Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55451) xxxjjjkkk válasza darvinya (#55450) üzenetére


xxxjjjkkk
senior tag

És a zacsi?

Hogy ON is legyen, vettem meanwell kapcs üzemű tápot, led szalaghoz, felül szoltam méretezni, 30%al. A 14W ra vettem 18Wos tápot, de itt most valami árulás van, mert meleg.
Mennyire gond a melegedés vajon?
Olyan jómeleg, de nem forró. Ezt az ip67 verziót nem ismerem.
[link]
Lehet mégse 14W az a szalag.

"Attól, hogy valaki tud fogat húzni, még nem lesz fogorvos"

(#55452) Kernel válasza xxxjjjkkk (#55451) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azt mondjuk mérni szoktam kapásból, mert a LED-eknek van szórása, az öregedés során nőhet is a felvett áram. Már csak az érdekesség kedvéért sem árt megnézni.

Ha meleg, de nem forró, az pont lehet a tervezett hőmérséklet. Vagy még ki sincs hajtva. Zárt tápoknál (téglatápok stb.) a hűtőlemez közvetlenül a burkolatnak adja át a hőt.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55453) darvinya válasza xxxjjjkkk (#55451) üzenetére


darvinya
titán

Változó, de papír zacskóznak(ez inkább személyes vásárlásnál).
Viszont volt már címkézet visszazárható műanyag zacskó.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#55454) kmisi99


kmisi99
addikt

Sziasztok, a kóbor áram mennyire veszélyes? Projektort "szereltem" Kb 5 perce volt már áramtalanítva aztán a tápellátás részénél némi kóbor áram megcsipkedett. Nem volt kellemes, de semmi komoly áramütés. A jobb kezem egyik ujja zárt össze valamit. Ilyenkor mindig csak az ijedtség rájátszik, mikor telefon töltőben kondi még nem sült ki és az csapott meg már attól komolyan beparáztam, pedig az tényleg kis semmiség.

[ Szerkesztve ]

(#55455) pjen válasza kmisi99 (#55454) üzenetére


pjen
félisten

Nem lesz semmi bajod :) Gondolj bele egy vill.szerelőt hányszor ráz meg és semmi bajuk.Esetleg egy műanyag lemez gyártót ami sokszor félméterről is oda csap.

(#55456) kmisi99 válasza pjen (#55455) üzenetére


kmisi99
addikt

Igen munkatársaim is mesélik, hogy többször csapta meg őket a 230, aztán még itt vannak, csak még azóta is fáj a közvetlen rázás helye, én meg ilyen "áramütéskor" mindig ráparázok a dolgokra.

De végül is megérte, megspóroltam a cégnek egy 10 000ft os ventilátort cserét, csak meg kellett olajozni a csapágyat. :D

(#55457) Barret001 válasza pjen (#55455) üzenetére


Barret001
addikt

Dolgoztam sokat műanyaggal hűtőgépgyárban!
Na az durva :D Mint a kondenzátor felépítése:)
A műanyag lapok között papír van,hogy ne karcolódjanak.
Csak úgy lehet hozzányúlni,hogy előtte kisütöd egy földelt dróttal..
8-10 centís ívek voltak,több méterről hallható csattanás kíséretében.

(#55458) kmisi99


kmisi99
addikt

Kíváncsiságból felraktam 18650 akkukat labortápra tölteni, most vagy én nem értek hozzá, vagy a labortáp szar. De átváltok az Amper nézetre, hiába tekergetem a coarse potikat, nem történik semmi, szép lassan csökken a kijelzőn az érték ahogyan töltődik fel az akku.

Jelenleg a képen 420mA van valószínű. Sajnos az itt lévő multiméterem amper mérője beszart kicsit, szóval csekkolni nem tudom.

(#55459) gyenesmartin válasza kmisi99 (#55458) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Mekkora feszültségen van az akku? Milyen hosszú és vastag vezetéken van rákötve az akksi a labortápra? Én 2.5mm2-es 1 méter hosszú vezetékeket használok, de még ezek is elég sok esik.
CV módot jelez a labortáp, elvileg elérte a beállított feszültség értéket.

[ Szerkesztve ]

(#55460) kmisi99 válasza gyenesmartin (#55459) üzenetére


kmisi99
addikt

Kb 3,8-9V on volt az akku. Lehet csak szar már a labortáp és a beállított 4,1V hoz már a 3,9 túl közel volt. Mert amúgy marha szarul lehet beállítani, régik a potik rajta.

