Hirdetés

2024. június 16., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47551) Tubi2 válasza Kernel (#47550) üzenetére


Tubi2
senior tag

Köszi a válaszokat! :)

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#47552) Kernel válasza darvinya (#47549) üzenetére


Kernel
nagyúr

A TV-k SCART bemenete csak RGB vagy kompozit (SD) fogadására alkalmas, noha korábban voltak próbálkozások, például Thomson képcsöves TV-knél ha jól tudom, aminek a menüjében lehetett a YUV opciót választani, a SCART-ra vonatkozóan.

De közben maga a SCART kiment a divatból, így ez jobban már nem terjedt el.

Vagyis általánosságban SCART = SD.

YUV vagy Y Pb Pr ezeknél ugyanazt jelenti.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47553) darvinya válasza Kernel (#47552) üzenetére


darvinya
titán

LCD tv-ről lenne szó, ami fullHD-s.

Más:

Ez aztán a magyarázat leírásban, ráadásul a menüben Auto / PCM van csak.

Audio beállítások
* Digitális hangkimenetek Használja a „▲ / ▼” gombokat az Compressed audio opció kiválasztásához.
Használja a „◄ / ►„ gombokat a PCM és az Compressed közötti lépegetéshez.
Ha az Compressed-at választja, és Compressed audio sugárzást válasz ki, az alapbeállítás Compressed lesz, azonban a PCM választása esetén a PCM sztereo lesz a hangkimenet.
Vegye figyelembe, hogy Compressed támogatással rendelkező digitális hangerősítőre van szüksége, amelyet a digitális optikai kimenetre csatlakoztat az Compressed hangzás eléréséhez.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47554) szabifotos


szabifotos
senior tag

Gyors kérdés:

Hogyan célszerű erősítő esetén párhuzamosan többféle csatlakozójú be- és/vagy kimenetet kötni? Simán forrasszam őket és használjam azt amelyik épp kell? Vagy tenni kellene valami kapcsolót?

(#47555) Kernel válasza szabifotos (#47554) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha egyszerre csak egy van összedugva, akkor nem kell kapcsoló. Lényegében a dugaszolás helyettesíti a választókapcsolót.

Az sem kizárt, hogy egyszerre több ágon haladjon a jel, amennyiben az illesztés, terhelés, szintcsökkenés az adott célra megfelelő.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47556) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Kerti szivattyú távolról ki/becskapcsolásához
szerintetek ez mennyire jó választás?
[link]

Ha valakinek van vmi jó ötlete ne tartsa magában. ;)

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#47557) rumos XIII


rumos XIII
aktív tag

Lehet valamit kezdeni egy álló ventillátorral, ha nagyon de nagyon hangos? Vagy ez miatt volt 5ezer? :P

(#47558) dudika10 válasza DonThomasino (#47556) üzenetére


dudika10
veterán

Ez a fajta nem igazán jött be nekem itthon.
Konyhában ugyan ilyet használok ha már van, de már a 2m távolság és egy szekrény oldala (szekrényben van eldugva a konnektor) megzavarja néha.

Inkább ezt ajánlom, bár drágább.
Szobában ilyen van (illetve ez, mert szobába a kisebb is elég, csak hatótávban van különbség, meg van hozzá lámpakapcsoló vevő is bár az néha meghülyül és akkor áramtalanítani kell), sokkal jobb. Távolabbról érzékel és mindig kapcsol.
Kültéri is van belőle, ha esetleg az kéne.

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#47559) fero02 válasza DonThomasino (#47556) üzenetére


fero02
veterán

Azt kellene megtudni, hogy hány Amper-t vesz fel a szivattyút és ez a készülék mennyit tud kapcsolni.

(#47560) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv!

