Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55501) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Grundfos Alpha2 keringetoszivattyut szedett szet valaki?
Nem a vizoldal, a hatso elektronika hogyan bonthato, pattintos, vagy..?
Nem akarnam tonkretenni, csak le kene szednem a hatso burkolatot.

(#55502) darvinya válasza tordaitibi (#55501) üzenetére


darvinya
titán

G.kereső szerint több típusa van, amiből van pattintós, csavaros, hegesztet.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55503) 67tuareg


67tuareg
tag

Sziasztok!
Kis segítségre lenne szükségem. Olvasgattam itt konkrétan rákeresve, de bizonytalan vagyok.
Számítógép hűtőventilátor, három kábelesnél a max fordulatot a sárga ér teljes kihagyásával tudom elérni? Tehát fekete-fekete, piros-piros, sárga-üres és kész?
Egy párátlanítóban cserélem a ventilátort, max fordulat kellene.
Köszi a segítséget!

(#55504) tordaitibi válasza 67tuareg (#55503) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A venti ha megkapja a nevleges tapot, akkor teljes fordulaton megy.
A harmadik vezeteken kifele jon a fordulatszammal aranyos jel, es ezt megfelelo, ezt kezelni kepes hardverbe dugva, az a hardver fogja a tapot csokkenteni-novelni, igy szabalyozva a fordulatszamot.
Jol okoskodtal.

[ Szerkesztve ]

(#55505) tordaitibi válasza darvinya (#55502) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Adj mar par linket, akar privibe,
en akkor rosszul guglizok.

(#55506) darvinya válasza tordaitibi (#55505) üzenetére


darvinya
titán

Google kereső-Név-képek és egyből látszik találatokból melyik mi.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55507) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

(#55508) mzso


mzso
veterán

Az ha egy nyák-on sok szabad szemmel kb nem is látható szőr van az mit jelent? Vonzza a szöszmét, vagy fémszálak nőnek rajta?

A frissen nem műkdödő tuneremen néztem. 30/60-szoros nagyítóval igen sokat lehet látni, leginkább csak a forrasztások közelében.

Csináltam pár fotót, de nem igazán látszik: http://www.abload.de/gallery.php?key=s9iI2pwL

(#55509) kjani18 válasza ZTE_luky (#55507) üzenetére


kjani18
őstag

A dimmert nézd meg, annak lehet hibája. Mivel PWM szabályzású, a feszt nem változtatja, ezért mérsz normál feszültséget rajta.

mzso

Egy puha ecsettel szőrtelenítsd. Hibát nem igen okozhat, szerintem szösz.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#55510) 67tuareg válasza 67tuareg (#55503) üzenetére


67tuareg
tag

Köszönöm a segítséget!!!
Bocs tordaitibi Neked szántam nem magamnak!

[ Szerkesztve ]

(#55511) ZTE_luky válasza kjani18 (#55509) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

köszi szépen, megpróbálom!

(#55512) tvamos válasza mzso (#55508) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ilyen?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55513) mzso válasza tvamos (#55512) üzenetére


mzso
veterán

Azt linkeltem én is. De ott csak ezüstről van kép nyákon. A google sem dob ki jó találatokat. A legtöbb mikroszkópos, vagy nagyon extrém állapotokat mutat. Mondjuk ez azt állítja, hogy általában annyira vékony, hogy mikroszkóp nélkül problémás látni. Úgyhogy ezzel egyezik a megfigyelés, de ennek ellenére tőlem lehet szösz. Sokat nem tudok megállapítani, csak azt, hogy sok van, és a forrasztások környékén látszódnak.

(#55514) Kernel válasza mzso (#55513) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hasonlót én is tudok csinálni, amikor denszesszel lemosom a gyantát, majd papírzsebkendővel letörlöm, a papír rostjai ott maradnak leragadva. Persze, amikor már alaposabban lemosom, ecsetelem, szép tiszta lesz.

Mindenesetre azok nem vezetőszálak szerintem, amiről egyébként is azt írják, hogy éves szinten nőhet esetleg 1 mm-t.