Mit kellene mutatnia töltés közben a labortápnak? A CC nek kellene világítani, vagy egyiknek se?

~1m 1,5mm2 vezeték, de mint láthatod korkodil csipeszes megoldással van rákötve.

(#55461) gyenesmartin válasza kmisi99 (#55460) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Merítsd le először az akkut szerintem.
Tudtommal CV akkor világít, ha a kimenet elérte a beállított feszültséget (vagy legalábbis közel van hozzá), CC, pedig akkor ha az áram.
Próbálj meg 4.2-őt beállítani. De ha használt laptop akksikról van szó, amik már elég régiek, lehet túl nagy a belső ellenállása. Nekem is vannak ilyenek, kb 200 mΩ az ellenállásuk.

(#55462) kmisi99 válasza gyenesmartin (#55461) üzenetére


kmisi99
addikt

Csak annyi volt a gond, hogy zsák szar a labortáp, a második labortáp 4. kimenetét sikerült életre kelteni amin lehet is az ampert szabályozni, de csak kíváncsiságból kicsit töltöm vele, annyira szar, hogy ha már kicsit csúnyábban nézek a potméterre akkor 3-4 tized voltot ugrál. Van itt a cégnél vagy 5 labortáp, hát nem bíznám rájuk az akkut, majd amit én csinálok, az fasza lesz. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#55463) Kernel válasza kmisi99 (#55462) üzenetére


Kernel
nagyúr

Attól függetlenül, CV-módban normális, hogy nem lehet áramkorlátot állítani, mert ilyenkor a felvett áramot a fogyasztó határozza meg.

CC-módban van értelme, illetve lehet áramot szabályozni.

Li-ion akku töltésekor vagy az elején kell beállítani az áramkorlátot, amikor még az akku lehúzza a feszültséget, vagy a tápot rövidre zárni és úgy beszabályozni.

Végfeszültséghez közeledve az akku egyre kevesebb áramot vesz fel, ha kilép a CC-módból, ott már hatástalan az áramkorlát.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55464) kmisi99 válasza Kernel (#55463) üzenetére


kmisi99
addikt

Valóban, így tényleg jó, köszönöm! Egyébként, akár a képen lévő régi labortápot, akár az ebayról vett filléres CC CV panelt, ha rövidre zárom nem okoz neki nagy gondot? Ha egy komoly labortápról lenne szó tudom, hogy nyilván van benne ilyen védelem.

(#55465) Kernel válasza kmisi99 (#55464) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az maga a túláramvédelem, a CC-korlát. Amellett, pontosabban előtte a step down IC-ben is van egy belső védelem, de az nem szabályozható, csak a max. terhelést korlátozza.

Ha a zárlat pillanatában a CC-trimmer véletlenül túl magas értékre van állítva, akkor az IC-védelme letilt, LED-ek kialszanak, megszűnik a kimenő feszültség.

Noha ez a kétlépcsős védelem jó, de azért célszerűbb kis értékről indulva szabályozni felfelé.

A CC-trimmer is az óramutató járásának irányába növel általában, tehát először le lehet letekerni (az alsó végállást jelezheti halk kattogás, ahogy a csigatengelyen átugrik), utána az ampermérővel rövidre zárni a kimenetet, majd növelni az áramot. Ez a zárlat teljesen ártalmatlan, erre van tervezve.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55466) (jan) válasza kmisi99 (#55443) üzenetére


(jan)
őstag

Egy 19v 4.7A laptoptápról járatnám. a kijelző az tök szupi viszont nekem nem kell 10 amperes táppanel.

Ez jó lehet?

Vagy inkább EZ ?

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#55467) kmisi99 válasza (jan) (#55466) üzenetére


kmisi99
addikt

Ez ugyan az amit linkeltél csak kicsit olcsóbb. [link]
Attól függ hány amper kell? Mert amiket megadnak azok az elméleti csúcs teljesítmények. Amiket küldtél azok papír forma szerint 5A re képesek, de gyakorlatban 3A körül hűtés nélkül már elszállnak. Amit én linkeltem 12A az is igazság szerint 8A körül már leolvad, néztem róla terheléses videót.

Szóval ezek alapján kalkulálj. Én is laptop tápról fogom járatni.

