Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-03-15 13:37:03

LOGOUT.hu

ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Ajánlott billentyűzetek listája!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72151) dqdb válasza Molydeus (#72150) üzenetére


dqdb
nagyúr

A hotswapnek azért van nem kevés hátránya is az előnyei mellett, mérlegelni kell, hogy adott szituációban melyik a jobb. Én például az esetek túlnyomó többségében a forrasztható nyákot választom.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72152) stellaz válasza dqdb (#72151) üzenetére


stellaz
addikt

mi a hátránya?

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72153) micafighter válasza dqdb (#72151) üzenetére


micafighter
nagyúr

Akinek nincs hozzá felszerelése meg tudása, annak szerintem tök jó dolog a hotswap, de ha van az embernek felszerelése meg tudja használni, szerintem a forrasztós sokkal praktikusabb. Nekem a QK65 hotswap PCB-ben pl annyira szorosak a kapcsolók, hogy a Wuque titán kiszedovel sem tudom egyszerűen a kapcsolókat kiszedni úgy, hogy ne menjenek szét. Úgy lehet a kapcsolókat kímélve kiszedni őket, hogy szétszedem a billentyűzetet és hátulról tolom a kapcsolót, közben a másik oldalrol a plate miatt kiszedovel is fogni kell a kapcsolót, elég macerás. Sokkal egyszerűbb kiszendi a kapcsolókat vagy a stabilizátort egy forrasztós, half-platel szerelt PCBből.

Ha már forrasztás a téma, nagyon tudom ajánlani a kiforrasztáshoz egy elektromos ónszippantó pumpa beszerezését. 3-4 ezer Ft és nagyon megkönnyíti a dolgod, és sehol nem láttam említve billentyűzetes videókban/forumokon, csak a sima "hideg," ónszippantó pumpákat. Nem kell a kiforrasztáshoz forrasztó páka, ezért nem kell hozzá 2 kéz mint a sima "hideg" szippantónál, az elektromos ónszippantó az megmelegíti az ónt egyedül és szippant is, így a másik kéz szabad marad. Elképesztően egyszerű vele a kiforrasztás, gyakorlatilag olyan, mint ha kiforrasztó pisztolyt használnék, csak 1-2 másodperccel tovább kell melegíteni a forrasztást. A kiforraszztó pisztoly a leggyorsabb de az meg igen drága is körülményes használni, szerintem az elektromos szippantó a legjobb választás billentyűzethez, kapcsolók kiforraszztására.

AliExpressrol / ebayrol is lehet ilyet rendelni egyébként de nem ajánlom, mert találkoztam ilyennel és nem volt leföldelve, mondjuk a földelést megcsináltam és tökéletesen működik, de itthon kapni rendesen földeltet 3-4 ezer forintért, azzal már nem kell szarakodni.

[ Szerkesztve ]

(#72154) dqdb válasza stellaz (#72152) üzenetére


dqdb
nagyúr

Itt írtam róla hosszabban.

Két pontosítás hozzá:

Kailh/2: a kétféle Caps Lock támogatása megoldható egyszerre, de az R3 miatt Cherry profilos kupakokkal lehet probléma, ha sűrűbben használt billentyűt köt rá az ember. Az ISO/ANSI támogatás is megoldható, de ez azzal jár, hogy mind ISO, mind ANSI esetében az Enterhez tartozó kapcsoló 90 fokkal el lesz forgatva, ami nem szerencsés bizonyos kapcsoló-kupak párosoknál (az MX kereszt két szára eltérő méretű)

Mill-Max/5: a 7305, 3305/0 és 3305/1 mindegyike rövidebb, mint a kapcsoló lába, így azoknál ez nem jön elő.

Kezdőként forrasztópáka és/vagy forrasztási tapasztalat nélkül nagy előnynek tűnik, és az első lépésekhez az is (én is így éreztem), de helyből korlátoz is egyben.

