Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68251) sh4d0w válasza vlesi69 (#68250) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Igen, az egy Linux.

https://www.coreinfinity.tech

(#68252) vlesi69 válasza sh4d0w (#68251) üzenetére


vlesi69
senior tag

Köszönöm! És mi tehet a gond a leírtak szerint?

(#68253) sh4d0w válasza vlesi69 (#68252) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Gőzöm sincs.

https://www.coreinfinity.tech

(#68254) sh4d0w válasza vlesi69 (#68252) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A helyedben próbálnék pendrive-ról Linux Mintet live-ban. Az Endless tudtommal elég trehány Linux.

https://www.coreinfinity.tech

(#68255) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Krusader alatt megoldható valahogy, hogy másolásnál kiírja az aktális sebességet?

(#68256) gerleimarci


gerleimarci
aktív tag

Létezik olyan fájlkezelő szoftver, amivel a egy Linuxot futtató gépet (Raspberry Pi 3B+ -Raspbian) el tudok érni hálózaton keresztül egy Windowsos laptopról és a Windows fájlkezelőhöz hasonló GUI-val rendelkezik? A gépen nincs desktop, csak SSH terminálon tudom babrálni.

(#68258) cigam válasza sh4d0w (#68254) üzenetére


cigam
félisten

trehány :F Ez alatt pontosan mit értesz?

vlesi69
nyiss egy terminált és írd be a dmesg parancsot. Az üzenetekből lehet kiderűl mi a gond. Ha nem, vidd el szervízbe, ott majd a szakik megszakértik. Könnyen lehet HW-es hiba lépett fel.

gerleimarci
Bármelyik ftp program jó, ami ismeri az sftp-t.Pl. FileZilla, de WinSCP-t direkt erre hozták létre, és a TotalCommander-hez is van sftp filesystem plugin..

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68259) Dave™ válasza gerleimarci (#68256) üzenetére


Dave™
nagyúr

putty-val belépsz SSH-n és mc

CPT.Pirk ehhez miért kell live linux?

[ Szerkesztve ]

(#68260) sh4d0w válasza cigam (#68258) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Azt, hogy nagyon sok a panasz rá - nem csak itt.

https://www.coreinfinity.tech

(#68261) RaZroX


RaZroX
addikt

Sziasztok!

Egy régebbi HP laptopot vettem elő, W7 volt rajta, el is indult gond nélkül. Fel raktam rá egy Lubuntut és a telepítés befejeztével, az újraindítást követően ezt írta ki: "non-system disk or disk error replace and strike any key when ready"
Újrahúztam még egyszer, ezúttal kézileg partícionáltam, de megint ezt írja. Már állítgattam az IDE és AHCI között a biost de ezt sem segített. Mi lehet a gond ?

This is the way

(#68262) Cirbolya_sen válasza RaZroX (#68261) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

A bios-ban nezd meg a boot sorrendet, es probalj boot menuvel is inditani.

Cirbolya_sentinel

(#68263) I02S3F válasza RaZroX (#68261) üzenetére


I02S3F
őstag

A háttértár 100%-os?HDSentinel?Smart adatok?

(#68264) RaZroX válasza Cirbolya_sen (#68262) üzenetére


RaZroX
addikt

Sajnos ez nem segít.

This is the way

(#68265) Cirbolya_sen válasza RaZroX (#68264) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

mivel írtad és milyen móddal az iso-t?

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#68266) csixy válasza RaZroX (#68264) üzenetére


csixy
addikt

A telepítőt vagy DVD-re, vagy pendrájvra DD módban kellene kiírni.
El kellene előre dönteni, hogy UEFI, vagy Legacy módban kívánod-e telepíteni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#68267) coco2 válasza ubyegon2 (#68234) üzenetére


coco2
őstag

Ha nekem Linux és Windows gépek közötti port forwarding problémám van, az a Linux vagy a Windows topicba való "hivatalosan" :F

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#68268) I02S3F válasza coco2 (#68267) üzenetére


I02S3F
őstag

Mindkét oprendszerben lehet oka ennek a problémának.Én például a rendszergazda topicba mennék vele. Nem tudom hálózatos topic van-e.

(#68269) Frawly válasza coco2 (#68267) üzenetére


Frawly
veterán

Az leginkább hálózatos topikba való, főleg annak okán, hogy valami hálózati eszközzel vannak összekötve, pl. router, switch, stb.. De akár az mehet mindkét OS topikjába is.

