Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47151) darvinya válasza (jan) (#47150) üzenetére


darvinya
titán

Azért durva, hogy HQ dupla áron adja ezeket, jól felvitték az árakat.
IRF3205
HQ: 335Ft/1db HR: 245Ft/db

IRF540
HQ: 325Ft/1db HR: 150Ft/1db

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47152) Lompos48 válasza (jan) (#47150) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha 10A-es a biztosíték, akkor ennél kisebb áramok folynak, tehát a nagyobb Rdson (7mohm) miatti 770 mW-nál kisebb disszipáció nem lenne ártalmas. Kérdés a kapcsolási frontokon disszipált teljesítmény. Ekkora "állatoknál" azért érdemes hűtőbordát szerelni, ami valószínűleg van is konstrukcióból. Ennél többet nem merek spekulálni pontos rajz híján. Természetesen a kisebb Rdson jó, de nem biztos, hogy a kritikus paraméter. Inkább aggódnék az 55V-os Vdsmax-tól induktív terhelés alatt. Még akkor is, ha a táp 12V-os és van a tokban integrált védődióda.
Mindenesetre, ha az első kéznél van, egy próba - még sikertelenség esetén se - visz anyagi krachba. :)

(#47153) (jan) válasza Lompos48 (#47152) üzenetére


(jan)
őstag

Az eredeti konstrukcióban nincs hűtőborda de tervezem a pótlását, viszont az induktív terheléssel kapcsolatos észrevételed nagyon jó, szerintem majd veszek 100 voltos fetet amúgy sincs kedvem keresgélni :D

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#47154) beloadjoker


beloadjoker
őstag

Hali!

Van egy bluetooth headsetem ami eltört, /ráléptek/ szóval a ház tropa de működik, ezért arra gondoltam hogy kihangosítónak zenét lejátszani vezeték nélkül jó lenne, szóval a fülhallgató hangszórója helyére szeretnék egy jack aljzatot forrasztani, ebben kellene segítség, hogy mit hova kellene forrasztanom, ugye a hangszóróhoz csak kettő vezeték megy ami látszik a képen a jack aljzaton /ami egy walkmanből van/ pedig több pont van, szóval ebben kellene a segítség, a képeket csatolom, ha tudtok segítsetek
Ja és még egy dolog, ez a headset kb egy éve enm volt bekapcsolva vagy feltöltve csodálkoztam is hogy még jó az akksija de ha tönkremegy akkor mivel tudnám helyettesíteni? mert ez 3.7V 85mAh én tölthető ceruzaelemekre gondoltam /AA vagy AAA/ de azzal nem igazán jön ki ez az érték :/ /1.2V*3=3,6V és sokkal több mAh ugye sorba kötném de akkor is AA esetén kb 1200-3000mAh, AAA esetén kb 1000-2000mAh/

Képek: [link]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#47155) Kernel válasza beloadjoker (#47154) üzenetére


Kernel
nagyúr

A fejhallgató meghajtása szempontjából tisztázni kell, hogy a végerősítő hídkapcsolásban, földfüggetlenül működteti azt, vagy közös GND pont van. Ez kiderül ellenállásméréssel is, ha valamelyik vezeték közös a két oldalon.

A hídkapcsolást azért szokták alkalmazni, hogy a rendelkezésre álló kevesebb tápfeszültségből is kinyerhető legyen a megfelelő teljesítmény, az adott terhelőimpedancián.

A 3,7V-os Li-ion akku véletlenül nagyon jól helyettesíthető 3 db soros 1,2 V-os akkuval, a töltő is jó hozzá. Li-ion akkut 4,2 V-ra tölti a saját töltője. 3,7 V a névleges / átlagos feszültség.

A másiknál 1,2V a névleges és kb. 1,4 V a töltési csúcs. 3 x 1,4 = 4,2.

Ez a gyakorlatban működik, én is töltöttem már 3 db soros 1,2 V-os akkut 4,2 V-os Li-ion töltővel, gond nélkül.

