Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47101) erikke17 válasza Kernel (#47088) üzenetére


erikke17
őstag

Későre járt már tegnap egy fontos dolgot el felejtettem írni, hogy ólom savas akkuk lennének helyette mint amilyenek az UPS-be vannak.

Igy már más a leányzó fekvése? :D Egyszerűbb őket tölteni mint a Ni-Cid vag Li-Ion akkukat.

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47102) Kernel válasza erikke17 (#47101) üzenetére


Kernel
nagyúr

C/10 töltés az ólomsavasnál is elég egyszerű, sőt gyakorlatilag a Li-on töltőáramköre is egyszerűbb, mint egy -dU processzoros áramkör, ami a Ni-MH és Ni-Cd gyorstöltéséhez használatos.

Véletlen folytán az ólomsavas 14,4 V elméleti határértékét hárommal szorozva 43,2 V-ot kapunk, ami egy 42 V-os Li-ion töltővel nem is lenne rossz kombináció. Noha a fotón szereplő töltő 44,5V-os, de még az a kicsi is beleférhet.

Nagyobb gond lehet az 1,6A töltőáram, amennyiben túlmelegszik tőle az akku. Tehát ez alapos megfigyelés kérdése, hogy mit lehet és mit nem, a gyakorlatban derül ki.

Ami legbiztosabb, az továbbra is a C/10 töltés.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47103) erikke17 válasza Kernel (#47102) üzenetére


erikke17
őstag

Értem, linkelek inkább saját képet töltőről mert messze nem az van benne mint a képen. Ennyi áll a cetlin 36V 12Ah elektromos biciklikhez. Tehát hogy most Li-Ion vagy csak egy egyszerű ólom akksihoz van nem tudom :F
[link]

Viszont változott a szituáció mert méretileg elférne a 3db 12V 2.3Ah akku. Igy töltőáramgond is megszűnik részben. :)

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47104) Kernel válasza erikke17 (#47103) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az egyértelműen Li-ion töltő, van rajta egy trimmer is, amivel a 42V feszültséget lehet szabályozni, pontosítani. Ez is csak egyik változata annak az áramkörnek, amiről rajzokat már tettem be.

Az is nyilvánvaló, hogy nem ólomsavashoz lett kitalálva, legfeljebb bizonyos körülmények között használható ahhoz is. Amennyiben a töltőáram megfelelő az adott akkuhoz, továbbá nem árt odafigyelni, hogy amikor a LED zöldre vált, utána már ne maradjon rajta túl sokáig.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47105) erikke17 válasza Kernel (#47104) üzenetére


erikke17
őstag

Gondolom jobb lenne normál töltő, de van még egy ötletem de ezzel van egy gond.
Használatnál soros kapcsolás lenne tehát mikor meríteném így lenne bekötve a régi akku helyére az új akupakk. Mind három tiszta új lenne.

Töltésnél pedig párhuzamosan lenne kötve, a töltés pedig egy okostöltővel történne, 6-12V között állítja magát automatikusan 1,2-120Ah-ig van. Töltőnek mennyire lenne ez igy jó?

Miféle mondom lehetne megvalósítani ezt? Vagy egyszerűbb lenne az előbb beszélt Li-Ion töltővel tölteni őket?

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47106) Kernel válasza erikke17 (#47105) üzenetére


Kernel
nagyúr

Úgy néz ki, egyáltalán nem olyan egyértelmű a különbség, sőt a Google-találatok is megvezettek, amikor a 36V Li-ion kerékpártöltőhöz töltőhöz ezek a rajzok jöttek fel, vagyis az LM324 IC-s konstrukció

Lehet használni 36V Li-ion töltésére ezt az áramkört, de akkor 42V-ra kell beállítani a végfeszültséget.