Mitől lehet, hogy a pár hete még fél órát kibíró laptopakksi egyik napról a másikra teljesen leépült?
A töltést nem tartotta meg sokáig eddig sem (szóval ha feltöltöttem, akkor 2 hét múlva nem kapcsolta már be a notit), de legalább fel tudtam tölteni, és bírta is azért, de most ahogy kihúzom az adaptert, egyből leáll a laptop.
Ráadásul ilyen kamu értékeket ír róla az AIDA:

Vissza lehet hozni valahogy az életbe? Újraformázás, vagy bármi, ami esetleg segíthet...?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47561) kemotox


kemotox
addikt

Sziasztok!
Gázpákát hogyan lehet karbantartani? Még régebben vettem, meg hozzá való gázt, tök pöpec volt. Mindenhol azt láttam viszont, hogy sima öngyújtógázzal is milyen jól működik, így mikor elfogyott a "rendes" gáz, azt raktam bele. Szerintem nem kellet volna. Nagyon lötyis az a cucc, hiába nyomtam tele, semmi nyomás nem volt, alig melegített. Így most inkább megint normális Weller gázt vettem hozzá, viszont most már azzal sem akar rendesen működni. Ha pákafej nélkül használom, tehát nyílt lángot csinálok vele, akkor jól látszik, hogy nagyon nem akkora a láng, mint régen volt. Ráadásul nem melegszik fel a pákafej, alig tudok forrasztani vele. Tegnap próbáltam, úgy- ahogy ment, aztán mikor nedves szivaccsal megtörölgettem, nem bírt visszamelegedni, kb egy perc múlva sem olvasztotta meg az ónt.
Lehet, hogy a fúvóka tömődött el az öngyújtógáz löttyétől? Hogyan lehetne megtisztítani?
Köszi a válaszokat előre is.

(#47562) Kernel válasza csabyka666 (#47560) üzenetére


Kernel
nagyúr

A gyengélkedő akku miatt a töltöttségi állapotot detektáló rendszer (amit az akku belső elektronikája és a BIOS együtt alkot) megzavarodhatott. Kalibrálással lehet ilyenkor próbálkozni, hogy ismét összhangba kerüljenek.

Ebben a cikkben, ahol a képen az 5% beállítás szerepel, le kellene vinni 0%-ra, hátha akkor később áll le.

Először alaposan feltölteni az akkut, a laptop lehet kikapcsolva, bár elvileg ez mindegy lenne. A töltésjelző kikapcsolása után is maradjon még töltésen, hogy a CV szakaszban is biztosan felvegye az energiát, amit még tud.

Ezután folyamatos használattal lemeríteni, míg ki nem kapcsol. Utána ismét feltölteni, ezt akár többször eljátszani.

Később vissza lehet tenni 3-5 %-ra a leállítást, ha elbírja.

(#47561) kemotox

Nem lehet, hogy a kétféle gáz keveréke, maradéka még mindig ott van benne, rontja a minőségét? De nem ismerem amúgy ezeket.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47563) fraba


fraba
aktív tag

Sziasztok!

Kinéztem ezt és ezt a multimétert. Itthon ahogy néztem, kétszer ennyibe kerül. Ezek a márkák mennyire megbízhatók/jók? Szeretnék egy új multimétert, és igencsak nem lenne rossz, ha autoranges lenne. Mit ajánlotok 7240 Ft-ig bezárólag? :)

(#47564) fero02 válasza fraba (#47563) üzenetére


fero02
veterán

(#47565) fraba válasza fero02 (#47564) üzenetére


fraba
aktív tag

oké, de ez csak előrendelhető, másrészt nem autoranges :( :F

(#47566) csabyka666 válasza Kernel (#47562) üzenetére


csabyka666
addikt

Köszi, ezt megpróbálom holnap! Remélem, hogy csak valami szoftveres zavar van.
Jelzek majd, hogy mire jutottam!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47567) DonThomasino válasza fero02 (#47559) üzenetére


DonThomasino
veterán

800W

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#47568) Ribi válasza Samus (#47525) üzenetére