Másik dolog, hogy sok ólommentes készülékkel találkozom, de arra a Wikipédiás jelenségre nem is emlékszem, hogy láttam volna valaha a gyakorlatban.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55515) tvamos válasza mzso (#55513) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hat, en meg eloben nem lattam sosem, csak tanultam errol a jelensegrol. (Szerintem az onbol is nohet ilyesmi, de talan az ezust tartalmu forraszanyagoknal gyakoribb. A legjobb az lenne, ha vissza tudenk pontosan emlekezni a 10 evvel ezelotti tananyagra persze.) Ha ez egy olyan IC, aminek a labtavolsaga 0.65mm, akkor egy par honap alatt osszekotheti oket.
Gondolom egy alapos mosas hasznalna, ha nem, akkor ujra lehetne forrasztani.
(A kepeidet nem latom a reklamtol.)
Szeretek nyakokat nezegetni mikroszkop alatt, es szosz szokott mindenfele lenni, persze a forraszok korul tobb. Whisker csak a forraszbol no ki, mashol szerintem nincs.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55516) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Van nálam egy tablet. Random kikapcsolgat. Ha visszakapcsolom megint működik egy darabig, aztán kikapcsol. Nem jelzi, hogy merül. Ha rámérek az alaplapi akksi-csatlakozóra akkor megvan a kellő fesz az akksiban. Ilyesmi Li-Polymer van benne.

Ennek ellenére lehetséges, hogy pl, mégis az akksi a hibás? Pl. cellazárlat vagy ilyesmi, és azért viselkedik így?

(#55517) darvinya válasza szabifotos (#55516) üzenetére


darvinya
titán

Nem biztos, mert lehet RAM hiba, töltő elektronika, stb.
Kellene egy monitorozó, ami hibákat menti.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55518) Kernel válasza szabifotos (#55516) üzenetére


Kernel
nagyúr

Zárlat nem, esetleg elhasználódás miatt a belsőellenállás nőhet meg, ami miatt esne a feszültség, de azt terhelés közben kell mérni, illetve jelezné szoftveresen is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55519) mzso válasza Kernel (#55514) üzenetére


mzso
veterán

Lehet... De a fotón csak nagy szálak látszódnak, a nagyon kicsik nem. Nagyítóval meg nem tudok fotózni

De alig ha nem igazatok van. Mintha egy kis takarítás után kevesebb lenne. Meg nem úgy tűnik, hogy csillogna is valamelyik.

A forrasztások az USB csatlakozónál szerinted jók?

(#55520) csabyka666 válasza Flashback (#55492) üzenetére


csabyka666
addikt

Hm, ez is jópofa! Ilyet használ itt valaki közületek?

A Proskit állomásról láttam egy videót, ami szerint elég hanyag az összeszerelés, szóval nem is az ára a kérdés, ez a 30-40.000 forint rendben lenne, csak ugye működjön szépen nekem.

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#55521) Flashback válasza csabyka666 (#55520) üzenetére


Flashback
addikt

Erről is nagyon jókat írnak. De azért ekkora csomagnál már számolj áfát, vámot. Ebayen nézz valami EU eladót.

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#55522) mezis válasza mzso (#55519) üzenetére


mezis
nagyúr

Forrasztás csatlakozónál: már eleve lehet "gyantás" a forrasztás, vagyis kinézetre tökéletes, aztán hol érintkezik, hol nem.
Használat közben mechanikai igénybevételnek van kitéve, ahhoz meg a forrasztóón úgy áll hozzá, hogy "okos enged"

Vagyis bármilyen gyanú esetén újraforrasztás. Nem nagy ügy, szinte bármilyen pákával elvégezhető.
(Azért ilyennel mégse... :D )

[ Szerkesztve ]

mezis

(#55523) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Bekötöttünk egy ilyen motorvezérlőt.

[kép]

A fázisceruza áramot jelez a motor fém részén. Normális ez?

(#55524) Kernel válasza DrojDtroll (#55523) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha nincs rákötve a védőföld a motortestre, akkor lehet normális, kapacitív áram miatt jelezhet a fázisceruza. Akkor is, ha rendben van a szigetelés.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55525) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, beszereztem egy 9,6v bosch akkus fúrót, természetesen lítiumosítás áldozata lesz. Csak azon gondolkodtam, hogy 2S akku csak kb 8V míg 3S az már 12V+ lenne. Tudom a gyári akku is simán van kb 11V körül maxra töltve, nem ártana nekik némi extra feszültség?

(#55526) gyenesmartin válasza kmisi99 (#55525) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Nyugodtan mehet a 3S.

(#55527) DrojDtroll válasza Kernel (#55524) üzenetére


DrojDtroll
addikt

a földre mi a motor föld és sh kivezetését és a tápellátás földjét kötöttük

(#55528) (jan) válasza kmisi99 (#55525) üzenetére


(jan)
őstag

Milyen akksit raksz bele ?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#55529) 4ron


4ron
senior tag

Sziasztok!

Fogalmam sincs, minek nevezik ezt a kis műanyag dobozkát. LM386 erősítőnek kellene egy ugyanilyen vagy nagyon hasonló, hogyan keressek rá? Előre is köszönöm.