SLA, AGM, GEL, VRLA ólomsavas akkut szintén áramgenerátoros módban kell tölteni, míg eléri a 14,8V-ot. Ezután a töltőáram 0,03C értékre csökkenésekor (vagy egy időzítő által meghatározott ponton) 13,8 V fenntartó feszültségre kell kapcsolni.

Ha ezt átszámítjuk 3x értékre, 44,4 / 41,4 értéket kapunk. Ehhez képest mi szerepel itt?

Tehát ez épp egy ólomsavas töltő, főleg kerékpárhoz forgalmazzák.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47107) erikke17 válasza Kernel (#47106) üzenetére


erikke17
őstag

Tehát akkor trimmerrel korrigálni 42V-ra ha Li-Ion akkut akarok tölteni.

Az előbb gyors mértem egyet rajta csak bedugva aljzatba 42,7V mértem rajta. Töltéskor járt 43-44V-nál is ha jól emlékszem.

De egy banális hiba: soros kapcsoláskor a kapacitás nem adódik össze 2.3Ah meg kevéske ez totálisan kiment fejemből... :F

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47108) Kernel válasza erikke17 (#47107) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha az eredeti 2,6 Ah, nem olyan nagy a különbség, kicsit rövidül az üzemidő.

Ha nagyobb lenne a különbség, akkor már szóba jöhetne a motor árama is (túlterhelhetné a kisebb akkut), de így még nem vészes.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47109) erikke17 válasza Kernel (#47108) üzenetére


erikke17
őstag

Most nézem webshopban a 12V 4,5Ah-s akku nem egész 1 euróval drágább a 2,3Ah-stól. Szóval a kapacitás pipa :D

Tulajdonképpen akkor lehet tölteni majd ezzel a töltővel az akkut amiről volt szó? Vagy legyen valami megoldás a soros merítésre és párhuzamos a töltésre megoldás, majd okostöltővel lenne töltve?

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47110) Samus


Samus
addikt

Nemrég volt itt szó a lekapcsolt váltókapcsoló és villogó energiatakarékos izzó esetéről. Az új albérletben a fürdőben ez a helyzet. "Világítós kapcsoló van fent, és olyan, mintha próbálna begyújtani, de nem megy. Érdekesség, hogy mikor ment a mosógép, nagyobbakat villant, illetve ha kézzel megfogtam az "égőt", akkor is nagyobbat villant. Ezzel párhuzamosan villanáskor a váltókapcsoló pulzál, vagyis a benne lévő világítás. Tudok én ezzel bármit csinálni, vagy mindenképp villanyszerelő?

Viszont külön öröm számomra, hogy végre minden konnektor földelt.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#47111) Lompos48 válasza Samus (#47110) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak a világítókapcsoló glimmlámpájának a kikötése "hallgattatná el" a energiatakarékos izzó villogását. Klasszikus izzóval és valószínűleg LEDdel se (nem próbáltam, de logikus lenne!) nem jelentkezne ez a jelenség.

(#47112) Kernel válasza erikke17 (#47109) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudom, hány amperrel menne az okostöltő, de párhuzamos töltésnél nincs arra garancia, hogy a töltőáram mindig egyformán oszlik el a három ág között. Előfordulhat, hogy amelyik több áramot kap, túlmelegszik. Végül persze csúcsra töltődik mindegyik, de amíg addig eljut, nem lehet tudni az árameloszlást.

Soros töltésnél szintén az áram érdekes, mert ezeknél az ólomsavas akkuknál általában nem ajánlják a 0,2C, vagyis itt 900 mA-nél nagyobb töltőáramot, gyorstöltésként. Normál töltés pedig a szokásos, 0,1C.

Egyébként ha 43-44 V-ra tölt, és ez volt használatban a tönkrement Li-ion telephez, ez is okozhatta a károsodást, miután ahhoz 42 V-os töltő való.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47113) Samus válasza Lompos48 (#47111) üzenetére


Samus
addikt

Hát, úgyis le kell vennem a kapcsolót, mert fejjel lefelé van bekötve. Csak simán elvágom a glimm vezetékeit, kiveszem az izzót, és ennyi? Kicsit után kerestem, a LED állítólag folyamatosan világítana nagyon kis fényerővel.

