Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54901) Ribi válasza t72killer (#54900) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hát az up az csak felfele tud a down, meg lefele konvertálni. A down nem tud 5-ből 12V-ot varázsolni, csak kevesebbet. Nem azt jelenti, hogy bármit adsz rá, akkor az odaírtból bármit ki is tud hozni.
Vannak le és fel konverterek is, de azok nagyobbak és bonyolultak.

[ Szerkesztve ]

(#54902) t72killer válasza Ribi (#54901) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

:R, akkor amit a kolléga linkelt, az én problémámra (USB-ből 12V) nem lesz jó:(

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#54903) Kernel válasza t72killer (#54902) üzenetére


Kernel
nagyúr

Fix 12V-ra ebből rendeltem:

http://www.ebay.com/itm/201490659478

2,4 V akkuról is működik, aránylag jó hatásfokkal, ME2149F van rajta:

A felirat legfeljebb arra vonatkozik, hogy ellenállás cseréjével módosítható, de alapból 12V a kimenet.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54904) tordaitibi válasza t72killer (#54900) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem igy van ahogy gondolod.
Down, vagyis lefele, be4V, ebbol tud min. 1,25 V.
38 voltbol tud 36, es alatta. De pl. 12 voltbol nem tud 24 voltot sose.

(#54905) t72killer válasza Kernel (#54903) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi, egy ilyet is berendelek:R. Olcsóbb, mint új powerbankot venni:DDD

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#54906) tordaitibi válasza Ribi (#54901) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Egyaltalan nem nagyobb es bonyolultabb. [link]
Ilyen megy nalam 1 eve, stabil 17V kell 1A mellett, a bemeno pedig 13-22V kozott valtozik.
Es az ara.. nevetseges, itthon csak az ic egy vagyon.

(#54907) Ribi válasza tordaitibi (#54906) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hmm, nemtudom miért nem láttam még ezt. :R

(#54908) tvamos válasza Ribi (#54901) üzenetére


tvamos
nagyúr

Amit rajzoltam, az működik. Buck-al lehet nagyobb feszültséget csinálni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54909) SchumiBácsi válasza Kernel (#54895) üzenetére

Na körülnéztem CTEK témakörben. Gyártónál egyszerre szűrtem quad, autó, terepjáró, és traktor területet, amire a végén már csak az MXS 5.0 jött ki. Ha ez megfelel a célnak (piktogramok alapján is jónak tűnik) akkor ez volna a beszerzési hely mert egyszerűen megoldható lenne a csúszásgátló bevonat és a szivargyújtó kiegészítő is egy fuvarral. Gondolom a szivaros kiegészítő által a szivargyújtón keresztül is képes tölteni az akkut ami borzasztó előny lenne.

A quadban lévő akku 12V-os és "charging method 1.8A 5-10hr" feliratot sikerült kivenni rajta - nem szereltem ki csak emiatt. Ezek alapján a töltő képes ilyen kis akkut is kezelni, mert annál 1.2Ah - 110Ah tartomány van feltüntetve. Jól gondolom?

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#54910) MasterMark


MasterMark
titán

Üdv újra

Itt lehet kérdezni soros port TTL átalakítóval kapcsolatban?

Switch Tax

(#54911) Lompos48 válasza MasterMark (#54910) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze. Esetleg válasz is kerül(het). :)

(#54912) Dinter válasza Lompos48 (#54911) üzenetére


Dinter
addikt

Sziasztok, adott egy mosógép vezérlőpanel. Különösebb szakértelem nélkül meg tudom keresni, hogy hol romlott el?

(#54913) mezis válasza Dinter (#54912) üzenetére


mezis
nagyúr

Persze. Hát ott a fürdőszobában, a mosógépben ! :DDD

Esetleg egy képet róla ?

mezis

(#54914) pjen válasza Dinter (#54912) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem nem.

(#54915) Dinter válasza mezis (#54913) üzenetére


Dinter
addikt

Holnap rakok fel.

