Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47901) darvinya válasza Lompos48 (#47899) üzenetére


darvinya
titán

és kernel

Felvetések alapján újra néztem szakadás/dióda módban:

+/COM;1~/VΩdióda= zárlat
1~/COM;2~/VΩdióda= zárlat
2~/COM;−/VΩdióda= 404
1~/COM;−/VΩdióda= 404
+/COM;−/VΩdióda= 404
+/VΩdióda;−/COM= 1, nincs értékváltozás
+/VΩdióda;1~/COM= zárlat
1~/VΩdióda;2~/COM= zárlat
1~/VΩdióda;−/COM= 1, nincs értékváltozás
2~/VΩdióda;−/COM= 1, nincs értékváltozás

Ezek szerint 1 dióda ment csak tönkre.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47902) dave0825 válasza Kernel (#47886) üzenetére


dave0825
őstag

Értem, köszönöm. Tehát ha esetleg kapcsoló lenne rákötve, akkor nem árt a relének (mármint az egésznek), ha folyamatosan rá van kapcsolva a feszültség, igazából úgyis csak az elvételtől lesz szerepe neki, ugye?

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47903) Lompos48 válasza Kernel (#47900) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Vannak neki néha egyéni "megoldásai" :))

(#47904) Lompos48 válasza darvinya (#47901) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Inkább 2 dióda, amik a + hoz vannak kötve.

(#47905) darvinya válasza Lompos48 (#47904) üzenetére


darvinya
titán

Igaz.
Kicsit összezavart, hogy egyben van greatz híd.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47906) szabifotos válasza mezis (#47795) üzenetére


szabifotos
senior tag

Sorba kötöttem 4db ledet (3W rgb), gondolván, hogy 12V-on majd szépen világítanak nekem. De nem jött be, elhaláloztak. :( Túl nagy volt nekik a fesz?
Máskor 1W-os 3db zöld ledet sorbakötve működtek 12V-ról, ezért gondoltam, hogy az áram sem lehet gond.
Muszáj előtét ellenállás nekik, ezek szerint? Ez lehetett a gond?

(#47907) kjani18 válasza szabifotos (#47906) üzenetére


kjani18
őstag

A különböző színü ledeknek más - más az árama, nyitófeszültsége, Színenként kell meghajtani!

[link]

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#47908) mezis válasza szabifotos (#47906) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, KELL az áram korlátozása !
Különben az áramforrás belső ellenállása korlátozza. (A LED-ed meg tudja, hogy mennyit kell kibírnia.... :D )

mezis

(#47909) Kernel válasza szabifotos (#47906) üzenetére


Kernel
nagyúr

Legalább egy áramkorlátozó ellenállás kellett volna, akkor legfeljebb csak nem világítanak egyformán, a különböző nyitófeszültség miatt.

Leegyszerűsítve, ha a nyitófeszültségek összege mondjuk 10 V-ra jön ki, de 12 V-ot adsz neki, akkor zárlatba nyit és tönkremegy.

De ezt csak a példa kedvéért írtam és nagyon leegyszerűsítve, a közérthetőség kedvéért.

(#47902) dave0825

Egyik adatlapon sem láttam még definiálva, hogy számítana a 2-7 lábra kötött feszültség időtartama.

Itt látszik a folyamatábra:

Kétféle változata is van, de csak annyi a különbség, hogy a másodiknál a reset helyett inkább beépítettek még egy váltóérintkezőt. Ennek megfelelően ott hiányzik a resetimpulzus is.

Egyébként, ha tudsz keríteni lépcsőházi automatát, az is lényegében így működik.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47910) szabifotos válasza Kernel (#47909) üzenetére


szabifotos
senior tag

Rendben, köszi a válaszokat. Én csak "józanparaszt" módjára gondoltam, hogy "ha 4db 1W-os led ment 12V-ól akkor ez is működni fog így." :B Akkor már csak arra lennék kíváncsi, hogy a zöldek simán sorba forrasztva 12V autóakkuról miért nem mentek tönkre? A nyitófesz ugyan az, és az áram is. (kivéve a pirosnál)

[ Szerkesztve ]

(#47911) mezis válasza szabifotos (#47910) üzenetére


mezis
nagyúr

Egy jó állapotban lévő 12 V-os autó indító akkumulátora könnyedén lead akár 100 Ampert is, pár másodpercig.