⭐ Revolut meghívó ajándék 7500 Ft bónusszal | Raiffeisen Bank meghívó változó ajánlói bónusszal ⭐ Kérd privát üzenetben tőlem!

(#55530) tvamos válasza DrojDtroll (#55527) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha a motor földdelő kapcsát rákötötted a hálózati védővezetőre, akkor nem szabad ilyen jelenséget tapasztalni. Ott valami gebasz van. Ellenőrizd le a földelés folytonosságát!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55531) darvinya válasza 4ron (#55529) üzenetére


darvinya
titán

Műszerdoboz, stb.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55532) csabyka666 válasza Flashback (#55521) üzenetére


csabyka666
addikt

Hú, hát ez is elég jól hangzik. Annyira mondják, hogy ezek drága cuccok, de a fene elhiszi, hogy egy Weller állomás annyival jobb, amennyivel többe kerül...

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#55533) Gyula84 válasza csabyka666 (#55532) üzenetére


Gyula84
veterán

én se hittem el, hogy egy ferrari jobb mint egy lada :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#55534) csabyka666 válasza Gyula84 (#55533) üzenetére


csabyka666
addikt

Pontosan. Bár még nem ültem Ferrariban, de annyival szerintem az se jobb, amennyivel többe kerül. :D

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#55535) kmisi99 válasza (jan) (#55528) üzenetére


kmisi99
addikt

18650 5A terhelhetőség, de párhuzamosan is less kötve. Meg néztem ha lefogom a tokányt akkor max 10A mértem. Sajnos nem fér a gyári akku házban 2*3 akku. Majd kitalálok valamit, egyenlőre 2*2 vel tesztelem.

(#55536) Flashback válasza csabyka666 (#55532) üzenetére


Flashback
addikt

Ha igaz az értékelések fele, nem lőhetsz vele mellé én úgy gondolom. Wellernél meg kell fizteni a márkát, a supportot, képviselet, alkatrészellátás... Ha napi több órás használatban van akkor Weller ha ritkábban használod akkor már nem biztos hogy megéri a különbözet.

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#55537) tvamos válasza csabyka666 (#55532) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem, de egy JBC tenyleg annyival jobb. (Sok allomassal forrasztottam mar 2 ev alatt, es ezek a Fahrenheit es tarsai nem igazan jok. Foleg, ha nem vagy meg annyira gyakorlott a forrasztasban, vagy mint en, nem vagy turelmes.)

(#55534) csabyka666 válasza Gyula84 (#55533) üzenetére
Dehogy nem jobb annyival a Ferrari!.. Ezt csak azok szoktak mondani, akiknek nem futja ra. ;]

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55538) (jan) válasza tvamos (#55537) üzenetére


(jan)
őstag

Ár érték arányban a fahrenheit nagyon jó páka, évekig használtam nem csak hobbi célra, annyi baja van hogy lassan melegszik be.

kmisi99
Laptop akksiban található cellák mennyit bírhatnak ? Lenne nekem is egy öregecske akkus fúróm :DDD

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#55539) tvamos válasza (jan) (#55538) üzenetére


tvamos
nagyúr

En nem tudom hova tenni ezt az ar ertek aranyt. En annyit tudok, hogy utaltam, nekem csak arra volt jo, hogy megtapasztaltam, milyen. Nekem most egy Aoyue van, ha jol emlekszem, 936, (az allomas nekem jol van, de a handpiece-szel nem tudok megbaratkozni,) meg egy JBC, ami meg rohadt jo, csak bekapcsolom, ha kell, es hasznalom. Pontos, preciz.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55540) krisztianAMG válasza (jan) (#55538) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Akkus fúróba használhatatlanok, nagy terhelés hatására nagyon leesik a feszültségük.

(#55541) Kernel válasza krisztianAMG (#55540) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pedig nekem is azzal működik egy 12V-os gép, de ugyanúgy párhuzamos darabokból összerakva, mint a laptopban. Ez a gép 3S vagy 4S konfigurációval is jól használható, csak nyilván jobban vagy kevésbé pörög.

Laptophoz volt már használhatatlan, mert az hiába csak 1-2 A, de a folyamatos terheléstől hamar leesett. Csavarbehajtásnál a rövid terheléseket viszont meglepően bírja. Másik előnye, hogy nem merül olyan hamar az önkisülés miatt, mint a Ni-Cd.