Én az utóbbi 2 évben egyszer választottam a hotswap nyákot vásárláskor úgy, hogy volt forrasztható változat is, mert pontosan ugyanazt a kiosztás támogatta, mint a hotswap változat. Persze ettől függetlenül még van hotswap nyákom (mind Kailh, mind Mill-Max), de alapvetően kapcsolótesztelésre/bejáratásra.

micafighter: Nekem a QK65 hotswap PCB-ben pl annyira szorosak a kapcsolók, hogy a Wuque titán kiszedovel sem tudom egyszerűen a kapcsolókat kiszedni úgy, hogy ne menjenek szét.
Ez inkább plate problémának tűnik nekem. Túl szoros plate és dagadtabb kapcsolók együttesen tudnak ilyet okozni.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72155) micafighter válasza dqdb (#72154) üzenetére


micafighter
nagyúr

Szerintem nem a palte a gond, én úgy érzem a PCB tartja erősen a kapcsolót, de kipróbálom majd plate nélkül vagy half-plate-el és akkor kiderül.

(#72156) stellaz válasza dqdb (#72154) üzenetére


stellaz
addikt

köszi, mondjuk én nem tudok forrasztani és eszközöm sincsen hozzá

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72157) dqdb válasza nyunyu (#71919) üzenetére


dqdb
nagyúr

G80-1800 case + GH1800 pcb - 50 eur
Hirdetés MKEU Discordon Lengyelországból, ezt tényleg olyan alsó sorral építed meg, ami neked kényelmes és van hozzá kupakod.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72158) copass válasza stellaz (#72156) üzenetére


copass
veterán

forrasztás nem téma, 5 perc után egy próbanyákon rá fogsz érezni.
1500 Ft-os usb pákával forrasztottam be elég sok switchet, csak mert nem akartam előszedni a "normális" 7000 Ft pákát! :D
nem a switch beforrasztása jelent igazán problémát, hanem a kiforrasztása! :D
filléres eszközzel is meglehet oldani, nehezen és kockázatok mellett. de profival is benne van az hogy 2-3 kiforrasztás után felszakad a forrszem...
ezért jobb a hotswap ha sűrűn cserélget a switcheket. oké azt is fel lehet tépni, de nem jellemző "normális" használat mellett! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#72159) stellaz válasza copass (#72158) üzenetére


stellaz
addikt

fogalmam sincsen, hogy fogom-e cserélgetni őket, még soha nem volt mecha billentyűzetem :)

Most kékkel jön (amúgy is ez volt akciós), nem játszom rajta szinte semennyit, csak gépelésre kell, ha jól tudom arra ez a legjobb, csak az a kérdés, hogy a család (vagy a kollégák) mennyire fognak utálni a hangja miatt.

Tegnap próbáltam egy cherry viola -val szerelt billentyűzetet, annak tetszett a gépelési érzete. Illetve egy másikat Jxian Blue kapcsolókkal, az sem volt rossz, bár kicsit zörgősebb, lötyögősebb volt az egész, nem tudom, hogy azonos márkából milyen lett volna.

Most egy logitech K220 -at használok, az is elég hangos egyébként

[ Szerkesztve ]

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72160) dqdb válasza stellaz (#72159) üzenetére


dqdb
nagyúr

csak az a kérdés, hogy a család (vagy a kollégák) mennyire fognak utálni a hangja miatt
Gateron Blue → nagyon :DDD Az egyik leghangosabb kék kapcsoló a piacon.

Tegnap próbáltam egy cherry viola -val szerelt billentyűzetet, annak tetszett a gépelési érzete.
A Viola a Cherrynek egy eléggé gyorsan elhalt próbálkozása volt olcsón gyártható kapcsolókra, amelyek csak felülről kompatibilisek az MX vonallal és olcsóra sem sikeredtek. A K60-on kívül nem láttam még ezeket másik billentyűzetben, ami az olcsótól eléggé messze áll.

-------
[link]
bár nem billentyűzet és nem kupakkészlet, de egy eléggé jó összefoglaló a termékfejlesztés és fröccsöntés világának dolgairól

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72161) benyovszki4 válasza stellaz (#72159) üzenetére


benyovszki4
csendes tag

Nekem már szólt az asszony a kék miatt amikor aludni próbált, szerintem neked egy barna vagy egy másfajta tactile lesz majd a nyerő.

