Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68901) moleculez


moleculez
veterán

[Linux Mint]
Találtam itthon egy random USB WiFi adapter, de nem látja a gép. Mit lehet ilyenkor csinálni?
Kábelezni nem tudok (és igazából nem is akarok), lent van a router egy szinttel lejjebb.
Az USB csati működik, az egér, bill onnan megy.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68902) CPT.Pirk válasza moleculez (#68901) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

lsusb terminál parancs kimentében mit ír az eszközre?

Bizonyos wifikhez először telepíteni kell ezt-azt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68903) anorche1


anorche1
őstag

Sajnos szuksegem lett windowsra (es nem csak azert, mert linuxos a gimp hasznalhatatlan).

Jelenleg egy 120as ssd -n van a manjaro. Holnap viszont ezt kicserelem egy 250 -esre, aminek az egyik felere felmegy a windows. A masik felere pedig ra szeretnem klonozni a jelenlegi rendszeremet. Ha jol sejtem, akkor ezt a clonezillaval meg tudom csinalni, egyedul valszeg a grub -bal lesznek gondjaim.
UEFI modban hasznalom a gepet. Hogyan tudom majd mukodesre birni? Gondolom kell egy live manjaro, es hogyan tovabb?

manjaro kde, dell e6440

Szerk.:
Olyan technikai kerdesem lenne, hogy emlekeim szerint a windows alapbol letrehoz egy par 100MB -os fat32 particiot, ami tudtommal az efis boothoz kell. A grub ugyanerre a particiora kerul? Vagy kell neki kulon?
Ugye a jelenlegi rendszeremen 3 particio van, egy /boot/efi, egy / es egy swap. A /boot/efi -t is klonoznom kell? Vagy egy live manjaro alol kell feltelepitenem a grubot a windows altal letrehozott particiora?

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#68904) totron válasza ubyegon2 (#68899) üzenetére


totron
addikt

Srác.. Mit értünk régi gép alatt? Gyanítom, nem ugyanazt. A Cinnamon kifejezetten lomha és sokat zabál. Az sem igaz, hogy bármelyik disztró jó, csak pehelysúlyú legyen az ablakkezelő.

(#68905) ubyegon2 válasza totron (#68904) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mit értünk régi gép alatt?

Ahogy mondod! Nem követted a thread-et. A kolléga többszöri kérdésre sem árulja el, mit próbált ki, valamint azt sem tudjuk, hogy a mostani állapotában érti a régi gépet vagy ugyanezt a régi gépet 4 vagy 16GB memóriával VGA-val.
CPU, alaplap infó nem nagyon van.

Egyszóval ha csak annyit ír ezek után bárki, hogy régi gépre, én mindig az én régi gépemre fogok gondolni és aszerint válaszolok. Az Összefoglalóban egyértelműen ott van, hogy célszerű megadni a HW/SW pontos leírását. Szerintem most is kérdeztem a kollégát, milyen Linuxot próbált ki.

A kedvedért újra nekifutok, nekem régi gépem(im) vannak és jól fut rajtuk a Cinnamon. Ez van. Meg amúgy ott a Látóasszony topik, de jobb lenne itt megtudni a részleteket.

A Cinnamon kifejezetten lomha és sokat zabál.

Ez marhaság, csak az ír ilyet, aki nem ismeri. :U A Cinnamon 4.0.x-től nem is lomha és rendszerigénye kb KDE szinten van, bőven Gnome alatt.

[ Szerkesztve ]

(#68906) ubyegon2 válasza moleculez (#68901) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux wireless LAN support
Ubuntu Linux Compatible WiFi USB Adapters

#Wifi USB #Wifi stick #Wifi dongle

lsusb parancs alapján a linkeken megtalálod a megfelelő drivert, remélhetőleg.

(#68907) Rimuru válasza anorche1 (#68903) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem kell kulon ESP (EFI) particiot letrehoznod, ugyan azt hasznalja a windows es a linux is.
Technikailag nincs ertelme klonoznod a /boot/efi-t, amikor a grubot telepited akkor berakja magat oda rendesen.

