Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68701) herdsman12 válasza hódmaci (#68700) üzenetére


herdsman12
őstag

A linkelt oldal egy általános segítség különböző Linux rendszerekhez.
Saccra a (4) lehet érdekes, esetleg még (5) és (9).
32 vagy 64 bites a Linux Mint 19.2?
Van /var/spool/lpd/nyomtatód neve könyvtárad?
Gondolom a Driver Install Tool oldalról a leírás szerint telepítetted, írt hibát a telepítés végén?
Mit ír a:
dpkg -l | grep Brother

Mivel már nyomtattál vele, így gondolom a telepítés rendben van.
Nem vágom mi az, hogy lemarad 5-6 mm, nyomtattál teszt lapot? (küldtem priviben egy mintát)
(Ez 4 kérdés volt)

(#68702) bugizozi válasza ubyegon2 (#68676) üzenetére


bugizozi
őstag

Sziasztok!

Bocsi, feltettem akkor, de most volt időm nyomkodni.
Barátságos tűnik elsőre, kicsit lassabb mint az Xfce, de elég könnyű beálligatni. A f.lux-ot sikerült így feltelepíten: [link]

Ami kérdésem lenne:

1) Az egeremen oldalt is van gomb, ez a Windows-ban a vissza alapértelmezetten. Be lehet ezt valahogy üzemelni hogy itt is így működjön? Jelenleg nem csinál semmit.

2) "Az éjszakai mód benne van saját tárolóban, fel kell telepítened." Ezt nem találtam, de lehet rossz helyen néztem, tudnád kicsit pontosítani? :B

3) A sima Cisco VPN-t sikerült feltennem, a Cisco Anyconnect VPN-hez mit kell telepítenem? Egyszer már sikerült beüzemelnem, de nem írtam fel hogy hogyan, és most nem találom :(

4) Ha elindítom a rendszerfigyelőt akkor a CPU miért terhelt ~20% alapból? Ha berázom akkor "megnyugszik"

Köszönöm a válaszokat! :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#68703) cooi11


cooi11
senior tag

Sziasztok!
Telepítettem egy reklám blokkolt a terminálból, de most nem nyitja meg az online filmet.
Most törölném de nem tudom hogy mit telepítettem,
de akár törölném az eddig telepített programokat is csak nem tudom hogyan!
H nem megy újra telepítem az Ubuntu 18.04-at..

(#68704) growler válasza cooi11 (#68703) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Terminálban add ki a:
history
parancsot - a listában megtalálhatod hogy mit is telepítettél.
Ha megvan:
sudo apt remove --purge csomagneve

Esetleg utána kiadhatod ezt is:
sudo apt autoremove

[ Szerkesztve ]

(#68705) ubyegon2 válasza bugizozi (#68702) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Sajnos egérbeállításokban nincs sok ötletem, mindig mezei egeret használok, ha nagyon bele akarsz merülni, akkor xinput, xinput-ui címszavakra elég sok nem túl egyszerű leírást fogsz találni.

A sima Cisco VPN-t sikerült feltennem, a Cisco Anyconnect VPN-hez mit kell telepítenem?

VPN-t se használtam még soha, ez a weboldal mindent leír, viszont lehet elegendő lesz, amit a synaptic keresője dob az anyconnect kifejezésre:

"Az éjszakai mód benne van saját tárolóban, fel kell telepítened." Ezt nem találtam, de lehet rossz helyen néztem, tudnád kicsit pontosítani?

Én a growler ft által javasolt redshift telepítésére gondolhattam, ezt vagy a Synapticból teszed fel vagy a sudo apt install redshift parancs terminalból is ugyanaz, de lehet, hogy redshift-gtk kell inkább a parancs végére.

Ha elindítom a rendszerfigyelőt akkor a CPU miért terhelt ~20% alapból? Ha berázom akkor "megnyugszik"

A Rendszerfigyelő ilyen, eleve nem jó egy GUI-s programot rendszerfigyelésre használni, de ez különösen sokat eszik. Inkább használd rendszer monitorozásra a htop, top, nmon és nload parancsokat. Próbálgasd ki őket, sokkal jobbak, mint a GUI-s említett program.

#hardvermonitorozás

[ Szerkesztve ]

(#68706) cooi11 válasza growler (#68704) üzenetére


cooi11
senior tag

Köszönöm szépen!
Sikerült.
De sajnos ugyan úgy nem nyitja a sorozatbarát filmet.