"Braaaap brap brap brap" -Honda CR500

(#72162) copass válasza stellaz (#72159) üzenetére


copass
veterán

kék dúrván hangos...főleg ha csapkodósan gépel. több helyiségen keresztül is átmegy! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#72163) stellaz válasza copass (#72162) üzenetére


stellaz
addikt

bakker, na mindegy, megvárom, aztán legfeljebb veszek egy szett barnát

azért nyugtassatok meg, hogy a végén azt fogom mondani, hogy megérte ennyi pénzt elkölteni rá

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72164) KaqXar19


KaqXar19
tag

mennyire nehez atszokni 60, vagy 65%ra 100-rol? es ha egyszer mar sikerult, mennyire 'fura' megint 100-ast hasznalni (mondjuk otthon 60 vs munkahely 100)?

WEBASTO Pure Elektromos autó Fali Gyorstöltő (11kW, 4.5M Type2 kábel) eladó

(#72165) Shalee válasza KaqXar19 (#72164) üzenetére


Shalee
csendes tag

Szerintem semmi extra. Munkahelyen magyar 100%-van, otthon 60% ANSI US, de magyarra állítva. Ha valamit reflexből nem találok rajta, csak átállítom gyorsba, majd vissza.

(#72166) copass válasza stellaz (#72163) üzenetére


copass
veterán

mindenképpen jobb lesz egy gumidómosnál. amúgy lehet azt is csendesíteni, ha raksz alá egy vastag törcsit. az is sokat segít. vagy 2-3 réteg deskmat.
én is kékkel kezdtem, cherryvel.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#72167) Csandi válasza KaqXar19 (#72164) üzenetére


Csandi
őstag

60 még sima, az alatt már macerásabb.

(#72168) Domonkos válasza KaqXar19 (#72164) üzenetére


Domonkos
Ármester

Bar biztos nem egy nap alatt fog menni; a 60%-ban meg semmi nagy trukk nincs.
A 100%-tol valo elszokastol pedig egyaltalan nem kell aggodni, ha nem lesznek tobb honapos kihagyasaid, akkor nem lehet elfelejteni.

[ Szerkesztve ]

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#72169) dqdb válasza KaqXar19 (#72164) üzenetére


dqdb
nagyúr

Olyanra, ahol én konfiguráltam be a konkrét kiosztást (logikai és lehetőleg fizikai is), nem nehéz, mert a kiosztást a saját megszokásaimhoz/logikámhoz/elvárásomhoz igazítom.

Olyanra, ahol a gyártó kitalált valamit, és nem tudom testre szabni, arra nem igazán bírok áttérni úgy, hogy hatékony is maradjak. Használni tudom, de nagyon nem áll kézre.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72170) Domonkos válasza KaqXar19 (#72164) üzenetére


Domonkos
Ármester

dupla

[ Szerkesztve ]

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#72171) benyovszki4 válasza stellaz (#72163) üzenetére


benyovszki4
csendes tag

Ja nem kell félni, te nagyon fogod élvezni a kékkel is, a körülötted lévők nem annyira :))

"Braaaap brap brap brap" -Honda CR500

(#72172) stellaz válasza benyovszki4 (#72171) üzenetére


stellaz
addikt

:DD

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72173) stellaz válasza dqdb (#72160) üzenetére


stellaz
addikt

A viola egyébként az kb hol helyezkedik el a kék-barna-piros vonalon?

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72174) dqdb válasza copass (#72081) üzenetére


dqdb
nagyúr

[link] + [link]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72175) dqdb válasza stellaz (#72173) üzenetére


dqdb
nagyúr

[link]
Karakterisztikában egy progresszív lineárosnak nevezhető.

A viola egyébként az kb hol helyezkedik el a kék-barna-piros vonalon?
Elvileg a piroshoz, van a legközelebb a 45 grammjával, de az eltérő karakterisztika miatt érzetre más lehet.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72176) copass válasza dqdb (#72174) üzenetére


copass
veterán

cuki! :D csak ne lenne ilyen hangos a szentem! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#72177) Franklin


Franklin
addikt

Sziasztok,

Vettem egy Cherry G80-3000N TKL billt, életem első mechanikus billje, 30 éves IT pályafutásom alatt összesen nem költöttem annyit billre, amennyibe ez került :D

Eddig főleg laptop-szerű billeket használtam (Genius Slimstar, Cougar Vantar), fps játékokra, illetve melóban laptopot.

Pár órája használom, eddig egész jó, de a billentyűk szokatlanul kicsik rajta, legalábbis az előzőekhez képest (pedig vékony ujjaim vannak).

