Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54601) tordaitibi válasza Kernel (#54599) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A gyári szivattyúkimenetet nem lehet csak vezérlésre használni? Vagy modulál a szivattyú?

Szerk, a padlófűtés külön szivattyú, nem a kazán gyárija? Ha a beépített, akkor be kell állítani 10 percre az utókeringetést, ennek a készüléknek kb. 4 kilométer hosszú a szervizmenüje, és ez is állítható.
Ha szivattyú nélküli, akkor ugyanez, akkor van szivattyú kimenet.

[ Szerkesztve ]

(#54602) Kernel válasza DuDieHUN (#54600) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem tudok ilyet, esetleg a relét majd be tudom számozni a rajzon, ha meglesz az alkatrész.

(#54601) tordaitibi

Konkrét típust nem ismerem.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54603) moha21 válasza DuDieHUN (#54600) üzenetére


moha21
addikt

Pontosan melyik részére gondolsz?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#54604) DuDieHUN válasza moha21 (#54603) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

igazából a szuper kapcsolási rajzokon nem igazodok ki teljesen, most kerestem valami leírást hozzájuk, de még nem egyértelmű

úgy érteném hogy az pl.: "a termosztát kimenő Lx jelét kösd össze a multifunkciós relé S bemenetével" ezzela technikával, de ott ahol már több vonal van összekötve ott megzavaradok, hogy mit hova :) és megértem, hogy ez nektek egyértelmű, de sajnos nem vagoyk elég képzett hozzá :)

(#54605) xxxjjjkkk válasza DuDieHUN (#54604) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Van egy 220as relé, (ez jön a termosztat után) aminek az a1 a2 meghuzásakor a pl a 9-11 és az 1-3 lábai zárnak, ezek a záró érintkezők, azért nem jelölte kernel, mert nem tudja, milyen reléd van, a sima 11 lábasnak ez a kiosztása azthiszem. Zárja a ta-t ami nem tudom mi, gondolom valami visszajelzés, illetve az S vezérlőjelet, ez vezérli az időrelét.
Az időrelét még zár, és indítja a motort.
Az időrelé szintén kap egy fázis nullát az a1 a2 re.
Annyi történik, hogy ahogy a termosztát meghúz, meghúz a relé+ az idő relé is(az S en keresztül). Amint a termosztát bont, a relé elenged, az S megszűnik, az időrelét, pedig a beállított ideig zárva tartja a 18-19 záró érintkezőt, gondolom ezt a fent említett 10percre kell állítani.

[ Szerkesztve ]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54606) Kernel válasza xxxjjjkkk (#54605) üzenetére


Kernel
nagyúr

TA1 a kazán indítócsatlakozója, a két pontot eredetileg a termosztát reléje zárja rövidre:

Az elképzelt átalakítás után a beiktatott relé végezné ugyanazt.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54607) xxxjjjkkk válasza Kernel (#54606) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Igazából nem tudom miért írtam, hogy nem tudom mi az. Mást akartam írni, valami pillanatnyi képzavar volt.
Mindegy a bekötés szempontjából azt zárni kell, oszt kész.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54608) Kernel válasza Magnat (#54595) üzenetére


Kernel
nagyúr

Pedig annak le kellett volna kapcsolni, de mivel más témában is láttam már olyat, hogy rosszul értelmezték a panel bekötését, talán nem árt tisztázni:

Tehát a terhelést és a töltést is a P+ / P- ponton kell csatlakoztatni.

Nem közvetlenül az akkura kell terhelni, hiszen akkor mintha nem is lenne védelem.

Ha egyértelmű volt egyébként is, akkor persze nem szóltam.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54609) Zola007


Zola007
veterán

Alapvető elektronikai mérésekhez, multiméter használatához keresnék valamilyen részlete anyagot/honlapot

Nagy Bence videói mennyire jók, ismeri valaki? [link]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54610) Speeedfire válasza Speeedfire (#54589) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Erre valaki? [link]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#54611) Magnat válasza Kernel (#54608) üzenetére


Magnat
veterán

Köszi a tippet, nem az akkukra terheltem, így lett bekötve (nem ua az board):

