Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54401) Kernel válasza VIPowER (#54399) üzenetére


Kernel
nagyúr

Arra is tekintettel kell lenni, hogy az üresjárási vagy terhelt feszültség érdekel, vagy mindkettő. Ha túl sokat veszel le, akkor esetleg terhelve már nem lesz jó.

Mindenesetre minél több menetet tekersz le, annál pontosabban lehet kalkulálni a menet/V értéket.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54402) tvamos válasza Kernel (#54401) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha meg mindet letekeri, akkor meg egeszen pontosan.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54403) VIPowER válasza Kernel (#54401) üzenetére


VIPowER
senior tag

Van egy Genius 5.1 3600-as rendszerem. Ebben megszakadt a trafó azon tekercse (valahol belül), ami az első hátsó hangszóróknak adta a tápot. Megjavítani ezt persze én nem tudom, ezért külön trafóval, és bár nem szimmetrikus a trafó, egy ilyen kapcsolással oldanám meg 2×10000 mikrós kondikkal. Viszont az a huszonpár volt sok a TDA7269-eseknek, ezért kell letekernem belőle. De akkor próbálgatás útján megoldom valahogy.

Kösz a válaszokat.

(#54404) tvamos válasza VIPowER (#54403) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha mar ennyi idot toltesz vele, en meggondolnam, hogy egy masodik szekundert tekerjek ra, es ket greatz-el csinaljam. Sokkal stabilabb lesz a kimenet. Szerintem...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54405) Kernel válasza VIPowER (#54403) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ilyen trafók sok esetben könnyen javíthatók, a primer hőbiztosíték cseréjével vagy kiiktatásával. Nem ritka eset, hogy a hőbiztosíték csak úgy megszakad, tehát anélkül, hogy a trafó menetzárlatos lenne.

Csak óvatosan meg kell bontani a szigetelést. Van olyan, hogy megbontás nélkül is hozzáférhető, mert ki van vezetve a primernél, olyankor egyszerűen át lehet kötni.

Itt persze felvet biztonsági kérdéseket, hogy valaki meri-e anélkül járatni, esetleg csak ráragaszt kívülről a tekercsre egy másikat. De vannak ilyen trafók eleve hőbiztosíték nélkül gyártva, vagy én találkoztam leégett primerrel is. Az sem gyújtott fel semmit, csak megégett a tekercs, majd megszakadt, vagy kiolvadt a normál biztosíték.

Letekerés még hagyján, feltekeréssel én biztosan nem szórakoznék, bár az sem mindegy, hogy a vasmag kiszedhető-e. Utána megfelelő anyagot keríteni hozzá, ilyen huzalok nem sorakoznak mindenki raktárában, én sem vagyok ilyesmire berendezkedve. Akkor már egyszerűbb másik trafó után nézni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54406) VIPowER válasza Kernel (#54405) üzenetére


VIPowER
senior tag

Mint mondtam "csak az első és hátsó hangszórók nem szólnak", a center ,mély igen. A hőbiztosítékot már nagyon régen kidobtam belőle, mert ezzel kezdődött az egész. Volt valami feszültségtüske (vihar volt), nem csak a hangrendszer romlott el akkor. Próbáltam vadászni belevaló trafót, de nem jártam sikerrel. 3800-ért meg nem fogok venni 2×10-12V-os min 60W-os trafót. De ha valaki tud linkelni ilyet max 1000-ért, akkor nem szórakozom ezzel. :)

tvamos

Megmondom őszintén nem sok kedvem van tekergetni, tehát ez kiesik. Az hogy letekerek pár menetet még belefér.

(#54407) Zola007


Zola007
veterán

Statikus feltöltődés /elekrrosztatikus kisülés során létrejött maximális feszültséget miként tudok (ha lehet) mérni egy felületen?

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54408) darvinya válasza VIPowER (#54406) üzenetére


darvinya
titán

HR elektronika, személyesen turkálóban.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54409) Zola007


Zola007
veterán

Túlfeszültség szempontjából mi a különbség a tüske és az áramlöket között?
Nem igazán találok rá összevethető definíciót.
:R

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54410) Kernel válasza Zola007 (#54409) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szerintem ezen nem nagyon van mit definiálni, adott egy tüskeszerű jelalak, ez ennyi. Már attól eltekintve, hogy a feszültség és áram fogalmát a szakmai nyelvben nem jó összemosni.