Az nem probléma, hogy több az Ah-kapacitás, legfeljebb tovább fog tartani a töltés (az eredeti töltővel), viszont több energiát tárol, így tovább fog működni az eszköz.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47156) beloadjoker válasza Kernel (#47155) üzenetére


beloadjoker
őstag

Köszi, megmondom őszintén az akksis részt értettem de ami a jackre vonatkozott azt nem nagyon :/ :DD
mérnökinfóra járok de HVA-val még szenvedek sajnos /hardverek villamosságtani alapjai..../
szóval esetleg valami step by step utasítást kaphatnék? :R :F :R
/van multiméterem szóval ha elmondod mit mérjek akkor megcsinálom/

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#47157) Kernel válasza beloadjoker (#47156) üzenetére


Kernel
nagyúr

Adott négy szál vezeték a fejhallgatóhoz. Meg kell nézni, hogy ezek között van-e olyan két szál, ahol a bal-jobb oldal között 0 ohm mérhető.

Ha ilyen található, az minden bizonnyal a táp negatív pontjához képest is 0 ohmot mutat. Mérés idejére az akku ne legyen rákötve az áramkörre.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47158) darvinya


darvinya
titán

Üdv

Lenne egy csoda kicsi sarok csiszoló.
Miként lehetne egyszerűen sebességét csökkenteni?
Forgórészhez képest egy kondenzátorral van eltolva állórész.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47159) beloadjoker


beloadjoker
őstag

Közben kicsit játszottam rádugtam telót nyomtam zenét meg egy hangszóróra forrasztottam vezetékeket és próbálkoztam szóval akkor kapok hangot ha a hangszóró vezetékeit így érintem hozzá a pontokhoz:
1-2
1-3
2-3
Gondolom ennek visszafelé is kéne mennie, szóval ha a bluetooth headset vezetékeit amik a hangszórójára mennek mondjuk az 1-2-re kötném akkor elvileg jónak kéne lennie?
És még egy kérdés tehetek kárt a bl headsetben ha ezt próbálgatom? /zárlat?/

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#47160) bajvan2


bajvan2
tag

Sziasztok.
Szeretnék feltenni egy gyors kérdést. Adsl modemem adapterének annyi. Találtam otthon egy másikat, megy vele, de a számok nem egyeznek rajta.
Ami volt hozzá: input: 230V ~50Hz 70mA
output: 9V ~ 1000mA
Amivel most megy: I/P: AC 230V 50HZ
O/P: AC 9V 800mA
Lehet ebből baj? Értem ez alatt például "leég" a ház és ilyesmik?
Köszönöm és elnézést biztos nagyon amatőr, de tényleg nem értek hozzá.

(#47161) Lompos48 válasza bajvan2 (#47160) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha az adapter nem melegszik nagyon, akkor elég neki és nem lesz baj.

(#47162) beloadjoker válasza beloadjoker (#47159) üzenetére


beloadjoker
őstag

Közben kipróbáltam, működik

/A bt headset hangszórója helyére kötöttem be a jack aljzat 1-es és 2-es pontját/

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#47163) Kernel válasza darvinya (#47158) üzenetére


Kernel
nagyúr

Sarokcsiszolóban univerzális motor szokott lenni, kommutátoros, ami fázishasítós szabályzóval is működtethető (tirisztor, triac).

Talán valami kisebb kapacitású zavarszűrőt láttál benne, ha kommutátoros.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47164) beloadjoker


beloadjoker
őstag

még annyi hogy most a hang mono, esetleg úgy nem kaphatok valami "ál stereot" ha 2-es és 3-as pontot összekötöm? Tehát az egyik vezeték megy az 1-re a másik meg menne a 2-3-ra a bl headsetből

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#47165) darvinya válasza Kernel (#47163) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm

Megnézem mi van itthon és közelben.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47166) kjani18


kjani18
őstag

Sziasztok!

Lenne pár amatőr kérdésem.
- Egy mikrosütő trafójából a szekunder tekercset kivéve, helyette 2 menet szigetelt vastag (hegesztő trafó kimenő vezetéke) vezetéket tettem, ponthegesztőként használnám, asztalon összerakva, vörösréz csúcsokkal működik, de elég gyenge. Lehet -e egyszerű módon növelni a teljesítményét?
- Ugyanezen trafóval, vékony szállal vágnék nikecellt. Feszszabályzóval le tudom -e venni a teljesítményét annyira, hogy ne égesse el a szálat?
- Torroid (!) trafónak csak a külső méreteit ismerem, és a leadott feszültségeket, hogy tudnék következtetni a teljesítményére?

