Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55601) Speeedfire válasza tordaitibi (#55599) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

A nyugalmi áram és a keresztezési torzítást nem hinném. Igaz utóbbit nem ismerem. :DDD

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#55602) mezis válasza tordaitibi (#55599) üzenetére


mezis
nagyúr

Nekem a Sirius rádiómban az egyetlen IC vált zajossá (IC ? A tranzisztor mellett még volt benne két ellenállás, kondenzátor -készült 1971 körül.) Meg volt a nyákon a tranzisztoros változathoz is a fólia. Kiforrasztottam az IC-t, beépítettem diszkrét elemekből és azóta is rendben működik.

mezis

(#55603) Ribi válasza Speeedfire (#55585) üzenetére


Ribi
nagyúr

Potméter szerintem is megnézendő, azok szoktak kikopni kis tarományban ahol általában használva van.
Kicsit tekergeted a potit azon a részen, akkor valamennyire szokott javulni a dolog. Más nem igazán szokott poti állástóltól függően ilyen kis szakaszon zúgni.

(#55604) Lompos48 válasza DonThomasino (#55600) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nekem is jó, ha ilyenre képes vagyok. Hasonlít a mágiához. :) Ahhoz ellenben minimum egy olyan kapcsolási rajz kell, amibe bele vannak írva legalább a már mért feszültségértékek.

(#55605) puhakex


puhakex
tag

Sziasztok!

Nézzétek el nekem, ha alapvető kérdéseket teszek fel, de újonc vagyok a témában. :)

Küszködök egy számítógép felélesztésével és a tünetek a következők.
Nem akar bootolni és bekapcsolás után pár perccel pár PLA nagyon forró lesz.
A típusuk: AMPAL16L8APC
Valószínű ezeket kellene cserélni?
Ha igen ezeket a PLA -kat nekem kell programozni, vagy ezeket már készen felprogramozva kapjuk a gyártótól?

(#55606) Kernel válasza puhakex (#55605) üzenetére


Kernel
nagyúr

A PROM (az angol programmable read-only memory rövidítése) programozható olvasható memória

... a digitális memória egy olyan fajtája, ahol minden egyes bit beállítását egy biztosíték garantálja. Az ilyen PROM-okat arra használják, hogy hosszú távon is megőrizzék a programokat.

A PROM-okat üresen készítik el, és az alkalmazott technológiától függően félvezető lapocskákkal, végső teszteléskor vagy a rendszerbe építve lehet felprogramozni.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/PROM

PAL ® Device Handbook

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55607) puhakex válasza Kernel (#55606) üzenetére


puhakex
tag

Én csak ezt találtam róla:
http://siva.bgk.uni-obuda.hu/jegyzetek/Mechatronikai_alapismeretek/PLA/pla_fpla-1.pdf

Itt ezt írják:
"A PLA eszközök már a gyártónál, előre felprogramozott áramkörök
(természetesen a megrendelő igénye és specifikálása alapján. Az egész
programozás, ún. maszkolással történik)"

Tehát ha rendelek egyet valahonnan, akkor csak egy üres ROM-ot kapok?

Ha nincs meg valahol a ROM tartalma, akkor gyakorlatilag, hagyhatom is az egészet a bánatba? :F

(#55608) Kernel válasza puhakex (#55607) üzenetére


Kernel
nagyúr

Amit eBayről lehet rendelni, biztosan nincs beégetve arra, ami a gépedbe kell. Tápfeszt célszerű ellenőrizni (5V).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55609) puhakex válasza Kernel (#55608) üzenetére


puhakex
tag

A tápfesz 4,86 V terhelés alatt.
Ez még belefér?

(#55610) Kernel válasza puhakex (#55609) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha kevesebb, attól nem szokott károsodni egy IC, de az elképzelhető, hogy a túláram húzza kicsit lejjebb. Ugyanakkor, ettől még működhetne üzemszerűen is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55611) (jan) válasza puhakex (#55605) üzenetére


(jan)
őstag

Mi az alaplap típusa ?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#55612) Wasquez san válasza Gyula84 (#55595) üzenetére


Wasquez san
csendes tag

Stanton ICS.1m keverőnek a 4db LCD kijelzője.

-=*.*=- cat domiation

(#55613) puhakex válasza Kernel (#55610) üzenetére


puhakex
tag

Érdekes a PLA IC -k egy-két lábánál 5,5 - 5,6 V körüli értéket mértem.
Ez normális, vagy lehet nem is az IC-kben kell keresni a hibát?

