Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40401) tornas


tornas
őstag

Kellemes Húsvétot Mindenkinek!

Találkozott már valamelyikőtök valahol az alábbi képeken is látható tápegységgel? Az interneten semmit sem találok róla.

A toroidtrafója 260 VA-os és középmegcsapolásos a szekunderje.
Primer: ~230 V; szekunder: ~35,8 V - 0 - 35,8 V.

A tápegység címkéjén láthatóak a feszkiosztások, de a feszenkénti terhelhetőség már nincs feltüntetve. A táppanelon a primer kör lényegében egy termisztorra, egy varisztorra és egy X kondira korlátozódik. A fekete kábelkötegen megy be a 230 V váltó, majd a két sarun át megy a trafóba. A bordához közel van 3 db saru és oda kerül bekötésre a trafó szekunderje. A "molex" csatlakozóhoz közelebbire a 0 V (fekete) és a két egymás mellett lévőre pedig a 2 x 35,8 V (2 db piros).

A két nagy pufferjéből az egyik 50 V-os és 10.000 mikroFarad-os, a másik meg 63 V-os és 6800 mikroFarad-os.

Milyen táp lehet ez és mihez használhatták? Mekkora lehet a leadott feszek terhelhetősége és mi lehet a topológiája? Gondolom olyan 200 W körül lehet, de hogy hogyan oszlik el?! :R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#40402) darvinya válasza tornas (#40401) üzenetére


darvinya
titán

Érme vizsgáló tápegység, v. automata tápegység.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40403) Kernel válasza tornas (#40401) üzenetére


Kernel
nagyúr

Step-down tápegység, ahol gondolom a 3 db kék színű tekercs játszik lényeges szerepet a bemenő pufferelt feszültség csökkentésében. Lekövetve, hogy melyik kimenethez tartoznak, ezek mérete, huzalvastagsága és a kapcsolódó diódák terhelhetősége alapján lehet következtetni nagyjából a teljesítmény eloszlására.

A +42V a pufferelt, stabilizálatlan feszültség, ami változatlan formában megy ki, ha jól látom. Ennek terhelhetősége az ott lévő diódákon múlik és elvileg nem is 42 V, hanem terheletlenül ennél több mérhető rajta, 50V körül. 42V csak a névleges érték.

Valószínűleg a -50 V-ból (ami külön nincs kivezetve) állítja elő a -12 V-ot, illetve lehetne / kellene még tisztázni a fazékvasmag szerepét is, de ezt is leginkább magad tudod lekövetni, így távolról nehézkes lenne.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40404) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenkinek!

Vettem egy ilyen akksitöltőt a motorom 12V 8Ah-s akkumulátorához, ami egy hagyományos savas ólomakksi (Pb).

A kérdésem az lenne, hogy szabad-e ezzel töltenem egy 12V 6,5Ah-s "riasztóakksit"? Gondolom zselés lehet, legalábbis nem lötyög benne semmi. Ti biztosan tudjátok, miről van szó: a szürke, tégla alakú akksiról beszélek. Ugyanúgy ólomakksi az is, viszont a házán az áll, hogy max. 13,6V - 13,8V - gondolom ez jelenti a töltőfeszültséget - ami a 12V-os a motorakksi esetében elmegy 14,5V környékére is, szóval nem akarom tönkrevágni sem a töltőt, sem az akksit.

A linkelt töltőn tudom állítani a töltőáramot tized pontossággal, tehát be tudom lőni 0,6A-re - a névleges kapacitás tizedére (0,65-re nem tudom, csak 0,6A vagy 0,7A van az osztásban).

Szerintetek?