Köszi!

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#47167) mezis válasza kjani18 (#47166) üzenetére


mezis
nagyúr

Szia !

http://elektrotanya.com/files/forum/2014/04/transzformatorok_tervezese.pdf

Fesz. szab: Igen. Kell is a finomabb szabályozás.

mezis

(#47168) Kernel válasza kjani18 (#47166) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ponthegesztőként is csak a szekunderrel lehet játszani. Kevesebb menet, de az jó vastag anyagból hatékonyabb lehet. Ez kísérletezés kérdése, vagy a Youtube videók alapján mások tapasztalatait lehet felhasználni.

Nyilván van egy korlát, amit a vaskeresztmetszet behatárol. Meg a primer is, de azt elvileg a vassal összhangban, max. teljesítményre kalkulálták.

Nikecellhez a szekunderrel sorba lehetne kötni valamilyen ellenálláshuzalt, vagy megcsapolásról elvezetni.

A trafó primerjét egyszerű elektronikával nem tudod szabályozni, szekunderen FET-es PWM kapcsolóval lehetne, de annak el kell bírnia az adott áramot.

Toroidnál, ha nem mérhető a vaskeresztmetszet, szerintem leginkább a rutin segíthet, amikor ránézésre, súlyra megbecsüli valaki.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47169) Kernel válasza beloadjoker (#47159) üzenetére


Kernel
nagyúr

A rajzon 1. a GND, 2-3 a bal-jobb csatorna.

Ha a 2-3 pontot összekötöd, mindkét bemenet kap jelet, de amennyiben csak egy kimenet van rákötve, hiányos lesz a zenei jel, hiába szól mindkét hangszóró.

A kimenő négy szál vezetékből viszont (amiről már szó volt), csak akkor szabad kettőt összekötni GND gyanánt, ha azok eleve közösek, különben tönkremegy a fejhallgatóerősítő, amennyiben hídvégfokról van szó.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47170) Gyula84 válasza mezis (#47167) üzenetére


Gyula84
veterán

ez hasznos viszont nekem egy O (nem tudom ez a neve)vasmagom van azt máshogy kell számolni? :F szerintem van vagy 10kg

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#47171) dave0825


dave0825
őstag

Arduino topikba már írtam, de nem kaptam (még) választ, hátha Ti előbb tudtok segíteni.

Hasonlót csinálok, csak tükröset, és kevesebb led-del, más megoldással.
Szerintetek 128db kék 5-ös víztiszta led-nek, kb 140 ellenállásnak, 11db tranzisztornak, egy Arduino pro mini-nek, egy IR vevőnek, és egy DS3231-nek mekkora táp kell? Nem akarom vezetékesre csinálni, furán mutatna a falon, ha ott lógna egy tükörből 2m vezeték. :F Ezért inkább AA-s akksikra gondoltam 6 vagy 8db-ra, valami erősebb, 1,5-2 Ah-ra. Ez meghajtaná szerintetek rendesen? A 128 led közül legrosszabb esetben is max. 28db világítana egyszerre (vagyis mivel mátrix-ban lesznek, így soronként villannak ugye föl, tehát max. 8db világítana egyszerre.)

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47172) Lompos48 válasza dave0825 (#47171) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A LEDek, ellenállások, tranzisztorok sorba vannak kötve, ezért ugyanakkora áram folyik mindegyiken keresztül mint a LEDeken. Ami pluszba jönne az a tranzisztorok bázisárama, megközelítőleg (legalább) 100x kisebb, mint a kollektoráram. Eltekinthetsz tőlük, Ugyanúgy a DS3231 fogyasztásától, ami 1 mA alatt van jócskán. Tehát maradnak a LEDek a rajtuk keresztül küldött árammal (amit csak te tudsz egyelőre). Tehát 28xI(led), valamennyi ráhagyással. 10 mA esetén ez kisebb, mint 300mA. 2Ah-s akkukkal valószínűleg 6 órát fog működni. 5mA-nél 12-t.

[ Szerkesztve ]

(#47173) fpeter84 válasza dave0825 (#47171) üzenetére


fpeter84
senior tag

Szia!