(#55614) puhakex válasza (jan) (#55611) üzenetére


puhakex
tag

Egy régi XT kompatibilis lap. Esély sincs megszerezni a PLA -ák tartalmát... :(

(#55615) Kernel válasza puhakex (#55613) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az nem vészes szerintem, sem általában, sem konkrétan:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55616) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Sziasztok!
Egy hazai nyák-gyártónál szeretnék panelt gyártatni, de nem értem az egyik kritériumot:
"Kézi vágás esetén a panel körvonalai csak L alakú vágójelekkel vannak jelölve.
A vágójelek 0.2 mm vonalvastagságúak, min 5 max 10 mm hosszúak.és KIZÁRÓLAG a forrasztás oldali réz rétegen vannak elhelyezve."

Ezt hogyan tudnám kivitelezni? Altiumban tervezem a panelt.
Üdv,
Attila

(#55617) robohw válasza puhakex (#55614) üzenetére


robohw
aktív tag

Dehogy nincs.
Ha XT kompatibilis lap akkor jó eséllyel címdekódert tartalmazott a PAL.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#55618) tvamos válasza puhakex (#55614) üzenetére


tvamos
nagyúr

En azert kicserelnem rajta az elkokat, akkor is, ha nincsenek felpuposodva. Lehet, a tantalokat is kicserelnem, ha van rajta. (Nem mintha lattam volna XT alaplapot, ugy 15 eve volt kezemben utoljara ilyesmi.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55619) mezis válasza tvamos (#55618) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem PC-n, de tápegységben két esetben is az elkó kapacitás vesztése (közel 0-ra) volt annak a hibának az okozója, hogy normál bekapcsolás, működés helyett érthetetlen villogást műveltek a jelző fények.
Mindkét esetben egy analóg ESR mérővel egyértelműen kimérhető volt a hibás elkó. Annak ellenére, hogy az egyik esetben hagyományos, 50Hz-es trafó szekunder oldalán a Graetz utáni pufferelkó volt csupán.

mezis

(#55620) bebe159


bebe159
aktív tag

Sziasztok! Beszereztem egy Farenheit 28020 állomást, kezdő vagyok, de van egy kis gyakorlatom forrasztásból (suliban csináltuk), gondoltam itthonra néha ez megfelel. Bekapcsoltam és búg / zúg. Ez egészséges? ha feltekerem a hőfokot maxra, akkor kb. teljesen elhalkul.

(#55621) gyenesmartin válasza bebe159 (#55620) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Szia!
Nekem is ilyenem van. Szintén zúg. Gondolom triakos szabályzás van benne. Ha nem zavar, nem lesz baj.

más.: Vettem 5 db IRF 1324-es fetet, majd a ponthegesztőmhöz. Vezérlő ic-t nem vettem, így majd csinálnom kell. Van egy LME49600-as bufferem. Ennek a kimenetét ráköthetem közvetlenül a Gatekre, vagy tegyek még közé egy 100ohm alatti ellenállást?

[ Szerkesztve ]

(#55622) bebe159 válasza gyenesmartin (#55621) üzenetére


bebe159
aktív tag

Köszönöm a megnyugtatást. A hang nem veszélyes, szerintem zenét is fogok hallgatni közben. Csak azt hittem megráz vagy valami veszélyt jelez. De ha nem, akkor rendben van. :)

(#55623) puhakex válasza tvamos (#55618) üzenetére


puhakex
tag

Az a baj a tantalokkal, hogy a jelölésük alapján nekem nem egyértelmű az értékük.
Elnézést ha most nagyon alap kérdéseket fogok feltenni.

Sima ELKO-nál a 16VDC 47 MFD- nél az "MFD" jelentése uF?

A tantalok nagy része sárga amik a PLA-k mellett vannak és 224Z Mexico a jelölésük.
Ez 220 nF kapacitású 16V -os kondi lenne?

(#55624) tvamos válasza puhakex (#55623) üzenetére


tvamos
nagyúr

Teljesen jol tudod, a tantal az picoban, az elco meg microban van.

(#55621) gyenesmartin válasza bebe159 (#55620) üzenetér
Nem kell oda semmi. Ha a pwm sok emi-t csinál, akkor szokták lassítani a fet-et, a kapcsolási veszteség kárára.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55625) puhakex válasza tvamos (#55624) üzenetére


puhakex
tag

De én a tantalhoz nem pico-t, hanem nano-t írtam.
Most akkor melyik a helyes a tantalnál? :DD

(#55626) draco31


draco31
veterán

Hello!