Méréssel kapcsolatban példák vagy érdekességek:

https://en.wikipedia.org/wiki/Electrostatic_voltmeter
http://www.rondo.hu/ipari-ionizacio/meroeszkozok-ion.html
http://amasci.com/emotor/voltmeas.html

(#54406) VIPowER

Csak hirtelen azt hittem, ez valami többtrafós rendszer, a szekunder szakadása pedig elég ritka, ezért nem is gondoltam erre.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54411) Zola007 válasza Kernel (#54410) üzenetére


Zola007
veterán

Az anyag, amiből tanulok ezt írja:

Tüske – Rövid ideig tartó hirtelen feszültségnövekedés, amely meghaladja a normál tápvonali feszültség 100%-át.

Áramlöket – Nagymértékű, az elektromos áram normális szintjét meghaladó feszültségugrás. Néhány nanoszekundumig tart

Az angol szaknyelv is különbséget tesz, de mégis másként írja le. Melyik a helyesebb?
tüske - spike
áramlöket - surge

Power Spike – A very short pulse of energy on a power line. Power spikes can contain very high voltages – up to and beyond 6000 volts – but usually last only a few milliseconds, as opposed to longer, but lower voltage power surge. Since they occur for such a short duration of time they don’t always cause equipment failure, but the potential is there for great damage to sensitive equipment and in many instances they can be catastrophic. Worse, while equipment may not fail right away when exposed to spikes, semiconductor devices can be “weakened” and may fail later. Modern power supply technology does a remarkably good job of filtering out moderate instances of these high frequency, high voltage components on the power line. Nevertheless they do almost always cause noticeable clicks and pops in audio and frequently will corrupt data in digital equipment. For very sensitive equipment and/or critical applications, additional power line filtering and voltage clamping can be deployed to further reduce the consequences of spikes.

Power Surge – A power surge is a temporary increase in voltage on a power line. Surges typically have less voltage than power spikes (usually 10% to 35% above the normal line voltage) but last much longer, from 15 milliseconds up to several minutes. Surges are common when power is supplied from lower quality generators. Sometimes surges are preceded or followed by spikes. Most modern power supplies can provide sufficient voltage regulation to protect equipment from everyday surges, but with very sensitive equipment and/or critical applications additional regulation is warranted. Voltage clamping devices such as spike protectors can help against some power surges, but this typically falls in the domain of something best handled by more of a voltage regulator.

Most akkor csak az időtartam és amplitúdóban térnek el és az áramlöket nem más mint egy kisméretű, de hosszan tartó "tüske"?

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54412) mezis válasza Zola007 (#54411) üzenetére


mezis
nagyúr

Jó tankönyv ! :DDD
"az elektromos áram normális szintjét meghaladó feszültségugrás."

Jó, hogy nem béka ugrásokban méri az elektromos áramlöketet ! :DDD

[ Szerkesztve ]

mezis

(#54413) Kernel válasza Zola007 (#54411) üzenetére


Kernel
nagyúr

Szerintem ott az angolban érthetően le van írva, ami a magyar résznél pontatlan, szinte érthetetlen. Súlyosbítva az áram és feszültség fogalmainak keverésével.

Eszerint van a tüske vagy van a túlfeszültség. Az áramlöket meg nagyjából butaságnak tűnik, az adott esetben, illetve szövegkörnyezetben.

Míg az angol leírásból teljesen világos, hogy a tüske egy rövidebb jelenség, a túlfeszültség lehet tartósabb is, akár folyamatos.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54414) Zola007 válasza Kernel (#54413) üzenetére


Zola007
veterán

akkor megnyugodtam, hogy nem én vagyok a hülye, mert nem értem mit akar

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54415) draco31


draco31
veterán

Hello!