Az ilyen csodaprogramokban nem hiszek, de kb ezt csinalnam:
Windows intall, telepitovel mar letrehozni a linuxnak szant szabad teruletet - lesz X particio, ebbol az egyik EFI + a formazatlan.
A szabad teruletre visszajuttatod valahogy a linuxod, pl livecd: letrehozod a particiokat amiket szeretnel, felmountolsz mindent (efi-t is), atmasolsz mindent olyan formaban ahogy kenyelmes, fstab helyrerak (minimum az esp uuid modosult), chroot grub install, reboot.
Termeszetesen ez kicsit el van nagyolva igy de ennyi a lenyeg, ha hasznalsz valami toolt (pl clonezilla) akkor annak a sajatossagait figyelembe kell venni.

Vigyázat, csalok!

(#68908) moleculez válasza ubyegon2 (#68905) üzenetére


moleculez
veterán

HP ProLiant ML110 G6. (2009)
Intel Pentium (2*2.8ghz)
1gb RAM
semmi VGA, vagy egyéb
--eddig--
de majd fejlesztem, csak így találtam. CentOS volt rajta, azt gyalultam, most Mint Cinnamon van rajta, egy gyors Google azt ajánlotta kezdésnek. Amúgy nem is olyan rossz, pedig az 1gb RAM nem túl izmos.

Btw, valszeg ez az USB dongle halott, nem listázza sem a lsusb, sem mac alatt nem reagál. pedig 2 éve még használtam, működött.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68909) ubyegon2 válasza moleculez (#68908) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super, most már tisztán látok! :D

Akármilyen is az a gép meg akármennyire nem igaz már egy ideje, hogy a Cinnamon DE a legerőforráspusztítóbb, azért az maga a csoda, hogy 1GB-tal akár el is indul! :Y 4GB lenne neki a minimum! Amúgy ha maga a Mint vonal bejön neked, mindenképp rakd fel a leglightosabb asztali felülettel, Mint XFCE 19.2 64bit Mint-nél még az sem fapados. Kb a kettő közé lőhető be a Mate felülettel. Elméletileg 1GB-hoz gondolom a 32bites verziót szedted le, de ha bóvíted a gépet memóval, mindenképpen a 64bitest telepítsd fel.

az USB dongle halott, nem listázza sem a lsusb, sem mac alatt nem reagál. pedig 2 éve még használtam, működött.

Valami USB csatlakozós gond már a telepítéskor is volt, talán 3-as helyett 2-est javasolt growler szaki....... szóval próbáld ki mindegyik USB csatlakozóban, hátha. Ha nem, kuka, lehet megöli azt az USB3, nekem USB hangkártyám lett kampeca 2 év alatt, ezek a filléres elektronikák ennyit bírnak.

Nincs VGA, akkor integrált van gondolom.....ez se gond, nekem is minden gépemben integrált van, csak komolyabb játéknál számítana.

Ha valamit találna a bővített keresés, akkor célszerű a device ID szám alapján a chip-re rákeresni a linkelt listában, ha a megnevezés alapján nincs meg:

ubyegon@ubyLMCin192HP:~$ lsusb -v

Bus 002 Device 003: ID 0a5c:21e1 Broadcom Corp. HP Portable SoftSailing
Couldn't open device, some information will be missing
Device Descriptor:
bLength 18
bDescriptorType 1
bcdUSB 2.00
bDeviceClass 255 Vendor Specific Class
bDeviceSubClass 1
bDeviceProtocol 1
bMaxPacketSize0 64
idVendor 0x0a5c Broadcom Corp.
idProduct 0x21e1 HP Portable SoftSailing

[ Szerkesztve ]

(#68910) moleculez


moleculez
veterán

No drama, már úton van egy rendes PCI-E wifi kari hozzá,( meg 4gb RAM) csak adtam neki egy esélyt.
Amúgy 64bites rendszer van rajta, és 1gb RAM-mal tudok szépen mászkálni a gépen. Igaz neten még nem volt. :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68911) I02S3F válasza moleculez (#68910) üzenetére


I02S3F
őstag

Az lxde régebben kevesebbel beérte, mint az xfce.