Ismerősnek olyan gondja van, hogy a kábel TV elkezd kásás lenni, PC monitor-TV egyben van, egy eszköz, ezért földhurokra gondolunk. Ezt találtam, ez akkor is jó lenne, ha 100pF-osakkal csinálom?
Illetve a dobozt lehet mással helyettesíteni?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#55627) mezis válasza draco31 (#55626) üzenetére


mezis
nagyúr

Tapasztalatom szerint az ilyen alkatrészekkel, elhelyezéssel csak még kásásabb lesz a TV (bizonyára analóg).
Helyettesítésnek ilyet javaslok. (Ezt egy jobb szolgáltató akár karácsonyi ajándék formájában is "becsavarhatja".)

mezis

(#55628) pjen válasza draco31 (#55626) üzenetére


pjen
félisten

Szia.Az árgépen 1300ft tól találtam földhurok leválasztót,lehet nem érdemes építeni.

(#55629) draco31 válasza mezis (#55627) üzenetére


draco31
veterán

Köszi, ez jobb választásnak tűnik, mint az épített.
(ennél a szolgáltatónál jó ha a 30 csatornából 20 működik, szóval ez nem az a kategória, akire gondolsz. :DDD )

[ Szerkesztve ]

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#55630) Kernel válasza draco31 (#55626) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az nem fog segíteni elvileg a problémán, önmagában az analóg vételnél tapasztalható szemcsés kép csak jelszintcsökkenésre utal.

Földhurok okozta búgás, vagy képen hullámos hatás csak akkor jelentkezik, ha a földhurok árama az alapsávi jelkábel árnyékolásán keresztül hozzáadódik a jelhez (AV-kábel).

Az antennakábel nem alapsávi jel, hanem modulált RF-jel. Ha ehhez 50 Hz keveredik, az nem tud hatni a vételre, frekvenciában annyira távol esnek egymástól. Különben teljesen használhatatlan lenne a kábelrendszer, miután ezek az áramok egyébként mindenhol jelen vannak a kábeleken, elkerülhetetlenül.

Koax. kábelen én simán átvezettem 230 V-ot a garázsba úgy, hogy azon ment az antennajel is. Egyszerű LC-szűrős elválasztás kérdése csak. Ezt nem kell utánozni, a koax. kábel nyilván nem erre való, csak a szemléltetés és érdekesség kedvéért említettem, múltidőben.

Az említett készülék bizonyára védőföldelt hálózati csatlakozással rendelkezik, amin belül az antenna is közvetlenül földelődik, így nincs jelentősége a létrejövő kiegyenlítőáramnak. Ez akkor lenne érdekes, ha más készülék, illetve kábel is van a rendszerben, amin analóg AV-jel halad és annak kábele feszültségkülönbséget hidal át.

Szemcsés képnél annyit lehet tenni, hogy a lakásban lévő kábelezés, csatlakozások minőségét ellenőrizni. Ha elosztások vannak, ki lehet próbálni közvetlen a bejövő jelre rácsatlakozni. Ebből lehet következtetni, hogy már eleve kevés a lakásba jövő jel, vagy csak utána vész el, valami okból.

Földhurok megszüntetésére egyébként (leválasztó helyett) nem "ördögtől való" a kábel (például a splitteren lévő fül) és a hálózati védőföld összekötése, hiszen ugyanez megtörténik sok készüléken belül, vagy a számítógépben is, ahol tunerkártya van.

Vagy jobbfajta hosszabbítók is elvégzik ugyanazt, ami villámvédő hatással is jár, tehát szerencsés esetben így a károkozó áramok is elkerülhetik készülékeket:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55631) draco31 válasza Kernel (#55630) üzenetére


draco31
veterán

Pontosabban az a történet, hogy 4db TV van náluk, a másik három sima TV, ez az egy ami PC monitor, és van benne TV tuner is. Így ennek földelős a dugasza, a másik három pedig csak sima villás. Monitor módban semmi gond nincs, de ha TV-ként használja, akkor 5-6 perc után elkezd csíkozni, stb. A kábeles is azt mondta, hogy földhurok van, de tenni már nem nagyon tett semmit.
A másik három Tv-n hibátlan a kép, ha cserélgetve vannak az eszközök, akkor is, mindig csak a monitoros tv-n van a gubanc pár perc múlva, gondolom mire feltöltődik.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#55632) tvamos válasza tvamos (#55624) üzenetére


tvamos
nagyúr

Tudom. 22e4 -> 220 000 pF -> 220 nF

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55633) Kernel válasza draco31 (#55631) üzenetére


Kernel
nagyúr

Földhurokban nincs "időzítő", az vagy van, vagy nincs.

