Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68851) cigam válasza ubyegon2 (#68850) üzenetére


cigam
félisten

A kolléga arra céloz, hogy lövésünk sincs mit értesz azalatt ,hogy
1.: Ubuntu <> W10 között csak ubunturól tudom elérni a másik gépet.

Vagyis ha leírnád, hogy a másik gép milyen oprendszert futtat, milyen protokollal, és milyen beállításokkal készült a megosztása. Vagyis egy többszörösen bővített eset/rendszer leírás esetén nem csak te tudnád a részleteket, amik ahhoz kellenek, hogy érdemben segíteni tudjunk.

(HDD: NTFS) W10-W10 között jelszó megadás kellett, mire erre rájöttem...

Hálózati megosztások esetén lényegtelen a fájlrendszer típusa. Ezek szerint a másik gépen W10 fut. Na ez már haladás! Akkor marad a mit és hogyan osztottál meg.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68852) shadow1901 válasza cigam (#68851) üzenetére


shadow1901
aktív tag

"Vagyis ha leírnád, hogy a másik gép milyen oprendszert futtat,
milyen protokollal, és milyen beállításokkal készült a megosztása."

Ubuntu, Windows 10. NTFS azért volt fontos mert nem az Ubuntu fájlrendszerét próbálom elérni winről. " Ubuntu <> W10 között csak ubunturól tudom elérni a másik gépet..." Ez ennyire érthetetlen volt?! Alapbeállításokkal jobb gomb, tulajdonságok, megosztás, módosítás bepipálva, vendéghozzáférés bepipálva. További beállításokról fogalmam sincs, hát ezért vagyok a kezdő topicban.
VGA Driver és SSD a reggeli jó szándékú kollégának: 7 hsz-el korábban linkeltem a laptop típusát. GTX 960M-el nem gondolnám, hogy a server titulus a driverben normális. De ha ubuntunál ez a normális arról fogalmam sincs. SSD-ről van az összefoglalóban egy link. Megnéztem, még a tanításod előtt! 2 éves cikk, számomra kínai. Erre linkelsz egy 2015-ös cikket, aminek a közepén ott van a '17-es. Pontosításra nincs szükség, van aki frissebb nálad jóval korábban.

Kérdezz, bármit meg lehet oldani! | Inkább privátot írjatok!

(#68853) ubyegon2 válasza shadow1901 (#68852) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Illetve a driver valami Nvidia server X névre hallgat.

Ezt írtad, de komolyan gondoltad, hogy a laptop tipusából számomra kiderül majd, milyen drivert használ azon a gépen egy telepített Linux? :U

Tényleg kelleni fog az a fránya Látóasszonyok topikja!

Megnéztem, még a tanításod előtt! 2 éves cikk, számomra kínai. Erre linkelsz egy 2015-ös cikket, aminek a közepén ott van a '17-es. Pontosításra nincs szükség, van aki frissebb nálad jóval korábban.

Nem tanításnak szántam, hanem segítségnek ahhoz, hogy ki tudd bontani ezt a túl homályos kérdésedet: Kell SSD-vel mókolni valamit? Amúgy szerintem tanulni nem olyan ártalmas dolog, ha szükség van rá.....márpedig itt felmerül ez picinyt. ;) De ha neked jobb, hogy azért se válaszolsz a segíteni akaróknak..........

(#68854) looser


looser
addikt

Sziasztok, Windowst használok, de szükségem volt egy live linuxra, ami egy MX nevű disztribúció lett. Az alábbi képen a rendszer indulásakor használt látható font nagyon tetszik nekem, ennek tudjátok a nevét? Esetleg letölthető valahonnan?

Üdv :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#68855) cigam válasza shadow1901 (#68852) üzenetére


cigam
félisten

Ez ennyire érthetetlen volt?!
Igen. Ugyanis ha unbntu-ról eléred, Windows alól meg nem az a Windows topikba való kérdés, semmi köze linuxhoz.
Meghajtót vagy mappát osztottál meg? Fájl szinten is van jogosultsága a "vendégnek" (lásd mindenki), hogy az adott mappát olvassa/írja?

looser
Nézz bele az /etc/default/console-setup fájlba (Bár lehet az MX még nem systemd-t használ?)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68856) sh4d0w válasza shadow1901 (#68852) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Úgy tűnik, néhány alapinformáció hiányzik számodra, ajánlom az alábbi elolvasását.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/X_Window_System

https://www.coreinfinity.tech

(#68857) ubyegon2 válasza looser (#68854) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezeket a bitmap formátumokat .psf nem tudom mennyire tudod máshol használni, outline formátumok helyett .ttf. Nem szoktam fontozni, anno is csak kategórián belül csináltam.