(#68707) hentes555


hentes555
senior tag

Sziasztok!

Szeretném kipróbálni a 18.04-es Manjaro Gnome-ot, de sehogy sem akar elindulni, mindig a képen látható hibát dobja, pedig próbáltam Rufus, Win32Imager, LiliUSB programokkal win-en kiírni, illetve Linux alatt az Etcherrel is, mindegyik esetben ezt írja ki. Az alaplap egy Asus H61M-F, 4 GB ram, a pendrive pedig 8 gigás. Valaki tudna segíteni, hogy mi a hiba? :U

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#68708) ubyegon2 válasza hentes555 (#68707) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Archwiki szerint át kellene nevezned a media-t/USB-t.

Troubleshooting legalul.

Manjaro fórum is ezt javasolja.

[ Szerkesztve ]

(#68709) CPT.Pirk válasza cooi11 (#68706) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Véletlen nem írt bele az /etc/hosts fájlba? Mert szerintem azon keresztül meg a reklámblokkolás, hogy amit reklámforrásnak titulál, azt a hostot szimplán átirányítja a 0.0.0.0-ra. Nézz bele abba a fájlba.

Nagyjából csak ilyesmit tartalmaz alapból a fájl:

$ cat /etc/hosts
127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 joskapista-pc
::1 localhost ip6-localhost ip6-loopback
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68710) hentes555 válasza ubyegon2 (#68708) üzenetére


hentes555
senior tag

Átneveztem M1804-re, de ugyanez :(((

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#68711) ubyegon2 válasza hentes555 (#68710) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az jó, de a linkelt képen is pont ugyanez a neve! :) Próbáld inkább a két linkelt leírásban lévő formátumokat. (igaz, hogy ott is ugyanazon nevekre vannak átnevezve, elég érdekes)

Egyébként nem értem, miért van ez, nem is hallottam még ilyen idiótaságról. Még ha lenne a névben valami speciális karakter.....

[ Szerkesztve ]

(#68712) hentes555 válasza ubyegon2 (#68711) üzenetére


hentes555
senior tag

Igen, látom azokat a formátumokat, hogy pl van _ benne, de nem tudom, hogy mire nevezzem át, mi lenne jó ennek a Manjaronak. Van egy másik pendrive, az tökéletesen működik, MJRO1802 a neve. Megpróbáltam ezt MJRO1804-re is átnevezni, de nem megy.

Szerk.: Megint megformáztam Rufussal, direkt néztem, hogy alapból M1804-nek el is nevezi a pendrive-ot. Igaz, a win10 az írás után csak egy pár megás MISO_EFI meghajtónak látja, de ha berakom egy linuxos gépbe, akkor rendesen M1804 a neve.

[ Szerkesztve ]

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#68713) ubyegon2 válasza hentes555 (#68712) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajna a Manjaronak is megvannak az érdekes és tartós bugjai, lehet a pendrive-ot nem szereti és az is lehet, hogy a Wines hozzáféréssel okoztál valami meglepetést a pennek. Mindenképpen érdemes másik pendrive-val is kipróbálnod.

(#68714) cooi11 válasza CPT.Pirk (#68709) üzenetére


cooi11
senior tag

Két nap múlva leszek a laptopon.
Köszönöm szépen!

(#68715) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#68713) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ma már ki is tudtam próbálni, ugyanazon elnevezés, pendrive ráírja iso-t mintstick-kel és bootol gond nélkül!

(#68716) bugizozi válasza ubyegon2 (#68705) üzenetére


bugizozi
őstag

Köszi a segítséget! :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#68717) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Elkezdtem ismerkedni a KDE Neon disztróval (ami elvileg nem disztro, de ebbe most ne menjünj bele :D

Olyanba ütköztem bele, hogy akármit próbálok telepíteni (konzolból vagy discover-ből, estleg deb fájlból, synaptics-ból), a telepítés vége mindig hibára fut. A programok ettől függetlenül települnek és rendben futnak.

Konzolban ezt kapom:

Hibák történtek a feldolgozáskor:
appimagelauncher
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

Discover alatt csak annyit, hogy "a telepítés meghiúsult". Lehet valami bugról van szó, az a lényeg, hogy konkrét problémát nem okoz, de azért kicsit piszkálja a csőröm. Futottatok már ebbe bele?