Egy tabletet akarok hálózatról üzemeltetni. Akkuja nincs, töltő elektronika halott, de ha rákötök egy akkut akkor úgy megy. Egy PC táppal megnéztem, teljesen meghajtva 1.5A-ert eszik a tablet, az 5v viszont nem tetszik neki. Így egy 5V 2A-es adapterre gondoltam, ami kapna egy diódát, így lemenne 4.2v-ra ha jól tudom. Hogyan keressek olyan diódát, ami átengedi a 2A-ert, vagy egyszerűbb, ha bemegyek egy elektronikás üzletbe?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#54416) VIPowER válasza Kernel (#54410) üzenetére


VIPowER
senior tag

"Csak hirtelen azt hittem, ez valami többtrafós rendszer, a szekunder szakadása pedig elég ritka, ezért nem is gondoltam erre." Én sem láttam még erre példát, és úgy néz ki egy darabig nem is fogok. Ugyanis a 230-as oldalon átkötöttem a hőkioldót, de hogy a szekunder oldalon is van még összesen vagy 5 bizti, na erre nem gondoltam. Megbontottam a szekunder oldalt is, és ott néznek rám holtan. Tehát nem kell a trafó. Öröm, átkötöttem, bekapcsoltam, füst. Tudom, hülye voltam, nem méregettem a panelon, de nem gondoltam volna hogy na.... Az egyik TDA7296-os zárlatos volt, Valszeg ezért mentek ki a biztik, és nem a tüske miatt. Megmondom őszintén nem számítottam a kínaiaktól erre. Vigyáztak rám, oké, nem rám. :)

(#54417) hcl válasza Kernel (#54389) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azám, de ahogy elnéztem a kapott képet, inkább a vízszintes felbontás (vagy szinkron) a gond, a 60hz-es jel egész jól ízlett a tunernek NTSC-ben. A fekete-fehér kép itt nem baj.
Szabadidő megléte esetén kipróbálom a fbset parancsot - elsősorban karakteres konzolt kéne megjeleníteni, arra tökéletes lenne egy TV felbontású kép, és ezt lehet, hogy be is lehet állítani. A framebuffer drivernek mindenesetre elég jó paraméterezése van.

@Draco31 : Nagyobb áramú Schottky-k megfelelőek lennének neked, én elég könnyen találtam itthon egy combosabb darabot.
Amúgy egy akkut bekötve, meg egy ebay-es pár száz forintos TPS IC-vel serelt töltővel mekgapod azt, hogy akkuról is megy, és tápról is.
Nekem is így volt tablet alaplapból home szerverem. Arra egy Nokia BL-5 akku volt drótozva (de az a saját tápját használta).

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#54418) tvamos válasza Zola007 (#54411) üzenetére


tvamos
nagyúr

A surge-nek nagyobb az energiaja.
Az ESD-nek meg a feszultsege nagyobb.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54419) draco31 válasza hcl (#54417) üzenetére


draco31
veterán

Korábban volt már úgy, hogy egy akkut raktam bele, lehet hogy pont egy Nokia Bl-5C-t, és az kapott egy ilyen töltőt. Tehát ez ment az akkura, az akku meg az alaplapra. Ettől viszont meghülyült a tablet 1-2 perc után.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#54420) hcl válasza draco31 (#54419) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hm, én csak fényképgépben csináltam pont ilyet, azzal megy.

Mutogatni való hater díszpinty

(#54421) vizimento


vizimento
senior tag

HEstore-n kívül tudtok még budapesti boltokat ajánlani, ahol elektronikai alkatrészeket árulnak? (Jelenleg hőbiztosítékot keresek) Olyan lenne jó, ami normál bolt is, nem kell előre leadni neten a rendelést, csak odamenni, és megvenni. Régen talán mintha az Örs vezér tértől nem messze egy tízemeletesben is lett volna egy bolt...

(Ha valaki tud ilyen Tatabányán/Tatán, az se tartsa magában!)

Köszi!

Szerk.: Régen talán mintha az Örs vezér tértől nem messze egy tízemeletesben is lett volna egy ilyen bolt... Azt ismeri valaki? Mi a nevük?

[ Szerkesztve ]

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#54422) darvinya válasza vizimento (#54421) üzenetére


darvinya
titán

Örs vezér tértől nem messze egy tízemeletesben is lett volna egy bolt...