Ribi
nagyúr

+Lompos48

Elosztót ne fúrd szét.
Nálunk is beadta a kulcsot 3 valamiért viszonylag rövid időn belül.
Az elsőt szétfúrtuk, nem volt kis meló.
Igazából nem szegecselve van, hanem a csavar végébe beleöntöttek valami trutyit, hogy ne tudd szétcsavarni.
Egy fordított fúróval ki lehetne csavarni, de ilyen nem volt kéznél.
Szóval amikor elkezdtük fúrni, a csavar kijött a túloldalán. Igen macera volt kiszedni.
Utána teljesen kifúrtuk mindet, majd átcsavaroztuk egy hosszú 3-4-es csavarral.
Szóval nálunk mind a 3-ban a kapcsoló adta meg magát.
Vagyis enyhén elszenesedtek az érintkező felületek. Illetve ami nem biztos, hogy szétugrott (mikor szétszedem már nem tudom, hogy szét volt-e ugorva)
Viszont ez szimplán annyival ellenőrizni lehet, mert a kapcsolót oldalról feszítve simán kiugrik. Magát a kapcsolót, nem az egész kapcsoló foglalatot.
Én csak kicsit megreszelgettem az érintkező felületeket, visszaraktam és azóta is működnek.
Ettől függetlenül lehet hogy megszakadt egy drót, de a kapcsolót ellenőrizd először, főleg ha még kicsit pislákol is.

(#47569) csabyka666 válasza Kernel (#47562) üzenetére


csabyka666
addikt

Megcsináltam ezeket a beállításokat, de továbbra is az a gondom, hogy amint kihúzom az adaptert, egyből kikapcsol a noti. Az biztos, hogy nem szoftveres probléma (legalábbis nem Windows-os), mert már a Windows töltése előtt kikapcsol.

Én valami érintkezési gondra gondoltam, ezért megpucoltam alkohollal a laptopon lévő csatikat, illetve az akksi érintkezőit is megfeszegettem egy tűvel, de nem változott semmi.
Megmértem az áramfelvételt, és kikapcsolt gépnél, csatlakoztatott adapterrel ugyan világít sárgán az akksi jel - gondolom ez a töltés lehet - de nem vesz fel áramot, 0W-ot mutat a műszer.
Viszont ha az akksit kiveszem, és úgy dugom rá az adaptert, akkor nem világít az akksi piktogramja, szóval valahogy azért mégis érzékeli, de nem az igazi így...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47570) Samus válasza csabyka666 (#47569) üzenetére


Samus
addikt

Vagy az akku adta meg magát, ami a leírtak alapján valószínű, vagy a töltőd hibásodott meg. Húgom járt úgy, hogy lemerült a gép, nem vett fel töltést a gép. Mivel két éves volt, aktív akkus használat mellett, egyből új akkumulátort vett, de azzal is ugyanaz volt a helyzet. Próbaként kipróbáltuk másik töltővel (erősebb volt, mert combosabb gépé, de azonos brand), és láss csodát, a régi akku is életre kelt. Mint kiderült, a töltő annyi áramot tudott leadni, hogy a gép még ment, de töltés nem volt. Kikapcsolva sem.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#47571) csabyka666 válasza Samus (#47570) üzenetére


csabyka666
addikt

Hm, ez fura, mert ha megterhelem a notit (70W ilyenkor a fogyasztása), nem kapcsol ki, az adaptert ezért jónak gondolom, de ha találok itthon egyet, ami jó hozzá, kipróbálom!
Az adapter a gyári paraméterek alapján 90W-ot tud leadni, ebből 70W-ot stabilan le is ad, a maradék 20W a töltésre elég lenne, illetve az az érdekes, hogy kikapcsolt állapotban sem tölt.

Mindegy, ötletnek jó, megpróbálom! :R

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47572) csabyka666


csabyka666
addikt

Adódott még egy kérdésem. Van egy Nokiton LAR 810 T típusú autórádióm, amiről sajnos semmi használhatót nem találok neten. Állandóan nikotin-os eredményt kapok. :D

Szerencsére megvan a rádió matricája a bekötéssel, mindennel:

Ez eddig mind szép és jó, de a plaketten 2×15W-ot ír, a magnó elején viszont 50W szerepel. Itt valaki nem mond igazat, mert ez biztosan(!) egy 4 csatornás rádió, és egy nagy előnye van még: van rajta AUX, így rá tudok kötni azon keresztül gyakorlatilag bármit.