(#54916) tvamos válasza MasterMark (#54910) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen. Mindent tudunk róla. Amit nem, azt is.

Csináltam lassú olcsót, elválasztottat, 500kbps sebességre. Szal.. majd kiderül.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54917) xxxjjjkkk válasza Dinter (#54912) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Esetleg, ha konkrét típus és hibára ráguglizol, akkor, ha szerencséd van, és szériahiba, akkor megtalálhatod a javítás módját is.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54918) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!

Miből tudnék kibontani kb 10-20 forintos méretű erős kör alakú mágneseket? 4 darab kellene

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#54919) darvinya válasza daninet (#54918) üzenetére


darvinya
titán

Hangszóró, magnetron mikrosütő, persze ha van felesleges.
De lehet venni is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54920) Ribi válasza tvamos (#54908) üzenetére


Ribi
nagyúr

Hol rajzoltál?

(#54921) daninet válasza darvinya (#54919) üzenetére


daninet
veterán

kisebb hangszóró téma jó lenne, valóban. szétnézek :K

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#54922) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Egy 2011-es androidos telefon akksi kapacitását szeretném megnövelni.
Van 2db akksim hozzá; egy gyári 5 éves darab, ami elég jól bírja, és egy új utángyártott.
Ha ezeket párhuzamosan kötöm, akkor mennyire valószínü, hogy töltés közben kigyullad, vagy tönkremegy a teló alaplapja?
Maga a töltö gyári, így az össz áramlimit maradna a gyári. Persze, azt nem tudom, hogy a teló mennyit használ ki gyárilag a töltö áramából.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#54923) tvamos válasza Ribi (#54920) üzenetére


tvamos
nagyúr

Itt

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54924) Kernel válasza Bici (#54922) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ez gyakori félreértés, a köznyelv töltőnek nevezi, de az csak egy 5V stabilizált tápegység (CV). Legalábbis feltételezem, annál a telefonnál is. Az pedig nem szabályoz áramot, legfeljebb van egy terhelhetősége, ami a zárlatvédelem kategóriába esik.

A töltésszabályzó CC/CV áramkör mindig a telefonban van ilyenkor. Ebből a CC azt jelenti, hogy épp ugyanannyi áramot küld egy akkura, mint kettőre párhuzamosan. Csak utóbbi esetben kétfelé oszlik az áram és időben tovább tart a töltés.

Mindamellett szokott lenni egy harmadik kivezetés is, a hőérzékelő termisztor, azt nem tudom, hogyan gondoltad? Párhuzamosítva feleződik az értéke, ha viszont nem kötöd be az egyiket, akkor az egyik akku felügyelet nélkül marad, ilyen szempontból.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54925) Kernel válasza SchumiBácsi (#54909) üzenetére


Kernel
nagyúr

Mivel 0,8A töltőáramra is beállítható, az jó a kis akkunak.

1.2Ah - 110Ah tartomány van feltüntetve.

Normál 15 órás töltésnél a kapacitás 10%-ával lehet kalkulálni, ami 1,2 Ah akkuhoz 120 mA lenne.

Tehát ilyen akkut 800 mA-rel tölteni már gyorstöltés, ami akkor nem gond, ha elektronikus felügyelet is társul hozzá, ami egy ilyen processzoros töltőnél eleve adott.

110 Ah akkuhoz pedig jó lenne legalább 11A, csak azért ajánlják hozzá az 5A-os töltőt is, mert ugyan hosszabb idő alatt, de feltölti.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54926) Bici válasza Kernel (#54924) üzenetére


Bici
félisten

Értem, kössz!