Kernel Na így már minden tiszta, így már megy az akku töltés, köszi a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#55468) (jan) válasza kmisi99 (#55467) üzenetére


(jan)
őstag

így mindjárt más a leányzó fekvése. :R

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#55469) trialboj


trialboj
őstag

Üdv,

Arra lennék kíváncsi hogy az usb elosztó használata ront valamit a jel erősségén/minőségén?

Egy 3mes kábellel szeretném a géptől kicsit távolabb vinni a versenykormányt... de mivel csak 1 kábelem van és legalább 3 kellene gondoltam beledugok egy elosztót. Így viszont egy kábelen kellene menjen, az egér a bill, és a pc kormány jele... ez gond lenne?

Köszönöm

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#55470) MasterMark válasza trialboj (#55469) üzenetére


MasterMark
titán

Mindenképpen lassítja egymást ha egyszerre használod, hiszen egy hub-ról van szó. Viszont ez nem hiszem hogy számítana.

De ne ilyen hótgagyi fost vegyél, hanem valami normálisabbat. És külön táposat ha be tudod hova dugni.

Switch Tax

(#55471) krisztianAMG


krisztianAMG
senior tag

Ha van egy toroid trafóm, aminek 27-0-27 kivezetései vannak, de én galvanikusan elválasztott 2x27V-ot szeretnék, akkor csak annyi a dolgom, hogy a középső kivezetést kibontom, és szétválasztom? Tehát, hogy a tekercs két fele ne legyen sorban, hanem 4 kivezetése legyen?

(#55472) Barret001 válasza krisztianAMG (#55471) üzenetére


Barret001
addikt

Igen.

(#55473) mezis válasza krisztianAMG (#55471) üzenetére


mezis
nagyúr

Elvileg igen. Ha nincs szerencséd, akkor mélyen bent van a menetek alatt a középkivezetés.

mezis

(#55474) krisztianAMG válasza mezis (#55473) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Szerencsém volt, közvetlenül a fólia alatt volt összeforrasztva a két tekercs.
Így most már elérte végleges állapotát a labortápom. Két darab 0-28V/2A modul, melyek a középső kapcsolóval sorba kapcsolhatóak. Van még bent egy fix 12V/2,5A + 5V/2A kapcsoló üzemű táp is, és még egy apró, szimmetrikus 5 és 12V-os kimenettel rendelkező panel (ez már felesleges, nem volt drága, és volt még szabad hely. :) ). A jobb oldali panel a borda hőmérsékletét figyeli: a középső nagy szám az aktuális hőmérséklet, 55°-nál kapcsol be, és ha visszahűl a jobb oldali értékre, akkor elenged a relé. A nagy kapcsoló melletti potméter egy apró step-down modulhoz kapcsolódik, amivel a venti fordulatát lehet szabályozni. Trafóval, mindennel együtt nagyjából 50€ lett a vége.

(#55475) lupu500 válasza krisztianAMG (#55474) üzenetére


lupu500
tag

Sziasztok! Segítségre lenne szükségem egy egyszerű 12v-os egyenirányító megépítéséhez. Van 12vac feszültségem és kellene 12vdc. Vettem egy gracz hidat értelem szerűen bekötöttem de amikor a +/- lábak közé betettem a 470mF kondit a kimeneti feszültség elment 20 vdc fölé. Kondi nélkül van 13Vdc körül kb annyi mint a bemenő váltó. Mit kell a Gracz után beépíteni, hogy meglegyen a 12vdc fezültség vagy legalább is közelítő értékben. Led kijelzőt hajtana meg egy fotocella visszajelzéseként, minimális áram erősség van 0,5A alatt, a 12vac bemenő feszültség adott.
Ha valakinek van ötlete írja meg mit kell csinálnom nem vagyok annyira jártas az elektronikában. Köszi

(#55476) Ribi válasza lupu500 (#55475) üzenetére


Ribi
nagyúr

Kérdés, az a 12VAC az mennyire 12VAC?
Mert 12VAC az egyenirányítva 12*1.41, vagyis kb 17VDC minusz diódán eső fesz. De trafó terheletlenül általában többet ad. 20V kicsit soknak tűnik.
Kondi nélkül nincs VDC értéked, csak a mérő műszer átlagol.
Milyen táp adja a 12VAC-t?

(#55477) Barret001 válasza lupu500 (#55475) üzenetére


Barret001
addikt

Remélem 16V-os kondit használtál!