Amúgy itt vannak console fontok, nézegetheted őket. Valamilyen TerminusBold tipus lehet konzolban, de tegyük hozzá, ha a boot utáni felbontásban jó valami, az nem biztos, hogy boot utáni felbontásban is jó lesz.

(#68858) cigam válasza ubyegon2 (#68857) üzenetére


cigam
félisten

Letöltöttem az MX linux-ot, és ott tényleg TerminusBold van a konzol konfigban. Kérdés ez mikor lép érvényre a boot során. Mert ahogy néztem a Grub-nak is lehet font-ot állítani. Mikor melyik, mettől meddig jut érvényre?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68859) ubyegon2 válasza cigam (#68858) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elkezdtem nézegetni ezeket a különböző font formátumokat meg minden kapcsolatos írást, de a végére úgy belekavarodtam, mint majom a házicérnába. :) Az tuti, hogy teljesen más kiterjesztést használ már a GRUB is, most Mint-ben úgy látom unicode.pf2 font van GRUB-ban.

Itt azért gondolom egyszerűbb cserélgetni, GUI-s programmal sokan még hátteret is raknak be! Ezt még nem éreztem szükségesnek, bár arra a fél másodpercre lehet, hogy dobna valamit az is a hangulatomon, már amikor egyáltalán be kell kapcsolni a gépet. :)

TerminusBold valószínűleg általános az Ubuntu deratíváknál.

[ Szerkesztve ]

(#68860) looser


looser
addikt

cigam, ubyegon2: nagyon köszönöm a segítségeteket!

Nos úgy néz ki, ez tényleg pf2 kiterjesztésű font lesz. Nem értek a linuxhoz sajnos, csak diagnosztikai céllal szoktam live disztrót elindítani, vagy merevlemez mentéshez, adatvisszaállításhoz. Szóval az első hsz-emben jelzett képen, amikor "indul a rendszer", az a GRUB-hoz tartozik? Úgy látom, Te is ((#68858) cigam) ezt kérdezed. Az iso-ban csak az alábbiakat találtam:

g:\boot\grub\fonts tartalma:

2019.05.26. 01:31 81˙350 7x13.pf2
2019.05.26. 01:31 2˙681 dejavu-sans-14.pf2
2019.05.26. 01:31 2˙940 dejavu-sans-16.pf2
2019.05.26. 01:31 5˙000 font.pf2

Viszont a (#68859) ubyegon2 jelzett hsz-ben a font remekül néz ki, köszönöm :-)
Olyan szögletes és mégis lekerekített, nagyon vagány :-D

Notepad screenshot:

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#68861) ubyegon2 válasza looser (#68860) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, ha ennyivel is segíthettünk, annak meg főleg, hogy neked tetszik ez a vagány font! :D
Nekem rémesnek hat, de ugye.....

Ami a képeden látszik az már a GRUB utáni állapot, amikor a kiválasztott rendszer Init-je kezd lefutni.

(#68862) looser válasza ubyegon2 (#68861) üzenetére


looser
addikt

Hát az ő és ű sajnos helyettesített, de angol szöveghez tökéletes. Ha még irc-elnék, ez lenne a fontom :-)

A tesztmondat Váncsa István alkotása; ezzel tesztelte a fontjait. Az ÉS-ben tördelt és szerkesztett is régebben.

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#68863) ubyegon2 válasza looser (#68862) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek, ékezetes karakterek nélkül jobb a helyzet, kétségtelen.

Most, hogy írtad, valóban elég Váncsás az a mondat! :D

(#68864) southernsun


southernsun
tag

Sziasztok!

Chakra (Hawking) linuxot tettem fel ma. Telepítettem Chromiumot. Van netkepcsolatom, de hangalapú keresésnél mégis azt írja hogy "Nincs internetkapcsolat". Mikrofon engedélyezve van. Korábban más linux verziókon is volt már ugyanilyen gondom. Linux Mintnél amúgy működött. Mi okozza ezt?