Ha akkuról üzemeltetnéd akkor szempont a fogyasztás - vagyis a soros ellenállatok általi pazarlás is - ezért elgondolkodnék egy constant current LED driver-en, mint pl a DM163. Bár eredetileg RGB LED-ekhez szánták, de szerintem a 24 független PWM csatornát felhasználhatod mono LED csatornákhoz is. De plussz munkával lehet akár RGB is az óra...

A 128 LED milyen sor/oszlop leosztásban jön ki? Mert ahogy nézem, az eredeti az 16x16=256 LED...

Én a Colorduino néven futó projekt kapcsolását használtam RGB mátrix meghajtására - a DM163 a current sink az oszlopokon, és kell hozzá a soroknak kapcsolható current source, ami lehet a kapcsolásban szereplő M54564, vagy sok kis fet is. Mindkét IC beszerezhető eBay/Ali forrásokból kínából.

(#47174) Ribi válasza dave0825 (#47171) üzenetére


Ribi
nagyúr

Össze kell számolni, de ahogy nézem az ardu és az óra nem eszik szinte semmit.
Valszeg a legtöbbet a ledek fogyasztanak, az meg attól függ mennyire állítod be, milyet raksz bele.
Lassú voltam, de akkuról valszeg ez nem fog sokáig menni, mint előttem is írták. Kis fogyi és kevés led esetén is legalább kell 5+mA, szóval pár napnál többet nem bír.

[ Szerkesztve ]

(#47175) dave0825


dave0825
őstag

Kösz szépen mindhármótoknak, már kaptam választ Arduino topikban is, ott is javasolták az akksik elfelejtését a projektben. :((( Tehát leginkább csak a led-ek áramfelvételét kell számolnom, már ezért megérte írnom, hogy megtudjam. :)

Amúgy fpeter84, 6x5-ös mátrixba lesznek kötve, de több led párhuzamosan 1 "cellában", mert én szavanként íratom ki, tehát igazából leginkább csak a dizájn, ami hasonló a fönt linkelthez.

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#47176) kjani18 válasza Kernel (#47168) üzenetére


kjani18
őstag

Köszi!
A ponthegesztőt is video után csináltam, megpróbálom 1, 1,5 menettel.
PWM -el nem akarok küszködni, ekkora teljesítményhez elég nehéz lenne, sima tirisztoros van, abban reménykedtem, hogy ilyen nagy áramnál (kis fesznél) használhatom.
Másik kérdés: Van még mikró trafóm.
- Sorosítva javítana a ponthegesztő teljesítményén?
- más: a menetszám cca. 1:10 arányú, mi történne, ha a szekunderére adnám a hálózati feszt ( itt nem ponthegesztőre gondolok )? A túl nagy menetszám mit változtathat?

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#47177) mezis válasza kjani18 (#47176) üzenetére


mezis
nagyúr

"....mi történne, ha a szekunderére adnám a hálózati feszt..."

Jó esetben a biztosítékod oldana le. Rosszabb esetben azonnal annyira átforrósodhat, hogy a menetekről leég a zománc, összeolvad,....
(A korábban linkelt transzformátorok méretezése alapján kiszámolhatod, hogy hány menet kell ahhoz a vasmaghoz a maximális teljesítmény átvitelére.)

A ponthegesztésnél hasonló a helyzet mint a pillanat forrasztó pákánál: az ellenállás igen kicsi (milliOhm), a nagyobb teljesítményhez az áramot kell tudnod növelni: még vastagabb szekunder vezeték, mivel az trafó szekunder tekercsének "belső" ellenállása is korlátozhatja a kialakult áramot.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#47178) pezsooo


pezsooo
csendes tag

Sziasztok egy vétel elott állok. Akinek van tapasztalalta a cuccrol vagy véleményt nyilvánitana rola vagy ajánlana 1 jobbat utánvéttellel (,e-bay nuku) irjon! Kérlek segítsetek !. (Lehetoleg priviben) 90w- os kozepmélyyel (ami 20w-ot bir valojában, de elég komoly hangja van) szolna. Akkurol : 14,4v és 4,4A
[link]
U.i.: Bocsánat a zavarásért

[ Szerkesztve ]

(#47179) AthlonXP


AthlonXP
őstag

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hátha tud valaki segíteni..

