Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55701) Kernel válasza tvamos (#55700) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egy ilyen IC-ben sok tranzisztor van --> sok erősítés (nyílthurkú), ami jól jön a nagy hatásfokú szabályzáshoz.

Ugyanakkor csak DC-t kezel, alaposan leszűrve, így a hangminőségbe nem szól bele.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55702) Lompos48 válasza Kernel (#55699) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A nyílthurkúság kissé vitatható. Talltam rajzot, aiben a visszacsatoló ágban található opamp kicsit másképp van kötve.

A bemenetet pedig én elég profinak találom. Ténylegesen szimmetrikus táp esetében, az áramtükrös áramgenerátorokkal, a dupla FETtel, ami komoly gyártónál nem 2 alkatrész, hanem a szilíciumszeletből egyszerre kivágott 2 chip.
Így keresgélni esetleg a tápnál és a Q5 és Q6 körül kezdeném, hogy kiderüljön: megvannak-e a szimmetria feltételei.

Vagy valamit rosszul magyarázok?

Itt a rajz is:

[ Szerkesztve ]

(#55703) tvamos válasza Kernel (#55701) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ertem en, de ha a tobbi diszkret, akkor hol a frankosag?

(#55702) Lompos48 válasza Kernel (#55699) üzenetére
Az a bemenet olyan, amilyen. Tokmindegy milyen. Ha DC van ott, akkor valami el van nagyon cseszerintve.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55704) Ribi válasza tvamos (#55703) üzenetére


Ribi
nagyúr

Mi a gond azzal az opával? Nem értem egyesek miért tekintenek rájuk mint valami démonikus szemétrakásra...
Nem a kapcsolás a rossz, valami nyilván el van cseszve romolva, amúgy nem lenne ott DC.
Rövidre zárod az opa +- lábát mi történik?

(#55705) Kernel válasza Lompos48 (#55702) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az áramkörbe építve nem is nyílthurkú, csak arra írtam, hogy önmagában, tehát van benne "tartalék". Az is látszik természetesen, hogy igényességre törekedtek.

De az a rajz szerepelt egyébként ebben a hozzászólásban is, erre írtam:

https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_55696-55696.html

Az eBay-rajz pedig a másik, ami eltérő:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55706) tvamos válasza Ribi (#55704) üzenetére


tvamos
nagyúr

Felőlem lehetne az egész integrált, semmi bajom az műveleti erősítőkkel, akár integrált, akár diszkrét, de ma már semmi sem indokolja, hogy diszkrét alkatrészekből építsük meg, csak az, hogy még tudjuk építeni. Akkor meg nem frankóság a diszkrét alkatrészekből megépített műveleti erősítő visszacsatolókörébe betenni egy integráltat. Szerintem.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55707) krisztianAMG


krisztianAMG
senior tag

Kernel & Lompos: Köszi a tippeket! Holnap, ha hazaértem, mindent kipróbálok.

(#55696) tvamos:
Ha egyszerű lenne a válasz, nem tettem volna fel a kérdést. :) Nyilván lehet, hogy én csesztem el valamit, de ne abból induljunk ki, hogy a júzer hülye. Nem vagyok teljesen kezdő, de mindig mindenkinek van "első"...
Természetesen nincs kötve semmi sem a bemenetre, tehát az egyenfesz az erősítőből származik. Holnap majd beszámolok, hogy mire jutottam.

(#55708) xxxjjjkkk válasza krisztianAMG (#55707) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

váltót nem is tudsz mérni rajta?
gondolok itt arra, hogy a műszer esetleg átb@sz

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55709) tvamos válasza krisztianAMG (#55707) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nyilván nem a user a hülye, (én nem úgy ertettem,) a designer indíttatását nemertem.