Ezek szerint biztos, hogy nem lesz túláram, ha párhuzamosan kötöm be a két akksit?
Vagyis az egyetlen megoldandó probléma a termisztor?
Utánaguglizok, hogy ez a termisztor hogy műxik, és kitalálok rá valamit.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#54927) Lompos48 válasza daninet (#54918) üzenetére


Lompos48
nagyúr

[link1], vagy [link2]

[ Szerkesztve ]

(#54928) Kernel válasza Bici (#54926) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az áramgenerátoros elv kizárja, hogy nagyobb áramot adjon rá a töltésszabályzó.

A termisztor egyszerű, ha van benne, azt ki tudod mérni a negatív és a középső érintkező között. Legyen például 20 kΩ, ami melegedésre növekszik (PTC).

Ha azt is párhuzamosítod, 10 kΩ eredő lesz, ami melegedésre is kevesebb lesz a kelleténél, ezért a telefon esetleg nem érzékeli (vagy nem idejében) az akku túlmelegedését.

Ha csak az egyiket kötöd be, akkor meg csak az egyik lesz figyelve. A kivezetett termisztorral az akku hőmérsékletét töltés és kisütés közben egyaránt figyeli a telefon, hogy szükség esetén leállítható legyen bármelyik folyamat.

Ugyanakkor elvileg az akkuba épített elektronika is figyeli a hőfokot (kétlépcsős védelem), az pedig a belső FET-kapcsolóval tudja megszakítani az áramkört.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54929) Dinter válasza Dinter (#54912) üzenetére


Dinter
addikt

(#54930) MasterMark


MasterMark
titán

Lompos48 & tvamos: Remek, koszi. :R

Egy Dlink DNS-320 NAS-rol lenne szo. Nem indul el, ezert gondoltam megnezem a soros portjan mi a helyzet. Rendeltem egy ilyet: [link] atraktam a jumpert 3V-ra, a masikat meg levettem (az minek van rajta?).

Radugtam a NAS-ra, putty-val nyitok ra 115200 baud-dal meg 8-1, flow control off. Elinditom a NAS-t, latom hogy villog a piros led a kis atalakiton, az elejen kapok egy ilyen suru pont karaktert a konzolra, es ennyi. Mast nem latok.

Nem tudom hol a problema, a kapcsolattal-e vagy a NAS halott mar ennyire? Probalgattam mas baud-okat is, de mindig ezt az egy darab sokpont karaktert kapom.

Esetleg valami otlet? :R

Switch Tax

(#54931) weiss válasza MasterMark (#54930) üzenetére


weiss
addikt

Loopback teszt, hogy lásd, az USB-s interfész jól működik-e.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#54932) MasterMark válasza weiss (#54931) üzenetére


MasterMark
titán

Ez most a jumperre vonatkozik? Vagy pedig csinaljam meg ezt? :D Ha utobbi akkor hogy? (Esetleg a jumperrel?)

Switch Tax

(#54933) weiss válasza MasterMark (#54932) üzenetére


weiss
addikt

Ja, bocs, a jumperre.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#54934) SchumiBácsi válasza Kernel (#54925) üzenetére

Értem köszi, akkor megindul a beruházás. Megpróbálom a csajt is belealkudni valahogy :DDD ;]

A szivargyújtó kiegészítővel szivargyújtón keresztül is mehet a töltés igaz? Indulás előtti gyors ellenőrzésre viszont praktikusabb volna ez, remélem beszerzik... ezen keresztül is mehet a töltés igaz?

Használati útmutatásban van egy ilyen: "Egyes járművek pozitív földelésű akkumulátorral rendelkeznek" - ilyen ma már nincs, csak a nagyon régi járműveknél ugye?

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#54935) kmisi99


kmisi99
addikt

Egy érdekes dologgal találkoztam ma. Adott egy régi akkus fúró, A gyári trafós táppal ami behalt, csak kb 2,5v ot adott ki. Sebaj, levágtam a kábelt róla, rákötöttem egy labor tápra, belőttem 12v ra, de a töltő meg se mukkant, egy modern 12v os táp se hatotta meg. Elő kellett túrni egy régi 12v trafós tápot, és azonnal csodásan töltötte az akkut. Ez miért lehet? Talán azért, mert a trafós táp üresjárati feszültsége 14-15v körül van?