Amikor egy dióda, LED akkora feszültséget kap, hogy elkezdi vezetni az áramot, az ellenállása gyakorlatilag 0. NULLA ! (A feszültség - áram grafikont azért nem rajzolják tovább, mert ott már füst formátumot vesz föl, véget ér a dióda volta.)

Vagyis megfelelő ellenállás beiktatása nélkül az áramot csak a vezetékek átmérője korlátozza. Aztán a füst. :D

Ne tévesszen meg az, hogy kis pici elemekkel ellenállás nélkül készítenek kis világítós öngyújtót, gyerek játékot. Ebben az esetben az elem igen csekély áramot képes leadni.

Akkumulátor: Egyszer egy autóbusz indító akkumulátorára ráejtettek egy nagy villáskulcsot. Megolvadt, már villáskulcsnak sem volt jó. Szerencse volt, hogy más bajt (sérülést, tüzet) nem okozott.

Ne felejtsd ki a megfelelő biztosítékokat, mert a kábelek végén egy véletlen zárlat következtében bármi előfordulhat (égési sérülés, tűz) !

mezis

(#47912) Kernel válasza szabifotos (#47910) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy olyan Power LED-en átlagban 3,5 V esik, 300 mA áram esetén, így nem csoda, hogy sorosan négy elmegy 12 V-on.

Ezt ki is szokták használni a COB LED-eknél, amikor négy chipet kötnek 12 V-ra. Ellenállás meg annyi van, amit a belső hozzávezetések képeznek, illetve nem tudni pontosan, mert belemérni nem lehet.

Egy 3528 LED-en például 20 mA áramon kb. 3 V esik, a LED-szalagnál mégsem lehet megtenni, hogy négyet sorosan kötünk 12 V-ra, mert annyira határértékre kerülne, hogy egy kis eltérés is végzetes lehet, hőmegfutás lépne fel. Vagyis a melegedés hatására csökken a nyitófesz, amitől még jobban melegszik és így tovább.

Ezért ebből csak 3 db-ot szabad sorosan kötni, plusz egy ellenállást, ami a rugalmas áramkorlátot képezi, az ilyen szempontból igencsak "rugalmatlan" LED-ek mellett.

Hogy konkrétan milyen LED-eket kötöttél, azt így nem is tudjuk, de valami biztosan nem állt össze.

(#47911) mezis

Ezt egy gépkocsivezető katonatársam is megcsinálta KamAZ-akkuval, akku oldala kirobbant, ruháját szétlyuggatta a sav, neki nem lett baja szerencsére.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47913) szabifotos válasza Kernel (#47912) üzenetére


szabifotos
senior tag

Értem.
Mindent pontosan a linkelt ledekkel próbáltam. Akkor próbálkozom elenállással, Elegendő a megfelelő értékűt csak a tápfesz után tenni, ugye?

(#47914) Atapi válasza szabifotos (#47913) üzenetére


Atapi
senior tag

egyébként hogyan próbáltad bekötni a ledeket? színenként párhuzamosan, ledenként sorba? mert még ha használsz is előtét ellenállást, színenként az eltérő nyitófeszültségek miatt különböző értékűt kellene választanod, hogy hasonló fényáramot kapj. illetve bizonyos teljesítmény fölött a modulok hűtéséről is gondoskodnod kell, ezzel számoltál?

(#47915) szabifotos válasza Atapi (#47914) üzenetére


szabifotos
senior tag

Igen, RGB vezérlővel, Színeket párhuzamosan, és a ledek egyes kivezetéseit (+, R-, G-, B- ) sorba.

A hűtéssel elvileg nem lesz gond. A kis alu csillag elég kell hogy legyen....

(#47916) norbert1998


norbert1998
veterán

Hali!
Korábban kérdeztem a sztereó monóba alakításáról, és végül ezt valósítottam meg. Kisebb hangerőn tökéletesen működik, ám nagyobbnál torzít, nem is akárhogyan. És vagy az erősítő, vagy az átalakító-elektronika okozza.
Eddig teljes mértékben az erősítőre gondoltam, aztán volt róla szó, hogy illető ugyanilyen erősítőval hasonló hibát tapasztalt, és a megoldás egy mono 3,5-es jack telefonba való dugása volt. Azt nem tudom, hogy a végére milyen elektronikát applikált, de hogy a két kimenet összeért, az biztos szinte.
Szóval, szerintetek milyen megoldást találjak ki? Vagy vegyek egy új erősítőt, hasonlót?
Esetleg az átalakító-elektronikával szórakozzak?

