Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68151) magmakocka


magmakocka
aktív tag
LOGOUT blog

Üdv!
mesa-egl, opengl megoldotta a problémát de kilépésnél megint egl hibát dob, hogy nem találja.

[ Szerkesztve ]

- Töröltem a hívásátirányítást a kóddal, de nem jó! - Milyen kóddal? - Rácsos linzer, rácsos linzer, 002, rácsos linzer és a küldés gomb .

(#68152) coco2


coco2
őstag

Linux üzemeltetési kérdés.

Linux alatt vannak külön kötetek mount-al egyesével összecsatolva a helyi file-rendszerbe. Windows alatt is elérhető formában kellene hálózati drive-ként megosztani őket egyben. Például van egy helyi "üres" gyökér "/win_net", és mounttal behúzok köteteket "/win_net/egyik" meg "/win_net/másik" pontokra. Windows alól meg olyat lenne jó látni hálózati drive-ként, hogy egy darab "z:" driveon a főkönyvtárban ott vannak az "egyik" meg a "másik" mappák. Az ilyesmi működik alapból, vagy problémás?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#68153) sh4d0w válasza coco2 (#68152) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

samba kell, nagyon nem kezdő móka.

https://www.coreinfinity.tech

(#68154) MineFox54 válasza sh4d0w (#68153) üzenetére


MineFox54
őstag

Távolról sem vészes.

(#68155) weiss válasza weiss (#68137) üzenetére


weiss
addikt

Na, reggel frissítettem. Észrevételek:
- Az SSH konfigja konfliktolt össze, de meghagytam a régit, működik. Syslogban van pár bejegyzés, hogy vannak benne elavult részek.
- A php-curl széjjelhalt, le kellett gyalulnom a komplett php-t és újrarakni mindent.
- Rsync eltűnt, újra kellett rakni ezt is.
- Ami még érdekes volt, hogy frissült az OpenSSL, és a default beállításokkal nem megy az otpbankdirect.hu cURL-ból, mert gyenge kulcsot használnak vagy mi. A /etc/ssl/openssl.cnf fájlban a CipherString = DEFAULT@SECLEVEL=2-t átírtam 1-re, és így jó.
- Szintén a syslogban vannak fail2ban bejegyzések:
/lib/systemd/system/fail2ban.service:12: PIDFile= references path below legacy directory /var/run/, updating /var/run/fail2ban/fail2ban.pid → /run/fail2ban/fail2ban.pid; please update the unit file accordingly.
Remélem majd javítják.

[ Szerkesztve ]

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#68156) kovaax válasza MineFox54 (#68154) üzenetére


kovaax
őstag

Feltéve, ha be tudsz jelentkezni távolról! :R

-=- There's no place like /home -=-

(#68157) gregory91 válasza magmakocka (#68142) üzenetére


gregory91
senior tag

A fbcon-ról egy ilyet találtam[link].

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#68158) #10034944


#10034944
törölt tag

Sziasztok!
A "régi" gépemen Linux Mint 18.3 xfce volt, gondoltam kipróbálom a 2200g-n, gyakorlatilag az asztal is laggol.
Ötlet?

(#68159) Rimuru válasza #10034944 (#68158) üzenetére


Rimuru
veterán

Újabb rendszer amiben sokat fejlődött a ryzen/radeon?

Vigyázat, csalok!

(#68160) CPT.Pirk válasza #10034944 (#68158) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Javasolnám a lefrissítését. Ismerősöm járt most úgy a 18.3-as Mint-tel, hogy nem ment az új céges gépen a grafikus gyorsítás, minden lagolt, mert egyszerűen nem volt hozzá való vga driver, túl új volt a hardver...

Frissítsd le a rendszert 19-es Mintre.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68161) #10034944 válasza CPT.Pirk (#68160) üzenetére


#10034944
törölt tag

19-es Mint elvben 4.15 kerneles, közben én is keresgéltem, és minimum 4.15 kell, lehet/érdemes kernelt frissíteni 4.16-ra esetleg 17?

(#68159) colomb2
Pontosan. :)

(#68162) CPT.Pirk válasza #10034944 (#68161) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És már az is régi... Egy gyors megoldás a teljes frissítés helyett az UKUU-val kernelt cserélni a mostanin, jelenleg az 5.2-es kernel az utolsó hivatalos, nyugodtan mehet fel.