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40405) Gyula84 válasza csabyka666 (#40404) üzenetére


Gyula84
veterán

Én már töltöttem vele ilyen akkut fel is töltötte és nem halt meg semmi. Ami nálam volt azt lehetett nagyobb árammal is tölteni rá volt írva, hogy max 1,x Ah

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#40406) And válasza csabyka666 (#40404) üzenetére


And
veterán

"Ugyanúgy ólomakksi az is, viszont a házán az áll, hogy max. 13,6V - 13,8V - gondolom ez jelenti a töltőfeszültséget - ami a 12V-os a motorakksi esetében elmegy 14,5V környékére is"
Nem teljesen pontos, hogy ez az érték 'töltőfeszültség'. Mondjuk inkább úgy, hogy töltési csúcsfeszültség, hiszen a töltés nem csak abból áll, hogy konstans feszültséget kapcsolunk a savas ólomakkura.
A két érték (13,6 vs 14,4V körül) különbözősége pedig nem az akkuk kémiai eltérése miatt alakul így, hanem a használat módja miatt: egy riasztó akkumulátora készenléti módban van, azaz amíg a központ kap tápfeszültséget, az akku állandóan töltésen van. Ilyenkor a feszültséggenerátoros mód feszültségértéke, vagyis a töltés végfeszültsége alacsonyabban van meghatározva, mint ciklikus (töltöm-kisütöm) módban. Ugyanez áll a kettős konverziós UPS-ek akkumulátoraira is. Normálisabb VRLA-akkukra egyébként mindkét értéket ráírják, mint 'cycle use' illetve 'standby use' csúcsfeszültséget. A kisütött akkura adható indulóáram (még áramgenerátoros módban) viszont szintén limitált, ami akku- és kapacitásfüggő, de ezt is rá szokták írni egy minőségi akkumulátor címkéjére. Úgyhogy a 'riasztós akksi' és a 'motorakksi' ilyen formán nem tér el egymástól túlságosan, az más kérdés, hogy utóbbi jó nagy - persze rövid ideig tartó - terhelőáram-lökést is elvisel. Tehát ha az adott töltőkészülék maximális töltőáramát és végfeszültségét be lehet állítani, akkor nem lesz vele gond. Ha fixen 14,4V-os a végfeszültség, akkor is lehet tölteni vele amúgy készenlétben használt akkut, csak nem szabad extrém hosszú ideig rajta hagyni a töltőn (az áram a töltés vége felé amúgy is a kezdőérték töredékére csökken).

(#40407) csabyka666 válasza Gyula84 (#40405) üzenetére


csabyka666
addikt

Ugyanezzel (mármint ugyanilyen) töltővel csináltad te is? Szóval azt mondod, válasszam ki a 12V-ot, meg a töltőáramot, és hadd menjen?

Én igazából a feszültség miatt aggódok kicsit, nehogy emiatt hazavágjam a cuccokat.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40408) csabyka666 válasza And (#40406) üzenetére


csabyka666
addikt

Hm, a végfeszültséget nem találtam meg a beállítások között, de megnézem majd újra.

Ha mégsem tudna ilyet a töltő, akkor is rátehetem? Extrém hosszú idő alatt mit értesz?

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40409) Gyula84 válasza csabyka666 (#40407) üzenetére


Gyula84
veterán

imax b6 van nekem is úgy csináltam ahogy mondod. Rámérhetsz mennyivel tölti amúgy, ha nem tetszik leveszed róla :)

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#40410) And válasza csabyka666 (#40408) üzenetére


And
veterán

Írtam, hogy töltheted vele. Ha az áramgenerátoros módban beállított (induló-) áram a tizedrészére csökken, a töltés befejezettnek tekinthető. Ha egy napig rajta hagyod, akkor sem lesz gond. A készenléti módban dolgozó akkuk viszont 7/24-ben 'töltőn vannak', a magasabb végfeszültségű töltőt így azért nem kellene ottfelejteni az akkun.
Mod: már ha magától nincs annyi esze, hogy lekapcsol, érzékelvén a töltőáram csökkenését. Nem ismerjük ennyire azt a töltőt.