(#68865) CPT.Pirk válasza southernsun (#68864) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint alatt mitől lett jó? Vagy ott ment mindig simán?

Chakra gondolom le lett frissítve a telepítés után.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68866) southernsun válasza CPT.Pirk (#68865) üzenetére


southernsun
tag

Igen, Chakra frissítve lett, mégis fennáll a probléma. Mint 19-nél működött alapból. De Mint korábbi verzióinál is volt hasonló gond, meg egyéb verzióknál is, sokfélét próbáltam már.

(#68867) #07282432


#07282432
törölt tag

Sziasztok!

Remélem jó helyre írok:

Adott az aláírasomban szereplő gép és ha Linuxot futtatok LIVE-ba akkor no signalt kapok amit úfy tudok orvosolni hogy safe graphics-be futtatom,ekkor vn kép és telepíteni is tudom,ami sikerül is csak a kép el vn csúszva és hiába állitgatom a Kubuntu megjelenés ablkában illetve az Nvidia beállításaiban,nem jelenik mwg jól a kép. Kubuntu 19.04 és UEFI-ben van telepítve+Secure Boot kikapcsolva. (A gép HDMI-vel van összekötve a televizíóval mely egy 4K LG

Köszönöm a segítséget előre is.

(#68868) cigam válasza #07282432 (#68867) üzenetére


cigam
félisten

Jó bemenetre dugtad? Az a bemenet PC-re van állítva. Gyakran más eredményt kapsz másik bemenetre dugva, és a TV beállításaitól is függhet az eredmény.
Másik live distroval is próbáltad? MX linux, Fedora,...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68869) lev258 válasza #07282432 (#68867) üzenetére


lev258
veterán

Valószínűleg nomodeset-tel kellene indítani, telepítés esetén pedig majd a drivert is fel kell telepíteni.
A 19.04 támogatása a jövő év első hónapjaiban megszűnik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#68870) #07282432 válasza cigam (#68868) üzenetére


#07282432
törölt tag

A VGA kártyán HDMI meg Displayport bemenet van,a TV-be pedig HDMI 1 portra vn dugva. Linux Mint,Sparky Linux,Ubuntu,Kubuntu próbáltam. Megnézem Mx linuxal is.

(#68871) #07282432 válasza lev258 (#68869) üzenetére


#07282432
törölt tag

Megvárom a 19.10 verziót akkor,és megnézem azzal.

(#68872) I02S3F válasza #07282432 (#68871) üzenetére


I02S3F
őstag

Béta állapotban is felteheted, mert kiadáskor véglegesre fog frissülni. Azonban az újabb kiadás csak akkor segít, ha új hardverről van szó. Esetedben szerintem konfigurálni szükséges a rendszert.

(#68873) #07282432 válasza I02S3F (#68872) üzenetére


#07282432
törölt tag

Ezért se értem mert ismerősöm gépében megy a linux egy 1060 3GB kártyával és amíg nem volt benne a GTX950 addig nálam is futott egy INTEL UHD630-al.

[ Szerkesztve ]

(#68874) I02S3F válasza #07282432 (#68873) üzenetére


I02S3F
őstag

Terminálba üsd be lspci -knn | grep -EA2 'VGA|3D'
Mindkét vga-t látod?

És utána ezt lenne szükséges végigcsinálnod

(#68875) moleculez


moleculez
veterán

Sziasztok!
Uj vagyok a Linuxban, az elso telepitesemmel kinlodok.
Szoval adott egy 2009-es HP ProLiant gep. Erre szeretnek ugy friss Linuxot telepiteni, (majd jo lesz valamire alapon).
Linux Mint 19.2-vel probalkozom, telepito pendrive kesz , latja is a gep, mikor bootolna, mikor inditom a telepitest, akkor kapok egy hoszabb cache logot, aminek a vege az erdemi info: "write cache disabled, read cache enabled, doesn't support DPO or FUA"
Amire telepitenek, az egy Samsung Evo 860, ext4-re formazva. Probaltam a sajat eredeti SSD-jet (CentOS volt rajta), azzal is ugyanez.
Sajat mukodo gepem mac, ez fontos lehet ha valami program kell a megoldashoz.
Elore is koszi! :R

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68876) growler válasza moleculez (#68875) üzenetére


growler
őstag

Szia ! Csak ötlet !
Ha USB3-as aljzattal próbálkoztál, próbáld ki úgy, hogy a pent.- átdugod
egy USB2-es aljzatba.

