Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68601) cigam válasza #20749568 (#68600) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Hiba?!
Downgrade, vagy snap kiadás van a javaslatok között.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68603) ubyegon2 válasza #20749568 (#68600) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Juhúúú, a spotify már megint rakoncátlan! Amúgy ahol ugyanez a kérdés felmerült, még nincs válasz rá! (ennek nem örülsz) Ha most nem Cinnamont használsz, akkor próbáld ki másik kompozitorral.

Ami Brave böngésző hasonló bugjánál próbaként ajánlott volt az opció parancs mögé írása

--no sandbox
--disable-gpu
--disable-gp

hatása nem ismert, de tuti, hogy valamelyik sandboxos telepítéssel raktad fel! kicsi az esélye, hogy működni fog, ahogy olvastam, nem cli-s indítással csak nagyon lelassult az elindulás.
Van, akinél a rendszer és/vagy program frissülése megoldotta. (ja ez pont a Brave-nél volt)

Egyszóval amíg nem javul frissítéssel, addig teló/spotify páros marad! ;)

(nincs fenn spotify így csak gyorsböngészés alapján ezeket javallom hirtelen)

Amúgy a vaapi/vdpau fenn van? Ha igen, próbáld meg leszedni, ha nem, akkor fordítva! Ezzel viszont más rendszerbéli problémát okozhatsz. Javallat újra: teló/spotify páros

[link]
[link]
[link]
[link]

**************************
update
Látom már hasonló eredményre jutottatok! (hamarabb nem tudtátok volna) ;]
(mondjuk én downgrade-et nem vettem észre sehol)

[ Szerkesztve ]

(#68605) ubyegon2 válasza #20749568 (#68604) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de rövidre zártam a problémát, beléptem a Firefoxban

Ez most komoly? :D Nem baj, kicsit próbáltam pörgetni a zagyamat! Rá se tudtalak beszélni semmi beavatkozásra......... :(

[ Szerkesztve ]

(#68607) ubyegon2 válasza #20749568 (#68606) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Áttehetted volna mondjuk holnapra! :D Gépet persze magaddal kellene vinned, ez is igaz.

Nincs szerencséd, mert ilyenkor milyen jól jönne egy házi rendszergizda, ahogy toxin2 ft említené.

[ Szerkesztve ]

(#68608) herdsman12 válasza hódmaci (#68599) üzenetére


herdsman12
őstag

Nyomtatandó dokumentum Nyomtatás ablak - Oldalbeállítás - Oldalkezelés rendben?
Linux - Nyomtató - Tulajdonságok - Tesztoldal nyomtatás rendben?
Nekem más (tintás) tipus van, pontosan 5 mm-re nyomtat a lap tetejétől, szélétől.
Ha ez nem ok, akkor Nyomtatóbeállítások - Media size?, Feladatbeállítások - Szövegbeállítások - Felső margó?
Nem vágom, csak saccolom, hogy az LPR a hagyományos driver, a CUPS meg valami újabb szabványos, böngészőből elérhető felület.

(#68609) Nicotin


Nicotin
kezdő

Sziasztok nos kezembe akadt egy késő merevlemez ami tele van vírusal. Nincs semmi fontos adat már rajta szeretnék egy olyat csinálni mindent legyalulni róla ezt terminalbol milyen parancsal vagy mivel érdemes zero fill dolgot szeretnék rajta csinálni illetve ha szabad a pendriven is. PoP OS 19.04 használók.

[ Szerkesztve ]

(#68610) Rimuru válasza Nicotin (#68609) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha csak annyi indok van a nullázásra hogy vírusos akkor felesleges.
Egyébként dd, vagy ha újra formázol egy partíciót akkor is ott van a lehetőség a nullázásra.

Vigyázat, csalok!

(#68611) sh4d0w válasza Nicotin (#68609) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

/dev/urandom-mal végigírod random szeméttel - jó sokáig fog tartani.

https://www.coreinfinity.tech

(#68612) hódmaci válasza herdsman12 (#68608) üzenetére


hódmaci
senior tag

nyomtatók--> feladatbeállítások--> teljes oldal pipa

Így már kinyomtat mindent de most meg 5-6mm elhagy a lap tetejétől és úgy kezdi a nyomtatást.
Mintha zsugorítana.