Amúgy mennyire bonyolult kicserélni egy fali kapcsolót? A konyhai is döglődik, valószínű annyi idős, mint maga a panel. Lekapcsolom a "főkapcsolót" az óránál, és bent a kismegszakítóknál, lebontom a régi kapcsolót, és ennyi? Hány vezeték várhat mögötte?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#47114) dave0825 válasza Samus (#47113) üzenetére


dave0825
őstag

Ez a "LED folyamatosan világítana nagyon kis fényerővel" jelenség a kocsinkban is megvan. Ebay-ről rendeltem t10-es foglalatú 5 smd leddel felszerelt izzókat a belső világításoknak, és mikor elvileg kialszik, még nagyon sokáig halványan világít az összes. Előtte a rendes izzószálas égéknél ez nem volt tapasztalható. Mitől lehet szerintetek? Ha már szóba jött. :)

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47115) darvinya válasza Samus (#47113) üzenetére


darvinya
titán

Egyszerű cserélni.
A kapcsoló billentyűt kell finoman lepattintani, utána a rögzítő karmokat meglazítani.(bár régi kicsi kapcsoló billentyűs kapcsolónál a keretet kell)
Attól függ milyen kapcsoló.
Egy áramörösnél 2 vezeték van.
Vízesblokkon belüli kapcsoló 2 áramkörösnek kellene lennie, hogy fázist és nullát is megszakítsa.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47116) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#47111) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ismét teljesítmény mérőt csinálok a cégnél, csak ezúttal jól működik, egy spec. mikrovezérlőt használunk, aminek van egy teljes analóg frontendje, és 3F kivitelben tud 2% pontosságot. (NXP EM783)

Na annak a tesztelésénél mikor kíváncsiságból egy kínai, ledes "égőt" kötöttem rá hogy mit mér nagyon kis áramnál, ott ha nem a fázis volt megszakítva mikor lekapcsoltam, akkor kb. 1Hz-el villogott magában az égő.

Ezt csak mint érdekesség, megemlítettem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47117) Kernel válasza dave0825 (#47114) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elképzelhető, hogy a vezetékek közötti kapacitás (bár elég jelentéktelen) feltöltve marad egy ideig, vagy a kapcsolónál szivárog minimális áram, ezek a LED-ek pedig elég érzékenyek.

Volt már itt másnak is ilyen gondja, párhuzamos kisütőellenállással megszüntethető elvileg.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47118) dave0825 válasza Kernel (#47117) üzenetére


dave0825
őstag

Az mit jelent? Hogy párhuzamosan az égővel kössek egy (mekkora?) ellenállást?

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47119) Lompos48 válasza Samus (#47113) üzenetére


Lompos48
nagyúr

... kiveszem az izzót, és ennyi? Kicsit után kerestem, a LED állítólag folyamatosan világítana nagyon kis fényerővel.

Annyi. Mint írtam: LEDdel nem próbáltam. Ami tény, hogy a glimmlámpán átfolyó áram 2-3 mA lehet. Márcsak azért is, mert 5mA-nél már 1W-ot kellene disszipálnia (az előtétellenállással együtt), ami nem kevés. Egy 10W-os LED pedig legalább 40mA áramot igényel. De ki kell próbálni.

A @Kerlen által említett megoldás működik és ez logikus. Ha a kósza áram által az ellenálláson produkált kisebb a LED nyitófeszültségénél, akkor a LED nem világíthat. Hogy mekkora? Az az áramtól függ. Legegyszerűbb próbálgatni.

@dave0825

...rendeltem t10-es foglalatú 5 smd leddel felszerelt izzókat a belső világításoknak, és mikor elvileg kialszik, még nagyon sokáig halványan világít az összes.