A bemenet, és a föld pont között akkor mekkora a feszültség pontosan? Szkóppal nézve sima dc? Az 1k-n gondolom nem mérsz semmit. Akkor a 47k-n van. Az az első dupla jfet (2N5564) biztos jó? Jól is van beultetve?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55710) Zsmester89


Zsmester89
őstag

Sziasztok!
A kültéri ledfüzér ma szétjött a kis dobozában, szétszedtem és visszaforrasztottam, de akkor vettem észre, hogy van egy szál ami nincs beforrasztva (lehet az is most jött szét). Hova való, mert minél előbb össze akarom rakni a dobozt, tegyük hozzá világít így is szépen.
Sárgával jelöltem a képen:

Másik fele:

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#55711) Lompos48 válasza Zsmester89 (#55710) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Oda kell, amelyik forrasztáshoz a legközelebb áll a levegőben. Működni anélkül is működik, csak a kétutas helyett egyutas egyenirányítással.

(#55712) superg válasza Zsmester89 (#55710) üzenetére


superg
senior tag

Lehet én látom rosszul,de az a diódának a lába csak elfelejtették lecsippantani a felesleget.Ha oda forrasztod ahova "mutat"akkor meg pont rövidre zárod.
Bal felsőt viszont odaforrszthatod jobban mert megint elszakad.

(#55713) kisninja válasza superg (#55712) üzenetére


kisninja
őstag

Én is így látom, ha odaforrasztja akkor bedugja és durr.

powered by: ®MAJORMÜVEK®

(#55714) Lompos48 válasza kisninja (#55713) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igaz, elnéztem. :((( Le lehet csippenteni.

[ Szerkesztve ]

(#55715) Barret001


Barret001
addikt

Egy Dc-Dc konverterből csináltam állítható feszültségű tápegységet.
Akksit töltöttem vele,elszállt benne egy schottky barrier dióda. (fordított polaritás) :D
Egy másik panelról pótoltam egy ugyanolyannal.
A kérdésem: síma egyenirányító dióda nem jó a helyére?
Ha avval pótolnám,miben romlana a működése?

(#55716) tvamos válasza Barret001 (#55715) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az tul lassu, nem tud kinyitni olyan gyorsan, mint kene. (Olyan, mintha azt mondanad, hogy tonkrement a La Manche-i versenyautom, potolhatom a traktorommal? Lamborghini-Lamborghini)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55717) zka67


zka67
őstag

Sziasztok, még nem foglalkoztam Li-ion aksikkal, de van néhány használt aksim telefonokból, amikkel szeretnék kísérletezni, és nem szeretném felgyújtani a lakást.

A segítségeteket abban kérném, hogy milyen áramkör kell ezeknek a töltéséhez (3.7 és 3.8V-os aksik), ill. milyen védelem kell hozzá, hogy nehogy felrobbantsam magam. Mekkora árammal lehet tölteni őket (1600 és 1800 mAh-s aksikról van szó), honnan tudom a töltöttségi szintet, stb, stb...

Ismétlem, csak kísérletezésről van szó, nem akarom beépíteni ezeket sehová, de ha úgy látom, hogy van értelme foglalkozni velük, akkor majd a későbbiekben beruháznék rendes Li-ion aksikra, rendes töltővel, de előtte szeretném kiismerni a töltésüket.

Minden segítséget előre is köszönök.

(#55718) PHM válasza zka67 (#55717) üzenetére


PHM
addikt

Az akkukat töltheted például egy ilyennel.
Ezen van cellavédelem is, így tehát olyan akkukhoz javasolt, amiken
nincs saját védelem. A telefon akkuk jellemzően tartalmaznak
cellavédő áramkört, azokhoz akár ezt is használhatod.
A lítium akkuk a C/2 töltőáramot általában gond nélkül elviselik, de van,
ami ennek a dupláját is bírja.
Például egy C=2000 mAh kapacitású akku 1A-rel is tölthető.
Ha kisebb a töltőáram, az nem baj, legfeljebb tovább tart a töltés.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55719) Kernel válasza Barret001 (#55715) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hamar felfűt és tönkremegy. Nem csak azért, mert nagyobb nyitófeszültség miatt az UI szorzat is nagyobbra jön ki, hanem a lassúság miatt sem bírja követni a kapcsolást.