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#54612) darvinya válasza Zola007 (#54609) üzenetére


darvinya
titán

Digitális műszernél egyértelműen mutatja mit hogyan, tehát ahhoz nem kell külön ismeret.
Mechanikus műszernél kell ismeret, mérőskála és egyéb dolog ismeretéhez.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54613) Kernel válasza Magnat (#54611) üzenetére


Kernel
nagyúr

Akkor így nem lehet tudni, mindenesetre ezért célszerű még beépítés előtt tesztelni. Például ráakasztok olyan elhasználódott akkukat, ami nem sokáig tartja a töltést, így könnyebb követni, hogy mi történik.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54614) xxxjjjkkk válasza darvinya (#54612) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Azért az amper mérés, földhöz képest, egymáshoz képest, dióda, szakadásvizsgálatról egy a4es oldalnyit lehet írni.
Ezt ma már nem tanítják fizika órán., max elméletben.
Persze, egyszer kell csinálni, és utána tudod.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54615) Magnat válasza Kernel (#54613) üzenetére


Magnat
veterán

Az volt a fura, h még a 4.3 voltos szinten is meg tudta forgatni a hivatalosan 12 voltos fúrót, persze lefogni nem volt nehéz, de egyébként egész jól forgatta, szóval már utólag kissé szkeptikus vagyok, h talán a multiméter tüskéi nem érintkeztek rendesen méréskor... Bár az is tény, h többször odanyomtam és ennyi volt a max, amit mutatott... Most rátettem egy 13 voltos töltőt, kiderül, h töltéskor lekapcsol-e - ha ott sem limitál, tuti nem jó vmi.

[ Szerkesztve ]

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#54616) Zola007 válasza darvinya (#54612) üzenetére


Zola007
veterán

praktikák, egyes alkatrészek mérési dolgaira gondolok, nem arra, hogy balra vagy jobra kell tekerni a tárcsát :)

Nézd el nekem, molekuláris biológus vagyok, nem műszerész. :R
pl. én eddig nem tudtam, hogy diódavizsgálatnál mit jelent, amit kiír a műszer, csak azt, hogy ha nem 1-es, akkor működik és a csíkos a katód. A Nagy Bence videójából tudtam meg, hogy a kiírt érték a nyitófeszültség

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54617) mezis válasza Zola007 (#54616) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezt nézted már ?

mezis

(#54618) Zola007 válasza mezis (#54617) üzenetére


Zola007
veterán

ezt még nem láttam, köszi :R

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54619) Kernel válasza Magnat (#54615) üzenetére


Kernel
nagyúr

12V-os géphez összeraktam 16,8V-os pakkot, 4x2 akkuval. Egy gyengélkedő laptopakku teljes készletét emeltem át, egyelőre csak védelem nélkül, hogy kitapasztaljam a működését.

Nagyon jól működik mindenesetre, terhelésre leesik a feszültség 13 V körüli értékre, de így is jobban pörög, mint a Ni-Cd akkuval (amit még nem is lenne fontos cserélni, mert jó állapotban van, tehát inkább a kíváncsiság vezérelt).

De az is igaz, nincs erőre igénybe véve (mint például lapos TV-k szerelése), ahol viszont jó a gyors fordulat, hamar lehet dobálni vele a csavarokat ki-be.

Mint látszik, teletömtem 8 db akkuval, de még maradt egy kis hely a védőpanelnak is. Természetesen lesz majd valami elválasztó karton is, nehogy zárlat keletkezzen, hiszen így megsérülhet a zsugorfólia, de ez még csak ilyen próba-gány:

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54620) tordaitibi válasza DuDieHUN (#54604) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hadd kérdezzem már meg, kevés a gyári beépített szivattyú, hogy még pluszba beteszel egyet?
Ha igen, akkor nem jó a megoldás, mert a 3 járatú váltószelep ha használati melegvízvétel hatására átvált, akkor a pótlólag beépített szivattyúd a zárt ellenállásra fog 10 percig dolgozni.

Mekkorák a körök, hogy mindenképp kell kiegészítő szivattyú is? A készülékbe egy modulálható 50W körüli szivattyú van beépítve, elég korszerű típus, saccolásom szerint legalább /50-es, 100%-on inkább több. ez önállóan is elvisz egy átlagos, vagy kicsit nagyobb családi házat.