Azok jóval kisebb árammal is beérik. A kocsiban pedig vannak itt-ott mA nagyságrendű kósza áramok. Akkura kötve egy teljesen elszigetelt kapcsolóval nem csinálná.

@CPT.Pirk Ott egyérttelműen kapacitív "ügyek" fordulnak elő.

[ Szerkesztve ]

(#47120) erikke17 válasza Kernel (#47112) üzenetére


erikke17
őstag

Az okostöltőn van 12V(14,4V/0.8A) mód és 3,6A mód is, szóval probléma nélkül lehet tölteni 0.8A-al. Értem szóval nincs rá garancia hogy jó lesz. De 0.8A nem kevés? Gyors számolással kb. 15 óra lenne a töltési idő :D

De létezik valamiféle bekötés, hogy egyszerre mindkét módban be legyen kötve? Vagy lenne egy csatlakozó amivel sorosan vannak kapcsolva és még egy csatlakozó ahol párhuzamosan vannak kötve ez meg oldható? Na most ezt elég kacifántosan fogalmaztam.

Igen ez esélyes, hogy elvett 1-2 évet a Li-Ion akku életéből, de sajnos előző tulaja használta így :F De érdekes, mert feltöltöm legyen az egy óra, megy egy 3 percet majd kikapcsol az alacsony kapocsfeszültség végett. Töltöttség leesik 2 csíkra, várok egy 10 percet, töltöttség megint 3 csík de egy 2 perc utána megint kikapcsol...

[ Szerkesztve ]

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#47121) Kernel válasza erikke17 (#47120) üzenetére


Kernel
nagyúr

4,5 Ah kapacitású akkut 450 mA árammal átlagosan 15 óra alatt lehet feltölteni (14-16 óra).

Miután 10 óra alatt megy bele a névleges kapacitás és még 50 % a ráadás, a veszteségek kompenzálására. Tehát ez a 0,1C töltés, ami manuálisan is belőhető, mert nem okoz gondot egy kis túltöltés sem.

0,1C feletti áram esetén 50 %-nál kevesebb megy rá pluszban, de mivel ez már gyorstöltésnek számít, elektronikus védelemre kell bízni, nem ajánlatos saccolni.

Soros-párhuzamos váltást mechanikus kapcsolóval lehetne megoldani, aminek el kell bírnia az áramot és természetesen nem okozhat pillanatnyi zárlatot a váltáskor. De én nem erőltetném ezt a dolgot.

Ha 0,2C töltést szeretnél, az 900 mA, de mivel ez az ajánlott maximumnak számít ezeknél, 450-900 mA között is lehet gondolkodni, kompromisszumként. Ahogy észrevettem, a kerékpárok 36V-os töltője is 0,1C-0,2C között dolgozik általában, hogy túl lassú se legyen, de azért ne is nyírja ki az akkut.

Az LM324-re épülő töltőknél egyszerűen csökkenthető a töltőáram, egy ellenállás értékének növelésével, bekarikáztam a képen:

Szerintem ez a legkorrektebb, én például így intézném el a dolgot, beállítanám a kívánt áramot és hadd menjen.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47122) Kernel válasza erikke17 (#47120) üzenetére


Kernel
nagyúr

Itt is adja magát, nyíllal jelöltem:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47123) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Ez mennyire aktuális és minőségi könyv?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47124) FireKeeper válasza darvinya (#47123) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

hát a borító alapján, mikor ezt kiadták még bőszen tombolt a hippikorszak :D

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47125) Tamy válasza darvinya (#47123) üzenetére


Tamy
senior tag

Én anno tanultam ebből, közel 20 éves, de elég jól le vannak benne írva az alapok. Az áram meg most is ugyanúgy folyik, mint 20 éve, és pl. a tranzisztor is tranzisztor maradt. Én ajánlom, persze attól függ mire.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#47126) PHM válasza FireKeeper (#47124) üzenetére