A másik kérdésem pedig disztó független: Azt tapasztaltam a notimon, hogy bármelyik disztro van fenn nem tudom rendesen használni a Chrome és Chromium böngészőket, mert valami oknál fogva rettentő negatív hatással vannak az egész rendszer teljesítményére ha nyitva vannak. Akadós, nyögve nyelős lesz használni a gépet. Érthetetlen számomra :\ Az ha bekapcsolom a hardveres gyorsítást, a gpu felülírást nem sokat segít. A firefox is kicsit lomhábbnak tűnik, mint windowson.

CPU: Intel Core i5 6200
GPU: Intel HD 520
RAM: 8GB DDR3 Dual
SSD

Discover alatt csak annyit, hogy "a telepítés meghiúsult". Lehet valami bugról van szó, az a lényeg, hogy konkrét problémát nem okoz, de azért kicsit piszkálja a csőröm. Futottatok már ebbe bele?

A másik kérdésem pedig disztó független: Azt tapasztaltam a notimon, hogy bármelyik disztro van fenn nem tudom rendesen használni a Chrome és Chromium böngészőket, mert valami oknál fogva rettentő negatív hatással vannak az egész rendszer teljesítményére ha nyitva vannak. Akadós, nyögve nyelős lesz használni a gépet. Érthetetlen számomra :\ Az ha bekapcsolom a hardveres gyorsítást, a gpu felülírást nem sokat segít. A firefox is kicsit lomhábbnak tűnik, mint windowson.

CPU: Intel Core i5 6200
GPU: Intel HD 520
RAM: 8GB DDR3 Dual
SSD

[ Szerkesztve ]

(#68718) Pano válasza Pano (#68717) üzenetére


Pano
addikt

Bocsi, a konfig után valamiért beillesztésre került a hsz nagy része. Mire észrevettem lejárt a szerk :(((

(#68719) cooi11 válasza CPT.Pirk (#68709) üzenetére


cooi11
senior tag

Nem is gondoltam hogy a firefox kiszúr
velem.
Tízenéve használom az ubuntut még soha nem volt problémám a keresővel.
Nem is tudom hogy miért telepítettem a chrome-t de megoldotta a problémám.
De a chrome is adta az ívet a youtube lejátszásnál, a videó elé rakott valami beépülő jeleket.

(#68721) leviske válasza Pano (#68717) üzenetére


leviske
veterán

Anyám gépén majdnem egy évig volt neon, az enyémen pedig pár hónapig. Soha nem tapasztaltam ilyesmit. Viszont maga a Discover mindig problémás volt. :DDD

A sudo apt remove vagy sudo dpkg --configure -a esetleg sudo apt-get install -f parancsok egyike sem segít?

(#68722) cigam válasza Pano (#68717) üzenetére


cigam
félisten

https://itsfoss.com/dpkg-returned-an-error-code-1/

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68723) Pano válasza #20749568 (#68720) üzenetére


Pano
addikt

Ha 2-3 fül van nyitva akkor is csinálja, memória pedig van bőven szabad. Elkezdnek a rendszer animációk akadni mint a fene, a teljesítmény elkezd ingadozni (mint ha a pillanat tört részére megfagyna pár folyamat, majd hirtelen meglódul). Ha becsukom a Chrome-ot vagy Chromiumot az összes ilyen jelenség megszűnik. Próbáltam már minten (cinnamon, xfce), ubuntun (a sima ubuntu a szokásosnál is lomhábbnak érződik), ubuntu mate-en, kde neon-on, debianon (utóbbi elviselhetőbb, de még továbbra is gond).

Még a gnome DE-t nem próbáltam csak nagyon régen, lehet megnézem azt is.

(#68721) leviske
(#68722) cigam

Köszönöm, megpróbálom!

[ Szerkesztve ]

(#68724) tboy93


tboy93
nagyúr

Sziasztok!

Munkahelyi gépemre Mint-et raktam 2 éve és most az otthoni asztali gépre is azt szerettem volna. Van két SSD a gépen, a nagyobbikra felraktam egy eredeti Win10-et, utána leszedtem a legfrisebb Linux Mint-et, LiLi-vel keáltam egy USB-s telepítőt, majd a "Valami más ..." opciót választva felraktam a második, kisebb SSD-re a linuxot. Minden probléma nélkül feltelepedett. Az ssd 3 részre lett osztva, egy logikai swap partíció, 250mb-os boot (talán fizikai, de ebben nem vagyok biztos), a maradék ext4-es hely lett. A rendszerbetöltő a nagyobbik (win10-es) SSD-re került. Mint fentebb írtam, a telepítés probléma nélkül lezajlott.