Ez normális és a többi mechanikuson is ekkorák és meg kell szoknom, vagy esetleg van olyan modell, amin picit nagyobbak?

Köszi!

(#72178) nyunyu válasza Franklin (#72177) üzenetére


nyunyu
félisten

Szokásos Cherry profilú kupakoknak tűnnek (mily meglepő egy mechanikus Cherry billentyűzeten)
Ezeknél két szomszédos gomb tetejének éle között 6mm rés van, ahogyan a legtöbb billentyűzeten is.
Ducky One2 picit más formájú kupakjain is ennyi, első kezem közé került gumidómon (Genius KB-110X) is ennyi.

Legtöbb mechanikus billzetre vehető kupakszett ugyanígy 6mm körüli réssel bír, talán egy-két nem túl elterjedt kupakprofil van, ami ennél nagyobb felületű gombokat takar. (XDA?)

Mióta divatba jöttek a szigetes laptopbillzetek, azoknál szokták ezt a rést 3mm-re csökkenteni, hogy a gombok felülete nagyobbnak tűnjön, ezzel jócskán megnövelve a szomszédos gombok egyszerre lenyomásának kockázatát. *

Gombok távolsága általában fix 3/4" (19,25mm), ettől nem szoktak eltérni a billentyűzet gyártók.
(Max akkor, ha nem olvasták el a memót, hogy nem metrikus a ~40 éve kialakult kváziszabvány, aztán kerekítenek 19mm-re)

*: ez az apple műve volt?
2007-ban jelent meg az A1243, nem rémlik, hogy előtte nagyon lettek volna szigetes billzetek, pláne nem 3mm réssel.
Első Genius SlimStar (2003-04 környéke) szerintem még nem volt az.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#72179) nyunyu válasza nyunyu (#72178) üzenetére


nyunyu
félisten

Ja, SlimStar az még hagyományos elrendezésű, formájú gombokkal bírt.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#72180) totron válasza stellaz (#72159) üzenetére


totron
addikt

bár kicsit zörgősebb, lötyögősebb volt az egész + karcos súrlódás
Ingyen se, nem hogy pénzért, azon belül is nem hogy sokért. Na és pont ettől vagyunk 2 pad közé esve billentyűzetileg, mert se gumi, se mecha. Vagyis hát sokért csak + esetleges titkos befutók időnként, de az tű a szénakazalban/szintén sok kiadás és nem is biztos a siker.

(#72181) dqdb válasza nyunyu (#72178) üzenetére


dqdb
nagyúr

Gombok távolsága általában fix 3/4" (19,25mm), ettől nem szoktak eltérni a billentyűzet gyártók.
19,05 mm ;)

(Max akkor, ha nem olvasták el a memót, hogy nem metrikus a ~40 éve kialakult kváziszabvány, aztán kerekítenek 19mm-re)
Például a Plancknál és Preonicnál tértek el ettől, ott szándékosan történt ez azzal a felkiáltással, hogy a törtrész nem számít (van olyan kupakprofil, ahol igen), és egyszerűbb tervezni úgy (mármint nekik), míg mások nem tértek el a szokásoktól/ajánlástól. Ennek az lett az eredménye, hogy 12×4 és 12×5 kiosztásoknál kell ügyelni arra, hogy metrikus vagy nem metrikus a ház/plate/nyák, mert lehet vele jó nagyot szívni.

Staggered kiosztásban a The Raine ilyen, TKL-ben erről tudok, mindegyik tudatos döntés miatt ennyi.

Legtöbb mechanikus billzetre vehető kupakszett ugyanígy 6mm körüli réssel bír, talán egy-két nem túl elterjedt kupakprofil van, ami ennél nagyobb felületű gombokat takar.
Nagyobb rés előfordul, ahol a felület csökkenését a kupakfelület agresszívebb ívelésével ellensúlyozzák, hogy az ujjaddal körülbelül ugyanakkora terület érintkezzen.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72182) Franklin válasza nyunyu (#72178) üzenetére


Franklin
addikt

Köszi a választ, de nekem nem a rés méretével van bajom, hanem a billentyűk méretével.

A laptopomon 16mm* egy gomb szélessége, a Cougaron is 16mm, ezen a Cherry-n pedig 12mm, ez nagyon szokatlan nekem.

