztóm teszi a dolgát, a kép tű éles (sajna ettől sem lett HD) és maxra téve a hangot sincs búgás ^^

szerk.: jah mai naphoz hozzájön még, hogy 2 órát bíbelődtünk egy ismételten csak home-made neon burkolattal, kicseréltünk mindent egy régebbi jól működő burkolatból, kondit, trafót, indítót, épp csak a kábeleket nem, mikor kiderült, hogy a foglalat (amibe belemegy a neon) kontakt hibás....de a vicc hogy pislákolt is, csak épp nem gyulladt be, tökéletes példája, hogy az indító a hibás ... nah mind1 végén epic win, és müxik és szép és jó ! ;)

[ Szerkesztve ]

(#6622) zodo válasza biker (#6620) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszi. :R
Ha minden ígaz, nincs más teendőm, mint keressek valakit, aki összedobja.

(#6623) forceberg


forceberg
veterán

Trafókban nem vagyok jártas...
115/230V-os trafónál számít-e, hogy 50 vagy 60Hz-es AC megy rajta? EI vasmagos.
60Hz-en a kimeneten nagyobb fesz lesz?

http://www.flickr.com/photos/4ceberg

(#6624) And válasza forceberg (#6623) üzenetére


And
veterán

A szekunder feszültség elméletben független a frekvenciától, az csak az áttételtől függ. Ezért az nem fog változni. Ha a transzformátort 50Hz-re méretezték, akkor nagy valószínűséggel probléma nélkül fog működni 60Hz-en is, talán a vasvesztesége lesz egy kicsit nagyobb. Visszafelé ellenben ez nem igaz, mivel a voltonkénti menetszám és a szükséges vasmag-keresztmetszet alacsonyabb frekvencián nagyobb, ezért egy 60Hz-es trafón 50Hz-en hamarabb túlterhelődhet, vagy alapból jobban melegedhet.

(#6625) Daemon09


Daemon09
őstag

Sziasztok!
Van egy 350-es FSP tápom és ingadozik benne a feszültség, 12V-os ágon 11.50 és 12.50 között körülbelül. Mi okozhatja ezt a hibát? Milyen alktrészt kellene kicserélnem?

(#6626) DZs válasza CPT.Pirk (#6599) üzenetére


DZs
senior tag

Sziasztok!
Forrasztgattam, nem a legszebb az eredmény és még változást sem eredményezett. Ugyanúgy búg, ugyanolyan erővel:

Mit lehetne még tenni? Ha valaki kíváncsi a búgásra, emailben talán el tudok küldeni valamit belőle.

[ Szerkesztve ]

(#6627) biker válasza DZs (#6626) üzenetére


biker
nagyúr

mondjuk a hang bemenet ne legyen a váltó bemenettel összekötegelve, az se rossz kezdet.
jó messzire egymástól!

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6628) DZs válasza biker (#6627) üzenetére


DZs
senior tag

Arra gondolsz, hogy a vastag kék vezeték, ami a trafóból jön és a vékony piros-fekete páros, ami a membránhoz megy, ne legyen kötegelve?

(#6629) mezis válasza DZs (#6626) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

A diódákat megmérted ? (A négy nagy dióda közül balról a második gyanús nekem.)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#6630) CPT.Pirk válasza DZs (#6626) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor most egy kis, kerámiakondenzátort, olyan lapos barnát, mint a kép bal felső részén a három kék kondi alatt van, forrassz rá az egyik nagy pufferelkó lábaira. Nem tudom pontosan mit csinál, de hifi erősítős könyvben minden erősítő tápjában tettek a kondikra kis kondikat is. Értékre szerintem 100nF-es jó oda, de ezt majd többiek megerősítik.

A vezetékeket meg tényleg szedd szét, semmi sem szereti a hálózat közelségét.

Pontosan mikor búg? Ha nincs vezeték a bementen, akkor is? Vagy csak ha össze van kötve, és a számítógép be is van kapcsolva?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6631) mezis válasza CPT.Pirk (#6630) üzenetére


mezis
nagyúr

Nagyfrekvenciás gerjedésgátlás a feladatuk. Erre az elkók lomhák.

mezis

(#6632) DZs válasza mezis (#6629) üzenetére


DZs
senior tag

Szia!
Nem mértem a diódákat, nincs mivel. A 2. színe a képen tényleg más. Megnézem, élőben is más-e az a dióda.

Áram alatt búg, csak hálózati feszültséget kap, semmi más nincs csatlakoztatva, még a saját magas nyomója sem és semmilyen jelforrás.

A vezetékek nem csak kötegelve vannak, hanem egy furaton haladnak át egy közbülső farost lemezen keresztül. Ezt így tervezték, azt hiszem, azok mindig is közel lesznek egymáshoz.

[ Szerkesztve ]

(#6633) thomatox válasza Sullivan (#6616) üzenetére


thomatox
csendes tag

úgy hangzik, mintha szép kis földhurok okozná.... próbáld meg a cuccok hálózati kábelét egy közös elosztóba bedugni, hátha...