Vagy válogatni kell közöttük, de nekem egy gyenge páros is volt a csomagban, ami bontáskor már 2,5 V alá esett, ennek ellenére a gép használható volt vele. Később ezt kivettem, 3S csomaggal teszteltem tovább a gépet. Lassabb lett ugyan, de csavarbehajtásra így is teljesen jó.

Fúráshoz, tartós terhelésre viszont nem használtam még így.

Akkuteszt legjobb módja az 1A kisütőáramon mért kapacitás, mert ez jobban kihozza a belső ellenállás miatti különbségeket, mintha csak kis áramon mérem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55542) xxxjjjkkk válasza tvamos (#55539) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Nemtom, én vettem egy tcp-t.
Sajnáltam rá annyit, nagyon. De az első forrasztás után tudtam, hogy megérte, mint a mesében.
Gondolom a komolyabb weller állomásokkal is így lennék.
De ez tökéletes nekem.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55543) krisztianAMG válasza Kernel (#55541) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Amiket én próbáltam, azok nagyon rosszul vieslték, csak frissen töltve voltak használhatóak, és csak rövid ideig. Cellánként 3A már megfektette őket.

(#55544) Kernel válasza krisztianAMG (#55543) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azt értem, hogy cellánként 3A, de konkrétan benne volt egy gépben, kettesével párhuzamosítva és úgy nem volt használható?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55545) tvamos válasza xxxjjjkkk (#55542) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nezegettem a Wellereket, de a JBC jobban tetszett, ugyannnyi penzert. (Vegul sikerult egy kiallitasi darabot kifogni, sok varakozas, meg nemi rabeszeles aran.) Legalabb 5 olcso allomast elfogyasztottam regebben, meg vagy 10 pakat, mostmar ragaszkodom ehez a motyohoz. Sajnos nem megy 12, vagy 24V-rol, de hat... ez legyen a legnagyobb bajom.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55546) robohw


robohw
aktív tag

..

My own programming language: http://www.robomax.online

(#55547) BlacKSouL


BlacKSouL
addikt

Üdv, érdekes kérdésem lenne.
Van egy soklakásos 8 emeletes panelház. Annak van egy lakása. Ebben a lakásban időről-időre a következő jelenséget lehet tapasztalni.
Korábban: Normál képcsöves CRT tévé bekapcsolt állapotában a hangszórójában váratlanul megjelenő búgás, mely lehalkítás, sőt kikapcsolás után, készenléti állapotban is megmarad, csak a főkapcsolót kinyomva szűnik meg. A hangerő azonos, nem változik.
Most: LED-es LCD tévéhez kötött külső hangszóróból (aktív hangfalpár) ismét hallható a búgás, mint alapzaj, értelemszerűen a tévét akár áramtalanítva is, a hangfalak kikapcsolásáig megmarad.

Mivel nem köthető készülékhez, azaz hangfalhoz vagy tévéhez, ezért másfelé kezdtem gondolkodni. A hang valójában olyan búgás, amelyben fel lehet fedezni egy bizonyos, változó frekvenciát. A búgás időtartama kb. 25 másodperc, majd utána kb. ugyanennyi szünet, és ismét búgás. Ez akár 30 percig is ismétlődik, időnként megváltozó frekvenciával. Füllel is hallható hullámzás van benne, megszólaláson belül nem változik, új felhangzáskor kezdi esetleg újabb frekvenciával. Valójában olyan, mintha lenne egy alapfrekvencia, elég mély, kb. 100-150 Hz körüli, és mintha az azon felüli frekvencia változna időnként. Mondjuk az meg 120-200 Hz között. És így a hallható hang egy sűrűn lüktető, vibráló hang. Kb olyasmi, hogy 5 hullám per másodperc és 10 hullám per másodperc között változó a hallható vibrálás. Ritkán van, hogy csak 2 másodpercig tart a hang, fél perc helyett.

Mivel kizárásos alapon az elektromos hálózatból jön, arra gondolok, hogy valami vezérlőjel lehet. Azonban a ház távfűtéses, elektromos hálózatra elvileg nincs olyan eszköz téve, aminek ilyen hosszú tartós, füllel hallható frekvenciájú jel kellene. Az előző esetek évekkel ezelőtt történtek, nem is feltétlenül télen, tehát ehhez sem köthető, aztán kb. 5 év is eltelt, és most ismét szinte minden nap hallható. Jellemzően este, tévézéskor. De lehet hogy van máskor is, csak nem halljuk. Másik lakásban elvileg nem hallani.

Ötletek, hogy mi lehet?