[ Szerkesztve ]

(#40411) csabyka666


csabyka666
addikt

Okés, köszi a választ mindkettőtöknek! Ráteszem, és majd beszámolok az eredményről.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40412) csabyka666


csabyka666
addikt

Egy kérdés még (erre nem jöttem rá a manual alapján).

Mikor kell csatlakoztatni a töltőt az akksihoz? Miután beállítottam a paramétereket, vagy mielőtt egyáltalán bekapcsolnám a töltőt, vagy ez teljesen mindegy?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40413) Gyula84 válasza csabyka666 (#40412) üzenetére


Gyula84
veterán

mielőtt elindítanád a töltést akkor kell rákötni

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#40414) csabyka666 válasza Gyula84 (#40413) üzenetére


csabyka666
addikt

Okés, szóval bekapcsolom a műszert, beállítom a paramétereket, rákötöm az akksit, és elindítom a töltést.

Köszi!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40415) csabyka666


csabyka666
addikt

Hát, egyelőre nincs siker. Elkezdi tölteni, és kb 1 másodpercig mutatja a töltőképernyőt, majd "connection break" üzenettel elkezd csipogni. Az akksin 11,65V-ot mérek üresjárásban, ebből arra mertem következtetni, hogy még lehet bele életet lehelni. :(

Valószínűleg halott az akksi, azért írja ezt? :F

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40416) BTminishop válasza PHM (#40336) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Tehát a kapcsolót a plusz 5 Volt után rakjam és ennyi? :)

[ Szerkesztve ]

(#40417) PHM válasza BTminishop (#40416) üzenetére


PHM
addikt

Így van. Egyszerűen kösd a kapcsolót sorba a +5V-tal.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#40418) BTminishop válasza PHM (#40417) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Köszi,ma segitséggel még meg próbálom rajzolni a NYÁK-ot és holnap megcsinálom :)

(#40419) PHM válasza BTminishop (#40418) üzenetére


PHM
addikt

Igazából ehhez még nyák sem kell feltétlen,
csak ha amúgy is az fogja tartani a ledeket.
Én úgy csinálnám, hogy a ledek lábát kicsit rövidebbre vágva,
az egyik lábra az ellenállást, a másikra egy vezetéket forrasztanék.
Az ellenállás másik lábára szintén vezeték, majd a forrasztásokra,
illetve az ellenállásokra 1-1 szilikon, vagy zsugorcső és kész.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#40420) And válasza csabyka666 (#40415) üzenetére


And
veterán

"Az akksin 11,65V-ot mérek üresjárásban, ebből arra mertem következtetni, hogy még lehet bele életet lehelni."
Ebből sajnos semmire nem lehet következtetni. A nagy impedanciás műszer üresjárási feszültséget ugyan mutathat rajta, de ha az akku döglött, a feszültsége egészen kis áramterhelésre is leeshet. Ezt kipróbálhatod egy terheléssel, izzóval, nagyobb teljesítményű / alacsony értékű ellenállással, akármivel. Töltéskor pedig egyszerűen nem lehet áthajtani rajta az áramot, ezért mutathatja a töltő szakadtnak a kört.

(#40421) BTminishop válasza PHM (#40419) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Én NYÁKossan szeretném megcsinálni :)

(#40422) csabyka666 válasza And (#40420) üzenetére


csabyka666
addikt

Rákötöttem egy 12V 0,3A-es ventilátort, forgatta elég szépen, közben 10,5V körülre esett vissza a feszültség. Ezek alapján úgy gondolom, az akksi inkább döglött, mint nem, de bármilyen ötletet szívesen fogadok, hogy miként tudnám életre kelteni.

A töltésnél 0,6A-t állítottam be. Érdemes megpróbálni kisebb vagy nagyobb értékkel is?

(Az akksit, már amennyiben sikerült feléleszteni, egy motorriasztóhoz használnám, szóval egy minimális áramfelvételű készüléket hajtanék vele.)