Most rátaláltam a Cherry MX 10.0N típusra, ennek nagyobbnak tűnnek a gombjai, sajnos az ára is duplája a G80-nak.

*szerk.

[ Szerkesztve ]

(#72183) dqdb válasza Franklin (#72182) üzenetére


dqdb
nagyúr

kapcsolótávolság = kupak felső részének szélessége + kupakok felső része közti rés

Az első elem Cherry MX vonalat követő billentyűzeteknél fix, 19,05 mm. A másodikat a harmadik kárára lehet növelni, azonban minél kisebb a rés, annál könnyebb félreütni. A másodikat lehet érzetre növelni ívelt felület alkalmazásával, ezzel a Cherry billentyűzeteden éltek is.

Itt lehet összehasonlítani a profilokat stack mode-ban, a G20 kihalt profil, az XDA-nál legkisebb a rés (de amit AliExpressen XDA néven árulnak, az DSA-hoz közeli XDAS).

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72184) dqdb


dqdb
nagyúr

Keychron Q10
Arisu + F-sor

Az alsó sor jobb oldalán azt a hatalmas ürességet nem igazán értem, legalább egy Ctrl odafért volna.

[link]

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72185) micafighter


micafighter
nagyúr

3 pines kapcsolókkal forrasztva a half-plate-et felesleges megpróbálni?

(#72186) arcitec válasza dqdb (#72184) üzenetére


arcitec
addikt

Szia! Milyen bluetooth billentyűzetet ajánlanál, ár/érték/használhatóság szempontból, amit érdemes megvenni max úgy 30eft-ig. (Esetleg ha több, de csak akkor ha nagyon javasolt).
A magyar kiosztás az fontos lenne. Semmi csicsa nem kell, esetleg ha van háttér világítás az jó lenne.

[ Szerkesztve ]

(#72187) Molydeus válasza dqdb (#72184) üzenetére


Molydeus
senior tag

Szép nagy lett így az M oszloppal és az F sorral.
Azt sem értem, hogy miért vették ki a 2. FN-t a jobboldali Space mellől. Szerintem az kifejezetten hasznos a Q8-nál.

M.

(#72188) stellaz


stellaz
addikt

Megjött a Keychron K6. Fasza kis cucc, nagyon jó rajta gépelni, minőséginek tűnik az egész. A hangja tényleg elég durva, bár kolléganőm (most még) azt mondja, hogy nem zavarja, szerk: most már kezdi zavarni :D

Az angol kiosztás magyar billentyűzet beállítással érdekes módon semmilyen problémát nem okoz, ugyanúgy használom majdnem, mint a magyart, mindenesetre itt van a magyar kupak szett is. Sőt, ezen a teljesen vakon gépelés is sokkal sokkal jobban megy, nem is értem, hogy lehet ilyen különbség.

Mondjuk a nulla/ESC kombó azért véleményes, de ha hosszabb távon zavar a zavar a dolog, akkor veszek egy numpadot.
Az alt gr gombot megtaláltam, de melyik a sima alt? És akkor melyik lesz a control (azon van most az alt gr)? Illetve a magyar alt gr kisebb, mint az angol control gomb, aminek a helyére megy elvileg. Ez miért van így vajon?
Illetve az option gomb az szabadon állítható, ezért az a neve? A command gombot át lehet állítani? Gondolom Mac esetében lenne jelentősége.

Használtan szabad venni kapcsolókat? Apróban találtam K6-ból kiszedetteket, elvileg 2 hónaposak a teljesen billentyűzetre elég, csak egy működik belőle kicsit rosszabbul a leírás szerint. Illetve a barnával a gépelési élmény mennyit csökken, ha egyáltalán?

Illetve ez jó magas kis billentyűzet, lehet, hogy kéne egy kéztámasz hozzá, mert az alkarom így azért jobban fárad. Van valami ajánlott, a gyárin kívül?

Bocsánat a sok kérdésért, de azért előre is köszi, ha valaki tud válaszolni.

[ Szerkesztve ]

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72189) dqdb válasza micafighter (#72185) üzenetére


dqdb
nagyúr

Mennyire utálod magad? :DDD Plateless esetében még az 5 pines is néha macerás lehet, ha nem tökéletesen illeszkedik a kapcsoló (jellemzően túl kicsi a két oldalsó pin a kapcsolón), és igazgatni kell.