Én a helyedben viszont a teljes frissítést csinálnám, ami után még mindig lehet újabb kernelt feltenni az ukuu-val. Új kernelnek meg úgy általában mindig van értelme / haszna.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68163) #10034944 válasza CPT.Pirk (#68162) üzenetére


#10034944
törölt tag

Ok, köszönöm!

(#68164) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Van egy nagyon gyenge debianos gép(orange pi zero). Szeretnék rá pip-el telepíteni egy programot, de nem megy végig a telepítés, gondolom a gyenge erőforrások miatt. Van erre valami megoldás?

(#68165) Cirbolya_sen


Cirbolya_sen
aktív tag

Sziasztok

Ubuntu 18.04-et valahogy frissítették, lehet hibásan, hálózati kapcsolat működik /routeren keresztül/ a ping pl. a 8.8.8.8 válaszol, viszont a DNS névfeloldás nem: ping: google.com: A név vagy a szolgáltatás nem ismert

A hálózat működését néztem fix ip-vel és DHCP-vel is, a resolvconf-ot is javítottam már, a helyzet nem változott

Cirbolya_sentinel

(#68166) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#68162) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

UKUU-t már nem célszerű javasolni. ;)

[link]
Index of /~kernel-ppa/mainline

(#68165) Cirbolya_sen

viszont a DNS névfeloldás nem: ping: google.com:

Ezt hová írod be?

[ Szerkesztve ]

(#68167) Cirbolya_sen válasza ubyegon2 (#68166) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

A terminálba, a böngészőbe természetesen www.google.com szerepel :))

nslookup www.index.hu

Server: 127.0.0.53
Address: 127.0.0.53#53

mintha szét lenne hullva a hálózat/dns kezelése szegénynek

Cirbolya_sentinel

(#68168) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#68166) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennyit megér szerintem, ha Ubuntu vonalon kell a friss kernel és nem akarod lefordítani magadnak. Mondjuk ez utóbbi egyáltalán nem bonyolult, csak gép kell hozzá.

DrojDtroll: nem valami olyan gond van, hogy pl. nincs elég ram? Nincs valami hibakód vagy ilyesmi?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68169) ƵøŁĭ


ƵøŁĭ
veterán

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani könyvet vagy jegyzetet annak érdekében, hogy minnél jobban elsajátítsam a rendszer lehetőségeit. Szakdolgozatomhoz lenne szükséges megtanulnom a Linux használatát. Köszi előre is.

(ง'̀-'́)ง(ง'̀-'́)ง

(#68170) CPT.Pirk válasza ƵøŁĭ (#68169) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A szakdoga témája a Linux, vagy a szakdoga megírásához kell valamilyen formában a Linux? Szóval pontosan mire van szükséged?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68171) ubyegon2 válasza Cirbolya_sen (#68167) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ping google.com

Terminalban jobb lenne a : nélküli formátum, bár lehet, hogy úgy írtad.....

Ilyen netes gondokkal elég nehéz sokszor mit kezdeni, nekem amikor gondom volt, kiderült 2 nap szívás után, hogy szolgáltatói oldalon volt gubanc.

(#68172) ƵøŁĭ válasza CPT.Pirk (#68170) üzenetére


ƵøŁĭ
veterán

A megírásásához szükséges. Alapvető parancsoktól a komolyabb szintaxisokig. Mivel ismeretlen számomra a téma így konkretizálni nem tudom.

(ง'̀-'́)ง(ง'̀-'́)ง

(#68173) CPT.Pirk válasza ƵøŁĭ (#68172) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyszer fusd át a téma összefoglalót, utána már szerintem könnyebb lesz megfogalmaznod, hogy mire van még szükséged.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68174) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#68168) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem én, bár home usernél fura, ha fizetős kernel frissítőt kell venni, én többnyire wget-es módszerrel szedtem le, de az Ubuntu-s PPA-ban is ott van az 5.2-es is, friss Ubuntu/Mint-ben meg tárolóban 4.19 is van, annál ritkábban kell frissebb. A kolléga Ryzenjéhez is elég lenne az is. Mondjuk én a régi hw-ekkel nem nagyon tudhatom.... :N

De sokan nem tudták/tudják, hogy egy ideje fizetős lett az UKUU, inkább csak azért említettem meg. Saját véleményem az, hogy ha fizetős segédprogramokat akar valaki használni, arra ott a Windows.