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40423) BTminishop


BTminishop
aktív tag

Valaki erre egy NYÁKot? :)) kapcsolási rajz Ha szépen megkérem,csináltunk mi is egyet faterral majd felrakom és akkor leellenőrzitek ha van kedv :) üdv!

[ Szerkesztve ]

(#40424) BTminishop válasza BTminishop (#40423) üzenetére


BTminishop
aktív tag

NYÁK
u.i:Első áramkörünk!Faterom rajzolta Illustratorban.
Jó ez vagy még van mit javitani?:)
Üdv!

[ Szerkesztve ]

(#40425) Lompos48 válasza BTminishop (#40424) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Funkcionálisan kifogástalan. Lehet ragozni ellenállások méretei (vagy konstrukciója) és felhasznált kapcsoló függvényében. :K

(#40426) BTminishop válasza Lompos48 (#40425) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Levan rajzolva 1:1 méretarányba is lemértük tolómérővel a lábak közti távolságot stb. :) Meg egy áramkörből lemértük,hogy az ellenállások közt mennyi távolság van. Azért az Illustratorba belefektetett egy kis időt az öreg :D

Köszönöm a választ!

[ Szerkesztve ]

(#40427) #22145024 válasza BTminishop (#40426) üzenetére


#22145024
törölt tag

Nem akarsz inkább egy ingyenes PCB layout programot feltenni? Annak valami értelme is lenne. Illustratorban tipikusan olyan paneltervet lehet csak összehozni, amihez egyébként semmiféle panel nem szükséges :N

(#40428) And válasza csabyka666 (#40422) üzenetére


And
veterán

"Rákötöttem egy 12V 0,3A-es ventilátort, forgatta elég szépen, közben 10,5V körülre esett vissza a feszültség."
Nem tudom, mekkora kapacitású az az akku, de ez elég nagy feszültségesésnek tűnik: 1,15 V-ot csökkent a kapocsfeszültség 300 mA-es terhelésre, vagyis 1 amper áramnál már >3,5 V-os feszültségeséssel számolhatsz (a belső ellenállás >3,5 ohm). Alacsony áramfelvételű terheléshez esetleg még megfelel, de ha a töltő visszautasítja a töltését, az nem jó jel. Meg lehet nézni labortáppal, hogy egyáltalán mekkora áramot hajlandó felvenni töltéskor, de ha az az akku minimum 4..5 éves, csodát nem tudsz tenni vele.

(#40429) dvdbackuper válasza BTminishop (#40424) üzenetére


dvdbackuper
őstag

Mi a suliban anno a TraxMaker-t használtuk, de van még pár alternatíva, így korán reggel talán Eagle :)

(#40430) BTminishop válasza #22145024 (#40427) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Apám az Illustratort gyakorolja,tanulgatja és ott lerajzolta :)

(#40431) csabyka666 válasza And (#40428) üzenetére


csabyka666
addikt

Igen, sajnos eléggé koros már az akksi, a cetlin 2002 9. hó szerepel. Szerintem kuka, de megpróbálom 0,1A-rel tölteni, hátha azt felveszi.

A töltő legalább biztosan jó, most töltöm a savas motorakksit, szépen tölti is.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#40432) Ribi válasza BTminishop (#40430) üzenetére


Ribi
nagyúr

Mondjuk ennyi alkatrészhez tényleg nem szükséges nyákot csinálni. Próba panelen összekötögeted a dolgokat seperc alatt. Nyákot hogy akarod csinálni? Nyák kicsit nagy amúgy, sokkal közelebb kerülhetnek az alkatrészek.

[ Szerkesztve ]

(#40433) Gyula84 válasza csabyka666 (#40431) üzenetére


Gyula84
veterán

az nagyon öreg akku szvsz

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#40434) Kernel válasza BTminishop (#40424) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez pont egy jó játék, az általam használt programmal, autorouterrel, forgatható 3D nézettel (most már legalábbis nem tart sokáig, némi gyakorlás után):

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40435) zetecR válasza zetecR (#40383) üzenetére


zetecR
addikt

A szép, új Hama kábel lecserélve egy régi, de jó vastag Scart kábelre a zúgás megszűnt, úgyhogy hiába a vadiúj kábel, az is lehet problémás...