Anno nagyon ráértem, és csináltam hozzá fadobozt, kivezérlésjelzővel az R és az L csatornákra, számítógéptápról üzemeltetve elég szépen szóltak a saját gyártású hangfalaim. A 15W nem igazán hiteles, pár hegyibulit lenyomtunk vele régebben, és hát biztos többet tud! :)
Amikor hallgattuk, akkor nem sok fogalmam volt ezekről az Ohm-okról, így kész csoda, hogy nem vágtam haza, de tisztán szólt, nem "rotyogott" soha.

Kérdezlek benneteket, hogy lehet meghatározni, hány wattos ez a technika? A plakettet ezek szerint hiába nézem, így már az impedancia is kérdéses: 4-8Ohm-nak írja, de ezt vagy elhiszem, vagy nem.
Illetve, ha 4 hangfalat kötök rá, akkor azt hogy kell kiszámolni? L(első) × L(hátsó) és R(első) × R(hátsó) külön-külön legyen 4-8Ohm között? Szóval ha 2-2 hangfalat kötök rá, akkor legalább 8Ohm legyen mindegyik? Vagy hogy?

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47573) Lompos48 válasza csabyka666 (#47572) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A 4-8 ohm csatornánként érvényes. Mindegyiknek olyannak kell lennie.

(#47574) csabyka666 válasza Lompos48 (#47573) üzenetére


csabyka666
addikt

Mármint hogyan...? Egy csatornát (R vagy L) 4-8Ohm-mal terhelhetek, oké, de itt 2 vagy 4 végfok van? Mármint a 4 csatorna miatt kérdem, hogy áll az össze?

Szóval a 2 db 4Ohm-os gondolom nem jó, mert az eredője 2Ohm lesz.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47575) Lompos48 válasza csabyka666 (#47574) üzenetére


Lompos48
nagyúr

4 darab (csatornánként egy) 4-8 ohmos hangszóró. "Illik" egyformákat tenni, hogy ne szóljanak eltérő hangerővel. Nincs mi összeálljon. Ha 4 kimeneted van, ne foglalkoztasson a végfokok száma. Egyébként abból, hogy a hangszóróvezetékek nem testelhetők kiderül, hogy 99%-ban 4 hídkapcsolású végfokról van szó. Esetleg keress egy kapcsolási rajzot, abból kiderül biztosan. Természetesen nem 4 különböző csatornáról van szó, a bal/jobb hangszórók ugyanazt a jelet jelenítik meg, de nem feltétlenül egyenlő mértékben.

[ Szerkesztve ]

(#47576) darvinya


darvinya
titán

Azért írom ide, mert nehogy a másik topikban kitörjön a balhé miatta.

Szóval másik topikban erőszerettel emlegetik, hogy fülhallgatót be kell járatni.

Kérdem én, hogy ennek mi értelme van?
Ez nem robbanó motor, ahol tömítések, felületek, stb. mozgó alakatrészeknek össze kell illeszkednie.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47577) Tubi2 válasza csabyka666 (#47572) üzenetére


Tubi2
senior tag

Szerintem próbáld meg belül megkeresni a végfok IC-t, a típusra rákeresve megtudod, hány Wattos. :)

(#47576) darvinya

Arról a topikról van szó, ahol a rézdrótot is be kell járatni? :) Nyilván a membránfelületek újonnan még keményebbek, feszesebbek. Az átmozgatásukkal könnyebben fog megindulni, ha jön a jel. :)

[ Szerkesztve ]

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#47578) mezis válasza darvinya (#47576) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen, be kell járatni. Olyankor a réz vezetőben a szabad elektronok ösvényeket taposnak ki a nagy gazban. :DDD ;]

Lehet ennek valami olyan értelme, hogy a füledet kell hozzá szoktatni egy új hangzáshoz ? :F

mezis

(#47579) darvinya válasza Tubi2 (#47577) üzenetére


darvinya
titán

Hát nem.