Kéne nekem egy bizonyos IC, a Típus száma: CD5898CB
Ez egy hordozható ATD DVD lejátszóban van, konkrétan a fejmozgató motor vezérlését látja el ( ez mozgatja előre-hátra a fejegységet a lemez olvasásakor ).

Ennyit találtam róla.
Cserélni kéne, mert baromira melegszik, valszeg zárlatos lehet ( a motor jó, próbáltam ).
Az érdekelne, lehet-e ilyet kapni itthon vagy esetleg vele kompatibiliset?

(#47180) Lompos48 válasza AthlonXP (#47179) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Adatlapja.

[ Szerkesztve ]

(#47181) AthlonXP válasza Lompos48 (#47180) üzenetére


AthlonXP
őstag

:R

(#47182) Bocaa


Bocaa
senior tag

akkumulátoros kis hangkeltő eszközöm esetén egy D osztályú erősítővel jobban járnék mint egy sima AB-sel?
most egy 2x50 wattos AB erősítő van benne ami szerintem még szinuszosan se tudja azt ami rávan írva így gondolkodtam azon hogy valami 2x20 w D osztályú erősítő elég lenne és az akksiidő is nőne talán. nemtudom mennyire jó vagy nemjó az elgondolásom.

"itt olyan vihar van hogy elfújja az fps-em "

(#47183) Ribi válasza Bocaa (#47182) üzenetére


Ribi
nagyúr

Miben van benne, hogy?
Amúgy biztosan a D a legjobb fogyi szempontjából, nagyobbat is rakhatsz bele, nem számít annyira sokat, hogy mekkora.

(#47184) Kernel válasza Bocaa (#47182) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel a D-osztályúnál kevesebb energia megy el a fűtésre, értelemszerűen hatékonyabban használja ki az akkut. Hídkapcsolásban pedig a tápfeszültséget.

Bár akkufeszt nem említettél, de mindkét feltételt teljesíti a TA2024, aminél 13,2V az ajánlott max. üzemi feszültség, de határértékben 16V-ot is elbír.

A D-osztály mellett Tripath tecnológiás, vagyis fix kapcsolófrekvencia helyett változó, modulált frekvenciával dolgozik, ami tovább növeli a hatásfokot, illetve csökkenti a torzítást.

Én egy házimozi kvadro rendszert alakítottam ki vele úgy, hogy ez működteti a két hátsó hangszórót. (Első kettő egy nagyobb teljesítményű sztereó végfok.)

Viszont kipróbáltam azt is, hogy az első két hangfalra kötöttem ezt a kis kacatot, 12V 1A dugasztápról működtetve. Fülre már-már hihetetlen hangteljesítményt produkált, úgy kellett visszafogni, hogy ne dübörögjön nagyon.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47185) Bocaa válasza Kernel (#47184) üzenetére


Bocaa
senior tag

14.4 V-os az akksi maxon. valami szünetmentes tápból szereztük . Lehet akkor beruházok egy ilyenre erősítőre a mostani helyett.

Ribi
Egy táskába épített kis boomboxról van szó

[ Szerkesztve ]

"itt olyan vihar van hogy elfújja az fps-em "

(#47186) otto14


otto14
senior tag

Sziasztok!

Mágneses, de mégsem az.
Adott egy fém ajtó, egyik felén egy adott pontban mágneses tér van, bárhol máshol nincs, másik felén sem. Szerintetek mi okozhatja? [link]

Be tudnátok rajzolni, hogy hogyan kell ezt bekötni? [link], [link], [link],

Köszönöm! :R

asd

(#47187) Kernel válasza otto14 (#47186) üzenetére


Kernel
nagyúr

A mágneses témán most nem gondolkodnék, de ez egyszerű:

Tápfeszültséget az IC adatlapja alapján kell megnézni, 35V tápszűrő adott mindenesetre.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47188) otto14 válasza Kernel (#47187) üzenetére


otto14
senior tag

Köszönöm! :R

Ha valakinek van tippje a mágneses jelenségről, szívesen meghallgatom! :))

asd

(#47189) kjani18 válasza otto14 (#47188) üzenetére


kjani18
őstag

Talán:

Lehet, hogy a lemeznek nem homogén a széntartalma. :F

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#47190) sanzi89


sanzi89
addikt

Rack szekrénybe szerelhető eszközökkel kapcsolatban lenne egy kérdésem. Van mondjuk egy ilyen switch, melynek fém háza van:

Ugye a hátulján van a kis csavarhely ahova földelést lehet kötni:

A kérdésem az volna, hogy hova kössem a másik végét, valamint, hogy mi értelme van ennek az egésznek, ha a tápcsatlakozón keresztül úgyis földelt a rack-ben található eszköz?