(Az illetőnek olyan baja volt, hogy a nagyobb hangerő torz volt és az énekhang egyszerűen nem volt hallható zenében, minden más tiszta volt kisebb hangon. Nekem csak torzít.)

(#47917) Zoja™ válasza norbert1998 (#47916) üzenetére


Zoja™
őstag

Csak józan paraszti ésszel... Nem lenne egyszerűbb, ha az egyik csatornát rá sem kötnéd az erősítőre? Vagy sztereó erősítőből akarsz mono-t kicsikarni?

(#47918) norbert1998 válasza Zoja™ (#47917) üzenetére


norbert1998
veterán

Csak józan paraszti ésszel: arra gondoltam, hogy a telefon végfokját kinyírná, ha csak az egyik csatorna lenne terhelve. De mondd, hogy tévedek és még ma megcsinálom :D
(Mióta vagy itt aktív? Anno nem láttalak)

(#47919) Zoja™ válasza norbert1998 (#47918) üzenetére


Zoja™
őstag

Nem hiszem, hogy kifogod kinyírni vele, mivel a telefon kimeneti teljesítményéből nem tudsz tudsz többet levenni, mint amennyit az le tud adni, de ha jár erre egy nálam okosabb ember, úgy is kiigazít.

De mondok jobbat... Ha a G2-höz kell, akkor szerezz be egy OTG kábelt és akár egy usb-s DAC-ot is ki tudsz vele hajtani, mivel támogatja. (Sufni megoldásként akár egy 500 Ft-os külső usb-s ,,hangkártyát" is rádughatsz, mivel azt is kezeli.)

Nem vagyok aktív, a napokban találtam rá a topikra, csak elmentettem a kedvencek közé, jól jöhetnek még az itt leírt okosságok. :)

(#47920) norbert1998 válasza Zoja™ (#47919) üzenetére


norbert1998
veterán

az oké, nem azért mondom. Hanem mert, mivel így csak az egyik csatorna van terhelve, míg a másik meg üresen "lifeg" a levegőben.

nem usb dac-ozunk. elég dacos vagyok :DDD

amúgy G2, Z2, stb, ami a haveréknak is van. Pár személyes konditerembe kell elsősorban egy kis hangfalra. Egy tda2030-as erősítőt hajtana.

Ja, értem. Jó sok szabadidőd van, nekem még a segítségnyujtsban elmentett topikjaimat is nehéz követni, még a buzer....radiátor támadása után is.

(#47921) Zoja™ válasza norbert1998 (#47920) üzenetére


Zoja™
őstag

TDA2030? Mi az, csak nem egy Genius 2.1? :)

(#47922) Lompos48 válasza norbert1998 (#47916) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez az egyszerű kapcsolás egy jó megoldás. Valószínűleg túl nagy a jelforrás (telefon?) jelszintje. Ha kisebb jelet adsz a forrás kimenetére (hangerőből) akkor az erősítőt csavard fel jobban.

(#47923) Zoja™ válasza Lompos48 (#47922) üzenetére


Zoja™
őstag

Javíts ki ha tévedek, de az erősítő potmétere is a bemeneti jelszintet szabályozza. Így ha lentebb veszi a forrásról a hangerőt, akkor élvezhető mértékben maradna az erősített hangerő és a torzítás is megszűnne?

[ Szerkesztve ]

(#47924) Kernel válasza norbert1998 (#47916) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amikor az énekhang kioltódik, azt úgy lehet csinálni, hogy a fülhallgató GND-vezetéke megszakad, ezáltal a két betét sorosan a két végfok kimenete közé iktatódik és csak a sztereó különbségi jel hallatszik.

A bal-jobb oldalon azonos szinten és fázisban vagyis (középről) hallatszó hangok (ének, basszusok) pedig kioltják egymást.

Ha egy végfok terheletlenül marad, attól nem lesz baja, de a zene hiányos lesz, ha csak az egyik oldalt viszed tovább.