(#68912) sonar


sonar
addikt

Kérdés: google drive-ot mountolja valaki? Tapasztalat?
A sok sok lehetőségből melyiknek (nem) érdemes nekiállni?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#68914) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok! Olvastam (negatív) véleményeket arról, hogy a GS webes technológiákra váltott. Jól sejtem egy C++-ban írt alkalmazás gyorsabb a GS felületénél és utóbbi jobban zabálja az erőforrást az előbbihez képest? (A GS köztudottan memóriaéhes, erről is olvastam rengeteg panaszt.) :R

[ Szerkesztve ]

(#68915) Rimuru válasza I02S3F (#68914) üzenetére


Rimuru
veterán

De mi a fene az a GS? :DDD

Vigyázat, csalok!

(#68916) I02S3F válasza Rimuru (#68915) üzenetére


I02S3F
őstag

Gnome Shell, bocsánat!

(#68917) Rimuru válasza I02S3F (#68916) üzenetére


Rimuru
veterán

Eddig is volt benne webes technologia is. Amugy nem tudom mit olvastal de valoszinuleg valaki nagyon felreertett valamit.
Ami sokkal erdekesebb, hogy egyre jobban melyul systemd sullyesztoben.

Vigyázat, csalok!

(#68918) I02S3F válasza Rimuru (#68917) üzenetére


I02S3F
őstag

Erről is olvastam. Mi a fő hátránya a systemd-nek? Rengeteg kritikát olvastam róla!

(#68919) CPT.Pirk válasza I02S3F (#68918) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A régi motorosok szokták szidni, a Debiannak külön systemd mentes verziót is csináltak Devuan néven. Őszintén szólva nem értek különösebben ehhez a vitához, én csak azt látom, hogy minden itt előforduló disztró systemd-s és mennek gond nélkül...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68920) sonar válasza #20749568 (#68913) üzenetére


sonar
addikt

Nekem speciel Linux Mint Mate, de jó lenne ha lenne tisztán cli-s megoldás is.
3 megoldást láttam eddig, de még egyiket se teszteltem
[google-drive-ocamlfuse]
[odrive]
[grive-tools]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#68921) sh4d0w válasza I02S3F (#68918) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Pl bemountolta az alaplap EFI változóit írható változókba, tehát ha rossz helyre nyúlkáltál shell scriptből, végérvényesen haza tudtad vágni az alaplapodat. Vagy: nyomtató telepítése szétcseszte a tűzfal konfigurációt, de a networköt felhúzta totál default tűzfallal, a sysadminnak viszont nem szólt, hogy tárva-nyitva minden. Meg úgy általában szakít a unixos KISS filozófiával, egy bloatware fos az egész kóceráj. init replacement nek indult, de mára majdnem minden alrendszert bezabált.

https://lacyc3.eu/systemd

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#68922) I02S3F válasza sh4d0w (#68921) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszönöm szépen!

(#68923) moleculez


moleculez
veterán

Nem tudom, hogy off-e, de bepattintottam 4gb RAM-ot, és csak be sem bootol... RAM/hardver bővítéskot újra kéne húzni a rendszert? (igaz BIOSig sem jut...) ha off, akkor valami gépépítős topicot linkelnétech?

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68924) CPT.Pirk válasza moleculez (#68923) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha bios-ig se jutsz el, akkor ott hardver gebasz van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68925) okoska74 válasza CPT.Pirk (#68924) üzenetére


okoska74
senior tag

:K

iMac 2013 Late ; Apple iPhone 11 ; Apple TV 4K 64Gb ; Sony KD43XF8505 ; Sony HT-XF9000 ; Sony WH-1000XM3 ; Toyota Prius III 1.8 HSD Premium;.... Ha a tények nem igazolják az elméletet, változtasd meg - a tényeket. Albert Einstein

(#68926) Cirbolya_sen válasza moleculez (#68923) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

ha el sem indul, nem megfelelő a memória, a 4GB egyben van, vagy pár? a régivel sem érdemes keverni