PHM
addikt

Ettől még lehet, hogy az alapismeretek bővítésére azért alkalmas. ;)
Persze nyilván sok dolog már túlhaladott lett azóta.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#47127) darvinya


darvinya
titán

Köszönöm válaszokat.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47128) Samus


Samus
addikt

Mi történik, ha egy sztereó szettet egy dobozba rakok, mindenféle elválasztás nélkül? Vagyis nem külön jobb és bal, hanem egyben.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#47129) Kernel válasza Samus (#47128) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudom értelmezni, a sztereó erősítőket egy dobozba szokták rakni, akár egybe is, vagyis egy közös panelon.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47130) CPT.Pirk válasza Kernel (#47129) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem egy hangfalra kötné a két végfokot, gondolom párhuzamosan.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47131) Samus válasza Kernel (#47129) üzenetére


Samus
addikt

Egyik sem nyert.
Lehet a szett szó volt félreérthető. Van egy két utas komponens szettem, egy régi projektoros Samsung TV-ből. Egy ideje már szeretnék dobozt építeni nekik, de most arra gondoltam, hogy egy kész helyre építeném be. Az a furcsa eset állt elő, hogy a TV (32" LCD) bekerült egy szekrénysorba, egy nagy polcra, ez kicsit átalakul, mert alacsonyan van a megjelenítő), így a TV alatt keletkezik egy üres, alacsony, de széles polcrész szerű hely, ami csak szemből nyitott. Ha ezt szemből lezárnám, máris kapnék egy viszonylag jó anyagokból készült fa dobozt (régi de masszív szekrénysor). Ebbe tenném a pár hangszórókat, mindenféle elválasztás nélkül. A végfok a már párszor említett TDA7297 lenne. Magához a TV-hez kell, filmezni. Nem akarok falat bontani, nem is tudnék egy ilyen végfokkal, csak a TV beépített hangkeltőinél jobb minőségre vágyom.

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#47132) CPT.Pirk válasza Samus (#47131) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah értem. Kvázi sound bart szeretnél csinálni. Nyugodtan berakhatod, a TDA IC és a kétutas szett cuccai kommersz termékek, nem fogja őket zavarni az egybe nyitott tér.
Az mondjuk igaz, hogy ha ezek a hangszórók hátul nem zártak, akkor érdemes lenne nem nagyobb légteret adni nekik, mint ami az eredeti dobozukban volt, mivel a levegőt mint rugalmas közeget használják csillapításra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#47133) krisztianAMG válasza Samus (#47131) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Én beépítenék még egy LM1036-os hangszínszabályót is. (Tapasztalat)

(#47134) Kernel válasza Samus (#47131) üzenetére


Kernel
nagyúr

A magassugárzókat kell a szélére tenni, mivel főleg az hozza létre a térhatást (gondolom zárt kosarú), a mély hangok között már nincs különbség lényegében, mehet egy térbe is.

A hangszóró lehet lágy felfüggesztésű, ami zárt dobozhoz való, vagy lehet merevebb, ami nyitott, illetve bass-reflex dobozhoz jó.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47135) krisztianAMG


krisztianAMG
senior tag

Szükségem lenne egy egyszerű egy műveleti erősítős magashang kiemelő áramkörre. Mentettem már le ilyen kapcsolást, de nem találom, és kiguglizni sem sikerült semmi értelmeset. :(

(#47136) Lompos48 válasza krisztianAMG (#47135) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Treble booster:

741 helyett LF351...356, TL7x valamelyike talán jobban teljesíthet.

[ Szerkesztve ]

(#47137) krisztianAMG válasza Lompos48 (#47136) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Ez sem rossz, de én még egyszerűbbre gondoltam. :B Egy RC szűrő aminek a kiemenete megy az opára + az eredeti jel átkötve az opa kimenetére. Emlékeim szerint így csak a kívánt tartományra erősítene rá, de lehet, hogy rosszul emlékszem.