Túlterhelés, zárlat ellen egy ilyen kimenetet illik védelemmel ellátni, mert csatlakozózárlat, vezetékhibák, akármi előfordulhat, a technika mai állása mellett nem megengedhető, hogy emiatt károsodjon.

Torzítást okozhat a kimenet túlvezérlése is, vagyis amikor a forráskészülék nagyon fel van hangosítva.

A fogadó erősítő ettől még szólhat halkan, ha leosztódik a jel. Az osztásviszonyba beleszól az erősítő bemeneti impedanciája, az ott lévő potméter is, ha van.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47925) Lompos48 válasza Zoja™ (#47923) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kérdés milyen az erősítő. Legtöbbször úgy van, ahogy írod. Ugyanakkor létezik olyan, hogy a nagy bemeneti jel túlvezérli az erősítő bemeneti fokozatait.
Egyébként figyelni kell arra, amit @Kernel írt!

[ Szerkesztve ]

(#47926) norbert1998 válasza Lompos48 (#47922) üzenetére


norbert1998
veterán

Tehát akkor ezzel elvileg nincs gond?
Kisebb hangerőn kristálytisztán szól (már amennyire egy új SCOTT márkájú "hifi" hangfalából kijöhet).

Kernel:
az a helyzet, hogy bármit állítok, cirka 10 watt (ezt a poti állása és a speckók alapján tippelem; szóval fél hangerő) felett kezd el torzítani. Ha a bemenetet (telefont) csutira tolom, de az erősítő potiját visszaveszem, akkor is tiszta marad a hang, addig a (hallásra tippelt) hangerőig, ahol a mindig torzítani kezd. Fordítva ugyanígy, ha az erősítő csutin van, a telefon meg lejjebb véve, kb ugyanolyan leadott teljesítményen kezd torzulni.

12 volt,egyenáramról megy.
A jelenség előjön 10-től egészen 80 wattos hangfalig is, ha a névleges, rms teljesítményeket nézzük.

Datasheet
Kép:

(#47927) Zoja™ válasza norbert1998 (#47926) üzenetére


Zoja™
őstag

Szerintem rakj fel a telefonodra egy olyan kernelt, ami támogatja a faux sound-ot. Abban kernel szinten állíthatod, hogy mono jelet toljon-e ki a kimenetre, vagy sztereót.

Ha úgy is torzít, akkor szerintem a potméter lesz a ludas. Igaz, hogy nem lehet mindenben ALPS, de az a ,,poti" egy vicc.

[ Szerkesztve ]

(#47928) Lompos48 válasza norbert1998 (#47926) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mekkora a hangszóró impedanciaja? 12V-os táppal 8 ohmon kb. 2, 4 ohmon kb. 3-4W a maximális teljesítmény, amit el tudsz érni. Hiába növeled a bemeneti jelet, csak torzítani fog.

[ Szerkesztve ]

(#47929) norbert1998 válasza Lompos48 (#47928) üzenetére


norbert1998
veterán

4 ohm-os, 10w rms-es hangfal.

De akkor hogy lehet, hogy a TPA3116-os sztereó 50 wattosom meg simán sok a 80-as RMS teljesítményű hangfalpárnak? És egyébként azzal teljesen elégedett vagyok, mindenféle gond és probléma nélkül hjasználom. 24 volton, 4 ohm-os hangalakon.
Datasheet
Ő lenne az:

Zooja: mint mondtam, több telefonról lesz hajtva, sőt, tervben van egy BT vevő beépítése is.

[ Szerkesztve ]

(#47930) Zoja™ válasza norbert1998 (#47929) üzenetére


Zoja™
őstag

Azt értem, hogy több telefonról használnád, a fentieket csak tesztelés céljából írtam.

Megértem, hogy a DIY-nek is megvan a maga szépsége, de egyszerűbben és olcsóbban is megúszod, ha veszel egy cirka 3000 Ft-os, t.scos Lab31-et.