A problémám az, hogy nincs bootoláskor rendszer választó felület. Ha a boot sorrendben a win10-es ssd van előbb akkor az indul, ha a másik akkor a linux. Fast boot ki van kapcsolva. Secure boot azt hiszem be van, azzal szórakoztam tegnap, de nem sikerült normálisan kikapcsolni, van ott egy csomó kulcs(?), amit ha törlök elhal a win10. Az alaplap egy Asus Strix H270F.

(#68725) Pano válasza tboy93 (#68724) üzenetére


Pano
addikt

Windows 10-en belül kikapcsoltad ezt (a gyors rendszerindítást)? Ez még tudja befolyásolni.

[ Szerkesztve ]

(#68726) tboy93 válasza Pano (#68725) üzenetére


tboy93
nagyúr

Nem. Ezt utolag eleg kikapcsolni vagy linux telepitese elott kellett volna?

(#68727) Pano válasza tboy93 (#68726) üzenetére


Pano
addikt

Vegyesek vele a tapasztalataim. Legtöbbször működött utólag is és megjelent a grub, van amikor meg nem. Volt amikor ntfs partícióra való írás se ment emiatt linux alatt így dualboot esetén mindenképp érdemes kikapcsolni.

[ Szerkesztve ]

(#68728) tboy93 válasza Pano (#68727) üzenetére


tboy93
nagyúr

Ejj ez igy nem oldotta meg. Ujratelepitenem a linuxot, mire figyeljek hogy ne jarjak igy ujra?

(#68729) Laszlo733 válasza Pano (#68725) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

tboy93:

Próbáld ki linux alól a sudo update-grub parancsot.

Én többször úgy telepítettem, hogy volt benne pipa, de soha nem okozott gondot, mindig sikerült be boot -olni és utána vettem ki a pipát

bocsi telóról bénázok

[ Szerkesztve ]

(#68730) tboy93 válasza Laszlo733 (#68729) üzenetére


tboy93
nagyúr

Lefutott az update, hozzaadott valamilyen entryt, de nem oldodott meg a problema. Gyanitom, hogy valamilyen alaplapi beallitas lehet a ludas...

(#68731) Laszlo733 válasza tboy93 (#68730) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Amivel a pent írtad, azt nem ismerem, de én Win alól mindig Rufus -al írom fel a disztrókat. Esetleg próbáld ki azzal, ha addig a szakiknak nincs jobb ötletük.

Még ezt megnézheted:

https://linuxmint.hu/blog/2015/09/grub-ujratelepitese

[ Szerkesztve ]

(#68732) CPT.Pirk válasza tboy93 (#68730) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Véletlen nem uefi boot szívat, hogy közvetlenül indítja az oprendszert, kikerülve a grub-ot? Egy tableten voltam így, hogy át kellett szerkeszteni az uefi listát a grub eléréséhez.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68733) cigam válasza CPT.Pirk (#68732) üzenetére


cigam
félisten

Plusz nekem az is beugrott, hogy hol is van maga a grub?
- sda -»mbr
- sdb -»mbr
- sda1 -»efi
Tuti nem keveredett a telepítés mód? Talán pont itt (vagy a mint topikban)olvastam pár hozzászólással ezelőtt, hogy csak DVD-re kiírva volt választható az efi mód telepítéskor.

tboy93
Ne krossz posztolj! Attól nem lesz több tipped hogy "minden" topikba beírod a kérdésed.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68734) hentes555 válasza ubyegon2 (#68713) üzenetére


hentes555
senior tag

Meg is oldódott a dolog, másik pendrive-val elsőre ment :)

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#68735) ubyegon2 válasza hentes555 (#68734) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na végre valami jó hír is mára! :D Ilyenkor nem mérgelődsz magadban, hogy mi a nyamvadt ragyáért nem próbáltam ezt ki hamarabb? ;]

Sajna, ha gubanc van, mindenki csak SW-es hibára gondol, pedig azért elég sűrűn HW-es gondok okozzák a fejtörést! Engem régebben nagytudásúak le is dorongoltak, hogy mindig előjövök azzal, hogy ez HW hiba.......és elég gyakorta az is volt! ;) Csak sok bigsmart-nak már túlfeszíti a helium a koponyáját.