(#68270) anorche1


anorche1
őstag

Manjaro kde, dell e6440

A hazban van az emeleten, es foldszinten is wifis router. Az iphone -om hibatlanul kezeli oket, azt hasznalja, amelyiknek erosebba vetel. A gep meg mindig az utoljara porbalt halozatot probalja eroltetni. Nem szamit, hogy olyan gyenge a jel, hogy pingelni sem lehet, O akkor is arra megy fel. Ezen lehet valahogy allitani, okositani, hogy ne az utoljara hasznaltat eroltesse, ne nekem kellen kezzel a masikra csatlakozni, hanem ezt megtegye magatol?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#68271) bringasisti


bringasisti
őstag

Üdv. Mindenkinek. Most tértem át Linux- ra és máris van egy kis gond. HP LaserJet M1132 MFP nyomtatom van és van olyan adatbázis az interneten ahol írják hogy a Linux támogatja, de mikor automatikus keresést indítom nincs találat és a manuális keresés esetén meg 100 eshetőség között nincs az én nyomtatom. Ezek a Linux verziók egyformán támogatják a nyomtatót vagy ha az egyik nem támogatja azért egy másik verzió esetleg igen? Most nincs olyan hangulatom hogy vegyek egy másikat. Köszönöm a válaszokat

BENEFON DELTA--------N8

(#68272) cigam válasza bringasisti (#68271) üzenetére


cigam
félisten

Felesleges topikot váltani. Többé kevésbé itt is ugyanazok az arcok vannak ... ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68273) CPT.Pirk válasza bringasisti (#68271) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A HP cuccokhoz saját programot adott ki a HP, amit HPLIP néven találsz. Nem írtad a disztrót, de Ubuntu alatt pl. a hplip-gui programot kell telepítened, majd azon belül megkeresni a nyomtatót. Elég egyszerű, next-next-finish jellegű a cucc.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68274) cigam válasza anorche1 (#68270) üzenetére


cigam
félisten

Esetleg ez segíthet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68275) bringasisti válasza cigam (#68272) üzenetére


bringasisti
őstag

Másikban javasolták :)

BENEFON DELTA--------N8

(#68276) bringasisti válasza CPT.Pirk (#68273) üzenetére


bringasisti
őstag

Mikor az Ubuntu volt fent akkor a hplip is fent volt. Az volt a gond hogy manuális keresés más gépeket ad meg mint ahonnan letöltöttem a hplip- et vagyis Ubuntu alkalmazást használva nincs a jegyzékben. Most 18.3 van fent a gépen

BENEFON DELTA--------N8

(#68277) CPT.Pirk válasza bringasisti (#68276) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És most mi a helyzet? Amúgy frissíthetsz Mint 19.1-re, újabb csomagokat kapsz vele.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68278) bringasisti válasza CPT.Pirk (#68277) üzenetére


bringasisti
őstag

Én 2 napja ismerkedtem a Linux rendszerrel meg a 18.3 van se tudtam előre lépni ismeret hányan miatt. Az Ubuntu kert PLD fájl telepítést csak azt nem tudom hogy mi az és honnan lehet leszedni. Egyébként az én igényeket az a rendszer jobban kielégítette volna. 18.3 ra hogy tudok frissítést kérni.

BENEFON DELTA--------N8

(#68279) CPT.Pirk válasza bringasisti (#68278) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ubuntuból milyen verziót töltöttél le? Itt arra gondolok, hogy 18.04 LTS vagy 19. valami.

Mint-ből amúgy egy régebbi verziót töltöttél le, most 19.1-nél tartanak, mint hivatalos kiadás. Lehet frissíteni a tiedet erre, de 2 nap után még talán egyszerűbb felrakni egy friss 19.1-es iso-t. Az is elérhető 3 különféle felülettel, ízlés szerint.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68280) bringasisti válasza CPT.Pirk (#68279) üzenetére


bringasisti
őstag

Az Ubuntu az a szervizben lett felrakva mert a gép teljes cserén nem át, nem tudom milyen verzió volt. Most a 18.3 van fent csináltam frissítést elég sokáig töltött le de maradt a 18.3 Cinnamon verzió 3.6.6

[ Szerkesztve ]

BENEFON DELTA--------N8

(#68281) cigam válasza bringasisti (#68280) üzenetére


cigam
félisten

Nyugodtan tedd hozzá hogy Mint. Mink ezt nem tudjuk magunktól kitalálni, csak tippelünk a verziószámaid alapján.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68282) bringasisti válasza cigam (#68281) üzenetére


bringasisti
őstag

Pontosan itt van a probléma: én nem tudom minek van jelentősége és nem mindig tudom követni a tanácsot. Ezért írtam a verzió számot. Idegesít hogy mindenhol a jelszót kérik a a másik topikban volt is szó róla de hogy a kulcs hol van azt senki nem mondta meg.