(#40436) FireKeeper válasza Kernel (#40434) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

ekkora bonyolultságú kapcsoláshoz ilyen batár nagy panel eléggé overkill. nyilván egyszerűbb szerelni, meg nem gyártásba megy, de érdemes törekedni a minél kisebb méretre.

plusz kezdő nyákozókat sztem nem kéne rögtön rászoktatni az autoroute-ra. :U

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#40437) Kernel válasza FireKeeper (#40436) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez csak egy ujjgyakorlat volt, amit nyilván nem finomítgat az ember napokig, mint más projektet, cél a minél gyorsabb összedobás, szemléltetés.

Az autorouter pedig nagyon jó dolog, amikor elvégzi a munka nagyját, a többit manuálisan lehet korrigálni.

30 éve még kockás papíron görcsöltem, rakosgattam rajta alkatrészeket, indigóval tükröztem. Ne akard már elvenni tőlem azt az élvezetet, hogy megnyomok egy gombot és elkezdenek szaladgálni a vonalak... Ez csak egy érdekesség, nem kellene belemagyarázni ilyen nagy dolgokat, hogy "szoktatás" stb.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40438) darvinya válasza Kernel (#40434) üzenetére


darvinya
titán

Kicsit zavaró a dióda felirata, mert távol van.

Amúgy sokkal gyorsabb és egyszerűbb a sor p.paneles kivitelezés.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40439) Kernel válasza darvinya (#40438) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor ez is a gyors munka eredménye, most már emlékszem, amikor a panelon a D-betűket igazítottam, valahogy fel sem tűnt, hogy nem az ellenálláshoz kell tenni. Mert csak azt néztem, hogy középen legyen.

De az jó benne, hogy egyszerre kijelölhetem például a D-betűket (Ctrl+klikk), utána egyszerre lehet őket tologatni egérrel, ezt viszont most fedeztem fel (bár elvileg adja magát).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40440) darvinya válasza Kernel (#40439) üzenetére


darvinya
titán

De az jó benne, hogy egyszerre kijelölhetem például a D-betűket (Ctrl+klikk), utána egyszerre lehet őket tologatni egérrel, ezt viszont most fedeztem fel (bár elvileg adja magát).

Mint általános Windows funkció.
Pl: kijelölés
hozzáadás ctrl+klikk(bal egér gomb)
kivonás shift+klikk(bal egér gomb)
program szerinti plusz funkció
szelekciós hozzáadás ctrl+shift+klikk(bal egér gomb)
szelekciós kivonás ctrl+shift+klikk(jobb egér gomb)
stb.

Először én is rajzoltam, martam, fúrtam a nyák panelt.
De fúró állvány és rendes maró tálca, stb. híjján pepecs munka volt.
Így áttértem a sor p.panelra.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#40441) FireKeeper válasza Kernel (#40437) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

lehet én fogalmaztam rosszul, nem akartalak lehurrogni vagy ilyesmi, csak sztem nem jó egy újonc előtt elhúzni az autoroute mézesmadzagját, mert ha rögtön azzal csinál mindent, pont a lényeget nem tanulja meg. legalábbis nekem a konzulensem kikötötte, hogy az autoroute-ot felejtsem el, egyrészt mert sokszor nem dolgozik szépen másrészt meg hogy tanuljam meg ezt is.

más: alakul az RFID olvasó/beléptető projekt

fúú némelyik SMD alkatrészem de ocsmányul néz ki :D az egyik ferde is mint állat. de kontakt mindenütt van, rövidzár sehol, úgyhogy fasza.