(#55478) mezis válasza lupu500 (#55475) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha csak egyszerűen LED áram korlátozását kell megoldani, akkor a megfelelően méretezett ellenállás is megteszi. (Ha nem vibrál a LED, akkor még az elkót is kihagyhatod, ami bizonyára 470mikroF (μF) és nem 470milliF.)

Ha más elektronikát is ez lát el árammal, akkor a legolcsóbb egy "Step Down Converter"

[ Szerkesztve ]

mezis

(#55479) Barret001 válasza lupu500 (#55475) üzenetére


Barret001
addikt

Legegyszerűbb megoldás,ha leterheled egy fogyasztóval.A megfelelő áramfelvétel mellett ki fog jönni a kívánt 12V Bár így a terheléstől függően kicsit több lesz a fogyasztás.Ezek a tápok az előírt terhelés mellett adják le a névleges feszültséget.

(#55480) lupu500 válasza Barret001 (#55479) üzenetére


lupu500
tag

A táp 12ac-s természetesen nem pont 12v-t ad ez kb 13.5vac körül van. A kondenzátor amit használtam 470 mikroFarad csak nem írtam így ki és 16 Vo-s. A feszültség túl sok nekem amit a kondi bekötése után mérek több mint 20 Vdc. Ennek 13-14 vdc-nél nem kellene többnek lennie mert elégnek a ledek. ezért kérdeztem mit kell még beépíteni hogy a kimenő fezsültségem lessen. Üdv

(#55481) lupu500 válasza Ribi (#55476) üzenetére


lupu500
tag

A használt trafó Tracon 9-12-24 azt hiszem csengőkre használják és sorolható.

(#55482) pjen válasza lupu500 (#55481) üzenetére


pjen
félisten

És ha a 9V os kimenetre kötöd?Egy 12V os stab kockát is beépíthetsz egy áteresztő tranyóval.A legegyszerűbb egy modul 60W os led táp lenne kb.3000ft.

[ Szerkesztve ]

(#55483) lupu500 válasza pjen (#55482) üzenetére


lupu500
tag

Nem tudom a 9v-os kimenetre kötni mert a 12vac reléket működtet és úgy érkezik meg a ledekhez. A relék viszont jól mennek a 12vac-vel 9 V-al nem működnek.

(#55484) Ribi válasza lupu500 (#55480) üzenetére


Ribi
nagyúr

16V kondira 20Vot kötni nem egészséges, jó hogy nem robbant fel.
Inkább a 9V-ra kössd mint ahogy írták.
Valami step down converterrel lenne legegyszerűbben 12VDCt csinálni a 20-ból.

Na de most a 9 12 és 24 az DC vagy AC?
9AC-t kellene egyenirányítani.

[ Szerkesztve ]

(#55485) weiss


weiss
addikt

Van egy ilyen toroid trafóm, ha jól emlékszem, egy UPS-ben volt. Szekunder oldalon a négy kivezetésből a fehér és a szürke közösítve van. A fekete és közös között 2,4 ohmot mérek, a barna és közös között 0,3 ohmot. Érhet ez valamit?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#55486) pjen válasza weiss (#55485) üzenetére


pjen
félisten

Eladni akarod,vagy használni?

(#55487) GZoli7 válasza weiss (#55485) üzenetére


GZoli7
senior tag

Persze, nem érdemes ohm-ot mérni az induktív jelleg miatt.

(#55488) weiss válasza pjen (#55486) üzenetére


weiss
addikt

Ötletem sincs mire tudnám használni, datasheetet sem találtam hozzá, úgyhogy eladni gondoltam.

(#55487) GZoli7
Azt értem, de ezeknek nem szimmetrikusnak kellene lenni?

[ Szerkesztve ]

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#55489) GZoli7 válasza weiss (#55488) üzenetére


GZoli7
senior tag

Koránt sem biztos. Kösd be és mérj legalább üresjárati feszültségeket. Persze biztosítva...

(#55490) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Erről az állomásról van valakinek tapasztalata? Jó lenne végre egy normális forrasztó, illetve egy olyan eszközre is szükségem lenne, amivel tudok normálisan reflow-zni.