A forrasztás menete:
1. készülj fel arra, hogy a nyák maga nem tartja meg a kapcsolókat, ezért dobáld be az összes kapcsolót, aztán keményfedeles könyv ezek tetejére, és óvatosan fordítsd fejre az egészet úgy, hogy a kapcsolók a helyükön maradjanak
2. első körben a kapcsolóknak kizárólag a távolabbi lábát forraszd be, a másikat ne
3. most már a kapcsolók megmaradnak a helyükön, így a nyákot állítsd függőlegesbe, pákával olvaszd meg az ónt, miközben a másik kezeddel a kapcsolót a helyére nyomod, hogy függőlegesen jók legyenek
4. tegyél kupakokat a kapcsolókra, és szörnyedj el a vízszintes vonalak hiányán :D
5. a csálén álló kapcsolóknál ón megolvasztása, közben másik kézzel igazítás, mindezt újra és újra, amíg jó nem lesz
6. jöhet a kapcsolók másik lába

Vonalzó segíthet az igazításban, Geon ilyet ad a plateless W1-AT-hez.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72190) Molydeus válasza stellaz (#72188) üzenetére


Molydeus
senior tag

Az angol kiosztás magyar billentyűzet beállítással érdekes módon semmilyen problémát nem okoz, ugyanúgy használom majdnem, mint a magyart
:K Ezt szoktuk írni a magyar kupakot erőltetőknek, hogy érdemes egy esélyt adni egy másik (pl. ISO-UK) feliratnak, mert hatalmas a különbség a kínálatból és nem is biztos, hogy kell a magyar felirat, különösen ha megy legalább a félvakon gépelés.

Az ESC/0 kérdést elvileg meg lehet oldani, ha jól emlékszem úgy, hogy a K-k közül pont a K6-ra van nem hivatalos (?) VIA támogatás, abban át tudod szerkeszteni. Én pl. keveset használok ESC-et, így az alap a 0 és az ESC megy layerre. Azt nem mondom, hogy azonnal vágj bele a saját firmware-be, mert lehet, hogy meg tudod szokni így is, de opcióként ott van és biztosan kapsz segítséget is hozzá.

Ha minden igaz, alapesetben a Keychron a MAC-hez való feliratozású kupakokat rakja fel, ha átállítod a kapcsolót WIN-re, akkor az Option lesz a WIN, a bal Command az Alt, a jobb Command pedig az Alt Gr. Az Alt Gr azért kisebb, mert a Keychron 3 billentyűt szorít be a nyilak és a Space közé, így csak 1U széles kupak megy rájuk. Ez lehet kicsit kényelmetlen, ha hozzá vagy szokva a szabványos alsó sorhoz.

A Barna kapcsoló taktilis, tehát érzed leütés közben, hogy hol kapcsol, de nem kattog. Azt nem tudom, hogy a Gateron G Pro barnában milyen, a nem Pro nekem inkább reszelős érzés volt, nem döccenés, én ezért váltottam lineáris irányba. A Pronál lehet, hogy ez a kenés miatt másmilyen.

Ha jól emlékszem többen használnak HyperX csuklótámaszt K-khoz, de akár olcsóbbak is jók hozzá, ha találsz hozzá rövidebb verziót. Célszerű olyat nézni, ahol a szövetborítás körbe van varrva.

M.

[ Szerkesztve ]

(#72191) micafighter válasza dqdb (#72189) üzenetére


micafighter
nagyúr

Értem, köszi :R Akkor nem lesz instabil a forrasztással a kapcsoló, csak a beforrasztás több idő lesz.

2. első körben a kapcsolóknak kizárólag a távolabbi lábát forraszd be, a másikat ne
3. most már a kapcsolók megmaradnak a helyükön, így a nyákot állítsd függőlegesbe, pákával olvaszd meg az ónt, miközben a másik kezeddel a kapcsolót a helyére nyomod, hogy függőlegesen jók legyenek

Ezt egyébként 5 pines kapcsolókkal is így szoktam :DDD Nyilván ott az 5 pin miatt nem lesz olyan ferde, de így lesz teljesen a helyén a kapcsoló, teljesen a PCB-re nyomva, illetve ahogy említed az 5 pinessel is sikerülhet kicsit ferdére a kapcsoló.