Meg lehetne nézni, csak a próba kedvéért bedugni valami földeletlen elosztóba, földeletlen T-dugóba, ami a hurkot megszakítja, de elvileg a lényegen nem változtat, amit már kifejtettem.

Csíkozás is van sokféle, lehet TV-hiba is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55634) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Üdv,
Ismer valaki olyan HALL szenzort, ami 3 állapotot tud? pl feszültség kimenet, 3 állapottal. Utána komparátorral megoldom, de még nem találtam meg az igazit.
- nincs mágnes
- északi mágneses tér
- déli mágneses tér

[ Szerkesztve ]

(#55635) tvamos válasza Hujikolp (#55634) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem lattam meg olyat, amit keresel, de ilyet hasznaltam mar: [link] Meg hasznaltam mar az e-compass modult, ami az STM32F3DISCOVERY kit-en van. Ezek nem jok?
Esetleg kettobol ossze lehetne rakni...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55636) Batman2


Batman2
őstag

Egy víz hőmérséklet mérő kapcsolást tervezek egyszerű termisztorral, nem lényeg a pontos celziusz fok detektálás, csak a megfelelő értéken való fényjelzés, így nem használnék LM35-ös integrált érzékelőt.
Ezt a kapcsolást hoztam össze, jó lehet így:

Mivel a termisztor karakterisztikája nem feltétlen lineáris, ezért terveznék minden egyes komparátorhoz külön beállítható referenciát, a LED kijelzést pedig pont üzemmódban szeretném kivitelezni, tehát egyszerre mindíg csak egy led világít.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55637) Lompos48 válasza Hujikolp (#55634) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy elemi Hall-cella az, ami megfelelne a te feltételeidnek, azzal a kikötéssel, hogy a 3 állapot a negatív, nulla és pozitív feszültség, ami létrejön mágneses tér (vagy hiányának) hatására.
A Texas Instrumentsnek van olyan szenzora, aminél a mágneses tér fél kimeneti feszltséget produkál. Ezt komparátoros áramkörrel tudod 3 állapotra változtatni. Nézd meg!
[link]

(#55638) Lompos48 válasza Batman2 (#55636) üzenetére


Lompos48
nagyúr

LM324 műveleti erősítő helyett LM339 Quad.komparatort használnék. Ilyesmire lett kitalálva.

A lineáris jelleggörbe egészen jól megközelíthető egy szilícium p-n átmenettel (pl. egy tranzisztor B-E átmenete). A hőmérsékleti együttható kb -2mV/Celsius fok. Természetesen nem használható túl széles határok között.

(#55639) Hujikolp válasza Lompos48 (#55637) üzenetére


Hujikolp
őstag

Tökéletes, köszönöm! :R
- Output Voltage: 0.2 ~ 1.8 V
- B=0mT,OUT=1V

tvamos: pici helyem van, és ráadásul 64 kell belőle :D

[ Szerkesztve ]

(#55640) Batman2 válasza Lompos48 (#55638) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, ismerem én is az lm339-et, használtam is más esetben, viszont ilyesmi célokra (hőmérés, feszültség monitorozás) op ampokat láttam minden kapcsolásban, ezért választottam én is ezt.
Az op amp analog módon változó feszültséggel reagál a kimenetén a lassan változó bemeneti jelre, de az lm339 viszont csak 1 vagy 0-át tud adni a kimenetén, így határfeszültségen hezitál, folyamatosan váltogat. Igaz, ezt nagyobb frekvencián teszi, így akár úgy is látszódhat, mint ha változna a LED fényereje.

De mi szolna szerinted az lm339 komparátor mellett?
Biztosabb, megbízhatóbb, vagy határozottabb a kijelzés vele?

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55641) Batman2 válasza Lompos48 (#55638) üzenetére


Batman2
őstag

Ismerem a diódás hőmérséklet érzékelőként való alkalmazás lehetőségét is régebbről, de elsősorban csak tranzisztoros erősítőkből.
Láttam olyan kapcsolást is, ahol három dióda volt párhuzamosan kapcsolva, mint hőérzékelő.
Ennek mi előnye lehet 1 darab diódához képest?
Azt tudom, hogy változik az ellenállása a diódának változó hőmérsékletre, természetesen a tranzisztornak is, így sokkal inkább a három diódának a sorbakötésének értelmét látnám, így nőne az ellenállás változás adott hőmérséklet változásra.
Vagy inkább a nyitó feszültség változását kell detektálni dióda érzékelő esetén?