(#54936) tvamos válasza MasterMark (#54932) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ahogy van, rádugod gépre, és indítasz terminált, mondjuk hyperterminal, ha Windows. Ami gombot leütsz, azt kiirja. Ha lehúzod a jumpert, akkor meg nem.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54937) Kernel válasza SchumiBácsi (#54934) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha az autóban nem kapcsolódik le az aljzat gyújtás nélkül, akkor igen.

Ellenőrzésre talán jobb egy ilyen, amit én mondjuk beiktattam töltőcsatlakozóként, de ez más helyzet, mert nincs is egyéb kijelzőm.

Ha viszont egy Ctek töltőt használsz, annak van saját kijelzése, oda nem fontos szerintem.

Pozitív földelés nem jellemző már, talán kétkerekű akad ilyen, elavultabb típus. Autónál életszerűtlen, még egy rádiót sem lehetne normálisan beszerelni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54938) Kernel válasza kmisi99 (#54935) üzenetére


Kernel
nagyúr

Gondolom olyasmi, ami nekem is van a 12V Ni-Cd akkuhoz (amit később lítiumosítottam).

Ennél a dugasztáp csak egy AC-trafó. A töltőfoglalatban van egy dióda, lényegében ennyi a töltőkör. LED, ellenállás, tranzisztor csak az áram indikálásához van.

DC 12V-ról ez nem megy, miközben az akku feltöltve 13V, de töltés közben ennél is feljebb kell húzni a kapocsfeszültséget, az akku belső ellenállása miatt.

Végül inkább egy 24V-os monitortápról használtam, ellenálláson keresztül, amit a foglalatba építettem. Az eredeti trafó ugyanis túlmelegítette az akkut, 6 órás töltéshez való, amit vagy elfelejt az ember, vagy nem, de egyébként sem tesz jót az akkunak a kontrollálatlan gyorstöltés, ami a Ni-Cd akkuk strapabíró képességét próbálja kiaknázni.

De én úgy voltam vele, hogy minek kínozni, ha nem sürgős, az ellenállással kímélő töltőáramot állítottam be, amit 24 óráig is elbír, túlmelegedés nélkül.

A 24V feszültségtartalék biztosítja nagyjából az áramgenerátoros jelleget, sima DC lévén pedig az áram bemérése is egyszerűbb és jobban megfogható, mint a félhullámok, amit a szimpla dióda produkál.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54939) kmisi99 válasza Kernel (#54938) üzenetére


kmisi99
addikt

Akkor valószínű a labortápot 14-15v ra állíva már menne a töltés? Mindenesetre az új trafós táppal ismételten jó lett a töltő, szóval nem kellett barkácsolni. :D

(#54940) Kernel válasza kmisi99 (#54939) üzenetére


Kernel
nagyúr

Stabil feszültségű (vagyis kis belső ellenállású) táp erre a célra nem jó, mert a táp és az akku között csak egy dióda marad. Így nincs áramkorlát. Vagy a labortáp áramkorlátjával kell játszani.

Az eredeti megoldásnál a trafó saját belső ellenállása (ebből adódó instabilitása) biztosítja az áramgenerátoros jelleget.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54941) SchumiBácsi válasza Kernel (#54937) üzenetére

Traktorban a szivar direkt módon kapcsolódik, quadban elemezni kell, autó ami teljesen saját az még nincs. Traktorba viszont már egy ideje van egy ilyen, induláskor mindig jól jön az akkufeszültség ismerete. Meg menet közben is... hőfokok is jól jönnek na meg az óra, nehogy véletlen többet dolgozzak a kelleténél :D

Quadra viszont csak nem tenném mert nem vízálló, ezért gondoltam a 3LED-es CTEK variánsra ahol egyértelműek a teendők egy ellenőrzésnél: lemerült és tölteni, lemerülőben tölteni vagy haladni, feltöltve.