"Media size" Ez mi?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#68613) errorcode06


errorcode06
őstag

Sziasztok!

Olyan, nem csicsás linux disztribúciót keresek, amit könnyű használni, illetve nem variálnak rajta minden frissítéssel.

Anyámnak lenne, hogy ismerkedjen kicsit az internet világával, a géphasználattal, stb.
A lapos egy HP 250 G7, i3 4gb ram, fhd kijelző.

Mit ajánlotok?

Előre is köszönöm!

"Well, Blizzard is dead. It is a corpse being puppeteered by Activision and Bobby Kotick" DesignerDave

(#68615) Sinkapeter válasza hódmaci (#68612) üzenetére


Sinkapeter
tag

Az a papírméret, elméletileg. Valószínűleg nem ugyanaz a problémánk, de nálam a KDE nem engedte a sima nyomtatóbeállításokon keresztül megváltoztatni az alapértelmezett tulajdonságokat, a CUPS-ban kellett megcsinálnom, azóta jó.

[ Szerkesztve ]

(#68616) errorcode06 válasza #20749568 (#68614) üzenetére


errorcode06
őstag

Köszönöm!

"Well, Blizzard is dead. It is a corpse being puppeteered by Activision and Bobby Kotick" DesignerDave

(#68617) herdsman12 válasza hódmaci (#68612) üzenetére


herdsman12
őstag

Papír méret lenne.
Ha minden beállítást átnéztél és nem találod a gubancot, akkor brother.hu telefon.
Előtte azért nézd át a CUPS beállításokat.
Ezt az 5-6 mm-t nem értem, a lap tetejétől 5-6 mm-re kezdi a nyomtatást?

(#68618) attilav2


attilav2
őstag

Sziasztok!
Arch linux
Beleütköztem egy Kde plasma indítási problémába.
Szokatlanul hosszan kinn marad a Kde splash screen, utána betölt megjelenik az asztal, de a tálca csak később jelenik meg.
Mit tudok tenni hogy tudom ezt debugolni? Mi okozhatja ezt? Teljes újratelepítés a megoldás? Nem szivesen raknám újra mert ez egy belakott jól bekonfigurált rendszer.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#68619) freelanced


freelanced
addikt

Üdv!

Tudja valaki hogy az intel nuc5i5ryh HD6000 grafikus chipes modellen fut-e mar rendben a Lonux (Debian) olvastam hogy voltak vele gondok.

Köszi!

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#68620) attilav2 válasza attilav2 (#68618) üzenetére


attilav2
őstag

Keresgéltem a "Kde stuck on splash screen"-re és egy találat azt javasolta hogy a kompozitor beállítások körül nézzek szét. Kikapcsoltam a kompozitort, és újraindítottam a kde-t, megszűnt a probléma, majd visszakapcsoltam a kompozitort és próbáltam indítani így is, ekkor is késlekedés nélkül betöltött. X akta :DDD

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#68621) MKLS


MKLS
aktív tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Solust használok, nincs dual boot.
Ma bekapcsoláskor az alábbi kép fogad:

Systemctl parancs után:

Valaki tudna adni egy lépésről lépésre szájbarágós utasítás sort, hogy hogyan tudnám életre kelteni?

Előre is köszönöm a segítséget.

(#68622) Rimuru válasza MKLS (#68621) üzenetére


Rimuru
veterán

Amit kapsz prompt oda ird be
fsck /dev/sdXY - ide azt a lemezt kellene amivel gond lehet - partuui alapjan meg tudod nezni.
Ez kerdezni sokat, igen/nem lehetosegek vannak - vagy ext eseten hasznalhato az -y kapcsolot itt mindenre igent mond.
utana reboot.

Vigyázat, csalok!

(#68623) MKLS válasza Rimuru (#68622) üzenetére


MKLS
aktív tag

Szia,
Köszönöm lefutott az fsck -y /dev/sda2

Megvolt a reboot és most ez van:

Mit kell tennem?