[ Szerkesztve ]

(#68736) tboy93 válasza CPT.Pirk (#68732) üzenetére


tboy93
nagyúr

Ezt hol tudom ellenőrizni?

(#68737) tboy93 válasza cigam (#68733) üzenetére


tboy93
nagyúr

Passz, annyit allitottam hogy a win-es ssd-re kerüljön a rendszer betolto.

Viszont ugye 3 particiot hoztam letre a kisebbik, linuxos ssd-n. Egy swap, egy boot es egy ext4-es a maradekbol (root). Lehet az a gond, hogy azt allitottam be hogy a rendszer betolto a nagy win10-es ssd-re kerüljön, de kozben a boot részt meg a linuxos ssd-re raktam?

(#68738) cigam válasza tboy93 (#68737) üzenetére


cigam
félisten

Nem ez két külön történet ami összefügg... Nehéz elmesélni, mert sok részlet homályos. Nem tudom a partíciókiosztást, hogy pontosan mi hol van.
Tippem szerint EFI-s Windows telepítés mellé egy BIOS-os os linux-ot telepítettél, de n+1 más oka is lehet, és az EFI számomra sötét ló, fehér folt,... Hatalmas hiányosságaim vannak vele kapcsolatban.

BIOS-nál egyszerű volt a történet, mert induláskor beolvasta a merevlemez legelejéről egy rövid programot, ami a partíciós tábla "aktív" státuszú partíciójának első szektorát olvasta be, ami folytatta az operációs rendszer betöltését. Ide ékelődik be pl. a GRUB vagyis az MBR-be nem az oprendszer betöltője kerül, hanem a GRUB betöltője, ami a linux rendszerben letárolt infók alapján jeleníti meg(vagy rejti el) a boot menüt, és kezdi meg az alapértelmezettnek kijelölt rendszer betöltését.

Már itt is rengeteg lyukra lehet futni 2 lemezes dual boot esetén, de az efi ezt csak megbonyolítja, mert az opr.rendszerektől függetlenül egy külön partíción kezeli a rendszerek indulásához szükséges fájlokat beállításokat.

Ráadásul ezt az egészet mechanizmust meg is lehet kerülni bizonyos pontokon. PL. az EFI-s gép a neki előkészített EFI partícióról rántja be az oprendszert, és nem az MBR-ből. (Már csak azért is mert GPT struktúrájú( de ha jóltudom akkor attól még tartalmaz(hat)ja az MBR-es partíciólistát, il bootcode-ot.) Vagy valami ilyesmi: [link]

Visszatérve az esetedre: a win-es ssd-re kerüljön a rendszer betolto De hova? Az sda MBR-jébe, vagy az sda1 EFI partíciójára? Hogyan néz ki a Windows-os SSD partíciólistája?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68739) Laszlo733 válasza tboy93 (#68737) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Ha semmi nem megy és még nem " laktad " be a Windows, akkor én a helyedben újrahúznám.

Első körben azt kellene eldönteni, hogy milyen rendszereket szeretnél UEFI, vagy MBR.

A fentiek alapján már az sem mindegy, hogy a Pen -re hogyan írod ki a disztrókat. UEFI -s telepítésnél a

GPT kell kiválasztani, míg MBR -nél az MBR -t.

Ha ezzel meg vagy és bedugod a pent a gépbe, akkor a BIOS -ban is a megfelelő boot -t pent kell kiválasztani.

Elvileg kettő van, de könnyű megkülönböztetni őket. Ha UEFI -s disztrót tettél a penre, akkor az UEFI -s boot

lehetőséget válaszd, ha MBR -t akkor olyan boot -nak is kell lennie, hogy Storage media, akkor azt.

Ha maradtál az UEFI -nél, akkor a Windows telepítésekor már meg kell csinálni a rendszer telepítése előtt a

GPT -re formázást.

Partícionálás részben nyomd meg a Shift +F10 -et.

Ezután a parancssorba pötyögd be a következő parancsokat, természetesen soronként, parancsonként entert ne felejtsd el megnyomni.

diskpart
list disk
select DISK 0
clean
convert gpt
exit

Ha ezzel meg vagy, akkor mehet a Windows telepítése.