Ez a HEStore.

Amúgy Google kereső: Elektronika Bolt Budapest vagy Tatabánya
Bp.:
Budán Árwill, Mikroeleltron
Készen Lomex, HReleltronika, HQeleltronika, Conrad
Stb.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54423) kmisi99 válasza draco31 (#54415) üzenetére


kmisi99
addikt

Ezzel meg oldod. [link]

Ha nagyon nem tudsz, vagy nem akarsz kínából rendelni, nekem van egy, ha érdekel privátban megbeszélhetjük.

Az in re bekötöd az 5V tápot, van rajta egy pici csavar, azt csavarhúzóval tekerve az 5 voltot, pontosan a kívánt értékre be tudod állítani amit az out on kiad.

Én egy routernél csináltam így 9V ot kért a router, és egy 12v os adaptert leszabályoztam.

[ Szerkesztve ]

(#54424) biker válasza darvinya (#54422) üzenetére


biker
nagyúr

a hestore szerintem XVI ker és nem tízemeletes, hanem egy ipartelepen van

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#54425) Kernel válasza draco31 (#54419) üzenetére


Kernel
nagyúr

Diódával nem lesz stabil, némileg áramfüggő. Például ez a step down modul FET-kapcsolóval működik, tehát 5V-ból nem sokat ejt, de azért ez is áramfüggő. Nagyméretű elkók helyett csak kis kerámia kondi pufferek vannak rajta, mert olyan nagy kapcsolófrekvenciával működik, hogy ez is elég a szűréshez.

Megnéztem most kíváncsiságból: 5V input, kis terhelésnél még 4,6V kimenetre be tudom állítani. 10 Ω műterheléssel 4,05 V max.

Utána 4,7 és 6,8 Ω paralel, 4V-még beállítható. Ez kb. 1,4 A terhelés, modul már fűt, de kézzel megfogható.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54426) Kernel válasza kmisi99 (#54423) üzenetére


Kernel
nagyúr

Később láttam, hogy közben linkeltél egy hasonlót, ami szintén FET-kapcsolós és nagyfrekvenciás, csak annyi a különbség, hogy az MP1584 külső diódás. Az MP2307 (amit előbb teszteltem), szinkron egyenirányítós.

Tehát itt az IC-n belül van egy kapcsolófrekvenciával szinkronban vezérelt FET, ami a diódát helyettesíti lényegében. Ez ugyan növeli az IC melegedését, de maga a FET jobb hatásfokkal kapcsol, mint a dióda, mivel kevesebb feszültség esik rajta.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54427) tvamos válasza vizimento (#54421) üzenetére


tvamos
nagyúr

Lomex. Csak oda jarok. (Nem is tudtam, hogy van masik... :)))

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54428) draco31 válasza kmisi99 (#54423) üzenetére


draco31
veterán

Nem gond a kinti rendelés, 300 fölött járok már ebay-ről, más oldalt nem is nézek most meg. :)
Rendelek egyet, hátha jó lesz, bár 10-es csomagban lehet olcsóbb, megnézem.

Kernel
Ilyenem van, PC táppal, tehát 5V 25A-el próbáltam, nem jön ki annyi belőle, amennyi kellene, csak egy rezzenésnyire van erő, nem tudom 3.7v fölé vinni, de az is lehet, hogy hibás a modulom. Egy pár darab van nekem itt-ott beépítve belőle, de ott általában 10 volt környékéről kell 5-öt csinálni neki.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#54429) vizimento válasza darvinya (#54422) üzenetére


vizimento
senior tag

Ha így ajánlgatod a Google keresőt, próbáld ki amit ajánlasz:

- "Elektronika Bolt Tatabánya": Csak olyanokat talál, ahol műszaki cuccokat árulnak, olyat nem ahol alkatrészeket...
Ezért kérdeztem rá itt, nem tud-e véletlen valaki boltot a környéken...

- "Elektronika Bolt Budapest": Ez nyilván kismillió találatot hoz, csak abból még nem tudom, hogy melyik az amelyik olyan, ahova csak utcáról besétálok és vásárolhatok, vagy melyik olyan (mint pl a hestore) hogy csak neten leadott rendelés lehet átvenni.
Ezért kérdeztem rá itt...