Cirbolya_sentinel

(#68927) moleculez válasza Cirbolya_sen (#68926) üzenetére


moleculez
veterán

egyben, sima ddr3 memória. Próbáltam a régi mellett, és szólóban is, de nem. Valszeg a #68882-ben felvetett kérdéshez kapcsolódik,avagy kell neki a ECC RAM és nem megy mással. Vagy nem tetszik neki a 4gb RAM egyben, max 2gb mehet egy slotba. (legalábbis a gyártó oldalán lehet ezért vannak ilyen konfigok.

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68928) milan26 válasza sonar (#68920) üzenetére


milan26
senior tag

Alternatívaként a Megát tudom ajánlani. 50 Gb free, és van linuxos app.

[ Szerkesztve ]

(#68929) Cyrin válasza sonar (#68920) üzenetére


Cyrin
addikt

Insync, egyszer fizetős, régóta használom. Mega is jó, azt is.

(#68930) sonar válasza milan26 (#68928) üzenetére


sonar
addikt

Már megérte ide benézni.
Kösz a tippeket :R

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#68931) moleculez válasza sonar (#68930) üzenetére


moleculez
veterán

Amúgy nagyon jó cucc, jó a mobil appja is, csak valahogy nem tudok benne megbízni, nem egy Google van mögötte, hanem egy elég kétes cég, ezért csak olyan dolgokat tárolok ott, amiért nem kár. Zene, képek, ilyenek.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68932) sonar válasza moleculez (#68931) üzenetére


sonar
addikt

Igen, bennem is van egyfajta ellenérzés a Mega-val szemben. De most nem privát cuccok transferére keresek megoldást. Szóval akár jó is lehet.
A personal életem a googli-ra van bízva. Nekem az az ökoszisztéma felel meg

Apropó dropbox linuxos kliensét próbálta vki?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#68933) lev258 válasza sonar (#68932) üzenetére


lev258
veterán

Én évek óta Dropbox-ozok. Jól működik, annyi változás történt, hogy nemrégen lecsökkentették a használható eszközök számát, talán 3-ra.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#68934) sonar válasza lev258 (#68933) üzenetére


sonar
addikt

Ott hogyan működik szinkronizál vagy mountolt share/könyvtárként látom és dolgozhatok benne vagy választhatok a két opció közül?

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#68935) lev258 válasza sonar (#68934) üzenetére


lev258
veterán

Ha a kliens aktív (és nincs leválasztva a Dropbox-ban a megfelelő mappa), akkor szinkronizál. Én csak akkor szoktam indítani, amikor "végeztem" a munkámmal.
Én igazából azt nem tudom, a többi hogy oldja meg.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#68936) Rimuru válasza sonar (#68934) üzenetére


Rimuru
veterán

Szamodra egy normal konyvtar, fs eventeket figyeli es diffet syncel.

Vigyázat, csalok!

(#68937) milan26


milan26
senior tag

A Mega 2013 óta működik zavartalanul, szerintem meg lehet bízni benne. Minden eszközön ki lehet jelölni a szinkronizálandó mappákat. A felhő a központ, bárhonnan módosul (eszköztől, böngészőn keresztül), az a többi eszközre is letöltődik. Ha valahonnan törölsz valamit, a többi eszköz visszaszinkronizálja.

[ Szerkesztve ]

(#68938) moleculez


moleculez
veterán

VGA-vel mennyire vàlogatós a Linux (Mint)?
Adott egy 2K monitor, olyan PCIE VGA-t keresek ami meghajtaná legalább FHD-ban (ha 2K tud az már csak extra)
Komolyabb munkára, vagy grafikalag nehéz munkára nem lesz használva, de most nincs HDMI csati sem, mert csak az integrált csatoló van.
Valami régebbi modellre gondoltam, aminek jó a Linux Supportja.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68939) CPT.Pirk válasza moleculez (#68938) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ugyanúgy tudnak minden, a monitornak beállítható frekvenciát Linux alatt is a VGA-k, mint bármi más oprendszer alatt.