(#68877) moleculez válasza growler (#68876) üzenetére


moleculez
veterán

Koszi a segitseget, szoval live modeban inditottam, ott futtattam az installert, az hagyta formazni az SSD-t, szepen felment, most happy van! Ismerkedunk Linuxxal. Eddig jo arc.
Egesz szepen muzsikal, pedig (meg) csak 1GB RAM van benne, meg egy Intel Pentium G6950 (2 x 2.8 GHz). Szo szerint kuka melett talatam a kicsiket, most jo sora van. (Asszony fogja a fejet, erzi hogy sokba lesz ez meg :DD ;] :C )

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68878) growler válasza moleculez (#68877) üzenetére


growler
őstag

1GB RAM mostanában nagyon kevés ! :(
Egy nagyon könnyűsúlyú rendszer kéne arra a gépre - és ha belefér
egy RAM bővítés - de telepíthető a "zram-config" csomag is.
Ez a fizikai RAM felét foglalja le, és erre tömörítve kerülnek az adatok
szóval, olyan mintha látszólag megnőne a RAM mérete.
Nem csodaszer, de bizonyos esetekben hasznos lehet.

(#68879) I02S3F válasza growler (#68878) üzenetére


I02S3F
őstag

"1GB RAM mostanában nagyon kevés !" - +1 Böngészéshez kevés lesz. Például a Facebook-hoz, Youtube-hoz.

(#68880) CPT.Pirk válasza moleculez (#68877) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Arra a gépre Mint-ből az XFCE felületes verziót javaslom, annak jelentősen kisebb igényei vannak, mint az alap Cinnamon felületes kiadásnak. 1GB ram mellett ez sokat számít.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68881) moleculez


moleculez
veterán

Egyelőre az volt a kérdés, hogy érdemes-e foglalkozni vele, mint fentebb írtam a gépet szó szerinti találtam. De most hogy látom, hogy él, kap RAM-ot, videókarit (nincs benne HDMI sem, elég retro flash volt VGA-t csavarozni :C ). Sőt netet sem látott még, kábelezni messze van, wifi meg nyilván nincs egy 2009-es szervergépben.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68882) moleculez


moleculez
veterán

de ha már RAM: a gyári oldal szerint, az alábbi RAM támogatott.
16GB Rakhatok bele közönséges DDR3 RAM-ot, vagy muszáj a szerver RAM?

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68883) Cirbolya_sen válasza moleculez (#68882) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Szia

Jobb minőségű nem ECC-s rammal is működni fog, ha a jellemzői megfelelőek, kis-közepes szervereknél használtuk már ezt a lehetőséget /HP, Dell, Fujitsu/

Cirbolya_sentinel

(#68884) I02S3F válasza Cirbolya_sen (#68883) üzenetére


I02S3F
őstag

De mivel nincs a gyártói ajánlottak között, ezért gondolom vásárlás előtt érdemes letesztelnie. (A memteszt nem 100%-os garancia a működésre)

(#68885) moleculez válasza I02S3F (#68884) üzenetére


moleculez
veterán

Rendeltem 4gb-t (ebayen kifogtam egy jó licitet, ennyit másra is elköltenék.), majd mondom mizu, ha megjött.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68886) ubyegon2 válasza moleculez (#68885) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó lesz az, legfeljebb 1GB-nak fogja látni az alaplap, akkor benne hagyod ezt és nem problémázik majd az 1-2 bites hibákkal.

Ugye nem Windows rendszergazda vagy?

(#68887) Cirbolya_sen válasza I02S3F (#68884) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

igen, tesztelni érdemes :)

Cirbolya_sentinel

(#68888) moleculez válasza ubyegon2 (#68886) üzenetére


moleculez
veterán

neeem csak egy egykori szerver konfig lett most a hobbyprojectem, még nem tudom mire fogom használni, valszeg ilyen itthoni netezős gép lesz, semmi komoly. Max Plex szerver itthonra.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68889) ubyegon2 válasza moleculez (#68888) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a rendszergizdás kérdést most már sűrűn fel fogom tenni, másik topikban ugyanis kolléga hagyta, hogy kilómétereket magyarázzak, utána persze benyögte, hogy azért ő ért a gépekhez mert rgizi..... :D