Köszi a budapesti tippeket!

Vennék hibás elektromos rollert/hoverboardot!

(#54430) Ribi válasza tvamos (#54427) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nem lenne rossz a lomex, de ha mondjuk akarsz venni 2 ellenállást, akkor a kiírt mondjuk 10Ft helyett ki kell fizetned 80Ft-ot. Igen érdekesen áraznak.

vizimento: Legtöbb boltnak van webshopja, ahol ha bejelentkezel (vagy néhol bejelentkezni sem kell) írja, hogy mennyi van raktáron.
És az ott van nekik. Nekik is egyszerűbb ha online összeválogatod és nem ott kell keresgélniük miközben vársz.

[ Szerkesztve ]

(#54431) tvamos válasza Ribi (#54430) üzenetére


tvamos
nagyúr

De laegalabb van szinte minden.
Osszekeszitik a csomagomat, ha akarok meg valamit, akkor azt is megvehetem.
Amugy meg oda is van irva, hogy a webshoppos ajanlat mire vonatkozik. Es azert sokszor (altalaban) meg igy is olcsobb, mint mashol.

Egy szo, mint szaz, 10 eve nem is vasaroltam mastol Magyarorszagon, csak a Lomextol. Ami nem volt, vagy nagyon draga volt, azt megrendeltem az ebay-en, vagy a Digikey/Mouser-bol.
Amugy, az elso par rendeles ota nekem elkuldik ugy, hogy utalassal fizetek, pedig nem vagyok ceg. Engem megfogtak.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54432) Tamy válasza vizimento (#54429) üzenetére


Tamy
senior tag

Én még tőlük szoktam vásárolni az ajánlottak mellett. Elég jó áraik vannak.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#54433) FireKeeper válasza biker (#54424) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

de oda csak nemrég költöztek, előtte az Örs-től nem messze egy panelház (ami asszem történetesen 10 emeletes) egyik emeleti lakásán volt az üzletük.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#54434) jksx válasza vizimento (#54429) üzenetére


jksx
senior tag

Lomex, Arwill, Mikroelekton Bt.

(#54435) xxxjjjkkk válasza tvamos (#54431) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Lomexbe az a legjobb, hogy cimkézett zacskóba raknak mindent.
Pl ellenállásoknál ez fasza nagyon, dobozba nagyon jól lehet rendszerezni ezeket.

A hátrány, hogy az olcsó alkatrészekből vagy 30darabot venni kell, hogy ne legyen vérlázító a darab ár.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54436) ABnormal


ABnormal
őstag

Üdv. Urak!

Le kellene felezni egy autóba való fordulatszám mérőbe menő jelet,mivel a rönó gyújt kipufogáskor is,tudna valaki készíteni egy ilyen elektronikát a megfelelő díjazásért cserébe?

(#54437) Tompo92


Tompo92
senior tag

Sziasztok..
Nem tudom jó helyen játok e de azért hátha tudtok segíteni.
Namost, van egy kínai autó fejegységem(androidos) azt szokta csinálni ,hogy néha áramszünet szerüen kikapcsol, és jó darabig nem lehet újra bekapcsolni csak mondjuk "3 óra" elteltével.
A bekapcsolás gyujtás ráadásával történik a kikapcsolás gyujtás levételével.
Gondolkodtam itt túlmelegedésen is viszont ez a kikapcsolósdi random szokott történni.
Van ,hogy reggeli autóinditásnál bekapcsol és rá 2 percre mintha megszünt volna a feszültség kikapcsol, még túlmelegednie sem volt ideje de már OFF.
Bele is kukkantottam már, se púpos kondi se koksz nincs az alaplapon. Fogalmam sincs mitől lehet.
Eszembe jutott még hogy hátha nem kap elegendő feszültséget de álló motornál az összes fogyasztót bekapcsoltam az autón(klíma, refi, ködzár, ködfény, beltér vilagitas, maxon üvöltő zene) kb mindent de úgy sem kapcsolt ki. A kábeleket is megnéztem azok is rendben vannak. Valaki valami ötlet?