(#68624) cigam válasza MKLS (#68623) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

A dmesg parancsal ki kellene listázni a kernel üzeneteket, valami még nem tetszik neki.
Megvan még a telepítő pendrive? Egy live linux-al csekkolni kellene mindegyik fájlrendszert, ill. magának a lemeznek az állapotát (smart). Könnyen lehet a hogy az a lemez kezdett haldokolni, amiről indulna a gép. Ha van rajta fontos adat próbáld meg lementeni (ha eddig nemtetted meg).

Van külön /home partíciód?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68625) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok,

Ubuntu server-t használok dockerek futtatására, sokáig probléma mentesen de most az update nm működik : link [link]
Valakinek ötlet?

(#68626) sh4d0w válasza noorbertt (#68625) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A hibaüzenetek DNS hibára utalnak. ping megy név alapján?

https://www.coreinfinity.tech

(#68627) noorbertt válasza sh4d0w (#68626) üzenetére


noorbertt
őstag

DNS hiba lesz, volt azon a rendszeren egy adguard nevu reklamszuro, ami egy frissites alkalmaval elszallt es nem foglalkoztam vele. azota nincs fent dockerben es most ki is vettem a router beallitasokbol de a hiba meg mindig adott.
Egyszer mar volt hasonlo de ott a router atallitasa megoldotta a problemat.

(#68628) noorbertt válasza noorbertt (#68627) üzenetére


noorbertt
őstag

ezen a gepen van egy hassio is frissiteni sem engedi:

19-09-01 09:02:51 ERROR (SyncWorker_2) [hassio.docker.interface] Can't install homeassistant/qemux86-64-homeassistant:0.98.1 -> 500 Server Error: Internal Server Error ("Get https://registry-1.docker.io/v2/: dial tcp: lookup registry-1.docker.io on [::1]:53: read udp [::1]:46259->[::1]:53: read: connection refused").

Adguard is a 53 portot hasznalta

(#68629) sh4d0w válasza noorbertt (#68628) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nézz át mindent a /etc/network alatt, valsz valahol ott maradt az adguard, mint DNS szerver.

https://www.coreinfinity.tech

(#68630) haddent válasza noorbertt (#68628) üzenetére


haddent
addikt

Routeren azt mondod már átlőtted a dns szerót, tehát:

mv /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.bak
echo "nameserver 8.8.8.8" > /etc/resolv.conf

Már magában meg kéne oldja a problémát, kivéve ha maga a gép valami el... helyre van konfigurálva a resolv téren

Aha, nem :DDD Docker docs - container dns

bla bla bla lényeg nem tud on-the-go resolvot frissíteni a konténerekben, a végére még egy:
systemctl restart docker

[ Szerkesztve ]

(#68631) noorbertt válasza haddent (#68630) üzenetére


noorbertt
őstag

Ez volt a megoldas, koszonom mindkettotoknek :)

(#68632) ooszi


ooszi
senior tag

Üdv uraim, tv alá csináltam egy kicsi pc t, fimezni, torrent, zene, Ubuntu 18.04.3 LTS töltöttem le, a gépbe van 8 gb memória, intel uhd 630 vga, 240 gb nvme ssd, 500 gb hdd, gpt, uefi be telepítek.
240 gb ra menne a rendszer
500 gb adatok

Hogy particionáljam?

BY ooszi

(#68633) cigam válasza ooszi (#68632) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Bízd a rendszerre. Telepítés után pedig pl. a /media alá felcsatolod az 500GB-os lemezt.
UEFIS-s telepítő esetén
sda1 EFI 512MB
sda2 / 40GB (EXT4)
sda3 /home a maradék terület (EXT4)

sdb1 /media/filmek a teljes terület (ext4)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68634) ooszi válasza cigam (#68633) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia köszönöm, bios grup és swap nem szükséges?