Ha kész jöhet a Linux is. Természetesen mindkét oprendszert ugyanannak másold pen -re / UEFI, vagy

MBR/ és úgy is boot -olj róla.

Az, hogy honnan induljon a rendszer itt szerintem nincs jelentősége, hagyd alapon. A linux úgyis a telepítés

alkalmával telepíti a Grub -ot a neki tetsző helyre és probléma mentesen el is fog idulni róla.

[ Szerkesztve ]

(#68740) tboy93 válasza cigam (#68738) üzenetére


tboy93
nagyúr

Nem tudom a partíciókiosztást, hogy pontosan mi hol van

Mond milyen formában biztosítsam :)

Nekem ez az uefi, efi, mbr dolog sem tiszta sajnos, súlyos hiányosságaim vannak ilyen téren.

Hogyan néz ki a Windows-os SSD partíciólistája?

Hol tudom ezt pontosan megnézni? :D

(#68741) tboy93 válasza Laszlo733 (#68739) üzenetére


tboy93
nagyúr

UEFI, vagy MBR.

megmondom őszitén, hogy fogalmam sincs melyik milyen előnnyel/hátránnyal jár. A Win10-t simán felhúztam egy pendriveról ahogy eddig az elmúlt 15 évben mindig.

A fentiek alapján már az sem mindegy, hogy a Pen -re hogyan írod ki a disztrókat.

Például ezt sem tudtam. Nem is emlékszem pontosan, hogy a LiLi-ben hol lehet ezt álíltani.

Ha az MBR-t választanám, akkor ezt az egész GPT-s hercehurcát ki lehet hagyni?

(#68742) Laszlo733 válasza tboy93 (#68741) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Windows: számítágépre jobb klikk, ott kezelés és azon belül lesz egy olyan, hogy lemezek. Ez kb úgy fog kinézni, mint linux alatt a gparted. Szerintem első ízben a meglévő Winre tedd fel a Rufust, azzal írd ki a pen -re a wint, ha van két pen -ed, akkor egyből a Linux -ot is. Az az egyszerűbb, ha mindkettőnél az MBR -t választod ki és úgy telepítsd az op rendszereket.

(#68743) cigam válasza tboy93 (#68740) üzenetére


cigam
félisten

Windows alatt a lemezkezelőben, vagy a már említett diskpart programban
A list disk kilistázza, hogy milyen lemezeket lát.
Ezután a select disk 0-val kijelölöd a Windows-os lemezt (a 0-át értelemszerűen behelyettesíted)
Majd a list partition parancsal kilistázod a partícióit. Ha van efi partíció, azt itt látni fogjuk, és tudni azt is hogy milyen módban kell mellételepíteni a linux-ot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68744) tboy93 válasza Laszlo733 (#68742) üzenetére


tboy93
nagyúr

Jó, akkor újrahúzom a 2 rendszert, nincs még rajtuk semmi. Azon kívül, hogy MBR-re lesz álíltva, kéne még valamire figyelni? Secure boot-ot mikor kell kikapcsolni?

(#68745) CPT.Pirk válasza tboy93 (#68744) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A legegyszerűbb, ha be sem kapcsolod a secure boot-ot. Úgy sincs túl sok értelme...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68746) tboy93 válasza CPT.Pirk (#68745) üzenetére


tboy93
nagyúr

De be van alapbol a biosban, szerintem.

(#68747) CPT.Pirk válasza tboy93 (#68746) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért mondom, kapcsold ki. :)

Otthoni környezetben gyakorlati haszna nem igen van a secure bootnak. Ezt a hozzászólást javaslom a témában: https://hup.hu/node/157469#comment-2188058, csak így gyorsan keresve valamit. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68748) cooi11


cooi11
senior tag

Sziasztok!
Hogy lehet elérni hogy ne kérjen jelszót ha otthagyom 15 percre a laptopot?
Az jó hogy elsötétül egy idő után, csak ne kérjen jelszót ha space nyomok!

(#68749) cigam válasza cooi11 (#68748) üzenetére


cigam
félisten

Milyen ablakkezelőt használsz? Mindenikben máshol van a megfejtés.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68750) cooi11 válasza cigam (#68749) üzenetére


cooi11
senior tag

Ubuntu 18.04.3 LTS telepítettem, nem változtattam.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.