Ezt ahhoz lehetne hasonlítani szerintem, mintha egy veszteségi kapacitása lenne, ami önmagában is energiát emészt fel.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55720) Sokimm


Sokimm
senior tag

Sziasztok!
Kaptam egy dvd lejátszó (mobil, hordozható, régi) kütyüt (alpha márka), és szétszedtem (menteni a menthető részeket belőle), és találtam egy 7.4V-os 1800mAh-s akksit (amin ennyi felirat van pluszban: McNair 7030130-2s)
4 eres vezeték jön ki belőle, ami a nyákra írtak alapján ezek: Gnd, Bat-, RT, Bat+.
Az akksiba ezek ilyen színűek: White, Black, White, Red.

Szerintetek milyen akksi ez(lipo, nimh, stb)? (mivel érdemes töltenem?), és mért van 4 ér az akksiból kifele?

Válaszaitokat előre is köszönöm! (és kellemes ünnepeket kívánok amúgy :B )

(#55721) Kernel válasza Sokimm (#55720) üzenetére


Kernel
nagyúr

2Serial vagyis 2 cellás lítium, RT elvileg a termisztor, aminek másik vége szimpla cellánál a negatívval közös.

Mivel soros kötésű akkunál fontos figyelni az osztáspontot, az is ki van vezetne, esetleg az is elképzelhető, hogy kettős táplálású a szerkezet, tehát van egy GND, ahhoz képest van pozitív és negatív táp.

Ha maradt még benne feszültség, ez ki is mérhető.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55722) Sokimm válasza Kernel (#55721) üzenetére


Sokimm
senior tag

Black-Red == 0.14V (szerintem amióta nem menő a hordozható dvd lejátszó, azóta nem is volt töltve)
Illetve az első és utolsó (két szélső) White-Red lábon is mérhető -0.30 és 0 közti ugrálás.

A többi láb kombináció nem röffent feszültségkülönbséget.

(#55723) Zsmester89 válasza superg (#55712) üzenetére


Zsmester89
őstag

Köszönöm a választ!

A "Hogyan lehetsz milliomos?" c. könyvet egy csomagban árusítják a BTK-val.

(#55724) Kernel válasza Sokimm (#55722) üzenetére


Kernel
nagyúr

Régóta lemerült lítiumos akkut már nem érdemes tölteni, vagy veszélyessége miatt nem is ajánlják. De elvileg az már veszélyes sem tud lenni, mert valószínűleg nem vesz fel töltést.

A készüléken belül le lehet követni általában, ha helyes a feltételezés, a GND adja magát (azonos a csatlakozók testpontjával stb).

Ha kettős tápos rendszerű, akkor elvileg a termisztor egyik vége is a GND-re megy, ahhoz képest mérhető egy ellenállás (néhányszor 10k nagyságrendben), ami melegítés hatására nő (PTC).

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55725) zka67 válasza PHM (#55718) üzenetére


zka67
őstag

Köszönöm a segítségedet :R

(#55726) Barret001 válasza Kernel (#55724) üzenetére


Barret001
addikt

Furán működik a líthium cella ha rossz.Olyan,mintha nem lenne benne semmi :) Egyből felmegy a feszültsége a töltőáram szintjére,leszedéskor meg pillanatok alatt le is zuhan.

(#55727) Samus


Samus
addikt

Van egy régi fúró csavarozóm, az akkupakkja kuka. 9.6voltos NiCd. 12 Voltos töltő van hozzá, sima dugasztáp. Először át akartam alakítani Li-ion-ra, de se töltő, se cella, se védelem nincs kéznél. Néztem SubC NiCd cellákat, gondolkodtam, hogy nagyobb feszültségűre alakítom, de ahhoz nagyobb feszültségű töltő is kell.