4. tegyél kupakokat a kapcsolókra, és szörnyedj el a vízszintes vonalak hiányán :D

Néha az 5 pines kapcsolóknál is el szoktam, hotswap meg forrasztós PCB esetén is :DDD Nyilván nem lesz olyan csálé, lehet sokaknak fel sem tűnik, de főleg világos kupakokkal elég zavaró tud lenni, ha 1-2 kupakon látom, hogy kicsit ferdén áll. Akkor lehet a 3 pinest még az 5 pinesnél is egyenesebbre meg lehet csinálni, csak jóval időigényesebb :)

Ez a Switch Align Plate nem is hülyeség :) Úgy látom ilyesmit is lehet nyomtatni: https://www.thingiverse.com/thing:4440050 Plate forkom mondjuk már van, lehet előbb megpróbálom azzal, ha az nem lenne jó, akkor meg vonalzó :DDD

Más: Ikki68 Aurora R2-t nem próbáltad esetleg? Van hozzá több féle PCB, az egyik 1.2mm-es "Bodo", nagy flex-cutokkal, eléggé flexibilis: https://youtu.be/31p2W-9Vqg8?t=415 Kíváncsi lennék a Prophethez képest milyen. Ha minden igaz megjött a Prophet, holnap tudok érte menni és össze is rakom, egy half-platet a gyári PCB-vel, egy half-plate-et meg a DZ60 V2 Flex-Cut PCB-vel.

[ Szerkesztve ]

(#72192) stellaz válasza Molydeus (#72190) üzenetére


stellaz
addikt

Köszönöm, valóban, a windows kapcsoló meg is oldotta az alt, alt gr kérdést. A kisebb alt billentyű nem probléma, a teljes méretű billentyűzetemen is is ilyen kicsike.

A magyar kupak azért jól jön, mert a gyerek is használni fogja és még csak 8 éves, nem tud vakon gépelni.

Közben a barna szettet elvitték, úgyhogy még adok pár napot otthon megszokni a kéket, aztán ráérek rendelni. A kapcsolók gyártóit lehet keverni? Mármint kompatibilisek egymással?
Pl a cherry viloa nekem nagyon tetszett a crosair K60-ban és az elég halk is.

Jó lenne valami olyan bolt, ahol tényleg sok félét ki lehet problálni, hogy tényleges összehasonlítás alapján lehessen a legmegfelelőbbet kiválasztani.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72193) stellaz válasza Molydeus (#72190) üzenetére


stellaz
addikt

illetve valami nem stimmel, a jobb command ctrl lett, nem alt gr . A bal az valóban alt lett. De akkor hol az alt gr vajon?

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72194) Domonkos válasza stellaz (#72193) üzenetére


Domonkos
Ármester

A hasznalati utmutato elolvasva egy csomo kerdesedre valaszt talalsz... :U

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#72195) dqdb válasza stellaz (#72188) üzenetére


dqdb
nagyúr

Mondjuk a nulla/ESC kombó azért véleményes, de ha hosszabb távon zavar a zavar a dolog, akkor veszek egy numpadot.
Nálam az Escape kerül rétegre emiatt. Vagy a javasolt QMK firmware lehet megoldás, vagy egy egyszerű AutoHotkey script, ami megcseréli a két billentyűt, így az Escape lesz Fn+0 és nem fordítva.

Az alt gr gombot megtaláltam, de melyik a sima alt?
PC-n alatt Ctrl-Win-Alt a billentyűk sorrendje, Macen Ctrl-Option-Command, ez utóbbi keycode-ok alapján a Ctrl-Alt-Win sorrendnek felel meg., a kapcsolóról már kaptál infót. Az AltGr lényegében Ctrl+Alt páros, és a Space jobb oldalán van.

Használtan szabad venni kapcsolókat?
Igen, sőt a bekoptatott kapcsoló jobb, mint a vadonatúj. Kiforrasztott kapcsolót ellenben ne vegyél, csak olyat, ami hotswap billentyűzetben volt, mert a socketeknek túl vastag lehet az ónozott kapcsolóláb.