(#54621) DuDieHUN válasza tordaitibi (#54620) üzenetére


DuDieHUN
aktív tag

a fűtésszerelő tette bele a kiegészítő szivattyút, méghozzá azért mert két körös a rendszer, van a radiátoros kör illetve a padlófűtéses köt, ami előtt egy esbe va552-es keverőszelep van, és a beépített wilo yonos pico szivattyú mozgatja a padlófűtés körét úgy, hogy a visszatérőből és a kazán felől jövő melegebb vízből keveri ki a 40-43C-os vizet a padló számára, ezért lenne szükség arra, hogy amikor a fűtés bekapcsol akkor beindítja a wilo szivattyút is és amikor leáll még forgassa a vizet mondjuk 10 percig

(#54622) Magnat válasza Kernel (#54619) üzenetére


Magnat
veterán

Közben kiderült, feltöltéskor sem fékez be a board, egészen 12.89-ig felment (mikor láttam, gyorsan levettem és merítettem kicsit, a fotón már nincs tele annyira, de látszik, h nem a boardot megkerülve mértem:

Egyébként először én is bontott akkukkal akartam vezérlés nélkül, de pont itt beszéltek le róla, mert h a nem high drain akkuk úgysem bírnának el egy fúrót és a töltést sem könnyű megoldani... Egyébként nekem 8 cella nem is férne el az eredeti akku dobozban.

[ Szerkesztve ]

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#54623) xxxjjjkkk válasza Kernel (#54619) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Nem egyértelmű(nekem) a képen, az akkuk összekapcsolását hogyan oldod meg?
A laptop 18650es celláknak van két "füle", de az kevés, abból csak egy marad, jól látom, hogy a piros vezeték simán csak forrasztva van?

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54624) moha21 válasza darvinya (#54612) üzenetére


moha21
addikt

"Digitális műszernél egyértelműen mutatja mit hogyan, tehát ahhoz nem kell külön ismeret."

Szerintem aki tanult egy kis méréstechnikát az erre az állításra nyugodt szívvel rávághatja, hogy marhaság.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#54625) Zola007


Zola007
veterán

Ez egész jópofa kis szimulátor :)[link]

Nekem pl. az sem tiszta, hogy szakadás vagy ellenállás vizsgálatánál pillanatszerűen vagy hosszabban is rajta tarthatom az érintkezőket a vizsgált eszközön?

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54626) moha21 válasza Zola007 (#54625) üzenetére


moha21
addikt

A szakadás is ellenállásvizsgálat csak ugye a szakadásnak igen nagy az ellenállása. :-)

EGyébként rajtahagyhatod nyugodtan.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#54627) darvinya válasza moha21 (#54624) üzenetére


darvinya
titán

Szerinted digi műszernél mi az a különleges dolog amit külön kell tanulni kezelésében.?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54628) moha21 válasza darvinya (#54627) üzenetére


moha21
addikt

A metrológia külön foglalkozás, nyilván nem azért van létjogosultsága, mert nincs rá semmi szükség. :-)

Mondjuk a digitális mérés nem folyamatos, hanem van egy mintavételi gyakorisága. Hogy ez nekünk mennyire fontos az attól függ mit is mérünk.

Méréshatárt is lehet bőven rosszul megválasztani digitális eszköznél is.

Aztán a környezeti hatásoktól ( EMC ) a hőmérsékletig egy rendes mérésnél nem árt figyelni, illetve arra is számolni, hogy a mérőeszköz a mérendő körbe beiktatva mennyire "hamisítja " meg a mérést.

Ez csak egy gyors válasz több százoldalas irodalmak vannak méréstechnikából.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#54629) darvinya válasza moha21 (#54628) üzenetére


darvinya
titán

És a végén eljutunk, hogy mérő eszköz egy nagy csaló.
Kompromisszum mellett használjuk és hisszük el amit mutat.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54630) tvamos válasza darvinya (#54627) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha értenél hozzá, nem kérdeznéd meg!