[ Szerkesztve ]

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#40442) kisi válasza FireKeeper (#40441) üzenetére


kisi
aktív tag

A lyukak furatgalvanizáltak?

[ Szerkesztve ]

(#40443) Gyula84 válasza FireKeeper (#40441) üzenetére


Gyula84
veterán

nem néz ez ki olyan rosszul :)

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#40444) FireKeeper válasza kisi (#40442) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

jah

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#40445) johniee


johniee
senior tag

Ha 12 vagy 5V-ból akarok stabilizált 4V-ot akkor milyen IC/tranzisztor kell hozzá a megfelelő méretű ellenállason kívül? :)

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#40446) hNp88 válasza johniee (#40445) üzenetére


hNp88
aktív tag

LM317, de 5V-ból nem fogsz tudni stabil 4V-ot csinálni, asszem a 317-nek is min. 3V többlet kell a bemenetén.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#40447) x1port


x1port
addikt

Üdv.
Szétkaptam a régebben említett rádiót mert nagyon retkes volt belül.
Összeszerlés után nem akarja az igazat.
A csöveknek be kellene melegedniük amik hidegek maradnak.
Mi a szent sz@rt hagytam vajon figyelmen kívül :F
Biztosítékok jók.

A képen látható tekercs amire a hangszóró van kötve mi célt szolgál ?

:R

[ Szerkesztve ]

(#40448) Kernel válasza x1port (#40447) üzenetére


Kernel
nagyúr

Elég, ha egy csőnél nem érintkezik a fűtés, a soros fűtőkör miatt mindegyik leáll. Csöveket meg kell mozgatni, méréssel lekövetni a fűtőkört. Csőfűtés remélhetőleg nem szakadt, ha előtte még jó volt, de azt is ki lehet mérni.

Kimenőtrafó kell a hangszóró illesztéséhez, mivel a csöves végfok nagyobb feszültségen kis áramot ad le, a hangszóró viszont kisebb feszültséget és nagyobb áramot igényel, illetve impedanciát kell illeszteni. Mellesleg ennél a kapcsolásnál a katód nyugalmi árama is átfolyik a trafó primerjén, vagyis egy DC-komponens, így a trafón az sem jut át a hangszóróra.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#40449) x1port válasza Kernel (#40448) üzenetére


x1port
addikt

Lehet,hogy ökör voltam és a trafóra fordítva kötöttem vissza a hangszórót?
Ugye van egy pirosas meg egy sárgás vezeték.
Plusz egy sárgás vezetk jön magáról az erősítő vázáról is.
Gondolom akkor ez a negatív. :F

(#40450) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenkinek!

Még mindig akksi-témával kapcsolatban vannak kérdéseim. Van itthon kettő darab EPM Products Baltimore MD 21226 típusú akksim. Fűnyírótraktorokban voltak, viszont a hosszú állás miatt mélykisütött állapotba kerültek. Nem nyektették őket, mivel annyira elgyengültek, hogy az önindítót meg sem mozdították. A lényeg, hogy 0 kilométeresek, és töltve is utoljára a gyárban voltak. Ezen okokból látok egy kis esély arra, hogy életre lehet kelteni őket, viszont annyira le vannak merülve (az egyik 5V, a másik 7V környékére), hogy nem veszik fel a töltést sem.
Azt hallottam, hogy ezek az akksik nem biztos, hogy halottak, és egy kis rábikázással tölthető állapotba lehet hozni őket, viszont még nem csináltam ilyet, szóval kellene egy kis segítség.

Van egy 12V 55Ah-s akkum, ami üzemképes, azzal szerintetek érdemes lehet megpróbálni? A kapacitásbeli különbség nem probléma? A donor akksi 55Ah, de ezek a kisebbek nem tudom, mekkorák lehetnek, talán 20-25Ah? Aki már csinált ilyet, vagy tudja, hogy mire kell figyelni, az ne fogja vissza magát. Minden megoldás érdekel!

Köszi a segítséget előre is! :R

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.