(#68175) Cirbolya_sen válasza ubyegon2 (#68171) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

bocsi, csak írtam, és nem használtam a szerkesztést :R

a hálózattal nincs gond, néhány gép, win-linux zakatol körülöttem :D
csak ez az egy rosszalkodik

Cirbolya_sentinel

(#68176) I02S3F válasza ƵøŁĭ (#68172) üzenetére


I02S3F
őstag

digitális tankönyvtár - "Linux"

(#68177) sh4d0w válasza Cirbolya_sen (#68167) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Localhoston akarja megcsinálni a névfeloldást, ami nem fog menni, ha nincs DNS szervered. Az ipv4 opcióknál állítsd be a DHCP-t a DNS-re is.

https://www.coreinfinity.tech

(#68178) Cirbolya_sen válasza sh4d0w (#68177) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Erre gondoltam én is, de szerver is van, és a DHCP is osztja, de ha fixen állítom be az ipv4 network manager-nél, akkor sem működik. Lehet összezuhant ez a szerviz, és újra kellene rakni?
A network config fájl beállítását még nem próbáltam, holnap ezt megnézem, hátha úgy újra tudom rakni a csomagot.

Cirbolya_sentinel

(#68179) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Üdv. Srácok mostmár a 4. topicba írok, mert mindenki alszik úgy látszik. Legyen valaki oly kedves és mondja már meg nekem, hogy az a szájbatekert dmp fájlt hogy tudnám kiolvasni, hogy mi az anyja kínja van már annak a hulladék PMS-nek. Köszi! :R

(#68180) Plasticbomb válasza KaiotEch (#68179) üzenetére


Plasticbomb
addikt

PMS?

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#68181) ubyegon2 válasza KaiotEch (#68179) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Windowsos .dmp fájlt akarod kiolvasni Linux alatt?

(#68182) KaiotEch válasza ubyegon2 (#68181) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Linux-os .dmp-t akartam Win alatt, mert MC nem akarta megnyitni, oda meg nem akartam ezért még valami 3rd party alkalmazást, win alatt sokkal jobban mozgok.

PMS: Plex Media Server

DE végül megoldottam az egészet, egy purge-al, user törléssel, meg volt egy pms mappa, restart, majd felraktam újra és most működik. Azért nagyon köszönöm a gyorsaságot! :R

(#68184) ubyegon2: Jó igaz, nem linux-os .dmp fájl, gondolom hasonló nagyon a windows-oshoz, de pl a Bluescreenview nem tudta kiolvasni.

[ Szerkesztve ]

(#68183) DrojDtroll válasza CPT.Pirk (#68168) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Valószínüleg a ram lesz kevés, mert egyszer kaptam egy no space left on device python hibaüzenetet

Minden más alkalommal használhatatlanra fagyott a rendszer, és jó sok idő után megjelent a killed felirat. Utána minden ment tovább, ahogy előtte.

Nem lehet valahogy rávenni a python-t hogy kevesebb ram használattal akarja tenni a dolgát?

(#68184) ubyegon2 válasza KaiotEch (#68182) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super, hogy megoldódott! ;] A Plex-re rájöttem nagy nehezen, de Linuxos .dmp fájlról még nem hallottam.

Wint nem használok 6 éve, de annál tudtam, hogy a Nirsoft-nak van hozzá kiolvasó free programja. Anno nagyon hasznos volt és örökre megjegyeztem ezt a nevet.

[ Szerkesztve ]

(#68185) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#68184) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(már közben leesett, hogy a .dmp Linuxos megfelelőjére gondoltál, kern.log, syslog, xorg.log)
Ezek a log fájlok egyszerű text fájlok, csak a Win nem látja a Linuxos fájlrendszert, amin van a fájl.

A Debian topikba írt hsz.ből több kiderült amúgy. Most látom, hogy a linkelt képeden tényleg .dmp a fájl vége....fene se érti.

[ Szerkesztve ]

(#68186) #10034944


#10034944
törölt tag

Leszedtem a linuxmint-19.1-xfce-64bit.iso-t, volt verify ISO images, pendrive készítése, boot, gnu grub 2.0.2 start linux mint 19.1, és kifagy :DDD

(#68187) sh4d0w válasza #10034944 (#68186) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

VGA?

https://www.coreinfinity.tech

(#68188) #10034944 válasza sh4d0w (#68187) üzenetére


#10034944
törölt tag

Ryzen 2200g.