(#54622) Magnat válasza Kernel (#54619) üzenetére
Az elég nagy baj! Labor tápot kéne kötni az akku helyére, és kimérni, mikor kapcsol ki, és esetleg ujrakalibrálni. Nem látok ott kapcsolási vázlatot... kelleni fog egy kis reverse engineering... ;)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54631) Kernel válasza xxxjjjkkk (#54623) üzenetére


Kernel
nagyúr

A ponthegesztett füleket, ami a párokat egyben tartja, rajta hagytam. Ahhoz forrasztottam vezetékeket, ami oldalt nem látszik a képen, zölddel jelöltem az átkötéseket:

A fülekből azért jó hagyni legalább egy kis darabot, mert ahhoz jobb forrasztani, nem melegszik meg tőle az akku. De forrasztottam már fül nélkül is, jó gyorsan, hogy minél kevésbé melegedjen, nem lett semmi baja. Kis reszelés, gyanta, megfelelő teljesítményű páka, és megoldható.

(#54622) Magnat

FET-eket zárlatra mérni kellene, bár ezek elég sokat bírnak.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54632) Zola007


Zola007
veterán

Kérdezek akkor konkrétabbat

Rendeltem egy ESD csuklópántot
Általában ezek ugye 1 megaohm-os ellenást tartalmaznak.

Ha megmérem a csuklópánt ellenállását a két végpontja között (csipesz - csuklólemez), akkor 982 kOhm.Eddig oké

felveszem a csuklómra és ez alapján megmérem az ellenállását a tenyerem és a csipesz között.
A guide szerint 0,9 - 10 megaohm között kellene lennie, de mgéis 40 megaohmnál nagyobb ellenállást mérek.

Ha nagyon erősen odanyomom a csuklómra, akkor lemegy 20-22 megaohmra, de ez még mindig sokkal magasabb mint a limit
Az emberi test ellenállása elméletileg 2-3 kOhm, szóval ennek nem szabadna túl sok vizet zavarnia.
A kérdés, hogy jó-e a csuklópánt vagy sem?
Illetve jó-e a mérési módszer vagy sem?

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54633) tvamos válasza Zola007 (#54632) üzenetére


tvamos
nagyúr

Száraz a bőröd. Kend be mondjuk kamillás kézkrémmel a csuklód.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#54634) Zola007 válasza tvamos (#54633) üzenetére


Zola007
veterán

jó ötlet :R

bekentem kézkrémmel, most már 2-5 megaohm attól függ melyi ujjamhoz érintem a tüskét
Mindig is tudtam, hogy száraz a bőröm, de hogy ennyire....

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54635) Gyula84 válasza tvamos (#54630) üzenetére


Gyula84
veterán

hagyd rá :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#54636) darvinya válasza tvamos (#54630) üzenetére


darvinya
titán

Ne nézzük már hülyének mindenkit, főleg digi műszernél ahol feliratai egyértelműek.
Azt, hogy ti elviszitek olyan irányba, amit sima laikust egyáltalán nem érdekel, az már titeket jellemez.

Aki kérdést nem tudja feltenni, nem tudja miért kérdezem, mivel ismeretlen számára.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54637) moha21 válasza Zola007 (#54632) üzenetére


moha21
addikt

Mint írták lehet a bőröd száraz. Sőt ahány ember annyiféle bőrtípus. Számít az egyén biológia állapota is ( hidratáltság ) stb. 40 MOhm már igencsak nagy ellenállás mivel sikerült megmérni?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#54638) moha21 válasza darvinya (#54636) üzenetére


moha21
addikt

(#54636) darvinya: Sok laikust látok, hogy rádugja x mA-es méréshatárba a digit műszert az áramkörre utána csodálkozik, hogy az többé csak inkrementálja a kijelzőn az értéket. ( Ugye ganzuniv3-on van "bolondvédelem" pedig analóg. ), tudom van olvadó a legtöbb digitálisban is, de néha lomhábbak, mint kellene.)

Vagy kapcsoló üzemű tápokon, frekvenciaváltókon mérnek "laikusok- ahogy te említed" feszültséget digitális műszerrel és nem tudják mi a probléma ( nem szinuszos mondjuk a jel etc).

Lakatfogós mérőműszernél nem középen vezeti át a mérendő kör vezetőjét és nem merőlegesen.

Rossz méréshatárválasztás, tipikusan látom lakatfogós multiméternél.

Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb ember nem is foglalkozik vele, hogy a digitális műszernél is megadnak egy pontossági osztályt. Te beleszámolod, hogy hány % +- x digit.