InEar-ben mit kell átmozgatni.
Talán 30cm+ -os hangszórónál talán igaz lenne, de 1cm alattiaknál.?
Ha ezek kemény lenne alapból, akkor az széttörik.
Arról nem is szólva, hogy ezek valójában nem normál hangszóró felépítésűek.

(#47578) mezis

Ha szeretsz szignál jelet hallgatni különböző frekvencia tartományban. :D

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47580) kemotox válasza darvinya (#47579) üzenetére


kemotox
addikt

Akármilyen kicsi, attól még mozog benne valami. Amúgy a topic összefoglalójában (amit nyilván elolvastál) direkt le van írva, hogy van olyan felépítésű füles, aminél nincs szükség bejáratásra.

(#47581) csabyka666 válasza Lompos48 (#47575) üzenetére


csabyka666
addikt

Ja oké, engem az zavart meg, hogy 2 db-ra írja a plakett, és 4 db kimenet van valójában, és ha teszek mondjuk 4 db 4Ohm-osat, akkor 2Ohm-mal terhelem, de szerintem túlságosan belebonyolodtam...
Ha 4db 8Ohm-osat teszek rá, abból biztosan nem lehet baj. :)

A másik kérdés a teljesítmény, mert nem akarom feltétlenül megölni a végfokot. Van itthon 2 db teljesen egyforma SAL 85/60W-os hangfalpárom, de vajon nem lesz-e ez nagy falat neki? Vagy amíg tisztán szól, addig "akármekkorát" rátehetek?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47582) csabyka666 válasza Tubi2 (#47577) üzenetére


csabyka666
addikt

Ez lenne a legjobb megoldás, ha már kapcsolási rajzot nem találok hozzá, de amíg meg lehet oldani így kívülről, addig nem bontom szét. :)

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47583) Tubi2 válasza darvinya (#47579) üzenetére


Tubi2
senior tag

Nem tudom mi az az InEar, de ha hangot ad ki, kell legyen mozgó alkatérsz benne, ami a levegőt megrezgeti. :)

- Tubi // 06-30-kettőhatnulla-3922 // Debrecen

(#47584) PHM válasza csabyka666 (#47581) üzenetére


PHM
addikt

Bármekkora teljesítményű hangfalat köthetsz rá, legfeljebb az
erősítő nem "hajcsa ki" majd teljesen.
A lényeg, hogy a hangfal/hangszóró teljesítménye ne legyen kisebb,
mint az erősítőé, és az impedanciája is illeszkedjen az erősítő kimenetéhez.
Tehát szvsz használhatsz 4, vagy 8 ohmos hangfalakat is,
melyek terhelhetőségének felső határa a csillagos ég.

(#47583) Tubi2: In-ear = "agybadugós".

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#47585) Lompos48 válasza PHM (#47584) üzenetére


Lompos48
nagyúr

In-ear = "agybadugós".

Azaz: fül-BE :)

(#47586) Lompos48 válasza csabyka666 (#47581) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...és ha teszek mondjuk 4 db 4Ohm-osat, akkor 2Ohm-mal terhelem, de szerintem túlságosan belebonyolodtam...

Bele bizony. Ha 4 hangszóró számára van rajta kimenet (és úgy van, mert első bal, jobb meg hátsó bal és jobb), akkor az a 4-8 ohmos mese mindegyik/bármelyik kimenetre érvényes egyenként. Nem lesz abból 2 ohm. Egyébként, mint @PHM írja.

(#47587) csabyka666


csabyka666
addikt

@ PHM, @ Lompos48: Köszi mindkettőtöknek a korrekt választ!