LM386 lesz benne, 5V-ról kell működnie. A minőség most másodlagos.

[ Szerkesztve ]

(#47138) Lompos48 válasza krisztianAMG (#47137) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez egy RC szűrős op amp. Ha megfelelő típust használsz, akkor működik 5V-ról is. Pl. Texas Instruments, OnSemi stb.

(#47139) krisztianAMG válasza Lompos48 (#47138) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

"Ez egy RC szűrős op amp."
Tehát? :B

(#47140) Lompos48 válasza Lompos48 (#47138) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nincs tehát. A beszúrt rajz is az, amit leírtál. Ha gondolod keress egyszerűbbet!

[ Szerkesztve ]

(#47141) Kernel válasza krisztianAMG (#47135) üzenetére


Kernel
nagyúr

Keresőszavak: active high pass filter.

Aktív aluláteresztő és felüláteresztő szűrők, a legegyszerűbb alapok:

http://www.swarthmore.edu/NatSci/echeeve1/Ref/FilterBkgrnd/Filters.html

Másod és harmadfokú aktív szűrők:

http://www.wa4dsy.net/robot/active-filter-calc

Egy magyar doksi:

Aktív szűrőkapcsolások műveleti erősítőkkel

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47142) (jan)


(jan)
őstag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Adott egy 555 által vezérelt pwm üzemű mézpergető motor vezérlése amiben elpukkant a meghajtó fet, viszont a felségjelzés le van róla csiszolva. A készülékházon 500watt van feltüntetve amit én kicsit sokallok mivel egy 10A-es biztosíték van beiktatva.

Kérdésem a következő: Milyen típussal tudnám pótolni ?

A kapcsolás valami ilyesmi a meghajtó tranyó bc337 típus.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#47143) Lompos48 válasza (jan) (#47142) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A tápfesz mekkora? Hogy minden beleférjen, pl: IRFP460

[ Szerkesztve ]

(#47144) (jan) válasza Lompos48 (#47143) üzenetére


(jan)
őstag

12v kocsi akksiról üzemel.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#47145) Lompos48 válasza (jan) (#47144) üzenetére


Lompos48
nagyúr

IRFI540, Irf530... vagy egyéb 15-20A-es, 100V-os N-csatornás MOSFET.

(#47146) Ribi válasza Kernel (#47094) üzenetére


Ribi
nagyúr

Kezdem feladni :(
Kicseréltem az IRF-et biztos ami biztos, minden 2sk170-nak kb hasonló Idss-e van, maradék tranyó is jónak tűnik, több aktív alkatrész meg nincs.
Lehet, hogy a poti, vagy kondi csinál ilyet? Nem igazán tudok mire gondolni :O

(#47147) (jan) válasza Lompos48 (#47145) üzenetére


(jan)
őstag

Köszönöm a segítséget, esetleg irf3205 jó lehet az van talán itthon ...

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#47148) Kernel válasza Ribi (#47146) üzenetére


Kernel
nagyúr

Noha más témában épp tegnap írtam, hogy mennyire elítélem az ész nélküli alkatrészcseréket, de amikor az értelem csődöt mond, utána már nem nagyon van más lehetőség, mint cserélgetni, próbálgatni.

Látszólag jónak tűnő forrasztási pontokat is átforrasztani.

Mindenféle alkatrész hibájával találkoztam már egyébként.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47149) Lompos48 válasza (jan) (#47147) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az elég izmosnak néz ki. :)

(#47150) (jan) válasza Lompos48 (#47149) üzenetére


(jan)
őstag

Ezt vegyem igennek ? :DDD

IRF3205 vs IRF540
Árban nincs nagy eltérés, de gondolom a kisebb Rds(on) miatt a disszipáció jelentősen kisebb lesz, de javíts ki ha tévedek, évek óta nem foglalkoztam ilyesmivel, sajnos nagyon leporosodtak az emlékek :(

[ Szerkesztve ]

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.