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55642) Lompos48 válasza Batman2 (#55640) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az, hogy a kimenetén vagy '0' vagy '1' van, azért komparátor. A bizonytalanságot pedig egy hiszterézis beállításával lehet megoldani:

A "vacillálás" egy küszöbértéknél amúgy se lenne zavaró, mivel a LEDjeid lényegében sorba vannak kötve.

A stabilizátor kimenetére pedig nem kell a 100uF, de annál inkább oda is egy 100nF, mint a bemenetnél éás mindkettő lehetőleg egyenesen a lábakra forrasztva.

[ Szerkesztve ]

(#55643) Lompos48 válasza Batman2 (#55641) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Három dióda párhuzamos kapcsolása ebben az alkalmazásban teljesen értelmetle. Természetesen soros kötésnél a nyitófeszültségek (mert a nyitóirányú feszültségről van szó) összeadódnak.

(#55644) Batman2 válasza Lompos48 (#55643) üzenetére


Batman2
őstag

Valszeg ez volt, amit láttam párhuzamos diódákkal.

De akkor soros diódákkal érzékenyebb érzékelő nyerhető ?
A nyitófeszültséget, vagy egyszerűen az ellenállás változását kell monitorozni hőérzékelőként alkalmazva ?

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55645) Batman2 válasza Batman2 (#55644) üzenetére


Batman2
őstag

Ez a másik forrás úgy látom egy ellenállással kevesebb, de amúgy ugyanaz a kapcsolás lenne.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55646) Batman2 válasza Lompos48 (#55642) üzenetére


Batman2
őstag

Valóban, egy visszacsatolással létre lehet hozni hiszterézist, alkalmaztam is korábban, de én még egy diódát is betettem, mivel így az ellenálláson keresztül a kimenet a referenciát nem csak egyik, hanem másik irányba is képes elhúzni, akkor meg elmegy a beállított érték !
Vagy másik lehetőség, hogy eleve úgy kalkulálom az ellenállásokat, hogy a visszacsatolással együtt, egyik kimeneti állapot mellett legyen meg a megfelelő referencia, viszont ekkor pedig a hiszterézis másik értékére nincsen ráhatásom.

Amiben én alkalmaztam, az egy akkutöltő volt, ahol a max feszültség küszöböt állítottam be az ellenállásokkal fixre, majd ha a kimenet szintet váltott, akkor a referencia értéke a visszacsatoló ellenállás megválasztásával megfelelő értékre csökkent le, aminek az elérése után, újra indult a töltés.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55647) Batman2 válasza Lompos48 (#55642) üzenetére


Batman2
őstag

Itt van pl. egy termisztoros kapcsolás amelyet mintául vettem, viszont én semmiképpen sem akarok több érzékelőt és sok szál jelvezetéket vinni, ezért variáltam át.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#55648) Lompos48 válasza Batman2 (#55644) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mint írtam: a párhuzamos diódáknak semmi értelme nincs. A hatása csak annyi, hogy a rajtuk keresztülfolyó nyitóirányú áram háromfelé oszlik, tehát a munkapont lennebb kerül, valamivel kisebb feszültségértékre. Ennek hasznán nem látom. Feldolgozás szempontjából mindegy a pl. 0.6V -2mV/C vagy 0.65V -2mV/C. Ami érdekel az nem az állandó tag.

Soros kapcsolásnál mondjuk 3x(0.6V -2mV/C) lesz a mért feszültségérték, aminek a változó tényezője így 3x( -2mV/C) lesz.

A nyitófeszültséget, vagy egyszerűen az ellenállás változását kell monitorozni.

A kettő nagyjából ugyanaz, mert ellenállásmérésnél is egy ismert értékű mérőáramnál a keletkező feszültségesést mérjük. Tehát ideálisan áramgenerátor kell hozzá, ami az átmenett nyitó irányban polarizálja. Gyakorlatban kisebb pontossággal ez helyettesíthető ellenállással, abhogy LEDeknél is történik. Az első rajzodon ezt az áramot a tápfesz és az R1+R2 határozza meg.

(#55649) Lompos48 válasza Batman2 (#55647) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Itt egyetlen érzékelőt kell használni a közösített + bemeneteken, a - bemenetekre pedig egy ellenállálásncból kialakított referenciasort kell beállítani.

(#55650) Gyula84 válasza Wasquez san (#55612) üzenetére


Gyula84
veterán

semmit sem találok sajnos :(

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.