Annyival fejelném még meg, de ez tényleg csak szőrszálhasogatás, hogy az egyik hangfalpár ugye adott, azok 8Ohm-os, teljesen egyforma hangfalak. Ha nem tudok, csak 4Ohm-os párt szerezni melléjük, akkor az halálos bűn, vagy még így is ok a dolog? A minőség tekintetében...

Hm, ma is tanultam valamit! Én eddig abban a hitben voltam, hogy ha egy erősítő 100W-os, akkor max 100W-tal lehet terhelni, de az igazság ott van, hogy lehet terhelni "végtelenségig", illetve a jóízlés határáig, magyarán amíg szépen szól a technika.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47588) Ribi válasza csabyka666 (#47587) üzenetére


Ribi
nagyúr

Akkor valamit félre értettél. :U
Csillagos ég az eléggé idézőjeles. Általában meg van adva, hogy milyen halgfal esetlén (2-4-8 ohm) mennyit tud leadni. Annál tovább általában nem tudod. Vagy a fesz, vagy az áram "elfogy". Jó esetben elkezd torzítani, rossz esetben leég.

(#47589) csabyka666 válasza Ribi (#47588) üzenetére


csabyka666
addikt

Na ez két ellentétes meglátás, szóval így nem fogok tudni aludni. :)

Nekem logikus volt az a gondolatmenet, hogy az erősítő 100W-os, a hangfal 1000W-os, de 100W teljesítményig meg tudja szólaltatni. Ezek szerint mégsem így van?
Lehet sántít a hasonlat, de egy 10 literes vödörbe is lehet 5 liter vizet tölteni, 15-öt már nem igazán. Vagy ez másról szól?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47590) Kernel válasza csabyka666 (#47572) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez az a régifajta konstrukció, amire véletlenül múlt héten utaltam.

Ismertetőjele a közös vezeték elől (piros) és hátul (fekete).

A mai hídvégfokos készülékeknél a 4 db hangszóró 8 szál vezetékkel megy, teljesen különálló végerősítőkről. Gyakorlatilag kvadro végfok, sztereó jellel meghajtva.

Itt csak 6 szál vezeték van, mert egy sztereó végfok lát el 4 db hangszórót, passzív fader szabályzóval (nem véletlenül van feltüntetve 2x 15W). Ez azt jelenti, hogy fémréteg potméter kapcsolódik a hangszórókkal sorosan, de ez úgy van megoldva, hogy középállásban 0 ohm iktatódik be mind a négy hangszóróval sorba.

A hangszórók ilyenkor lényegében párhuzamosan kapcsolódnak, baloldalra is 2 db (első-hátsó), jobbra szintén.

Ha a fadert egyik irányba tekerem, akkor például a hátsó hangszórókkal soros ellenállás növekszik, míg az elsőknél marad 0 ohm. Vagyis hátul gyengül a hang, elől változatlan. Vagy ugyanez fordítva.

Ez egy elég szerencsétlen, elavult megoldás, hibaforrást, kontakthibát, teljesítményveszteséget is képez a kimeneten beiktatott potméter. Amikor nekem ilyen volt, inkább rövidre zártam a potmétert, mintha nem is lenne. Később meg beépítettem az autóba egy külön, inverteres végfokot, vagyis ami növelt tápfeszültséggel működik.

A kivehető teljesítményt a tápfeszültség és a terhelőimpedancia ugyanúgy meghatározza, mint minden végfoknál. A passzív faderes végfok is lehet szimpla vagy hídkapcsolású, utóbbi esetben nyilván nagyobb a teljesítmény.

Az 50 W csak marketingvicc.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47591) PHM válasza csabyka666 (#47589) üzenetére


PHM
addikt

"Nekem logikus volt az a gondolatmenet, hogy az erősítő 100W-os, a hangfal 1000W-os, de 100W teljesítményig meg tudja szólaltatni. Ezek szerint mégsem így van?"
Dehogynem. A hangszórókra írt teljesítmény az a maximum,
amit még károsodás nélkül üzemszerűen elvisel a hangkeltő.
Attól, hogy egy hangfal 1000W-os, még nem muszáj annyival meghajtani,
meg fog az szólalni 1W teljesítménytől is.
Én például 6 ohm 15W-os kis hangfalakat szólaltatok meg egy
kb 2x5 mW-os MP4 lejátszóval. Kellemes hangja van, csak halk.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#47592) csabyka666 válasza Kernel (#47590) üzenetére


csabyka666
addikt

Na én ennyire nem mélyedtem bele, de ebben a topicban mindig tanulok valamit!