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#47191) Kernel válasza sanzi89 (#47190) üzenetére


Kernel
nagyúr

Lényegében azt írja, hogy földelheted az AC-kábel védőföldjén keresztül vagy a mellékelt földelőkábellel. A fémszekrényhez például, amennyiben az maga is földelt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#47192) moha21 válasza kjani18 (#47166) üzenetére


moha21
addikt

Mikro trafó szekundere helyére 95-ős keresztmetszetű MKH-t tettem, de melegedett főleg a sarunál, ez cserélve lett 30 x10 -es rézsínre ami 2 db L alakból lett belerakva, ez már bírja. Ha jól emlékszem 600 A körül sikerült mérni rajta, de lehet a 630-as NSX is lekpacsolt tőle. Mindez 16A-es 1 f dugaljról egy fázishasításos szabályozással.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#47193) sanzi89 válasza Kernel (#47191) üzenetére


sanzi89
addikt

És hogyan kell földelni egy fém rack szekrényt? Mert azon kívül, hogy fel van fúrva a falra nem látok rajta semmi extrát.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#47194) fero02 válasza sanzi89 (#47193) üzenetére


fero02
veterán

Elosztóból hozni neki egy 6-os MKH-t és EPH-ra hozni. De akkor csináld meg az összes fém csőnél is (víz, gáz, fűtés). ;)

(#47195) moha21 válasza Kernel (#47191) üzenetére


moha21
addikt

Így van,, fémszerkezethez valóban lehet földelni, ha az megfelelően földelt és rá tudunk csatlakozni a saruval megfelelően.

(#47194) fero02: Az EPH és a " földelés" két különböző dolog. Ha földelni akarja, akko a védővezető keresztmetszete bizonyos keresztmetszetig a fázisvezetőével azonosnak kell legyen. ( vagy nagyobb ).

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#47196) fero02 válasza moha21 (#47195) üzenetére


fero02
veterán

Különböző, de ha mindkettő van az a legjobb.

(#47197) moha21 válasza fero02 (#47196) üzenetére


moha21
addikt

Hát ez sem igaz így, mert pl. EPH rengeteg olyan helyen alkalmaznak, ahol az nem földpotenciálra van hozva, illetve az ott lévő rendszer sem biztos, hogy 1-es érintésvédelmi osztályú.

Mellesleg elég drága lenne, ha mindent földelnénk és eph-znánk is külön. Pl egy berendezés fém ajtaját elég földelni és az EPH funciót is elláthat. ( fordítva nem! ).

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#47198) moha21 válasza sanzi89 (#47193) üzenetére


moha21
addikt

"És hogyan kell földelni egy fém rack szekrényt? Mert azon kívül, hogy fel van fúrva a falra nem látok rajta semmi extrát."

Megfelelő módon ( körmös alátét alkalmazása ) összekötni a hálózat PE vezetőjével.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#47199) fero02 válasza moha21 (#47197) üzenetére


fero02
veterán

Ezt légy szíves fejtsd ki nekem bővebben, mert én úgy tudtam, hogy az EPH-t mindig földre kötik. :R

(#47200) moha21 válasza fero02 (#47199) üzenetére


moha21
addikt

Hát most egy nagyon durva bemásolt idézet következik :
"Olyan esetekben alkalmazzák, ahol pl. két, egyidejűleg érinthető fémtestű készülék van, de a
földpotenciál jelenléte kifejezetten veszélyes, ezért nem lehet pl. a nullázást alkalmazni. A
fémtestű készülékeket egy EPH (egyenpotenciálra hozó) vezetővel összekötjük, és a
készülékeket védőelválasztó transzformátorról tápláljuk. Igy, ha valaki a két gépet együtt
érinti, nem hidal át potenciál-különbséget"

Persze ez háztartásban nem fordul elő. Földeletlen egyenpotenciálra hozás címszó alatt megtalálható a szakirodalomban.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.