PS.: Pont az ilyen jellegű hsz-ek miatt nem írok már egy ideje a fórumba, mert sértőnek érzem, hogy egy egész tudományágat a semmivé degradáljanak egyesek, azért mert ők lusták utánajárni.

Lehet azt állítani, hogy egy digitális műsszerel egy hülye is tud mérni csak ettől ez az állítás nem lesz igaz.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#54639) darvinya válasza moha21 (#54638) üzenetére


darvinya
titán

És te tudod mit akar méri, mikor csak annyit kérdez, hogy oktatóanyag kell neki mérésről?

Erre írtam azt amit.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54640) xxxjjjkkk válasza moha21 (#54638) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

Engem is átb*szott a múltkor(itt kinlódtam a kis trafóval) , eddig trms műszerem volt, bár bevallom, nem is tudtam mi az. Az soha nem vert át.
Az valami dragága volt, de céges.
Pedig évek óta elektromossággal is dolgozom, igaz 24volt alatt nem nagyon méregetek, max akkukat ami ugye 12V. Meg panelhez mi nem nyulkálunk, max reléhez, optohoz, csere szinten.
Persze nem vagyok műszerész, az látszik is, 1éve kezdtem el gyak a 0 ról egerészni hobbi szinten itthon.
És igen, rendszeresen futok bele olyanba, hogy azt hiszem, hogy én ezt tudom, aztán pofára esek, nem is kicsit.

kernel: köszi, érdekes, mert sokat olvastam a témában és legtöbbször azt, hogy nem lehet magát akut forrasztani, csak a fület. Különböző reszelgetéssel, folyasztószerrel sem sikerült mindenkinek.
A weller tcp elég szerinted erre?

[ Szerkesztve ]

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54641) Kernel válasza xxxjjjkkk (#54640) üzenetére


Kernel
nagyúr

Wellert utoljára a honvédségi híradós szervizműhelyben használtam, 50W teljesítménnyel jól lehetett forrasztani hőigényesebb dolgokat is.

Amúgy ilyenkor a szlovák pillanatpákára szoktam feltenni az előírtnál rövidebb drótból készült hegyet (akár 50 % is lehet, de volt már rövidebb is), amitől a 75W-os páka tovább erősödik, így jó gyorsan lehet vele izzítani. Tönkretenni pedig köztudottan nem egyszerű, úgyhogy kibírja.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54642) Zola007 válasza moha21 (#54637) üzenetére


Zola007
veterán

Maxwell 25303 multiméter
felső határa 40 megaohm, kimaxolta, tehát ennél biztos nagyobb volt a bőröm ellenállása.

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54643) Zola007 válasza darvinya (#54639) üzenetére


Zola007
veterán

Mindent ;]
Viccet félretéve és a további vitát csillapítandó inkább értsd úgy, hogy nem úgy szólt a kérdésem, hogy

"Hogyan kell használni a multimétert"

hanem inkább

"Mindenre lehet használni a multimétert és ezekre hogyan?"

Magyarul én mint kívülálló úgy szeretnék beletanulgatni egy kicsit a hobbielektronikába, hogy nincsenek konkrét céljaim vele.
Viszont van egy eszközöm
Amit szeretnék kiismerni és rájönni mi mindenre lehet használni.
Hogy ne csak feszültséget, akkumulátorokat, LED-et, szakadást méregessek továbbra is, mint eddig.
Szeretek méricskélni, szeretem a számokat,, de az én szakmámban ez napi szinten főleg kámiai / biológiai laboratóriumi méréseket jelent, nem elektronikait.

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54644) darvinya válasza Zola007 (#54643) üzenetére


darvinya
titán

Így már kézenfoghatóbb.

Saját szakmádból kiindulva, te sem kezdenél általános kérdésre lexikális ismeretet ajánlani.
Pedig az a kézenfekvő. :D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#54645) Zola007 válasza darvinya (#54644) üzenetére


Zola007
veterán

Kellenek az alapfogalmak, de egy laikusnak teljesen más a fogalomtára, mint egy profinak és ezért a feltett kérdések gyakran szülnek félreértéseket.