A kérdés, hogy érdemes-e nagyobb feszre átalakítani, illetve mekkora áram kellene a normális töltéshez? A gyári töltője 500mA, ez kicsit sok a C/10 értékhez képest. Biztos nincs 5Ah az akku...az egész gép 2500 pénz volt újonnan, sima Tesco-s, de azóta is (4 éves)működik, fúrtam vele mindenbe, csak az akku döglödik...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#55728) Barret001 válasza Samus (#55727) üzenetére


Barret001
addikt

Ez nem ólomakksi,teljesen jó az az 500mA És akkor még normál töltésről beszélünk :) Gyorstölö megmelegíti a cellákat rendesen :) El bír szerintem még 1-2 cellát,úgyis hamar leesik a feszültség használat közben.

(#55729) Kernel válasza Samus (#55727) üzenetére


Kernel
nagyúr

Egyszerűen megállapítható a melegedésből. A gyári gyorstöltő (6 órás) melegítette az enyém is rendesen, ezért inkább C/10 áramon töltöttem később. (1200 vagy 1300 mAh akku szokott lenni ezekben.)

Ezeknél azt használják ki, hogy a Ni-Cd akku jól tűri a mostoha igénybevételt, hő és áram szempontjából egyaránt. Beleértve az indítási áramlökést, ami szerszámgépeknél külön előny.

Beleértve azt is, hogy a buta töltő semmi védelemmel nem rendelkezik, ember elfelejti a 6 órát és akkor így járt, hadd fűtsön az akku.

De én úgy gondoltam, a strapabírás nem jelenti, hogy fontos kínozni, ha nem muszáj, ezért tettem inkább kímélő töltésre.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55730) Samus válasza Kernel (#55729) üzenetére


Samus
addikt

Akkor számoljunk azzal, hogy 12 voltos géppé alakítom, az plusz kettő cella. 14 dollár körül mozog egy ilyen pakk (10 cella), elvileg 1800mA a cellák kapacitása. Minden sorba van kötve. Ehhez milyen feszültségű töltő kellene? Maradjunk a kímélő töltésnél, és egyszerű "áramgenerátoros" megoldásnál, amit rajta lehet hagyni a pakkon.

Egy másik kérdés: érdemes-e minden töltés előtt "kisütni" a csomagot? Ha igen, milyen feszültségig?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#55731) Kernel válasza Samus (#55730) üzenetére


Kernel
nagyúr

Attól függ, milyen pakk, állítólag mára az igényesebb gyártók leálltak a Ni-Cd akkuval, ezért a mostaniak már nem olyan jó minőségűek, illetve nem tartósak.

Legegyszerűbben fogtam egy 24V-os monitortápot, a töltőházba építettem 75 Ω ellenállást (párhuzamosan 2x 150 Ω / 5 W), tehát ezen keresztül dugtam rá a 24V-ot. Ez épp annyi kímélő áramot adott rá (C/10-nél is kevesebbet), hogy akár 24 óráig is maradhatott. Ellenőriztem méréssel is, de természetes, hogy eleinte nagyobb, később csökkenő árammal, ahogy telítődött. Akku alig langyosodott.

Csak később már nem volt rá szükség, a Li-ion átépítés miatt. (De nem azért tettem félre, mintha kinyíródott volna, csak kísérletezni akartam a Li-ionnal is.)

Időközben rendeltem ilyen CC/CV modult is:

http://mysku.ru/blog/aliexpress/32986.html

Ez nem csak Li-ion, hanem Ni-Cd, vagy épp autóakku töltésére is alkalmas, áram és végfeszültség igény szerint beállítható.

Ni-Cd cella töltés közben 1,4 V fölé is felmehet, 10 cellánál 14V, töltőáramkörnek is kell egy kis tartalék, 18-19 V-os laptoptáp megfelel például betápnak.