[ Szerkesztve ]

BENEFON DELTA--------N8

(#68283) I02S3F válasza bringasisti (#68282) üzenetére


I02S3F
őstag

Ha jól tudom a "start menü"-ben tudsz keresni úgy, hogy megnyitod, vagyis nyomsz egy super gombot (windows gomb) és elkezdesz gépelni. Viszont Mint esetében ebben nem vagyok biztos. Azért kérik tőled, hogy milyen oprendszer van fenn, mert sokféle felület van és természetesen ezek (ill. a felépítésük is) eltérnek egymástól.

Szerk.: A Linux használata szerintem nem nehéz, viszont a nyomtatókkal szerintem pont szokott gond lenni. Tehát eleve egy nem könnyű problémába ütköztél bele. Adj időt a megoldásnak.

[ Szerkesztve ]

(#68284) bringasisti válasza I02S3F (#68283) üzenetére


bringasisti
őstag

Érdekel a dolog, leköti a figyelmemet, már majdnem minden megy de ha a nyomtató halott akkor kénytelen leszek a zsebemben turkálni és venni egy Windows telepítőt

BENEFON DELTA--------N8

(#68285) CPT.Pirk válasza bringasisti (#68280) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ami lement, az a normál frissítések, a 18.3-hoz. Elvileg csak ennyi a frissítés elindítása: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68286) cigam válasza bringasisti (#68282) üzenetére


cigam
félisten

Mi és mikor kér jelszót? Egy W10 licence árából szép nyomatókat lehet venni. ;)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68287) ubyegon2 válasza bringasisti (#68284) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Mint nem kér jelszót a rendszer módosítással kapcsolatos dolgokon kívül. (próbálom minél szakszerűtlenebbül fogalmazni), ami jelszót kér egy már nem meglévő asztali kezelőfelület kivételével, az a Chrome/Chromium böngésző. Vagy használj Firefoxot vagy csináld, ami ebben a két hsz-ben van!

A nyomtatóról már esett szó, írtam, hogy az Ubuntu topikban ajánlott pluginra Mint alatt is szükséged lesz. Az nem elég, hogy letöltöd a plugint, ezt futtathatóvá kell tenned és lefuttatnod!

Amikor felraktad a Mint Cinnamont és nem live-ban kínlódsz, jönnek a részletek is. Ennyi idő elég volt live módban, hogy eldöntsd, tetszik-e a rendszer. Telepítsd most már végre!

Nincs nyomtatóm, de a másik topikban írtak alapján egyértelmű, hogy csak a pluginnal fog működni az a verziószámú nyomi, ami neked van.

(innentől nem vauzok bele, egyrészt nincs nyomtatóm, másrészt itt vannak a hozzáértők) ;)

Ha valami nagy baromságot írnak, akkor jelzem max. ;)

[ Szerkesztve ]

(#68288) bringasisti válasza CPT.Pirk (#68285) üzenetére


bringasisti
őstag

Várok míg kipróbáljátok megismerjük javítják a hibákat.

BENEFON DELTA--------N8

(#68289) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#68287) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt elfelejtettem, hogy maradj nyugodtan a már pendrive-on lévő 18.3-as Mint Cinnamonnál, jelenleg pontosan ugyanolyan jó az számodra, mint a 19.1! Nem kell most tovább bonyolítani a dolgokat, főleg ha már ezzel ismerkedtél, zavaró lehet a Cinnamon 4.x verzió némely újítása!

Ebbe csak azért vagyok oly bátor belevauzni, mert mindkét verziót megjelenése óta használtam, most is megvan mindkettő. Aki ezeket nem használja állandóan, lehetőleg ne akarjon mást mondani.... ;)

(#68288) bringasisti

:F Jó, akkor csináld úgy, ahogy a kollégák javasolták, nem kavarok bele inkább! ;) Remélem nem zavartalak össze. Ettől még a másik topikban ott a javasolt működő megoldás, már írtam, hogy tök mindegy, hogy Ubuntu vagy Mint! Feladom a győzködést. :N

[ Szerkesztve ]

(#68290) bringasisti válasza cigam (#68286) üzenetére


bringasisti
őstag

Gyakorlatilag mindig már kezdek ideges lenni. Nyilván mindenhová benézek hogy haladni tudjak. Illesztőprogram kezelő, szoftver források,

BENEFON DELTA--------N8

(#68291) CPT.Pirk válasza bringasisti (#68288) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem fölösleges várni, a 19.1 már kiadott, végleges kiadás. Amin dolgoznak a háttérben, az már a 19.2 meg a 3. Azért kellene frissítened, hogy friss hplip csomagot kapjál, annak feltétele a Mint 19.1 megléte.