Na mind1 akkor ez a verzió még egy pár alvás kérdése a lényeg hogy töltő kiválasztásra került és beszerzés alatt.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#54942) Gyula84


Gyula84
veterán

hali

szétszedtem egy telot régebbi darab (elég sokat szétbarmoltam már) ilyen kis elem szokott bennük lenni ML414-es, de mind forr-füles volt ehhez meg volt kis tartó életemben most látok ilyen pici elemhez tartót :D 1.4mmX4.8mm

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#54943) MasterMark válasza tvamos (#54936) üzenetére


MasterMark
titán

Igen-igen, így hogy jumperre vonatkozok értettem már.

Amúgy megvan a hiba, RX TX-et fordítva dugtam rá......... Pedig leírás alapján csináltam, de ezek szerint ott is rosszul van írva.

Azért köszi mindenki. :R

Most már csak az a kérdés mit csináljak ezzel? :DDD

Switch Tax

(#54944) kmisi99 válasza Kernel (#54940) üzenetére


kmisi99
addikt

Na ezt jó tudni, köszi.

(#54945) weiss válasza MasterMark (#54943) üzenetére


weiss
addikt

Szerintem RAM csere.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#54946) MasterMark válasza weiss (#54945) üzenetére


MasterMark
titán

Remélem inkább csak ami a NAND-ban van adatok hibásak. Itt van amit kiír, ha valakit érdekel és tudna segíteni, annak örülnék, mert én kicsit el vagyok veszve. :D

Switch Tax

(#54947) SchumiBácsi

Mivel a céltopik elég erotikusan áll a dologhoz (b*sznak válaszolni) áthozom a kérdést ide.

Ami részemről félig megválaszolódott, mert a vezérlő ágankénti teljesítménye (12W) bőven elegendő a kérdéses ventilátorokhoz (2.5W darabja) a megválaszolatlan viszont az, hogy lehetséges e két teljesen egyforma ventilátor egyetlen ágon "Y" elosztó által?

Előköszi!

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#54948) darvinya


darvinya
titán

Egy kis fejtörőbe botlottam.

Adott egy Amiko HD8260+ STB, ami gyors ki/bekapcsoláskor HDMI-n nincs jel, de kábel STB-ből ki/bedugva megjavul.
Ez mitől lehet?
Ugyanezen a STB-n az A-Data CH94 500Gb-os tárnak energia takarékos módjával nem tud mit kezdeni, míg WayteQ 95CX rendesen tudja.
Jelen STB-n mikor energia takarékos módba lép HDD, akkor onnéttól kezdve csak belistázott fejléc van, de bekapcsolni már nem tudja.
Erre miként lehetne olcsó/egyszerű megoldást találni?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54949) Kernel válasza darvinya (#54948) üzenetére


Kernel
nagyúr

Meg kellene nézni, hogy induláskor mennyire rántja meg a feszültséget, illetve külső tápos lemezzel is ellenőrizni.

Tehát arra gondolok, hogy a box olvasni akarná a lemezt, ettől az felébred, hirtelen megrántja a feszültséget / áramot, amit a box egyszerűen nem bír el.

gyors ki/bekapcsoláskor HDMI-n nincs jel, de kábel STB-ből ki/bedugva megjavul.

Nem nagyon értem, menet közben fontos ki/be kapcsolgatni, vagy mi a gond...

(#54947) SchumiBácsi

Akkor adja magát, bírnia kell.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54950) GZoli7 válasza MasterMark (#54946) üzenetére


GZoli7
senior tag

Így elsőre ez lehet, hogy csak szoftver hiba, mert ahogy elnézem be tudnál jelentkezni.
A NAS saját topicjában nagyobb eséllyel kapsz segítséget.

"*** Warning - bad CRC or NAND, using default environment"
Remélhetőleg nem ment tönkre a nand, csak sérült az adat.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.