Így már oké, hogy 2×15W van a matricára írva. A kérdés innentől már csak az, mennyire hajtja meg a 85/60W-os hangfalakat. Holnap kiderül a gyakorlatban, ma már nem akarok zuhogtatni. :)

Ha így fest a dolog, ez a 2x15W, ami összesen 30W (ez gondolom nem feleződik már), na szóval ez a 30W tud szólni összesen a rádióból (vagy 2 vagy 4 hangfalon, de összesen 30W-ot tudok kivenni belőle - elméletileg persze). Ha egy olyan táppal hajtom meg, ami 12V-on tud 20A-t, akkor az bőven befedi ezt, szóval ha recseg / rotyog a hangfal, akkor azon a ponton fog elfogyni az erősítő.

Jól gondolom?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47593) csabyka666 válasza PHM (#47591) üzenetére


csabyka666
addikt

Akkor itt az illesztésre kell figyelni, tehát az "Ohm-okra", illetve arra, hogy az erősítő maximális teljesítményénél kisebb teljesítményű hangfalat ne kössek rá. Ugye?

Ebben az értelmezésben a "végtelen" wattos hangfal sem égetheti le az erősítőt, persze csak ha az impedancia rendben van. Ez is így van?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47594) PHM válasza csabyka666 (#47593) üzenetére


PHM
addikt

"Ebben az értelmezésben a "végtelen" wattos hangfal sem égetheti le az erősítőt, persze csak ha az impedancia rendben van. Ez is így van?"
Pontosan.
A végfok torzítása megnő teljes kivezérlésnél, de azért remélhetőleg
nem fog recsegni-ropogni.
Ha az erősítő 30W-ot tud a kimenetén, elég a táplálására 12V 5A.
AB osztályú erősítőnél a kimenő teljesítmény kb kétszerese
bőven elég a tápfeszültség oldalán.
Ha a tápod többet is tud, az nem baj, az erősítő pont annyi energiát
fog belőle felvenni, amennyire szüksége van.
A modernebb, D osztályú, ún. kapcsoló üzemű végfokoknak jobb a
hatásfoka, ők azonos kimenő teljesítmény mellett kevesebb energiával
is beérik.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#47595) csabyka666 válasza PHM (#47594) üzenetére


csabyka666
addikt

A bemenő teljesítménnyel nem fukarkodok, PC tápot kap, annak elégnek kell lennie. Eddig is arról ment, de akkor kisebb hangfalak voltak rajta - bár így ezek ismeretében azokat sem hajtotta ki.

Viszont én amúgy sem szeretem, ha üvölt a zene ész nélkül, szóljon halkabban, de halljak benne mindent.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47596) Kernel válasza csabyka666 (#47595) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nagyobb méretű hangdoboz általában rosszabb hatásfokú. Maga a mélysugárzó is, valamint teljesítmény vész el a hangváltón is, zárt rendszerben pedig a levegő ellenállását is le kell küzdeni, ami további teljesítményt emészt fel. Bass-reflex rendszer már jobb hatásfokú.

Ezért elméletben kis végfokra nem előnyös nagy hangdobozt kötni, de a gyakorlatban mégis jól szokott működni, kellemesebb hangzást eredményez. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a hangosság érzete is becsapós lehet.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47597) csabyka666 válasza Kernel (#47596) üzenetére


csabyka666
addikt

Igazatok volt, tényleg meghajtja, ráadásul elég szépen szól - egy ilyen párost kötöttem rá, de majd lesz még egy AIWA hangfalpár is rajta, ha előkerítem. Hú, szerintem zsír lesz!