(#68189) CPT.Pirk válasza DrojDtroll (#68183) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, de swap-ot csinálhatsz valamilyen háttértáron. Ha a swapinness értékét átállítod valami kicsire, akkor meg nem is fog hozzányúlni egészen addig, amíg van szabad memória, utána viszont pl. fog még tudni dolgozni az SD kártyára.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68190) DrojDtroll válasza CPT.Pirk (#68189) üzenetére


DrojDtroll
addikt

ehhez gondolom csökkenteni kell az egyik partíció méretét

ezt gondolom nem tudom megtenni miközben be van kapcsolva a rendszer

:F

(#68191) CPT.Pirk válasza DrojDtroll (#68190) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell csökkenteni, tudsz csak simán fájlba swapolni. https://linuxize.com/post/create-a-linux-swap-file/

Meg az még egy második opció, hogy bedugsz egy már régi, pár gigás pendriveot és azon csinálsz egy swap partíciót, de szintén alacsony swapinness mellett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68192) #10034944 válasza #10034944 (#68188) üzenetére


#10034944
törölt tag

Grub, e betű, nomodeset, telepít, boot ssd, megint fagy, nomodeset ... , nem szereti az integrált vegát.

(#68193) cigam válasza #10034944 (#68192) üzenetére


cigam
félisten

sudo nano /etc/default/grub Itt a GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFULT="" sorban az idézőjeleken belül de szóközzel elválasztva hozzáadhatod ezt a kernel paramétert.
Ezután a sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg parancsal élesíted a módosítást, és a következő induláskor már a nomodeset paraméterrel fog indulni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68194) #10034944 válasza cigam (#68193) üzenetére


#10034944
törölt tag

Köszönöm! Ez hasznos lesz, asztal már nem laggol, félsiker.

(#68195) lev258 válasza #10034944 (#68194) üzenetére


lev258
veterán

Tudni kell, hogy a nomodeset hatása gyakorlatilag a bejelentkező képernyőig tart. Tovább nem. Tehát betöltött rendszerre nincs hatása.
Nem tudom, jelenleg a Mint hol tart, de én inkább valami Ubuntu 18.04.2 alapú rendszerrel próbálkoznék (frissebb kernel és grafikus csomagok).
A sudo update-grub pedig rövidebb parancs.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#68196) #10034944 válasza lev258 (#68195) üzenetére


#10034944
törölt tag

Jó tudni, este lusta voltam rákeresni, működött örültem neki. Beépített 64.0 Firefox nem laggol, nem fagy itt a ph alatt.
Kernem frissítés: kernel .patch csak akkor kell, ha source-ból frissítek?

(#68197) ubyegon2 válasza #10034944 (#68196) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Beépített 64.0 Firefox nem laggol, nem fagy itt a ph alatt. 64 :F

Lassan felejtsd el a kernel frissítést, inkább az egész rendszert frissítsd, mert már a Firefox is 67. verziójú.

Alábbi linkekben találsz ötleteket, hogyan javíthatsz még XFCE esetén a megjelenítésen. Nem értem, miért gyenge gépekhez javallott XFCE-t használsz, mikor Cinnamon is futna a gépeden, bár nem írsz róla semmit, csak a VGA-ból következtettem:

kulcsszó XFCE-nél a kompozitor átállítása, én ha nagy ritkán felrakom, mindig a compiz a legfluidabb.

Ami ebben van, azokat is felrakhatod/ellenőrizheted.

tearing teszt

(#68198) Rimuru válasza ubyegon2 (#68197) üzenetére


Rimuru
veterán

Pontosabban most mar 68-as verzio van kint firefoxbol.

Vigyázat, csalok!

(#68199) ubyegon2 válasza Rimuru (#68198) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kint lehet, hogy az van, de itt benn a Linux Mint-ben 67.0.4 a legfrissebb verzió. Mivel ez van most terítéken.... :P

(annyi azért sejthető, hogy megnéztem, mielőtt ide beírtam)

Van neked Mint-ed?

[ Szerkesztve ]

(#68200) Rimuru válasza ubyegon2 (#68199) üzenetére


Rimuru
veterán

Termeszetesen nincs viszont feltetelezem, hogy ASAP frissitenek bongeszot az osszes distroban (mert van ertelme, [link]).

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.