BY ooszi

(#68635) cigam válasza ooszi (#68634) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

bios grup? Az mi?
Készíthetsz külön swap partíciót, de az SSD-n felesleges. Mostanában a swap fájl a divat. Mivel SSD-re kerül nem számít az esetleges fragmentáltsága. Itt leírják hogyan tudsz swap fájlt létrehozni( ha még nem tette meg a rendszer).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68636) ooszi válasza cigam (#68635) üzenetére


ooszi
senior tag

Thx

BY ooszi

(#68637) ubyegon2 válasza cigam (#68635) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

8GB fizikai mellé csinál a rendszer kb 1GB swapfile-t.

Az a grup a GRUB lenne! :D

Amúgy látod értelmét ebben az esetben egy külön létrehozandó /home-nak? Ha már azt javasoltad, bízza a rendszerre.....célszerű a /home-ot is rábízni. Nagy szükség úgy sem lesz rá, legalább a rendszer rugalmasan kezeli a többi rendszermappa mellett.

Mondjuk én ebben az esetben a 240GB NVMe SSD-t is erős pazarlásnak tartom.

[ Szerkesztve ]

(#68638) cigam válasza ubyegon2 (#68637) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

De akkor nem fog tudni hibernálódni. Ha már swap, akkor RAM méretű.
Ja... Hát nem hiszem hogy olyan sokszor menne bele az EFI-be, hogy átváltson legacy módba, de ez csak tipp a részemről.

Írtam hogy hagyja rá a rendszerre, de ha mégis kézzel akarja összelegózni, azt kb. így kellene. Szerintem is pazarlás, de lassan nem is lehet kisebbet kapni :D

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68639) ubyegon2 válasza cigam (#68638) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

De akkor nem fog tudni hibernálódni. Ha már swap, akkor RAM méretű.

De jobb is, ha messziről elkerüli a hibernálást, főleg, hogy SSD-nél nincs is sok értelme. (meg plusz hibalehetőség)

Szerintem is pazarlás, de lassan nem is lehet kisebbet kapni

Az OK, de NVMe? Sata-s azért jobban megérné, azt viszont nem tudom ebben a környezetben lehet-e számítani melegedésre, Sata abban is jobb!

(#68640) cigam válasza ubyegon2 (#68639) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Mi baj van a hibernálással?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68641) CPT.Pirk válasza cigam (#68640) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kb az, hogy ssd-k korában szükségtelen. Van ugye a sleep, amiben akár napokig elvan a gép, mert csak pár százalékot merül úgy. Ha meg hosszabb időre nem lesz használva, akkor ott van a leállítás lehetősége.

Van laptopom is, de már akkor se láttam értelmét a hibernálásnak, mikor még nem volt benne ssd. Ssd óta meg még annyira sem. Max aki kivett aksival használta a laptopját, annak lehetett érdekes...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68642) cigam válasza CPT.Pirk (#68641) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Mondjuk úgy hogy számodra szükségtelen. Pl. az én laptopom is már aksi nélkül teszi a dolgát, de ez egy dolog. Jópár asztali gépen is fut linux. Mivel gyengusz a gépem, gyakran nem fejezi be a dolgát (Pl. tegnap is egy több mint 5 órás renderelés futott rajt), ilyenkor mit tegyek?
- Kapcsoljam ki és holnap kezdjem előről?
- Tegyem sleep-be és bízzak abban hogy nem lesz egy kis áramingadozás?
- Hybernáljam, és másnap biztosan ott folytatódik a renderelés, ahol abbahagytam?

Nem meggyőzni akarlak, csak egy másik nézőpontot vázoltam fel, hogy nekem miért jó. A "plusz hibalehetőség" érdekelt volna inkább. Milyen problémát okozhat a hibernálás?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68643) Plasticbomb válasza CPT.Pirk (#68641) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Fogalmazzunk ugy, hogy egyeni preferenciad alapjan meg akarod mondani masnak, hogy csinalja? :)

PL en csinaltam egy 35GB swap particiot (32GB RAM melle), inkabb nem fajloztam: igy minden livedisk, minden linux telepites latja elsore, nem kell butykolnom vele, illetve en pl szoktam hibernalni az asztalimat is. Neha. Illetve ha nem bizol a laptop aksijaban, akkor is hibernalas. Volt ilyen laptopom. Egyszer csak se szo se beszed leallt. Beesett a fesz az akksiban.