[ Szerkesztve ]

(#47931) norbert1998 válasza Zoja™ (#47930) üzenetére


norbert1998
veterán

Annál a kramancnál kicsit minőségibbet akarok. (no offense) Pont ilyeneket akarok lecserélni vele. Nem is lenne gond, ha nem torzítana, amit csináltam.
Olyan van, hogy peaq, jam, sony nemtudommideolyanmintalab31, meg ebay-es olcsóságok. Az erősítő meg 400 forint, örömöm is van a barkácsban és a hangfal meg itt állt csak, mert nincs rá szükség egyébiránt itthon.

(#47932) Lompos48 válasza norbert1998 (#47929) üzenetére


Lompos48
nagyúr

24V-on már a teljesítmény négyszeresét kapod a másikhoz képest klasszikus ellenütemű végfokkal.
Ez az utóbbi link ellenben egy D-osztályú erősítőről szól, ami egészen más.

(#47933) norbert1998 válasza Lompos48 (#47932) üzenetére


norbert1998
veterán

Nem is néztem, én azt hittem, mindkettő D osztáylú :Y

Akkor nem lényeg, amit utoljára linkeltem.

Szóval akkor mi lehet a gond? Kevés a tápfesz?

(#47934) Lompos48 válasza norbert1998 (#47933) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen. Nagyobb teljesítményhez kevés. Ha jól sejtem egy TDA2030 az alapja, aminek a maximum tápja ±22V.

(#47935) norbert1998 válasza Lompos48 (#47934) üzenetére


norbert1998
veterán

így van. akkor megnézem, mit hoz egy nagyobb tápról. de attól tartok, 12 volt után egyből 24 jön, ami itthon fellelhető.

(#47936) Lompos48 válasza norbert1998 (#47935) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem gond a 24V és azzal már 4 ohmon 10W-tal számolhatsz:

(#47937) norbert1998 válasza Lompos48 (#47936) üzenetére


norbert1998
veterán

De ha 22V a maximum táp, akkor hogy lehet neki ilyen grafikonja?

Sorry, elnéztem a keresőt.
TDA2030A van, nem A nélküli.
[link]

De ahogy nézem, ugyanaz a szitu kb.
Akkor ténleg a fesz lehet kevés. Megnézem holnap 24 voltos laptoptöltőről, mit csinál.

Köszi :R

[ Szerkesztve ]

(#47938) Lompos48 válasza norbert1998 (#47937) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Amaximum tápja ±22V., teháh egyetlen táp és kimenő kondenzátor használatánál 44V. A jelleggörbe pont a TDA2030A IC-re vonatkozik.

(#47939) norbert1998 válasza Lompos48 (#47938) üzenetére


norbert1998
veterán

Amaximum tápja ±22V., teháh egyetlen táp és kimenő kondenzátor használatánál 44V
Nekem ez magas :B
Ha azt mondod, mehet, akkor menni fog, de légszi magyaraázd el kicsit hülyéknekvalóbb módon :D

(#47940) dave0825 válasza Kernel (#47909) üzenetére


dave0825
őstag

Okés, értem, kösz szépen a segítséget.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47941) norbert1998 válasza Lompos48 (#47938) üzenetére


norbert1998
veterán

Szerintem ez 24 volton felrobbant.

Legtalábbis, egyszercsak elkezdett akadozni a hang, majd egy hatalmas pukkanás. De most szól még. Kicsit recsegősen. És melegszik rendesen.
Szaga nincs. Viszont az erősítőt nem látom, nem látok rá, hogy mi van.

Nem. Szerintem a magas hansgzóró durrant el. Vaze :B :B

Azaz, eldurrant a magashangszóróm. SHIT. :W

Na jó, ezt a hangfalat szerintem kukázom, vagy nem tudom.
Van még1 ilyen, meg másikfajta is van, az biztos bírná, de az nagyobb.

Megpróbálom a másik ilyen hangfalnak a magasát belerakni ebbe meg elé bedobni a monyák mélyleválasztó kelektronikát, amit régebben felírtak nekünk, de kiszerelésre került.

[ Szerkesztve ]

(#47942) norbert1998 válasza norbert1998 (#47941) üzenetére


norbert1998
veterán

A konklúzió az, hogy a PC-ről teljesen faja a 24 volt is, meg a hangminőség is, de telefonról alig van mély. Csak visít szinte. Kellene egy normális poti rá, hogy tudjam is használni azt. Azzal talán belőhetnék egy normális teljesítményt vele, hogy a telefont kb fél hangerőn hagyom és az erősítőt rakom feljebb (mert most az kb. felén van.)