Mindent alapon hagyva elég ratyi a hangja, de egyrészt az autórádiót is jól lehet finomhangolni a mély/magas állítgatásával, másrészt egy relatíve "komoly" hangkártyával (Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro) hajtom, flac zeneszámokkal - na lényeg a lényeg, tényleg jól szól!
A házat nem lehet lebontani vele, nagy hangerőn már torzít, de ésszel hallgatva teljesen jó. Kb 20m2-es szobát bőven behangosít ez a pár is.

###

Egy kérdés csak, ami igazából nekem lényegtelen, de mindenesetre érdekes probléma. Ha AUX-on keresztül hallgatom, akkor az első és a hátsó "részen" is szól mindkét hangfal, viszont ha az AUX-ot kihúzom, akkor a rádió lép működésbe, és ilyenkor elöl és hátul is csak a jobb oldal szól. Fura...de kb sose hallgatok rádiót, csak érdekességként írtam.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#47598) Kernel válasza csabyka666 (#47597) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lehet, hogy a csatlakozóban a leválasztóérintkező hibás, vagy kilazult a forrasztás, vagy egyéb hiba okozza, de annak rendesen szólni kellene.

A 12 V táp kérdésére még külön kitérnék.

Az ábrán a képletekből szépen látszik a törvényszerűség, hogy egy szimpla végfok a tápfeszültség felének megfelelő csúcsértékű váfeszültséget tud leadni, de a végtranzisztorok telítési feszültsége miatt 2V-ot le kell számítani a tápból.

Az is látszik, hogy hídkapcsolásban négyszeres teljesítmény jön ki, azonos terhelésen. Azt nem árt tudni egyébként, hogy hídkapcsolásban 4 ohm hangszórót 1-1 végfok 2 ohmnak "lát".

Másképp fogalmazva, csak olyan végfokokra szabad hídban 4 ohmot kötni, aminek 1-1 tagja 2 ohm terhelésre alkalmas, az ehhez szükséges áramot elbírja.

Ha kiszámolom a teljesítményt különböző tápfeszültségekre, 4 ohm terhelésre, hídkapcsolásban:

14,4 V --> 19,22 W
13,2 V --> 15,68 W
12 V --> 12,5 W

Ilyen módon persze csak közelítő számítást lehet végezni arra, hogy mikor következik el az a pont, ahol a hanghullám csúcsa már vágódni kezd. Ezt a fül is nagyjából detektálja, kb. 10 % torzításnak felel meg.

A finomabb különbségek azon múlnak, hogy az egyik erősítő kicsit hamarabb éri el ezt a pontot, másik kicsit később, ezt már befolyásolja a kapcsolástechnika. Pláne, ha D-osztályú, az már jelentősen később kezdi vágni a jelet.

Ez B-osztályra értendő:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47599) (jan)


(jan)
őstag

Sziasztok!

Laptop, tablet valamint monitor műanyag elemihez való bontó szerszámot keresek, valami minőségibbet, mert amit ebay-es kijelzőkhöz adnak az kb. egyszer használatos. :)

Valakinek ötlete honnan lehetne rendelni ?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#47600) csabyka666 válasza Kernel (#47598) üzenetére


csabyka666
addikt

Furcsa, de az AUX rendesen szól, a rádió meg csak az egyik oldalról. Mindegy, ezzel együtt tudok élni.

A vágási pontot egyrészt füllel is érezni, másrészt - meglátásom szerint - ilyenkor már pislákolnak a LED-ek az autórádió kijelzőjén. Gondolom ez az a pont, ahol az erősítő kiadja magából az összes teljesítményt. Az kizárt, hogy a bemeneti táp kevés neki, egy 12V-on 17A-t leadó Chieftec táppal hajtottam meg.

Én ezeket a számításokat nem ismerem, így "érzésre" próbálom eldönteni, hogy mennyit bír a rendszer.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.