Kisütni nem szoktam egyébként, bár régebben kísérleteztem a kisebb csavarbehajtók celláinak egyenkénti regenerálásával, a BC-700 (IPC-1L) töltőre kötve, de később azokba is Li-ion került.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55732) Samus válasza Kernel (#55731) üzenetére


Samus
addikt

Gondolkodtam lithium átalakításon is, de a forrfüles cellák drágák, a simára pedig nem lehet normál módon forrasztani, azt csak elemtartóba tudnám tenni, 2x2db módon. Épp elférne. Ahhoz kell egy 4S modul a 4 cella miatt. Egy ilyen CC/CV modult rendeltem, laptoptápot veszek olcsón. Más kellene?

A 18650 méretű celláknál van különbség a sima végű, és az elem formájú (pozitív oldalon pici csap) cellák között hosszban?

Nem tudom, megéri-e a lithium átalakítás. Elég-e a sima cella, vagy kell high drain verzió. Te milyen cellákkal dolgoztál?

[ Szerkesztve ]

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#55733) PHM válasza Samus (#55732) üzenetére


PHM
addikt

" a simára pedig nem lehet normál módon forrasztani, azt csak elemtartóba tudnám tenni"
- De, lehet.
Gyakorlat, jó páka és esetleg forrasztó víz, vagy paszta kell hozzá.
Gyakorlott kézzel még a CR2016-os elemet is meg lehet forrasztani.
- Az elemtartók megnövelik a pakk belső ellenállását, ha mód van rá,
én elkerülném a használatukat.
- Lítium akkuk soros kötésénél nem árt cellavédő elektronikát használni.
- A "button top" akkuk picivel hosszabbak a "flat top" akkuknál.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55734) Samus válasza PHM (#55733) üzenetére


Samus
addikt

Nemrég volt róla szó, képekkel is illusztrálva a ''védelem'', gyakorlatom nem sok van, azért keresem azokat a megoldásokat, ami minél kevesebb kritikus munkával megvalósítható.

Az említett 4S elektronika lenne felelős a töltés, és üzem közbeni cellavédelemért, a kicsit feljebb linkelt töltőmodul a töltőáramért. Másra elvileg nincs szükség.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#55735) Kernel válasza Samus (#55732) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ahogy említettem korábban is, a 12V-os gépet nagy terhelésnek, hosszabb fúrásoknak ugyan nem tettem ki, TV-k szétszedése és összerakása nem nevezhető huzamos terhelésnek.

Ezt viszont nagyon jól bírja, bontott laptopakkuval is: [link] [link] [link]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55736) zeix


zeix
senior tag

Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy hogyan lehet megoldani azt, hogy egy nyomógombos kapcsoló csak egy pillanatra zárja az áramkört (kb. 0,5-0,7s)-re. Hiába tartja az ember a kapcsolót zárt állapotban, csak a felengedés és újra lenyomás után zárjon megint egy rövid időre.

Egy példa hogy érthetőbb legyen. :U
Kapucsengő. Az ember megnyomja a csengő gombját és nyomva tartja, a csengő folyamatosan üzemel míg fel nem engedi a kapcsolót. Nekem pont az kellene, hogy a csengő, csak rövid időre szólaljon meg, hiába tartja az ember az ujját a kapcsolón.
Remélem érthető voltam. :R
Az áramkörben van egy 12V-os relé, 90mA. Ezt kellene egy nyomógombbal működtetni, ami csak egy pillanatra működteti a relét. :R

(#55737) Lompos48 válasza zeix (#55736) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sorba kell kötni a relé tekercsével egy (nagyobb) elektrolitkondit. Amikor feltöltődik, elfogy a feszültség/áram a relé tekercséből. És, hogy ne maradjon feltöltve, kell még vele párhuzamosan egy kisütőellenállás sorba egy diódával. Ki is számítható, de most arra nincs időm. Lehet kísérletezni!