Egyébként már nem tiszta, hogy most hol tartunk. Rakátl hplip-gui -t a mostani Mint 18.3-ra?

ubyegon2: ez most Live rendszer? Nem a 18.3 van feltelepítve a gépre?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68292) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#68291) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem támogatja a legfrissebb hplip sem a kolléga nyomtatóját, csak a pluginnal fog működni.

3.17.10+repack0-5 van most amúgy a 19.1-ben, ez meg a friss: 3.19.6

Szerintem még live-ban próbálgatja a kolléga....azért is van a magyar nyelvvel a sok gubanc.

[ Szerkesztve ]

(#68293) bringasisti válasza ubyegon2 (#68289) üzenetére


bringasisti
őstag

Igen nem szeretem a frissítést azonnal mert még a Nokia N8 időben volt hogy egy frissítés az egész topik telefonját elbaszta. Még aznap jött 2 javítás, szóval óvatos vagyok. Telepítettem, sőt az Ubuntu törölve lett. Már minden amire napi szinten kell megy csak a helyesírás kidob 10 angol 10 portugál stb. beállítást magyar nincs köztük ami azért jó volna meg a nyomtató esetén nem látok olyan állítási lehetőséget mint a Ubuntu esetén volt. Ott említik a PPD fájl feltöltési lehetőséget mi az ? Most szedtem le a saját kínálatból a Chromium ot és kért jelszót. Az az igazság hogy megbízók magamban és szívesen törölném

[ Szerkesztve ]

BENEFON DELTA--------N8

(#68294) ubyegon2 válasza bringasisti (#68293) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen nem szeretem a frissítést azonnal

Értem. A 18.3-at is rendszeresen kell/lehet frissíteni 2021-ig! Amiről Kapitány beszélt, az egy másik verzióra való frissítés, ettől a rohadt qrva nagy keveredéstől próbáltalak megóvni! :W

Ezek LTS kiadások, nagyon ritkán okoznak gondot a frissítések. A szutyok telefonokat ne keverjük ide....

Ott említik a PPD fájl feltöltési lehetőséget mi az ?

Felejtsd el most már az Ubuntu-t, amit telepítés után a Mint ír, azzal foglalkozz. Ha továbbra is kevered a dolgokat, bele is fogsz keveredni!

[ Szerkesztve ]

(#68295) bringasisti válasza ubyegon2 (#68294) üzenetére


bringasisti
őstag

Azt direkt töröltem.

BENEFON DELTA--------N8

(#68296) ubyegon2 válasza bringasisti (#68295) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! A helyedben szépen elkezdeném átolvasni a Barátságos Linux című linkelt cikket, a Mint telepítését is leírja szépen lépésenként! :)

(#68297) bringasisti válasza ubyegon2 (#68296) üzenetére


bringasisti
őstag

Rendben

BENEFON DELTA--------N8

(#68298) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Vettem nemrég egy RPI3-at torrent és ftp szervernek.

Raspbiannal használom, transmission és proftp van fent, az otthoni hálózaton kiválóan működik, a két pc-ről gond nélkül elérem, az lenne a kérdésem, hogy miképpen tudnám kívülről elérni a szolgáltatásokat (pl. munkahelyről)?

Let the Zone take me if I am.

(#68299) Rimuru válasza kutga (#68298) üzenetére


Rimuru
veterán

FTP nem biztonsagos, szoval azt ne engedd ki belso halon kivulre.
Egyebkent nulla infoval kb ennyit tudok mondani.
Routerben port forward arra amit ki akarsz engedni (pl 22 -> 192.168.1.101:22).
Plusz nem art egy dynamic dns se, erre van egy par szolgaltatas (pl duckdns, freedns, stb), általában ezt tudják a routerek is.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#68300) Cirbolya_sen válasza kutga (#68298) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

még szóba jöhet a VPN is, kérdéses, hogy a céges hálózat mit enged meg ;)

Cirbolya_sentinel

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.