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#55548) Kernel válasza BlacKSouL (#55547) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy tipp:

A vezérelt (éjszakai) áram

A vezérelt áram alapelve, hogy a fogyasztó vállalja, hogy bizonyos berendezései csak meghatározott időszakokban kapnak áramot, cserébe ahhoz lényegesen olcsóbb áron juthat hozzá. Ennek fontos feltétele, hogy a vezérelt áram csak rögzített bekötésű eszközökhöz vehető igénybe.

Manapság a bojler és hőtárolós kályha táplálására jellemző a vezérelt áram, ám mivel ezek a legnagyobb háztartási fogyasztók, jelentős megtakarítás érhető el velük. A szolgáltatás eredeti, köztudatban máig elterjedtebb neve az éjszakai áram, mivel eleinte csak az éjszakai mélyvölgy idejére biztosítottak ellátást.

A hangfrekvenciás központi vezérlés (HKV) olyan vezérlési technológia, amely az elektromos elosztóhálózatot használja fel adattovábbítása. A rendszer előnye, hogy nincs szükség külön adatátviteli út kiépítésére, és az országos hálózaton keresztül egy adóval több százezer fogyasztó vezérelhető. Az adatátvitel impulzusmodulált hangfrekvenciás jelekkel történik, amellyel kisebb fogyasztói csoportok vagy akár egyes fogyasztók külön vezérelhetőek.

A hangfrekvenciás jelek kimeneti frekvenciaszintje 183,3 Hz és 216,7 Hz, az impulzusok adásszintje a névleges hálózati feszültség 1-4%-a.

----------------------------------------------------------------------------

Amit még hozzátennék: a központi antenna és a villamos hálózat közötti földhurokban létrejövő kiegyenlítő áramok elősegíthetik bizonyos zavarok beszűrődését az elektronikus áramkörökbe.

Ezt az antenna kihúzásával lehet ellenőrizni, galvanikus leválasztó beiktatásával is lehet próbálkozni.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55549) BlacKSouL válasza Kernel (#55548) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Érthető.
Akkor tehát az egésznek az lehet az oka, hogy a csillagpontos központi rendszerben van egy bizonyos feszültség, ami más, mint a villamos hálózati 0. Valószínűleg, mivel szikrázik csatlakoztatáskor, sőt, érezhetően csíp is. És ez igaz a földeletlen villásdugó esetén is (különösen, mivel az ehhez a tévéhez és a hangfalhoz használt a fali dugalj eleve földeletlen)

És mivel a régi tévé esetén a saját hangszórója készenlétben és bekapcsolva is a hálózat része volt, valamint az új tévébe bedugott jack-dugón keresztül az új hangfal is a hálózat része lett, ezért jelentkezik. Magyarul az antennakábelt ha kihúzom a tévéből, és elhallgat a hangfal, illetve ha helyette kihúzom a hangfalat, akkor megjelenik a tévé hangszóróján a búgás, akkor erről lehet szó, és akkor jöhet a leválasztó.

Ez a leválasztó egyébként nem rontja a jelminőséget?

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#55550) Kernel válasza BlacKSouL (#55549) üzenetére


Kernel
nagyúr

Feszültségkülönbség szokott lenni a kettő között, ez természetes, ami esetleg úgy lenne kivédhető, ha a kábelszolgáltató több helyen összekötné a védőfölddel.

Vannak komolyabb, villámvédő elosztók koax. csatlakozóval ellátva, amin át lehet vezetni az antennakábelt, így ezt a galvanikus közösítést elvégzi.

Ha a TV védőföldelt, az belül rá van kötve a GND-re, tunerre stb., ilyenkor a TV-n keresztül folyik a kiegyenlítőáram is.

Kisebb teljesítményű, kettős szigetelésű tápegységgel készült TV-knél védőföld nincs, de vannak benne zavarszűrő kapacitások, ami szintén átvezet egy kis (nem ártalmas) áramot a GND irányába.

Képcsöves TV-k között előfordult olyan konstrukció, ahol a hangvégfok-IC állandó tápot kapott készenlétben is, emiatt reagált a mobiltelefonra is, a jól ismert zajhatással.

Mivel a hálózati 50 Hz, valamint a sok száz MHz vételi frekvenciák jókora távolságra esnek egymástól, így egyszerű kapacitív elválasztással szűrhető.

Másképp megközelítve, egy kis kapacitás, ami a nagyfrekvenciát rövidzárként engedi át, 50 Hz-en gyakorlatilag már semmit, így nem okoz csillapítást az RF-jelre nézve.

Röviden galvanikus leválasztónak szokás nevezni, de azért látni kell azt is, hogy valójában az 50 Hz-et választjuk el vele. Tehát nem csak DC-t, hanem alacsonyfrekvenciás AC-t is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.