Köszi a válaszokat előre is!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#55491) weiss válasza GZoli7 (#55489) üzenetére


weiss
addikt

Csak egy 24 V-os trafó volt otthon, azt a fekete-barna kábelre kötve 27,8 V-ból lett 2,58 V, a fekete-közösre pedig 3 V, barna-közös meg szépen szikrázott, nem erőltettem. Fordítva nem mertem bekötni, bár belegondolva, nagy baj nem lett volna belőle.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#55492) Flashback válasza csabyka666 (#55490) üzenetére


Flashback
addikt

Kínából van kisebb olcsón: [link]

Mert nem lehet elég hely egy munka asztalon... :)

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#55493) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Nem tudjátok honnan tudnék szerezni 60mm-es 20KBM2x2, 4-4 lábú csúszópotit, Mixvibes USB-s lejátszóhoz? Egyszerűen sehol nem találok, csak más méretet vagy csak 10k-s kivitelben.

(#55494) K Norbi


K Norbi
addikt

Sziasztok!
Tudna nekem segíteni valaki? Erről lenne szó [link] [link] [link]

Akarnék venni leaving home modult az autóba, de nem tudom merjem e belerakni.
Belenézne valaki milyen belül > [link]

Merjem beletenni? Illetve ha elromlana, nem e tenne tönkre valamit az autóba?

[ Szerkesztve ]

(#55495) Kernel válasza Kernel (#55465) üzenetére


Kernel
nagyúr

Korábbihoz még hozzáfűzném, ami azóta jutott eszembe, a teljesebb kép kedvéért:

– Egy rendes labortáp követelménye a galvanikus elválasztás a hálózattól, kettős táp esetén egymástól is. Előbbi életvédelmi szempontból, utóbbi a független felhasználhatóság miatt.

A földeléses dugóval szerelt téglatápokban a hálózati védőföld össze van kötve a kimeneti GND-vel. Ettől még használható ugyan, csak erre mindig gondolni kell, hogy jobb esetben csak földhurok, rosszabb esetben zárlat is lehet belőle, ha véletlenül különböző potenciálokat hidal át. Az áramütés lehetőségét is illik ilyenkor megemlíteni, erre odafigyelni.

– A step down konverterek kimenetén kisebb-nagyobb puffer van, aminek rövidre zárása szikrával, pillanatnyi túlárammal is jár, ezért az ampermérős záráshoz célszerűbb előbb áramtalanítani, utána bekapcsolni. A rövid túláram a kondenzátort és a söntöt érinti csak, egyéb alkatrészekre nem káros. Ezekre sem túlzottan, de azért a nagyobbik konverter 2000 μF kapacitását már nem olyan jó csattogtatni.

Az igazi labortáp nem tárol energiát a kimenetén, így rövid időre sem tud a beállított CC-korlátnál nagyobb áramot leadni, ami a terhelés védelme szempontjából sem közömbös. Ezt viszont lineáris, disszipatív szabályzóval lehet a legjobban megoldani, tehát ez a másik különbség, a step down áramkörhöz képest.

– Li-ion akkunál a töltőáram tizedét említettem a végállásnál, de konkrétabban a C/10 értéket kell figyelni, hogy mikor esik alá (tehát akkor is, ha nem 1C töltőáramot választok). Ezért is jobb erre a célra egy digitális kijelző, amin jobban követhető a folyamat, mint a panelon lévő C/10 LED időnkénti figyelése, amiből nem lehet még saccolni sem, hogy kb. mennyi van még hátra. Vagy, amikor a közelítés miatt már le is vehető, mivel ez amúgy sem egy kőbe vésett érték.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#55496) Lompos48 válasza Kernel (#55495) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A földeléses dugóval szerelt téglatápokban a hálózati védőföld össze van kötve a kimeneti GND-vel.

Ami elegánsabb esetben teljesen független a táp "+" vagy "-" kimeneti kapcsaitól, de értelemszerűen össze is köthető azok bármelyikével.

(#55497) (jan)


(jan)
őstag

Jo

Hol a hiba?! :DD

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#55498) Barret001 válasza (jan) (#55497) üzenetére


Barret001
addikt

Szerintem elírták egy nullával a teljesítményt...

(#55499) tsu válasza (jan) (#55497) üzenetére


tsu
tag

Mikrofon ir szenzor helyett? 😀

×××

(#55500) jolti05 válasza Kernel (#55032) üzenetére


jolti05
őstag

Végül párhuzamosan, fordítottan bekötve a diódát nem funkcionált a led, de próbaképp megfordítottam, és azóta szépen üzemel :)

Köszi!

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.