Nekem régóta csak AMD kártyáim voltak, minden megy velük. Jelenleg a legújabb Tomb Raider játékot játszom Linux alatt (Steam Proton) 1920*1080-ban egy Radeon RX570-el, az alapból működő mesa driverrel.

A Mint-nek egyetlen problémája, hogy alapból kicsit régi (de nem túl régi) a kernel és a mesa benne. Azon a vonalon gaming disztró friss csomagokkal az a Pop! OS.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68940) moleculez válasza CPT.Pirk (#68939) üzenetére


moleculez
veterán

Semmi gamerkedés nincs tervben, csak annyi, hogy ki tudjam használni a monitort a lehető legjobban. Szóval ami az alaplappal jóban van, azzal a Linuxnak sem lesz baja.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#68941) milan26 válasza milan26 (#68937) üzenetére


milan26
senior tag

Rosszul írtam, most kipróbáltam. Ha törlöd a szinkronizált mappából, akkor áthelyezi a lomtárba, a többi eszközön is ott lesz elérhető. Telefon Camera mappájából nyilván nem törli, de nem is teszi vissza újra a beállított Mega mappába és nem tölti vissza a számítógépre, ha már benn van a lomtárban.

(#68942) CPT.Pirk válasza moleculez (#68940) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kb. igen. A max felbontást a monitor kommunikálja le a kártya felé EDID-n keresztül, annak a kiolvasása meg utoljára az analóg VGA monitoroknál volt problémás Linux alatt.

Intel cuccokkal alapból se szokott gáz lenni, AMD egy ideje már fasza mióta a cég ráfeküdt a Linuxos driverekre, az nVidia meg úgy általában jó volt mindig is, de ott azt hiszem a gyári, zárt driver a jobb választás.

A gaminggel csak azt akartam érzékeltetni, hogy hol tartunk grafika terén Linux alatt jelenleg. A friss mesa meg nem csak gaminghez fontos, az végzi a teljes 2D grafikus gyorsítást is. Ettől függetlenül jó az is, ami az alap Mintben van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68943) Norbi887


Norbi887
aktív tag

Sziasztok!
Van egy kis problémám a számítógépem előlapi jack/mikrofon portjával Linux alatt. (Pontosabban Ubuntu 18.04/19.04 alatt). Sajnos nem működik maga az előlapi port, akár hogyan próbálom állítani a Hangoknál is a megfelelő beállításokhoz, nincs hang, se mikrofon a fülesemen, Windows alatt minden oké. (GIGABYTE B360M DS3H Alaplapom van, annak a hangkártyája Realtek alapú), viszont a hátlapi audio portok mind működnek megfelelően linux alatt is, próbáltam PulseAudio-val, illetve alsamixer-en keresztül is beállítani, de se hang, se mikrofon nem működik az előlapi portokon. :F

[ Szerkesztve ]

// Apple iPhone 15 Pro Black Titanium // Apple MacBook Air M1 Space Grey // iPhone 7 Matte Black // Apple Watch Series 9 45mm Midnight // Apple Watch Series 5 44mm Space Grey // AirPods 3rd gen. // Lenovo IdeaPad S340-15API // Razer DeathAdder Essential //

(#68945) CPT.Pirk válasza #20749568 (#68944) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Annak webrenderen kell lennie. Viszont az a korábbi Gecko renderert váltja, az OpenGL-nek nem sok köze van hozzájuk.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68947) CPT.Pirk válasza #20749568 (#68946) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen. A webrenderer egy fejlesztése a Firefoxnak, mert a régi gecko renderelő korábban a fő szálban futott, a renderelés idejére megállítva a programot. A webrenderer már nem a fő szálban dolgozik, aminek az eredménye gyorsabb oldalbetöltés. (egy mondatban összefoglalva)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68949) Rimuru válasza #20749568 (#68948) üzenetére


Rimuru
veterán

Felul, jeleztem mint bug, de korabban masik topicban pont forditva volt bug. Az lett az erosebb ezzel szemben. :DDD

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.