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#68644) Plasticbomb válasza cigam (#68642) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Dual bootnal olovastam, hogy valamikor osszegabalyodott a rendszer, de egyszer olvastam, s az is mar honapokkal ezelott volt, azota nem hallottam plusz hibalehetosegrol...

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#68645) CPT.Pirk válasza cigam (#68642) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No de ha csak úgy jön egy áramszünet, akkor is buktad a renderelést. :) Ha fontos a munka, akkor sajnos egyedül a szünetmentes táp a megoldás, bár persze nem olcsó.

Hibával nem jár a hibernálás, nem is erre mondtam. Amúgy mikor ilyen hosszú renderelést vagy hasonlót csinálok, akkor itt hagyom a gépet éjszakára, aztán lekapcsol ha végzett. Mindig háklis voltam a zajra, eleve e szerint építettem a gépeimet, szóval lehet aludni a gépem mellett. :)

Plasticbomb: nekem is van swap partícióm. Csak általában üres. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68646) ubyegon2 válasza Plasticbomb (#68643) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fogalmazzunk ugy, hogy egyeni preferenciad alapjan meg akarod mondani masnak, hogy csinalja? :)

Annyira nem egyéni preferencia, inkább nálatok az, mert szar az akksitok a gépben. Normál esetben teljesen értelmetlen a hibernálás SSD esetén. :U

(#68642) cigam

A "plusz hibalehetőség" érdekelt volna inkább. Milyen problémát okozhat a hibernálás?

Nem a hibernálás okozza a plusz hibalehetőséget, hanem utóbbi időben egyre több rendszernél javasolt kikapcsolni, mert hibásan működik. Ubuntuk esetén olvastam erről, talán valami polkit-es dolog volt, de részletek már nincsenek meg.

[ Szerkesztve ]

(#68647) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#68646) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[GUIDE] How to hibernate to a swap file in Linux Mint 19.x

Nem erre az írásra gondoltam, de itt is sok hasznos dolgot összeszedtek a hibernálásról.

(#68648) cigam válasza CPT.Pirk (#68645) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Ez igaz, viszont a szünetmentes is lemerül egyszer... :K Amúgy meg irigyellek. Nekem downclock-olni kell az amúgy is gyengusz gépet, ha aludni akarok mellette(hangos a hűtés). Most keresem az utódját, és elég durva konfigokat lehet összerakni egy (jobbfajta) laptopárábó, de ahoz meg " monitor is kellene, ami megint egy vagyon... Marad a lottózás.

ubyegon2
Akkor én vagyok a mázlis kivétel, akinek eddig (még) nem okozott gondot.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68649) Plasticbomb válasza CPT.Pirk (#68645) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Nekem is, az esetek többségében, kivéve ha raengedek 16 Einstein@Home taskot, akkor neha bevág egy gigabytenyit a megnyitott 20-120 chrome ablakból swapra. Illetve talán akkor láttam még használatban, amikor unity3d vagy unreal enginet bzildeltem, futtattam. Örülök a 32 GB RAMnak emiatt, 16GBbol már elkezdtem rendszeresen kifutni win alatt, illet StarCitizen siman bevág 16GB adatot ramba... Llusz azért is van egy 512es 970 pro nvme ssdm is, hogy ha nagyon ki akarna futni a rambol akkor is lehetőleg olyan helyre swapoljon, ami gyors. Plusz StarCitizen is kellemesebben fut, gyorsabban tölti be az adatokat...

Uby: a hibernalas akkor is hasznos, ha nem akarsz megnyitni 10-20 ablakot/alkalmazást minden egyes alkalommal. Más kérdés, hogy azért nagyon ritkán kapcsolom ki az asztalit (már nincs laptopom), azért építettem vízhűtésesre, hogy tudjak mellette aludni amikor cryptot nyomtat vagy boincot futtatok.

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#68650) CPT.Pirk válasza Plasticbomb (#68649) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Star Citizen mennyire működik jól nálad? A 3.6-ot próbáltam nem rég, futott is, de a tényleg játszhatótól messze volt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.