[ Szerkesztve ]

(#55738) Lompos48 válasza zeix (#55736) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kiindulásnak:

(#55739) PHM válasza Lompos48 (#55738) üzenetére


PHM
addikt

Bocs, hogy belevau, de én a diódát elhagynám, helyette simán
egy néhány kiloohmos ellenállást kötnék az elkóval párhuzamosan.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55740) Lompos48 válasza PHM (#55739) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze, lehet. Ugyan az a pici feszültség, amit a dióda "hagy" a kondin nem számít, de a néhány kiloohmos ellenállás miatt esetleg néhány másodpercig nem aktív az áramkör a gomb elengedése után. :)

[ Szerkesztve ]

(#55741) zeix válasza Lompos48 (#55740) üzenetére


zeix
senior tag

:R

(#55742) PHM válasza Lompos48 (#55740) üzenetére


PHM
addikt

Igazából azért hagynám el a diódát, mert azt így bekötve nem tud
kisülni a kondenzátor, ha pedig megfordítom a diódát,
az ellenálláson keresztül behúzva maradhat a relé.
Tulajdonképpen szerintem itt nem is baj, ha a csengőgomb elengedése
után 2-3 másodpercig nem reagál a csengő a gombra.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55743) Barret001 válasza Lompos48 (#55738) üzenetére


Barret001
addikt

Milyen jó azoknak,akik ilyen szinten tudnak elektronikában gondolkodni:)
Kitalálsz valamit,aztán megépíted hozzá a vezérlő áramkört.

(#55744) Barret001 válasza PHM (#55742) üzenetére


Barret001
addikt

"Tulajdonképpen szerintem itt nem is baj, ha a csengőgomb elengedése után 2-3 másodpercig nem reagál a csengő a gombra."

Sőt! Kifejezetten előny.

[ Szerkesztve ]

(#55745) tvamos válasza Lompos48 (#55738) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hogyan fog ez kisulni? Nem ertem!

Tulajdonkeppen sokkal jobb lenne oda... valami mas megoldas a kisutesre.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55746) PHM válasza Barret001 (#55744) üzenetére


PHM
addikt

A gyengébbek kedvéért egy használati utasítást is ki lehat rakni: :)

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#55747) Kernel válasza tvamos (#55745) üzenetére


Kernel
nagyúr

Véletlenül fordítva rajzolta a diódát, az csak annyi, de szerintem sem fontos oda a dióda egyáltalán.

Az ellenállást természetesen úgy kell bejátszani, hogy a relé el tudjon engedni. Ha nem sikerül optimális működést beállítani, akkor rengeteg más megoldás elképzelhető, tranzisztoros, IC-s, 555 stb.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55748) xxxjjjkkk


xxxjjjkkk
senior tag

Abban tudnátok-e segíteni, hogy küzdök ezzel:
[link]
Valamit már mutat a műszer, de az oszcillátoros részt, az istennek nem sikerül életre kelteni.
Szerencsére a két fetet sikerült beszereznem.
Ha jól sejtem, ez az induktivítás nem lesz bele túl nyerő:
[link]
Miután ezekhez az induktivításokhoz nem sok közöm van, erre gondoltam: [link]
Hibalehetőségeket találtam:
-Nem azonos tranzisztornál két ellenállás csökkentése 0ohm ig is - nem megy
-induktivitást ilyen tekercsesre cserélni - ilyenem nem volt, de mindenfélét próbáltam amit talátam itthon, bár őszintén szólva fogalmam nincs, hogy miért nem tök mindegy
-illetve valaki írta, hogy 5 voltnál nem mozgott be, megledezte a 78L05öt 7voltra - ezt holnap kipróbálom

Szóval, a fennti induktivítás szerintetek jó bele?

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55749) tvamos válasza Kernel (#55747) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem 555 a legegyszerubb, es van is benne valami retro erzes...
pl: [link]

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#55750) tvamos válasza xxxjjjkkk (#55748) üzenetére


tvamos
nagyúr

Csinaltam ra szimulaciot, abban semm indul el 5V-on, es akkor sem, ha lassan emelkedik a tap. Nekem 8V a minimum ezekkel az alkatreszekkel, ahol mar szepen rezeg. Szerintem annyi kell neki.
Ha ket ellenallast kicserelem 470R-ra, akkor jo lesz. Amugy keves az erosites.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.