(#6634) biker válasza DZs (#6632) üzenetére


biker
nagyúr

próbáld már meg behatárolni a frekit.
tölts le és használj valami jelgenerátor progit, és állíts elő egyező hangot, majd mondd a frekit.
pl soundforge is jó rá. bár az demo csak.
és akkor okosabban tippelhetnénk.

ha nincs rákötve semmi, csak a tápja, az már gázabb. lehet szimplán túlvezérelt és zajos az erősítője

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#6635) mezis válasza DZs (#6632) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

1500-2000 Ft-ért már lehet kapni olyan digitális műszert, melynek az ellenállásmérések között van egy direkt diódateszt célját szolgáló fokozat.

mezis

(#6636) CPT.Pirk válasza mezis (#6631) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Stimmel, így visszagondolva, suliban is tanították ezt anno... Thx.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6637) golyani


golyani
addikt

van nekem egy Genius 5000-es hangszerkóm. megpusztult benne a 7294-es mély végfok. maga a panel hogy is mondjam, nem olcsó:D. az IC 1400Ft egy ellenállás is megsült az nem összeg meg kell egy darab vezeték mert a nyákon lévő vezetőszál elégett a 8-as lábnál.

jelen esetben nincsen ilyen kisebb hegyű pákám úgyhogy a jövőre gondolván szeretnék vmi kisebb teljesítményű "weller pákát" csak ne Wellert, mert az aranyár. ötlet, tipp?

gondoltam megcsinálom én, nem egy nagy ördöngőség, ki kell forrasztani meg be kell forrasztani. legrosszabb esetben meg, rendelek egy komplett végfokot a forgalmazótól. ők általában kompletten cserélni szokták, én meg próbálkoznék egy kis javítással:) hátha segít.

(#6638) CPT.Pirk válasza golyani (#6637) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én kaptam egy 5K-s Fahrenheit állomást (legalja), volt hozzá tű fej is, vígan megforrasztottam vele még mütyür smd cuccokat is, pedig nem nem ehetett szorosra befogni a fejet, a hőmérséklet állító poti csak végállában működött, stb. Most is használnám, de ahogy nézem, elégett a fűtőszál tőből. a nyakban...

Most én is gondolkodok, hogy mit vegyek helyette.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6639) golyani válasza CPT.Pirk (#6638) üzenetére


golyani
addikt

[link]

ilyesmiről beszélünk? egy ilyennel kibékülnék. úgyis ritkán van rá szükség csak hogy ha vaalmi apróbbat kell csinálni akkor a nagy 100W-os pillanat páka egy kicsit nagy :DDD

(#6640) CPT.Pirk válasza golyani (#6639) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ez az. Végül is elég használható, az enyém kb. 2 évig húzta.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6641) mezis válasza golyani (#6639) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Nekem úgy tűnik, hogy maga a forrasztópáka 230 V-os. Biztonságosabbnak tartom, ha a páka törpefeszültségről működik. Én egy SMA 050-eset vettem, több mint 10000 Ft, volt, vastag, nehéz a páka vezetéke, nehéz, 50 Hz-es leválasztótrafója van, de én ebben jobban bízom.
(Most forrasztottam meg vele egy ESR mérőt, felületszerelt alkatrészekkel, FET-ekkel. Működik, már csak be kell szabályozni.)

mezis

(#6642) CPT.Pirk válasza mezis (#6641) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, 230-as fűtése van, a külseje meg földelt. Na ez a földelés már okozott meglepetést.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6643) ReJim


ReJim
őstag

egy kis segítséget kérnék:

egy linksys wrt-ben a tápcsatlakozó mellett megadta magát 2 smd alkatrész: egy dióda PJ32 GDE felirattal, és egy talán kondenzátor P185 104F vagy I04F.
nem tudom beazonosítani őket, csak annyit tudok, hogy a tápkörben vannak.

esetleg dobok képet, ha azzal egyszerűbb az azonosítás.

</end.?>

(#6644) sasa311


sasa311
veterán

Tök amatőr de egyszerű kérdésem lenne:

PC ventillátort szeretnék működtetni akvárium felett. PC nincs a környéken. Hogyan tudok neki áramot adni a legegyszerűbben és a legolcsóbban? :)

Most lehet, hogy nagy hülyeséget mondok, de pl. az megoldható, hogyha olyan ventillátort veszek ami 6V-on is elindul akkor egy kapcsolóval esetleg 6-9-12V-ot adni neki, hogy kisebb / nagyobb fordulatszámon menjen igény szerint?

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#6645) PHM válasza sasa311 (#6644) üzenetére


PHM
addikt

A legtöbb PC ventillátor már 5 V-nál is forog.
Az átkapcsolható adapter alkalmas a ventillátor meghajtására.
Annyi a szépséghibája, hogy ezen a terhelésen kicsit nagyobb
lesz a kimenő feszültség a ráírtnál.
Személy szerint a 3-6-9 V-os állásokat javaslom.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6646) sasa311 válasza PHM (#6645) üzenetére


sasa311
veterán

És ilyen "átkapcsolható" adapter kb milyen árba van, illetve hol érdemes megvenni (Pestben gondolkodva)

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#6647) CPT.Pirk válasza sasa311 (#6646) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bármelyik piacon kapsz párszáz forintért. De nincs otthon egy darab semmire sem használt adapter a 6-12V tartományból? Pl. volt discman trafója, régi telefon töltője, stb...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#6648) sasa311 válasza CPT.Pirk (#6647) üzenetére


sasa311
veterán

Régi telefon töltő éppen van, de azzal később nem tudom szabályozni a 3-6-9V-ot, hogy mennyit pörögjön a venti. Vagy igen?

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#6649) mezis válasza sasa311 (#6648) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Szilicium diódákat kapcsolsz hosszú, tömött sorba. 0.5 Volt/darab-al számolhatsz. (Esetleg LED, de akkor már az áramra figyelni kell, meg fajtafüggő a feszülségejtés.)

mezis

(#6650) CPT.Pirk válasza sasa311 (#6648) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mezis módszerével lefelé tudod szabályozni, ha kell. A Dióda is filléres, csak egy páka kell hozzá...

Nem tudom h. mi lesz a szerepe a ventinek, de szükséges az állandó állítás?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.