Plusz1kérdés: lehet valahogy megoldani azt, hogy jel nélkül ne zümmögjön az erőlködő? Szóval, ha a telefonon nincs jel, pl mert energiatakarékosba vonult benne a DAC, akkor búg a hangfal. Meg lehetne ezt oldani valahogyan?

(#47943) norbert1998 válasza norbert1998 (#47942) üzenetére


norbert1998
veterán

Szétszedtem. Tényleg a kondi sült meg rajta. Konkrétan szétrobbant. Mert az 16 voltos. :(

Ha veszek rá két hasonló teljesítményűt, de 24+ voltosat az jobb lesz, javít rajta vagy veszett ügy?

Itt a végeredmény:

[ Szerkesztve ]

(#47944) norbert1998 válasza norbert1998 (#47943) üzenetére


norbert1998
veterán

Vagy inkább veszek egy kisebb sztereó D osztályút. HA: Nem lesz baja abból, hogy csak az egyik csatornán van hangszóró.

(#47945) darvinya válasza norbert1998 (#47943) üzenetére


darvinya
titán

Ha más nem szállt el akkor igen.
min. 35V-os legyen, de jobb 50V-os.

Bugás rossz zajmentesítet táp okozza.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47946) norbert1998 válasza darvinya (#47945) üzenetére


norbert1998
veterán

Okozza a búgást a gagyi és a jóféle táp is.

Na majd egyik nap, mondjuk hétfőn, elkerekezek két olyan kondiért, aztán meglátom. De lehet, hogy jobb lenne tényleg egy D osztályút vennem, aztán csak az egyik felét használni, kis és bemenet szempontjából is. Amíg nem szerzek egy szimmetrikus hangfalat (valószínűleg center).

(#47947) Zoja™ válasza norbert1998 (#47946) üzenetére


Zoja™
őstag

Lehet gagyi vagy jó féle is, mindegy, notitápot használsz. Az ilyesféle kapcsolóüzemű tápok nem audio célra valók.

Szerk.: Neked valami ilyesmi táp kellene.

[ Szerkesztve ]

(#47948) norbert1998 válasza Zoja™ (#47947) üzenetére


norbert1998
veterán

Gondolom.
Közben beszéltem egy mérnök komával telefonon, személyesen ismeri a 2030-ast, tudja, hogy gerjedékeny, barátságtalan, régi kramanc, és mikor mondtam a 24 voltot, egyből rávágta, hogy a kondi elrobbant.

PAM8610 a mostani kiszemelt, és csak egy csatornán fogom hajtani. Annak nem lesz gond a 12 volt, a D osztályút nem zavarja a gagyi táp, a ha a fesz nem ugrál.

(#47949) Kernel válasza mezis (#47911) üzenetére


Kernel
nagyúr

Példa kedvéért a sima 2030:

Kétféle módon lehet vele erősítőt építeni, de egyébként a műveleti erősítőkre általánosságban érvényes a kétféle táplálási lehetőség

Az IC összesen 36 V tápot visel el, ami lehet GND-hez képest +36 V, vagy +18 és -18 V.

Az első esetben a kimeneten nyugalmi állapotban féltáp, vagyis 18 V mérhető, ezért a hangszóró csatolásához egy DC-leválasztó kondenzátor is szükséges:

A bemenetnél látható 2x 100 kohm osztó állítja be egyébként a féltápot, a kimenet azt követi le.

Komolyabb végfokoknál a hangszóróval soros elkó már gagyi dolognak számít, főleg nagyobb teljesítményen hátrányokkal jár, ezért közvetlen DC-csatolást alkalmaznak. De akkor viszont dupla tápegységre van szükség, a +/- tápláláshoz:

Itt a bemenetnél nincs osztó, az R3 adja a GND-szintet, lényegében az jelenik meg a kimeneten, így nem kell kicsatoló kondi.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47950) dave0825


dave0825
őstag

Szerintetek létezik olyan fali kapcsoló, ami ilyesmi kinézetű, tehát 2 része legyen, és az egyik sima billenő kapcsoló, a másik pedig rugós? Ha igen, milyen áron, és hol tudok ilyet beszerezni?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.