(#54438) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni. Forrasztáshoz melyik fluxot ajánljátok és miért? Filc, vagy gél a jobb? Köszönöm :R

(#54439) Kernel válasza Tompo92 (#54437) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha van benne BGA IC, az is okozhat ilyet, amikor elválik, eltörik valamelyik gömbforrasztás. Ez alapvetően hőtágulásfüggő, de nem mindig mutat szabályosságot.

Vagy lehet egyéb termikus hiba, akár alkatrész belsejében, akár azon kívül.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54440) darvinya válasza KaiotEch (#54438) üzenetére


darvinya
titán

Filc (toll) jobb, mert pontosabb felvihető, míg gél (ecset) nem annyira pontos.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54441) KaiotEch válasza darvinya (#54440) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Köszi a megerősítést, én is így gondoltam. Akkor ez jó lesz.

(#54442) KaiotEch válasza darvinya (#54440) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

A No-clean-es verzió mit takar? Hogy előtte le kell pucolni a felületet tisztára? Vagy épp az, hogy nem kell? :F

[ Szerkesztve ]

(#54443) Tompo92 válasza Kernel (#54439) üzenetére


Tompo92
senior tag

Na erre nem gondoltam, viszont youtube-on az első keresésre az én hibámat dobta ki szóval nagy a valószínüsége az igazadnak :) akkor kell keressek egy BGA mágust akinek van gépe hozzá. Köszönöm :R

(#54444) fero02 válasza Tompo92 (#54443) üzenetére


fero02
veterán

Tipp szinten.

Ők alapvetően PC és játék konzol vonalon nyomulnak, de van köztük elvetemült, aki másra is kapható.

(#54445) darvinya válasza KaiotEch (#54442) üzenetére


darvinya
titán

Utólag nem kell tisztítani.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54446) Ribi válasza tvamos (#54431) üzenetére


Ribi
nagyúr

HQlektronikában ugyanezt megteszik, jobb áron, csak 1-2 dolog van ami miatt lomexbe kénytelen vagyok elnézni. És nem dobnak 1 ellenállásra +40 forintot. Nálunk pont az a gáz, hogy ha csak 1-2 kis dolog kell akkor az +200% áron van.

(#54447) KaiotEch válasza darvinya (#54445) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Utólag? Mit kellene utólag? Az úgyis "összeforr" az ónnal így "eltűnik" nem? Bocsánat, ha newbie kérdést teszek fel.

(#54448) Kernel válasza KaiotEch (#54447) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nyomokban maradhat éppen.

Létezik például olyan forrasztóón, találkoztam vele, ami savas jellegű folyasztószert tartalmaz, vashuzal vagy hasonló, nehezebben forrasztható anyagokhoz.

Csak ezt nem tudtam, egyszer ilyennel forrasztottam át egy képcsöves TV processzorának lábait (lazulások voltak). Utána elkezdett átvezetni, TV megbolondulni, recsegések a hangszóróban, villódzások a képen.

Szerencsére egy lemosással megúsztam.

A linknél le van írva a lényeg, ezt nem fontos lemosni:

No-clean fluxes provide good activity, are halogen-free and non-corrosive, and don't degrade surface insulation resistance.

Mindentől függetlenül, csak az érdekesség kedvéért, háztartási, vegyi üzletekben lehet kapni az alábbit. A denaturált szesz rokona lényegében, de annak szagosító anyaga nélkül, ha igaz. Elég jól használható, nem csak gyantához, általános oldószerként:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54449) darvinya válasza Kernel (#54448) üzenetére


darvinya
titán

Mindentől függetlenül, csak az érdekesség kedvéért, háztartási, vegyi üzletekben lehet kapni az alábbit.

Sajnos ezt kerestem vagy 5 boltban, de még hallani sem hallottak róla.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54450) Kernel válasza darvinya (#54449) üzenetére


Kernel
nagyúr

Csak keresőtalálat, innen vettem a képet:

http://ujszaszfestek.hu/termek/alkonek-higito/

1163 Budapest, Újszász utca 40.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.