Sok esetben rgizi-k rosszabbak, mint a mezei home user, gondolom tiszta neked is, miért. Egyébként én anno azt hittem, hogy rendszergizdáknak ismerniük kell a Linux alapokat minimum, de előző cégnél rákérdeztem az ottani egizi-re és az a Marianna-árok mélységű bamba nézése mindent elárult. Plex-nek nem túlzás egy ilyen ólajtó méretű rackgép? :D

Amúgy mit is próbáltál ki először? Pont a legfontosabb részt hagytad le ugyanis......(ha megnézed, rgizda kolléga ugyanúgy nem írta le a disztró fontos részét)

[ Szerkesztve ]

(#68890) csixy


csixy
addikt

De jó! A logout.hu még a békebeli kinézettel rendelkezik. Kár hogy nem zöld.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#68891) Tanisz


Tanisz
senior tag

Sziasztok,

Egy kis tanácsot szeretnék kérni.

Adott egy "házi szervernek" és hálózati fájlmegosztásra használt kis gépecském:
AMD Athlon 5350 APU
4 GB RAM
120 GB SSD (ez az oprendszernek)
2 DB HDD, tárolt adatoknak

Szeretnék rá rakni egy linuxot, főleg ubuntu alapúban gondolkodom, azt ismerem a legjobban.

Melyik forkot ajánjátok?

A lényeg, hogy minél minimálisabb erőforrás igénye legyen :)
SSH-n és RDP-n is szeretném elérni, szóval szükségem van a GUI-ra is.
Futna rajta egy FTP is, torrent klienst is kapna, valamint a nyomtató is innen van hálózaton megosztva.

Ezeket néztem eddig, hátha jók leszenk: Lubuntu, Linux Lite, esetleg a Puppy Linux inkább?

Segítségeteket előre is köszönöm!

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#68892) PistiSan válasza Tanisz (#68891) üzenetére


PistiSan
addikt

Szerintem a felsoroltak közül a Lubuntu a legjobb választás, széles körben ismert, támogatott, ezzel lehet a legkevesebb szívás.

(#68893) lev258 válasza Tanisz (#68891) üzenetére


lev258
veterán

Én ugyanilyen APU és ennyi RAM mellett az Ubuntu MATE 18.04-et használom. Bár ennek sem rossz az erőforrás igénye, de a Lubuntu valóban jobban erre van kihegyezve.
Próbáld ki Live-ban, ami megtetszik, aztán lehet telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#68894) Tanisz válasza PistiSan (#68892) üzenetére


Tanisz
senior tag

Köszönöm :)

(#68893) lev258 nagyon szépen köszönöm Neked is :)

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#68895) moleculez válasza lev258 (#68893) üzenetére


moleculez
veterán

Egyébként a felsoroltakon kívül melyik Linux disztrók ajánlottak gyenge gépre?
Csak legyen GUI, általános gépként lenne használva.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68896) totron válasza moleculez (#68895) üzenetére


totron
addikt

Puppy. Kezes, keveset kér.

(#68897) sh4d0w válasza moleculez (#68895) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A kérdés, mit értesz GUI alatt? Teljesen felszerelt DE kell, vagy képes vagy használni WM-et is? Utóbbi lényegesen kevesebb memóriát használ, de nehezebb elsajátítani a használatát. Ha DE kell, bármelyik jó, amelyikre tudsz telepíteni LXDE-t.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#68898) growler válasza moleculez (#68895) üzenetére


growler
őstag

Pl. Peppermint 10 [link]
A 32bites verzió kevesebbel beéri, de több alkalmazás már nem
telepíthető rá. (Google Chrome, Skype)

(#68899) ubyegon2 válasza moleculez (#68895) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

melyik Linux disztrók ajánlottak gyenge gépre?

Linux Mint Cinnamon. Az én 10+ éves desktopom gyenge gép. Az van rajta.

(#68900) anorche1


anorche1
őstag

Gimpet nem lehet valahogy kicsit felgyorsitani? Mar a zoom is tetu lassu, de szinek allitgatasa is masodpercet vesz igybe. Virtualboxban futo windows10 -en is joval gyorsabban mukodik, ugyanezen gepen.
A beallitasokban az opencl -t bepipaltam.

Manjaro kde.
Dell e6440
i7-4800mq, 8GB ram, 850 pro ssd.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.