Illetve ez jó magas kis billentyűzet, lehet, hogy kéne egy kéztámasz hozzá, mert az alkarom így azért jobban fárad. Van valami ajánlott, a gyárin kívül?
A legjobb csuklótámasz a helyes kéztartás, amikor a csuklód a levegőben lebeg, a legrosszabb csuklótámasz az asztallapon pihentetett csuklóval és hátrafeszített kézfejjel gépelni. 60%-os csuklótámaszt keress, gyári vagy nem gyári, memóriahabos vagy fa, választék van bőven.

A kapcsolók gyártóit lehet keverni? Mármint kompatibilisek egymással? Pl a cherry viloa nekem nagyon tetszett a crosair K60-ban és az elég halk is.
Cherry MX kompatibilis kapcsolót bel tudsz tenni. A Viola vonal nem kompatibilis vele egyáltalán, és olyat még sehol sem láttam külön árusítva.

arcitec: nem én vagyok a megfelelő ember a kérdésed megválaszolására.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#72196) stellaz válasza Domonkos (#72194) üzenetére


stellaz
addikt

És tényleg, köszi, azt hittem ez a nyelvi sajátosságokból jön és nem lehet paraméterezni a billentyűzetet. Ezen kívül is találtam sok hasznos infót hozzá, azt is írja, hogy a sharpkeys-el lehet remapet csinálni, lehet, hogy ez lesz a megoldás az ESC - 0 kérdésére, bár majd még szokom, hogy így milyen, végül is az ESC-t is szoktam használni.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72197) stellaz válasza dqdb (#72195) üzenetére


stellaz
addikt

Köszönöm.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72198) stellaz válasza dqdb (#72195) üzenetére


stellaz
addikt

"A legjobb csuklótámasz a helyes kéztartás, amikor a csuklód a levegőben lebeg, a legrosszabb csuklótámasz az asztallapon pihentetett csuklóval és hátrafeszített kézfejjel gépelni."

Akkor a gyári csuklótámaszra nem is igazán van szükségem?

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#72199) Domonkos válasza stellaz (#72198) üzenetére


Domonkos
Ármester

A pozitiv doles minden billentyuzeten ergonomiai katasztrofa. Nem is ertem, hogy miert kell ezt tetozni a kihajthato labakkal... :(

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#72200) Molydeus válasza stellaz (#72192) üzenetére


Molydeus
senior tag

Elvileg lehet venni switch testereket, de abban nem úgy fog érződni a kapcsolás, mint a billentyűzetedben, legfeljebb egy általánosabb fogalmad lesz róla, hogy kb milyenek.
Ez a Cherry Viola elég egyedi, nem tudom lehet-e kapni és ha igen milyen áron megy. Gyárilag progresszív, felkeményedő rugóval szerelt kapcsolókra valószínűleg kapsz majd ajánlást a hozzáértőktől.
Lehetne azt is, hogy egy egyszerűbb kapcsolóban cserélsz rugót külön megvett progresszívre és akkor már egyben meg is kenheted őket GPL105-tel vagy valami hasonló folyékonyabb kenőanyaggal. Ezzel csak az a probléma, hogy kellene hozzá még switch opener és a kenőanyag (+ecset), kivárni amig megérkezik, némi gyakorlás és majd 70 kapcsoló kezelése, arról nem is beszélve, hogy akkor már egyből lehetne a stabilizátorokon is javítani...messzire vezet, nem biztos, hogy első körben érdemes.
Személy szerint azt mondanám, hogy ha tudod, próbálj ki valahol egy alap barna és piros kapcsolót, hogy eldöntsd, kell-e neked a taktilitás a kék után és az alapján tudunk mondani mindkettőre gyárilag is halkabb megoldásokat.
Amúgy jópáran elégedetten használják a K-kat a Keychron által gyárilag belerakott Gateron G Pro switch-ekkel (gyárilag kent, van újabb verziója is), amit tőlük most jó áron meg lehet venni külön is, ahogy pl. benyovszki4 is tette. Ha szimplán csak a kattogás zavar a kékben (ez csak az egyik összetevője a leütés hangjának, bár elég markáns, az tény :D ), akkor egy készlet Red vagy Yellow Pro-val (lineárisok, a sárga rugója egy kicsit nehezebb) vagy Brown Pro-val (taktilis) is elérhetsz jó eredményt.

M.

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.