Olyan mint mikor nekem odajön valaki a teremben, hogy milyen gyakorlattal lehet edzeni a "combizmot" vagy eltűntetni a narancsbőrt. Aztán mikor mondom neki, hogy nincs olyan, hogy "combizom", mert az emberi combot legalább 14 izom alkotja, akkor jön a felismerést követő pislogás, hogy "nem is olyan egyszerű ez, mint ahogy én gondoltam"

Pont attól laikus a laikus, hogy nem csak a választ nem tudja, hanem kérdezni sem, mert nincs háttérismerete.

1, először megtanul kérdezni
2, aztán megtanulja megtalálni magától a válaszokat
3, később már ő adja a válaszokat
4, legvégül ő alkotja meg a tudományos elméletet

Valahogy így néz ki a profi / szakértő / tudós evolúciója.

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#54646) xxxjjjkkk válasza Zola007 (#54645) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

nem csak a választ nem tudja, hanem kérdezni sem, mert nincs háttérismerete

Igen, ezt szépen megfogalmaztad, amikor egy napot olvasgatsz, hogy ki tudd guglizni ami kell.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#54647) Kernel válasza tvamos (#54630) üzenetére


Kernel
nagyúr

...esetleg ujrakalibrálni.

Tegnap hirtelen azt hittem, a határértékek beállítására gondoltál, csodálkoztam is, mert azt nem lehet. Esetleg az áramkorlátot, mivel azt a sönt határozza meg.

A laptopoknál ismert kalibrálás fogalmára azért nem gondoltam, mert az egy más technika. Az akku processzort, EEPROM-ot tartalmaz, illetve ma már a processzorba integrált flash memóriát, I2C buszon kommunikál a laptoppal. Ez szükséges a töltöttségi állapot követéséhez, betett, kivett töltés pontos mérése stb. (Elvben maga a laptop is kezelhetné ezt a részét, de akkor akkucserénél gond lenne, az elsődleges védelmet meg úgyis az akku házába illik építeni.)

A szóban forgó, egyszerűbb védelmeknél ilyen intelligencia nincs, nem kell töltöttséget sem jelezni.

Gyakori például az S-8254A, amihez dokumentáció is van: PDF:

Ezen meg kis hatlábú IC-k vannak, talán ilyen vagy hasonló: DW01A:

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#54648) moha21 válasza Zola007 (#54645) üzenetére


moha21
addikt

Igen, te kérdeztél valamint, amire kaptál egy ( szerintem ) hamis választ. Mert az, hogy a digitális műszerrel ( most itt leszögezném, hogy rengetegféle van) egy hülye is tud mérni az egy fals állítás.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#54649) pjen válasza moha21 (#54648) üzenetére


pjen
félisten

Van amit tud és, van amit nem,egyébként is mit jelent az,hogy egy hüje is tud mérni?Például ami itt példa volt:lakattal csak a lakat közepén,merőlegesen,hát ez például vagy megy vagy nem,hely függő.Egy 100A es terhelésnél +/- 1-2 A tök mindegy az esetek többségében.

(#54650) moha21 válasza Zola007 (#54643) üzenetére


moha21
addikt

"Mindenre lehet használni a multimétert és ezekre hogyan?"

A válaszodra a kérdés egyértelműen : nem.

Nincs olyan, hogy mindenre használható multiméter. Az általad említett multiméter ettől függetlenül sokoldalú, de persze azért mindent nem tud.
Nekem itthon van vagy 7 féle, mégis néha rá vagyok szorulva a cégesre is.

Szerintem ott kellene kezdeni a kérdést, hogy neked mire van szükséged, milyen funkciókat tudjon az adott mérőeszköz. Valószínű nem fogsz kúszóáramot mérni bontatlan hálózaton, esetleg Fi relét tesztelni feszültség alatt, vagy különböző hurokimpedanciákat mérni.

Egyébként pdf-ben megtalálható a kézikönyve a multiméternek, abban minden tudnivaló benne van szerintem.

(#54649) pjen: Akkor én kérek elnézést itt minden tisztelt fórumtársamtól és inkább elismerem, hogy egy digitális műszerrel minden hülye tud mérni. :R

Megjegyezném, hogy senki nem írt 100A-es terhelést. Sőt arról sem volt szó milyen AC/DC áramról van szó.
Háztartásokban például elég ritka 230V-on a 100A.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.